Dodaj do ulubionych

21.07 g.19.00, Z biegiem Dniestru - Wilanowska 43

15.07.11, 18:38
21 lipca 2011, czwartek, g. 19.00, Restauracja Kresowiak, Al. Wilanowska 43
Przez wiry i porohy Dniestru. Kajakiem od Bieszczad do Okopów Świętej Trójcy

II spotkanie z cyklu "Kresy i Bezkresy..."

Restauracja „Kresowiak” sięgająca do kresowych inspiracji i tradycji kulinarnych to także miejsce gdzie można zetknąć się z wielowątkowym, niepowtarzalnym dziedzictwem Kresów. Zapraszamy na cykl wieczorów „Kresy i bezkresy”, realizowany wspólnie przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie i Restaurację Kresowiak. Były już słynne „obiady czwartkowe”, mogą być „czwartki kresowe” przy Al. Wilanowskiej 43!

W 1926 roku na półki księgarskie trafiła niewielka książeczka późniejszego znanego podróżnika Arkadego Fiedlera – reportaż ze spływu rzeką Dniestr. W 85. rocznicę debiutu literackiego pisarza Tomasz Kuba Kozłowski zaprasza na romantyczny spływ Dniestrem urozmaicony ciekawostkami i anegdotami o leżących nad jego brzegami miastach, miasteczkach i ich mieszkańcach. Spotkanie tradycyjnie ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. W programie m. in. wyprawa do miasta kryjącego relikwie Św. Walentego, znanego ze ślubu Maryny Mniszchówny z Dymitrem I Samozwańcem, miejsca urodzenia człowieka, który spopularyzował picie kawy w Europie czy rezydencji jednego z największych polskich kolekcjonerów sztuki. Meandrujący Dniestr, którym spływali Wincenty Pol i Arkady Fiedler doprowadzi nas do obleganych przez letników Zaleszczyk i oblanych wodami Zbrucza Okopów Św. Trójcy.

Uwaga! Trasa spływu liczy ponad 500 kilometrów – "wymagany" trening w...siedzeniu! Dla najwytrwalszych degustacja kresowych specjałów.

Podczas spotkania można będzie nabyć album Świat Kresów Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej zawierający reprodukcje blisko 800 obiektów (zdjęć, pocztówek, wydawnictw, druków ulotnych i reklamowych, dokumentów, archiwaliów, map, antyków, przedmiotów codziennego użytku, pamiątek osobistych, odznak, medali) z ponad 250 miejscowości na Kresach, zarówno tych, które znajdowały się na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej, jak i tych, które po 1921 roku pozostały poza jej granicami.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka