Dodaj do ulubionych

Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie

09.07.21, 13:24
... (dokładniej: w Obwodzie Kaliningradzkim), czyli etos pracy strażaka - podpalacza.

"Bombę odpalił Robert Tomaszewski z ośrodka analitycznego "Polityka Insight". W notatce informacyjnej napisał: "Viktor Orbán i Zygmunt Solorz-Żak chcą razem zbudować elektrownię atomową w Kaliningradzie i przekonać polski rząd do budowy mostu energetycznego z eksklawą. Warszawa nie mówi nie".

Dalej w tej notatce Tomaszewski napisał, że kontrolowana przez Solorza spółka energetyczna ZE PAK, właściciel zespołu elektrowni na węgiel brunatny, jest zainteresowana zakupem udziałów w projekcie Bałtyckiej Elektrowni Atomowej, którą rosyjska państwowa korporacja Rosatom zamierzała wybudować w obwodzie kaliningradzkim. Partnerem ZE PAK w tym projekcie miałby być węgierski państwowy koncern energetyczny MVM, właściciel elektrowni atomowej w węgierskim mieście Paks."

Szczegóły:
wyborcza.biz/biznes/7,177151,27294714,solorz-uzalezni-polske-od-pradu-z-rosyjskiego-atomu-gra-w-duecie.html#S.Gospodarka-K.C-B.1-L.1.duzy:undefined


"Co zrobić z otwartym wrogiem, który przygotował już atak? Przy jego magazynach z bronią wybudować elektrownię atomową i sprowadzać od niego prąd.

Ryzykowne? Nie mniej niż to: Jak ekspresowo nadrobić swoje wieloletnie zapóźnienia w transformacji energetycznej? Wybudować atomówkę w Rosji.
(...)
Ot, jest interes do zrobienia. Że z nieprzyjacielem? Że tracimy bezpieczeństwo energetyczne? Tu też – jak Orban – mamy już know-how, czyli rekordy sprowadzonego z Rosji węgla – 9,44 mln ton w ubiegłym roku, 8 mln rok wcześniej. Polska sprowadza węgiel z całego świata, ale import z Rosji to zdecydowana większość.

Istotną analogią jest też kontekst służb.(...)

Najbardziej ekscentryczny jest jednak biznesowy horyzont inwestycji Polaków w budowę elektrowni jądrowej w Obwodzie Kaliningradzkim. Wykorzystuje on etos pracy strażaka-podpalacza. Szybko kończy się nam czas węglowej energii, za parę lat nie będzie się ona opłacać – więcej, nie będzie nas na nią stać. Wywołany przez siebie zbliżający się kryzys energetyczny rząd może gasić sprowadzaną czystą energią."

Całość:
wyborcza.biz/biznes/7,177151,27299209,niebezpieczenstwo-energetyczne-polskiej-elektrowni-atomowej.html?_ga=2.263843724.1605823713.1623245430-1987459613.1623245430#S.main_topic-K.P-B.3-L.2.glowka


No więc wkleiłam ciekawsze fragmenty, zachęcam do przeczytania obu całości.

Jak to skomentować? A po co komentować, prawda?
Obserwuj wątek
   • dorota_333 Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 09.07.21, 15:03
    > Nie ma lepszego sasiedztwa niz elektrownia atomowa.

    Tak. Chyba że rosyjska elektrownia atomowa. Po prostu: apartmą będzie miał w lodówce buteleczkę płynu Lugola. To niedrogi gratis, a ucieszy.

    Tyle że jako Gdańszczanin możesz mieć jeszcze inny problem - przeleje Ci się:
    spidersweb.pl/2021/07/zalewajace-fale-polska.html

    ... ale to inny temat.

    Co do Solorza: ta władza przyciąga i promuje ludzi z (jakby to ująć) bardzo interesującym życiorysem. Wśród panów: Solorz, Rydzyk (i kilku innych dałoby sie wymienić). Wśród pań: Pati Koti. P. Solorz ma przeszłość dokładnie predysponującą go do takiej inwestycji.
    Ku chwale Ojczyzny.
  • cojestdoktorku Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 09.07.21, 18:09
   >Jak to skomentować? A po co komentować, prawda?

   pewnie myślisz ze jesteś zwolennikiem wolnego rynku co? smile

   Solorza nie stać na taką inwestycję z amerykanami bo ta bedzie z 10 razy droższa, więc chce wejsc w inwestycje z ruskimi bo mu pieniadze nie śmierdzą i chciałby zarobić

   myślę ze nie masz się co bać, nie ma takiej możliwosci by amerykanie na to pozwolili, jak będzie atomówka to amerykańska, po horendalnych cenach, później będzie można narzekać na ceny prądu nie kojarząc ze ta cena wynika z cena amerykańskiej technologii na której USA bierze 80% albo i wiecej marży
    • herr7 głupota musi kosztować 10.07.21, 08:54
     dorota_333 napisała:

     > Myślisz, że uzależnienie energetyczne części kraju od Rosji wyjdzie taniej?

     Polska będzie musiała zlikwidować większość swoich elektrowni lub przerobić je na elektrownie gazowe. I tu nie chodzi o 50, a o kilkanaście lat. Jaki rząd to wykona i za jakie pieniądze? Już w tej chwili zaczyna brakować energii w Polsce, gdyż polskie firmy nie kwapią się do inwestycji. Trzeba więc będzie kupować energię zagranicą, ale można to zrobić tam, gdzie mają jej nadwyżki. Może się więc okazać, że będziemy zmuszeni kupować "niedemokratyczną" energię u ruskich, ale jak zacznie w Polsce brakować prądu to nawet najwięksi rusofobi chętnie ją od Rosjan przyjmą, o ile ci zechcą nam ją sprzedać.

     Rząd PIS podjął decyzję o budowie elektrowni atomowej opartej o amerykańską technologię. W Europie duże doświadczenie i odpowiednie technologie mają Francuzi. Nie muszę chyba pisać, jak w Paryżu odebrano tę decyzję polskiego rządu, który zresztą co raz domaga się europejskiej solidarności w kwestiach, które są dla Warszawy ważne. Krótkowzroczność polskich rządów jest tu tak oczywista, że zaczynam mieć wątpliwości, czy podejmuje on jeszcze te decyzje samodzielnie, czy jedynie wykonuje polecenia płynące z pewnej ambasady? Pod tym względem , Polska coraz bardziej przypomina Ukrainę, gdzie rzeczywistą władzę posiada zasiadający w Kijowie amerykański wicekról, a nie prezydent czy premier tego kraju. Na tym tle zarzucanie sobie w ramach POPIS-u tego, kto jest większym ruskim agentem brzmi naprawdę groteskowo.

     > Inna rzecz to kwestia wymogów bezpieczeństwa. Inwestycja robiona w Okręgu Kalin
     > ingradzkim nie będzie podlegać wymogom unijnym. Dlatego chociażby może być tańs
     > za. Tańsza pozornie.

     Rosja obok Francji jest drugim krajem w Europie posiadającym technologie nuklearne dla celów pokojowych. Rosjanie budują elektrownie atomowe w państwach Unii i muszą one spełniać pewne wymogi. Czy zechcą mieć u siebie drugi Czernobyl? Jest to wątpliwe.
     • pepe49 stal 10.07.21, 09:26
      Do mądrych wyjaśnień w wątku pozwolę sobie dodać szczególik. I Berlin i Bruksela bezwzględnie naciskają na wytwarzanie prądu w państwach im podległych za pomocą wiatraków i paneli. Zwłaszcza wiatraki potrzebują dużo stali. Huty Berlin i Brukusela wypędziły z U. E. wysokimi podatkami.
      Więc stal będziemy kupować z zagranicy. Bardzo dużo stali. Co tu zresztą ironizować. Całą stal potrzebną do wszystkiego kupimy z zaueckiej zagranicy. Wiatraki. Mosty. Domy.
      Tylko skąd pieniądze na te fanaberje?

      Cena utraty niepodległości rośnie z każdym rokiem. Niesamowite.

      *

      E. U.
      .. ....
    • cojestdoktorku Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 10.07.21, 12:30
     >Myślisz, że uzależnienie energetyczne części kraju od Rosji wyjdzie taniej?

     też niby się bym obawiał, ale po raz kolejny przypomnę ze ruskie nigdy nie przerwały dosatrczania gazu, surowców czy technologii jeśli ten ktoś płacił, tak było nawet na skraju wojny w czasie kryzysu kubańskiego
     my jesteśmy poddani opbróbce mediów wiec mamy obawy bo kłamstwo powtórzone 1000 razy....
     niemcy nie maja takich obaw i ciągną rury z gazem od ruska, nie bojac sie ze kiedykolwiek zakreci kurek

     >Inna rzecz to kwestia wymogów bezpieczeństwa. Inwestycja robiona w Okręgu Kaliningradzkim nie będzie >podlegać wymogom unijnym. Dlatego chociażby może być tańsza. Tańsza pozornie.

     niewiele ruskim zostało w spadku po zzsrr, ale energetyka jądrowa tak i trzyma się swietnie:
     "Rosatom jest największą spółką generującą w Rosji, zaspokajającą ponad 40% światowego rynku wzbogacania uranu, 17% światowego rynku wytwarzania paliwa jądrowego
     ..
     pl.wikipedia.org/wiki/Rosatom#Dzia%C5%82alno%C5%9B%C4%87"

     ogarniaja pół świata, to teraz zobaczmy co oferują amerykanie:

     "Zgodnie z opublikowaną umową Polska-USA 18 miesięcy zajmie Amerykanom analiza warunków, na jakich mogliby spełnić oczekiwania strony polskiej i przedstawienie ich w raporcie. Tymczasem Westinghouse -jedyna firma amerykańska, która mogłaby budować reaktory nad Wisłą- jest na sprzedaż
     ....
     Jedyną technologią z Ameryki, która pozostaje w zainteresowaniu Polski jest reaktor AP1000 Westinghouse. PPEJ jednoznacznie wyklucza reaktory typu SMR, o których w kółko mówią Amerykanie.
     ....
     Przygoda z budowami AP1000 w USA skończyła się jednak bankructwem Westinghouse i zakupem firmy przez kanadyjski konglomerat Brookfield. Z 4 budowanych bloków dwa w Georgii są kończone z wieloletnim opóźnieniem i dwukrotnym przestrzeleniem kosztów, dzięki federalnym dotacjom. Budowę dwóch pozostałych w Karolinie Południowej porzucono.

     wysokienapiecie.pl/36252-amerykanie-powiedza-nam-czy-zbuduja-w-polsce-elektrownie-atomowa-za-poltora-roku/

     będziemy chcieli budować elektrownie razem z firmą która tak świetnie je buduje ze na tej budowie zbankrutowała, w zasadzie nie wiadomo co z tą firma będzie i czy za rok ona dalej będzie amerykańska
     uważasz ze wejście w biznes z tą firmą jest bezpieczne?
     w zasadzie to oczywiste ze będą opóźnienia, przekroczone koszty - to w wariancie optymistycznym
     w gorszych wariantach budowa zostanie porzucona, a my zostaniem bez kasy i bez elektrowni,
     albo moze jeszcze gorzej ukończona częsciowo i uruchomiona na jakichś prowizorkach

     w technologii jądrowej to akurat USA wygląda tak, jak ludziom wydaje sie ze wyglada rosja, nadzy i boso

     sam bym stawiał na francję ze względów politycznych
     myśląc o względach technologicznych stawiałbym na koreańczyków (też są zainteresowani)
     ale jak ktoś myśli o przyszłych cenach prądu to wtedy rządzi rusek
     • cojestdoktorku Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 10.07.21, 17:25
      a jeszcze sobie przemyślałem sprawę i wychodzi ze nie ma nic lepszego niż gdyby Solorz wybudował z ruskiem na terenie obwodu kaliningradzkiego elektrownie (najlepiej z 10) która choć w 51% należą do Polski
      1. taniej niż inne mozliwości
      2. to my decydujemy majac większość
      2. ruskie nawet w razie wojny nie beda psuć czegoś co znajduje sie na ich terenie
      3. ewentualna awaria dotknie ruskie terytorium a nasze w niewielkim stopniu
      4. dla tych co się boją ruskiego szantażu i dla tych co sie nie cofną przed największym świństwem - majac 51% to my decydujemy czy to działa czy nie, w zasadzie to na legalu mozemy tą elektrownie zepsuć

      takie rozwiązanie gdy jesteśmy większosciowym udziałowcem elektrowni stojącej na obcym terytorium i wysyłajacej prąd do Polski nie ma żadnej wady a same zalety
      • pepe49 Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 10.07.21, 22:45
       Co do poprzedniego: Rosjanie kilka razy konserwowali rurę w wygodnych dla siebie chwilach. Trzeba by szukać kiedy.

       Ad. 4
       W Rosji o niczym nie decydujemy. Ilość procentowa własności nie ma znaczenia. Nic nie ma znaczenia oprócz siły, głownie siły państwa, z którego pochodzi inwestor. Siłę ROZPOCZYNA budować obecny rząd i nie wiadomo jak mu wyjdzie.

       W Rosji o wyłączeniu czy włączeniu czegokolwiek decyduje pan P. albo jego człowiek na miejscu. Nie żaden właściciel.
       Bez przyjęcia tej wiedzy w kontaktach z Rosją jest się nagim.

       Nadchodzi włączenie NS 2. Od tego momentu władza wyłączenia części niemieckiej energetyki będzie spoczywała u pana P. Od tej pory rozmowy o polityce wewnątrzunijnej należy zaczynać od konsultacji z nim.

       Czy rewolucyjny rząd U. S. A. się ogarnie? Zobaczymy. Za jakiś czas Amerykanie zrozumieją, że nadal są imperjum i jakieś koleżanko pani Harris zacznie zarządzać. Jeżeli wolimy Amerykanów, jeżeli jest szansa, że wyjdą ze stanu rewolucji, to warto być przy nich a nie przy Rosji. Dyktatura i korupcja, to daje Rosja.

       Jeżeli czerwoni debile dorwą się do władzy u nas, wtedy znowu delegacja Państwowej Komisji Wyborczej pojedzie do Moskwy w celu wymiany doświadczeń - jak pojechała za czasów pana Tuska. Demokracja w Polsce się zakończy.
       Jaki to będzie miało wpływ na polską energetykę?

       *

       E. U.
       .. ....
       • cojestdoktorku Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 10.07.21, 23:08
        >Co do poprzedniego: Rosjanie kilka razy konserwowali rurę w wygodnych dla siebie chwilach. Trzeba by >szukać kiedy.

        i kiedy nam zabrakło gazu czy ropy z powodu ruskich konserwacji?
        ano nigdy, więc nie ma sensu sugerowanie ze nas odcinali

        a jak Europie gazu brakowało to kto ją ratuje? ano ruskie rury
        szczesniak.pl/rosyjski-gaz-ratuje-europe
        i dlatego Niemcy nie buduja gazoportów tylko nawet wchodząc w ostry konflikt z USA za wszelką cenę stawiają na ruskie rury


        >Nadchodzi włączenie NS 2. Od tego momentu władza wyłączenia części niemieckiej energetyki będzie >spoczywała u pana P. Od tej pory rozmowy o polityce wewnątrzunijnej należy zaczynać od konsultacji z >nim.

        biedni Niemcy nieczytajja forum "polityka i gospodarka" i nie wiedzą co im grozi

        no bez jaj, to ze niemcy sie na to zdecydowali jest dowodem ze nie maja żadnych obaw w stosunku do ruska
        to ze nie stawiaja gazoportów dowodzi ze albo cena gazu z USA jest za wysoka, albo maja obawy co do stałosci dostaw od amerykanów
        • cojestdoktorku Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 12.07.21, 19:20
         Merkel i gaz

         forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/8207793,spiegel-kanclerz-merkel-obstaje-przy-nord-stream-2-mimo-wielkiego-kosztu-politycznego.html

         gdyby Angela rządziła w Polsce i chciała od ruska gazu zostałby dosłownie spalona na stosie jako ruski agent nawet przez tych co by ją do tej władzy wyborami doprowadzili smile
     • dorota_333 Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy 2005-09 11.07.21, 13:03
      > przypomnę ze ruskie nigdy nie przerwały dosatrczania gazu,
      > surowców czy technologii jeśli ten ktoś płacił

      Tak mi się przypomniało, że był jakiś problem z Ukrainą i wstrzymanie dostaw. Poszukałam:

      pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjsko-ukrai%C5%84ski_konflikt_gazowy


      ... no więc tam pół Europy odcięli od gazu (nas akurat nie). Więc mają wprawę w takich rozwiązaniach smile
      • cojestdoktorku Re: Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy 2005-09 12.07.21, 12:58
       przecież Ukraina po prostu nie płaciła
       gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/460554,ukraina-splacila-czesc-dlugu-za-gaz-wobec-gazpromu.html
       jak nie zapłacę w sklepie nie dadzą mi chleba jak c odzień to sklep jest winny?
       my płacimy więc nam nie odcinaja, mimo ze co chwila próbujemy im zaszkodzić
       • cojestdoktorku Re: Rosyjsko-ukraiński konflikt gazowy 2005-09 12.07.21, 13:20
        " W lipcu 2005 r. rosyjska Duma przegłosowała uchwałę, że kraje takie jak Gruzja, Mołdowa, Ukraina, Estonia, Łotwa i Litwa powinny płacić europejskie ceny za gaz.. Taką deklarację złożył również w sierpniu 2005 r. ukraiński Minister Energetyki twierdząc, że jest to w interesie Ukraińców. W końcu 2005 r. cena za gaz 50-80 dolarów/1000 m3, którą płaciły dawne kraje Związku Radzieckiego, gwałtownie wzrosła 3-4 razy i przekroczyła ceny europejskie. Podczas ostat-nich trzech miesięcy 2005 r. negocjacje między Gazpromem a Naftohazem nie postępowały naprzód: - Gazprom uważał, że na początku 2006 r. Ukraina musi płacić europejskie ceny między 160-230 dolarów/1000 m3, - Ukraina odpowiadała, że nie jest przygotowanie do płacenia cen rynkowych, proces należy rozłożyć na pewien okres i że jest maksymalnie gotowa płacić 80 dolarów/1000 m3 w 2006 r. Sugerowano, że jeżeli Gazprom przeforsuje swoje ceny, to Ukraina podwyższy ceny za tran-zyt rosyjskiego gazu do Europy. Wzrost taryf tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę mógł spowodować zmianę kosztów tranzytu gazu z Turkmenistanu do Ukrainy. Uzbekistan podwyższył cenę gazu z 44 do 55 dolarów/1000 m3 w 2006 r. Gazprom za-kontraktował dostawę 30 mld m3 gazu po cenie 65 dolarów/1000 m3w Turkmenistanie z do-stawą połowy w pierwszym kwartale 2006 r. Z tego wynikało niehonorowanie umowy ukra-ińsko-turkmeńskiej na lata 2002-2006. Silna presja Gazpromu na cenę 230 dolarów/1000 m3 była politycznie wspierana przez administrację Kremla. Ukraina odrzuciła wszystkie rosyjskie propozycje i Gazprom 1 stycz-nia 2006 r. o godzinie 10:00 odciął dostawy gazu na Ukrainę. "

        www.cire.pl/pliki/2/Dopke236.pdf
  • pepe49 Re: Bałtycka Elektrownia Atomowa w Kaliningradzie 10.07.21, 03:30
   Jakie zarzuty stawia mafijna propaganda!
   A przecież rząd niemiec i władze okupacyjne U. E. robią co mogą, żebyśmy używali tylko energji z rosyjskiego gazu z marżą dla niemieckiego pośrednika, plus parę procent z wiatraków i paneli słonecznych latem. Węgiel w Polsce nie, atom w Polsce nie.
   Jeżeli to jest prawda, w co wątpię, z racji źródła informacji, to znaczy, że Polacy zrozumieli kto rządzi. Rosjanie. Mamy kupować energję od Rosjan. Z marżą dla niemców.
   To byłby handel bez marży dla niemców.
   Handel zrobiony tak jak mafja lubi. Frajerzy dają pieniądze na budowę zakładu a potem płacą za produkty z tego zakładu.
   Jeżeli niemcy będą się burzyć na brak marży, niech gadają z szefostwem nad rzeką Moskwą.
   Tamtejsza mafja to ludzcy szefowie. Gdy pan Biden poprosił o niehakowanie kilkunastu ważnych dla U. S. A. firm, objecali serjo się zastanowić.

   W sumie, szkoda, że wątek stworzyła polska mafijna propaganda. Pepe naprawdę chciałby, żeby to była prawda.

   P. S.

   1933, Berlin
   - Hej, ty, Jude, po co ci czytanie "Der Sturmer"? Nie masz własnych gazet, Jude?
   - Przepraszam bardzo, panie władzo, nasze gazety piszą same złe rzeczy; tu pogrom, tam pogrom. A "Der Sturmer" to bardzo dobra gazeta. Tu piszą, że Juden są bardzo bogaci, mądrzy i silni, potrafją bardzo szkodzić wielkiej Rzeszy.

   *

   U. E. musi zostać zakończona.
   Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka