Dodaj do ulubionych

Andrzej Stasiuk "Przewóz"

24.06.22, 19:20
...dobra książka na przesilenie letnie.

Przeplatają się dwie narracje. W pierwszej autor podróżuje współcześnie na wschód Polski, do ojca, a jest koniec 2020 (książka wydana 2021, więc obserwacje bardzo aktualne). Polska rozczulająco prowincjonalna, gdzie nic się nie zmieniło od zawsze i nic się nie zmieni.

W drugiej jest środek czerwca 1941, okres najdłuższych dni. Wojna zatrzymała się na Bugu (nazwa rzeki nie jest wymieniona, ale przewijają się nazwy miast, jak Włodawa, więc to jest Bug). Świat zamiera i jednocześnie kotłuje się nad rzeką, gdzie zaraz zacznie się ofensywa niemiecka. Z jednej strony przegrupowanie Niemców z dużą ilością sprzętu, z drugiej Sowieci, którzy jakby nie wiedzieli, co się stanie.

A w środku ludzie, którzy żyli tam od zawsze lub świeżo przybyli. Siwy, polski podoficer, który prowadzi własny oddział. I ma jakże polskie poglądy historiozoficzne (o wzięciu bydła za pysk i uczynieniu zeń narodu, o pławieniu koni w morzach - dwóch - i pojeniu w rzekach). Brzmią zabawnie znajomo. Żołnierze Siwego, proste wiejskie chłopaki, z których próbuje zrobić wojsko. Lubko, przewoźnik przez rzekę, który wozi teraz wyłącznie nocą. Maryśka, zielarka wyglądająca jak Cyganka, skupiająca uwagę wszystkich samców wokół. Dwoje młodych Żydów z bogatej warszawskiej rodziny, rodzeństwo przyrodnie, którzy uciekają przed Niemcami, a chcą się dostać do Birobidżanu ( smile ). I kilka innych osób; świetna galeria postaci. Stasiuk obserwuje genialnie i ten opis wiejskiej Polski znad Buga jest bardzo, bardzo prawdziwy.

Książka jest miejscami rozpaczliwa , a miejscami rozpaczliwie zabawna. Incydent z popijawą oddziału Siwego u proboszcza (zakończonego... nie powiem jak) kapitalnie zabawny. Ale dominuje pogodny, pogodzony z losem pesymizm. Kraj pszenny i biedny, gdzie jedynym porządnym budynkiem w miasteczku jest kościół czy klasztor (teraz jeszcze tani supermarket).
Tyle się zmieniło, żeby nie zmieniło się nic.

No i ch.j, jakby powiedział Siwy czy Lubko, czy każdy.

Warto przeczytać.

Obserwuj wątek
  • pigeon_shit_dust A czy Ty rozumiesz 28.06.22, 16:34
   Dalczego ten folksdojcz tu moze jesszcze pisac i nikt nie reaguje?


   jorl9 Re: 1000 kg RDX w rakiecie ktora spadla na mall 28.06.22, 16:24
   przycinek.usa napisał:

   > Czy ktos jeszcze ma watpliwosci co to sa za barbarzyncy?
   > wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28630416,atak-na-centrum-handlowe-w-krzemienczuku-rosja-znalazla-wytlumaczenie.html
   > Spuscili na nich bombe, ktora ma moc 1.5 tony w ekwiwalencie trotylu.
   > I teraz mowia, ze wybuchl sklad amunicji. To jest naprawde niewiarygodne. Co za
   > swolocz.


   Naprawde w tym miasteczku centrum handlowe w terazniejszych czasach jest czynne? Przeciez jest wojna sklepy Gucci i innych gwarantowanie nie pracuja.

   A tu cytat z oswiadczenia Rosjan co do tego:

   Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej o uderzeniach na Krzemieńczug.
   Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki na obiekty wojskowe na terytorium Ukrainy. 27 czerwca w mieście KREMENCZUG w obwodzie połtawskim Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne dokonały uderzenia precyzyjnej broni powietrznej na hangary z bronią i amunicją otrzymaną ze Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich na obszarze Fabryki pojazdów drogowych w Kremenczugu. W wyniku precyzyjnego uderzenia doszło do trafienia broni i amunicji produkcji Zachodu, skoncentrowanej w rejonie magazynów w celu dalszego wysłania do ukraińskiej grupy wojsk w Donbasie. Detonacja zmagazynowanej amunicji do broni zachodniej spowodowała pożar w nieczynnym centrum handlowym znajdującym się obok zakładu.
   Stopniowanie:
   1. Prawda
   2. Gow.o prawda
   3. Ukrainska Prawda

   • dorota_333 Re: A czy Ty rozumiesz 29.06.22, 10:56
    Wiesz, nie do mnie takie pytanie. Ja myślę w tej kwestii niemal dokładnie tak jak Ty. Jorl to jest chamowaty człowieczek o mentalności trepa. Na tyle już niesprawny intelektualnie, że nie potrafi zapamiętać różnicy między "looser" a "loser" mimo kilkukrotnego zwracania uwagi.

    Pytanie o tolerancję dla Jorla (ale też kilku innych osób, ewidentnych rosyjskich trolli) powinno się zadać Przycinkowi i innym Adminom.

    Jaki jest sens pozwalania na zaśmiecanie Forum, ja nie rozumiem. Niech to wyjaśnią.
    • pigeon_shit_dust Re: A czy Ty rozumiesz 29.06.22, 13:28
     dorota_333 napisała:

     > Wiesz, nie do mnie takie pytanie. Ja myślę w tej kwestii niemal dokładnie tak
     > jak Ty. Jorl to jest chamowaty człowieczek o mentalności trepa. Na tyle już nie
     > sprawny intelektualnie, że nie potrafi zapamiętać różnicy między "looser" a "lo
     > ser" mimo kilkukrotnego zwracania uwagi.
     >     Juz nawet mniejsza o to. Ten chuj jawnie i wprost popiera zbrodnie Rosji, wiec sam jest zbrodniarzem, przynajmniej na tym forum.
     > Pytanie o tolerancję dla Jorla (ale też kilku innych osób, ewidentnych rosyjski
     > ch trolli) powinno się zadać Przycinkowi i innym Adminom.
     >
     > Jaki jest sens pozwalania na zaśmiecanie Forum, ja nie rozumiem. Niech to wyjaś
     > nią.
  • jorl9 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 30.06.22, 19:36
   dorota_333 napisała:

   >. Jorl to jest chamowaty człowieczek o mentalności trepa. Na tyle już nie
   > sprawny intelektualnie, że nie potrafi zapamiętać różnicy między "looser" a "lo
   > ser" mimo kilkukrotnego zwracania uwagi.


   Dobrze droga d333, wezmy tego mojego loosera.
   Od lat wlasnie na nieudacznikow jak np. tu nasz drogi Kadi uzywam wlasnie looser z dwa o.
   Dlaczego? Proste, wlasnie looser jest niemieckim slowem na nieudacznika. Dlaczego mam pisac w jezyku angielskim? Mieszkam w Niemczech, uzywam tego slowa po niemiecku. Jako ze zrozumiale jest bezblednie przez kazdego loosera ktorego tak opisuje i traktuje to slowo jako moja marka od lat kilkunastu na roznych forach pozostane przy tym napewno.

   A tu link do wlasnie loosera w niemieckim:


   www.n-tv.de/politik/Melnyk-beschimpft-Appell-Verfasser-als-Loser-article23432347.html

   Tam jest wycinek z swierkacza Twojego przeciez droga d333 ubostwianego ambasdadora Ukrainy u mnie w Berlinie Melnika

   twitter.com/MelnykAndrij?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1542268368018972673%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.n-tv.de%2Fpolitik%2FMelnyk-beschimpft-Appell-Verfasser-als-Loser-article23432347.html
   I cytat stamtad:

   Nicht schon wieder, what a bunch of pseudo-intellectual loosers 🤦‍♂️
   Ihr alle Varwicks, Vads, Kluges, Prechts, Yogeshwars, Zehs & Co. sollt euch endlich mit euren defätistischen „Ratschlägen“ zum Teufel scheren. Tschüß   To Twoje prawdomowne Bostwo czyli Pan Mielnik znajace naprawde doskonale j. niemiecki, slyszalem go, tez dobrze angielski wlasnie loosera nazwal looserem.

   Dotarlo droga d333 i nie mniej drogi Kadi? Nie? To trudno, za ciemni jestescie jak widac.
   A ja naturalnie dalej bede loosera uzywal okreslajac np. Kadiego, zreszta sa ludzie piszacy na forach ktorzy z cala swiadomoscia moja pisownie loosera przejeli. Mam taki wplyw tez.
  • sendivigius Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 02.07.22, 13:09
   dorota_333 napisała:

   > ...dobra książka na przesilenie letnie.
   >

   Moze lepiej film:

   Niebieskie jak Morze Czarne (r. 1971, komedia) TYLKO DLA 18+

   youtu.be/xkuHpNjbpZM

   Proponuje zrobic remake z dzisiejszymi aktorami i powstawianiem paru anglicyzmow - reszta bez zmian, ... taki kraj. To nie ustroj Dorotko.

   • dorota_333 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 02.07.22, 20:20
    O, coś takiego. Czemu ja nic nie wiedziałam o tym filmie? Czy to miała być odpowiedź na "Rejs"? Bo podobny w zamyśle.

    Aha, ktoś chciał zrobić komedię 18+, bardzo delikatnie - 56:41 smile

    No i fajne to były czasy: puste wydmy nad morzem.

    Czy ta Młynarska w obsadzie to jest żona Wojciecha Młynarskiego? Tak mi się zdaje.

  • mateusz572 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 02.07.22, 21:43
   A propos książek, czytam "Gułag" Applebaum. Przygnębiające. Dziesiątki milionów ludzi zginęło bez śladu. Czasem, a nawet często za banalne przewinienia. Zanim zniknęli, rozpłynęli się, zapadli w nicość, przeszli straszliwą gehennę, odczłowieczenie.
   I teraz mamy w Rosji pełno obozów reedukacyjnych, filtracyjnych i jak tam jeszcze je zwą. Idzie się do nich za krytykę kremlowskiej mafii rządzącej, za słowo nie powiedziane w/w mafii.
   A taki ruski troll niejaki jorl pisze nam tutaj o dobrej Rosji, która wyzwala inne narody od nazizmu i pragnie je przyjąć pod swoje skrzydełka do ruskiego miru pełnego obozów, całego archipelagu.
   • dorota_333 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 02.07.22, 21:56
    Przymierzałam się do tej książki kilkukrotnie. Ale czytałam fragmenty i były tak przygnębiające, że po prostu nie miałam siły na całość. Może również wolę nie wiedzieć tak wiele o naturze człowieka.

    Przeklęty niech będzie kraj, w którym ludzie muszą sięgać dna. Rosji naprawdę należy się totalny wp...dol, po którym załamie się władza, kraj się rozpadnie i naród przetrzeźwieje. Marzenia, nieprawdaż.
    • sendivigius Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 04.07.22, 22:08
     dorota_333 napisała:

     > Przymierzałam się do tej książki kilkukrotnie. Ale czytałam fragmenty i były ta
     > k przygnębiające, że po prostu nie miałam siły na całość. Może również wolę nie
     > wiedzieć tak wiele o naturze człowieka.

     Czytalem od razu gdy sie ukazala ( w oryginale). Jedynym dobrym zdaniem tej ksiazki jest stwierdzenie że Sołżenicyn to troche nazmyślał.

     Ona też zmysla, albo raczej bezkrytycznie cytuje "źródła" zachodnie. Po 56 uznano, dla powodow wewnetrznej walki politycznej, ze Stalin to zbrodniarz i o temacie lepiej bylo nie wspominac inaczej. Ale gdy nastal Gorbaczow, a szczegolnie po 90-92 gdy sporo odkryto archiwa, sprawy okazywaly sie nie takie oczywiste i ten caly "łagrowy przemysł bajkopisarski" zaczął prześwitywac. Ale aby sie w tym rozeznac trzeba przynajmniej czytac po rosyjsku. I chciec sie dowiedziec prawdy.

     Nie chce ciagnac watku, bo to miejsce na bardzo dluga dyskusje. Jesli mozna podsumowac temat łagrowy to powiem tyle ze gdyby do tych ludzi co sie mienią "ofiarami stalinizmu" zastosowac prawo stanu np. Texas i sposob wykonywania tego prawa (szczegolnie z tych samych lat), to byloby im znacznie gorzej.

     Cóż, wojna wymaga mitów. Ta obecna też.
     • dorota_333 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 04.07.22, 22:32
      > gdyby do tych ludzi co sie mienią "ofiarami stalinizmu" zastosowac prawo stanu np. Texas

      Naprawdę? Rzeczywiście w stanie Teksas więzi się (więziono) ludzi za to tylko, że są krewnymi osoby niewygodnej dla władzy?

      Herling-Grudziński też nazmyślał? O sowieckich łagrach są przecież tysiące relacji ich ofiar i ich rodzin? Wszystkie zmyślone?
   • senioryta13 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 02.07.22, 22:04
    mateusz572 napisał:
    > I teraz mamy w Rosji pełno obozów reedukacyjnych, filtracyjnych i jak tam jeszc
    > ze je zwą. Idzie się do nich za krytykę kremlowskiej mafii rządzącej, za słowo
    > nie powiedziane w/w mafii.

    W Chinach rowniez. Swiat jest gluchy i slepy, wszyscy czuja sie komfortowo.
    Nie wspominam juz o Talibach, ci nie potrzebuja placic za takie obozy, ustanawiaja 'legalne' prawo przeciwko kobietom i jeszcze cieplutkie wdrazaja w zycie.
    • mateusz572 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 10.07.22, 18:30
     senioryta13 napisał:

     >
     > W Chinach rowniez. Swiat jest gluchy i slepy, wszyscy czuja sie komfortowo.
     > Nie wspominam juz o Talibach, ci nie potrzebuja placic za takie obozy, ustanawi
     > aja 'legalne' prawo przeciwko kobietom i jeszcze cieplutkie wdrazaja w zycie.

     Nie do końca jest głuchy i ślepy bo pomaga Ukrainie. Mówię o tym świecie, w którym żyjemy my, ty także, mimo że kibicujesz Rosji z niewiadomych dla mnie powodów.
     Jeżeli zostawimy Ukrainę to taki świat jak w Rosji, Chinach, Afganistanie zacznie się rozlewać na cały ziemski glob.
     • senioryta13 Re: Andrzej Stasiuk "Przewóz" 10.07.22, 21:46
      mateusz572 napisał:

      > senioryta13 napisał:
      >
      > >
      > > W Chinach rowniez. Swiat jest gluchy i slepy, wszyscy czuja sie komfort
      > owo.
      > > Nie wspominam juz o Talibach, ci nie potrzebuja placic za takie obozy, us
      > tanawi
      > > aja 'legalne' prawo przeciwko kobietom i jeszcze cieplutkie wdrazaja w zy
      > cie.
      >
      > Nie do końca jest głuchy i ślepy bo pomaga Ukrainie. Mówię o tym świecie, w któ
      > rym żyjemy my, ty także, mimo że kibicujesz Rosji z niewiadomych dla mnie powodów.

      A gdzie byla pomoc dla Rohinguja ? Zywcem ploneli jak kiedys nasi przodkowie.
      Uyghurs ?? Biznes jak zwykle, a Biden jeszcze zamierza zniesc clo na towary z China i sprzedaje im czesc naszych rezerw ropy, ktora miala zasilic rynek wewnetrzny. Oczywiscie, to wszystko za plecami opinii publicznej.

      W ktorym miejscu ja kibicuje Rosji ?
      Ja tylko patrze realnie na wydarzenia. Stracone pokolenie, obojetnie juz kto wygra/przegra.
      Czy Macron i Olaf tez kibicuja Rosji ?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka