16.04.23, 15:05
...ale nie tylko, inne produkty rolne. Mamy pełnowymiarowy kryzys w polskim rolnictwie.

Nie będę opisywała sprawy, jest powszechnie znana. Osobiście tylko wyrażę skrajne zdumienie. Wszystko wskazuje na to, że nikt, dosłownie nikt z władzy PiS nie pomyślał co będzie, kiedy w sposób niekontrolowany wpuści się ogromne wolumeny ukraińskich produktów rolnych na polski rynek. One teoretycznie miały tylko tranzytowo przejechać przez Polskę.

Nikt nie zapewnił, żeby to był tranzyt i wolumeny "wsiąkły". Nie ma przy tym fizycznych możliwości - mówię o samym zbożu - żeby to wszystko z Polski teraz wywieźć. Za trzy miesiące będzie już tegoroczne polskie zboże, a silosy pełne pod korek.

Że sprowadzano zboże tzw. techniczne (pojęcie nieznane polskiemu prawu), zarobaczone i z pestycydami i sprzedano je polskim przedsiębiorstwom młynarskim, to już tylko odprysk afery zbożowej. Niewykluczone, że od jakiegoś czasu jemy chleb ze zboża poza wszelkimi normami. Smacznego.

Teraz Kaczyński postanowił ugasić pożar sporym chlustem benzyny: wprowadzono (podobno) zakaz wwozu ukraińskiego zboża do Polski, bez konsultacji z Ukrainą i wbrew prawu UE. Do tego pomysł dopłat do zboża z budżetu: cena jest tak ustalona, że do kraju będzie wwożone zboże specjalnie dla tych dopłat, ono nie jest znakowane przecież. Budżet na tym popłynie, to będą miliardy w piach.


No, jakby nie spojrzeć - całkowita klęska. Tak gównianej władzy nie było w Polsce chyba nigdy. To jest po prostu zdumiewające, co się dzieje.


wyborcza.pl/7,75968,29667464,kaczynski-samowolnie-zamyka-granice-dla-importu-z-ukrainy-bruksela.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy
Obserwuj wątek
  • dorota_333 Kto kupuje ziarno ze wschodu? Firmy powiązane z pa 16.04.23, 15:24
   ...z partią władzy".

   Takie drobne uzupełnienie, żeby wiadomo było, qui prodest:

   bezprawnik.pl/ukrainskie-zboze-kto-kupuje-ziarno-ze-wschodu-firmy-powiazane-z-partia-wladzy/

   Nie, to oczywiście nie jest główny problem i zarzut.
  • mateusz572 Re: Zboże 16.04.23, 15:37
   Zakaz wprowadził także najlepszy przyjaciel PiS-u i Putina, niejaki Orban.
   Tak więc wszyscy trzej powiedzieli stop Ukrainie. Tak jakby się zmówili?
   • dorota_333 Re: Zboże 16.04.23, 19:13
    Tak ogólnie zaczynam się zastanawiać, czy oni - tzn. PiS - są naprawdę tak porażająco głupim gównem. Czy może to wszystko jest częścią jakiegoś planu.

    Wiedzieli, że na terytorium RP wpłynie gigantyczna ilość zboża. I nie zadbali o tranzyt, nie zadbali, żeby ewidentnie nadchodzący kryzys jakoś zażegnać.

    Zamiast tego spokojnie czekali, żeby sytuacja nabrzmiała aż do krytycznej. Przy okazji oczywiście - bo ich ludzie w tym są sprawni - sami zarobili na tym.

    Będą dwie pieczenie na jednym ogniu. Wyjdziemy z UE, która "każe nam otwierać granice na ukraińskie zboże" i wbijemy nóż w plecy walczącej Ukrainie.

    Trzeba przyznać, że Rosja realizuje swoje cele finezyjnie. W sam raz temat dla komisji, która ma powstać smile
    • mateusz572 Re: Zboże 16.04.23, 20:00
     To jest po prostu porażająca indolencja rządzących to po pierwsze. Po drugie to jest efekt wypinania czterech liter na UE, zamiast współpracy jest ciągła wojna. UE jest przedstawiana jako zło, drugi sowietskij sojuz, który chce nas zaanektować i od którego trzeba się izolować W rezultacie tej izolacji mamy efekt ukraińskie zboże, które spokojnie wchłonąłby rynek europejski, a stamtąd dalej do Afryki, pozostało w Polsce przy okazji dając się wzbogacić firmom dziwnie bliskim opcji rządzącej. Po trzecie znowu jesteśmy z Orbanem przyjacielem Putina, który idzie tą samą drogą. Tym samym zaprzepaszczamy to co do tej pory zrobiliśmy dobrego pomagając Ukrainie.
     Ja mam tylko nadzieję, że PiS na tym popłynie i to znacznie.
     • lastboyscout Re: Zboże 16.04.23, 20:45
      Trudno nadazyc za wasza, rozowa “logika.

      To Kaczynski jest przeciw zatrutej ukrainskiej zywnosci, przewalkom i szantazowi skorumpowanych do dna urzednikom Uni oraz wtlaczaniem tego syfu do Polski i Unii czy odwrotnie ?
      • mateusz572 Re: Zboże 17.04.23, 08:44
       lastboyscout napisał:

       > Trudno nadazyc za wasza, rozowa “logika.
       >
       > To Kaczynski jest przeciw zatrutej ukrainskiej zywnosci, przewalkom i szantazow
       > i skorumpowanych do dna urzednikom Uni oraz wtlaczaniem tego syfu do Polski i U
       > nii czy odwrotnie ?

       Daj spokój. Powtarzam to wybitna indolencja rządu oraz brak współpracy na poziomie UE. To jest efekt izolowania się od UE.
       Po dziesięciu miesiącach nagle okazało się, że do Polski płynie zatruta żywność ( określenie lbs ). Dziwne, że do tej pory nie ma ofiar, natomiast portfele niektórych biznesmenów znacznie pogrubiały.
       Jest coś takiego co nazywa się Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin. Inspektorzy z tej instytucji powinni być na granicy i kontrolować transporty ze zbożem pod kątem zawartości szkodników, chorób grzybowych, chorób bakteryjnych, grzybów pleśniowych, pozostałości pestycydów. Transporty z porażonym w/w czynnikami zbożami powinny być natychmiast zawracane na Ukrainę. Nie byłoby więc problemu, gdyby postępowano tak jak postępuje się już od bardzo dawna na każdej granicy RP i innych granicach w UE. Czemu tego nie zrobiono?

       Poza tym:
       "Na podstawie Rozporządzenia nr 178/2002 został powołany System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznych Produktach Żywnościowych i Paszach (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed).

       Zasada działania systemu opiera się na zbieraniu i szybkim przekazywaniu organom urzędowej kontroli żywności informacji o produktach żywnościowych i paszach mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. W ramach systemu dokonywana jest ocena stopnia zagrożenia dla zdrowia konsumentów w wyniku pojawienia się na rynku żywności szkodliwej dla zdrowia. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa uczestniczy w tym systemie, poprzez przeprowadzanie urzędowych kontroli pozostałości środków ochrony roślin w produktach roślinnych pochodzących bezpośrednio z produkcji podstawowej. Mają one na celu stwierdzenie prawidłowości stosowania środków ochrony roślin, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zapobieganie wprowadzaniu do obrotu płodów rolnych stwarzających zagrożenie zdrowia ludzi i zwierząt.

       Badania pozostałości środków ochrony roślin wykonywane są przez Centralne Laboratorium Inspekcji w Toruniu, laboratoria Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu oraz laboratorium Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
       Ocenę uzyskanych wyników analiz prowadzi się w oparciu wykaz najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) środków ochrony roślin zamieszczony w: rozporządzeniu (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lutego 2005 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w żywności i paszy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz na ich powierzchni, zmieniające dyrektywę Rady 91/414/EWG Dz. U. L 70 z dnia 16 marca 2005 r. (obowiązujące od 1 września 2008 r.).

       Aktualnie obowiązujące wartości najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów na obszarze Wspólnoty Europejskiej publikowane są również pod adresem internetowym:"

       Przepisy więc są, no ale co z tego jak u nas olewa się UE.
       • mateusz572 Re: Zboże 17.04.23, 09:34
        Poza tym oczywiście kontrole powinny też prowadzić PIS (Państwowa Inspekcja Sanitarna) i Inspekcja Weterynaryjna. Dlaczego zaniechano, wiec tych kontroli?
        • cojestdoktorku Re: Zboże 23.04.23, 15:33
         a skąd wiesz ze zaniechano? znaczy możliwe ze tak było ale jakieś "papiery na to"?

         dokładnie tak samo zaniechano kontroli papierów i każdy ukrainiec po wybuchu wojny mógł sie do Polski dostać bez dokumentów nawet
         ze zbozem na tej samej zasadzie, maksymalne ułatwienia bez patrzenia na konsewencje bo przecież pomagajac ukraincom szkodzimy rosjanom, więc pomagamy na całego

         zboże miało być tranzytem, ale pewnie nie udało sie stworzyć odpowiedniego systemu zabezpieczeń, a nawet jak sie udało to znaleźli się cwaniacy co go obeszli tak samo samo jak cwaniaki umieja raz lepiej raz gorzej "obejść VAT" w wyniku czego mamy luke VAT
         a teraz pojawiał sie nowa "luka zbożowa"
         i jedno i drugie pojawiło sie w konsewencji luzowania przepisów, w pierwszym przypadku PIS i PO razem do spóły chciały pomóc przedsiebiorcom:
         forsal.pl/artykuly/1067164,poslowie-sami-rozszczelnili-system-podatkowy-rowniez-ci-z-pis-u.html

         obecnie mamy mase róznych działań które zamiast przedsiebiorcom maja za wszelką cenę pomóc ukraińcom i nie tylko rolnicy maja z tym problemy:
         www.youtube.com/watch?v=F_9UMXDwNXg
         www.youtube.com/watch?v=vdEKcSb0Tdg

         no a samo zboże jest dobrej jakości, to ze to jakas trucizna to po prostu plotka rozpuszczana przez naszych rolników by zdobyć poparcie opini publicznej w walce o swoje
         takie plotki łatwo sie roznoszą, szczególnie ze opozycji są one bardzo na rękę więc podjęli to co wymyslili rolnicy
       • lastboyscout Re: Zboże 17.04.23, 14:19
        Mateusz, stac sie chyba na wiecej niz miejscowa idiotke z tutejszym kretynem, niz zalosna demagogia,

        ze jak ktos jest przeciw Unii to jest Kaczy i robaczy bo nie moze byc innych alternatyw dla rozowego i czarnego wink


        WSZYSTKIE polskie rzady, w ogole rzad,y to banda skorumpowanych kretynow ale obecna Unia a dokladnie jej totalnie skorumpowany rzad to jest obledna paranoja.

        Konkretnie:
        To Unia wykreowala Putina a w efekcie wojne.
        To Unia stworzyla absurd "rozwiazania"/KREOWANIA problemow srodowiskowych swiata
        (patrz ilustracja ponizej).
        To Unia szantazuje Polske i pozostale kraje aby importowac a w efekcie wchlaniac najniebezpieczniejsza chemie tego swiata a wtoruje temu wasz rudy sprzedawczyk/zdrajca.

        Obudz sie !
        Twoja wspolpraca z unijna Komisja Europejska to samobojstwo.
        Twoj "argument", ze jej zerwanie, ze izolacja od pasozyta, wroga, oprawcy za zludzednie przynaleznosci do Europy/cywilizowanego swiata jest mniejszym zlem calkowicie sie juz sie nie tylko osmieszylo ale stalo sie smiertelnie niebezpieczne sad
        • mateusz572 Re: Zboże 19.04.23, 09:52
         lastboyscout napisał:

         > Mateusz, stac sie chyba na wiecej niz miejscowa idiotke z tutejszym kretynem,
         > niz zalosna demagogia,

         A ty co wszystkie rozumy pozjadałeś ?

         > ze jak ktos jest przeciw Unii to jest Kaczy i robaczy bo nie moze byc innych al
         > ternatyw dla rozowego i czarnego wink
         >
         >
         > WSZYSTKIE polskie rzady, w ogole rzad,y to banda skorumpowanych kretynow ale ob
         > ecna Unia a dokladnie jej totalnie skorumpowany rzad to jest obledna paranoja.
         >
         > Konkretnie:
         > To Unia wykreowala Putina a w efekcie wojne.

         Konkretnie to ci powiem, że to Moskowia wykreowała Putina tak jak Niemcy wykreowały Scholza a Polska Kaczyńskiego.

         > To Unia stworzyla absurd "rozwiazania"/KREOWANIA problemow srodowiskowych swiat
         > a
         > (patrz ilustracja ponizej).
         > To Unia szantazuje Polske i pozostale kraje aby importowac a w efekcie wchlania
         > c najniebezpieczniejsza chemie tego swiata a wtoruje temu wasz rudy sprzedawczy
         > k/zdrajca.
         >
         > Obudz sie !
         > Twoja wspolpraca z unijna Komisja Europejska to samobojstwo.
         > Twoj "argument", ze jej zerwanie, ze izolacja od pasozyta, wroga, oprawcy za zl
         > udzednie przynaleznosci do Europy/cywilizowanego swiata jest mniejszym zlem cal
         > kowicie sie juz sie nie tylko osmieszylo ale stalo sie smiertelnie niebezpieczn
         > e sad

         A to twoje zdanie tam zza wielkiej wody możesz sobie pisać co chcesz.
         Moje zdanie jest niezmienne, nasze miejsce jest w Europie, a nie w Azji pod skrzydełkami Moskowii.
         Kto będzie płacił pisowskim hipokrytom zasiadającym w europejskim parlamencie i urządzonym na europejskich stołkach a wieszającym psy na UE? Przeniosą się do Polski i będzie jeszcze większe zapotrzebowanie na apanaże, stołki i stołeczki w SSP i administracji publicznej. Już teraz ilość urzędników w administracji publicznej bije wszelkie rekordy.

         P.S No i co z tego, że urzędników mamy co niemiara jak państwo cierpi na niedowład, co sprawa ukraińskiego zboża dobitnie pokazała.
         • lastboyscout Re: Zboże 19.04.23, 12:02
          Unia jest skonczona
          rzecze OstatniTakiHarcerzyk.
          • lastboyscout Re: Zboże 19.04.23, 17:40
           Ale jaja !

           Unia teraz (po struciu i napromieniowaniu ukrainska trucizna) mowi, ze jest od tego aby chronic interes krajow Unii wink

           Unia rzadzi, Unia radzi, Unia nigdy was nie zdradzi ... az sie sama od takiego9 "rzadzenia ... rozsadzi ! wink


           www.bankier.pl/wiadomosc/UE-odpowiada-na-niekontrolowany-import-zboza-z-Ukrainy-Bedziemy-chronic-nasz-rynek-8525611.html

           P.S. Mateusz, zakumasz w koncu, ze bycie w Unii i w Europie to sa zupelnie oddzielne pojecia ?
           • monalisa2016 Re: Zboże 19.04.23, 22:35
            lastboyscout napisał:

            > Unia rzadzi, Unia radzi, Unia nigdy was nie zdradzi ... az sie sama od takiego9
            > "rzadzenia ... rozsadzi ! wink
            >
            Co prawda to prawda.


            www.youtube.com/@AgroProfil/videos
            Co w Holandii, co w Belgii, w Francji, ... itd, rozwalka eutopejskiego rolnictwa (w Stanach tez) ku chwale sztucznego miesa, sztucznych jaj, sztucznego mleka, ... itd czyli prodkuktow z komputera (KI).
          • mateusz572 Re: Zboże 21.04.23, 12:17
           lastboyscout napisał:

           > Unia jest skonczona
           > rzecze OstatniTakiHarcerzyk.
           >

           No to jeżeli tak rzeczesz to mam do ciebie serdeczną prośbę : na kiedy przewidujesz zakończenie UE?
           Czy mam przyspieszyć urządzanie się na zachodzie Europy ?
           Martwi mnie, że moja emerytura jest w złotych, a pewnie wtedy, po zakończeniu UE ta waluta w stosunku do euro znacznie straci. A może nie ? Co przewidujesz w tym temacie Harcerzyku ?
           • lastboyscout Re: Zboże 21.04.23, 15:21
            Ja nie powiedzialem, ze Unia sie skonczy.
            Ja powiedzialem, ze Unia jest skonczona (tryb dokonany)

            Ktos z nas mysli wiec zyczeniowo, choc obydwaj zgadzamy sie, ze Unia musi sie skonczyc ! smile

            Duzo ciekawsze sa dwa pozostale, postawione przez ciebie pytania.

            Urzadzanie sie i waluta.

            Moim zdaniem to nie ma zadnego znaczenia bo globalizacja nie posiada zadnych granic a jawne i ostateczne przeistoczenie sie a dokladnie ujawnienie globalizacji, liberalizmu jako faszyzmu niczego nie zmienia.
            Zgodze sie, ze w miedzyczasie powstana lokalne formy faszyzmu ale to rowniez jest bez znaczenia bo nie mozna zwalczyc monopolu a i nikt dzisiaj nie jest zdolny wzniecic a co dopiero wygrac rewolucje.

            Skoro wiec globalna dyktatura czy jak by ja tam nazwac to nie ma znaczenia waluta.
            Bedzie bowiem przymus pracy i dochod i emerytura (rozumiana inaczej niz kiedys albowiem bedzie to praca na emeryturze adekwatna do ilosci i glebokosci oddechu kazdego delikwenta).

            W tym momencie dochodzimy do jedynego sensownego parametru jaki jest czas zaaplikowania tego matrixa.

            I tego nie wiem albowiem moga nas wziasc zimnem i glodem jak to wlasnie teraz jest testowane albo zaraza jakiemu testowi dalismy sie jak w obozie koncentracyjnym (z wlasnego przekonania albo prawa do pracy/miski zupy).
            Oczywiscie mozna rzecz rozegrac klasycznie i dac sie nam wzajemnie powystrzelac na wojnie o cokolwiek ale to niepraktyczne poniewaz wojna wybija jednostki przydatne systemowi a pozostawia przy zyciu glupie kaleki, glupie baby i cwaniakow.

            Ale mam dla nas i dobre wiadomosci !
            Skoro tak pokornie juz zaakceptowalismy pasze zamiast jedzenia, lachy zamiast ubran, nory zamiast domow, szamanow zamiast lekarzy, nauczycieli, artystow, politykow czy ksiezy to naprawdopodobniej jeszcze chwile to tgo schylkowo potrwa.
            Tak wiec w cieniutkim czasokresie zycia uczestnikow tego forum zdazymy jeszcze zaliczyc jakies resztki zycia, zabawy, ciupciania czy hartujacego spacerku z parasolem wink

            Czego wszystkim zainteresowanym serdecznie, na ten piekn,y wiosenny weekend, zycze ! smile
     • dorota_333 Re: Zboże 16.04.23, 20:50
      > To jest po prostu porażająca indolencja rządzących

      Nie mam pewności, czy to jest indolencja, czy bardzo ostro poprowadzona gra na ostateczne wyjście z UE.
      • mateusz572 Re: Zboże 17.04.23, 08:51
       dorota_333 napisała:

       > > To jest po prostu porażająca indolencja rządzących
       >
       > Nie mam pewności, czy to jest indolencja, czy bardzo ostro poprowadzona gra na
       > ostateczne wyjście z UE.

       To jest jedno i drugie, a odbywa się to kosztem Polaków i Ukraińców.
  • lastboyscout Re: Odpusc 17.04.23, 04:21
   Tu zawsze tak bylo.


   Tymbardziej bawi ich kompromitowanie sie kiedy sie to weryfikuje.
   Wlasciwie juz w kazdym temacie 🤪
   • pepe49 Re: Odpusc 18.04.23, 20:20
    lastboyscout napisał:

    > Tu zawsze tak bylo.
    >
    >
    > Tymbardziej bawi ich kompromitowanie sie kiedy sie to weryfikuje.
    > Wlasciwie juz w kazdym temacie 🤪

    Powinienem napisać coś takiego:
    - rząd PO wykończył rolników polskich zbożem z Ukrainy. Teraz zabezpieczył konwojami rynek polski przed zbożem ukraińskim, aby niemieccy rolnicy, którzy wykupili zbankrutowane polskie gospodarstwa mieli bezpieczne otoczenie.
    Jesienią przyjdzie rząd PiS i wyprostuje sytuację.
    *
    Ale rolnicy nie zbankrutowali, kryzys przyjdzie jesienią, rozmowy rolnicy-rząd trwają.
    Podatkami spłacimy kryzys.
    Straty mogą solidne przyjść z kłamstw nt. robaków w zbożu i mieszania zboża technicznego (?) z Ukrainy z polskim. Ponieważ rolnicy z E.ropy Zachodniej wykorzystają te kłamstwa dla zablokowania zboża polskiego.
    *

    U. E. musi zostać zakończona.
    Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
  • mateusz572 Re: Zboże 17.04.23, 09:55
   Na koniec jeszcze jedna rzecz, którą zawsze mam na końcu języka, ale niestety zapominam o tym wspomnieć.
   Ceny pszenicy podlegają wahaniom podobnie jak innych produktów rolnych, surowców, walut itp. Są piki i są doliny.
   Obecnie jest większa podaż, jest więc niższa cena. Normalka. Cena pszenicy spadła na całym świecie, nie tylko w Polsce. Rolnicy moim zdaniem jak zwykle uważają się za święte krowy, więc zgodnie z tradycją, że w kupie siła domagają się zrekompensowania inflacji i niższej ceny.
   Niestety, są producenci innych dóbr, którzy nie mogą iść tą drogą bo wylecą z rynku, a rolnicy i górnicy jak kiedyś szlachta w rokoszu widzą wyjście.
   • dorota_333 Re: Zboże 17.04.23, 10:05
    Tak, masz rację. Tutaj jednak sytuacja jest trochę odmienna: minister rolnictwa solennie zapowiadał im, że ceny nie spadną. Mogli nie uwierzyć? Owszem, nawet powinni. No, ale wyszło źle i moga mieć pretensje o to.
  • dorota_333 "PiS rozpoczęło w sobotę proces wyprowadzania Pols 17.04.23, 10:00
   ...Polski z Unii Europejskiej. Ręka w rękę z Węgrami, podjęto wspólną decyzję, podejrzewam, że była ona konsultowana. Do UE nie poszedł żaden oficjalny dokument z Polski, który mówiłby, by przywrócić cło lub że potrzebne są dodatkowe środki. Nie było sygnalizowania problemów. (...) Ostrzegałem, że zboże będzie powodować nastroje antyukraińskie i PiS zaczyna tym mocno grać."

   "W ocenie lidera AGROunii zboże techniczne już w ubiegłym roku miało podmieniane dokumenty i stawało się zbożem spożywczym. - PiS od tej pory wiedział, że Polacy są truci zbożem technicznym. Brakło im kilku miesięcy do wyborów, by tę sprawę wyciszyć - stwierdził.

   - Jeżeli premier Kowalczyk mówił, że polskie zboże wyjedzie za granicę w ciągu kilku miesięcy, to wszyscy na to liczyli. Polscy europarlamentarzyści też uwierzyli w te hasła, że jakoś sobie tym zbożem poradzimy. Wszyscy głosowali, aby znieść cło na przywóz towarów z Ukrainy - zaznaczał.

   Jak mówił, poprzez zniesienie cła otworzyliśmy granicę na napływ różnego rodzaju towarów do Polski. - To była zorganizowana akcja, która pokazała, że można cały kraj oszukać, a kilku ludzi może na tym zarobić duże pieniądze tak, jak się okazało - podsumował."


   Z wypowiedzi Kołodziejczaka. Jeśli to prawda z tym skażonym zbożem, to... brak słów.


   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,29668383,michal-kolodziejczak-gosciem-porannej-rozmowy-gazeta-pl-na.html#s=BoxOpMT
   (wytłuszczenie moje)
  • dorota_333 Zboże, ale nie tylko 20.04.23, 11:51
   "W Polsce zbiera się ok. 36 mln ton zboża rocznie. 28 mln jest na nasz wewnętrzny użytek, więc prosty rachunek jest taki, że przeszło 8 mln ton trzeba wyeksportować. A w ubiegłym roku wyeksportowano jedynie trochę ponad 3 mln ton. W związku z powyższym w magazynach zalega nam jeszcze 5 mln ton zboża. (...) Dodatkowo do Polski wjechało zboże ukraińskie w ilości kilku milionów ton, ale tak na dobrą sprawę nikt nie wie, ile dokładnie. Szacuje się, że w magazynach w Polsce zasypanych zbożem jest 8 mln ton.
   (...)
   Tylko trzeba pamiętać o jednym: zdjęcie ceł nie powoduje zdjęcia kontroli skarbowej, kontroli celnej czy kontroli fitosanitarnych, jeśli chodzi o towary żywnościowe.

   Tej kontroli na granicy polskiej nikt nie przeprowadzał. I mam nadzieję, że dowiemy się, kto jest za to odpowiedzialny. Kto wydał polecenie, aby takich kontroli nie przeprowadzać. Tu nie ma w niczym winy Unii Europejskiej.
   (...)
   Przecież producenci drobiu alarmują już od dłuższego czasu, że z Ukrainy wjechała ogromna ilość drobiu.
   Nie wiadomo nawet, jakiej jakości, ponieważ w Ukrainie nie obowiązują tak wyśrubowane normy dotyczące produktów żywnościowych jak na terenie Unii Europejskiej. Zatem drobiarze mają już dzisiaj problem.

   Proszę sobie wyobrazić, że mamy w Polsce zapas miodu na najbliższe trzy lata, który wjechał nam z Ukrainy. Wszyscy pszczelarze w Polsce mogą rozformować pszczoły, a ule spalić. Bo nie ma potrzeby, żeby ktokolwiek w Polsce przez najbliższe trzy lata produkował miód.

   Wszystkie chłodnie są po sufit załadowane mrożonymi owocami miękkimi: malinami, truskawkami. A zbiory zaczną się już niedługo. I zaraz ten problem dotknie wszystkich producentów owoców miękkich, ponieważ oni nie będą mieli na to zbytu."


   wyborcza.pl/7,82983,29677480,nie-tylko-zboze-problem-tez-z-drobiem-truskawkami-mozna-spalic.html#S.TD-K.C-B.1-L.1.duzy   A za trzy miesiące żniwa i zboże tegoroczne, wcześniej rzepak.

   Sorry, że tak to ujmę, ale inaczej się nie da: ładnie, kurwa, ładnie.
   • taniarada Re: Zboże, ale nie tylko 22.04.23, 05:48
    A mówią że od dobrobytu głową nie boli .A jednak .
  • taniarada Re: Zboże 22.04.23, 05:54
   Czesi przebadali ukraińskie zboże i jest dobre . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://wiadomosci.wp.pl/czesi-przebadali-ukrainskie-zboze-wyniki-moga-zaskoczyc-6889696573688416a%3Famp%3D1&ved=2ahUKEwi_ufi6y7z-AhUn57sIHYKDDVwQ0PADKAB6BAgIEAE&usg=AOvVaw0dFcvkxHbCazolOmrYiHAG
   • cojestdoktorku Re: Zboże 23.04.23, 15:36
    no i wszystko na temat "trucizny"
    no ale w temacie zboża jest już tak namieszane i nakłamane ze sie tego nie da wyprostowac i w sumie chyba nikt tym nie jest zainteresowany
    opozycja bedzie jęczec jak bardzo PIS spartolił
    pisiaki zaś będą jęczec jak bardzo w tym wszystkim zawiniła UE

    ani jedna ani druga strona nie jest zainteresowana tym by wyjaśnić szczegółowo jak jest naprawdę
    • monalisa2016 Re: Zboże 23.04.23, 17:04
     cojestdoktorku napisał:


     > pisiaki zaś będą jęczec jak bardzo w tym wszystkim zawiniła UE
     >

     Co wiesz o stosunkach unia > Ukraina? Ten rozkaz zalewania slowackiego, wegierskiego, polskiego rynku, ... itd zostal wydany z unii. Europejskie rolnictwo w unii ma byc sukcesywnie rozkladane na lopatki, nie dotarlo to do was jeszcze?

     A tak na marginesie i przy okazji:

     www.youtube.com/watch?v=zdA85QGeiso
  • pepe49 Re: Zboże 23.04.23, 21:00
   Pan Ardanowski, były minister rolnictwa z PiS, wyrzucony z rządu za kompetencję (sprzeciw wobec piątki Kaczyńskiego) mówi o problemie, jeszcze przed lawiną fałszywego tranzytu. Data: lipiec 2022 r.

   wnet.fm/2022/07/26/ukrainskie-zboze-nie-powinno-byc-przetrzymywane-w-polsce/

   Tutaj mówi wprost o problemie. XI 2022.

   open.spotify.com/episode/3jpujmqrHoNoEqSwB624pN

   Morał: trzeba było nie chcieć wiedzieć, żeby nie wiedzieć. Albo być całkowicie pozbawionym kompetencji.
   W przypadku rządu PO+ powiedziałbym, że pracuje dla niemieckich rolników, żeby mogli tanio kupić ziemię w Polsce. Ale to był rząd PiS.
   Który teraz łata sytuację cudzymi pieniędzmi.

   Dlaczego tak się działo?

   *

   U. E. musi zostać zakończona.
   Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
   • cojestdoktorku Re: Zboże 23.04.23, 22:44
    bo trzeba pomagać ukrainie
    za wszelką cenę
    a ten kto jest przeciwko to ruski troll!

    gdyby w tamtym czasie gdy omawiano blokadę na morzu czarnym ktoś zaczął robić utrudnienia dla ukraińskiego zboża afera byłaby znacznie większa niż teraz tylko w druga stronę
    no i to byłby dowód ze PIS odbiera polecenia z Kremla
    takie są efekty gdy obie strony sporo politycznego muszą się licytowac kto jest bardziej antyrosyjski
    • dorota_333 Re: Zboże 24.04.23, 10:11
     > takie są efekty gdy obie strony sporo politycznego muszą się licytowac kto jest bardziej antyrosyjski

     Rząd RP nie działał w tej kwestii na niekorzyść Rosji. Wręcz przeciwnie; ten kryzys żywnościowy - wygenerowany przez polskie władze - jest jak nóż w plecy wbity walczącej Ukrainie.

     Istotą jest, że dopuszczono się potężnego zaniechania rok temu. Zaniechania w organizacji transportu ukraińskiej żywności przez Polskę.

     Ten kryzys jest w pewnym sensie majstersztykiem ze strony PiS. Pokazuje, że do wywołania potężnego skutku wystarczy.... nie zrobić nic. Zaniechać działania. A przy okazji kryzys dał okazję do wzbogacenia się spółek związanych z PiS.

     Zrobić dobrze Putinowi i własnym działaczom - i to przez nic nierobienie. genialne.
     • cojestdoktorku Re: Zboże 25.04.23, 14:21
      podobnie jak z inflacją którą pisiaki wywołaąły w Polsce i na całym świecie
      tak samo ze zbozem pisiaki tak źle rzadzą ze wywołały kryzys zbożowy nie tylko w Polsce ale też u słowaków węgrów i rumunów

      coś mi sie wydaje ze nie ważne kto rzadzi w jakim kraju, ważne tylko czy graniczy z ukrainą,
  • dorota_333 można go też wykorzystać inaczej, np. w energetyce 24.04.23, 18:51
   ...lub na paszę przeznaczyć.

   Co będzie z tego zboża (może i chlebek dla Ukraińców) - to jest ciekawy i ważny temat.

   No bo jak się zastanowić nad opcjami "rozładowania" kryzysu zbożowego, to przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że nie ma fizycznej możliwości wywiezienia tego zboża z Polski przed nowymi zbiorami. Fizycznie się nie da. Jest co najmniej 4 mln ton w silosach i u rolników.

   Trzeba wiec będzie jakoś to zboże zagospodarować w kraju. I tutaj przychodzą mi na myśl dwie możliwości: pasza dla zwierząt lub zboże energetyczne. Wiele surowców rolnych można spalać, w kotłach, są kaloryczne.

   Tylko trzeba je będzie skupić po cenie nieakceptowalnej dla energetyki a więc z dopłatami.

   W ten sposób dzięki PiS możemy mieć najdroższą w historii energię elektryczną robioną ze spalania zboża jakości spożywczej lub paszowej.

   A co, nie stać nas?

   • cojestdoktorku Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 14:25
    > W ten sposób dzięki PiS możemy mieć najdroższą w historii energię elektryczną r
    > obioną ze spalania zboża jakości spożywczej lub paszowej.
    >
    > A co, nie stać nas?


    UE lubi to, bo to jest "zielona" energia i ten pomysł bywa realizowany od wielu lat:
    forsal.pl/artykuly/363544,spalanie-zboza-moze-wspomoc-energetyke.html
    orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/1CFF5BC1
   • zimna-wodka Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 15:11
    dorota_333 napisała:

    > ...lub na paszę przeznaczyć.
    >
    > Co będzie z tego zboża (może i chlebek dla Ukraińców) - to jest ciekawy i ważny
    > temat.

    Parę rzeczy mnie gnębi. Np. ile tego zboża jest. Mówi się, że 4 mln t; gdzieś słyszałem, że nawet 7. Ponoć z Ukraińskich papierów wynika, że wysłali do nas te 4 mln t. Powiedzmy, że to prawda.
    Ale jak wysłali 4 mln t to nie znaczy, że tyle dzisiaj leży. Coś pewnie zostało sprzedane. W zasadzie powinno być sprzedane wszystko bo nasze nie było sprzedawane (cena za niska) a coś Polacy żarli. Roczne zużycie w Polsce to ca 20 mln t. więc to ukraińskie powinno być spożyte przez niecały kwartał. A ono leży i polskie też leży.

    Dziwne.
    • kadilak Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 15:49
     zimna-wodka napisał:

     A ono leży i po
     > lskie też leży.
     >
     > Dziwne.

     Co dziwne? Lezy bo Ruskie wam gotowy chleb sprzedaja po 50 zlotych bochenek.
    • dorota_333 Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 20:00
     > Np. ile tego zboża jest.

     To jest zagadka nierozwiązywalna dopóki jakiś ekspert nie pokusi się o oszacowanie. Bo strona rządowa wygenerowała taki burdel, że sami pewnie nie mają rzetelnej informacji, a nawet jakby mieli, to nie ujawnią. Kołodziejczak ma interes w tym, żeby trochę zawyżyć.

     To się w całej bezwstydnej okazałości ujawni w momencie, kiedy zboże z nowych zbiorów zacznie się pojawiać. Jakieś trzy miesiące przed wyborami i to mnie akurat cieszy.
     • zimna-wodka Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 20:26
      Pytanie było retoryczne. Numer stary jak świat - zgłaszane było najwyżej 50% tego co rzeczywiście wjeżdżało. I było sprzedawane "bokiem" - bez żadnych kwitów i żadnych podatków. Ani w Polsce ani w Ukrainie.

      Dzięki temu zarobek sprzedających był większy i nabywcy bardziej zadowoleni. Kołodziejczak o tym wiedział i nie tylko on. Kowalczyk też wiedział, powiedział, że wie więc został w rządzie.
      Podejrzewam, że wiedziało całkiem sporo ludzi.
      • dorota_333 Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 21:01
       Tak, racja, co do Kowalczyka też. Patrz, jakie to już jest jawnie bandyckie.

       Pytanie, czy zasypią pieniądzem ten problem. To Kołodziejczak zdecyduje, bo to on może zmobilizować kolejne protesty krótko przed wyborami.
       • zimna-wodka Re: można go też wykorzystać inaczej, np. w energ 25.04.23, 22:08
        Kołodziejczyk zostanie kupiony. Pytanie tylko za ile/za co.
  • snajper55 Re: Zboże 25.04.23, 02:15
   dorota_333 napisała:

   > Nie będę opisywała sprawy, jest powszechnie znana. Osobiście tylko wyrażę skraj
   > ne zdumienie. Wszystko wskazuje na to, że nikt, dosłownie nikt z władzy PiS nie
   > pomyślał co będzie, kiedy w sposób niekontrolowany wpuści się ogromne wolumeny
   > ukraińskich produktów rolnych na polski rynek.

   Ależ oczywiści, że pomyśleli (oni kub ludzi w Moskwie) i dlatego je wpuścili.

   Po pierwsze zarobili na nim miliardy.
   Po drugi utrudnili Ukrainie eksport produktów rolnych (nie chodzi tylko o zboże).

   S.
   • cojestdoktorku Re: Zboże 25.04.23, 14:23
    > Po drugi utrudnili Ukrainie eksport produktów rolnych (nie chodzi tylko o zboże

    utrudnienie eksportu poprzez jego ułatwienie smile
  • cojestdoktorku Re: Ze zboza robi sie chleb? 25.04.23, 14:26
   Ukrainiec w Polsce jak potrzebuje chleba to idzie do sklepu i go kupuje
   ten artykuł to jakiś fejk, zreszta zdjęcie to koleja na dworzec we Lwowie co widac w komentarzach
   • cojestdoktorku Re: Ze zboza robi sie chleb? 25.04.23, 19:53
    next.gazeta.pl/next/7,151003,29699419,komisja-europejska-zrobila-krok-w-tyl-ale-to-nic-nie-dalo.html#s=BoxOpImg3

    generalnie ukraińskie rolnictwo robi swoim UE sąsiadom to co w 1990 nasze PGR-y mogły zrobic niemcom
    tylko dla naszej żywnosci nie otwarto granic, a przed jej otwarciem zapobiegliwie zlikwidowano PGR-y i problem sie rozwiązał

    nasze wciaganie Ukrainy na siłe do UE jest moralnie słuszne, ale racjonalnie to wywoła w przyszłosci masę problemów bo nie mamy mocy by zamknąc ukraińskie rolnictwo

  • kadilak To juz niedlugo 26.04.23, 13:54
   lastboyscout napisał:

   > Rozumiem, ze celem kazdej "dyskusji" jest szydzenie ze wszystkiego co nie jest
   > rozowe bo rozowe i Tusk zawsze jest kul i w ogole.
   >
   > Warto by jednak choc probowac zachowac w tym jakis sens.


   Spokojnie. Ida wybory. Moze przegra PiS?
   Wtedy zacznie sie tam taki mlyn, ze bedziesz oczy przecieral na kazde info z Polski.
   Wspomnisz moje slowa.
   PiS rzadzi zle, kradnie? Przeciez tam nie ma NIKOGO na dzis, kto mogly w OGOLE tym krajem rzadzic, nie tylko dobrze, ale nawet zle ! smile
   Buahahahha !!!
  • dorota_333 Czerwiec 2022 26.04.23, 14:33
   ...Tusk ostrzega przed tanim zbożem z Ukrainy:

   www.okiemrolnika.pl/prawo-i-finanse/item/9513-donald-tusk-wizytuje-gospodarstwo-i-ostrzega-przed-tanim-zbozem-z-ukrainy   Jeszcze czerwiec 2022 - "Jarosław Kaczyński: Ukraińskie zboże nie jest dla naszych rolników żadnym zagrożeniem".

   www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/rynki-rolne/zboza/27231-jaroslaw-kaczynski-ukrainskie-zboze-nie-jest-dla-naszych-rolnikow-zadnym-zagrozeniem


   "- Nie zaskakuje mnie to. (..) zawsze, gdy w grę wchodzi żywotny interes Polski, Tusk jest przeciw. Bardzo często wówczas jego punkt widzenia jest zbieżny z rosyjską propagandą. Tak jest i tym razem. Ważne jednak, by nasi rolnicy wiedzieli, że to zboże nie jest dla nich żadnym zagrożeniem."
   • lastboyscout Re: Czerwiec 2022 26.04.23, 15:22
    Rudy kadzi.
    Osiem lat wystarczy.
    Czy on kiedykolwiek rozwiazal jakikolwiek problem?
    Dokonal jakichkolwiek fizycznych dzialan (chocby tak nieudolnie jak Lepper?)

    Rzadzenie to rozwiazywanie problemow rzadzonych a nie kadzenie rzadzonym.
  • cojestdoktorku Re: Zboże 09.05.23, 16:06
   wyglada ze my nie mieliśmy prawa wymagac by zboze było tylko tranzytem bo Ukraina dostała prawo bezcłowej sprzedazy produktów rolnych na terenie UE
   next.gazeta.pl/next/7,151003,29740603,parlament-europejski-zdecydowal-ws-cla-na-produkty-z-ukrainy.html#do_w=52&do_v=478&do_st=RS&do_sid=602&do_a=602&s=BoxBizImg9&do_upid=478_ti&do_utid=29740603&do_uvid=1683630818420
   • dorota_333 Re: Zboże 09.05.23, 19:37
    To co robił Wojciechowski?
    • mateusz572 Re: Zboże 09.05.23, 20:34
     dorota_333 napisała:

     > To co robił Wojciechowski?

     Kasę.
   • zimna-wodka Re: Zboże 09.05.23, 21:16
    Z artykułu, który linkujesz:
    W rezultacie Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry wprowadziły jednostronne zakazy importu, które od ubiegłego tygodnia zostały zastąpione unijnym zakazem czterech produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Dozwolony jest tylko tranzyt.

    GW to jeszcze nie tabloid. Czasem trzeba przeczytać nie tylko tytuł.
    • monalisa2016 Re: Zboże 09.05.23, 21:58
     zimna-wodka napisał:

     > Z artykułu, który linkujesz:
     > W rezultacie Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry wprowadziły jednostronne zak
     > azy importu, które od ubiegłego tygodnia zostały zastąpione unijnym zakazem czt
     > erech produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika
     . Dozwolony jest ty
     > lko tranzyt.

     >
     > GW to jeszcze nie tabloid. Czasem trzeba przeczytać nie tylko tytuł.

     >

     Tylko na krotki okres.
    • cojestdoktorku Re: Zboże 11.05.23, 13:19
     > Z artykułu, który linkujesz:
     > W rezultacie Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry wprowadziły jednostronne zak
     > azy importu, które od ubiegłego tygodnia zostały zastąpione unijnym zakazem czt
     > erech produktów - pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Dozwolony jest ty
     > lko tranzyt.

     >
     > GW to jeszcze nie tabloid. Czasem trzeba przeczytać nie tylko tytuł.

     no to jak jestes złośliwy to ja napisze ze trzeba sie trochę bardziej rozeznac w temacie zanim sie coś napisze smile

     wprowadzone przez nas embargo było bezprawne, my nie mamy prawa by wprowadzac ograniczenia w handlu i nalezy nam sie za to kara, ale tym razem UE z kary zrezygnowała

     "Polskie embargo na ukraiński import rolny (poza strzeżonym tranzytem z Ukrainy poza Polskę) pozostaje sprzeczne z regułami UE, ale rząd Mateusza Morawieckiego nadal nie przyjął oferty „zalegalizowania” części swych działań przez Komisję. I domaga się coraz większych ustępstw od Brukseli."
     www.dw.com/pl/handel-z-ukrain%C4%85-polska-nadal-bez-ugody-z-ue/a-65432525
     "Embargo na ukraińską żywność kończy „polskie pięć minut” - okres, w którym dzięki pozycji geopolitycznej po wybuchu wojny na Ukrainie, nasz kraj mógł stać się jednym z głównych rozgrywających w Brukseli. Dla PiS ważniejsze okazało się ratowanie sondaży.
     ....
     Wszystko to wyparowało w minioną sobotę, gdy wbrew podstawom prawa unijnego, dającym wyłączne kompetencje w polityce handlowej Komisji Europejskiej, Polska wstrzymała import ukraińskiej żywności. Nasz kraj niespodziewanie znalazł się w towarzystwie Węgier Viktora Orbana, konia trojańskiego Putina w Unii, które zdecydowały się na podobny ruch."
     www.rp.pl/publicystyka/art38331811-jedrzej-bielecki-embargo-na-ukrainska-zywnosc-polska-nie-ma-polityki-zagranicznej
     "Embargo na import rolny z Ukrainy - wprowadzone przez Polskę i Węgry, planują je Słowacja i Bułgaria - uderza w reguły UE, ale Bruksela nie chce działań dyscyplinujących. Za to Szwedzi nie rezygnują z przedłużenia wolnego handlu UE z Ukrainą już w tym tygodniu.
     Embargo na import rolny, które jednostronnie wprowadziła Polska, a w jej ślad poszły Węgry (podobne działania sygnalizują Słowacy i Bułgarzy), uderza w wyłączną kompetencję UE, jaką stanowi polityka handlowa."
     wyborcza.pl/7,75399,29670544,co-ue-zrobi-z-polskim-zakazem-importu-rolnego-z-ukrainy.html


  • cojestdoktorku Re: Zboże 06.08.23, 14:03
   "„DW" przypomina, że Komisja Europejska wprowadziła w maju ograniczenia na import ukraińskiego zboża i przedłużyła je w czerwcu. W pięciu krajach Wspólnoty – Polsce, Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i Słowacji import z Ukrainy jest zakazany. Dozwolony jest jedynie tranzyt przez te kraje – tłumaczy autor.
   Ograniczenia kończą się w połowie września, jednak pięć wschodnioeuropejskich krajów walczy o ich przedłużenie do co najmniej końca roku. Tym razem KE nie zamierza jednak ugiąć się – pisze „Die Welt" powołując się na anonimowego urzędnika KE.
   ...
   Pod koniec lipca Polska poinformowała ministrów rolnictwa pozostałych krajów UE o skutkach importu z Ukrainy dla polskich rolników.
   ....
   „Koncentrujemy nasze wysiłki na dostarczeniu ukraińskiej żywności na światowe rynki rolne" – podała KE. „To znaczy: Polska może narzekać, ile tylko chce, ale Bruksela obstaje przy zakończeniu ograniczeń importowych" – czytamy w „Die Welt".

   next.gazeta.pl/next/7,168930,30049034,die-welt-spor-o-ukrainskie-zboze-dzieli-ue-gdzie-jest-granica.html#s=BoxOpImg3

   1. KE to jednak chce zeby PIS pewnie wygrał wybory w Polsce
   2. Jak się skończyła komuna to my bylismy taka Ukrainą z naszymi ziemniakami, zbozem, mlekiem i cementem, ale wtedy nam granicy nie otworzyli, łatwiej było pozamykac PGR-y i wygasić cementownie. Powiedziałbym ze Ukrainę traktują lepiej niż wtedy Polskę ale to nie tak. Chodzi o to ze teraz problem ma Polska i Rumunia, a 30 lat temu problem mieliby Niemcy.
   • monalisa2016 Re: Zboże 06.08.23, 15:21
    😎Chcieliscie byc w komunie, teraz nie narzekac. 😂

    " (...) pisze „Die Welt" powołując się na anonimowego urzędnika KE." Na ktorego mozna sie zaraz domyslec bo przeciez nie jest to trudne, ciekawe dlaczego media nie chca jego nazwiska ujawnic. Kto korzysta na na ukrainskim zbozu, kraje afrykanskie z ich 3% udzialem? Ale serano szynka smakuje co nie? Dlatego w niektorych krajach unijnych inflacja jest na najnizszym poziomie (2,5%) poniewaz nie zrezygnowali z rosyjskich nosnikow energii jak i ukrainskiego zboza mimo ze sa sami wielkimi producentami zywnosci.
    Polska (PiS) i Wlosi chca unie reformowac nie rozwiazac na korzysc utworzenia nowej gospodarczej wspolnoty, co obiecuja sobie ze ten coraz bardziej kosztowniejszy moloch uda sie im zmienic? Nie (!!!), zakorzenionego lobby, zakorzenionego socjalistycznego kolchozu sie nie zmieni nalezy go zlikwidowac i od podstaw cos nowego utworzyc w imie wiecej Europy mniej unii, vide unia to nie Europa.
   • monalisa2016 Re: Zboże 06.08.23, 16:17
    Cojestdoktorku jak nie znasz angielskiego wrzuc na tlumacza:

    www.occrp.org/en/investigations/ukrainian-grain-exported-through-tax-avoiding-shell-firms-robbing-country-of-wartime-revenue
    Oligarchia musi zyc. 😂

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka