Dodaj do ulubionych

Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski

18.09.23, 12:46
...na szczęście tylko w tej części, która jest mu potrzebna do kampanii wyborczej. Niemniej zrobił bardzo dobrą robotę dla Rosji.

"Oto ubrany w wojskową koszulę Mariusz Błaszczak, by odwrócić uwagę od afery z gigantyczną korupcją przy wydawaniu polskich wiz, ujawnił fragmenty planu obronnego na wypadek rosyjskiej napaści na Polskę.
(...)
Dokument o nazwie „Plan użycia sił zbrojnych RP Warta. Samodzielna operacja obronna" to jeden z najtajniejszych dokumentów w zasobach państwa. Nawet kryptonim planu obronnego nie powinien być omawiany publicznie - opisuje on bowiem w szczegółach, jak Polska zamierzała stawić czoła rosyjskiej agresji i w jaki sposób oraz gdzie organizowano by obronę, zabezpieczano tyły, prowadzono mobilizację. Na podstawie tego założenia powstały plany użycia poszczególnych jednostek wojskowych.
(...)
Ujawniony przez Błaszczaka dokument to jeden z wariantów obrony Polski. Sporządzono go, zakładając, że początkowo Polska będzie musiała się bronić bez wsparcia sojuszników z NATO. Odsiecz miała nadejść po 14 dniach. Innych wariantów obrony Polski, m.in. przy pełnym wsparciu NATO, Błaszczak już nie ujawnił. Nie pasowało mu to do tezy. Przemilczał też, że plan powstał na podstawie podpisanej w 2007 r. przez Lecha Kaczyńskiego strategii bezpieczeństwa narodowego.

Rosja za wgląd do tych dokumentów zapłaciłaby każdą cenę."


Rosja nie musi placić żadnej ceny za dostęp do polskich tajemnic wojskowych, jak widać.

Czyli w PiS zapadła już decyzja o wyprowadzeniu Polski z NATO, nie tylko z UE.


Całość tutaj:
wyborcza.pl/7,75399,30200408,afera-wizowa-podwazyla-obecnosc-polski-w-strefie-schengen-a.html#S.TD-K.C-B.3-L.1.duzy

Obserwuj wątek
  • szczurek.polny Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 14:33
   Bardzo słaba ta ostatnia zarzutka Platformy. To nie będzie długo żarło. Materiał skierowany do naprawdę słabego intelektualnie odbiorcy, to może zadziałać jedynie na osobników w stylu zimna_wodka, a więc będących już zdecydowanymi wyborcami Platformy. Nowych głosów wam to nie da.

   Dlaczego? Otóż "Ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych". Każdy choć odrobinę ogarnięty i piśmienny obywatel ma świadomość, że gdzieś tam istnieje akt prawny dotyczący ochrony informacji niejawnych, gdzieś tam funkcjonuje jakaś hierarchia klauzul tajności i gdzieś tam za ujawnienie chronionego dokumentu przewidziane są sankcje karne. Nie musi nawet znać szczegółów - wystarczy że ma świadomość istnienia takich ram prawnych.

   I teraz dla każdego zwykłego zjadacza kaszanki oczywistym jest, że o stopniu ochrony dokumentu decyduje nadana mu klauzula tajności a nie prywatna opinia redaktora Bartosza Wielińskiego czy też wypowiedź generała Skrzypczaka nawet wygłoszona przed kamerami TVN.

   Gdyby minister Błaszczak rzeczywiście ujawnił coś czego nie powinien to sprawy przybrałyby zupełnie inny obrót - natychmiast mieli byśmy zawiadomienie do prokuratury o przestępstwie przecież "Ustawie o ochronie informacji niejawnych" ścigane na podstawie art. 265 KK i zagrożone karą do 5 lat więzienia. Nic takiego się nie dzieje, jest tylko wrzask dziennikarzy i celebrytów. To kłamstwo Platformy ma bardzo krótkie nóżki.

   Jeszcze raz wam powtórzę: to nie tyle PiS tę kampanię wygrał ile Donald Tusk i Agnieszka Holland wam tę kampanię przegrali. Afera wizowa - o! to wam fajnie żarło, rzeczywiście miało potencjał zniechęcić spore grono wyborców do głosowania na PiS. Na wasze nieszczęście zbiegło się to w czasie z promocją filmu pani Agnieszki, przez co wasz przekaz brzmiał nieszczerze i nielogicznie. "PiS nie chce wpuszczać migrantów, a przecież migranci to samo dobro, ale PiS nawpuszczał migrantów a migranci to samo zło". Kto to strawi? Jak można głosować na Platformę która jednocześnie chce migrantów wpuszczać i nie wpuszczać?

   To jak? Widzimy się 1 października w Warszawie na "Marszu tysiąca smutnych tzip"? To dopiero będzie piękna katastrofa! Ja przyjdę popatrzeć.
   • dorota_333 Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 15:23
    > natychmiast mieli byśmy zawiadomienie do prokuratury o przestępstwie

    Zobaczymy, co będzie dalej. Wygląda na to, że chwycili się brzytwy, żeby przykryć aferę wizową.

    > To jak? Widzimy się 1 października w Warszawie

    Milion osób przyjdzie tylko popatrzeć smile No, niechby i pół miliona.
  • sevenseas Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 14:33
   'Rosja nie musi placić żadnej ceny za dostęp do polskich tajemnic wojskowych, jak widać'

   USA, Taiwan, Szwecja, Francja, Niemcy i UK (i inni) maja takie plany dostepne dla kazdego obywatela. Plan strategii obrony panstwa jest dostepny w kazdym panstwi. Tylko w Polsce takiego dokumentu nie bylo, bo tajny przez poufnym tlumaczono wlasne nieudacznictwo PARTYJNYCH CIOT z kazdej strony! Nie pokazuja tylko szczegolow, jak wszedzie. Balszczak dobrze zrobil mowiac tym ruskim troglodytom, ze bedziemy uderzac prewencyjnie. Tylko ty jak zwylke zakrzywiasz rzeczywistosc....w koncu ida wybory....i znow bedzie wycie, bo PIS je wygra.
   • monalisa2016 Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 14:53
    Czy PiS wygra, czy inni wygraja, zmian nie bedzie, bedzie dalej ten marazm prowadzony. Powiedzmy prawde, nie ma w tym kraju zadnej prawdziwej opozycji, to co jest, jak czlowiek sie przyjrzy nie jest warte krzyzyka na kartce wyborczej. Polska nie jest rzadzona tylko administrowana i to trzeba zauwazyc.

    * miedzy rzadzeniem suwerennego panstwa a administrowaniem jego jest wielka roznica.
   • dorota_333 Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 15:25
    > maja takie plany dostepne dla kazdego obywatela

    Hm, jakoś jestem sceptyczna. Plany obronne dostępne dla każdego obywatela, powiadasz? No, pacz pan, a u nas będzie znowu zakaz fotografowania. PiS spenalizował "nieumyślne szpiegostwo".
    • sevenseas Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 19:50
     'Hm, jakoś jestem sceptyczna. Plany obronne dostępne dla każdego obywatela, powiadasz? No, pacz pan, a u nas będzie znowu zakaz fotografowania. PiS spenalizował "nieumyślne szpiegostwo".'

     80 stron, razem z 'postawa nuklearna' - moze to przeczytac nawet Dorotka z polskiej wsi wink Jestes po prostu zabawna. Jak to mowia, czlowiek moze wyjechac ze ws,i ale wies z czlowieka nigdy!!

     media.defense.gov/2022/Oct/27/2003103845/-1/-1/1/2022-NATIONAL-DEFENSE-STRATEGY-NPR-MDR.PDF

     www.defense.gov/National-Defense-Strategy
     • monalisa2016 Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 20:19
      sevenseas napisał:

      > ale wies z czlowieka nigdy!!

      Co prawda to prawda.

      Do wyboru, wszystko sie znajdzie.

      www.google.de/search?sca_esv=566330112&sxsrf=AM9HkKn3biAVKAmeRv5D61Orr_K9xgIBEQ:1695060065309&q=bundesverteidigungsministerium+der+bundesrepublik+deutschland+defense+plan&spell=1&sa=X&ved=2ahUKEwj-6MLo3rSBAxVw1gIHHewtDBAQBSgAegQICRAB&biw=1536&bih=752&dpr=1.25
      Niektore dane celowo sie publikuje ale co moze wiedziec ta kobieta bo ona chce miec Tuska, Tusk lekarstwo na upadajacy system. smile Placz i lament ze wywala ich z unii, mowi sam za siebie jak ona rozumuje unie.

      Bratni poludniowy narod, Czechy w sobote 16.09.2023 protestuje przeciw "Organizace Severoatlantické smlouvy/NATO", przeciw wojnie i jej wspieraniu, przeciw unii, przeciw rzadowi, okrzyki wsparcia dla Orbana.
      Ten, znaczy czeski narod sie budzi, widzi gdzie leza problemy dzisiejszego swiata, a tu lament.

      www.youtube.com/watch?v=QJwXcAE5HSI
      www.youtube.com/watch?v=ywdXq67kiNY&t=63s
      www.youtube.com/watch?v=GiN2xYE8eU4
  • dorota_333 Gen. Różański o sprawie 18.09.23, 15:59
   www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/blaszczak-odtajnia-dokumenty-gen-rozanski-jestem-wrecz-zdruzgotany/6rp4md3,79cfc278

   (nie chcę być nieuprzejma, ale nieco bardziej wierzę Różańskiemu niż znanym specjalistom wojskowości Szczurkowi i Sevenseas. Proszę wybaczyć)
   • szczurek.polny Re: Gen. Różański o sprawie 18.09.23, 18:28
    > nie chcę być nieuprzejma, ale nieco bardziej wierzę
    > Różańskiemu niż znanym specjalistom wojskowości
    > Szczurkowi i Sevenseas. Proszę wybaczyć

    Źle napisałaś. Powinno być:
    Nie chcę być nieuprzejma, ale nieco bardziej wierzę
    Różańskiemu niż "Ustawie o ochronie informacji
    niejawnych" z 5 sierpnia 2010 r. (Dz. U. 2010 Nr 182 poz. 1228).
    Wtedy ok.

    Tak się składa że ochronę informacji niejawnych w Polsce regulują przepisy prawa a nie wypowiedzi emerytowanego generała-celebryty. Tajne jest to co ma nadaną klauzulę "tajne" lub "ściśle tajne" a nie to co za tajne uznaje Różański.

    Oczywiście Różański nie zarzuca Błaszczakowi złamania prawa. Bo o złamaniu prawa nie może tu być mowy - Błaszczak nie ujawnił niczego czego mu ujawniać nie wolno. Padają określenia "zdruzgotany", "niekompetencja", "brak odpowiedzialności". Natomiast nie pada zarzut "łamania prawa" ani "zdrady tajemnicy" bo tego nie było i za takie twierdzenia Różański bardzo szybko wylądowałby w sądzie, gdzie nie miałby najmniejszych szans.

    Różański w żaden sposób nie podważa prawdziwości przedstawionych dokumentów a nawet autentyczność tych planów potwierdza. Rzeczywiście, w przypadku konfliktu z Rosją rząd Platformy Obywatelskiej i ówczesne dowództwo Sił Zbrojnych RP planowały prawie połowę Polski oddać praktycznie bez walki, bez stawiania większego oporu wrogowi. Nie utrzymywano jednostek, nie kupowano sprzętu, nie budowano umocnień które taką walkę jeszcze na wschód od Wisły pozwoliły by podjąć. Bo tak taniej. "Pieniędzy nie ma i nie będzie" - pozwolę sobie zacytować jednego ze znanych ekonomistów związanych ze środowiskiem Platformy Obywatelskiej.

    A na koniec Różański wyjaśnia w przystępny sposób dlaczego Błaszczak nie tylko mógł ale nawet powinien był ten dokument odtajnić. Otóż samo istnienie takiego dokumentu jak "plan użycia Sił Zbrojnych" nie jest dla nikogo tajemnicą. A sam dokument się zdezaktualizował i obecnie ma wyłącznie znaczenie historyczne. Sytuacja geopolityczna się zmieniła na tyle, że prawdopodobnie został zastąpiony nowszą wersją.

    Oddajmy głos samemu Różańskiemu:
    "To oczywiste, że Polska miała i cały czas ma plan użycia Sił Zbrojnych RP w ramach operacji obronnej. Jednak, jak zaznacza gen. Różański, taki dokument nie jest opracowany raz na zawsze.
    - Doktryny i plany są permanentnie zmieniane i dostosowywane do tego, jaka jest sytuacja. Dzisiaj z perspektywy lat naprawdę nie możemy oceniać, czy coś było na tak, a coś na nie. Ówcześni planiści nasi i z NATO, którzy brali udział w tym planowaniu, przyjęli takie rozwiązanie, bo było ono uważane za najbardziej prawdopodobne i skuteczne, żeby obronić Polskę
    – Dziś mamy sytuację zgoła odmienną. Chyba wszyscy się zgodzą, że dekadę temu sytuacja geopolityczna była zupełnie inna. Porównanie dziś do tego, co było wtedy, jest błędem".

    Oprócz tego że wynika to z przepisów prawa, dobrą praktyką państw demokratycznych jest to, że chronione są wyłącznie informacje które chronione być muszą - wszelkie inne informacje powinny być dostępne dla wszystkich obywateli i powinny być odtajniane gdy tylko ustanie przyczyna tej szczególnej ochrony. Do tej kategorii należą stare, zdezaktualizowane plany i dokumenty wojskowe.

    Po prostu obywatele mają prawo wiedzieć. Mają prawo wiedzieć co w sprawie obronności szykował dla nich rząd Platformy Obywatelskiej.
  • monalisa2016 Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 16:31
   Pare lat temu media pisaly ze Polska jest tak uzbrojona ze jest gotowa do podiecia wojny z Rosja. Niedalekiej przeszlosci media donosily o przeprowadzonych cwiczeniach ewakuacji rzadu z Polski. Pamiec was zawodzi?

   Wystarczy "kropki" polaczyc z soba, poszperac, tu widzi sie dokladnie do jakiego scenariusza jest przygotowywana nie tylko Polska ale Europa. Przypomnijmy sobie w ktorym roku powstala inicjatywa z nakresleniem trasy jedwabnego szlaku, a szczegolnie ich kolejnosc jak i trase wzniecanych wojen (pomoc: zacznijcie od Jugoslawii), czy tu o Rosje chodzi? NIE Wiec o czyje interesy tu chodzi? Europejskie? Rekoma Europejczykow maja byc zaspokojone "potrzeby" paru zaoceanicznych oligarchow. To trzeba zrozumiec, znac troche wiecej historii mienionych lat, troche umiejetnosci w poszukaniu info oraz polaczenia punktow z soba. Nie widze tu naruszenia jakiejkolwiek tajemnicy poniewaz wszystko jest dostepne w necie wystarczy zadac sobie troche trudu by zebrac krok po kroku info w calosc.
  • bottom600 Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 18:32
   Czyli różnicę między PO a PiS w sprawie obrony mamy taką, że jednym się wydawało że po 14dniowym ruskim natarciu i zajęciu połowy (tylko?) kraju nadejdzie z odsieczą...no właśnie tak konkretnie kto? Portugalczycy z Włochami i Francuzami ? No nawet jeśliby chcieli to kto musiałby wydać rozkaz, jakby nawet wydał to czym i którędy by się dostali? Jakieś plany? Jakiekolwiek? Null, zero,nada, szlus, mżonka skończonych, skorumpowanych do cna idiotów. Kretyńskie rechotanie z rusofobii kaczystów po pustych łbach się rozchodziło przez dłuuugie lata, ileż to śmiechu było, pamiętamy?
  • dorota_333 Dokument odtajniono w 2023, wszystko wskazuje, że 18.09.23, 19:25
   ...uczyniono to na potrzeby kampanii wyborczej. To jest dno dna - odtajniać plany operacyjne po to, żeby grać nimi w bieżącej polityce.

   "W materiale Prawa i Sprawiedliwości pokazano pierwszą stronę dokumentu zatytułowanego "Plan użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Warta - 00101", którego podtytuł brzmi "Samodzielna operacja obronna. Część główna". Z planszy wynika, że 30 czerwca 2011 roku plan został podpisany przez ówczesnego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha, zaś 11 lipca dokument zatwierdził minister obrony narodowej Bogdan Klich.

   "Plan użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Warta - 00101" - jak wynika z jego pierwszej strony - objęty był klauzulą "ściśle tajne". Z tytułowej strony dokumentu użytej w spocie PiS wynika, że zniesiono klauzulę tajności decyzją ministra obrony narodowej. Świadczy o tym odręczny dopisek umieszczony w górnej części karty.
   (...)
   - Trzeba powiedzieć, że planowanie operacyjne to jest system planów operacyjnych i ujawnienie jednego planu – dla ludzi umiejących czytać ze zrozumieniem – pozwala zrozumieć inne plany - zauważył gen. Cieniuch. - To jest największe niebezpieczeństwo, bo nie ma oddzielnych planów, niezależnych jeden od drugiego - dodał, zaznaczając, że z tego dokumentu można wysnuć wnioski dotyczące ściśle tajnych dokumentów NATO. - To dla ludzi, którzy się zajmują tą tematyką, to nie jest w ogóle trudny proces - podkreślił. - Wyciąganie jednego akapitu z dokumentu pod tezę spotu wyborczego jest skandalem. Jest to obliczone na reakcje wyborców, którzy w ogóle nie potrafią samodzielnie myśleć - dodał.
   (...)
   - Byłem bardzo zaskoczony faktem, że ten dokument został wykorzystany w spocie wyborczym. To jest ekstraordynaryjna sytuacja, bo dokumenty operacyjne nie powinny być ujawniane zbyt wcześnie, a te 10-11 lat to jest okres naprawdę krótki w planowaniu operacyjnym - powiedział w rozmowie z RMF FM gen. Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. - Nie powinny być wykorzystywane w ten sposób te dokumenty, bo to przeczy istocie planowania operacyjnego - dodał."


   koziolek.pl/rp-pl/?link=https://www.rp.pl/wojsko/art39125121-gen-cieniuch-to-nieprawda-ze-polska-armia-miala-sie-bronic-przed-rosjanami-10-dni   Podsumowując: powyżej dyskusja toczy się nt. tego, czy dokument tajny, czy nie. Ale jego odtajnienie, żeby zrobić spot wyborczy jest całkowitym świństwem.

   PiS nie cofnie sie przed niczym, jak widać.
   • dorota_333 Tak więc tytuł wątku powinien brzmieć: Błaszczak 18.09.23, 19:28
    ...odtajnia i ujawnia plany obrony Polski. Żeby zrobić spot wyborczy.
    • sevenseas Re: Tak więc tytuł wątku powinien brzmieć: Błaszc 18.09.23, 19:45
     www.youtube.com/watch?v=30u1rQxyL_0&ab_channel=KubaRutkowski

     Taki tam General. Przynajmniej wie jak sie dokleic do PR partyjniakow, z lewej albo prawej w zaleznosci jak wieje gabinetu premiera wink

     defence24.pl/sily-zbrojne/rosyjskie-bastiony-a2ad-analiza

     en.wikipedia.org/wiki/Anti-access/area_denial
     • dorota_333 Re: Tak więc tytuł wątku powinien brzmieć: Błaszc 18.09.23, 19:59
      > Taki tam General.

      Nooo, masz. Sevenseas lepszy generał, a może i marszałek (polny).

      Wiesz dlaczego śmieszą mnie tego rodzaju "zarzuty"? Spróbuj sobie wyobrazić (będzie trudno) Jarosława Kaczyńskiego na miejscu generała, dokładnie w tej sytuacji. Rozumiesz moje rozbawienie? Skoro używasz takich z d.... argumentów, to masz.
  • sevenseas Re: Błaszczak ujawnia tajne plany obrony Polski 18.09.23, 22:51
   www.youtube.com/watch?v=1_VEN2T-RnU&ab_channel=HISTORIAREALNA

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka