Dodaj do ulubionych

Chiny się pochylają nad

05.03.23, 18:01
„Ładnie Chiny kołują Ruskich, nie ma co. Rok temu sławną deklaracją, w której car z Moskwy i cesarz z Pekinu wypowiedzieli wojnę "zachodniemu imperializmowi" w imieniu ludów Wschodu i Południa, ciemiężonych przez białą, amerykańską supremację, ten drugi podpuścił pierwszego do rozpoczęcia wojny.

Trochę to przypominało pakt Ribentropp-Mołotow, z Xi Jinpingiem w roli Stalina: Putin rzucił się z niewystarczającymi wojskami do walki z USA i NATO na Ukrainie, ugrzązł tam, ściągnął na siebie uwagę i gniew całego świata, a Chiny na nikogo się nie rzuciły, tylko czekały, co z tego wyniknie, powściągliwie deklarując, że są za, a nawet przeciw.

Z ostatniego tygodnia: Chiny jako jedyny uczestnik szczytu G-20, poza samą Rosją, odmówiły potępienia Rosji za napaść na Ukrainę. Jednocześnie Chiny stanowczo zdementowały "prowokacyjne kłamstwa Zachodu", jakoby zamierzały dostarczać Rosji nowoczesną broń, wspomagając w ten sposób jej wysiłek wojenny na Ukrainie – co w języku chińskiej dyplomacji znaczy "zamierzamy czy nie zamierzamy, wam nic do tego".

Jednocześnie Chiny zaprosiły do Pekinu białoruskiego kacyka Łukaszenkę, dopieściły go i podpisały szesnastopunktowe przymierze, dotyczące różnych mniej i bardziej istotnych spraw, głównie gospodarczych, choć nie zabrakło i deklaracji o generalnie wspólnym poglądzie na sprawy świata.

W ten sposób Chiny "wyjmują" Rosji kolejnego wasala. Kolejnego, bo w minionym roku wypchnęły już Rosję ze środkowej Azji, stając się protektorem reżimów Kazachskiego, Kirgiskiego i Tadżyckiego; zresztą od dawna już rozpychały się na tym obszarze, przez który prowadzą swój "nowy jedwabny szlak", przy kompletnej ślepocie Rosji, zafiksowanej obsesyjnie na rywalizacji z NATO. Ale przejęcie tego strategicznego podbrzusza Rosji nastąpiło niepostrzeżenie, po cichu.

Tu, w wypadku zaproszenia Łukaszenki, honorowania go i podpisywania z nim paktów, mamy do czynienia z celową demonstracją. Wasal mojego wasala jest moim wasalem, powiada światu Xi Jinping; i co mu Putin, zachęcany takimi gestami, jak podczas szczytu G20, do coraz głębszego brnięcia w ukraińską awanturę, może na to odpowiedzieć?
...

Kolejną znaczącą demonstracją, w Polsce niesłusznie przegapioną w głównych serwisach informacyjnych, jest zmiana nazewnictwa na drukowanych w Chinach mapach. To także informacja z minionego tygodnia: stosowne ministerstwo nakazało, żeby zamiast rosyjskich nazw "Sachalin", "Władywostok" etc. przywrócić tradycyjne nazwy chińskie, nie używane od prawie dwóch wieków.

Zupełnie nagle chińskie media i tamtejsze autorytety przypomniały sobie, że całe połacie terytorium dzisiejszej Rosji to przecież ziemie odwiecznie kitajskie, zagarnięte przez Moskwę w dobie imperialistycznego podboju świata przez zachodnie mocarstwa w wieku XIX. Obecność Rosji we wschodniej Azji jest więc czymś analogicznym do obecności Anglii czy Francji w Afryce, a przecież cały świat zgodził się już co do tego, że kolonializm był zły i trzeba oddawać podbite w XIX wieku ziemie prawowitym właścicielom, a i nie od rzeczy byłoby pomyśleć o jakimś odszkodowaniu.

A, przy okazji, skoro się już wspomniało o Afryce, to prezydent Francji ogłosił w minionym tygodniu … że Francji nie stać już na obecność w Afryce i będzie się stamtąd zwijać. Natura próżni nie uznaje, więc ktoś będzie musiał miejsce po Żabie zająć. Rok temu dawano by na to pewne szanse Rosji, ale teraz nie ma ona siły nawet na utrzymanie Doniecka i Ługańska ...dorzeczy.pl/subotnik-ziemkiewicza/412123/stosunki-chiny-rosja-ziemkiewicz-smok-sie-prezy.html


*

Zaciekawiony pepe dotarł do źródełka:

www.rfi.fr/tw/%E4%B8%AD%E5%9C%8B/20230223-%E4%B8%AD%E5%9C%8B%E7%AA%81%E6%94%B9%E4%B8%AD%E4%BF%84%E9%82%8A%E5%A2%83%E5%9C%B0%E5%90%8D%E6%A8%99%E8%A8%BB

Potraktowana tłumaczem gugla chińska strona francuskiego radja dla zagranicy pokazała:


„Chiny nagle zmieniają nazwy miejscowości na granicy chińsko-rosyjskiej

autor:
Fa Guang

Azja – Ministerstwo Zasobów Naturalnych Chin wydało niedawno nowe przepisy dotyczące zawartości map.W przypadku ośmiu nazw miejscowości na granicy chińsko-rosyjskiej wymagane jest dodanie starych chińskich nazw oprócz obecnych nazw geograficznych w stylu rosyjskim.


W czasie, gdy Putin był w stanie desperacji, dobra przyjaciółka Rosji, Komunistyczna Partia Chin, wydała 14 grudnia „Przepisy dotyczące zawartości map publicznych”, nakazujące dodanie starych nazw Chin do obecnych oficjalnych nazwy 8 regionów na pograniczu chińsko-rosyjskim.

Obszary te obejmują: Władywostok dodaje Władywostok, Ussuriysk dodaje Shuangchengzi, Chabarowsk dodaje Chabarowsk, Błagowieszczeńsk dodaje Hailanpao, Sachalin dodaje Annotate Sachalin Island, Nerchinsk dodaje Nerchinsk, Nikolaevsk dodaje Temple Street, Góry Stanov dodaje Góry Waixing'an itp.

Wszystkie te ziemie były w przeszłości terytorium Chin. Po klęsce dynastii Qing w 1858 r. podpisała z Rosją „traktat z Aigun” i „traktat pekiński”, przekazując je Rosji. Jednak kolejne chińskie rządy nie uznawały zasadności i ważności tych traktatów, dopóki Jiang Zemin nie doszedł do władzy.

Przez ponad 100 lat trwały chińsko-rosyjskie spory graniczne, aw latach 60. wybuchały nawet wojny.

Po dojściu Jiang Zemina do władzy podpisał zdradziecki „Protokół” z Rosją i przekazał Rosji ponad 1 milion kilometrów kwadratowych cennego terytorium Chin, w tym 8 wyżej wymienionych regionów. Jiang Zemin przypisał też Rosji ujście rzeki Tumen, zamykając ujście północno-wschodnich Chin prowadzące do Morza Japońskiego.

22 stycznia Akio Yatata, dyrektor oddziału japońskiego Sankei Shimbun w Tajpej, powiedział w poście na Facebooku:

Jeśli tym razem Rosja naprawdę upadnie, Xi Jinping pomacha jego rękę i rozkaz „odzyskaj natychmiast utracony teren". Jest to możliwe. To tak zwane „zabicie cię, gdy jesteś chory".
…”

*

Co pan sevenseas powie?


*


Przy okazji poznajemy chińskie tłumaczenie słowa „eutanazja” – tzw. eufemizmu na określenie zabijania ludzi starych lub chorych przez ludzi postępowych w sferze kultury e.ropejskiej.


*

U. E.
Obserwuj wątek
  • pepe49 czy ChRL może 05.03.23, 21:34
   To jest pytanie do pana sevenseasa.

   Czy Chiny mogą, wykorzystując osamotnienie Rosji i osłabienie państw Zachodu, które nie będą w stanie Rosji pomóc, zająć swoje dawne tereny na północy?

   Dokładnie tak sformułowane pytanie.


   Wydaje mi się, że kilka lat temu w podobnej sytuacji USA i inne państwa Zachodu pomogłyby Rosji.
   Teraz nie.
   Chociaż to zaburza równowagę.
   Ale mamy czasy chaosu.

   "Opóźnienia w dostawach sprzętu wojskowego dla Tajwanu już szacowane są na 19 mld dolarów, a dotychczas na potrzeby wojny „skonsumowano” 13-letnią produkcję Stingerów i 5-letnią produkcję Javelinów."

   wpolityce.pl/swiat/636647-argumenty-na-rzecz-zakonczenia-wojny-na-ukrainie

   Czy USA mogą zobojętnieć na Rosję?
   Mimo tego, że dostarczają broń napadniętemu przez nią państwu. To nie oznacza zobojętnienia ani nawet braku przyjaznego nastawienia.
   "Nawróćcie się a będziemy się radować". Czyli, w języku współczesnym, "zmieńcie swoje postępowanie a będziemy współpracować".
   Czy takie nastawienie, obecne zawsze w polityce zagranicznej USA, nie zanika?

   *

   Z naszego punktu widzenia.
   Mielibyśmy gigantyczną KRLD na wschodzie. Duże wojsko, duże wydatki, napływ uczuć patrjotycznych, ogólne ożywienie. Wzrost gospodarczy a la Izrael.

   Tyle wątków, że pepe się zamyka i wraca do czytania.
   Panie sevenseas?

   *

   .
   .
   • cojestdoktorku Re: czy ChRL może 06.03.23, 22:49
    >Czy Chiny mogą, wykorzystując osamotnienie Rosji i osłabienie państw Zachodu, które nie będą w stanie >Rosji pomóc, zająć swoje dawne tereny na północy?


    no to nie do mnie pytanie ale sie wypowiem
    wystarczy sobie siebie postawic na miejscu chińczyka, no i co widzimy?
    ze USA naciska coraz mocniej sankcjami, ze tworzy bloki antychińskie, więc w takiej sytuacji po co mielibyśmy sobie jeszcze plecy odsłonić robiąc sobie kolejnego wroga tym razem z Rosji? to by było nie tylko głupie ale i szalone,
    chiny są w sytuacji gdzie musza szukać sojuszników jako przeciwwagi do bloku zachodniego a nie ich tracić, ewentualne zajmowanie terenów Rosji miałoby sens tylko wtedy gdyby upadło USA i zachód, teraz skoro

    p.s. na podobnej zasadzie my odpuściliśmy Ukraińcówm Banderę, Polska jest zmuszona zapomnieć o Wołyniu bo mamy wspólnego wroga
    Chiny i Rosja tez maja wspólnego wroga i nie czas na kłótnie miedzy nimi (no chyba ze pozorowaną)
    • monalisa2016 Re: czy ChRL może 07.03.23, 02:16
     Skoro w Chinach obali sie worek z ryzem, Stany i Europa dostaja "wylewu krwi do mozgu" czyli zalamuje sie cala gospodarka, taka jest prawda. Kiedys mowilo sie tak o Stanach, dzis nie ma to wielkiego znaczenia poniewaz caly tak zwany zachod zdradzil swoje pryncypia z ramienia planowanego nowego porzdku swiata. No coz sprawa sie rypla wschodnia czesc polkuli ziemskiej nie chce grac pod muzyke zbankrutowanego z wlasnej woli tak zwanego zachodu. Afryka mowi Francuzom jak i Anglosasom zabierajcie swoje zabawki, plac zabaw sie dla was skonczyl, wracajcie tam skad zescie przyszli. Najlepszy przyklad widzialo sie w Poudniowej Afryce kiedy przedstawiciel zachodu przylecial ich nawracac "na wlasciwa droge" i zostal oficjalnie przed calym swiatem przywolany do porzadku, po prostu Afryce nie jest po drodze byc wasalem tak zwanego zachodu.smile
     • wykrywacz_klamcow płaczesz, bo rosja w czarnej d..ie? 07.03.23, 08:27
      monalisa2016 napisał(a):

      > Skoro w Chinach obali sie worek z ryzem, Stany i Europa dostaja "wylewu krwi do
      > mozgu" czyli zalamuje sie cala gospodarka,

      zapowiadasz ten upadek Zachodu od kilkunastu lat, a tymczasem to twoja rosja jest w kloacznym dole
      zbanowali was towarzyszko na forum Świat, Aquanet, skasowali wam forum rosja i świat za szerzenie kłamliwej propagandy i pochwalanie ludobójstwa, przenieśliście się na jakiś francuski serwis i tam też was zbanowali - nie dało wam to nic do myślenia i dalej próbujecie siać kłamstwa i pochwalać ruskie ludobójstwo?
      • dorota_333 Re: płaczesz, bo rosja w czarnej d..ie? 07.03.23, 10:06
       Poprzyj mój wniosek o usunięcie "monalisa2016". Tutaj masz link wniosku:

       forum.gazeta.pl/forum/w,17007,159937761,159937761,Regulamin_forum.html?p=175393654

       Po jaką cholerę ma tutaj grasować jakieś rosyjskie ścierwo wyrzucone z innych forów.
       • sendivigius Re: płaczesz, bo rosja w czarnej d..ie? 10.03.23, 21:17
        dorota_333 napisała:

        > Poprzyj mój wniosek o usunięcie "monalisa2016". Tutaj masz link wniosku:
        >
        > forum.gazeta.pl/forum/w,17007,159937761,159937761,Regulamin_forum.html?p=175393654
        >
        > Po jaką cholerę ma tutaj grasować jakieś rosyjskie ścierwo wyrzucone z innych f
        > orów.

        Wolnosc slowa nie polega na tym ze wolno tylko glosic poglady madre i wywazone lub, co najwazniejsze, zgodne z polityka, bo wolno bylo i jest w najgorszych tyraniach.


        First Amendment

        Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof; or abridging the freedom of speech, or of the press; or the right of the people peaceably to assemble, and to petition the Government for a redress of grievances.
        • monalisa2016 Re: płaczesz, bo rosja w czarnej d..ie? 10.03.23, 22:43
         Zostaw te pania prosze w spokoju, jak sie nie ma adekwatnych argumentow tam zaczyna sie rzucanie kamieniami, po prostu prynitywizm.
     • pepe49 Re: czy ChRL może 07.03.23, 21:55
      monalisa2016 napisał(a):

      > Skoro w Chinach obali sie worek z ryzem, Stany i Europa dostaja "wylewu krwi do
      > mozgu" czyli zalamuje sie cala gospodarka, taka jest prawda. Kiedys mowilo sie
      > tak o Stanach, dzis nie ma to wielkiego znaczenia poniewaz caly tak zwany zach
      > od zdradzil swoje pryncypia z ramienia planowanego nowego porzdku swiata.


      Prośba od pepego:
      Proszę mówić Zachód, bez "tak zwany".
      Wiem, że zczerwieniały i parszywieńki, ale ciągle jeszcze to jest Zachód.

      Bez niego zaśpiewamy jak Sowjet w starej piosence p. Kelusa:" - nie ma Zachodu, nie ma gdzie uciekać".

      Pan Ziemkiewicz powtarza, że Zachód utracił siłę imponowania. Arabowie we Francji nie chcą stawać się Francuzami.
      Francuzi się wstydzą. Wokeiści się wstydzą. Mnie czerwoni zabrali chęć podziwiania USA. Wielkie państwo. Jedyny praktyczny sojusznik. Centrum LGBT.

      Ale nadal mają krytykę, konkurencję i zasady. Trzymajmy za nich kciuki.

      A dyktatorzy? Niech dla nich zachowa Pani swój gniew.      No co
      > z sprawa sie rypla wschodnia czesc polkuli ziemskiej nie chce grac pod muzyke z
      > bankrutowanego z wlasnej woli tak zwanego zachodu. Afryka mowi Francuzom jak i
      > Anglosasom zabierajcie swoje zabawki, plac zabaw sie dla was skonczyl, wracajci
      > e tam skad zescie przyszli. Najlepszy przyklad widzialo sie w Poudniowej Afryce
      > kiedy przedstawiciel zachodu przylecial ich nawracac "na wlasciwa droge" i zos
      > tal oficjalnie przed calym swiatem przywolany do porzadku, po prostu Afryce nie
      > jest po drodze byc wasalem tak zwanego zachodu.smile
      >
      • monalisa2016 Re: czy ChRL może 07.03.23, 22:19
       Zachod to Stany a nie Europa.
       • monalisa2016 Re: czy ChRL może 07.03.23, 22:42
        Jeszcze niedawno takie stwierdzenie przypisywalo sie teoretykom spiskowym, dzis medium bardzo bliskie SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschland) medium "Die Zeit" przyzwyczaja swoich czytelnikow ot takimi tytulami "Weltordnung: Die Tage des Westens sind gezählt" (Porządek świata: Dni Zachodu są policzone). Tja.
        • monalisa2016 Re: czy ChRL może 07.03.23, 22:43
         monalisa2016 napisał(a):

         > Jeszcze niedawno takie stwierdzenie przypisywalo sie teoretykom spiskowym, dzis
         > medium bardzo bliskie SPD (Sozialdemokratische Partei Deutschland) medium "Die
         > Zeit" przyzwyczaja swoich czytelnikow ot takimi tytulami "Weltordnung: Die Tag
         > e des Westens sind gezählt" (Porządek świata: Dni Zachodu są policzone). Tja.
         >
         Zapomnialam podac link do artykulu, wiec:

         www.zeit.de/2023/10/weltordnung-westen-krieg-ukraine
         • pepe49 Re: czy ChRL może 07.03.23, 23:47
          A jednak Zachód to również E.ropa Zachodnia. Państwa rozbrojone i ludzie zniewieściali ale jednak. Poza tymi obszarami konkurencja, krytyka i zasady mają jeszcze większe kłopoty by istnieć.

          Demokracja wzmacnia konkurencję i krytykę, osłabia zasady. Więc trzeba ich pilnować.

          Nie ma powodów, żeby cieszyć się z istnienia państw rządzonych przez dyktatorów.

          Trzeba budować porządek po swojemu.

          *

          U. E.
          Wystarczy.
          • monalisa2016 Re: czy ChRL może 08.03.23, 00:02
           Nie bardzo Pepe49, Ameryka jest zachodem, kontynent w jakim sie znajdujemy np. jest kontynentem euroazjatyckim wiec nie jest zadnym zachodem jak nam wmowili miedzy uszy. Samo slonce mowi za siebie, gdzie ono zachodzi, a gdzie wschodzi? Slogany polityczne sa do dzielenia, poroznienia spoleczenstw a nie do jednoczenia ich bo przeciez jestesmy jedna ludzka rodzina. Czym sie roznimy? Tylko i wylacznie kolorem skory ale zaliczamy sie wszyscy do ludzkiego rodzaju. Nie dajmy sie uwodzic politycznym sloganom!!!
           • pepe49 Re: czy ChRL może 08.03.23, 02:30
            Różnimy się obyczajami. Sposobami myślenia. Organizacją społeczności i państwa.

            Zdecydowana większość wynalazków powstała w krajach białych ludzi i to tych na Zachodzie. Tam też nie wszędzie a w rejonach najbardziej zurbanizowanych. Wynikami pracy pana Tomasza Sowella nad bogactwem i biedą się wspieram.

            Zapamiętałem napis na ścianie pokoju w domu w jednym z wyzwolonych miast ukraińskich: "kto wam pozwolił tak żyć?".

            Ukraińcy nie chcą już żyć po rosyjsku. Płaszczyć się przed mocniejszym. Biedować.

            Ma Pani rację - slogany polityczne są do dzielenia, różnicowania ludzi, do wzbudzania nienawiści.
            Tylko uwaga - przeważnie tak robią. Nie zawsze.

            Bo definicja polityki to jest działanie dla wspólnego dobra.
            Jeżeli się tego nie zohydzi, nie wykrzywi, to zadziała.

            *

            Wojna.
            Jak zapobiec?

            My - ludzie - naród - jesteśmy słabsi od tzw. grup interesów.
            Dlatego tworzymy demokrację. Osłabiamy silnych.

            Wtedy nasze państwo rzadziej zaczyna wojny.

            Tak to się robi.

            Dyktator boi się tylko siły. Siły innych państw i zbuntowanych poddanych. Poza Zachodem spora część państw to dyktatury.
            Sam Zachód dryfuje w kierunku cezarjańskim. Jak to pan Cezar przejął władzę w Rzymie nieoficjalnie.
            Czy demokracja panuje tam gdzie wybory są oszustwem? Gdzie sądy są politycznie przekupne?
            Jak bardzo obywatele chcą demokrację utrzymać? Ile chcą za nią dać?

            Zachód był Zachodem gdy rządzili tu królowie.
            Więc różnica pomiędzy Zachodem a Wschodem to nie demokracja.
            Czy Zachód jest morski a Wschód kontynentalny?
            Czy Północ jest zimna a Południe gorące?

            Ludzie są w zasadzie podobni, różni ich zawartość ich głów.

            *

            • cojestdoktorku Re: czy ChRL może 10.03.23, 12:29

             > Zdecydowana większość wynalazków powstała w krajach białych ludzi i to tych na
             > Zachodzie. Tam też nie wszędzie a w rejonach najbardziej zurbanizowanych. Wyni
             > kami pracy pana Tomasza Sowella nad bogactwem i biedą się wspieram.

             tak jest przez ostatnie 300 lat, ale wcześniej tak nie było
             i w sumie chyba właśnie juz tak znów przestało być:
             ithardware.pl/aktualnosci/chiny_buduja_potege_wyprzedzaja_usa_w_37_z_44_badaniach_nad_kluczowymi_technologami-26153.html
            • sendivigius Re: czy ChRL może 10.03.23, 21:24
             pepe49 napisał:


             > Zdecydowana większość wynalazków powstała w krajach białych ludzi i to tych na
             > Zachodzie.

             W pewnym okresie historycznym, tak, ale wczesniej juz nie. A teraz coraz czesciej tez nie. Wynalazki powstaja tam gdzie jest bogactwo, bo jest nadmiar czasu, ponad zaspokajanie najbanalniejszych potrzeb.
             • monalisa2016 Re: czy ChRL może 10.03.23, 22:38
              Tam gdzie jest bogactwo? Nie bardzo sie z toba zgodze. Najwieksza innowacja powstaje tam gdzie jest rozwiniety przemysl, nauka na wsokim poziomie tam zaangażowanie do doskonalen jest najwieksze.
    • pepe49 za obopólną zgodą.. 07.03.23, 11:21
     .. ChRL i Rosji niektóre tereny w Azji Środkowo-Wschodniej zostaną przekazane pierwotnym właścicielom.


     Dokąd pójdzie Rosja bez Chin? Do Indyj? Do Brazylji? Wenezueli? Republiki Mali?
     Może istnieć bez wsparcia zewnętrznego, ale wtedy zbiednieje.
     Wtedy spadnie ranga tego państwa.
     Jego przywódcy są na to wrażliwi.

     Wreszcie - z pozazachodnich państw tylko Indje bez aprobaty Chin będą współpracowały z Rosją. Może Brazylja. Wszystkie małe są już CHYBA uzależnione od ChRL.
     Chyba - bo pepe coś pisze o czym nie wie a tylko spekuluje.

     Z tego spekulowania pepemu wychodzi, że jeszcze trochę kuku putińcy (rusycyzm) od Ukraińców zbiorą i Chiny będą mogły coś robić.
     Rosja będzie na musiku. Musowo kochać Chiny. Rosja, czyli tamtejszy dyktator. Pan Putin czy jego następca czy zbiorowy putin czyli jakieś kolegjum szefów FSB i innych instytucyj.

     Chiny. Się wzmocnią, zrobią kolejną niespodziankę tym i owym i wrócą na drogę do Formozy.

     *

     Włodzimierz W. P. Tyle nieszczęścia przez jednego dyktatora. Ludzie idą siedzieć latami za przejechanie pieszego na pasach.


     *

     U. E.
     Wystarczy.
     • monalisa2016 Re: za obopólną zgodą.. 07.03.23, 22:05
      pepe49 napisał:

      > .. ChRL i Rosji niektóre tereny w Azji Środkowo-Wschodniej zostaną przekazane p
      > ierwotnym właścicielom.
      >
      >
      > Dokąd pójdzie Rosja bez Chin? Do Indyj? Do Brazylji? Wenezueli? Republiki Mali?
      > Może istnieć bez wsparcia zewnętrznego, ale wtedy zbiednieje.
      > Wtedy spadnie ranga tego państwa.
      > Jego przywódcy są na to wrażliwi.      Slyszales cos na temat paktu panstw o nazwie BRICS i panstwach ktore zglosily chec przystapienia po Saudyjskiej Arabii? Jakie znaczenie ma ten pakt w swiecie i jaka liczbe ludnosci stanowi w stosunku do tak zwanego "skolektiwizowanego zachodu"? Jak chce sie dyskutowac na temat geopolityki powinno miec sie odrobiny pojecia na geopolityczne tematy, jak sadzisz? smile

      >
      > Wreszcie - z pozazachodnich państw tylko Indje bez aprobaty Chin będą współprac
      > owały z Rosją. Może Brazylja. Wszystkie małe są już CHYBA uzależnione od ChRL.
      > Chyba - bo pepe coś pisze o czym nie wie a tylko spekuluje.


      Jak wyzej.


      > Z tego spekulowania pepemu wychodzi, że jeszcze trochę kuku putińcy (rusycyzm)
      > od Ukraińców zbiorą i Chiny będą mogły coś robić.
      > Rosja będzie na musiku. Musowo kochać Chiny. Rosja, czyli tamtejszy dyktator. P
      > an Putin czy jego następca czy zbiorowy putin czyli jakieś kolegjum szefów FSB
      > i innych instytucyj.
      >
      > Chiny. Się wzmocnią, zrobią kolejną niespodziankę tym i owym i wrócą na drogę d
      > o Formozy.>
      > *>
      > Włodzimierz W. P. Tyle nieszczęścia przez jednego dyktatora. Ludzie idą siedzie
      > ć latami za przejechanie pieszego na pasach.>
      >
      > *>
      > U. E.
      > Wystarczy.      smile Tego twojego belkotu na pewno wystarczy. smile
      Nie jestem za zadna strona ale chce by Europa wreszcie sie emancypowala, prowadzila polityke dla europejskiego spoleczenstwa nie dla tych ktorzy nie maja przyjaciol tylko wlasne interesy. smile
      • wykrywacz_klamcow mokre sny ruskich trolli ;) 07.03.23, 22:56
       monalisa2016 napisał(a):

       >
       > Slyszales cos na temat paktu panstw o nazwie BRICS i panstwach ktore zglosily c
       > hec przystapienia po Saudyjskiej Arabii? Jakie znaczenie ma ten pakt w swiecie
       > i jaka liczbe ludnosci stanowi w stosunku do tak zwanego "skolektiwizowanego za
       > chodu"? Jak chce sie dyskutowac na temat geopolityki powinno miec sie odrobiny
       > pojecia na geopolityczne tematy, jak sadzisz? smile
       >
       > >


       BRICS - to zlepek bez znaczenia, każde państwo w tym układzie gra na siebie, co było widać chociażby podczas głosowania nad rezolucją potępiającą ruską inwazję na Ukrainę. Przeciw była tylko rosja, za potępieniem rosji zagłosowała Brazylia, pozostałe państwa tego zlepka wstrzymały się od głosu 😜
       Indie z Chinami zrobiły sobie z rosji tanią stację benzynową i wykorzystują sytuacje by drenować ruskich z surowców i waluty
       To tyle twój brics.
       I nie udawaj, ze nie popierasz rosji, bo w sieci nic nie ginie, mam nawet twoje posty w których pisałaś, ze jeździłaś wspierać bandytów z Nocnych wilków putina. Tak było klaudia 😜
      • pepe49 Re: za obopólną zgodą.. 08.03.23, 00:02
       monalisa2016 napisał(a):

       > pepe49 napisał:
       >
       > > .. ChRL i Rosji niektóre tereny w Azji Środkowo-Wschodniej zostaną prz
       > ekazane p
       > > ierwotnym właścicielom.
       > >
       > >
       > > Dokąd pójdzie Rosja bez Chin? Do Indyj? Do Brazylji? Wenezueli? Republiki
       > Mali?
       > > Może istnieć bez wsparcia zewnętrznego, ale wtedy zbiednieje.
       > > Wtedy spadnie ranga tego państwa.
       > > Jego przywódcy są na to wrażliwi.

       >
       >
       > Slyszales cos na temat paktu panstw o nazwie BRICS i panstwach ktore zglosily c
       > hec przystapienia po Saudyjskiej Arabii? Jakie znaczenie ma ten pakt w swiecie
       > i jaka liczbe ludnosci stanowi w stosunku do tak zwanego "skolektiwizowanego za
       > chodu"? Jak chce sie dyskutowac na temat geopolityki powinno miec sie odrobiny
       > pojecia na geopolityczne tematy, jak sadzisz? smile

       Co to jest skolektywizowany zachód? Wystarczy mówić Zachód.

       Czy stosunek ludnościowy państw Zachodu i Południa wpłynie na rozwiązanie drobnych problemów terytorjalnych w Azji Środkowo-Wschodniej, pomiędzy Rosją a Chinami?
       Bez związku, wydaje mi się.
       Nawet w drugą stronę. Pozostałe państwa BRICS i Południa, uzależnione od inwestycyj z Chin i skorumpowane mają interes wpływać na kolektywnego putina, żeby odpuścił w sprawie Władywostoku i innych obszarów należących do Chin.

       Akurat Indje nie są uzależnione. Brazylja ma pecha. Dostała czerwonego pana Lulę na prezydenta. Pytanie czy opowie się po stronie bliższej lewemu sercu (Rosja) czy po stronie właściciela kasy.
       >
       > >
       > > Wreszcie - z pozazachodnich państw tylko Indje bez aprobaty Chin będą
       > współprac
       > > owały z Rosją. Może Brazylja. Wszystkie małe są już CHYBA uzależnione od
       > ChRL.
       > > Chyba - bo pepe coś pisze o czym nie wie a tylko spekuluje.

       >
       > Jak wyzej.
       >
       >
       > > Z tego spekulowania pepemu wychodzi, że jeszcze trochę kuku putińcy (r
       > usycyzm)
       > > od Ukraińców zbiorą i Chiny będą mogły coś robić.
       > > Rosja będzie na musiku. Musowo kochać Chiny. Rosja, czyli tamtejszy dykta
       > tor. P
       > > an Putin czy jego następca czy zbiorowy putin czyli jakieś kolegjum szefó
       > w FSB
       > > i innych instytucyj.
       > >
       > > Chiny. Się wzmocnią, zrobią kolejną niespodziankę tym i owym i wrócą na d
       > rogę d
       > > o Formozy.>
       > > *>
       > > Włodzimierz W. P. Tyle nieszczęścia przez jednego dyktatora. Ludzie idą s
       > iedzie
       > > ć latami za przejechanie pieszego na pasach.>
       > >
       > > *>
       > > U. E.
       > > Wystarczy.

       >
       >
       > smile Tego twojego belkotu na pewno wystarczy. smile
       > Nie jestem za zadna strona ale chce by Europa wreszcie sie emancypowala, prowad
       > zila polityke dla europejskiego spoleczenstwa nie dla tych ktorzy nie maja przy
       > jaciol tylko wlasne interesy. smile
       >

       Uwaga - istnieją społeczeństwa narodowe. Uekom nie dało się wytworzyć społeczeństwa ueckiego.
       Interes polski? Póki co, zbroić się.
       Pytanie - Co by zrobił dzisiaj pan Józef Piłsudski?

       *

       U. E.
       Wystarczy.
       • monalisa2016 Re: za obopólną zgodą.. 08.03.23, 00:07
        Pepe49 zapytam sie ciebie, kto jest ojcem dzisiejszej potegi Chin? Czyzby nie slynny obywatel Stanow, w prawdzie jest on urodzony w Niemczech? smile A teraz pomysl. smile
    • wasz-kadi Ales ty glupi jak BUT 11.03.23, 18:37
     cojestdoktorku napisał:

     > wystarczy sobie siebie postawic na miejscu chińczyka, no i co widzimy?
     > ze USA naciska coraz mocniej sankcjami, ze tworzy bloki antychińskie,
  • monalisa2016 Re: Chiny się pochylają nad 07.03.23, 23:47
   Co na to Kijow?

   The New York Times opublikowal pewien artykul:

   www.nytimes.com/2023/03/07/us/politics/nord-stream-pipeline-sabotage-ukraine.html

   W jakim celu?
   - w celu dyskredytacji amerykanskiego dziennikarza sledczego Seymour Hersh?
   - w celu odwrocenia uwagi bo przeciez kongresmeni domagaja sie przeswietlenia tej akcji jak i jej ojca chrzestnego?
   - albo sa jeszcze inne cele, np. "finansowym znudzeniem" wydarzen na Ukrainie?

   Co do izolacji Rosji, Douglas Abbott Macgregor (emerytowany pulkownik armii amerykanskiej, urzednik panstwowy) naswietlil w wideo jak to jest z ta izolacja:

   rumble.com/v2bc6hm-douglas-macgregor-russia-couldnt-be-isolated-or-defeated-from-the-the-west.html
   • pepe49 Re: Chiny się pochylają nad 08.03.23, 01:57
    Czyżby pan Kisindżer? Podnieść Chiny przeciwko Sowdepji?
    Tak urosły, że na ich wzór pan Szwab projektuje Nju Łord Order. Tak urosły, że Rosję porządkują lewą ręką. Rozporządzeniem jednego departamentu.

    Gdyby po rezultatach działań ludzkich zgadywać motywy tych działań. Byłoby to trudne. Ludzie bardzo często dostają coś innego niż by chcieli.

    Dziękuję za linki, powpatruję się w późnejszym czasie. Czytała Pani "Samotność strategiczną Polski" pana Budzisza? Również na temat współpracy wojskowej państw zachodnioe.ropejskich jest tam cokolwiek.
    Prawie jej nie ma.
    Więc musimy bazować na USA, jeżeli idzie o współpracę wojskową. Tymczasem to i owo

    Nie ma łatwo.
    Trzeba się starać.
    Optymizm!


    P. S.

    Z brakiem rezultatów sankcji nie jest jednoznacznie. Ilość pieniędzy w dyspozycji Rosji się zmniejsza. Piszą na ten temat różnie ale wyniki są. Myślę, że najbardziej zaszkodził Rosji pan W.W., wprowadzając gospodarkę wojenną. Ludzie zbiednieją, trochę słabszych umrze.
    Wyjść z tego będzie im trudno.

    *

    .
    .
    • monalisa2016 Re: Chiny się pochylają nad 08.03.23, 02:18
     Pan Kisindżer (jak piszesz) to ojciec dzisiejszej potegi Chin, to ojciec globalizmu, ojciec chrzestny nie tylko dzisiejszych Chin ale tez Klausa Schwaba z Davos, sadze ze to duzo ci mowi. Mam mieszane uczucia co do tej osoby patrzac na Wietnam jak i udzialu w wszystkich Show, czy to Bilderbergowie, czy MCS w Monachium a przeciez to jest nadzwyczaj wymowne o co tak na prawde biega.

     Nie czytalam "Samotność strategiczną Polski" ale dokladnie widze ze polscy wladcy nie sa wlodarzami w Polsce tak samo jak nasi lecac po nakrecenie wskazowek do Waszingtonu, gdyby latali do prawdziwego prezydenta byloby to w jakis sposob usprawiedliwione, bo przeciez Jozio nie widnieje na scianie prezydentow w muzeum przy Bialym Domu tylko Donald Trump bez daty zakonczenia kadencji. smile Dziwne co nie?

     PS. polskich mediow powiem prosto nie czytam, probowalam, tego normalny mozg tego nie przetrawia. smile
     • pepe49 Re: Chiny się pochylają nad 08.03.23, 02:59
      Przepraszam za odpowiedź pod następnym wątkiem, po 3. próbie zalogowania pomyłka

      Z polskimi medjami może i być problem, trzeba wybierać. Trudno mi coś rekomendować. Najbardziej podoba mi się "Radio Wnet". Tam są ludzie szukający odpowiedzi a nie potwierdzenia swoich przekonań. Wydaje mi się.
      Problem z Wnet polega na tym, że produkt nie jest obrobiony, samemu trzeba.

      Różni eksperci. Różne źródła. Klub Jagielloński jest dobry do czytania. Pana Wojczala Pani posłucha. Poczytałem sobie jego "Trzecią dekadę", podręcznik do aktualnej geopolityki całkiem mu wyszedł.

      Jeżeli ma Pani ochotę to ebuk p. Budzisza jest ciekawy. Można wydać parę złotych.

      *

      Polscy władcy są w chwili próby. Usiłują zacząć myśleć i działać jak prawdziwi władcy a nie zarządzający. Jest to trudne. Ale to robią. Uczą się. Od kilku pokoleń nikt tutaj nie musiał rządzić, należało administrować.

      *

      O co prawdziwie biega.

      Ha!
      Trafiła Pani w punkt!

      Patrzymy na cienie migoczące na ścianie jaskini i usiłujemy domyśleć się co się dzieje.
      Razem patrzymy. Ten widzi to, ta tamto. Mówimy do siebie.

      Coś tworzymy tym mówieniem.
      Jesteśmy tutaj razem.

      *

      Pozdrowienia

      pepe


      .
      .
  • cojestdoktorku Re: Chiny się pochylają nad 10.03.23, 12:27
   next.gazeta.pl/next/7,168930,29546353,rosja-coraz-bardziej-zalezna-od-chin-to-nie-jest-partnerstwo.html#do_w=52&do_v=478&fallback=true&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImg7&do_upid=478_ti&do_utid=29546353&do_uvid=1678442178147

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka