Dodaj do ulubionych

Morawiecki i jego "windfall tax"

23.05.22, 19:33
W panstwie kapitalistycznym kazda okazja jest dobra aby kogos opodatkowac.

next.gazeta.pl/next/7,151003,28486841,morawiecki-chce-nowego-podatku-czym-jest-windfall-tax-to-o.html


Koncepcja solidarity windfall tax nie jest nowa. W największym skrócie - oznacza ona dodatkowe, zwykle jednorazowe opodatkowanie jakichś podmiotów, które czerpią nadzwyczajne zyski na skutek jakichś wydarzeń.

Pomysł nie jest nowy. Ma już co najmniej 25 lat - w 1997 r. ówczesny premier Wielkiej Brytanii Tony Blair "ściągnął" w ten sposób ponad 5 mld funtów od sprywatyzowanych spółek użyteczności publicznej na cele związane z ochroną bezrobotnych.


Media milcza o tym ile z tych 5 mld otrzymali bezrobotni. Niech zgadne. Zero. Kase przejadly tluste koty z urzedow dla bezrobotnych.

Teraz wiec Ukraina.

Nałożenia jednorazowej daniny na spółki energetyczne (m.in. BP czy Shell, notujących duży skok zysków na skutek wzrostu cen ropy i gazu na światowych rynkach) oczekuje od rządu opozycja.

Aha.

Według Międzynarodowej Agencji Energii opodatkowanie windfall profits dałoby dodatkowe 200 mld euro w 2022 na walkę z kryzysem energetycznym. Komisja to popiera.

A jak kryzysu nie ma to kicha. Nie ma podatkow?

Wytlumaczcie mi, komuniscie, na czym polega "wolny rynek" bo coraz mniej to rozumiem. Przy okazji wytlumaczcie na czym polega "demokracja" czyli ze w tej sprawie macie cokolwiek do powiedzenia.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka