Dodaj do ulubionych

Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumentalny

01.12.19, 00:19
Witam Wszystkich serdecznie!!!
Lubisz historię, prehistorię, archeologię, turystykę historyczną, megalitomanię, poznawać nowe miejsca i dowiadywać się nowych, ciekawych rzeczy? To dobrze, że trafiłeś na mnie bo mam coś interesującego dla Ciebie - Drogi Widzu.
Zapoznaj się z prehistorią i historią Irlandii. Zapraszam na nowy cykl dokumentalny pt. „Archeologia Nie Z tej Ziemi – Irlandia”. Po raz pierwszy na ekranach polskich odbiorników, okiem archeologa i emigranta spojrzenie na starożytną Zieloną Wyspę. Nie jestem z tej ziemi ale jestem na tej ziemi.
Powoli acz skutecznie starożytna Irlandia odkrywa przed Wami swoje tajemnice.
ZWIASTUNY
youtu.be/S3B5bouvCuE
youtu.be/zE7wH2QUmzA
ODCINEK 1
Odcinek pierwszy podróży wokół prehistorii Zielonej Wyspy!!! W prologu dowiecie się więcej o projekcie i zapoznacie się z autorem.
www.youtube.com/watch?v=pUmeMAX9-bQ
ODCINEK 2
Dolina rzeki Boyne, czyli irlandzki odpowiednik egipskiej Doliny Królów lecz 700 lat starszy od Piramidy w Giza.
youtu.be/Eafg51tFL3s
Pozdrawiam. Zapraszam.
Obserwuj wątek
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 06.12.19, 14:41
   Zapraszam wszystkich serdecznie!
   Trzeci odcinek przygody ze Szmaragdową Wyspą Irlandią. Odkrywamy tajemnice historii szybciej niż budowniczowie megalitów wznosili swoje monumenty. Dzisiaj przenosimy się w czasie i przestrzeni do Knowth, najbardziej reprezentatywnego stanowiska archeologicznego w Irlandii. Megalityczna budowla, wraz ze wspaniałą sztuka megalityczną zamieszkała od ponad 5000 tysięcy lat prezentuje między innymi najstarszy przyrząd naukowy, podziemne tunele-schrony oraz piece do prażenia ziaren.
   Zapraszam!!!
   Odcinek 3, część 1
   youtu.be/oT2QNIr0AfE
   Odcinek 3, część 2
   youtu.be/oUdwA3QF2Kw

   Poprzednie odcinki
   youtu.be/pUmeMAX9-bQ
   youtu.be/Eafg51tFL3sZwiastuny
   youtu.be/S3B5bouvCuE
   youtu.be/zE7wH2QUmzA

   Zapraszam wszystkich!!!
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 20.12.19, 17:54
   Jest!!! Piąty odcinek cyklu Archeologia Nie Z Tej Ziemi gotowy a w nim jeden z największych kurhanów w Irlandii i to w dodatku w dzień przesilenia zimowego. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałeś. Promień słońca wpada na kilka minut do komory grobowej tworząc zrównanie z zachodzącym słońcem.
   youtu.be/wvcCGOFphTw
   W dzień solstycjum monument otwierany jest dosłownie raz na kilka lat. Z powodu bezpieczeństwa oraz wytycznych konserwatorskich. Nam udało się uwiecznić to zdarzenie okiem kamery. Tym mocniej zachęcam to oglądania i komentowania co myślicie o tym fenomenie !!
   Link do kanału Youtube:
   www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ

   Następny odcinek na kanale Archeologia Nie Z Tej Ziemi pojawi się 22 grudnia (niedziela) o godzinie 15.30 czasu polskiego, wtedy to przypada dzień solstycjum i czas, w którym zachodzi słońce a my przypatrzymy się kolejnemu miejscu gdzie można zaobserwować efekt zrównania. Całość w czasie rzeczywistym, tak jakbyście tam byli osobiście.
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 10.01.20, 09:43
   Archeologia Nie z Tej Ziemi 10 - Zamek Roche cz. 1. Normanie atakują, żadnej litości nie czują

   Normański zamek w Roche rozebrany na czynniki pierwsze. Fakty i legendy a w tle normańska kolonizacja Irlandii. Chcesz się dowiedzieć z jakich elementów architektonicznych składał się średniowieczny zamek? Czy prawdą jest, że fosa mogła być sucha? Czy mur obronny był do zdobycia? Czy można było obejść zamek nie płacąc podatków?

   youtu.be/7X82U4unn2o

   Za tydzień drugi odcinek przygody na zamku a w nim hit!!!, po raz pierwszy w historii kina: jak zdobywano zamek bez retuszu!, czyli czy obserwacja zmian kału (kupy) jaką wypróżniali obrońcy zamku mogła mieć znaczenie dla atakujących. Tak, tak można to było zaobserwować i wyciągnąć wnioski!!! To w drugim odcinku, za tydzień w piątek 17-go.
   Link do kanału, w którym możecie obejrzeć dotychczasowe odcinki.
   www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 14.02.20, 13:55
   Archeologia Nie z Tej Ziemi 15 - Most na rzece Delvin cz.2. Najstarszy most w Irlandii
   W XII w. Normanowie wybudowali na rzece Delvin pierwszy kamienny most w Irlandii. Most łączył hrabstwa Dublin i Meath. Bardzo ważna przeprawa na szlaku północ – południe, między Dublinem a Belfastem. Mocno chroniony, w średniowieczu przeprawa dla wojsk i kupców, w czasach późniejszych szlak dla dyliżansów pasażerskich oraz przesyłek pocztowych. Konstrukcja, która pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub lądowej w całej okazałości.

   youtu.be/dhbIMefeA1o
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - cykl dokumenta 21.02.20, 13:38
   Archeologia Nie Z Tej Ziemi 16 - Dolmen, budowla sprzed 7000 lat

   Dolmen, z języka irlandzkiego DOL-stół, MEN-kamień - rodzaj grobowca megalitycznego, przypominający stół kamienny. W języku angielskim Portal Tomb, grobowiec portalowy, z portalem-bramą, którą tworzyły menhiry wspierające konstrukcję. Najstarsze dolmeny znajdują się w Europie Zachodniej, w Irlandii datowane są na 4000-3000 p.n.e. Dolmen w Proleek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Irlandii.

   Do największych i najpiękniejszych należy dolmen w Bagneux we Francji, będący komorą, a właściwie sporą salą o wymiarach 16x5 m i wysokości 2,4 m. Zbudowany jest z potężnych płyt do 6 m długości, i nakryty trzema gigantycznymi blokami, z których największy ma wymiary 7,6x6,6, waży 45 ton i liczy 85 m² powierzchni i 200 m³ pojemności.

   youtu.be/yZZJH6x-jSI

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka