Dodaj do ulubionych

Fuzja Orlenu z Lotosem, czyli największa afera gos

01.06.23, 09:41
...gospodarcza po 1989 roku. Wszak wszystko w Polsce PiS jest na dużą skalę.

Pisano już o tej sprawie na forum wielokrotnie. Ale warto podsumować dotychczasową wiedzę, bo wychodzą na jaw nowe okoliczności.

W ciągu kilku ostatnich dni wyemitowano w TVN24 dwa reportaże: już kiedyś emitowany "Gra pozorów" oraz "Zakładnicy umowy". Wczoraj rzecz podsumowano wyjątkowo ciekawą dyskusja ekspertów (szczególnie polecam).

"Fuzja podzielona była na dwa etapy. W pierwszej fazie Orlen przejął cały Lotos. W drugiej sprzedawał wybranym firmom poszczególne jego części. Jak wynika z opublikowanego w kwietniu sprawozdania rocznego Orlenu za 2022 rok, przejmowany w pierwszej fazie majątek Lotosu warty był blisko 21 miliardów złotych. Orlen zapłacił za niego natomiast nieco ponad 15 miliardów złotych. Rachunek jest prosty - Orlen zapłacił za przejmowany Lotos o 5 miliardów 900 milionów złotych za mało. I dokładnie taką kwotę dopisał sobie do wyniku za 2022 rok jako "zysk z okazjonalnego nabycia".

Kto stracił te blisko 6 miliardów złotych? Akcjonariusze Lotosu, czyli w głównej części Skarb Państwa, bo to on miał najwięcej - ponad 50 procent - akcji gdańskiej spółki.

Jeżeli chodzi o drugą fazę, według samego Orlenu, część, którą sprzedał warta była ponad 9 miliardów 300 milionów złotych. Problem w tym, że Orlen dostał za nią w sumie 4 miliardy 900 milionów.

- Jeżeli te dwie wartości zestawimy, to się okaże, że Orlen o jakieś 4,4 miliarda dostał za mało w stosunku do wartości księgowej tylko - powiedział Wieczorek.

Efekt tych transakcji jest prosty - straciliśmy my - podatnicy. I to dwa razy. Najpierw gdy Skarb Państwa za tanio sprzedał Orlenowi Lotos, później gdy kontrolowany przez rząd Orlen sprzedał ze stratą jego części." *
(wytłuszczenie moje)Ponieważ Obajtek nie uzyskał dostępu do informacji niejawnych jest oczywiste, że stał się tylko "długopisem", osobą wynajętą do przyklepania ustalonej poza nim transakcji.

Fuzja dwóch koncernów paliwowych tworzy w Polsce coś w rodzaju Gazpromu czy Łukoila. Powstał moloch z nieograniczoną w praktyce ilością pieniędzy, które mogą być przeznaczone na posady dla działaczy PiS i na potrzeby partii, w tym oczywiście potrzeby kampanii wyborczej. Zresztą Orlen już przejął szereg mediów lokalnych. Stał się tym samym filarem rządów Kaczyńskiego w Polsce.

Staje się teraz jasne, dlaczego PiS "nie może" przegrać wyborów. Zmiana władzy doprowadzi do postawienia Obajtka przed sądem, a zarzutem będzie wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Obajtek zagrożony 10-letnią odsiadką może zacząć sypać inicjatora całej sprawy.

Gra jest o gigantyczną stawkę.
*
tvn24.pl/polska/fuzja-orlenu-z-lotosem-rosyjski-cien-i-kulisy-transakcji-w-reportazu-gra-pozorow-7150817


Także:
tvn24.pl/biznes/z-kraju/pkn-orlen-i-watpliwosci-zwiazane-z-fuzja-z-lotosem-debata-w-programie-czarno-na-bialym-7154776
Obserwuj wątek
  • dorota_333 Azoty Tarnów 01.06.23, 16:09
   ...nikogo nie obchodzi fuzja Orlenu z Lotosem, bo 4 miliardy w plecy, to żaden pieniądz przecież. Na waciki.

   Ale apetyt Orlenu jest większy. Na celowniku Grupa Azoty.

   "(...) trudna sytuacja spółki to efekt wysokich cen surowców, w tym kluczowego w produkcji nawozów gazu ziemnego. Głównym dostawcą błękitnego paliwa dla Azotów od lat jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które obecnie należy do grupy Orlen.

   — Nie mamy zbyt szerokiej palety możliwości, jeśli chodzi o dostawcę gazu. Gdyby zgodził się on trochę obniżyć marżę, to grupa nie miałaby dzisiaj tak dużych problemów. Podobnie jest z węglem — gdyby dostawca tego surowca wywiązał się z podpisanej wcześniej umowy, to też nie mielibyśmy problemów. To nasi przyjaciele z państwowych spółek zgotowali nam ten los i teraz trwa gorączkowe poszukiwanie rozwiązania — mówi nasze źródło w Azotach.

   Dostawcą węgla do zakładów w Puławach jest Lubelski Węgiel Bogdanka z kontrolowanej przez Skarb Państwa grupy Enea."


   Orlen wykończył, Orlen wykupi (tanio). I tak wszystko w Polsce musi trafić do Orlenu.

   Tutaj całość:

   businessinsider.com.pl/biznes/duza-spolka-w-tarapatach-przyjaciele-z-panstwowych-spolek-zgotowali-nam-ten-los/2zgvfzx
   • kadilak Re: Azoty Tarnów 01.06.23, 16:13
    Fatalne wyniki finansowe, zatrzymane instalacje, niepokój wśród załogi i zawiadomienie do prokuratury o możliwości działania zarządu na szkodę spółki — tak wygląda dziś sytuacja zakładów azotowych w Puławach, czyli największej fabryki nawozów w Polsce, należącej do Grupy Azoty. Ratunkiem dla chemicznej grupy ma być Orlen, który w najbliższych dniach może ogłosić rozpoczęcie negocjacji w sprawie przejęcia puławskiej spółki. To jednak scenariusz, który Azotom opłaci się tylko na krótką metę.

    Dzieci bawia sie w piaskownicy. W tym nadzieja.
    Orlen wezmie spolke, ktora przynosi wylacznie straty, by sprzedawac jej gaz, ktorego nie da sie opchnac gdzie indziej? A Azoty beda produkowac cos i wypierdalac do Zatoki Szczecinskiej, jak kiedys wegiel w czasach PRL.
    Czy o co tam chodzi?
    • dorota_333 Re: Azoty Tarnów 01.06.23, 18:46
     Chodzi o to, że spółkę osłabiono (jeszcze nie wykończono) zawyżając ceny surowców do produkcji. "To nasi przyjaciele z państwowych spółek zgotowali nam ten los".

     Chodzi o to, żeby Orlen wziął tanio grupę Azoty. Budowa koncernu-molocha jest podobno idee fix Kaczyńskiego. Wszystko w rękach PiS. Konfitury idące w miliardy.
     • kadilak Re: Azoty Tarnów 01.06.23, 20:33
      dorota_333 napisała:

      > Chodzi o to, że spółkę osłabiono (jeszcze nie wykończono) zawyżając ceny surowc
      > ów do produkcji. "To nasi przyjaciele z państwowych spółek zgotowali nam ten
      > los".

      >

      Tu o nic juz nie chodzi. Ani tu, ani tam.
      Nigdzie .
      Rynki, finanse, swiat jaki znamy jebnal nie-dawno o bruk. Azoty kupia, posadza 1000 swoich na stanowiska i zaplaca im po milion rocznie.
      Tylko po to kupili to gowno przeciez.


      A tu ponizej o wszystko z JEDNEGO dnia. Dzis. 1 czerwca 2023:

      finance.yahoo.com/news/goldman-making-targeted-job-cuts-amid-pretty-difficult-wall-street-slump-172654102.html
      finance.yahoo.com/news/even-dollar-stores-are-hurting-as-consumers-get-more-cautious-172937178.html
      finance.yahoo.com/news/homebuyers-cant-get-a-break-as-mortgage-rates-march-back-toward-7-160050653.html
      Do tego mamy tragiczne , doslownie, info z commercial real estate- w miastach do 40% wakatow, tragiczne dane z Chin, gdzie pokowidowe byki wlasnie sraja na miekko, i dobre dane z najwieszej w USA website z zarciem dla psow- co oznacza tylko jedno- ludzie wlasnie zaczeli wpierdalac karme dla zwierzat. I co? I nic. Dzis podpisuje podniesienie debt ceiling i tylko to sie liczy smile
      Jak to sie skonczy- mysle, ze krwawo. Jak zabraknie ludzi do produkcji wody i zywosci, bo przeciez ci co dzis delikatni geniusze , zetki, milenialsi nie zasadza nawet cebulki w doniczce bo sa za glupi. A software ani AI zryc nam nei dadza.
      I bedzie na mokro......
  • dorota_333 Będzie przejęcie Grupy Azoty Puławy 06.06.23, 13:00
   "PKN Orlen rozpoczyna negocjacje w sprawie przejęcia Grupy Azoty Puławy - podała Grupa Azoty w komunikacie. - Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku - powiedział podczas konferencji prezes Orlenu Daniel Obajtek."

   tvn24.pl/biznes/z-kraju/pkn-orlen-rozpoczyna-negocjacje-w-sprawie-przejecia-grupy-azoty-pulawy-7162754
  • zimna-wodka Re: Fuzja Orlenu z Lotosem, czyli największa afer 06.06.23, 14:41
   Do kompletu:

   oko.press/orlen-lotos-sprzedaz-amerykanie-unimot
   • dorota_333 Re: Fuzja Orlenu z Lotosem, czyli największa afer 06.06.23, 19:08
    O, dzięki za ten link.

    Tam jest kolejny do artykułu o liście ambasadora USA n/t infrastruktury krytycznej. Nie wiedziałam, że idzie o Chińczyków w porcie w Gdyni. No, sprawa warta zauważenia. PiS ma - [...] - takie sukcesy, że zaraz wszystko wyprzeda za bezcen. [...].

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka