Dodaj do ulubionych

Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce

04.07.21, 13:00
Bez cienia przesady: najciekawsza rzecz, jaką czytałam od wielu miesięcy:

wyborcza.pl/magazyn/7,124059,27280036,general-piotr-pytel-rosjanie-nas-penetruja.html#S.main_topic_2-K.C-B.4-L.1.duzy

Zbyt wiele wątków, żeby cytować fragmenty, więc linkuję całość. Przy tym powyższy wywiad ma i tę zaletę, że jest zbyt długi na możliwości percepcyjne większości czytających to Forum, więc nie będą głupot tu gadać smile
Obserwuj wątek
      • pigeon_shit_dust Penetracja zle siem kojarzy, fakt 04.07.21, 14:59
        Penetrujac kraj penetruja tez facetow i tu mamy zle skojarzenia momentalnie.
        Lewe sie ciesza ze Ruskie takie postepowe i pentruja was na teczowo, co? I Polacy tez postepowi, spokojnie sie dadza spenetrowac na oparciu kanapy i z walezlinka.
        Hehe. I jeszcze Tusk wrocil, ja pierdole .
        Artykul Dorota nie jest dlugi, ma 10 linijek za rwszte trzeba placic wiec spoko.
      • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 19:43
        Na pytanie prywatne: sądzisz, że dyskusja na tym forum może być substytutem seksu? smile Trochę chyba przesadziłeś (i koniec tematu).

Ale jeśli sugerujesz, że gen. Pytel celowo użył takiego sformułowania, żeby powiedzieć ostrzej o poczynaniach Rosji, to pewnie tak. Przy tym zgoda, że tak można określić każde udane działanie wywiadowcze. Jemu pewnie chodziło o to, żeśmy tak dogłębnie spenetrowani, że działania są skuteczne.
        • herr7 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 05.07.21, 11:28
          dorota_333 napisała:

> Na pytanie prywatne: sądzisz, że dyskusja na tym forum może być substytutem sek
          > su? smile Trochę chyba przesadziłeś (i koniec tematu).

Nie chciałem Cię urazić. Mój pogląd na tę sprawę jest prosty: lepiej uprawiać seks niż politykę. I tyle. Po prostu szkoda, szczególnie młodych lat na coś tak głupiego jak polityka. Zakładam jednak, że robisz to co robisz nie z wyboru, ale z konieczności utrzymania się z czegoś w życiu.

> Ale jeśli sugerujesz, że gen. Pytel celowo użył takiego sformułowania, żeby pow
          > iedzieć ostrzej o poczynaniach Rosji, to pewnie tak. Przy tym zgoda, że tak moż
          > na określić każde udane działanie wywiadowcze. Jemu pewnie chodziło o to, żeśmy
          > tak dogłębnie spenetrowani, że działania są skuteczne.

Poglądy pana Pytla mnie nie dziwią. Zdziwią mnie wówczas, gdy powie coś na temat penetracji Polski przez np. USA czy Izrael. Ale wówczas straci posadę i dlatego nic takiego nie powie, a ponadto żaden żurnalista nie odważy się go o to zapytać. Stąd wśród mało rozgarniętych pojawia się wniosek, że służby tych państw Polski nie penetrują. Chociaż historia upadku rządów Oleksego, Millera, a ostatnio PO pokazuje że dzieje się coś odwrotnego. To nie ruscy obalili te rządy.
          • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 05.07.21, 12:57
            O, gdybyż mi płacili smile Niestety, piszę tutaj amatorsko: po pierwsze dlatego, że lubię pisać, po drugie - lubię sobie pogadać o polityce, a w swiecie realnym nie mam takiego spektrum poglądów dostępnego.

Gen. Pytel posadę już stracił, ale chciałoby się widzieć kiedyś powroty fachowców. Jak trzeba będzie odbudować państwowość po gównianej władzy PiS.
    • cojestdoktorku Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 15:36
      ale w czym sie ta penetracja objawia?
      przeciez to my walczymy z budową NSII
      to my utrudniamy zbliżenie niemców i franuzów z ruskimi
      fakty pokazują ze to niemcy i francuzi są ewentualnie spenetrowani przez ruska a nie my (tak naprawdę po prostu robia biznesy)
      przykład dla niemca:
      www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2017-10-04/gerhard-schroder-w-sluzbie-rosyjskiej-energetyki
      przykład dla francuza
      forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/8202752,byl-premier-francji-powolany-do-rady-dyrektorow-rosyjskiego-koncernu-zarubieznieft.html

a w temacie o tym jak to Polska jest spenetrowana tylko słowa słowa słowa, domysły i wymysły bez zadnych konkretnych faktów

my jesteśmy spenetrowani przez USA dogłębnie
      Polska kupuje 2 baterie za 4,75mld dolców co daje 2,37 miliarda za baterię
      www.forbes.pl/gospodarka/umowa-na-patrioty-podpisana-polska-zaplaci-166-mld-zl/bcm73rp
      Szwajcaria kupuje 5 baterii za 2,2 miliarda dolarów czyli 0,44mld za baterię
      radar.rp.pl/przemysl-obronny/19747-szwajcaria-otrzymala-zgode-departamentu-stanu-na-zakup-mysliwcow
      Polska płaci ponad 5 razy drożej niż szwajcaria

niech jakiś Obajtek czy Nowak ukradnie milion zeta to afera wielka na cały kraj, ale jak sie przelewa na konta amerykańskie kasę nieporównywalnie wieksza to cisza, bo jak to mówi nasze umysły zostały zajęte, ale nie przez ruskich
      • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 19:49
        Trafne te przykłady (np. Schroedera), ale to, że Rosja ma sukcesy w Niemczech nie zmienia wymowy wywiadu, o którym mówimy. To dwa różne tematy.

Nie walczymy tak naprawdę z NS II, bo nic nie zdziałaliśmy. A nie zdziałaliśmy, bo obecny rząd zredukował naszą zdolność oddziaływania w UE do zera; także zdolność do zawiązywania skutecznych sojuszy w konkretnych sprawach. I tak wygląda "antyrosyjskość" PIS - jest w praktyce bezzębna, i o to chodzi.

Współpraca z sojusznikami z NATO to też inny temat. Bezpieczeństwo darmowe niestety nie jest (ale utrzymywanie rosyjskich wojsk byłoby duuużo droższe).
        • cojestdoktorku Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 21:13
          >Nie walczymy tak naprawdę z NS II, bo nic nie zdziałaliśmy. A nie zdziałaliśmy, bo obecny rząd zredukował >naszą zdolność oddziaływania w UE do zera; także zdolność do zawiązywania skutecznych sojuszy w >konkretnych sprawach. I tak wygląda "antyrosyjskość" PIS - jest w praktyce bezzębna, i o to chodzi.

w kuluarach słychać teorię ze ostatnia ustawa o którą sie tak USA i Izrael burzy to zemsta za NSII
          wcześniej PIS wiele razy uwalał tego typu rozwiązania, zarzucano im ze maja zamiar płacić żydom
          teraz nagle po tym jak NSII puszczono PIS wywalił z grubej rury ze płacenia nie bedzie
          mozliwe wiec ze az tak "bezzębne" to nie było i był jakiś "deal"

>nie zmienia wymowy wywiadu, o którym mówimy. To dwa różne tematy.

ta wymowa to tylko wymowa, bo gdzie są pisowcy co pracują w ruskich koncernach
          gdzie są te wymuszone na nas decyzje przez Gazprom co nas podobno gazem szantazuje?
          nie ma nic
          jest tylko uległosc wobec USA, jakies projekty typu "fort Trump", przelewanie ogromenju USA za amerykańskie zabawki

mentalnosc ludzka sie nie zmieniła od średniowiecza, zmieniła sie organizacja społeczeństwa, technologia, ale ludzie zachowuja sie tak samo: wtedy gdy wszyscy byli na serio wierzący to wszędzie widzieli szatana i czarownice, im bardziej wierzyli tym wiecej czarownic łapali, a krzywde ludziom robiły nie czarownice i szatan tylko Ci co go ścigali
          dziś jest dokładnie tak samo, im bardziej amerykańscy jesteśmy, im bardziej po angielsku mówimy tym mocniej szukamy ruskich czarownic, a ze Polska proamerykańskosc bije swiatowe rekordy to i wariatów widzących wszedzie ruskie czarownice coraz wiecej, a krzywde znów nam robia nie czarownice bo tak jak wtedy tak i teraz ich nie ma ale Ci co je ścigają
          to tacy generałowie jak ten przyklepują te miliardowe przelewy do USA
          500+ dla polskich dzieci przeszkadza niektórym, ale grube miliardy dla amerykańskich bonzów to nie, niech biorą im mozemy oddac ostatnią koszule zajęci ściganiem czarownic
                • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 08.07.21, 20:12
                  > to moze Jaki?

Pomijając kwestie zasadności roszczeń - sam sposób, w jaki polski rząd się do nich odnosi jest czystym, klinicznym przykładem działania na rzecz Putina. Bo sam sposób prowadzenia debaty jest dla Polski kompromitujacy.

W złożonym, bardzo delikatnym temacie my (tzn. polski rząd) występuje jak narodowcy. Nic w ten sposób nie uzyskają, ale spieprzą Polsce reputację do końca. I wtedy nic już nigdzie nie załatwimy.

Już nie wspominam o tym, że na koniec przychodzi telefon z ambasady Izraela i wycofujemy się.
                  • cojestdoktorku Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 08.07.21, 20:33
                    > sam sposób, w jaki polski rząd się do nich odnosi jest czystym, klinicznym przykładem działania na rzecz Putina.

a czasem nie jest to kliniczny sposób na przeciecie wrzoda rosnącego przez ponad 30 lat?
                    wydawało nam się ze jak będziemy potakiwać wszystkim dookoła to będą naszymi przyjaciółmi
                    okazało sie ze my się zachowujemy jak przyjaciele wobec nich, ale nie oni wobec nas

jak rozumiem jesteś zdania ze dalej należy tolerować żydowskie roszczenia i udawać ze nic złego się nie dzieje tylko to prowadzi do momentu gdy zaczną od nas w końcu ciągnąc kasę, przeciez kiedyś w końcu trzeba się postawić, bez tego prędzej czy później wyssają z nas miliardy

akurat "pisowskie chamy" mają w sobie tyle buty że są w stanie to zrobić i nawet jak ich nie lubisz to przecież jak oni definitywnie choćby po chamsku załatwią sprawę to z korzyścią dla wszystkich, w końcu przegraja wybory a nowe władze powiedza "przykro nam ale to nie my, to tamte pisowskie chamy to zrobiły i my ich też za to pogoniliśmy"
                      • cojestdoktorku Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 08.07.21, 21:26
                        >Nie, ale pisowskie działania w tej kwestii będą PRZECIWskuteczne.

reakcja Izraela pokazuje ze ewentualna uchwała ma być bardzo skuteczna

>O to właśnie chodzi, że nie załatwią.

poczekamy zobaczymy, czy się ugną

p.s. zapomniałem się odnieśc do:

>przykładem działania na rzecz Putina

tongue_out

własnie czytałęm dyskusję o amantydynie i szczepionkach

według zwolenników szczepionek wspieranie amantydny to kremlowskie trole siejace dezinformację by spowolnić szczepienia w Polsce

według przeciwników amantydyny, opóxnienia w jej badaniach to kremlowskie trole wkładajace kija w szprychy by w Europie nie pojawił się skuteczny przeciwko COVID-owi lek

w temacie roszczeń Ty mówisz ze pisiaki działają na rzecz Kremla
                        na forach gdzie sie wypowiadaja konfederaci z pisowcami można poczytać ze w końcu spróbujemy przełamać monopol żydokomuny wspierany przez Izrael i Putina po to by wyrwac roszczenia i osłąbić Polskę tongue_out

jak już pisałem nie raz, każda ze stron we wszystkim z czym się nie zgadza upatruje działania putina!
                        facet został Bogiem za życia, steruje całym swiatem i tylko sprawiedliwi (każda ze stron ma się za taką) ratuje świat przed przejęciem go przez putina
                        • sendivigius Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 09.07.21, 20:30
                          cojestdoktorku napisał:

> według zwolenników szczepionek wspieranie amantydny to kremlowskie trole siejac
                          > e dezinformację by spowolnić szczepienia w Polsce
                          >
                          > według przeciwników amantydyny, opóxnienia w jej badaniach to kremlowskie trole
                          > wkładajace kija w szprychy by w Europie nie pojawił się skuteczny przeciwko CO
                          > VID-owi lek

Alez to zupelnie oczywiste. Jak przystalo na wladze komunistyczne dzialaja dialektycznie, czyli są za a nawet przeciw (jak mawial klasyk).
    • sendivigius Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 16:49
      dorota_333 napisała:

> Zbyt wiele wątków, żeby cytować fragmenty, więc linkuję całość. Przy tym powyżs
      > zy wywiad ma i tę zaletę, że jest zbyt długi na możliwości percepcyjne większoś
      > ci czytających to Forum, więc nie będą głupot tu gadać smile

Wlasnie. Metoda zalac g.... Jest w tym wywiadzie tyle bzdur i niedorzecznosc ze aby sprostowac trzeba 10 tyle tekstu - i to jest metoda. Ale najgorsze jest to ze hipotezy (albo nawet urojenia) pewnych srodowisk sa podawane jak fakty udowodnione tak jak prawa fizyki.

np:

...może potrwa do śmierci Putina, tyle że on dba o swoje zdrowie, słychać o jego ekstrawaganckich zabiegach typu kąpiele w krwi muflona itp....

Wazne jest tez to "itp" - jak krew muflona nie pomoze to siegnie po krew polskich dziewic.

Nastepne zdania jeszcze lepsze. Caly wywiad to wspolczesne wydanie "Protokołów mędrców Syjonu" gdzie tylko Żydów podmieniono Ruskimi i Putinem.

I wszystko to sie dzieje w kraju gdzie na ulicy nie ma sklepu co ma nazwe po polsku, studia prowadzi sie w obcym jezyku, nie dostanie nikt pracy co go nie zna, w potocznej mowie dzieje sie to samo, obchodzi sie swieta innego kraju, przejmuje obyczaje innego kraju, wynosi na bohaterow agentow innego kraju, pewien (lub pewna) ambasador nawet nie ukrywa kto tu rzadzi. Czy pisze tu o rosyjskim jezyku i kraju?
      • mateusz572 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 18:11
        sendivigius napisał:

> I wszystko to sie dzieje w kraju gdzie na ulicy nie ma sklepu co ma nazwe po po
        > lsku, studia prowadzi sie w obcym jezyku, nie dostanie nikt pracy co go nie zna
        > , w potocznej mowie dzieje sie to samo, obchodzi sie swieta innego kraju, przej
        > muje obyczaje innego kraju, wynosi na bohaterow agentow innego kraju, pewien (l
        > ub pewna) ambasador nawet nie ukrywa kto tu rzadzi. Czy pisze tu o rosyjskim je
        > zyku i kraju?

Pytam gdzie mieszkasz i czy znasz li ten kraj ?
        Bo ja w tym kraju mieszkam i nie mam problemu z nazwami sklepów, nawet jeżeli są obcojęzyczne.
        Z pracą też nie mam problemu mimo, że pracuję już 40 lat i nikogo wcześniej nie znałem.
        Święta innego kraju tylko wzmagają ciekawość i urozmaicenie. Obyczaje uznaje te, które mi odpowiadają, niekoniecznie rodzime. Chcę się czuć pełną gębą obywatelem wolnego świata, a takim obywatelem nie byłem przed 1989 rokiem. Rządzimy się sami, raz lepiej, raz gorzej. Teraz gorzej . Rosyjskiego się uczyłem bo był z góry narzucony ( nie żałuję, że trochę znam), angielskiego sam się chciałem uczyć.Reasumując jest mi dużo lepiej niż przed 1989 rokiem i nie mam pretensji, że ambasador tu nas strofuje, bo nie chcę aby stare wróciło.
        I choć to stare pod koniec znacznie złagodniało to może jeszcze wrócić. A tuż za miedzą mamy niezły przyład :
        wyborcza.pl/magazyn/7,124059,27280429,bialorus-po-rewolucji-moj-kuzyn-jest-w-specnazie-broni-lukaszenki.html
        • cojestdoktorku Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 21:05
          >Bo ja w tym kraju mieszkam i nie mam problemu z nazwami sklepów, nawet jeżeli są obcojęzyczne.

ale przeszkadzałyby Ci ruskie nazwy co?
          to czemu nie przeszkadzaja angielskie?

>Święta innego kraju tylko wzmagają ciekawość i urozmaicenie.

pod warunkiem ze to swieta z zachodu, jakieś nowe ze wschodu były skandalem?

>Rosyjskiego się uczyłem bo był z góry narzucony ( nie żałuję, że trochę znam), angielskiego sam się >chciałem uczyć

ruskiego uczyli w szkołach, teraz uczą angielskiego, gdzie różnica?
          a wiem - jak nie znałeś ruskiego miałeś prace bez problemu
          jak nie znasz angielskiego pracy nie masz
      • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 04.07.21, 19:56
        Wiesz, te kąpiele we krwi, to tylko inteligentny, nieco złośliwy żart z konotacjami historycznymi (ja to tak odebrałam). A jest w wywiadzie kilka naprawdę ciekawych wątków i ślady informacji, których gdzie indziej nie widziałam (np. te uwagi o zmianie pokoleniowej w służbach rosyjskich).

No i główne przesłanie jest zbieżne z moimi przypuszczeniami: Rosji chodzi o rozwibrowywanie wewnętrzne Polski (że tak polecę Zybertowiczem). Bo w chwili obecnej więcej nie mogą (ale to się może zmienić) i teraz to im wystarczy.

A osiągają to przez dobre umieszczenie agentów wpływu na obrzeżach władzy. analiza Macierewicza wydaje mi się prawidłowa - nigdy nie myślałam, że to "wariat".

Tak że jest kilka wybitnych smaczków w tym wywiadzie.
        • sendivigius Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 09.07.21, 20:25
          dorota_333 napisała:

> Jakoś nie mogę sie powstrzymać, żeby nie zadedykować towarzyszowi Sendiemu:
          >
          > https://scontent.fpoz4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.6435-9/208859854_445339986467
> 9217_8729037618165562547_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=1-3&_nc_sid=973b4a&_nc_ohc=kAq6R
> Nm5OeMAX9eR_ZQ&_nc_ht=scontent.fpoz4-1.fna&oh=564ff362ddb89549baad4df91c3f0cac&
> oe=60E7891E

Nie otwiera siem.
          >
          >
          >
          > Towarzyszu, problem polega chyba na tym, że kraj mordujący poetów nie ma długie
          > j racji bytu. Niezależnie od tego, jak dobre miał kiedyś służby

Chodzi o Irlandie? Czy moze cale Zjednoczone Krolestwo?
          • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 09.07.21, 21:19
            https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Mandelshtam_-_gulag.jpg

To było zdjęcie Osipa Mandelsztama i fragment jednego z jego późnych wierszy w przekładzie Barańczaka.

Zawsze mnie fascynowała, towarzyszu Sendi, nieposkromiona rozrzutność towarzysza Stalina w dysponowaniu życiem ludzi wybitnych. W tym poetów i pisarzy (Pasternak, Achmatowa, Bułhakow, Babel etc. etc.). Tak jakby te brylanty rodziły się na kamieniu, jakby można ich było unicestwić bezkarnie.

No, ale nie ma w realnym świecie "bezkarnie". Tym, co się udało komunizmowi bezsprzecznie, było mocne wyjałowienie duchowe i intelektualne narodu. Towarzysz Stalin zabił Rosję mentalnie.

Pozostały Rosji służby, a i tak coraz głupsze i gorsze. Rosja po komunizmie jest jak zombie. Martwa, ale tego nie zauważyła. Kąsa, ale jej nos odpadł.
            • sendivigius Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 09.07.21, 22:15
              dorota_333 napisała:

> https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Mandelshtam_-_gulag.j
> pg
              >
              >
              > To było zdjęcie Osipa Mandelsztama i fragment jednego z jego późnych wierszy w
              > przekładzie Barańczaka.

Nie wyglada na tym zdjeciu na umeczonego smile

A poza tym co to za poeta co umrze we wlasnym lozku? Poeta powinien zginac na barykadzie, jak Ordon wysadzic swoja Redute - tyle ze Mickiewicz to nazmyslal. A potem inni brali przyklad z niego i tak legendy zastapily rzeczywistosc.

Podobnie jak z Madelsztamem. Akurat mam zgromadzone materialy do niego ale niestety jeszcze nie przerobilem, wiec chwilowo odpuszcze. Z pierwszego podgladu jednak wynika, ze mial on w sobie taki gen jak wielu ludzi tego typu ze musi targac tygrysa za wasy, bo czuje ze musi dokonac auto-da-fé bo tylko tak ucielesni sie jego wielkosc i miejsce w historii. A prywatnie facet byl zwyczjnym menelem i wielu sprawach zycia codziennego mial sporo za uszami. Wiecej kiedys jak to przeczytam (tak, oczywiscie po rosyjsku bo zachodnim zrodlom, w tym polskim wysztarcza legenda + piosenka Kaczmarskiego) to opowiem.

>
              > Zawsze mnie fascynowała, towarzyszu Sendi, nieposkromiona rozrzutność towarzysz
              > a Stalina w dysponowaniu życiem ludzi wybitnych. W tym poetów i pisarzy (Paster
              > nak, Achmatowa, Bułhakow, Babel etc. etc.). Tak jakby te brylanty rodziły się
              > na kamieniu, jakby można ich było unicestwić bezkarnie.

Znowu stosujesz metode genrala Pytla. Tak zalewasz ze trzeba 10 razy tyle aby to prostowac. Pierwszy z brzegu Pasternak:

Born: Boris Leonidovich Pasternak
              10 February [O.S. 29 January] 1890
              Moscow, Russian Empire
              Died 30 May 1960 (aged 70)
              Peredelkino, Russian SFSR, Soviet Union

Evidence of Pasternak's support of still-revolutionary members of the leadership of the Communist Party as late as 1926 is indicated by his poem "In Memory of Reissner"

etc.

>
              > No, ale nie ma w realnym świecie "bezkarnie". Tym, co się udało komunizmowi bez
              > sprzecznie, było mocne wyjałowienie duchowe i intelektualne narodu. Towarzysz S
              > talin zabił Rosję mentalnie.

Wrecz przeciwnie, lata Stalinowskie to czas najwiekszej sily i chwaly Rosji, takze w dziedzinie nauki, technologii i kultury. Potem juz Chruszczow to tylko przejadal.

> Pozostały Rosji służby, a i tak coraz głupsze i gorsze. Rosja po komunizmie jes
              > t jak zombie. Martwa, ale tego nie zauważyła. Kąsa, ale jej nos odpadł.

Przyslowie mowi ze Rosja nigdy nie jest taka silna jak sie wydaje ani taka slaba jak sie wydaje. Polska obsesyjna rusofobia sluzy wylacznie krajom dalekim od Rosji.
              • dorota_333 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 11.07.21, 13:18
                > Nie wyglada na tym zdjeciu na umeczonego

Uśmiech mogliście sobie podarować, Towarzyszu. To jest zdjęcie z pierwszego aresztowania w 1934 i sprzed pobytów w sanatoriach, gdzie przeszedł zapewne zestaw rutynowych zabiegów leczniczych. Dlatego na tym zdjęciu wygląda jeszcze jak człowiek wolny.

> jak wielu ludzi tego typu ze musi targac tygrysa za wasy

To jest myślenie mongolskie, Towarzyszu. Bardzo zresztą partyjne, pochwalam. To myślenie kontradykcją: omnipotentna władza ponad wszystko - i naprzeciw niej poddani, których jedyną strategią przetrwania musi być posłuszeństwo aż do zatracenia. Tygrys - zajączki. Pojęcie "citoyen" jest tu całkowicie niekompatybilne.

> Pierwszy z brzegu Pasternak

Pasternaka akurat towarzysz Stalin oszczędził fizycznie, tylko stłamsił psychicznie. Trafny przykład: można zabić nie zabijając.

> Wrecz przeciwnie, lata Stalinowskie to czas najwiekszej sily i chwaly
                > Rosji, takze w dziedzinie nauki, technologii i kultury. Potem juz Chruszczow to tylko
                > przejadal.

W pewnym sensie muszę sie zgodzić, Towarzyszu. Dzięki czystkom w latach 30-tych i obłędnemu wysiłkowi wojennemu narodu w latach IIWW Rosja była skazana na powolny upadek. Towarzysz Stalin zniszczył podstawy potęgi, bardzo udanie i wielowymiarowo.
                • cojestdoktorku Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 11.07.21, 13:56
                  >Towarzysz Stalin zniszczył podstawy potęgi, bardzo udanie i wielowymiarowo.

no sorry, ale muszę wklejać to samo wciąz i wciąż
                  widac wyraźnie ze Stalin zbudował podstawy potęgi po wcześniejszym maraźmie
                  i strach pomyslec jaka by to była potęga gdyby im niemcy nie spalili pół kraju i nie zabili lub kontuzjowali połowy mężczyzn

https://pbs.twimg.com/media/DUtTf7tW4AI1z49?format=jpg&name=900x900
                    • herr7 Re: Generał Pytel o służbach, Rosjanach i Polsce 11.07.21, 22:39
                      cojestdoktorku napisał:

> przy okazji widać ze tragedia II wojny światowej była dla gospodarki niczym w p
                      > orównaniu do "wolnorynkowych reform"

Tzw. wolnorynkowe reformy to nic innego jak rozkład i upadek państwa i jego struktur. W czasie wojny radzieckie państwo się chwiało w posadach, ale na jej czele stał bardzo silny i w sumie kompetentny lider. Jelcyn był całkowitym przeciwieństwem Stalina. Ludzie którzy tych "reform" dokonywali kierowali się jedynie rządzą grabieży. Rosja do tej pory nie potrafiła przezwyciężyć skutków ich rządów, tak jak nie pozbyto się ludzi, którzy za tę tragedię odpowiadają. Taki Czubajs powiedział nawet, że "jeżeli w procesie budowy kapitalizmu zginie 30 mln Rosjan to nic się nie stanie". To jest czystej wody bolszewizm.
                  • dorota_333 Cięgle te same mity 11.07.21, 14:38
                    Ponieważ duża część tego wzrostu jest wynikiem po prostu postępu technicznego, to najlepiej operować porównaniem do innych gospodarek (także korzystały z postępu technicznego).

Do gospodarki amerykańskiej:

https://www.researchgate.net/profile/Leonid-Grigoryev-2/publication/309030226/figure/fig1/AS:545181859618816@1506992892780/Ratio-of-GDP-per-capita-of-the-USSR-Russia-to-the-USA-1885-2010-Source-Maddison-Project.png

... ale także innych gospodarek, i tutaj wyjaśnienie:

akarlin.com/2012/06/the-soviet-economy-charting-failure/

> i strach pomyslec jaka by to była potęga gdyby im niemcy nie spalili pół kraju
                    > i nie zabili lub kontuzjowali połowy mężczyzn

Tak już zupełnie nawiasem mówiąc: to się stało dzięki zupełnie absurdalnej polityce zagranicznej towarzysza Stalina. Kiedy po pierwotnym załamaniu nerwowym 06/07 1941 odwiedzili go towarzysze partyjni, Stalin był przekonany, że przychodzą go aresztować. To tak na marginesie, poczytaj o kulisach inwazji niemieckiej w 1941.
                    • cojestdoktorku Re: Cięgle te same mity 11.07.21, 15:24
                      cwanie porównywać z kimś kto jest najlepszy na świecie bo można tworzyć wrażenie ze ruskie były cienkie
                      czemu nie porónywac z brazylią, argentyną, indiami, czy innymi dużymi krajami? a bo wtedy by wyszło ze jednak było super
                      wracajac jednak do tych danych, wolę ten wykres: https://akarlin.com/wp-content/uploads/2013/01/pigs-russia-gdp-usa-compared.png
                      i co na nim widać?
                      w latach 30-tych ruskie rosły szybciej niż "mistrz świata" w zawodach na PKB
                      później wojna zepchnęła ruska na dno i zabrała pół potencjału
                      mimo to w latach 1945 - 1975 ruskie znów rosły szybciej niż "mistrz świata" czyli USA
                      dopiero za breżeniewa wzrost był wolniejszy niż w USA
                      to nie wyglada źle
                      oczywiscie były kraje które rosły jeszcze szybciej i te są na wykresie, ale nie umieszczono tu krajów które rosły w tym czasie znacznie wolniej niz zsrr a takich była na świecie zdecydowana większosć

jeszcze zastrzeżenia:
                      pierwsze, widac jak PKB moze być fikcyjnie nadmuchane jakimś finansowymi sztuczkami (Irlandia)
                      drugie, te wykresy pokazuja PKB na łabka ale nie realne PK na łebka
                      realne to takie które bierze pod uwage równiez ceny a nie tylko parytety kursowe
                      w sensie ze jak rusek zarabia 100 dolarów, a amerykanin 1000 dolarów to PKB na łebka u amerykańca bedzie 10 razy wyższe, ale jak się okaze ze u ruska mieso, chleb i wódka jest 10 razy tańśze to realne PKB uwzględniające realną siłe nabywczą okaze sie takie samo
                      w realnym PKB na łebka rusek nie miał do 40%, ale do 70% PKB amerykańskiego w latach 70-tych

p.s. Irlandia:
                      forsal.pl/artykuly/959651,smierc-pkb-26-proc-wzrost-irlandzkiej-gospodarki-to-kpina-z-rzeczywistosci.html
                      forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/8105415,irlandzki-cud-gospodarczy-nie-to-sztuczka-ksiegowa-opinia.html
                      • dorota_333 Purchasing power parities (ppp) 11.07.21, 20:23
                        > cwanie porównywać z kimś kto jest najlepszy na świecie bo można tworzyć wrażeni
                        > e ze ruskie były cienkie

Do czegoś trzeba porównać, a porównuje się wszystkich (do tego samego). Nie widzę tu błędu w metodzie.

> drugie, te wykresy pokazuja PKB na łabka ale nie realne PK na łebka
                        > realne to takie które bierze pod uwage równiez ceny a nie tylko parytety kursow

Jak w tytule posta: purchasing power parities (ppp), tutaj masz wykres (jedna uwaga: mógłby być w skali logarytmicznej):

https://www.researchgate.net/profile/Leonid-Grigoryev-2/publication/309030226/figure/fig2/AS:545181860020224@1506992892860/GDP-per-capita-ppp-selected-countries-1900-2010-GK-international-US-dollars.png

Całość:
                        file:///C:/Users/User/Downloads/6.L.Grigoryev.RussiaintheSystemofGlobalEconomicRelations%20(1).pdf

... i nie wygląda to tak dobrze, jak przypuszczasz. Co do Irlandii - bardzo możliwe.

• cojestdoktorku Re: Purchasing power parities (ppp) 12.07.21, 11:32
                          no dobra, pomijajac szczegóły, co widzimy na wykresie w relacji z USA

ano widzimy ze za caratu rosja strasznie traciła dystans a przestałą go tracić kilka lat po tym jak władzę przejął stalin, wojna znów zrobiła dystans, a po wojnie rosja znów nadrabiała dystans do 1975 roku

przypomnę taki tekst:
                          "Angus Madison (1926–2010) podawał, że w latach 1928–1970 Związek Radziecki rósł najszybciej na świecie (zaraz po Japonii). W latach 1928–40 wzrost wynosił średnio 5,8 proc. rocznie, 1950–60 5,7 proc. a 1960-70 5,2 proc. Co więcej, w pierwszych dekadach istnienia Związku Radzieckiego struktura wzrostu przypominała tę z krajów takich jak Korea Południowa czy Tajwan (stopa inwestycji w ZSRR 22 proc., w Japonii 17 proc.)."

gdyby w Rosji nie zapanowała komuna to byłoby lepiej? przeciez nie, stagnacja by trwałą a dystans miedzy carską Rosją a USA rósłby dalej tak jak rósł w XIX wieku, komuna okazała sie o wiele lepsza nawet jeśli nie tak dobra jak w krajach zachodnich

a po tym jak zsrr zakończono czy wyniki już pokomunistycznej Rosji sa lepsze? też nie
                          więc patrząc na wykres z trzema systemami zdecydowanie najlepiej wypada komuna
                          mamy niejako dowód ze w tym kraju komuna sprawdział sie najlepiej i wynika to i z moich linków i z Twoich
                          i jeszcze wykres podobny do wcześniejszych ładnie pokazujący jak zjeżdżała carska Rosja
                          https://slidetodoc.com/presentation_image_h2/65e9ba624e08125467d7cbf249053032/image-7.jpg

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka