Dodaj do ulubionych

Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumentalny

01.12.19, 00:19
Witam Wszystkich serdecznie!!!
Lubisz historię, prehistorię, archeologię, turystykę historyczną, megalitomanię, poznawać nowe miejsca i dowiadywać się nowych, ciekawych rzeczy? To dobrze, że trafiłeś na mnie bo mam coś interesującego dla Ciebie - Drogi Widzu.
Zapoznaj się z prehistorią i historią Irlandii. Zapraszam na nowy cykl dokumentalny pt. „Archeologia Nie Z tej Ziemi – Irlandia”. Po raz pierwszy na ekranach polskich odbiorników, okiem archeologa i emigranta spojrzenie na starożytną Zieloną Wyspę. Nie jestem z tej ziemi ale jestem na tej ziemi.
Powoli acz skutecznie starożytna Irlandia odkrywa przed Wami swoje tajemnice.
ZWIASTUNY
youtu.be/S3B5bouvCuE
youtu.be/zE7wH2QUmzA
ODCINEK 1
Odcinek pierwszy podróży wokół prehistorii Zielonej Wyspy!!! W prologu dowiecie się więcej o projekcie i zapoznacie się z autorem.
www.youtube.com/watch?v=pUmeMAX9-bQ
ODCINEK 2
Dolina rzeki Boyne, czyli irlandzki odpowiednik egipskiej Doliny Królów lecz 700 lat starszy od Piramidy w Giza.
youtu.be/Eafg51tFL3s
Pozdrawiam. Zapraszam.
Obserwuj wątek
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 06.12.19, 14:41
      Zapraszam wszystkich serdecznie!
      Trzeci odcinek przygody ze Szmaragdową Wyspą Irlandią. Odkrywamy tajemnice historii szybciej niż budowniczowie megalitów wznosili swoje monumenty. Dzisiaj przenosimy się w czasie i przestrzeni do Knowth, najbardziej reprezentatywnego stanowiska archeologicznego w Irlandii. Megalityczna budowla, wraz ze wspaniałą sztuka megalityczną zamieszkała od ponad 5000 tysięcy lat prezentuje między innymi najstarszy przyrząd naukowy, podziemne tunele-schrony oraz piece do prażenia ziaren.
      Zapraszam!!!
      Odcinek 3, część 1
      youtu.be/oT2QNIr0AfE
      Odcinek 3, część 2
      youtu.be/oUdwA3QF2Kw

      Poprzednie odcinki
      youtu.be/pUmeMAX9-bQ
      youtu.be/Eafg51tFL3sZwiastuny
      youtu.be/S3B5bouvCuE
      youtu.be/zE7wH2QUmzA

      Zapraszam wszystkich!!!
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 20.12.19, 17:54
      Jest!!! Piąty odcinek cyklu Archeologia Nie Z Tej Ziemi gotowy a w nim jeden z największych kurhanów w Irlandii i to w dodatku w dzień przesilenia zimowego. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałeś. Promień słońca wpada na kilka minut do komory grobowej tworząc zrównanie z zachodzącym słońcem.
      youtu.be/wvcCGOFphTw
      W dzień solstycjum monument otwierany jest dosłownie raz na kilka lat. Z powodu bezpieczeństwa oraz wytycznych konserwatorskich. Nam udało się uwiecznić to zdarzenie okiem kamery. Tym mocniej zachęcam to oglądania i komentowania co myślicie o tym fenomenie !!
      Link do kanału Youtube:
      www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ

      Następny odcinek na kanale Archeologia Nie Z Tej Ziemi pojawi się 22 grudnia (niedziela) o godzinie 15.30 czasu polskiego, wtedy to przypada dzień solstycjum i czas, w którym zachodzi słońce a my przypatrzymy się kolejnemu miejscu gdzie można zaobserwować efekt zrównania. Całość w czasie rzeczywistym, tak jakbyście tam byli osobiście.
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 10.01.20, 09:43
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 10 - Zamek Roche cz. 1. Normanie atakują, żadnej litości nie czują

      Normański zamek w Roche rozebrany na czynniki pierwsze. Fakty i legendy a w tle normańska kolonizacja Irlandii. Chcesz się dowiedzieć z jakich elementów architektonicznych składał się średniowieczny zamek? Czy prawdą jest, że fosa mogła być sucha? Czy mur obronny był do zdobycia? Czy można było obejść zamek nie płacąc podatków?

      youtu.be/7X82U4unn2o

      Za tydzień drugi odcinek przygody na zamku a w nim hit!!!, po raz pierwszy w historii kina: jak zdobywano zamek bez retuszu!, czyli czy obserwacja zmian kału (kupy) jaką wypróżniali obrońcy zamku mogła mieć znaczenie dla atakujących. Tak, tak można to było zaobserwować i wyciągnąć wnioski!!! To w drugim odcinku, za tydzień w piątek 17-go.
      Link do kanału, w którym możecie obejrzeć dotychczasowe odcinki.
      www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 14.02.20, 13:55
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 15 - Most na rzece Delvin cz.2. Najstarszy most w Irlandii
      W XII w. Normanowie wybudowali na rzece Delvin pierwszy kamienny most w Irlandii. Most łączył hrabstwa Dublin i Meath. Bardzo ważna przeprawa na szlaku północ – południe, między Dublinem a Belfastem. Mocno chroniony, w średniowieczu przeprawa dla wojsk i kupców, w czasach późniejszych szlak dla dyliżansów pasażerskich oraz przesyłek pocztowych. Konstrukcja, która pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub lądowej w całej okazałości.

      youtu.be/dhbIMefeA1o
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 21.02.20, 13:38
      Archeologia Nie Z Tej Ziemi 16 - Dolmen, budowla sprzed 7000 lat

      Dolmen, z języka irlandzkiego DOL-stół, MEN-kamień - rodzaj grobowca megalitycznego, przypominający stół kamienny. W języku angielskim Portal Tomb, grobowiec portalowy, z portalem-bramą, którą tworzyły menhiry wspierające konstrukcję. Najstarsze dolmeny znajdują się w Europie Zachodniej, w Irlandii datowane są na 4000-3000 p.n.e. Dolmen w Proleek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Irlandii.

      Do największych i najpiękniejszych należy dolmen w Bagneux we Francji, będący komorą, a właściwie sporą salą o wymiarach 16x5 m i wysokości 2,4 m. Zbudowany jest z potężnych płyt do 6 m długości, i nakryty trzema gigantycznymi blokami, z których największy ma wymiary 7,6x6,6, waży 45 ton i liczy 85 m² powierzchni i 200 m³ pojemności.

      youtu.be/yZZJH6x-jSI
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 28.02.20, 14:14
      Archeologia Nie Z Tej Ziemi 17 – Historyczne porty morskie

      Jak wiemy Irlandia to wyspa, a na wyspie muszą być jakieś porty. Otoczona wielkimi akwenami wodnymi Irlandia potrzebowała infrastruktury do komunikacji z innym lądem. To sprzyjało powstawaniu portów morskich. Pierwsze porty zakładali budowniczowie megalitów. Potrzebowali miejsca dla cumowania statków, które transportowały wielkie głazy kamienne. Przyjrzymy się ponadto jak wyglądało zimowe stanowisko dla floty wikińskich statków. Było to miejsce, z którego niecni barbarzyńcy udawali się w głąb lądu aby rabować, zabijać i gwałcić. Kolejny port przynależał do Normanów, my omówimy jego historię, którą znamy z przekazów czysto historycznych.
      Odcinek nie zakańcza sprawy, więcej potów, osad na jeziorach, bagien nie do przebycia, statków oraz wraków kiedyś.

      Odważnie idziemy tam, gdzie wcześnie nie było żadnego Polaka!!!

      youtu.be/T6zNJKcDwds

    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 06.03.20, 10:14
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 18 - Jakobińska rezydencja z XVI/XVII wieku, cz.1
      Styl jakobiński powstał na przełomie XVI/XVII wieku i swoją nazwę bierze od króla Jakuba I Stuarta, który w latach 1603-1625 panował w Anglii. Nazywany jest także angielskim barokiem. Elementy nowego stylu w architekturze zaczerpnięte zostały od rzeźbiarzy z Flamandii, Niemiec i Włoch i poprzez Brytanię dotarły do Irlandii, gdzie wysoko postawieni administratorzy królewscy, czerpiąc z nowych trendów na królewskim dworze budowali wielkie domy mieszkalne, które możemy nazwać rezydencjami lub pałacami. Styl oprócz architektury wpłynął również na projektowanie mebli i innych elementów dekoracyjnych.

      Rezydencja w Carstown jest najwspanialszym przykładem stylu jakobińskiego w Irlandii. Niepewna sytuacja prawna posiadłości powoduje, iż zabytek niszczeje. Służby Ochrony Zabytków nie mogą podjąć żadnych działań.
      To może dla takich przypadków warto zmienić regulacje? Co myślicie?
      youtu.be/bif9FKJrP4k
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 13.03.20, 10:41

      Archeologia Nie z Tej Ziemi 19 - Jakobińska rezydencja z XVI/XVII wieku, cz. 2

      Dzisiaj ciąg dalszy eksploracji barokowej rezydencji. Zaglądniemy do wnętrza budowli oraz sprawdzimy XVIII wieczne stajnie wraz z pomieszczeniami gospodarczymi. Czy 100 000 kostek brukowych wystarczy aby wypełnić powierzchnię użytkową zespołu stajni?

      Przy okazji trzeba wiedzieć, że Irlandczycy są miłośnikami koni, mają najlepsze konie wyścigowe na świecie, które wygrywają najlepiej płatne gonitwy w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Na Zielonej Wyspie mają też najlepszych dżokejów.

      youtu.be/z_PyaZcpLFE

      Link do kanału
      tiny.pl/tvz5b
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 20.03.20, 10:30
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 20 - Menhiry i ortostaty
      Ludzie od zawsze czcili kamienie i posługiwali się nimi jako narzędziami duchowej działalności. Były one skupiskami energii przeznaczone do obrony własnej lub też obrony zmarłych. Kamienie obdarzone sakralnymi właściwościami dzięki swej formie lub historii były zarazem przedmiotem czci, jak i użytku. Ich istotą we wszystkich okresach pozostawał absolutny sposób istnienia, przekraczający kruchość ludzkiego bytu.
      Menhirów i ortostatów w pradziejach było tak dużo, że możemy to porównać do ilości fiatów i polonezów na drogach PRL.
      youtu.be/qa9eFwDRxe4

      Link do kanału
      tiny.pl/tvz5b
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 09.07.20, 22:11
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 21 – Jak zniechęcić wikinga?
      Najnowszy odcinek będzie opowieścią o maszkaronach. Maszkaron to detal architektoniczny, wyłącznie o charakterze dekoracyjnym wykorzystywany od średniowiecza do zdobienia budynków. Ten ozdobny motyw, zwykle w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub na pół zwierzęcej lub demona, nierzadko o groteskowo wykrzywionych rysach i fanatycznym układzie włosów. Wierzono, że ich stosowanie chroniło przed złem.
      Rada dnia: chcesz się pozbyć natrętnej teściowej, użyj maszkaronu!!!

      youtu.be/srr8Rx108M4
      • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 25.07.20, 16:02
        Archeologia Nie z Tej Ziemi 22 - Legenda o Tuanie synu Carella. Mitologia celtycka

        Nadszedł czas na celtycką mitologię. Około roku 1100 naszej ery powstała księga Leabhar uh-Uidre - Księga Burej Krowy. Jednym z rozdziałów tej księgi jest Legenda o Tuanie. Nazwa Księgi, na której mnisi spisywali stare mity wzięła się stąd, iż była wykonana na pergaminie z krowiej skóry. Obok Księgi z Leinster i Księgi Najazdów należała do najważniejszych ksiąg jakich zapiski zachowały się naszych czasów. Kroniki spisane przez mnichów, począwszy od IX wieku, na XVI wieku skończywszy należą do najbardziej pożytecznych dla badań nad kulturą i historią Celtów w Irlandii. Zbiory zbeletryzowanych, ciągle ubogacanych mitów przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie utrwaliły się w świadomości Irlandczyków jako eposy narodowe i literatura ludowa jednocześnie.

        youtu.be/KMC6eKLd_kgZapraszam!
        • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 25.07.20, 16:04
          Parę kadrów z najnowszego odcinka
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 20.08.20, 13:04
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 23 - Kobiety Świętego Patryka

      Dla wielu osób interesujących się hagiografią święty Patryk kojarzy się przede wszystkim z Irlandią. Liczne opracowania żywotów świętych podają jednak dość lapidarne dane o tym świętym. Najczęściej wspomina się o tym, że w V wieku założył Kościół na Wyspie, że wypędził z niej węże i gryzonie, popularna jest również legenda o czyśćcu świętego Patryka. Pod wieloma względami takie przedstawienie Patryka jest nie tyle niepełne, co bardzo płytkie. Sama jego postać budzi wiele zastrzeżeń, łącznie z tym, czy rzeczywiście istniał. Od lat irlandzcy, i nie tylko, przedstawiciele nauki próbowali wydobyć na światło dzienne jakieś konkretne dane dotyczące jego osoby. Nie było to rzeczą łatwą, bowiem autentyczna postać Świętego przytłumiona została ogromną liczbą legend, podań, pasujących bardziej do starych iryjskich bogów niż do biskupa misyjnego.

      youtu.be/oKOnD4ZCuHg
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 01.09.20, 14:20
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 24 - Słup kamienny z inskrypcją, VIII wiek

      Jak wiemy z ostatniego odcinka początki chrześcijaństwa w Irlandii związane są ze Świętym Patrykiem, którego misja przypada na V wiek naszej ery. Czy religia przedchrześcijańska, w tym wypadku religia celtycka zniknęła wraz z pojawieniem się nowej religijnej fali czy przetrwała do wieków późniejszych? Jeśli tak to w jakiej formie? Dzięki pozostałością kultury materialnej, między innymi w postaci słupów kamiennych z inskrypcją, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

      youtu.be/JP9M7u1rh6Q
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 01.10.20, 10:40
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 25 - Najwyżej położony w Irlandii grobowiec korytarzowy, 574 m n.p.m.

      Megality - to temat wielki i porywający przez ich monumentalność, rozległość czasową i przestrzenną oraz zawarte w nich idee, składające się na tajemnicza gnozę religijną. Niewątpliwie odegrały one ważna rolę w dziejach Europy. W Europie znajduje się dziesiątki tysięcy megalitów, wśród których samych tylko grobowców jest ok. 50 000.
      Najbardziej powszechną oraz najbardziej złożoną megalityczna formą w Irlandii jest grobowiec korytarzowy. Najstarsze datowane są na połowę V tysiąclecia przed naszą erą. Grobowce megalityczne, zwłaszcza te o długim okresie użytkowania trzeba uznać za religijne stabilizatory życia społecznego, wzmacniające trwanie i integrację społeczności. Można je nazwać pomnikami integracyjnymi, wzmacniającymi jedność ideową i etniczną ich twórców. Z tymi aspektami trzeba wiązać ich monumentalizm i długie trwanie, umożliwiające przechowywanie i podtrzymywanie ideowej tradycji świętych miejsc grzebalnych, w których chowano przodków.

      youtu.be/eX9U-80i50E
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 12.10.20, 14:47
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 26 – Urbex History. Opuszczony średniowieczny klasztor. A może rulex?

      Jak grzyby po deszczu w średniowieczu wyrastały obiekty sakralne w tym różnego rodzaju mury klasztorne. Jednym z nich jest opuszczony klasztor na wzgórzu Slane. Zrobimy tu mały urbex.

      Historyczna eksploracja – urbex history, urban exploration to bardzo popularna współcześnie forma spędzania wolnego czasu. Eksploratorzy infiltrują szeroką gamę miejsc takich jak np. budynki, katakumby, kanały, tunele i inne. Obiekty te są zapomniane, ukryte, często zrujnowane.

      Klasztor w Slane został ufundowany w XV w. przez rodzinę normańskich konkwistadorów, którzy w ten sposób chcieli przejąć patronat nad parafią i okazać pobożność.
      Miejsce znajduje się na wsi, w szczerym polu, można wprowadzić nowy termin dla tego typu eksploracji: rurex lub ruralex, od angielskiego słowa rural – wiejski. Co myślicie?

      youtu.be/Ollamt-7i2Q
      • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 12.10.20, 14:59
        Poprawny link, w/w jest błędny, przepraszam za pomyłkę
        youtu.be/VsavVrn0rJs
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 30.10.20, 16:05
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 27 - Największy megalit Europy
      Największy megalit Europy jest także największym grobowcem korytarzowym na świecie, położony w dolinie rzeki Boyne, w strefie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nazywany z języka irlandzkiego Pałacem nad rzeką Boyne, miał wielorakie zastosowanie. Służył jak grobowiec, obserwatorium astronomiczne, kalendarz, zegar, sanktuarium oraz miejsce spotkań miejscowej ludności, która tutaj uprawiała obrzędy religijne.
      Wysławiany w irlandzkiej literaturze, związany z licznymi legendami, oraz bogami, którzy stanowili prawo w czasach prehistorycznych.
      Kurhan w Newgrange, badany od końca XVII wieku, jest najbardziej znanym stanowiskiem archeologicznym w Irlandii.
      youtu.be/l48sFjunJG4
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 07.11.20, 10:44
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 28 - Największy megalit Europy, część 2

      W drugiej odsłonie zwiedzana największego megalitu w Europie opowiemy o Wielkim Kręgu kamiennym oraz obstawie kamiennej, które otaczały kurhan. Przyjrzymy się mitom związanym z tym charakterystycznym miejscem oraz omówimy znaleziska odkryte w czasie badań archeologicznych.
      Prace badawcze na stanowisku Newgrange, które są prowadzone na wielu płaszczyznach, przy użyciu najnowocześniejszych metod i technik wciąż przynoszą nowe odkrycia oraz weryfikują stan naszej wiedzy. W związku z tym temat tego stanowiska archeologicznego nie został w pełni wyczerpany i wrócimy tu jeszcze niejednokrotnie.
      youtu.be/y9HFQTluwbo
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 27.11.20, 08:58
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 29 - Sztuka megalityczna

      Petroglif to obraz wyryty w skale, sztuka megalityczna polegała na ryciu odpowiednich wzorów na powierzchni megalitów, czyli głazów o dużej wielkości. Są one ważną formą przedliterackich symboli używanych w pradziejach do czasów współczesnych, mających różnorodne formy zależnie od czasu i miejsca powstania. Cały proces badawczy nakierowany jest na to aby zrozumieć jaką rolę sztuka megalityczna odgrywała na przestrzeni czasu w strukturze i organizacji społecznej, działaniach gospodarczych, procesach mobilności jak i sferze symboliczno-wierzeniowej. Badacze sztuki naskalnej współpracują ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, takich jak: chemia, geologia, geofizyka, fizyka, filozofia, wizualizacja, antropologia, etnologia czy historia. Archeologia korzysta także ze wsparcia licznymi nowymi technologiami.
      Bezpiecznie można stwierdzić, że irlandzka sztuka megalityczna grobowców korytarzowych została stworzona przez ludzi zdolnych do złożonego myślenia, będąc wystarczająco ważna, aby wdrożyć sporo czasu i energii w jej tworzenie.

      youtu.be/QVRccp7gbEs
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 27.11.20, 09:00
      kilka zdjęć
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 05.12.20, 05:59
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 30 – Nobel z archeologii
      Szanowni Państwo!
      Pierwsza polska Nagroda Nobla z dziedziny archeologia stała się faktem. Ciężka, żmudna i wytrwała praca, dzięki której odszyfrowałem pradziejowe znaki wyryte na kamieniach i skałach pozostawione przez ludzi parę tysięcy lat temu doprowadziły do chwały i sławy. Pracując wytrwale dla dobra nauki a przede wszystkim dla dobra ludzkości przyczyniłem się przy okazji do rozsławienia Polski na świecie. Gratulacji ze wszystkich kontynentów nie ma końca! Listy dziękczynne otrzymałem między innymi od Koła Gospodyń Wiejskich Aborygenów, premiera Madagaskaru, Grupy Bilderberga, Kominternu oraz loży masońskiej z Nowego Yorku.
      youtu.be/_siD6xzOUOo
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 17.12.20, 11:45
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 31 - Monaster V-XII wiek
      Pierwotnie monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) w Kościołach wschodnich oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą (łac. clausus – zamknięty), w późniejszym okresie termin ten nabrał znaczenia odpowiadającemu klasztorowi w chrześcijaństwie zachodnim.
      Życie monastyczne w Irlandii wprowadził Święty Patryk. Była to wówczas w zachodniej Europie tendencja niezwykła. Monastycyzm w Irlandii od początku odgrywał ważną, choć nie dominującą rolę. Po śmierci św. Patryka znaczenie klasztorów jeszcze bardziej wzrosło. W ciągu wieku starsze klasztory założone przez św. Patryka zostały zastąpione przez znaczące ośrodki religijne i naukowe. Ostatecznie Irlandia stała się wyjątkowym krajem w chrześcijańskim świecie. Jej najważniejsze kościoły podlegały hierarchii monastycznej.

      Nie należy wyobrażać sobie klasztoru irlandzkiego z V-VI wieku tak jak jednego z wielu wielkich klasztorów średniowiecznych na kontynencie. Wyglądem bardziej przypominał on osady monastyczne w dolinie Nilu czy na wyspie Lerins niż klasztor w Monte Cassino lub Clairvaux. Nawet łacińskie słowo monasterium (klasztor), zapożyczone w irlandzkim jako muintir, nie odnosi się do zabudowań, ale do wspólnoty - zgromadzenia.

      youtu.be/-G2IATdH1nA
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 02.03.21, 10:05
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 32 - Barbakan. Średniowieczne miasto

      Średniowieczne miasto wyposażone było w liczne obiekty, które zapewniały bezpieczeństwo swoim mieszkańcom przed atakami nieprzyjacielskich wojsk. Jednym z dzieł obronnych był barbakan. Konstrukcja wywodząca się z architektury arabskiej powstrzymywała pierwszy impet natarcia. Wysunięta przed linię murów miejskich ułatwiała obronę miasta.
      Barbakan, inaczej przedbramie, rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się w Carcassonne we Francji. Najstarsze polskie przedbramie znajduje się w Toruniu, wybudowane w 1429 roku.
      Niniejszym odcinkiem rozpoczynamy odcinki związane ze średniowiecznym miastem, w których między innymi dowiemy się jak powstawało miasto, co je wyróżniało, jakimi prawami się rządziło. Bliżej przyjrzymy się bramą miejskim, murom obronnym, klasztorom, kościołom, działkom mieszczańskim oraz innymi miejscami związanym ze średniowiecznym miastem, np. rynek, port, uniwersytet.

      youtu.be/tbfvj24SMgg
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 26.03.21, 14:12
      Petroformy z Drumirril - Archeologia Nie z Tej Ziemi 33

      Stanowisko w Drumirril, Co. Monaghan to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Irlandii. Występują tu petroformy, powstałe w okresie, kiedy budowano najstarsze megality. Monument ten zaliczany jest do rejestru Dziedzictwa Narodowego.
      Na niektórych kamiennych głazach, występuje sztuka naskalna (ang. Rock-Art), która czerpie swoje inspiracje ze sztuki megalitycznej znanej z wielkich kurhanów zawierających grobowce korytarzowe. Sztuka megalityczna (ang. megalithic art) jest również zaliczana do prehistorycznej sztuki naskalnej.
      Podobne przykłady zawierające sztukę naskalną w Irlandii występują w Co. Kerry, Co. Donegal oraz w południowo-wschodniej części wyspy.

      youtu.be/AKLcx_45TQM
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 18.04.21, 13:11
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 34 - Sláine
      Na szczycie wzgórza Sláine znajduje się potężny kurhan. Pierwotnie wzniesiony jako konstrukcja megalityczna, następnie źródła pisane z VII wieku przekazują informacje, iż kopiec był grobowcem słynnego celtyckiego króla-poety Slane, od którego wzięła się nazwa tego miejsca. W XII wieku Normanowie wznieśli na szczycie kamienny zamek, którego pozostałości częściowo zachowały się do dziś. W jednej z bitew o zamek zginęło ponad 500 ludzi.
      Badania bezinwazyjne, scany laserowe i pomiary georadarowe wykazały, iż w jądrze kurhanu znajduje się niezidentyfikowana kamienna konstrukcja o dużych rozmiarach. Czy jest to grób legendarnego króla czy pozostałość po zamkowej zabudowie?

      youtu.be/SEmKw267Ocg
    • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 28.05.21, 11:12
      Archeologia Nie z Tej Ziemi 36 – Czy w idei megalitycznej Black Lives Matter?

      Megality zaistniały najwcześniej w zachodniej części Starego Świata: w Europie Zachodniej w V tysiącleciu prze Chrystusem oraz w Afryce Środkowej i na Saharze w VI tysiącleciu przed Chrystusem i stopniowo pojawiały się coraz później w miarę rozprzestrzeniania się ku wschodowi: w Palestynie przypuszczalnie w IV tysiącleciu p.n.e., w Indiach w I tysiącleciu p.n.e. oraz na Dalekim Wschodzie i Oceanii w I tysiącleciu naszej ery.
      Część badaczy uważa, że megality na poszczególnych kontynentach wywodzą się z jednego centrum (megality wykazują formalną, typologiczną zbieżność i podobieństwo), część (znikoma) opowiada się za konwergencją, jeśli chodzi o ich pochodzenie.
      Czy megality miały jeden rejon wyjściowy, prakolebkę na Saharze i w Afryce Środkowej? Twardych dowodów nie posiadamy ale mamy poszlaki – podkreślam – poszlaki, a nie dowody, które przedstawiam w niniejszym odcinku.
      Zapraszam!
      youtu.be/C-NHpPiwkNE

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka