Dodaj do ulubionych

Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

28.02.22, 11:06
...dla Rosji i dla świata przede wszystkim.

Zakładam watek jako podręczny notatnik, żeby porządkować informacje, których jest ogrom. Najciekawiej w polskiej infosferze o tym ostatnio pisze Ignacy Morawski (ale nie ma na razie linków publicznie dostępnych, z newslettera). On np. określa sankcje EU na Rosję na poziomie "dewastujące".

Z drugiej strony: kwestia surowców. Niemcy już rozważają opóźnienie odejścia od atomu.
Obserwuj wątek
    • zimna-wodka Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 28.02.22, 12:06
      Wiele zależy od tego kiedy będą zniesione sankcje. To może być warunek konieczny wycofania się Rosji z Ukrainy.
      Tak czy inaczej odbudowa relacji Rosji z zachodem potrwa lata.
      Czyli:
      - autarkia w Rosji,
      - zbrojenia w Europie (armaty zamiast masła),
      - Ameryka zarobi na dostawach sprzętu (do czasu jak Europa opracuje własne technologie a to potrwa),
      - Europa podejmie działania w kierunku uniezależnienia się od wschodu (tak bliskiego jak dalekiego)

A my jesteśmy w czrnej Du*ie tak głęboko jak nie byliśmy od 1795 roku.
      • dorota_333 Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 28.02.22, 15:18
        > Wiele zależy od tego kiedy będą zniesione sankcje

Tak, to jest kluczowe. Straty gospodarki rosyjskiej od tego zależą. Co do reszty: też masz rację. Watek zrobiłam właśnie po to, żeby szczegóły tego śledzić.

> A my jesteśmy w czrnej Du*ie tak głęboko jak nie byliśmy od 1795 roku.

Wręcz przeciwnie. Jak Putin oberwie, to polska prawica straci głównego patrona. Łatwiej będzie wykopać małego Putinka.
    • pigeon_shit_dust Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 28.02.22, 12:08
      dorota_333 napisała:

> ...dla Rosji i dla świata przede wszystkim.
      >
      > Zakładam watek jako podręczny notatnik, żeby porządkować informacje, których je
      > st ogrom.

Najgorzej w dupe dostana kraje rzadzone przez skonczonych idiotow, np. USA. Ale co zauwazylem, ze wszelkiej masci progresywni troche przymkneli swoje glupie mordy. A moze po prostu nie slychac ich spod wojennego szumu ?
      A Ty jak myslisz? Mieszkanie w polskim bloku ktory dostal ruska rakieta zostanie mocno przecenione? A nawet apartma w bloku obok takiego smignietego z armaty albo rakiety?
    • pigeon_shit_dust Skutki ew rozejmu. 28.02.22, 14:36
      Zaczynaja rozmwaiac, niewatpliwie gdyby doszlo do ugody jakiegos typu to dobrze ze wzgledow humanitarnych. Zas politycznie I gospodarczo kazda ugoda po mysli tego zbrodniarza i Rosji to dopiero tragedia. Swiat za miesiac zapomni co on nawyrabial, zacznie kupowac brudna , tania robe a oligarcha wroci na Park Avenue I na swoje jachty.
      Dalej bedziemy miec rozuchane lewactwo, pedalstwo, progresywizm pozal sie Boze i swiat bez granic z najczarniejszych snow.
      BTW-Do negocjacji pownno zamknac sie w zamknietym pomieszczeniu Putina I Kliczke na 5 minut I bylby spokoj raz na zawsze.
      • dorota_333 Re: Skutki ew rozejmu. 28.02.22, 15:15
        > Dalej bedziemy miec rozuchane lewactwo, pedalstwo, progresywizm
        > pozal sie Boze i swiat bez granic z najczarniejszych snow.

To Putin był ikoną prawicy w Europie, nie lewicy bynajmniej. A co do "pedalstwa": jego przyjaciel Kadyrow dbał jak nikt o czystość moralną narodu. Brutalnie dbał. jego chłopców Ukraińcy właśnie posłali "nach*j".

PS. Każdemu z braci Kliczko wystarczyłoby 20 sekund. Chyba widziałeś jakieś ich walki?
        • pigeon_shit_dust Re: Skutki ew rozejmu. 28.02.22, 15:31
          dorota_333 napisała:

> To Putin był ikoną prawicy w Europie, nie lewicy bynajmniej. A co do "pedalstwa
          > ": jego przyjaciel Kadyrow dbał jak nikt o czystość moralną narodu.

Dokladnie. Dlatego tak latwo mu wywijac Zachodem, rzadonym przez spedalale, miekki, lewicujace i politycznie poprawne grupy nieudacznikow.
          • dorota_333 Re: Skutki ew rozejmu. 28.02.22, 15:38
            Obudź się, głupcze. Właśnie nie łatwo wywijać: doborowy oddział kadyrowców został przedwczoraj rozbity na Ukrainie, dowódca w randze generała zdechł. A sankcje gospodarcze już demolują Rosję.

BTW: chłopaki Kadyrowa maja taką wartość bojową jak zbiry od Dirlewangera. Napuszczeni na ludność cywilną są skrajnie brutalni, ale w starciu z wojskiem jest gorzej.
            • pigeon_shit_dust Lo Matko ! 28.02.22, 15:43
              dorota_333 napisała:

> Obudź się, głupcze. Właśnie nie łatwo wywijać: doborowy oddział kadyrowców zost
              > ał przedwczoraj rozbity na Ukrainie, dowódca w randze generała zdechł. A sankcj
              > e gospodarcze już demolują Rosję.
              >
              >

To ty glupia jeszcze nie zauwazylas do dzisiaj, ze wojna jest na Ukrainie a nie w Zachodniej Europie????
              Ja pierdole, to juz przeciez 5 dni i wszedzie o tym trabia !!
        • sendivigius Re: Skutki ew rozejmu. 28.02.22, 18:10
          dorota_333 napisała:

> To Putin był ikoną prawicy w Europie, nie lewicy bynajmniej.

Juz nic nie rozumiem, przeciez do niedawna byl lewakiem. Lewakiem tez byl Hitler, przynajmniej wedlug JKM.
          • dorota_333 Putin to najgorszy reakcjonista, towarzyszu Sendi 28.02.22, 20:26
            > Juz nic nie rozumiem, przeciez do niedawna byl lewakiem. Lewakiem tez byl Hitle
            > r, przynajmniej wedlug JKM.

Nie, Putin dlatego właśnie stał się ikoną prawicy europejskiej, że przejął prawicowe spojrzenie na obyczajowość i prawa człowieka. Zrobiłam mały risercz i znalazłam ładny artykuł z 2014.

Bardzo zgrabna teza - Putin jest "religijny taktycznie". Ale współczesna prawica jak najbardziej też. Wszystkich (w tym Trumpa) łączy idea cywilizacji białego mężczyzny, w której nie ma miejsca na lewicowe fanaberie (jak prawa kobiet). I nie ma miejsc np. dla gejów.

Putin to czysta prawica, Towarzyszu.

www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1578063,1,religijna-aktywnosc-prezydenta-rosji.read

Nie odmówię sobie, żeby dodać moje ulubione zdjęcie:

https://bi.im-g.pl/im/95/7b/1a/z27767445IH,Wladimir-Putin-podczas-symbolicznej-ceremonii-chrz.jpg

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,27767031,na-prawicy-dyskusje-nad-slusznoscia-ideologii-putina-wioska.html
    • dorota_333 Ekspozycja Wig20 na Ukrainę 28.02.22, 15:19
      "3.8% - tyle przychodów spółki z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 generowały w Rosji, Ukrainie i Białorusi.
      Bez KER, AST, IMC ten procent spada 1.8%

Jedynie w przypadku 10 spółek udział przychodów z tych rynków >10%.
      Wpływ pośredni (brak pracowników, ceny surowców) istotniejszy".

twitter.com/BM_PekaoAnalizy/status/1498224903702691845?cxt=HHwWioC-rZXn4copAAAA
      • dorota_333 Re: Co Trump powiedzial Putinowi? 28.02.22, 15:41
        To, w co wierzą Amerykanie, to odrębny temat (wierzą we współistnienie ludzi i dinozaurów np.). Słabo wykształconemu narodowi można wmówić wiele.

Ja piszę o konkretnej wypowiedzi Trumpa. Bardzo korzystnie oceniającego Putinaa.
    • pigeon_shit_dust Jest tez kwestia granic po wojnie. 28.02.22, 15:39

Moze , mam nadzieje, glupi swiat odejdzie od bredni propagowanych przez nawiedzonych idiotow typu “swiat bez granic”? Wroca granice, zasieki, szperacze, paszporty, wizy? Moze Chinczyk bdzie musial rok blagac o wize zeby wjechac do USA albo i Europy na dwa dni? O Ruskim nie wspominam. Eh……marzenia.
      Snil mi sie mur . Berlinski.
        • pigeon_shit_dust Re: Jest tez kwestia granic po wojnie. 28.02.22, 16:18
          dorota_333 napisała:

> Może wreszcie przestanie się nazywać "uchodźcami" hordy młodych muzułmanów idąc
          > ych na socjal.

Moze ktos sie polapie ze to tylko kwestia czasu zanim arabstwo znow zaczie wywijac, wezmie te holote za ryje iwywali z powrotem, skad przyszli.Ale raczej nie.
          Chociaz cien nadziej jest ze nastapi jakies przestweinie w pustych glowach lewicy.
        • zimna-wodka Re: Jest tez kwestia granic po wojnie. 28.02.22, 20:54
          dorota_333 napisała:

> Tu się zgadzam. Zobacz, jak inne jest pojęcie "uchodźstwa" w tej wojnie. Uchodz
          > ą kobiety, dzieci, starcy. Mężczyźni wracają bronić kraju.
          >
          > Może wreszcie przestanie się nazywać "uchodźcami" hordy młodych muzułmanów idąc
          > ych na socjal.

Jestem zaszczycony. Czytasz mi w myślach. Bo chciałem cię właśnie spytać o uchodźców i "uchodźców" czyli o różnicę pomiędzy bombami zrzucanymi w Syrii a bombami zrzucanymi na Ukrainie.
          Wytłumaczyłaś i OK.
          Tylko nie wiem co by było gdyby jutro okazało się, że jakiś Ukrainiec obrabował Biedronkę. Będziesz strzelać?
          • dorota_333 Re: Jest tez kwestia granic po wojnie. 28.02.22, 21:56
            Ci, co trafiali do Europy NIE uciekali spod bomb. Ani w 2015, ani wcześniej, ani później. Wszyscy przekraczali granice UE z kraju trzeciego, gdzie NIE było wojny.

Tak naprawdę nie byli uchodźcami; nazywanie ich w ten sposób jest częścią propagandy.

Popatrz na niedawnych migrantów z granicy białoruskiej. Młode, śniade byki. Dobrze ubrane, z drogimi smartfonami. Przybyli samolotem, nie troszczyli się, żeby wystąpić o wizę. Po prostu przechodzili granicę nielegalnie - jest w tym totalna pogarda dla naszego kraju i prawa. A w ośrodkach polskich wołali "dżermani, dżermani" smile

Teraz naprawdę widać różnice między prawdziwymi uchodźcami a islamskimi szczurami atakującymi Europę.

> co by było gdyby jutro okazało się, że jakiś Ukrainiec obrabował Biedronkę

Niby co miałoby być. Normalne stosowanie prawa. Nie strzelanie, tylko wyjaśnienie sprawy. Nie ma różnicy, czy Ukrainiec obrabuje, czy Polak katolik smile

Tak w ogóle, Schłodzony: nie rozumiesz jednej rzeczy. Europejski styl życia jest wynikiem stosowania prawa. Jednakowego dla wszystkich. Państwo prawa jest podstawą naszej cywilizacji. Dlatego jestem tak przeciwna PiS i dlatego jestem tak przeciwna nielegalnej migracji. Niezależnie od tego, w jakie szaty się ją propagandowo ubierze.
            • zimna-wodka Re: Jest tez kwestia granic po wojnie. 01.03.22, 00:08
              OK. Wytłumaczyłaś , że jest ogromna różnica pomiedzy chrześcijaninem a ciapatym. Przyjąłem.
              Nawet ci nie będę pisał o dwójmyśleniu bo i po co.

Ale napiszę o Wielkim Chichocie Historii. Będzie albo i nie.
              Putin nie ma już nic do stracenia, może tylko swoją pozycję w Rosji. Jego wypowiedź, że zrobi wielkie COŚ odebrano jako straszenie bronią jądrową. Ale myślę, że to bzdura.
              Wyobraźmy sobie liczne oddziały prawdziwego wojska Rosji, zawodowcy a nie szwej, idące wzdłuż granicy z Polską. Aby przeciąć szlaki transportu na Ukrainę. A potem skręt w prawo i na Polskę. Bohaterskiej obrony nie ma bo Rosjanie nie zdobywają miast. Po co im. Po prostu je systematycznie niszczą. To dobry myk bo sytuacja się odwraca, to NATO i UE są w pułapce. Tym bardziej, że aneksja Polski oznacza praktycznie aneksję tzw republik nadbałtyckich. I Putin dostaje szerokie dojście do Bałtyku ze wszystkimi tego konsekwencjami dla zachodu (BTW amerykańskie lotniskowce na Bałtyk nie wpłyną bo za płytko).

Pewnie ustawi się sznur chętnych do przekroczenia granicy z Niemcami. Niby tej granicy nie ma ale jest. Bo muszą wyłapywać szpiegów i dywersantów. I ci kolejkowicze muszą się zmierzyć ze stereotypem Polaka jaki panuje w Niemczech. Fanatyk, leń, pijak ale przede wszystkim złodziej. Socjal owszem, ale przede wszystkim juma.

I jakaś frau napisze żeby strzelać.

(to co wyżej to tydzień temu byłyby brednie ale dzisiaj jest zupełnie inaczej) Wielki Chichot Historii?

Temat uważam za zamknięty.
              • pigeon_shit_dust NA razie inna granica pojdzie i inaczej. 01.03.22, 00:36
                zimna-wodka napisał:

> OK. Wytłumaczyłaś , że jest ogromna różnica pomiedzy chrześcijaninem a ciapatym
                > . Przyjąłem.
                > Nawet ci nie będę pisał o dwójmyśleniu bo i po co.
                >
                > Ale napiszę o Wielkim Chichocie Historii. Będzie albo i nie.
                > Putin nie ma już nic do stracenia, może tylko swoją pozycję w Rosji. Jego wypow
                > iedź, że zrobi wielkie COŚ odebrano jako straszenie bronią jądrową. Ale myślę,
                > że to bzdura.

EU a jeszcze bardziej USA ma trampek putina wbity w dupe powyzej kostki.
                Wiadomo o co chodzi?
                Teraz granica- wydaje mi sie ze Rosja zacznie mordowac intensywniej i dojdzie do kompromisu :Rozpad Ukrainy na dwie czesci. Na razie. W dol od Kijowa na samo poludnie. Wschod dla Rosji zachod dla Europy.
                Ludzie beda wiac ze wschodu oczywiscie.
                Ten balans potrwa do wyborow w USA, Trump wroci jeszcze wspanialszy i nieco bardziej szalony, w listopadzie 24 zadzwoni do Putany i po raz kolejny powie mu ze albo spokoj, albo czarna dziura w miejscu Moskwy.
                A w 2028 wroci lewy progresywny i wtedy juz chuj z tym, ja bede mial tyle lat ze pierdolne to w czapke.
                • zimna-wodka Kadi, nie pierdoLL 01.03.22, 01:59
                  Razem z pepem kombinujecie, że republikański prezydent coś zmieni. Nawet taki durny kutas jak Trampek. Nie znam Ameryki więc pewnie się mylę. Ale kluczowe sprawy strategii to chyba nie jest kwestia bieżącego humoru prezydenta. Wstanie lewą nogą to atomem w Rosję, wstaje prawą to w Chiny.
                  Strategia to ogromna administracja, sztab ludzi, decyzje wypracowywane z mozołem w szerokich (choć poufnych) gremiach. Nie ma znaczenia kto jest prezydentem. Jakby chciał rozpętać atomowe szaleństwo to go w kij zwiążą. Albo zastrzelą bo to bardziej po amerykańsku.
                  USA nie zaatakuje Rosji bo nikt tam nie ma w tym żadnego interesu. może jeśli czołgi rosyjskie zbliżą się do Berlina...
                  Ale nie wcześniej.
                  • pigeon_shit_dust TO bardzo powazne ostrzezenie kolego. 01.03.22, 02:25
                    zimna-wodka napisał:

> Razem z pepem kombinujecie, że republikański prezydent coś zmieni. Nawet taki d
                    > urny kutas jak Trampek. Nie znam Ameryki więc pewnie się mylę. Ale kluczowe spr
                    > awy strategii to chyba nie jest kwestia bieżącego humoru prezydenta. Wstanie le
                    > wą nogą to atomem w Rosję, wstaje prawą to w Chiny.

Kluczowe sprawy rozgrywa i w nich decyduje dzis tzw SQUAD:
                    en.wikipedia.org/wiki/The_Squad_(United_States_Congress)
                    Ja chcesz poznac mechanizm decyzyjny to wytlumacze po kolei, ale najpierw bys mnie musial przekonac, ze nie ochujales jeszcze bardziej niz Dorota, bo wtedy to szkoda mojego czasu.
                    ALe: Biden, Harris, i doradcy nie maja NIC dop owedzenia NIC, kurwa, NIC.
                    • zimna-wodka Re: TO bardzo powazne ostrzezenie kolego. 01.03.22, 10:31
                      pigeon_shit_dust napisał:

> Ja chcesz poznac mechanizm decyzyjny to wytlumacze po kolei, ale najpierw by
                      > s mnie musial przekonac, ze nie ochujales jeszcze bardziej niz Dorota,
                      bo w
                      > tedy to szkoda mojego czasu.

Chętnie się czegoś dowiem. Tylko nie wiem do czego i jak mam cię przekonać.
                      A chodziło mi o to, że decyzja o użyciu broni jądrowej jest o tyle kolektywna, że trzeba nacisnąć kilka guzików będących w dyspozycji różnych osób. I nawet jeśli jednej z nich odbije i będzie chciała spopielić świat to pozostali do tego nie dopuszczą.
                      To działanie bezpośrednie. Pośrednio za taką decyzją stoi wielka polityka i decyzja o zbiorowym samobójstwie jest mało prawdopodobna.
                      Ale jeśli masz inną wiedzę to chętnie z niej skorzystam.
              • dorota_333 To jest perspektywa Warszawiaka, czyli głuptaska, 01.03.22, 14:49
                ...który nie rozumie, co się działo w Polsce w ostatnich 40 latach. Pocieszę Cię: jesteś w dobrym towarzystwie. Kaczyński tez niczego nie rozumie ze specyfiki regionów pogranicznych. Obaj macie spojrzenie "Kongresówki".

> Pewnie ustawi się sznur chętnych do przekroczenia granicy z Niemcami

Próbujesz mnie straszyć, że Niemcy nie wpuszczą uchodźców z Polski? Ależ - warszawski głuptasku - tak mniej więcej 1/3 mojej klasy z podstawówki jest od dawna w Niemczech. Nawet ci, którzy nie mieli tam rodziny, wyobraź sobie. Tak samo w domu, w którym mieszkałam kiedyś.

I tutaj dochodzimy do sedna: oni się - wszyscy, nie znam wyjątków - zasymilowali. Niektórzy zasymilowali się tak dobrze, że już po polsku nie mówią. Dla Europy, konkretnie dla Niemiec, taka migracja jest błogosławieństwem. Wykształceni, z zawodami, nastawieni na ciężką pracę, asymilujący się bardzo dobrze.

Czegoś takiego nie można niestety powiedzieć o muzułmanach niemieckich. To jest zupełnie inny rodzaj mentalności, nieprzekładalny na naszą mentalność. Oni są urodzonymi pasożytami. Nie zamierzają się asymilować, nie zamierzaja się kształcić, nie muszą pracować (bo są zasiłki).

Natomiast cos im wychodzi doskonale: błyskotliwie okradli Grunes Gewelbe. W tym i w handlu dragami są niedoścignieni. Więc nie porównuj ich z Polakami; obrażasz nas.
                • lastboyscout Re: To jest perspektywa Warszawiaka, czyli głupta 01.03.22, 15:55
                  “tak mniej więcej 1/3 mojej klasy z podstawówki jest od dawna w Niemczech. Nawet ci, którzy nie mieli tam rodziny, wyobraź sobie. Tak samo w domu, w którym mieszkałam kiedyś”

Domyslam sie, ze polowa Polski wyjechala z kraju w efekcie rozowego dobrobytu ?

Ale nie martw sie, zaraz wroca do domu zastapieni milionami lepszych, tanszych i duzo bardziej zmotywowanymi naszymi przyjaciolmi.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28171352,parlament-europejski-przyjal-wniosek-ukrainy-o-wstapienie-do.html#s=BoxMMtImg2
                • zimna-wodka A może jednak strzelać? 01.03.22, 23:04
                  Wieczorem KWP w Rzeszowie zareagowała z kolei na rozpowszechniane w mediach społecznościowe informacje, że w Przemyślu i powiatach przygranicznych doszło do poważnych przestępstw kryminalnych: włamań, napaści i zgwałceń.

– To nieprawda. Policja nie odnotowała zwiększonej ilości przestępstw w związku z sytuacją na granicy – twierdzi Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

rzeszow-news.pl/podkarpacka-policja-zaprzecza-doniesieniom-o-gwaltach-na-granicy/
                  Jak podaje Onet, w Przemyślu zbiera się coraz więcej osób, które zamierzają pełnić nocne "patrole w mieście" - prawdopodobnie ze środowisk narodowych. Do miasta docierają także bojówki kibicowskie. Policja zabezpiecza ulice miasta, ściągani są także jednostki z sąsiednich powiatów.
                  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/14,166794,28171127.html#s=BoxMMtImg1
                  A może nie strzelać? Może ciapate gwałcą bardziej niż nieciapate? Głuptasek chętnie się dowie.
                  • dorota_333 Re: A może jednak strzelać? 02.03.22, 09:40
                    Nie marudź, Schłodzony.

Wątpię żeby ci uchodźcy dokonywali dużej ilości przestępstw. Jeśli jakichś dokonają, to od tego jest policja i wymiar sprawiedliwości. Zgodnie z prawem. Nikt nie mówi o strzelaniu.

Migracji "ciapatych" bronisz z uporem godnym lepszej sprawy smile Dajmy spokój, wiele juz na ten temat napisaliśmy.
      • pigeon_shit_dust Gdyby to wszystko mialo przejsc 28.02.22, 20:43
        dorota_333 napisała:

> ...oligarchowie Putina.
        >
        >
        To o polnocy byloby po wojnie.
        Ukry daja Ruskim soldatom bitcoina albo 45 000 USD za dezercje. I amnestie.
        No i prosza o natychiastowe wejscie do UE.
        Na wiosne zaroi sie w polszy od nawalonych keszem ruskich bandziorow a polacy pojada na budowy Ukrainy, wznosic Ukraine ze znizczen wojennych EU sypnie kasa tak, ze to wy i nich bedziecie tyrac.
        No a ruski soldat wezmie 45K, obywatelstwo Ukrainy/UE i wykupi wszystkie kawalerki w Polsce sad
        Kazdy zyska tylko Kowalski znow w dupe wezmie.....no ici co do ziemi trafili. Ci zawsze maja przejebane.
        • dorota_333 Re: Gdyby to wszystko mialo przejsc 28.02.22, 21:58
          > Kazdy zyska tylko Kowalski znow w dupe wezmie.....

Tak, przyjęcie Ukrainy do UE odbędzie się naszym kosztem. Dlatego uważam, że emocje kiedyś powinny opaść. Oczywiście: pomagać trzeba. Ale rozum włączyć, nie na samych emocjach.
          • secondradoslaw PiS i Polska uwaza inaczej 01.03.22, 00:48
            dorota_333 napisała:

> Tak, przyjęcie Ukrainy do UE odbędzie się naszym kosztem. Dlatego uważam, że em
            > ocje kiedyś powinny opaść. Oczywiście: pomagać trzeba. Ale rozum włączyć, nie n
            > a samych emocjach.

We, the Presidents of the EU member states: the Republic of Bulgaria, the Czech Republic, the Republic of Estonia, the Republic of Latvia, the Republic of Lithuania, the Republic of Poland, the Slovak Republic, and the Republic of Slovenia strongly believe that Ukraine deserves receiving an immediate EU accession perspective,” the leaders wrote in an open letter.

www.yahoo.com/news/8-eu-countries-back-ukraines-call-to-fast-track-membership-talks-211832800.html
            Polska lubi Ukraine i vice versa jak widac. Wiec wezmiecie spory ciezar tego na siebie a potem jak sprawy sie ubija, to oni wam odbiora sporo miodu. Polska do kupy wieksza niz te pozostale 7 czy sie myle ?
            No, ale co zrobic.
    • dorota_333 Ukraina w UE? to chyba żarty 28.02.22, 20:39
      ...naród nam troszkę wypadł z ram psychicznych w ostatnich dniach. Ukrainę jak najbardziej nalezy wspierać, ale nie ulegajmy nadmiernym emocjom.

Nieoceniona redaktor Kolenda-Zaleska już widzi Ukrainę w UE i jest niezadowolona, kiedy specjalista od prawa europejskiego mówi, że to długi proces. Powoli, pani redaktor.

Emocje mamy dramatyczne. Wszyscy płaczą, witają, grożą, wspierają etc. Celebrysie kompletnie [...].

www.plotek.pl/plotek/7,183332,28168223,joanna-jablczynska-przyjela-rodzine-z-ukrainy.html#e=RelRecImg2

Spokojnie, ludzie, spokojnie.
    • mateusz572 Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 02.03.22, 08:44
      Broniliśmy się rękami i nogami przed euro. Buńczucznie prezes Glapiński i nie tylko, chwalił się, że złotówka to potęga. Przecież potrzebna nam suwerenność od UE wg. pepe49 i nie tylko. Efekty widzimy. Wystarczy mocniejszy wstrząs i kieszeń robi się znacznie lżejsza. Teraz chodzi o to aby nie zrobiła się pusta.
        • mateusz572 Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 02.03.22, 10:03
          dorota_333 napisała:

> Osłabienie waluty ma i drugą stronę: stajemy się bardziej konkurencyjni. Taki m
          > echanizm pozwolił przetrwać polskiej gospodarce kryzys 2008 w dobrej formie.

Jesteś tego pewna, że mając euro nie przetrwalibyśmy kryzysu 2008 ? Masz jakieś analizy ? Czy tylko gdybania ?
          >
          > Decyzja o przyjęciu euro nie powinna zapadać w wyjątkowych okolicznościach. Jes
          > t wiele argumentów przeciw.

Absolutnie nie miałem na myśli przyjmowania euro w sytuacjach wyjątkowych.
            • pigeon_shit_dust T Oakurat prawda 02.03.22, 12:14
              Jak PLN jest slaby, to mowiecie ze wmacnia wasza konkurencyjnosc. A jak mocna, to ze to znak zdrowej gospodarki.
              Normalka.
              Zobaczymy. Teraz Ukry wejda do EU i przejna gross waszej taniej, niskotechnologicznej produkcji. Raz ze bedzie tam taniej, dwa ze bede mieli ogien w dupie zeby sie dorobic i odbudowac kraj. A Polska to kraj wychuchanych ,aroganckich leni pretendujacych do bycia super pracowitymi geniuszami. Nie oferujecie NIC, czego za 1/3 nie zaoferuje Ukraina.
              Zobaczymy, jak wy sie sprawdzicie w takiej sytuacji. Z euro, bez euro...
              Mlodzi pojada na budowy Ukrainy, starzy wyzdychaja?
              • dorota_333 Re: T Oakurat prawda 02.03.22, 14:27
                Ukraina w UE - długo jeszcze nie.

Nie patrz na to, co teraz obiecują różni oficjele. Mamy świeżą wojnę, emocje na szczytach. Ukraińcy robią zresztą doskonałą propagandę. Zełeński jest doskonały medialnie, doskonały.

Emocje opadną, zaczną się dopiero rozmowy.
                • sendivigius Re: T Oakurat prawda 02.03.22, 19:21
                  dorota_333 napisała:

> Ukraina w UE - długo jeszcze nie.

> Emocje opadną, zaczną się dopiero rozmowy.

NRD przyłaczono do EWG poprzez połaczenie z RFN-em. To mozna by przylaczyc Ukraine do Polski i juz bedzie w EU.

Taka okazja jest raz na 500 lat.
                  • dorota_333 Re: T Oakurat prawda 03.03.22, 19:20
                    Fakt, że raz na 500 lat, ale z poprzedniego podbicia tych ziem nie wynikło per saldo nic dobrego.

Jak rozumiem: żartujecie, towarzyszu Sendi z tym przyłączaniem, ale nie sposób tu nie zauważyć, że w tej chwili właśnie Ukraińcy masowo przyłączają się do Europy. Kilkaset tysięcy już w Polsce.

Natomiast tak teraz myślę, że w każdym polskim mieście powinien stać pomnik towarzysza Stalina - za to, że podarował Polsce ziemie zachodnie. Nic lepszego nie mogło sie nam przydarzyć, niż Szczecin, Wrocław, część Górnego Śląska, Dolny Śląsk w granicach Polski.

A nostalgii za Kresami jakoś nie czuję (choć podobno pradziadkowie cos tam niewielkiego mieli, dawno i nieprawda).
            • zimna-wodka Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 02.03.22, 13:00
              A jednak temat ciapatych się przydał.
              Wczoraj przekazałem info o rozróbach w Przemyślu. Podałem linki. Dzisiaj w mediach nie ma o tym ani słowa. OK. Ale ni gruchy ni z pietruchy tv wrzuciła krótki temat live z dwora w Przemyślu. Cisza, spokój, nawet niewiele ludzi na peronach. Taka normalka.
              Ale nie zagrał jeden szczegół. Na niby bieżących zdjęciach wyraźnie było widać śnieg. Niedużo ale był. Tyle że w Przemyślu od dawna nie ma śniegu. Teraz leci bardziej obszerny materiał z Przemyśla, live, są tłumy na dworcu, śniegu ani śladu.

Wniosek prosty. Jesteśmy w stanie wojny tyle, że informacyjnej. To co do nas dociera z mediów jest filtrowane tak, żeby budować nasze morale. Nie jest to prawda ale tak właśnie ma być.

Pod rozwagę.
    • pigeon_shit_dust Oborna zlotego. Co oni .... 02.03.22, 18:52
      Druga strona medalu jest taka, że teraz wolniej będą nam rosnąć rezerwy walutowe, bo gdy rząd sprzedawał euro z Brukseli w NBP, to potem to euro powiększało nam rezerwy. No ale i tak mamy ich pełno.
      7:59 AM · 2 mar 2022

Pomalu, to rezerwy walutowe nie sa wypracowywane jako nadwyzka w handlu z zagranica? Wypacowana dzieki sprzedazy ogromych ilosci produktu polskiego przemyslu?
      Czy ten facet cos pierdoli? Duzo ludzi ostanio pierdoli.
    • dorota_333 "Ekonomista z Rosji: Mamy prze***ane." 03.03.22, 15:15
      next.gazeta.pl/next/7,151003,28179142,ekonomista-z-rosji-nie-owija-w-bawelne-mamy-prze-ane-wiekszosc.html#s=BoxOpMT

Ale my też oberwiemy rykoszetem, chociaż z pewnością słabiej:

wyborcza.biz/biznes/7,147582,28178943,szykujmy-sie-na-obnizenie-standardu-zycia-male-zakupy-w-biedronce.html?_ga=2.91922970.1223045541.1646039348-544553948.1646039348#S.mamut-K.C-B.2-L.1.male

...i tutaj widzę pole przyszłej narracji rosyjskich trolli: znieśmy te sankcje, bo nam trudno.
      • pigeon_shit_dust Re: "Ekonomista z Rosji: Mamy prze***ane." 03.03.22, 15:34
        dorota_333 napisała:

>
        > ...i tutaj widzę pole przyszłej narracji rosyjskich trolli: znieśmy te sankcje,
        > bo nam trudno.

A ja tu widze PiS, tlumaczacy polska porake sankcjami i recesja a nie polska zaklamana nieudolnoscia i wrodzonym lenistwem.PS.
        Dzis dostalem 8 alertow o mieszkaniach, razem 65 nor. Najtansze niecale 5000/ metr. Gdansk.
    • pigeon_shit_dust Hukne sie tu w klate :( 03.03.22, 16:29
      Bo dalej nie lapie jak to dziala z tymi rezerwami.
      Uwalniaja, PLN "umacnia" sie o 8 groszy na 2 godziny a potem znow idzie w dupe.
      Mamy 4,32 wlasnie.
      Kto wali w chuja, kto jest pojebany a kto wmawia innym ze sa idioatami?
    • pigeon_shit_dust USD 4.53 PLN. 07.03.22, 00:44
      dorota_333 napisała:

> ...dla Rosji i dla świata przede wszystkim.

Jak widac nie tylko.
      Dla mnie osobiscie tez, ba wprawdzie kupno w Polsce nieruchomosci tanieje z dnia na dzien, ale to teraz zaczelo dzialac w druga strone.
      Pare dni temu nakazalem rodzienie rozwazenie ucieczki z Polski, mimo ze oni tez wszyscy staruchy jak ja.
      Dzis slysze ze pomalu pekaja, chociaz ciezkim bolem doopy. Kupimy duza chate w Montanie i tam razem doczekamy wojny nuklearnej, ktora nas wszystkich zabije.
      Wiec zamiana bedzie w druga strone a to nas uderzy w dupe przy sprzedazy ciagle sporego majatku w Polsce przed ucieczka do USA. ALe uciekac trzeba TERAZ, zeby sie nie obudzic z reka w nocniku jak 95% Ukraincow.
    • dorota_333 Re: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę 07.03.22, 15:36
      "[...] według danych EBA (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego red.) zaangażowane w rosyjskie obligacje skarbowe są przede wszystkim francuski Societe Generale, austriacki Raiffeisen oraz włoski Unicredit.

— Ewentualne straty tych banków prawdopodobnie zostałyby pokryte przez Europejski Bank Centralny w celu utrzymania stabilności sektora bankowego w Europie.
      (...)

Konsekwencje kryzysu finansowego dotkną najsłabsze gospodarki europejskie. Jego zdaniem będą to Dania, Irlandia, Włochy, Niemcy i Francja. W tym kontekście Polska jest najbardziej odporną gospodarką."

Hm, really? Skąd takie dane mają?

businessinsider.com.pl/finanse/rosja-i-niewyplacalnosc-jakie-beda-tego-skutki/dtvn15d
      • pigeon_shit_dust Wynika to z tego 07.03.22, 16:08
        dorota_333 napisała:

> Hm, really? Skąd takie dane mają?

Ze wam nadal slonce z tylka swieci.
        Macie sie za giganta I tak bedzie do konca. Pokory nauczy was dopiero brutalne zderzenie z rzeczywistoscia.
        Swietnie radziliscie sobie podczas pandemii? Teraz zobaczymy czy sobie radziliscie czy po prostu rozpierdalaliscie kase z EU I zadnych rezerw nie macie.
        NBP interweniuje na otwartym rynku. Widac gowno ma, bo taka interwencja pomaga na pol dnia o potem znowu kupa. Nie maja po prostu czym interweniowac, glupiemu narodowi nawciskali kitu a kasa I zloto dawno przeputane.
        Gospodarke maja silna, odporna. Ta.

> businessinsider.com.pl/finanse/rosja-i-niewyplacalnosc-jakie-beda-tego-skutki/dtvn15d
    • dorota_333 Rynek żywności; pszenica 08.03.22, 15:16
      ...raport autorstwa Ukrainy; kryzys na rynku żywności jest pewny i już w tej chwili zresztą zawiera się w cenach (kontraktów na pszenicę spożywczą).

Podaż żywności z Ukrainy i Rosji razem wziętych jest tak istotna dla krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, że sytuacja może skutkować politycznie. Kolejne wiosny ludów i fale migracyjne.

Tutaj artykuł:

spidersweb.pl/bizblog/przerazajace-prognozy-ukraincow/

...i powiększony jeden z wykresów:

https://pbs.twimg.com/media/FMpd03iXMAMESh4?format=jpg&name=large
      • pigeon_shit_dust Jeden maly +ik 08.03.22, 15:21
        dorota_333 napisała:

> ...raport autorstwa Ukrainy; kryzys na rynku żywności jest pewny i już w tej ch
        > wili zresztą zawiera się w cenach (kontraktów na pszenicę spożywczą).
        >

Latwiej bedzie zachowac diete a moze nawet schudnac.
        • dorota_333 Re: Jeden maly +ik 08.03.22, 15:43
          Tu bym pewna nie była. Żywność zdrożeje, wszystko. Więc i ta lepsza, w sensie: zdrowsza - warzywa, chuda wołowina, etc.

Większa liczba konsumentów będzie musiała przerzucić się na żywność najtańszą, supermarketową. A ona jest szczególnie tucząca.

Widzisz to już teraz po amerykańskich miastach: Manhattan cały szczupły (bogaty), Nowy Orlean przerażająco utuczony (kolorowa biedota).
      • pigeon_shit_dust Swiat sobie zasluzyl na Wielki Glod 08.03.22, 15:28
        Pozwalajac jednemu knajackiemu bandycie rzadzic praktycznie calym swiatem.
        Atom ma. I co z tego? Trzeba teraz juzpodjac ryzyko zabicia zbrodniarza, bo inaczej urzedzi nam taki cyrk, ze I tak tego nie przezyjemy.
        Zachod tego kompletnie nie lapie, biegajac w maseczkach po swoich “bezpiecznych” miastach.
    • dorota_333 Huty stają. Brakuje dostaw 10.03.22, 19:34
      "Europejskie huty wstrzymały przyjmowanie nowych zamówień. To - z jednej strony - skutek braku surowców, ale przede wszystkim wysokich cen gazu i energii, które powodują, że nie wiadomo, jak ustawić ceny stali, by opłacało się produkować... Ceny stali wariują, a na rynku pojawiła się ogromna liczba ofert wyglądających na spekulacyjne."

www.wnp.pl/hutnictwo/huty-staja-brakuje-dostaw,552130.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=wnp
      • pigeon_shit_dust Chiny musza sie odciac od zbrodniarza 11.03.22, 11:51
        dorota_333 napisała:

> ...że towarzysze chińscy owszem kupią, ale tanio smile
        Taki byl wczoraj komentarz u nas. Po tym szpitalu w Mariopolu.
        Do tej pory to byla "operacja wojskowa" ale juz przestala byc, teraz to jest ludobojstwo z premedytacja.
        CHinczyk mial chinska mine w TV wczoraj, bo nawet ktos tak pierdolnety jak on nie chce byc w tym momencie kojarzony z sympatiami dla oszalalego zbrodniarza i mordercy/
        Ukraincy chowaja tysiace zabitych w rowach , masowe groby , foliowe worki.
        Mam na dzis 90% przekonania ze nie dozyjemy konca 2022.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka