Dodaj do ulubionych

Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w wybor

17.12.19, 11:59
w zasadzie co tu dużo mówić, wszystko zostało juz przez historyków dopowiedziane. Wiemy też że te granice ustalone ostatecznie na kongresie wiedeńskim w 1815 r one utkwiły chyba już na stałe w naszej mentalności w naszych głowach. Najlepszym jego wywoływaczem są wybory czy to parlamentarne prezydenckie samorządowe czy jakieś referenda ogólnokrajowe - ich wyniki, terytorialny rozkład głosów dla poszczególnych ugrupowań. Co ciekawe im dalej od zaborów tym bardziej wyniki wyborcze uwypuklają przebieg granic państw zaborczych.
polecam ponizsze opracowanie oko press
oko.press/zabor-rosyjski-rzadzi-polska-prusy-nie-daja-rady/
Mozna powiedzieć że to granica cywilizacyjna miedzy wschodem a zachodem aczkolwiek sa pewne zjawiska które idą nieco w poprzek lub w ogóle unieważniają te zaborcze granice. są to mianowicie
frekwencja wyborcza w 2019 oraz oparcie dla połączonego w 2019 z Kukizem PSL..
jednakże pozostałe ugrupowania dzielą sie mniej lub bardziej dokładnie wg granic wytyczonych na kongresie wiedeńskim.( PiS KO (PO) Lewica). Najbardziej wiernie te zaborczy przebieg granic odzwierciedla wynik wyborczy KO (PO) bo w zasadzie na całej długości ich przebiegu. w Kongresówce na poziomie powiatów i gmin PO nie przekracza 10-20% poparcia w terenie to samo w dawnej Galicji a tam gdzioe rozciągały się Prusy (Niemcy) tam wynik jest juz wyraźnie wyższy i oscyluje m 25 a 35% poparcia . PiS odwrotnie
wystarczy ustalić przedział poparcia dla PiS ,na 50% i mamy Kongresówka i Galicja powyżej 50% Niemcy poniżej.
Tylko w dawnym gierkowskim województwie Włocławskim PiS nie przekracza 50% poparcia ale niewiele do tych 50% brakuje.. Ciekawie rozkłada się poparcie dla Konfederacji, Tu nie ma pary Kongresówka i Galicja tu Galicja idzie w parze razem z Niemcami (Prusami) tu jest nieco wyższe niż w Kongresówce.. Warto by zbadać czy tylko pod wzgl wyborczym tak to wygląda czy pod innymi też np zamożność dzietność rozwody przestępstwa skala solidności lub niesolidności przy spłacaniu kredytów itp.. Ja słyszałem że jeszcze w latach 90 mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego z pogarda mówili o mieszkańcach Konina czy Kalisza..
Obserwuj wątek
  • oszo-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.12.19, 14:20
   Jako ciekawostkę dodam że
   zabór Rosyjski stanowił 42,36%terytorium dzisiejszej Polski uśredniając 42%
   zabór Pruski (Niemcy) 46,81% ''- '" 47%
   zabór Austriacki - 10,83% 11%
  • tbernard Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 27.12.19, 14:23
   "Ja słyszałem że jeszcze w latach 90 mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego z pogarda mówili o mieszkańcach Konina czy Kalisza.."

   Jak ich w czasie zaborów Niemcy traktowali jak podludzi, to jakoś chcieli to odreagować, że niby są na wyższym poziomie cywilizacyjnym. Ale ktoś kto na prawdę prezentuje wyższy poziom nie zniża się do mówienia o kimś innym z pogardą.
   • oszo-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 27.12.19, 15:06
    Niemcy zawsze obcych traktowali z góry i często z buta..
  • stasi1 Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 11.01.20, 08:34
   Warszawa to niby rosyjski zabór a jednak PiS dostaje tutaj w dudę
   • oszo-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 28.01.20, 14:53
    bo Warszawa to dziś obszar eksterytorialny (poza Pragą północ)
    • stasi1 Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 14.02.20, 09:26
     Taki Berlin Zachodni
     • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 19:31
      Warszawa zwł lewobrzeżna była prawie całkowicie zrujnowana tylko 5% budynków przetrwało w jako takim stanie. Po wojnie nastąpił masowy napływ ludności niewiadomo skąd
  • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 02.03.20, 11:44
   Polscy mieszkańcy "Prus" pochodzą z Kresów, czyli historycznie też z zaboru rosyjskiego, z dzisiejszej Litwy, Białorusi. Z jakichś powodów ta część kraju jest zamożniejsza (choć tutaj też jest najwięcej dawnych PGR-ów). Może bliskość Zachodu sprawia, że więcej jest tutaj inwestycji zagranicznych. Trochę zostało tej mniejszości niemieckiej, która ma kontakty z Niemcami właściwymi. Pozostało też sporo budownictwa niemieckiego. Tradycje z Kresów są pielęgnowane, a nawet są kontakty z Polakami na Litwie.
   • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 02.03.20, 15:25
    Na północy Polski panuje czysty liberalizm, nawet teraz, przy Trumpie i PIS-ie. To nurt amerykańskiej Partii Demokratycznej i angielskiej lewicy czy liberałów. Dlaczego się tu przyjął, jakby wbrew Niemcom? Mało konserwatywna atmosfera może wynikać z faktu tego przesiedlenia na Ziemie Odzyskane, braku zakorzenienia w tych terenach. Wszyscy patrzą w stronę Gdańska, który jest miastem swobody obyczajowej i wolnego handlu hanzeatyckiego. Dla Niemców też były to tereny osadnictwa bez korzeni, pewnej swobody. Rozwijały się tutaj oświecone nurty myślenia, mieszkali tu Kant i Herder.
    • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 19:34
     całe ziemie odzyskane takie są ALE JEST WYJĄTEK TO ZAGŁĘBIE MIEDZIOWE. Polska część Opolszczyzny tj wolma od ludnosci niemieckiej tez coraz bardziej skreca w prawo
     • gandalph Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 02:20
      " tez coraz bardziej skreca w prawo"
      Kto skręca w prawo? Przecież w Polsce prawicy nie ma. Jest tylko lewica, na upartego odrobina centrum. Jest lewica-lewica w stylu Zandberga i Biedronia, jest lewica-postkomuna Czarzastego, jest lewactwo Kaczyńskiego i spółki, jest lewica z krzyżem w zębach (albo w du*ie) w postaci PSL i PO. Prawicy nie ma w ogóle. Konfederacja to bowiem zbieranina dość egzotyczna, w której wieszanie się klamki episkopatu ma starczyć za prawicowość.
      • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 10:59
       To, że narasta socjalizm, widać po ciągłym podnoszeniu płacy minimalnej. To robi PIS na złość przedsiębiorcom. Już nie ma tej atmosfery radosnego kapitalizmu. Można chyba nawet powiedzieć, że postacie kojarzone z tamtą epoką, np. mocno proamerykańskie, są marginalizowane przez "dziarskich prawicowych robotników", którzy kiedyś siedzieli cicho. Uważają, że nadeszła epoka ich przewagi.
       • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:00
        Ludzie na prowincji bardzo patrzą na to, co widzą w TV.
        • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:05
         Nieważne, że na tych terenach PO jeszcze czasami wygrywa. Ważne, że na poziomie ogólnokrajowym została zdominowana. Następuje faszyzacja kraju. Zachód jeszcze to toleruje w Polsce, na Węgrzech, ale faszystów będzie musiał w końcu rozbić.
         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:08
          To przerabiano w Hiszpanii i Portugalii. Partie mocno lewicowe dokonały rozbicia faszyzmu. To była jednak inna epoka, teraz prawica jest ogólnie mocna. To był faszyzm typu włoskiego, tak jak teraz w Europie Środkowej, trochę inny od niemieckiego, bardziej krajowy i konserwatywny.
          • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:14
           Kto by jednak pomyślał w 89 roku, że Polska pójdzie w stronę faszyzmu. Był taki ostrzegawczy wiersz w latach 80. o maszerujących w protestach. Dlaczego PIS nie może być zwykłą partią konserwatywną, tylko dąży do niedemokratycznych rozwiązań?
           Wydaje się, że konflikt PO z PIS jest naprawdę poważny i autentyczny. To zaczęło się, gdy Wałęsa skłócił się z Kaczyńskimi. Lud bardzo silnie atakował PO w Internecie za jej rządów. Może warto się przyjrzeć, co właściwie się dzieje w Polsce, bo tutaj wykluwają się koncepcje dla całego regionu.
           • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:19
            Wczoraj czytałem wypowiedź Dudy. Polska powinna współpracować z krajami Europy Środkowej jak w dawnych wiekach, natomiast tak jak wtedy walczyć z Rosją i chyba "Szwecją". Ma więc być silnym samodzielnym krajem narodowym, Polską "samą w sobie". Widać, że taka koncepcja podoba się wyborcom, ale to mrzonka, raczej niebezpieczna. Samodzielność nie podoba się wielkim blokom, a jednak PIS i Polacy ogólnie brną w tym kierunku. Mocarstwowość to fikcja w takiej gospodarczo Irlandii.
            • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:26
             Całkiem możliwe, że Rosja zrezygnowała już z Ukrainy i Polski. Nikt w to jeszcze w Polsce nie wierzy. W takim razie można by o niej zapomnieć i patrzeć na Zachód. Niemcy są zawsze zagrożeniem, ale na razie są jeszcze nadzorowani przez Amerykanów. Ameryka tak szybko nie upadnie, choć może jest tam już połowa ludności niebiałej. Czy w takiej dość delikatnej sytuacji "brykanie" jest dobrym pomysłem?
             • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:28
              Mielibyśmy więc sytuację długotrwałego pokoju, to już coś. Pokój zabezpieczają dwa słabe bieguny.
              • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:33
               Bieguny - mamy też sytuację, gdzie ten słaby Zachód chce obalić ten słaby Wschód. Polska jest wtedy wiecznie na linii frontu, a jej politycy służą Zachodowi za mięso armatnie. Ale nie potrafią się powstrzymać od tego napoleońskiego ataku na Rosję.
               • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:39
                Przypomina mi się określenie "państwa frontowe". To były państwa afrykańskie, często od niedawna niepodległe, które leżały najbliżej RPA i prowadziły przeciw niej działalność, przeciw białym, przeciw apartheidowi. Ta akurat strategia nacisku zakończyła się sukcesem. Zachód zabrał RPA broń atomową przy okazji, kilka głowic. RPA organizowała nawet najazdy na te kraje.
                • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:41
                 Państwa bałtyckie to wybitnie takie kraje frontowe, wypowiedzi ich polityków są często bardzo ostre. Czują się zagrożeni, ale czy słusznie, to się okaże. Na razie okazało się to niesłuszne. Była natomiast duża emigracja na Zachód z tych krajów.
                 • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 11:44
                  Być może ta sytuacja "na linii frontu" determinuje nasze myślenie. A to specyficzna sytuacja, niepokojowa. Ale to taka "dziwna wojna", bez wielkich postępów przez dekady.
                  • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 12:22
                   Polska prawica powinna okopać się na swoich zwycięskich pozycjach, a skoro ma pewne tendencje antyzachodnie, to mogłaby je przejawiać w nieprowokowaniu Rosji. Tak robią Niemcy czy Francuzi i żyją sobie spokojnie. W dodatku mamy mało kolorowych imigrantów, nie mamy tego problemu na razie.
                   • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 12:25
                    Jednak w sąsiednim wątku atakujesz Rosję bez potrzeby, agresywnie, poniżej pewnego poziomu, ot tak, żeby chlapnąć na nich ostro. A oni może czytają. Wiem, że zwłaszcza nie lubią chamskich ataków, niedyplomatycznych.
                    • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 12:26
                     To kopanie leżącego, atakowanie teraz Rosji.
                     • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 12:33
                      Zobacz, jak napisali "Cristiano Ronaldo":
                      ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%B0%D0%BD%D1%83_%D0%A0%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%83
                      To mnie rozśmieszyło, fonetycznie z portugalskiego.
                      Wikipedia rosyjska jest na wysokim poziomie, wszystkie hasła są pełne i dopracowane. Jest tam jednak więcej ludzi, i to oczytanych, plus zagranica tworzy hasła.
                      • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 13:04
                       Mamy też ten nurt krytykowania USA. Robią to media należące do niemieckiego kapitału oraz radykalne partyjki komunistyczne czy nacjonalistyczne. Kiedyś doszedłem tym tropem do Francji. Francja, Niemcy, mają u nas swoje interesy. Ale na forach tysiące obywateli wypowiadały opinie mocno antyamerykańskie. Kim oni są? Czy nie mają przez to problemów, np. w zatrudnieniu?
                       • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 14:51
                        Duda i Morawiecki coraz ostrzej atakują Rosję w ostatnich latach, bezkompromisowo. Kaczyński jest bardziej obiektywny. Oni atakują na zasadzie: jesteśmy w 100% w NATO i UE i mamy ich pełne wsparcie. Co właściwie jest prawdą.
                        • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 15:10
                         Czaputowicz był bardziej dyplomatą i łagodził taki ostry ton, choć nie do końca.
                         W oficjalnych deklaracjach PIS bardzo popiera NATO i UE, a jest bardzo przeciw Rosji.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 15:33
                          Politycy PO nie przyszli na zaprzysiężenie Dudy. Co na to ambasada USA? Mogę sobie wyobrażać, że to jakaś sztucznie ustawiona sytuacja dla zaakcentowania różnic między tymi prozachodnimi partiami. Czy jednak autentyk? Taki jest poziom wzajemnej niechęci?
       • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 10:42
        radosny kapitalizm był w latach 90tych, wielu na mysl o tym skór cierpnie, ile to było łez upokorzeń wyzysku biedy bezrobocia...
        • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 12:59
         Gospodarka cały czas rozwijała się rok po roku.
         A to takie podsumowanie jak w Rosji. Rozumiem, że potem nastał PIS. Był to rodzaj rewolucji.
         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 13:04
          Czyli bezrobocie to jedna statystyka, a siła nabywcza inna.
          Tu na północy szeregowi robotnicy mają po prostu pensję minimalną.
          • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 13:15
           W obwodzie kalinigradzkim było wielkie bezrobocie w latach 90. Chyba z 50%. Upadały firmy państwowe i trwała transformacja.
           O jej ofiarach w Polsce nikt już nie pamięta. Zajmą się tym historycy.
           Fryzjer mówił, że przychodzili do niego ludzie w latach 90., podpory społeczeństwa, i nie mieli z czego zapłacić.
           Gazety pisały o tym raczej mało, mało było reportaży książkowych, bo akurat nie było mody na reportaże wtedy (teraz wróciła). A gazety trzymały linię prokapitalistyczną swoich właścicieli. Socjalistyczna "Trybuna" zamiast zająć się tymi problemami, pomijała je, co się wkrótce zemściło. Jest to jakaś sprawiedliwość.
           W latach 90. moja babcia mówiła, że jeśli rządzący nie będą robić w ogóle niczego dla społeczeństwa, to zostaną przez nie pogonieni.
           • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 13:19
            Lewicowa niby "Polityka" mocno mnie rozczarowywała w latach 90. Te wszystkie gazety były takie "nieludzkie".
            Akurat w "Wyborczej" były obszerne reportaże o ubogich ludziach. Było to później, koło 2000 roku, i chyba nie trwało zbyt długo.
            • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 13:24
             Około 2005 roku zaczęły pojawiać się zachodnie książki twierdzące, że transformacja w Polsce została źle przeprowadzona. To była już następna epoka, ale po wejściu do UE po kilku latach ruszyły jakieś inwestycje i teraz wszystko to przeszłość. Skoro są nowe budynki, autostrady, nie można się przyczepić do systemu. Jest rozwój.
             • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 15:13
              To jednak stereotyp, że na północy jest tylko bieda. Mamy tu wszystko.
              • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 15:15
               Jednak te niemieckie nazwiska w PO też sugerowałyby, że jej ideologia ma jakieś niemieckie czy pruskie korzenie. Ale jak się okazuje, ta ideologia nie sprawdza się w praktyce, w terenie. Może gdyby nadal mieszkali tu Niemcy, a nie ta przesiedlona ze wschodu ludność.
               • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 15:17
                Może na południu jest już inaczej, a tutaj trwa eksperyment liberalny z lat 90.? Jednak socjalne programy PIS zostały i tutaj wprowadzone.
    • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 20:32
     Zastanawiam się zawsze, czy nazizm był liberalny. Teoretycznie konserwatywny, w praktyce bliski pewnie linii PO. Obecnie Niemcy są prawicowi typu PIS, Trump. Także nasza mniejszość niemiecka jest taka. Czyli Niemcy nie są już nazistami i popierają USA? Liberalny Niemiec to doprawdy wyjątek, także na naszych terenach. Czyli Hitler byłby teraz dziwakiem?
     • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 23:24
      pod pewnymi wzgl był
     • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 18:57
      Ale encyklopedia papierowa niemiecka czy niemiecka Wikipedia są liberalne, wbrew ogółowi społeczeństwa. Może to jakaś intelektualna warstwa zwierzchnia. Kiedy się wytworzyła? To nieprawda, że Hitler miał żydowskie korzenie. Raczej wszedł on w ten nurt oświeceniowo-romantyczny.
      • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 19:00
       Wiem, że te tereny Mazur były bardzo protestanckie. Hitler był katolikiem, ale religia może nie ma tu znaczenia, raczej pewna filozofia.
   • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 20:48
    W praktyce jest wielu drobnych przedsiębiorców. Każdy z nich z czasem buduje sobie domek. Mają już swoje własne osiedla, gdzie przemieszani są z emigrantami. Ostatnio ruch budowlany narasta. Powstają też nowoczesne bloki, niezbyt wysokie, takie na 20-40 mieszkań. Rolnicy też budują domki.
    Pegierowcy to klasa najniższa, mają swoje osiedla z problemami, z których są zresztą wypierani stopniowo, bo nie płacą czynszu do spółdzielni. W starszym budownictwie (poniemieckim i blokach z wielkiej płyty) mieszkają robotnicy/pracownicy i np. dawni działacze komunistyczni. Ta grupa, nie mogąc się wyprowadzić pod miasto, mieszka w centrum, blisko wszelkich sklepów, usług. Sklepów, którymi na odległość zarządzają biznesmeni z tych osiedli domków.
    • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 20:57
     Mniejszość niemiecka raczej pozostaje w centrum: niektórzy w swoich rodowych mieszkaniach, dość odrapanych obecnie domach. Inni zamieszkali w blokach z płyty, nawet sporo osób. Mniejszość żyje raczej na marginesie, choć uczciwie, często to drobni biznesmeni.
     Poniemieckie domy zaczynały się sypać, więc te potrzebujące remontu wyremontowano, przez co straciły wygląd i wydają się nowymi blokami. Bo czasami były to bloki z lat 30. o wyglądzie już nowoczesnym.
     • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 21:11
      Jest nawet firma żydowska, wybudowali domek. Ogólnie każdy, kto ma dość kasy, ucieka z centrum do domków. Głównie chodzi chyba o to, by być pomiędzy podobnymi do siebie, na wyższym poziomie.
     • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 04.09.20, 21:46
      Nauczyciele mieszkają w blokach z płyty, lekarze różnie. Część drobnych biznesmenów jednak mieszka w centrum, choć też w domkach albo nowych blokach.
      • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.09.20, 21:00
       ???
       • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.09.20, 10:55
        Biznesmeni w pewien sposób opodatkowują się. 20 różnych małych firm sponsoruje jakieś atrakcje dla ogółu mieszkańców, np. koncerty gwiazd w lecie.
        • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 10:44
         sponsorują to co jest im na rękę a wiec dlatego importują z zachodu wszelki chłam nie tylko w towarach i usługach ale tez i w obyczajach (Halloween walentynki itd)
         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 11:29
          Jest tu pełny Halloween z chodzeniem dzieciaków po ludziach i proszeniem o cukierki. Ale ogólnie amerykanizacja mocno osłabła, tak po wejściu do UE.
          • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 13:23
           wręcz przeciwnie! nasila się! tyjemy najszybciej na świecie, zaostrzają sie spory na tle światopoglądowym tak jak w USA okolice polskich wielkich miast suburbanizują się, no i coraz bardziej chamiejemy..
          • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 15:06
           Są też supermarkety i kilka dużych zakładów, tam przepływa prawdziwa kasa. Supermarkety wykończyły część drobnych biznesmenów. Zakłady są filiami dużych firm ogólnopolskich. Dlatego ta kasa nie jest tak uchwytna, bo miejscowi są tylko szeregowymi pracownikami.
           • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 13.09.20, 15:57
            Jeśli chodzi o jakiś separatyzm, to nigdy się o tym nie mówi, nie dyskutuje i nie ma takich organizacji. Uznajemy rząd PIS. Niektórzy przenieśli się tutaj z południa, nawet ja sam, więc znają sposób myślenia PIS. Powiedziałbym, że tam jest prawdziwa historyczna Polska, jest też dalej od Zachodu. Ludzie są cichsi, mniej przebojowi, nie mają takiej pewności siebie. Kościół nie był aż taki ważny (w latach 80.), co światlejsi obywatele traktowali go jako instytucję z dawnych czasów, czuli się nowocześni.
            • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 16.09.20, 10:06
             A problemy z sądownictwem i praworządnością to sprawy warszawskie. Skoro nadal mamy tu przewagę PO, to żyjemy w krainie opozycyjnej obecnie. Bez napięcia. Gospodarka funkcjonowała tak samo bez względu na zmieniające się opcje w Warszawie. Zawsze był rozwój do przodu. Księża są tutaj, ale nie mieszają się do polityki.
             • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 16.09.20, 10:09
              Nastąpiła "nasza mała stabilizacja". Dla niektórych to może nawet raj na ziemi. Dla tych zamożniejszych.
              • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 16.09.20, 10:13
               Wiem, że w okolicach Torunia jest ogromna liczba średniowiecznych wielkich kościołów. To wpływa na atmosferę.
               • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 19.09.20, 11:32
                A konkretnie to jak wpływa i na co ?
           • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 19.09.20, 11:33
            Markety już padają bynajmniej nie przez coronavirusa
  • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 29.09.20, 13:21
   a pogranicza zaborów stały się intelektualna pustynią..
   www.wykop.pl/wpis/41617883/i-tak-na-dobranoc-konczac-watek-wybory-zycze-matur/
   • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 29.09.20, 16:46
    Drobni biznesmeni z terenów PO są często po zawodówkach. Wiem o kulcie nauki na terenach PIS. Dobre biblioteki widziałem wszędzie.
    • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 29.09.20, 16:49
     Przeniosłem się z terenów PIS na tereny PO i po roku już moi dawni znajomi zauważyli różnicę w moim zachowaniu. Stałem się wg nich hałaśliwy, co ich drażniło. Gdy wracam tu czasem z Warszawy, też odczuwam, że ze strefy ciszy przybywam do strefy głośno rozmawiających ludzi.
     • oszol.lom.z.rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 30.09.20, 12:41
      gdzie strefa ciszy a gdzie hałasu?
      • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 30.09.20, 15:35
       Warszawa jest otoczona PIS-em i dość cicha, tak to odczuwam jako turysta. Trochę wręcz PRL-owska, a może, sięgając głębiej, rosyjska. Czuję się tam dobrze, ale czegoś mi tam brak, właśnie bliskości Zachodu.
       • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 01.10.20, 08:11
        A pod jakim wzgl brak ci tego zachodu? Bo mit ego akurat nie brak. Mieszkam w Poznaniu i mam częsty kontakt z tym zachodem i mam tego dość
        • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 01.10.20, 09:20
         Poznań to zabór pruski.
         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 01.10.20, 09:33
          W praktyce takie zauważam elementy na co dzień:
          - Mamy tu kościół ewangelicki, pastora i mniejszość niemiecką.
          - Samochody sprowadzane są z Niemiec.
          - Biedronka zaopatrywana jest z Gdańska, jest dużo egzotycznych owoców.
          - Jeden z supermarketów jest duński.
          - Ten pęd do budowania domków to coś skandynawskiego.
          - Dużo emigrantów w Norwegii, Islandii, Anglii, Niemczech, Francji, Holandii.
          - Niemieckie proszki do prania i odzież z Anglii w sprzedaży.
          - Regionalna gazeta jest niemiecką własnością.
          - Wojska amerykańskie są fizycznie obecne, latają tu ciągle helikoptery i jeżdżą transportery. Jesteśmy blisko Litwy, Łotwy.
          - W bibliotekach jest dużo kultury amerykańskiej, także skandynawskiej.
          - Dużo poniemieckiej zabudowy z lat 20., 30.
          Ogólnie jest trochę jak w Norwegii, bo Niemców pozostało już mało.
          • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 01.10.20, 13:26
           a gdzie mieszkasz?
           • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 01.10.20, 14:55
            Północny wschód, w miasteczku niedaleko dużego miasta. Nie jest to odludzie. Warmia i Mazury.
            • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 02.10.20, 09:20
             piękne tereny ale i doświadczone biedą wielkim bezrobociem..
             • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 02.10.20, 10:21
              Kilka punktów większym, ale bezrobocie jest bardzo zmanipulowane moim zdaniem. Lepiej spojrzeć na jakąś mapę zamożności.
              Rzeczywiście, opierałem się na jakiejś wypaczonej mapie. Jest inaczej, to tereny PO są ubogie, Ziemie Odzyskane, przy tym słabo zaludnione (na północy ok. 5 mln osób):
              www.wiadomoscikosmetyczne.pl/img/artykuly/3468_mapa-polskiej-biedy-i%C2%A0bogactwa_1.jpg
              bi.gazeta.pl/im/43/40/11/z18088771Q,Mapa-skrajnego-ubostwa-w-Polsce-.jpg
              ocdn.eu/pulscms-transforms/1/7DIktkpTURBXy83ODM0OWY4YmE1OTgyMzZlMTdhYTk0YTZmNjc4NDg3MC5wbmeRlQLNAxQAwsM
              • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 02.10.20, 10:26
               Jestem praktycznie na ścianie wschodniej, tyle że to pobliże zamożnego miasta.
               • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 08:46
                Białystok Lublin czy może gdzieś pod Warszawą?
              • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 08:45
               zapomniałeś jeszcze dodać tej mapki
               www.newsweek.pl/polska/gdzie-w-polsce-zyje-sie-najgorzej-a-gdzie-najlepiej-ranking-powiatow/bvlfd0r
               • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 10:26
                Takie są fakty. Na południu jest lepiej. Jednak dookoła nie ma jakiejś strasznej biedy, wszystko jest schludne i estetyczne. Często dla turystów z Warszawy. Dlatego uwierzyłem w jakieś sfałszowane mapki, gdzie przedstawiano sytuację odwrotnie. Południe nudzi mnie obecnie, jednak z przyczyn ekonomicznych może przeniósłbym się tam. To byłoby jak powrót do czasów dzieciństwa. Ale jestem już skażony myśleniem PO. Odszedłem szybko od Kościoła, mój portal to Onet (wprawdzie z Krakowa).
                • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 10:37
                 To mnie cieszy, że Polska właściwa jest już dość zamożna. Mam do niej sentyment, żyło się tam dobrze. Myślę teraz, że może marnuję się na tej północy. Wiele krajów ma taką biedniejszą północ: Anglia, Niemcy, Finlandia. Włochy i Hiszpania mają biedniejsze południe.
                 • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 12:50
                  Ta północ to takie wygwizdowo. Miasteczka wśród wykarczowanych lasów, szerokie przestrzenie, hula wiatr. Ideologia może i nowocześniejsza, ale skoro nawet nie przekłada się na zamożność.
                 • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 13:48
                  Polska jest zamożna ? Owszem w ostatnich 5 latach się polepszyło wielu ludziom ale do standardów zachodnich ciagle nam daleko...
                  • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 03.10.20, 14:05
                   Gonienie tych nieosiągalnych standardów to ciągła frustracja.
                   • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 05.10.20, 09:59
                    dlatego dajmy sobie spokój z ta integracją europejska
                    • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 05.10.20, 14:43
                     Wszyscy uczą się w szkołach angielskiego, niemieckiego. Jest spora grupa takich światowców, którzy pół życia spędzają, pracując za granicą. Jest też nurt polskiej muzyki, kabaretów, filmów. Integracja z Zachodem nastąpiła w bardzo wielu sferach. W bankowości np. mamy bardzo nowoczesne rozwiązania. Jest też zawsze jakaś grupa zafascynowana Rosją, jej kulturą. Wszyscy żyją razem.
                     • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 05.10.20, 14:47
                      Ogólnie do wyboru mamy Zachód lub Wschód, ale na Wschodzie wyczuwam wpływ Chińczyków. Np. na Białorusi była moda na uczenie się chińskiego.
                      • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 05.10.20, 15:00
                       była i jest. syn Łukaszenki ostatnio coś w tv po chińsku duknął..
                       • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 05.10.20, 15:13
                        Azja nie wydaje mi się przyjazna białemu człowiekowi. Chodzi tylko o odgrodzenie się od wpływów zachodnich, pamięć o kolonialiźmie jest świeża. Rosjanie dość często uważają swój kraj za azjatycki, to taka mieszanka narodów i religii. Podobno od Polaków oczekują dobrej znajomości języka, jeśli ktoś chciałby tam zamieszkać.
                        Niedawno dokończyłem "Cyrulika syberyjskiego" i tak, jestem fanem kultury rosyjskiej. Jest to nieodwzajemnione, coś we mnie nie odpowiada Rosjanom, uważają, że przesiąkłem kulturą zachodnią. Chińczycy uważają, że jestem "skażony" Zachodem. Unikam więc kontaktów z nimi, by nie czuli się niekomfortowo. Powiedziałbym, że zaczynałem od Azji i Rosji (na terenach PIS), ale potem się mocno zamerykanizowałem (na terenach PO). Nie ma już do tego powrotu, mimo sentymentu.
                     • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 09:31
                      ja uczyłem się w szkole jezyka rosyjskiego ..to były lata 80te a potem z rozpędu w szkole średniej w latach 90tych
                      • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 10:56
                       Jak wszyscy wtedy. Trzeba dodać, że telewizja w latach 80. pokazywała sporo rosyjskich seriali animowanych, seriali dla młodzieży, filmów fabularnych, w księgarniach było dużo tłumaczeń z rosyjskiego. Niekiedy te materiały dotyczyły Azerbejdżanu czy Uzbekistanu. Od 89 miałem angielski. Tylko że funkcjonowały te języki równolegle i nikomu nie wydawało się to dziwne.
                       • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 11:01
                        Dziennikarz z USA pojechał do Libii w czasie rewolucji i w Trypolisie przydzielono mu tłumacza z ramienia rządu, mówiącego po angielsku, ok. 20 lat, chwalącego Kaddafiego. Dziennikarz wypowiadał się o tym tłumaczu jako o jakimś dziwadle, ale ja mogę zrozumieć jego sytuację.
                        • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 11:01
                         Tak się kończy wielowektorowość.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 11:12
                          Młodzi kaddafiści źle skończyli. Byli prześladowani w swoich społecznościach.
                         • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 11:25
                          i wielokulturowość multikulturowość
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 12:30
                          Jest wiele miejsc na świecie, gdzie kilka grup potrafi się dogadać w jednym państwie. Szwajcaria, Liban, Brazylia, wiele państw Afryki. Można sprawdzić ich metody.
                         • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 06.10.20, 21:59
                          Liban akurat nie jest najszczęśliwszym przykładem
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 09:21
                          Tam wróciła już normalność (prawie).
                          pl.wikipedia.org/wiki/Ustrój_polityczny_Libanu
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 09:26
                          W Polsce idziemy na żywioł od 30 lat. Mniejszość niemiecka ma pewne ułatwienia: "Komitet wyborczy mniejszości narodowej nie jest związany klauzulą zaporową 5% głosów w skali kraju, determinującą prawo do uczestniczenia w podziale mandatów w wyborach do Sejmu." Ale ostatnio nie wchodzi już do Sejmu.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 09:33
                          Gdyby wygrał Trzaskowski, wszystko byłoby OK, a tak PO poczuła się zagrożona, zdominowana.
                          Mam wrażenie, że bazą PIS są szeregowi pracownicy, skoro ciągle podwyższa płacę minimalną. I ludzie ubożsi, którym zapewnił 500+. Nie wierzę w to, że jest to partia populistyczna antyzachodnia. Wojskowo normalnie współpracuje z NATO. Trochę kłóci się z UE, ale Brytyjczycy też się skłócili, i nie przestają przez to być proamerykańscy.
                          Wydaje się, że na południu jest większa tolerancja dla lewicy, a wielu czołowych polityków PIS wywodzi się z rodzin PZPR-owskich.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 12:23
                          W USA widać ubogie Południe, ale nie tylko, są zaskoczenia.
                          i.insider.com/557b21efeab8ea3f208b456b?width=1200
                         • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 14:42
                          PiS jest pro \natowskie i proAmerykańskie czy raczej prorepublikańskie
                         • gandalph Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 03:36
                          PIS jest prorosyjskie. "Użyteczni idioci".
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 09:09
                          Mnie imponuje to, że w ogóle powstały takie dwie wielkie partie o wyrazistych poglądach i trwają. Rzeczywiście przynależą do tych dwóch wielkich regionów. Tusk, Schetyna - to nie są czysto polskie nazwiska, może z tego powodu PO słabnie. Bo to ludzie z Pomorza czy Śląska.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:00
                          Uważam, że większość tych silnych niechęci społeczeństwa ma źródło etniczne: niechęć do Samoobrony, gdzie mieli niemieckie nazwiska, niechęć do PO, gdzie też mają niemieckie nazwiska, niechęć do Michnika. Chodzi o polonizację, też nazwisk, i tak sobie myślę, kto tym kieruje. Może przywódcy PIS? Czy jakiś patriotyczny element narodowy? Nawet na północy, na terenach PO, widzę tę polonizację nazwisk. Elementy "zagraniczne" są odrzucane. Polacy lubią takie ciche akcje typu czystka, widziałem, jak zmietli z powierzchni ziemi poniemieckie cmentarze, zostały ładne, estetyczne zielone trawniki.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:04
                          Czy "cudzoziemiec" ma wrodzoną znaczną przewagę nad etnicznymi Polakami, wynikającą na przykład z kontaktów zagranicznych, szerszych horyzontów? Polacy są raczej słabi, a te ich akcje takie trochę odruchowe, bez patrzenia na kontekst. Ktoś wymyślił sobie ideał: jednoetniczne społeczeństwo polskie, bez mniejszości.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:06
                          Jest pewna możliwość, że to ukryty plan rosyjski, Lech i Rus, ale to się nie udaje, te narody są mocno skłócone.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:09
                          Przecież to nie Niemcy tępią własną mniejszość.
                          Ewentualnie Amerykanie wprowadzili taki swój model, gdzie ci WASP dominują. Pani ambasador powiedzmy.
                          To ciekawa kwestia: kto polonizuje Polskę?
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:14
                          "W USA za Dudą opowiedziało się łącznie 13 237 osób, podczas gdy za jego najgroźniejszym rywalem Rafałem Trzaskowskim 9 046" (Onet, w I turze).
                          Polonia w USA często pochodzi z tych góralskich terenów na południu i zawsze jest za PIS, może doradza politykom z USA?
                          Spisy polskich Żydów - też nieraz były na serwerach Polonii w USA.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:17
                          Był taki filmik z ambasady USA i ostentacyjnie pokazywali ci urzędnicy, że czytają głównie "Wyborczą". Oficjalnie tak, a nieoficjalnie?
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:20
                          Oddałbym Polskę w pełni Polakom, bo są ciency. Byliby szczęśliwi jak jakiś naród w Afryce. Piszę jako narodowy komunista, bo tak chyba powinienem być klasyfikowany, choć w rzeczywistości nie jestem nim.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:24
                          Czytałem, jak Anglicy w jakiejś tam Zambii grali w tenisa, wiedząc, że ich wyjazd jest bliski i nieuchronny, bo trwa dekolonizacja.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:37
                          Może tak: PO była zbyt miękka wobec Rosji w takim kraju frontowym, więc Amerykanie postawili na bardziej agresywny PIS.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 10:38
                          I dogadali się też co do pewnej polityki narodowościowej wewnątrz Polski. To wyjdzie po latach.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 11:24
                          Na północy w mieście widywałem hasło "Polska dla Polaków". Choć częściej hasła anarchistyczne. Podobno Polacy nie lubią ideologii ekstremalnych.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 11:25
                          Przy tym oficjalna propaganda głosi tolerancję.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 11:45
                          Mieszkańcy północy, całej, mają często nazwiska z Litwy. Nie są to takie czysto polskie nazwiska, te rodziny kiedyś były Litwinami i spolonizowały się na pewnym etapie. To znaczy kiedy? Chyba nie pod zaborem rosyjskim. Zauważyłem, że osoby z bardzo litewskimi nazwiskami są marginalizowane.
                          Natomiast do Wrocławia trafiali podobno lwowiacy, całkiem inna grupa. Spojrzałbym, jak ekonomicznie stały te regiony w II RP.
                          upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/Polska_II_RP_gestosc_zaludnienia.jpg
                          Widać, że okolice Lwowa były gęściej zaludnione, na poziomie centralnej Polski.
                          Tu widać Centralny Okręg Przemysłowy, który pokrywa się z dzisiejszą bazą PIS:
                          static.epodreczniki.pl/portal/f/res-minimized/R17GqZpCKLC0a/1/19cEi3r5aWRjPF8pR0XVEyTirHjCgs1K.jpg
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 11:53
                          Nie mam dobrej mapy gospodarczej, w atlasie jest taka z podziałem na Polskę A i Polskę B. Cały wschód to Polska B. Jednak na tej dzisiejszej zachodniej Ukrainie było o wiele więcej przemysłu niż na północnym wschodzie.
                          Pytanie, czy mentalność z północnego wschodu została przeniesiona do północnej Polski po 1945? Skąd wziął się ten dziwny liberalizm, który rodzi biedę? Nie wygląda na coś niemieckiego, wśród Niemców taka filozofia to margines. Wygląda mi na coś rosyjskiego być może (co burzyłoby całą tę teorię o dwóch światach dziś i prawie wszyscy Polacy wywodziliby się z zaboru rosyjskiego).
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 12:16
                          Hitler jest mylącą osobą. To jakiś wyjątkowy Niemiec (właściwie Austriak). Miejscowość jego urodzenia leży nad graniczną z Niemcami rzeką Inn. Dalsze jego miasta to Linz, Steyr i Wiedeń, czyli ruch wewnątrz Austrii w kierunku wschodnim. Wiedeń to raczej otwarte kosmopolityczne miasto, gdzie mógł nabyć ten mylący liberalizm.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 12:31
                          Liberalizm pojawia się tu i ówdzie na świecie, być może obejmuje różne regiony w różnym czasie. Konserwatyzm jest nie mniej międzynarodowym ruchem. To dwie główne opcje obecnie, które starły się też w Polsce.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 12:35
                          Mnóstwo ludzi przechodzi z jednej opcji do drugiej z czasem. Powiedzmy, że to ci niezdecydowani wyborcy. Co znaczy, że nie są one wyraźnie przeciwstawne.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 15:15
                          Wielu, czyli Ziobro i Jaki (ale oni są w Solidarnej Polsce).
                         • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 14:41
                          a Polacy w Niemczech nie sa uznawani za mniejszość narodową
                         • gandalph Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 08.10.20, 03:35
                          W Niemczech nie ma polskiej mniejszości narodowej. Są tylko Duńczycy i Łużyczanie.
                         • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 07.10.20, 14:41
                          prawie czyni wielką różnicę. Jak wywaliło pół miasta przez źle składowaną saletrę to wszystko w tym kraju zaczęło się walić
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 09:49
                          Jeszcze zwróciłbym uwagę na nastawienie wobec Niemiec. Na południu z Niemcami mieli styczność głównie w czasie brutalnej okupacji, żywe są tradycje partyzantki, która była tam silna i różnorodna politycznie (AK, prawicowa, chłopska, lewicowa). Natomiast na północy wspomnienia to AK na Litwie. Ponieważ jednak na Kresach nastąpiły wywózki na wschód, represje niemieckie wobec Polaków mogły już nie być tak potrzebne. Natomiast ci przesiedleńcy zastali poniemiecką architekturę, która jest często bardzo atrakcyjna, coś jak zabudowania w jakimś kurorcie nad morzem, to ta epoka, I połowa XX wieku. Powstał więc nurt grzebania w tej niemieckiej historii: kto mieszkał w którym budynku. Wiele budynków, kamienic, pałaców odnowiono, też ze środków unijnych. To taka dziwna fascynacja tym, co się widzi na co dzień dookoła, a co wydaje się magiczne, ale zarazem niebezpieczne. Jest jednak oswajane.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 09:50
                          Litwini i Białorusini kolaborowali z Niemcami.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 09:51
                          Może to faktycznie nurt jakiejś kolaboracji przeniesiony ze wschodu?
                         • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 20:01
                          Kto wie...
                         • gandalph Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 15:41
                          Nie tylko! Polecam obejrzenie estońskiego filmu fabularnego "1944" o estońskiej formacji w Waffen SS. Otworzyłyby się niektórym oczy, jak Estończycy z Waffen SS strzelali do Estończyków w mundurach sowieckich.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 16:55
                          Chyba oglądałem.
                         • netfan Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 17.10.20, 17:37
                          Kolaborant litewski z Ponar mieszkał w mojej okolicy pod polskim nazwiskiem, funkcjonował jako Polak, i wykryto go dopiero w latach 70. Zwolniono go z więzienia ok. 90 roku i żył jeszcze kilka lat na wolności.
  • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 02.10.20, 09:23
   w I turze wyborów prezydenckich w 2020 granice zaborcze jak dotąd zostały najdokładniej odwzorowane bo Nawet powiaty Włocławski i Lipnowski przekroczyły 50% poparcia dla A Dudy. zazwyczaj tu była mała wyrwa...
   • oszol-lom-z-rm Re: Zaborcy dyktują nam na kogo dziś głosujemy w 11.01.23, 13:59
    czy w 2023 będzie podobnie? czas pokaże

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka