Dodaj do ulubionych

Szarwark , zima stulecia , czyn społeczny

16.04.21, 08:10
Do roku 1958 istniał na wsi obowiązek tzw. szarwarku i stróży nocnej . Dzięki temu unikano skutków klęsk żywiołowych i pozwalało to na utrzymywaniu w stanie sprawności dróg , rowów , mostów i innej infrastruktury. Efekty likwidacji tego obowiązku wkrótce wyszły na jaw w postaci "zim stulecia " 1962/63 i 1978/79. Władza ludowa zlikwidowała szarwark ponieważ był to spadek po "feudalizmie " nie pomyślawszy , ze tym samym zwalnia społeczność od poczucia odpowiedzialności za swoje otoczenie . Od tego czasu narastała postawa "roszczeniowa" w stosunku do rządzących i czekanie aż władza wszystkim się zajmie .
Takie "przypochlebianie się " "ludowi pracującemu " stosuje teraz również PIS poprzez rozdawnictwo .
Obserwuj wątek
  • dorota_333 Re: Szarwark , zima stulecia , czyn społeczny 16.04.21, 09:37
   Przywrócenie powinności feudalnych miałoby być sposobem na organizowanie sie społeczeństwa? W jakiejkolwiek sprawie?

   Kolejny żartowniś.

   PS. Czytam właśnie "Ludową historię Polski" Leszczyńskiego. Coś tak fantastycznego, że dam recenzję w osobnym wątku, jak skończę.
   • xawery39 Re: Szarwark , zima stulecia , czyn społeczny 16.04.21, 13:19
    Łatwo jest zwalniać z obowiązków aby zdobywać poparcie grup społecznych . Zalecaną postawą dla obywateli jest : " Myśleć globalnie , działać lokalnie " . Bez mobilizacji ludności , niezależnie czy przymusowej czy świadomej , klęsk żywiołowych uniknąć się nie da. A zachęcanie do tzw , czynów społecznych jak pokazuje historia PRL-u było na ogół mało skuteczne . Podczas surowej zimy przed rządami Gomułki masowo odśnieżano tory kolejowe w ramach szarwarku i nikt na to nie narzekał. A Władza Ludowa oduczyła ludzi inicjatywy i nauczyła oczekiwania na darowizny .

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka