Dodaj do ulubionych

Balcerowicz musi(al) wrocic.

06.06.22, 14:59


I wrocil.
I niektore uwagi ma trafne…co komiczne, to ze gada z nim niejaka Patrycja Polska Gospodarka Pedzi Maciejewicz . Moze w koncu sie wyjasni, dokad pedzi ta polska gospodarka?

Wrzucam wybrane fragment, jakby kto chcial calosc to wklaje bo “se kupilem” prenumerate zz 4,90.
“Pod szyldem nauki są głoszone przez niektórych ekonomistów z tytułami naukowymi brednie, takie np. jak tzw. nowa teoria monetarna czy ciągłe pobudzanie popytu jako sposób na trwały rozwój gospodarki. Nawet marksizm ciągle funkcjonuje pod szyldem nauki. “
(…)
Drugi czynnik to popyt – zbyt dużo pieniądza wlewa się do gospodarki. W Polsce ten czynnik popytowy jest dużo silniejszy niż przeciętnie na Zachodzie.
Skąd ten nadmierny popyt? Niektórzy przekonują, że spirali płacowo-cenowej nie ma.
– To efekt polityki fiskalnej i monetarnej. W 2020 roku NBP pod kierownictwem Adama Glapińskiego wydrukował 144 mld zł i przekazał rządowi, co podbiło wydatki i przyczyniło się do inflacji. A jednocześnie obniżył stopy procentowe niemal do zera.
(…)


Dorota, masz uwagi? Podobno wyszliscie z Covidu “praca I wysilkiem” a nie drukowaniem na chama? Jk to bylo?silna obecność państwa w bankach jest czynnikiem ryzyka dla całej gospodarki.
Przecież sytuacja teraz wygląda tak, że banki mają gigantyczne zyski, a jedynym bankiem, który ma kłopoty, jest bank prywatny.
– Nie uogólnia się na podstawie jednego przypadku. Choć oczywiście są i takie banki prywatne, które wpadły w kłopoty z powodu błędnej polityki, np. banki islandzkie.
(…)
Obawiam się, że jeśli wygra opozycja – za czym jestem całym sercem – to zwykły rząd partyjny nie poradzi sobie z sytuacją gospodarczą, która nam się szykuje.
Grozi nam stagflacja, czyli ciągle wysoka inflacja i silne spowolnienie gospodarcze, oby nie recesja. To spotęguje problemy budżetu. Potrzebna będzie radykalna liberalizacja gospodarki i ograniczenie wydatków budżetu, które obecnie stanowią wyższy odsetek PKB niż średnia w krajach OECD.

wyborcza.biz/biznes/7,177151,28522360,zwykly-rzad-sobie-nie-poradzi-balcerowicz-wieszczy-po-pis.html
Obserwuj wątek
  • dorota_333 Re: Balcerowicz musi(al) wrocic. 06.06.22, 15:04
   Właśnie miałam linkować ten wywiad ale w wątku makro. Nie mam uwag; jest oczywiste, że rząd PiS "wyszedł" z epidemii drukowaniem (w aspekcie ekonomicznym) a w aspekcie ludzkim przez puszczenie sytuacji na żywioł (skutek: 220 tysięcy zgonów nadmiarowych).

   Jest oczywiste, że Kaczyński - jeśli nie sfałszuje wyborów - to zostawi Polskę w takim stanie, żeby następcy nie mogli sobie poradzić z nawałem problemów.

   Trzeba o tym już zawczasu myśleć.
   • pigeon_shit_dust To swiatowa choroba. 06.06.22, 16:04


    Jak slysze “wlozmy pieniadze w kieszenie Amerykanow a oni pojda je wydac” to mie sie robi slabo.
    Pulsuje mi glowa. Ze ludzie nadal sa tacy jebnieci.
    Albo jak slysze glossy, ze nie bylo innego wyjscia…niz druk I rozrzucanie.
    A bylo: Trzeba bylo dac firmom pasc, tym ktore nie daly sobie rady przez Covid-19
    Dac ludziom , ktrozy stracili dochod zasilki.A teraz, jak sprawy wracaja do wzglednej normalnosci, dac kredyty/ donacje na odbudowanie biznesu.
    Takie rozwizanie byloby 10 X tansze w koncowym rozrachunku.
    Jesli ktos mysli inaczej, to prosze sobie policzyc ile kosztowalo utrzymanie sztucznie pry zyciu padajacej firmy przez 2 lata, do momentu kiedy ona padla i tak.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka