Dodaj do ulubionych

Orlen. Lotos. Wyprzedaż aktywów

23.05.22, 11:44
...dlaczego ta absurdalna transakcja jest do końca forsowana? W zmieniających się warunkach geostrategicznych i surowcowo - strategicznych.

"Próba włączenia wybranych aktywów LOTOS S.A. do węgierskiej grupy MOL w zamian za jej wybrane aktywa przeznaczone do włączenia do grupy Orlen jest próbą nieekwiwalentnej wymiany (tzw. swap-u) i wyczerpuje wszystkie znamiona wadliwej prywatyzacji, ze szkodą dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, dla skarbu państwa i dla grupy LOTOS S.A. Brak zabezpieczenia przed dalszym zbywaniem przez MOL i Saudi Aramco zaplanowanych do nabycia aktywów LOTOS S.A. wskazuje na wyjątkową groźną w skutkach ignorancję ekonomiczną, wobec tak znaczącej wartości aktywów (zwłaszcza detalicznych) dla potencjalnych, kolejnych nabywców z silnych rosyjskich grup kapitałowych" – alarmują ministrowie.

Uważają, że nieprzejrzyste jest porównanie wartości aktywów zbywanych na rzecz MOL i Saudi Aramco w zestawieniu z wartością nabywanych w zamian aktywów MOL. Uważają, że zaplanowano to bez "zrozumiałej analizy zdolności generowania przez te aktywa zysku w perspektywie kilkuletniej".

"Rosyjskie paliwa w Polsce"
Byli ministrowie uważają, że wprowadzenie grupy MOL na rynek detaliczny paliw w Polsce byłoby zgodą na realizację wieloletniej strategii MOL w naszym kraju. "Strategii takiej jak na Węgrzech, polegającej przede wszystkim na promowaniu i sprzedaży ropy naftowej i paliw wyłącznie pochodzenia rosyjskiego" – czytamy.

Powiązania kontraktowe i faktyczne MOL z dostawcami rosyjskimi powodowałoby stałą presję na przejmowanie rynku paliw i ropy w Polsce przez MOL a także ryzyko skokowego zdominowania rynku wewnętrznego przez paliwa rosyjskie
- czytamy dalej." *


Podobnie krytycznie ocenia to były prezes Lotosu:

"Według niego "układ z Saudi Aramco, z największym dzisiaj koncernem na świecie, musi zastanawiać, co będzie dalej". - Bo ten koncern będzie decydował o tym, co się będzie działo na naszym rynku i mimo że wchodzi na 30 procent w rafinerii gdańskiej, to będzie właściwie miał pakiet zarządczy na 50 procent plus dostawy ropy na poziomie 20 milionów ton rocznie - tłumaczył.

Były prezes Lotosu zwracał uwagę, że w sytuacji wojny w Ukrainie "nie należy dokonywać żadnych ruchów związanych ze sprzedażą aktywów strategicznych państwa na zewnątrz". - Nie wolno tego robić. A tutaj dokonuje się wyboru firm, które mają bezpośrednie i niebezpośrednie powiązania z firmami z Rosji, z Białorusi - zaznaczył.

- To dzisiaj wielka nieodpowiedzialność, gdyby takie przedsięwzięcie zostało zrealizowane, bo sprzedaż tych aktywów spowoduje, że nie będzie już powrotu do sytuacji sprzed sprzedaży i będziemy mogli mówić tylko o skutkach, które na pewno będą opłakane, trudne dla polskiej gospodarki - podsumował. - Nie ulega wątpliwości, że będą ustawiały Orlen w bardziej konkurencyjnej, trudniejszej pozycji i na pewno nie będzie to czempion - dodał." **


A do zajęcia się tematem (znanym od lat) skłoniła mnie... przedziwna wypowiedź premiera Morawieckiego, który teraz - właśnie w takiej a nie innej sytuacji surowcowej - zaatakował Norwegię. Państwo bardzo istotne dla nas z punktu wodzenia zaopatrzenia w surowce energetyczne.


Wszystko to można podsumować pytaniem: głupcy czy agenci?


*
businessinsider.com.pl/gospodarka/ministrowie-gospodarki-poprzednich-rzadow-przeciw-fuzji-orlenu-z-lotosem/w0hfmcb
**
tvn24.pl/polska/fuzja-orlenu-i-lotosu-byly-prezes-lotosu-pawel-olechnowicz-komentuje-5721449
Obserwuj wątek
  • pepe49 Ciekawe, kogo reprezentują? 23.05.22, 12:09
   niezalezna.pl/443609-nie-skorzystali-z-okazji-zeby-milczec-bielan-odpowiada-na-list-bylych-ministrow-ws-fuzji-orlenu-i-lotosu

   Kumple się mobilizują mocno, tefaueny szczują swoją publikę. Komuś duży polski koncern zagraża. Niemcom? Raczej oni rządzą "opozycją". Chociaż wersja z mafją tracącą wpływy w gospodarce na rzecz środowisk patrjotycznych też wygląda ciekawie. TVN został założony przez wojskowych czerwonych. Mafja, centrum. Poproszeni przez ambasadę RFN czy sami?

   Zapytać pana Nisztora, dziennikarza od spraw tajnych? 🙂
   Ciekawe.

   *

   Projekt U. E. do anulacji.
   Wcześniej opłacalna szybka ucieczka.
   • dorota_333 Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 23.05.22, 14:04
    Właśnie o to chodzi, że bezsensownie wyprzedajemy aktywa. I że w to miejsce wejdą Rosjanie - przez MOL.

    Jeżeli o to chodzi "środowiskom patrjotycznym" (sic!), to niech to powiedzą wprost.

    A ogólnie: wyrzuciłeś z siebie wyjątkowo debilny bełkot smile
    • cojestdoktorku Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 23.05.22, 16:13
     akurat zarzucanie PIS-owi ze coś chce wyprzedac jest bez sensu, to była cecha poprzednich rządów, PIS prywatyzację przerwał a zaczął wręcz skupowac aktywa, jeśli coś prywatyzuje to najczesciej przymuszony przez KE

     "Fuzja Orlenu z Lotosem jest na finiszu. W środę ogłoszono partnerów, którzy przejmą aktywa Lotosu, których zbycia wymaga Komisja Europejska. Będzie to Saudi Aramco, polski Unimot oraz węgierski (nie rosyjski) MOL. Rozbijamy skomplikowany proces na czynniki pierwsze."

     energetyka24.com/ropa/analizy-i-komentarze/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-fuzji-orlenu-i-lotosu-komentarz

     więc to KE zmusza nas do tego by część aktywów została sprzedana
     • dorota_333 Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 23.05.22, 19:30
      Komisja Europejska wymaga zbycia, bo tego wymaga europejskie prawo antymonopolowe. O czym nasze władze doskonale wiedziały przecież. A jeśli aktywa przejmie MOL, to dalej sprzeda... zgadnij komu.

      Używasz argumentu, który doskonale mógłby się znaleźć w TVP. Taka półprawda - czyli pełne kłamstwo w konkretnym przypadku.

      > akurat zarzucanie PIS-owi ze coś chce wyprzedac jest bez sensu, to była cecha poprzednich rządów

      To też jest gadka z TVP smile
      • cojestdoktorku Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 23.05.22, 23:39
       >Komisja Europejska wymaga zbycia, bo tego wymaga europejskie prawo antymonopolowe. O czym nasze >władze doskonale wiedziały przecież. A jeśli aktywa przejmie MOL, to dalej sprzeda... zgadnij komu.

       KE się przejmuje tylko tym ze ORLEN moze być zbyt silny, tym ze udziały mogą przejąc ruskie (jeśli Ci wierzyć) już sie nie przejmują, więc do kogo te pretensje? przeciez tak jak kazali im sprzedac mogli zakazać sprzedazy ruskim
       pisiaki musza sprzedać udziały, a mogą sprzedać tylko chętnym a nikomu na siłę, z artykuły wynika ze akurat tacy sie oferenci zgłosili a PIS sie śpieszył ze strachu ze znów fuzja nie wypali wiec oddaje aktywa pierwszym chętnym
       KE moze blokowac, tak jak KE zmusiła do sprzedazy

       KE jednak nie przejmuje sie ani przejmowaniem przez ruskich (podobno bo z artykuły wynika ze to legenda jakas) ani nie przejmują sie tez tym ze udziały przejmuje największy moloch naftowy świata Saudi Aramco
       wazne tylko zeby Orlen nie urósł - wiec znów, do kogo pretensje skoro KE ma takie a nie inne priorytety

       >Używasz argumentu, który doskonale mógłby się znaleźć w TVP. Taka półprawda - czyli pełne kłamstwo w >konkretnym przypadku.

       w którym miejscu jest półprawda dokładnie, wciaz nie rozumem

       >To też jest gadka z TVP

       a to nie było prywatyzacji przez te pierwsze 25 lat IIIRP?
       nie było załamywania rąk ze pisiaki przerwały prywatyzację i nacjonalizują PEKAO?
       w sumie można się pogubić, do tej pory fajna była prywatyzacja a nacjonalizacja zła


       • dorota_333 Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 24.05.22, 09:42
        > w którym miejscu jest półprawda dokładnie, wciaz nie rozumem

        Piszesz:
        >> aktywa Lotosu, których zbycia wymaga Komisja Europejska

        ...tak, jakby zbycie części aktywów Lotosu było pomysłem w jakiś sposób wymuszonym przez KE. Dokładniej: jakby KE nagle powiedziało, że należy zbyć. Tymczasem:

        1. Istnieje europejskie ustawodawstwo antymonopolowe.
        2. Fuzja Lotosu z Orlenem powoduje, że transakcja "podpada" pod to prawo.
        3. Pomysłodawcy fuzji - jakieś wysokie czynniki PiS, na pewno zaakceptowane przez Kaczyńskiego - doskonale o tym wiedzieli. Już na samym początku wiedzieli, że jeśli fuzja, to będzie trzeba zbyć część aktywów Lotosu.

        No, ale później g..nianej publice TVP mówi się, że to Komisja Europejska (nie wiadomo właściwie dlaczego) każe zbyć aktywa Lotosu.


        • cojestdoktorku Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 24.05.22, 11:02
         >Istnieje europejskie ustawodawstwo antymonopolowe.

         no istnieje i wiedzielismy o tym ze jak chcemy fuzję to europejskie prawo zmusi nas byśmy coś tam zbywali, ale to ze wiedzieliśmy o tym przymusie wcale tego faktu przymusu nie zmienia szczególnie ze o tym co trzeba zbyc, a co nie już nie płynie prosto z prawa europejskiego ale jest to "arbitralnie" ustalane
         i dla kazdego te ustalenia moga być inne w zależnosci od tego jak sobie KE wymysli
         (kiedys wczesniej wymysliła sobie ze pomoc polskim stocnim jest zła, a niemiecki jest ok)

         ze zacytuje:
         "- zbycie 80% stacji Lotosu

         \- zbycie 30% udziałów w Rafinerii Gdańskiej (z prawem do połowy zysków z produkcji oleju napędowego i benzyny)

         \- sprzedaż 9 składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki

         \- budowa nowego terminalu importowego paliwa do silników odrzutowych w Szczecinie, który - po ukończeniu budowy - zostałby przekazany temu operatorowi

         \- sprzedaż 50 proc. udziału Lotosu w spółce joint venture z BP, zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych"

         te cyfry mogłyby być inne, ale są jakie są bo tak sobie wymysliła KE a nie ze takie było prawo i PIS wiedział ze bedzie zmuszony sprzedać 9 składów paliw


   • sendivigius Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 23.05.22, 16:24
    pepe49 napisał:


    > Kumple się mobilizują mocno, tefaueny szczują swoją publikę. Komuś duży polski
    > koncern zagraża. Niemcom?

    A gdzie ty byles w czasach "reformy Balcerowicza" kiedy duze koncerny dzielono na kawalki bo byly "komunistyczne" i to byly "molochy" co nie nadaja sie do "gospodarki rynkowej"?
    • pepe49 Re: Ciekawe, kogo reprezentują? 24.05.22, 00:02
     sendivigius napisał:

     > pepe49 napisał:
     >
     >
     > > Kumple się mobilizują mocno, tefaueny szczują swoją publikę. Komuś duży p
     > olski
     > > koncern zagraża. Niemcom?
     >
     > A gdzie ty byles w czasach "reformy Balcerowicza" kiedy duze koncerny dzielono
     > na kawalki bo byly "komunistyczne" i to byly "molochy" co nie nadaja sie do "go
     > spodarki rynkowej"?


     Kiedyś pisałem Panu jak może Pan pisać cokolwiek pochlebnego o komunistach wiedząc co zrobili wtedy. Bo te wszystkie rzeczy zrobili komuniści. Tylko komuniści mogli być dyrektorami zakładów, później ich właścicielami. Członkami nomenklatury partyjnej.
     Bez legitymacji partyjnej nie było dyrektora.

     Sprzedali zakłady za granicę, dorobili się. Wypędzili masę ludzi w biedę, na emigrację albo pod mosty.
     Polsce zabrali podatki z tych zakładów. Idą za granicę.
     I Pan ich chwali.
     Teraz są bogaci z tamtych pieniędzy, to jest dzisiejsza "szlachta". W cudzysłowie, bo nic szlachetnego w nich nie ma. Mają medja, sądy. Reszta to dla nich śmiecie.
     Pan ich chwali. Dobry komunizm, dobry.
     To komuniści pisali o molochach i gospodarce rynkowej?
     Słudzy tych najważniejszych komunistów. Płatne pieski. Myśli Pan, że nie znam tego wszystkiego?

     Komunizm był taki jak jego reprezentanci. Skopał nam ....


     P. S.
     Pan Balcerowicz. Komunista. Funkcyjny. Zdrajca? Jak oni wszyscy? Czego ich w instytucie Marksizmu-Leninizmu nauczyli?

     "
     He was a member of the Polish communist party (Polish United Workers' Party) from 1969 until the declaration of martial law in Poland, in 1981.[7] In the late 1970s he participated in an economic-advisory team associated with the prime minister of People's Republic of Poland.[8] In 1978–1980 he worked at the Institute of Marxism-Leninism. Later he became an economics expert in the pro-democracy independent trade union Solidarity (NSZZ "Solidarność").
     en.m.wikipedia.org/wiki/Leszek_Balcerowicz
     *

     U. E.
     .

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka