Dodaj do ulubionych

E.ropa. Hiszpanja. Tryb przetrwania.

23.04.23, 21:19
"Gospodarstwa domowe w Hiszpanii przechodzą na tryb „przetrwanie”; odsetek rodzin z poważnymi trudnościami finansowymi, niepozwalającymi na pokrycie podstawowych potrzeb, wzrósł z 6 proc. w 2020 roku do 11 proc. w 2022 roku – wynika z dorocznego raportu organizacji konsumentów OCU opublikowanego w kwietniu.

Liczba gospodarstw domowych, które żyją z dnia na dzień, nie mogąc nic zaoszczędzić wzrosła w tym czasie w Hiszpanii z 60 proc. do 73 proc. Tylko jedna czwarta rodzin cieszy się komfortową sytuacją finansową.


Organizacja Caritas podała, że ok. 6 mln rodzin (31,5 proc.) nie posiada dochodów pozwalających na godne warunki życia.

Hiszpański dziennik „La Razon” uzasadnia, że powodami „krytycznej” sytuacji finansowej rodzin są trzy lata pandemii Covid-19, inwazja Rosji na Ukrainę oraz inflacja. Pensje mają coraz mniejszą siłę nabywczą.

Zgodnie z raportem związków zawodowych USO obecnie miesięczne wynagrodzenie „wystarcza tylko na przeżycie”. Około 53 proc. gospodarstw domowych ma trudności w opłaceniu gazu, elektryczności i wody, dla 49 proc. wizyta u dentysty to luksus, 54 proc. obcina koszty wakacji, a 54 proc. ma trudności w opłaceniu kosztów użytkowania samochodu.

Niepokojąco rosną koszty żywności. Blisko 48 proc. rodzin odczuwa trudności z zapłaceniem za mięso i ryby, 42 proc. – za warzywa i owoce, a 40 proc. – za chleb, makaron, ryż, olej i produkty mleczne. Ceny podstawowych produktów żywnościowych wzrosły w Hiszpanii o 16,5 proc. w skali roku. Według OCU, rodziny będą musiały zapłacić za nie w 2023 roku o 924 euro więcej niż w roku ubiegłym.

65 proc. rodzin ograniczyło zakupy, które nie są w ich ocenie niezbędne, a 13 proc. kupuje tylko produkty niezbędne – według raportu Global Consumer Insights Survey 2023.

Zgodnie z przewidywaniami OCU, sytuacja finansowa hiszpańskich gospodarstw domowych w 2023 roku nadal będzie się pogarszała, a wskaźnik wypłacalności rodzin spadnie do 43,5 proc. Według organizacji konsumentów, dotychczasowe rządowe środki pomocowe dla rodzin nie są wystarczające."

nczas.com/2023/04/18/powazne-trudnosci-finansowe-gospodarstwa-domowe-przechodza-na-tryb-przetrwanie/


*

My jednak mamy przyzwoity, stateczny, w dużym stopniu katolicki rząd.
Do tego określenia doszedłem i będę go się trzymał.
Hiszpanie mają rewolucyjny. Muszą więc cierpieć.

*

U. E. musi zostać zakończona.
Wcześniej opłaca się i warto, żeby Polska z tego wyszła.
Obserwuj wątek
  • monalisa2016 Re: E.ropa. Hiszpanja. Tryb przetrwania. 23.04.23, 21:33
   Tak jest wszedzie, czy rzadzacym chodzi o spoleczenstwo? Nie, ich interesuja ich cele, ideologia, by jak najdluzej utrzymac sie na stolkach. Czy sporzy sie na Stany, czy spojrzy sie na Europe (oprocz Szwajcarii) widzi sie to samo.

   www.youtube.com/@UnitedStates5050/videos

   U nas jeszcze tak nie ma ale nigdy nic nie wiadomo co moze niedlugo nastapic.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka