Dodaj do ulubionych

angielski pogląd na bieżącą wojnę

28.11.22, 00:40
Pepe zobaczył artykulik

www.tvp.info/64619572/michael-fallon-o-unijnej-decyzji-o-blokowaniu-kpo-dla-polski

Zajrzał do źródełka i pocieszył sobie serduszko. Na temat Anglosasów walczących cudzymi rękoma i wycofującymi się z miejsc, w które weszli niech napiszą chętni.
Tymczasem pepe użył pomocy pana Gugla i zaprasza.


www.telegraph.co.uk/news/2022/11/17/defeat-vladimir-putin-becoming-desperate/


In defeat, Vladimir Putin is becoming desperate
Michael Fallon 17 listopada 2022 r.

„W ciągu dziewięciu okropnych miesięcy Ukraina z pewnością nauczyła się, kim są jej przyjaciele. Wielka Brytania była niezłomna, dostarczając szkolenia, broń i silne wsparcie polityczne. Stany Zjednoczone, jak zawsze, dokonały największego podniesienia ze wszystkich, wydając ponad 18 miliardów dolarów na amunicję i inny sprzęt wojskowy.

Ale najprawdziwszym przyjacielem Ukrainy jest Polska. To Polska przyjęła większość ukraińskich uchodźców ; to polska gospodarka odniosła największe straty, obniżając tempo wzrostu z 4 proc. do 1,6 proc. w przyszłym roku; i to Polska bez wytchnienia dokonała nalotów na własne zapasy, aby zapewnić ukraińskim żołnierzom broń, której desperacko potrzebują do obrony ojczyzny.

Pocisk, który uderzył we wschodnią Polskę, mógł nie być rosyjski . Ale to nie zmienia faktów. Wszystkie wrogie pociski wystrzelone od lutego były rosyjskie. Wbrew prawu wojennemu są one wymierzone w ludność cywilną Ukrainy: budynki mieszkalne, elektrownie, wodociągi i centra handlowe. Masowe ataki, takie jak te, zawsze niosą ze sobą ryzyko rozlania konfliktu na sąsiednie państwa.

Ale Rosja ucieka się do masowych ataków rakietowych właśnie dlatego, że przegrywa wojnę konwencjonalną. Jego początkowa inwazja nie powiodła się: siły rosyjskie, które znalazły się na przedmieściach Kijowa, musiały wycofać się za granicę na północy. Na południowym wschodzie wojska ukraińskie spychają Rosjan w głąb Donbasu; wyzwolenie Chersoniu otworzyło drogę od Dniepru do Krymu. Kampania na rzecz przywrócenia suwerenności Ukrainy wydaje się długa i krwawa, ale możliwa do wygrania.

Niezamierzony atak rakietowy naturalnie rodzi obawy przed eskalacją , zwłaszcza gdy w grę wchodzi terytorium NATO. Ale to Rosja musi teraz najbardziej obawiać się eskalacji. Z trudem może prowadzić wojnę, którą obecnie toczy. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje, jest eskalacja tego konfliktu. Wręcz przeciwnie, widzieliśmy już, jak NATO na nowo odkrywa swoją jedność celów i wzmacnia siły obronne w Europie Wschodniej.

Ukraina jest dłużnikiem Polski za jej natychmiastową i niezwykle hojną odpowiedź. Ale reszta z nas też jest winna Polsce, nie tylko za jej otwartą pomoc humanitarną, ale za jej wytrwałą zdolność przewidywania w ostrzeganiu nas przed zagrożeniem ze strony Rosji.

...
Obserwuj wątek
  • pepe49 angielski pogląd na bieżącą wojnę - dokończenie 28.11.22, 00:43
   "...
   Przez cały czas, kiedy pełniłem funkcję sekretarza obrony, to Polska zawsze najlepiej rozumiała to zagrożenie i naciskała na bardziej stanowczą reakcję Zachodu. Rozmieszczenie wojsk NATO w krajach bałtyckich, w samej Polsce oraz obrona powietrzna w Rumunii wiele zawdzięczają polskiemu przywództwu i naciskom.

   A Polska powinna zawstydzić swoich zachodnich sojuszników, aby robili więcej, by pomóc . Od lutego granicę z Polską przekroczyło prawie osiem milionów Ukraińców; każdego dnia przybywa ponad 20 000 kolejnych. Są karmieni, zakwaterowani i otrzymują bezpłatne przejazdy i miejsca w szkole dla swoich dzieci. Rodziny w całej Polsce otworzyły swoje podwoje na największy przepływ ludzi na naszym kontynencie od czasów drugiej wojny światowej.

   Polska wyda w tym roku oszałamiającą kwotę 8,4 miliarda euro (7,3 miliarda funtów) na pomoc ukraińskim uchodźcom, ale otrzymała od UE wkład w wysokości zaledwie 144 milionów euro (tj. zezwolenie na zabranie tych pieniędzy z innych pieniędzy przyznanych Polsce przez władze okupacyjne U. E. - pepe).

   Porównaj to z ogromnymi kwotami, jakie UE przeznacza na szeroko zakrojone programy dla uchodźców dla osób uciekających z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Rzeczywiście, UE wydaje się bardziej zaniepokojona niezależnością części polskiego systemu sądowego niż wysiedleniem ośmiu milionów Europejczyków. Znaczne płatności należne Polsce zgodnie z prawem w ramach siedmioletniego budżetu UE oraz z funduszu odbudowy po Covid (odpowiednio 73 mld euro i 35 mld euro) są wstrzymywane w momencie, gdy Polska potrzebuje wszelkiej możliwej pomocy finansowej.

   Bogatsi sąsiedzi też nie mają siły militarnej. Polska przekazała Ukrainie więcej sprzętu wojskowego niż jakikolwiek inny sojusznik UE i cztery razy więcej niż Francja. Polska dostarczyła armatohaubice samobieżne, przenośne systemy przeciwlotnicze i dziesiątki czołgów; jednak Niemcy, mimo swoich słów, wciąż ociągają się z dostawami wyrzutni rakiet i pojazdów opancerzonych .

   Ponad 20 lat temu Niemcy rozmieściły swoje czołgi Leopard do obrony Kosowa, ale w Berlinie wciąż nie ma ochoty pożyczyć ich armii ukraińskiej walczącej o jego wolność. „Problem polega na tym, czy mamy dość sił, by trzymać w ryzach podżegaczy wojennych, takich jak Putin”, powiedział kanclerz Scholz w Bundestagu w lutym, ale te czołgi, kluczowe dla odzyskania dalszych terytoriów Ukrainy, pozostają w magazynach.

   Putin wyraźnie popadł w desperację . Jest prawdopodobne, że w bałaganie i zamieszaniu wojennym będzie więcej wypadków. Ale nasza reakcja z pewnością powinna być bardziej stabilna. Szersze ryzyko tej straszliwej wojny nie zostanie złagodzone przez pełne dobrych intencji próby pokojowego pośrednictwa. Sposobem na zapobieżenie dalszym wypadkom i eskalacji jest jak najszybsze zakończenie tego konfliktu: oznacza to zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby Ukraina go wygrała.

   Powstrzymanie Putina raz na zawsze to najpewniejszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa wioskom w południowo-wschodniej Polsce – i reszcie z nas.”

   Sir Michael Fallon był sekretarzem obrony w latach 2014-2017


   *

   U. E. musi zostać zakończona.
   Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka