Dodaj do ulubionych

ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem

14.08.22, 07:46
Patrze sie teraz starannie na mape i po informacji o rybach na sluzie w Olawie i braku zatrucia w Opolu - swiadczy to silnie, ze te rozpuszczalinki wylal ktos pomiedzy tymi miastami, mozliwe, ze w okolicach Brzegu.

I tam widze jeden podejrzany zaklad, ale to jest sliska sprawa, bo mozna kogos nieslusznie posadzic, a poza tym kazdy mogl podjechac cysterna do rzeki, sa przeciez mosty, bulwary i nikt sie nie przyzna.

I na dodatek nie wiadomo, czy mozna w te informacje prasowe wierzyc, bo wiadomo kto jak to bylo?
Moze w Opolu truli, nie? Ale patrzac na te zaklady w Opolu, to nie wyglada na to, ze tam cos bylo trujacego.

Oni dojda do tego - kto to zrobil. Cokolwiek z tej Odry wylowili - to nie powinno byc wielkiego problemu z ustaleniem zrodla. Tylko to troche potrwa. Ciekawe kto byl tym skurw... ktory to wylal? Ciekawa sprawa.
Trucie rzeki to jest straszne chamstwo. Mam nadzieje, ze zrobia z tego przyklad medialny i posadza wszystkich winnych. Na dlugo.

Obserwuj wątek
    • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 08:00
      No patrze na to i to faktycznie wyglada zle - podejrzany przeze mnie zaklad ma dostep do rozpuszczalnikow, z racji wykonywanej dzialalnosci. Blisko jest nawet dogodny dojazd do rzeki, drogami polnymi, teren jest czesciowo zasloniety, droga polna rownolegla z rzeka, blisko obok oczyszczalnia sciekow, no po prostu teren idealny do takiego zrzutu - tylko teraz wyslac policje i niech badaja, czy nie ma sladow. A slady drog widac na zdjeciach satelitarnych. Co za okolica. Po prostu placz. To jest chyba jakas prosta sprawa kryminalna, a wszyscy w polityce zaczeli sie niepotrzebnie obrzucac blotem. Zaraz sie okaze, ze to jakas szajka prostych przestepcow cwaniaczkow pokroju wsiowego i bedzie z tego wielkie zatrzymanie, telewizja, kamery i tyle. Koszmar.
      • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 08:14
        Gwoli scislosci - sa informacje, ze "zaczelo sie w Opolu". To wtedy mogloby zaprzeczyc mojej obserwacji. No, ale to moze byc nieprawda. Bo skad wiadomo, ze "zaczelo sie w Opolu"? Gdzie to sie wlasciwie zaczelo? Czy jest jakas sprawdzona informacja?
        • snajper55 Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 08:43
          przycinek.usa napisał:

> Gwoli scislosci - sa informacje, ze "zaczelo sie w Opolu". To wtedy mogloby zap
          > rzeczyc mojej obserwacji. No, ale to moze byc nieprawda. Bo skad wiadomo, ze "z
          > aczelo sie w Opolu"? Gdzie to sie wlasciwie zaczelo? Czy jest jakas sprawdzona
          > informacja?

Co to jest "sprawdzona informacja"? Jak ją odróżnić od niesprawdzonej? Czy informacja o rtęci w Odrze była sprawdzona?

S.
          • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 09:16
            snajper55 napisał:

> Co to jest "sprawdzona informacja"? Jak ją odróżnić od niesprawdzonej? Czy info
            > rmacja o rtęci w Odrze była sprawdzona?
            >
            > S.

Sprawdzona informacja, to taka, ze ktos sie z imienia i nazwiska podpisal i powiedzial co zaobserwowal.

PRZYKLAD:
            "- Po pierwszych sygnałach, że doszło do zatrucia ryb posłałem ludzi także na odcinek Odry powyżej Lipnik aż do Brzegu. Tam też płynęły martwe ryby – mówi prezes wrocławskich wędkarzy Andrzej Świętach."
            nto.pl/odra-w-opalach-ktos-na-opolszczyznie-wylal-setki-litrow-trucizny-do-rzeki/ar/c8-16552295
            Na tej podstawie moge stwierdzic, ze NA PEWNO ryby byly zatrute juz na wysokosci Brzegu.

A informacji z Kedzierzyna Kozla nie moge traktowac wiarygodnie, poniewaz z tej informacji wynika, ze byly zaobserwowane martwie ryby, ale ktos stwierdzil obecnosc wiatru i podobno te ryby przywialo do kanalu i nie wiadomo jakie ryby, kto sie w tej sprawie wypowiadal i gdzie jest zrodlo informacji.
            Mowi sie tez, ze w maju i i w lipcu. A to juz jest bez sensu, poniewaz szybkosc przeplywu Odry wynosi okolo 1m/s i nie ma sans na to, aby te zdarzenia byly nawet skorelowane. Odcinek z Kedzierzyna-Kozla do Opola jest 46.1 km i to jest przeplyw 12 godzin, wiec maj jest prehistoria. A obserwacja lipcowa jest gowno warta.

Zatem: to moze byc zbieg okolicznosci i nieprawda. A na tej podstawie ludzie juz podejrzewaja Azoty.
            A moze to nie Azoty?

Jak na razie - na podstawie informacji medialnych dochodze do wniosku, ze Brzeg byl ostatnim miejscem, gdzie zatrucie bylo na pewno.

A kolejne miasta sa prawdopodobne, ale z duza doza niepewnosci. Niepewnosc pojawia sie od Opola.
            Mnie tylko ne do konca pasuje ten mezytylen. Na cholere to komu potrzebne?
            Ja sie na tym nie znam, ale wygloda to tak, ze moze byc uzyty do ODBARWIANIA. I to mi pasuje do tego zakladu, ktory podejrzewam. A co moze byc niepewne, bo nawet obecnosci nie potrafili stwierdzic na pewno. Tylko na 80%.

Co to w ogole sa za badania? Smiech.
            • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 09:27
              Tu np. jest informacja, ze 26 byly zatrute ryby w jazie w Lipkach, czyli zgodne z zeznaniem Andrzej Świętacha.
              next.gazeta.pl/next/7,172392,28779230,odra-zatruta-katastrofa-ekologiczna-w-rzece-jaka-jest-przyczyna.html

I to potwierdza obserwacje, ze wtedy doszlo do zatrucia i widac bylo skutki pomiedzy Brzegiem i Lipkami. Poniewaz Brzeg jest wyzej - zatem w okolicy Brzegu moglo nastapic przestepstwo.
            • snajper55 Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 13:18
              przycinek.usa napisał:

> Sprawdzona informacja, to taka, ze ktos sie z imienia i nazwiska podpisal i pow
              > iedzial co zaobserwowal.

I co zrobił.. Czyli informacje podawane przez premiera Morawieckiego uważasz za sprawdzone? Na przykład taką (zgodną z przekazem dnia, że źli to są Niemcy):

"Będę się też kontaktował ze stroną niemiecką, dlatego że pan wojewoda pokazał mi, że w różnych miejscach polskie służby działają, starają się oczyścić rzekę, natomiast po stronie niemieckiej nie ma odpowiednich działań – mówił premier.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, powołując się na informacje prasowe powiedział, że działania niemieckie rozpoczną się w sobotę.

A my takie działania podjęliśmy kilka dni temu. (...) Prawie tydzień wcześniej przeprowadzaliśmy już badania chemiczne, a 10 sierpnia, czyli zanim pojawiła się pierwsza śnięta ryba, ja wydałem komunikat, że rekomenduję nie zbliżać się do wody, nie kąpać się, nie korzystać z wody. Wczoraj został wydany zakaz zbliżania się. Nie wiem, czy taki zakaz został wydany po stronie niemieckiej – dodał."

gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8518067,mateusz-morawiecki-niemcy-skazenie-odry.html
              S.
              • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 16:54
                no tak.
                Ale meritum nierozstrzygnięte. To musialbyc jakis maly zaklad, mnie sie nie miesci w glowie, ze ktos mialby truc w duzym zakladzie. Raczej mala firma, powolutku, kilka dni pod rzad, noca, bo to ma logiczny sens. Pisza, ze w poniedzialek beda wyniki badan, co te ryby zabilo. To sie moze cos wyjasni.

Przeszukalem w sieci nazwy malych stopni wodnych w poszukiwaniu zatrutych ryb i nie wychodzi mi nic istotnego dla stopni wodnych w Zwanowicach, Kątach, Grodzisko Zawadno ani dla elektrowni w miejscu Dobrzeń Wielki. Mozliwe, ze zle szukalem, albo bylo pod innymi slowami, albo po prostu wyniku takiego przeszukania nie pokazuja sie u mnie - lecz jest mozliwy prosty wniosek - ze tam ryb zatrutych nie bylo.

Caly czas wszystko wskazuje na zrzut w okolicy Brzegu!!

Zastanawiam sie nad tymi informacjami stad:
                "To są prawdopodobnie zrzuty kopalniane. Mamy w Polsce kopalnie, które mają wody kopalniane, a one mają ekstremalnie wysokie zasolenie. Jeżeli duża ilość takiej wody dostałaby się do Odry, spowodowałoby to duże stężenie soli i organizmy żywe by umierały - tłumaczył.

Według specjalisty oznacza to, że gdyby służby zareagowały odpowiednio wcześnie, można byłoby ograniczyć skutki katastrofy.

- Gdyby to było szybko zdiagnozowane, że chodzi o duże stężenie soli, byłoby spuszczenie wody, być może z kilku zaporówek, które są również dopływami do Odry. Spowodowałoby to duże rozcieńczenie i uratowanie życia w Odrze. To pokazuje niedowład władzy i wszystkich osób zarządzających tym kryzysem - ocenił. "
                www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,28790093,ekspert-o-niedowladzie-wladzy-katastrofy-na-odrze-mozna-bylo.html#s=BoxOpMT
                Jesli stezenie tego rozpuszczalnika bylo wielkie, to zadne spuszczanie z tamy nie pomogloby.
                I nic nie wyklucza mozliwosci, ze poszly scieki z kopalni a ktos dolozyl rozpuszczalnikiem i zabil zycie w rzece. Nie?
                • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 17:37
                  nie mowiac juz o tym, ze na takim obiekcie na pewno jest monitoring elektroniczny i kamery i przypuszczam, ze mozna to przegladnac i okaze sie, czy te ryby plynely, czy nie:
                  pgeeo.pl/Nasze-obiekty/Elektrownie-wodne/Dobrzen
                  • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 17:40
                    na tym zdjeciu widze kamere zamontowana na lampie po lewej stronie.
                    Jest monitoring kanalu, czyli mozna stwierdzic co plynelo kanalem. Prawdopodobnie w wysokiej rozdzielczosci. Jesli ryb tam nie ma - to zatrucie bylo w Brzegu. cmsstatic.gkpge.pl/var/pgeeo_site/storage/images/6/9/2/8/18296-2-pol-PL/dobrzen002.jpg
                    • przycinek.usa i jest tasmociag do odpadow!!!!! 14.08.22, 18:08
                      Dopiero teraz to zauwazylem. Popatrzcie uwaznie - oni maja tam mechanizm usuwnia odpadkow z wody - jest po prawej stronie tasmociag zrzucajacy odpady bezposrednio do kosza na parkingu.

To jest rewelacyjna metoda zweryfkowania, czy sniete ryby tam byly. Wystarczy przepytac ludzi i przedsiebiorstwo komunalne, ktore te odpady wywozi!!

Moze sie okazac, ze zadnych ryb tam nie bylo. I wtedy lokalizacja zrzutu musialaby byc ponizej elektrowni. I znowu Brzeg bylby wtedy podejrzany.
    • snajper55 Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 08:37
      przycinek.usa napisał:

> Ciekawe kto byl tym skurw... ktory to wylal?

Niektórzy widzą możliwość, że to źli Niemcy zatruli nam Odrę.

Sakiewicz: "Ja bym sprawdził po prostu kolektory od ścieków w większych miastach wzdłuż Odry. Bo pewnie skończy się tak, że rura gdzieś pękła np u Niemców i wymyślili rtęć żeby odwrócić uwagę."

Pawłowicz: "Czy brana jest pod uwagę też możliwość,iż zatrucia Odry dokonano z brzegu po stronie Niemiec?
      Czy oni też szukają u siebie sprawcy,czy PL z góry zgodziła się tylko na jedną wersję o „winie” po polskiej stronie..?"

S.
      • przycinek.usa Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 09:19
        A jak on tak powiedzial, to mnie sie to nie podoba. To nie przemyslal tego sobie.Gdzie Niemcy, a gdzie Brzeg?
        Pomylilo mu sie cos.
        • snajper55 Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 14.08.22, 13:12
          przycinek.usa napisał:

> A jak on tak powiedzial, to mnie sie to nie podoba. To nie przemyslal tego sobi
          > e.Gdzie Niemcy, a gdzie Brzeg?
          > Pomylilo mu sie cos.

Nic mu się nie pomyliło. Przekaz dnia był właśnie taki. Ciemny pisowski lud nie takie brednie łykał. Teraz łyka, że to Niemcy Odrę struły.

S.
          • przycinek.usa a teraz wymyslili zlote algii 18.08.22, 16:36
            problem w tym, ze to Niemcy wymyslili.
            next.gazeta.pl/next/7,172392,28803306,bioreaktor-zatrul-odre-niemieccy-naukowcy-o-algach-regulacji.html#s=BoxOpImg10
            Ciekawe.
    • pepe49 Re: ZATRUCIE ODRY pomiedzy Olawa a Opolem 15.08.22, 22:07
      Pierwsze przypuszczenia

Za cjd z wątku forum.gazeta.pl/forum/w,17007,173956007,173956007,Katastrofa_ekologiczna_na_Odrze.html

:

kalendarz wydarzeń, zwrócenie uwagi na natlenienie jako przyczynę śnięcia ryb:

serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8518097,odra-skazenie-zatrucie-katastrofa-ekologiczna-inspektorat-ochrony-srodowiska.html

Mnie ciekawi, czy ktoś mógł dodać do rzeki substancję wywołującą taki efekt na taką skalę.
      Czy to jest zjawisko przyrodnicze czy nie?

==================================

Inne gadania:

Niezalezna stawia pytanie o naturalne przyczyny:

niezalezna.pl/453791-na-odrze-powtarza-sie-scenariusz-z-laby-w-2014-r-wylowiono-tam-100-ton-martwych-ryb

Tyle, że wtedy ryby padły z powodu braku tlenu.

Ktoś znalazł podobny przypadek z 2012 r.:

twitter.com/gen_brygady/status/1558563289491292160

Wtedy rząd był pod ochroną medjalną. Winna bez wątpliwości od początku była przyroda.
      (Swoją drogą piszą ludzie, że chcieliby, żeby tamte czasy wróciły. Może wrócą. Wtedy żadne medja nigdy nie będą miały wątpliwości).

Wysychanie za granica:

twitter.com/tveitdal/status/1558707794295103488

Przy okazji sprawy być może ujawniła się agentura:

niezalezna.pl/453786-marszalek-wojewodztwa-lubuskiego-przylapana-na-klamstwie-o-tym-powiedzial-jej-niemiecki-minister

Jako, że nie wiadomo w tej chwili kto kłamie nie można tego powiedzieć na 100%.

*

U. E.
      Wystarczy.
      • przycinek.usa wersja oficjalna jest niemozliwa 18.08.22, 04:07
        Juz widze, dokad zmierza ten caly balagan medialny. Oni chca zrobic z tego katastrofe naturalna. A tymczasem to sie logicznie kupy nie trzyma. I te wszystkie artykuly charakteryzuje jedna cecha - calkowity brak tresci i niemoc w ustaleniu czegokolwiek.

Czy ktos sie pofatygowal do tej elektrowni?
        Podejrzewam, ze nie.

Ta kamera moglaby dac nam najwazniejsze dowody w tej sprawie.
        I co? Ano nic.

Co ciekawe - nie ma na ten temat zadnej informacji w prasie. Ani jednej, ani drugiej prasie.
        Wszyscy poglupieli, a to przeciez jest badzo proste - albo byl zrzut, albo byly sniete ryby wszedzie - w Opolu, przed Opolem itp.

A jesli na kamerze nie bedzie widac ryb ani 26 ani 27 i to znaczy, ze nie bylo to zjawisko naturalne i zrzut byl i to na dodatek powyzej kamery i byl w Brzegu. A tam jest tylko jeden taki zaklad. I nikt o tym nie pisze!
        Przeciez tym powinna sie zajmowac policja. A czy Policja w ogole wie gdzie to jest?

Tymczasem to chyba PiS chce zamiesc pod dywan i niczego nie chca wyjasniac dranie.
        A 100 ton ryb przpadlo bez zycia. Biedne ryby.
        • przycinek.usa Re: wersja oficjalna jest niemozliwa 18.08.22, 07:48
          Rozsmieszyl mnie ten artykul. Szukaja w .. KGHM - duzo ponizej podejrzewanego miejsca na mapie.
          Po co szukac w wielkiej firmie, skoro winnych powinno sie raczej szukac w malej firmie!

Lansuje sie posel PO:
          wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28802627,piotr-borys-zaklad-hydrotechniczny-kghm-zrzucal-slona-wode.html#s=BoxOpImg1
          Jestem w Rudnej, to jest Zakład Hydrotechniczny KGHM, jeden z największych sztucznych zbiorników tego typu na świecie. On kumuluje ogromne ilości poflotacyjne, przemysłowe, ale także wodę po procesie flotacyjnym, czyli produkującym rudę, oraz słoną wodę z kopalni - tłumaczył poseł. - Cała słona woda, jej nadwyżka, aby nie szkodzić tej wielkiej instalacji przemysłowej, trafia później do Odry w okolicach Głogowa - powiedział, dodając, że "ten system jest monitorowany".

- Pomiędzy 29 lipca a 10 sierpnia te zrzuty odbywały się cyklicznie, zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym. Były nawet poniżej standardowego poziomu zrzutu wód. To jest głównie słona woda, która trafia do Odry. Zakład Hydrotechniczny nie został w żaden sposób poinformowany przez GIOŚ, wojewodę [dolnośląskiego - red.] czy Wody Polskie, że należy np. wstrzymać czasowy zrzuty do Odry - podkreślił, zaznaczając, że 10 sierpnia sama firma "prewencyjnie wstrzymała zrzut".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka