Dodaj do ulubionych

cały gaz płynie do nas z Zachodu

01.11.21, 10:00
Można by rzec, że oto spełniło się marzenie postsolidarnościowej elity i gaz ziemny nie płynie już ze wschodu, a z zachodu. Od soboty Gazociąg Jamalski przesyła jedynie niewielkie ilości gazu z Niemiec do Polski. Jest to więc, niestety, nadal gaz rosyjski, ale przesyłany dłuższą drogą, gdyż z wykorzystaniem niemieckich gazociągów. Z uwagi na to, że przez gazociąg ten płynęło rocznie 33 mld m3 gazu, co jest sporą ilością to można sobie wyobrazić, jaki to będzie mieć skutek na ceny gazu w Europie.
Kilka dni temu pojawiła się informacja, że PGNiG prosiło Gazprom, żeby ten łaskawie obniżył cenę spotową gazu dla Polski, co jest o tyle znamienne, że to nasz kraj odegrał istotną rolę w przyjęciu europejskich zasad handlu gazem, których celem miało być odejście od długoterminowych kontraktów. W taki oto sposób warszawscy politycy (wszystkich opcji) chcieli zaszkodzić Rosjanom, a okazało się że sami wpadli w jamę, którą kopali żeby złapać rosyjskiego niedźwiedzia.
Informacje te powinny być na pierwszych stronach gazet, ale MSM nie uważają ich za istotne, lub co bardziej prawdopodobne usiłują je ukryć przed opinią publiczną. Jeżeli dodamy do tego jeszcze to, że nasz rząd zgodził się na odejście od energetyki opartej na węglu, co będzie oznaczać, że kraj nasz będzie musiał kupować energię od innych państw to perspektywy Polski są co najmniej mroczne.
Obserwuj wątek
   • herr7 Re: cały gaz płynie do nas z Zachodu 02.11.21, 08:08
    Odkąd można handlować powietrzem, tj. dwutlenkiem węgla pojawiły się na nim spekulacje które podniosły jego cenę do poziomu który wyklucza korzystanie z energetyki opartej na węglu. Dla Polski to oznacza katastrofę, gdyż nie jest nas stać na zastąpienie energetyki węglowej czymś innym. To są te zmiany "tektoniczne" które miały miejsce w ostatnich latach, a które wynikają z korupcji klasy politycznej, która zarządza światem. Gdyby opłaty za CO2 były stałe na poziomie 5% i zgromadzone kwoty były inwestowane w środowisko to miałoby to sens. Ale od samego początku celem ekoterroryzmu było utrzymanie kontroli nad światem w warunkach kiedy obecny kapitalizm oparty na dolarze zmierza ku upadkowi.
    • herr7 co uchwalono w Glasgow 02.11.21, 16:16
     herr7 napisał:

     > Odkąd można handlować powietrzem, tj. dwutlenkiem węgla pojawiły się na nim spe
     > kulacje które podniosły jego cenę do poziomu który wyklucza korzystanie z energ
     > etyki opartej na węglu. Dla Polski to oznacza katastrofę, gdyż nie jest nas sta
     > ć na zastąpienie energetyki węglowej czymś innym. To są te zmiany "tektoniczne"
     > które miały miejsce w ostatnich latach, a które wynikają z korupcji klasy poli
     > tycznej, która zarządza światem.

     Perspektywy nie są wesołe, przynajmniej dla "plebsu", o czym piszą m.in. tutaj:

     www.zerohedge.com/energy/europes-energy-crisis-better-wake-america

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka