Dodaj do ulubionych

Naziści z Kazania

29.06.22, 22:58
"Rosyjski sąd zlikwidował najstarszą i jedyną niezależną od władz organizację społeczną zrzeszającą Tatarów w Kazaniu, gdyż nazywali oni cara Iwana Groźnego najeźdźcą.

Władze w Moskwie lubią wspominać o tym, że w Federacji Rosyjskiej mieszkają przedstawiciele ponad stu narodowości, a Rosja szanuje prawa wszystkich mniejszości, ich kulturę, religię i tradycję, ale Sąd Najwyższy w Tatarstanie zlikwidował Wszechtatarskie Centrum Społeczne, które po upadku Związku Sowieckiego opowiadało się za niepodległością republiki Tatarów.

Organizacja skupiła się na popularyzacji tatarskiej kultury i języka, opowiadała się też za zwiększeniem autonomii od Rosji.

Prześladowanie „niepoprawnej” organizacji trwało od lat, ale przyspieszyło jesienią ubiegłego roku – po tym, jak jej działacze zorganizowali w Kazaniu coroczną manifestację upamiętniającą obrońców miasta przez najeźdźcami rosyjskiego cara, który w 1552 roku podbił Chanat Kazański.

Mimo że impreza miała charakter kulturalny, dotyczyła wydarzeń sprzed kilkuset lat i była uzgodniona z miejscowymi władzami, prokuratura zarzuciła organizatorom propagowanie idei niepodległości, podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym, poniżanie godności człowieka, a nawet propagowanie wrogiego stosunku do Rosjan jako do najeźdźców.

Prokuratura wielokrotnie upominała członków organizacji, by nie prowadzili działalności ekstremistycznej. Uznano też, że nawoływali oni do samodzielności republiki, a nawet jej uznania na arenie międzynarodowej.

Za likwidacją organizacji Tatarów opowiedziała się Federalna Służba Bezpieczeństwa, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz rosyjski resort sprawiedliwości.

Majątek organizacji zostanie przejęty przez Skarb Państwa, a działacze będą musieli zapłacić 859 tys. rubli (równowartość 67 tys. złotych) na poczet kosztów ekspertyzy psychologiczno-lingwistycznej, na podstawie której zapadł wyrok."


nczas.com/2022/06/29/rosja-ukarali-tatarow-sad-zlikwidowal-organizacje-za-te-slowa/


kilka słów o nowych nazistach

kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/prezydent-tatarstanu-gotowy-na-rezygnacje-ze-swojego-tytulu/


".. Władze radzieckiego Tatarstanu ogłosiły suwerenność swojej republiki jeszcze przed rozpadem Związku Radzieckiego, choć nie był on republiką związkową, subiektem federacji jaką był ZSRR, lecz republiką autonomiczną w ramach rosyjskiej republiki związkowej (RFSRR). W pierwszych latach po rozpadzie ZSRR był w Tatarstanie nurt domagający się całkowitego zerwania z Moskwą. W 1994 r. zawarto formalną umowę regulującą jego stosunki z Moskwą, która określiła Tatarstan jako „państwo stowarzyszone z Federacją Rosyjską”.

Dopiero w 2000 roku republika formalnie stała się częścią Rosji. Jest jednym z jej głównych naftowych zagłębi.."


*

Projekt U. E. musi zostać anulowany.
Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka