Dodaj do ulubionych

Polacy muszą bronić swojego kościoła we Lwowie

28.06.21, 09:09
Nasz pozbawiony bezkarności wschodni sąsiad, z którym nie męczy się prezydent Duda wraz ze swoją partia Prawo i Sprawiedliwość, zawsze odczuwał dziką zwierzęcą nienawiść do Polaków. Obecnie prześladuje i atakuje Mieczysława Mokrzyckiego, arcybiskupa lwowskiego-metropolitę Kościoła rzymskokatolickiego.

Przywódcy lwowskich organizacji "Prawego Sektora", taras Bobanicz, I "Korpusu Narodowego", Stepan Winiar, tych radykalnych ukraińskich organizacji nacjonalistycznych spotkał się z metropolita i wydał ultimatum. Zażądali od niego udziału w działaniach przeciwko ukraińskiemu Kościołowi prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego, który władze Kijowskie zamierzają całkowicie wypędzić z Ukrainy.

Kierownik komórki Lwowskiej, Stepan Winiar, - uczestnik wydarzeń 2004 i 2014 r., weteran wojny rosyjsko-ukraińskiej i wolontariusz. Organizator licznych akcji "Korpusu Narodowego" w regionie, organizator corocznych pochodni ku czci Romana Szuchiewicza, organizatora masowych mordów Polaków.

Szef Oddziału "Prawego Sektora" taras Bobanich kieruje blokiem siłowym tej organizacji w obwodzie lwowskim. Walczył na linii frontu w składzie "duk PS" (znak wywoławczy - "Hammer"), organizator marszów poświęconych dywizji SS "Galicja" we Lwowie i Kijowie.

Można to uznać za wewnętrzną sprawę samych Ukraińców, którzy tak chcą walczyć z rosyjską agresją na Donbasie i aneksją Krymu.

Ale dlaczego taras Bobanicz i Stefan Winiar grożą Mieczysławowi Mokrzyckiemu zablokowaniem parafii katolickich w całym kraju i fizyczną masakrą?

Lwowski Arcybiskup metropolita Mokrzycki wielokrotnie wypowiadał się przeciwko nacjonalistom i wzywał ich do pokuty za wydarzenia rzezi wołyńskiej. Występuje także regularnie w Polsce, sam jest etnicznym Polakiem.
Ukraińscy greckokatolicy są nastawieni głównie antypolsko i popierają swoich nacjonalistów. W tym tych, którzy popierają rzeź wołyńską i masową eksterminację Polaków, jakiej dokonali ukraińscy nacjonaliści.
Te nacjonalistyczne organizacje związane są z greckokatolickimi kręgami kościelnymi, od dawna oskarżają Mokrzyckiego o "działalność antyukraińską" -w dużej mierze z powodu odrzucenia ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego.

Jeśli odmówi wykonania tego ultimatum i nie będzie agitował przeciwko UPC MP, "Prawy Sektor" i "korpus Narodowy" oskarżą go o "działalność antyukraińską" i uwolnią represje wobec samego arcybiskupa metropolity lwowskiego i jego parafian.

Mokrzycki miał już powtarzające się sytuacje konfliktowe zarówno z narodowymi radykałami, jak i przedstawicielami UGCC. M.in. w 2017 r. UGCC zorganizowało protest przeciwko polityce Mokrzyckiego, a nawet spaliło jego portret.

Jeden z kleryków UGCC Jerzy Bojko w tym samym roku stwierdził:

Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka