Dodaj do ulubionych

Wiedeńska komuna rządzi

28.11.21, 13:20
" Dwóch na trzech mieszkańców Wiednia mieszka w lokalach wybudowanych przez miasto lub powstałych dzięki wysokim dotacjom i płaci niższy czynsz niż lokatorzy w Warszawie, a nawet Wrocławiu.

....

Mieszkanie to prawo, a nie towar. Każdy obywatel powinien mieć prawo do dachu nad głową, tak jak ma prawo do opieki zdrowotnej i edukacji. Tak brzmiało motto Socjaldemokratycznej Partii Austrii, która po przejęciu władzy w Wiedniu w 1919 r. obiecała mieszkańcom miasta tanie mieszkania. I słowa dotrzymała.

....

Chyba najbardziej znanym zespołem mieszkań miejskich z tego okresu jest tzw. Karl-Marx-Hof (dosłownie Dziedziniec Karola Marksa). Ma on ponad 1100 metrów długości i jest jednym z najdłuższych budynków mieszkalnych świata. Są w nim 1382 mieszkania (dla mniej więcej 5 tys. osób) o powierzchni 30–60 m2. Co istotne, tylko 18,5 proc. terenu przeznaczonego na budowę zajmują budynki. Reszta to parki, ogrody i place zabaw. Dla rządzących miastem ważny był wysoki komfort życia w nowych osiedlach.

....

Socjaldemokratyczny komisarz miasta ds. finansów Hugo Breitner (poświęcono mu nawet pomnik w stolicy i na jego cześć nazwano budynek komunalny) doprowadził do uchwalenia osiemnastu obciążeń, tzw. podatków Breitnera, także od mieszkań (niem. die Wohnbausteuer). Podatek nakładano m.in. na właścicieli wynajmowanych mieszkań i wynosił on od 2 do nawet 45 proc. przychodów z wynajmu (stanowiły one podstawę wyliczenia podatku, mieszkanie nie musiało być wynajmowane). Skala podatku pokazuje, że był on silnie progresywny i bardzo mocno obciążał właścicieli największych i najdroższych lokali. "

...

To wszystko sprawiło, że firma consultingowa Mercer przez ostatnich 10 lat, od 2009 do 2019 r. (w 2020 i 2021 r. rankingu nie przeprowadzono ze względu na epidemię), umieszczała stolicę Austrii na pierwszym miejscu zestawienia metropolii z najwyższą jakością życia na świecie (w konkurencji wzięło udział 221 miast z całego globu).

www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/w-wiedniu-uwazaja-ze-mieszkanie-to-prawo-a-nie-towar/
www.forbes.pl/wiadomosci/ranking-wieden-miastem-o-najwyzszej-jakosci-zycia/8pdzxtd
Obserwuj wątek
  • sendivigius Re: Wiedeńska komuna rządzi 28.11.21, 21:18
   cojestdoktorku napisał:

   A moze wystarczy zeby na ten planecie byl jeden kraj kapitalistyczny np. USA. Kto chce sie w to bawic, to sobie tam pojedzie. A reszta niech zyje w nudnym, troche siermieznym ale stabilnym, przewidywalnym i zaspokajacym podstawowe potrzeby WSZYSTKIM realnym socjalizmie.
   • lastboyscout Re: Wiedeńska komuna rządzi 28.11.21, 21:44
    Dobre !
    Wenezueli czy Korei Polnocnej?

    Jak rozumiem sam juz tam dawno pojechales bo przeciez nie bylbys takim parszywym hipokryta
    pierdolic swoje bolszewickie farmazony i nie nie siedzial dalej w kapitalizmie na rzadowej emeryturze, rzadowym ubezpieczeniu i innych rzadowych przywilejach ?

    P.S. To w USA jest kapitalizm?
   • dorota_333 Re: Wiedeńska komuna rządzi 29.11.21, 14:29
    Bardzo zgrabnie to powiedzieliście, towarzyszu Sendi.

    Tym bardziej należy to docenić, że trwacie na posterunku w kraju dziko kapitalistycznym, jak nie przymierzając towarzysz Trocki. Jakąkolwiek misję tam wypełniacie - powodzenia życzę i pozostawiam z proletariackim pozdrowieniem smile
  • superspec1 Re: Wiedeńska komuna rządzi 29.11.21, 07:29
   Polski nie stać na taki program
   tradingeconomics.com/austria/gdp-per-capita
   tradingeconomics.com/poland/gdp-per-capita

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka