Dodaj do ulubionych

Czy Czesi to nasi przyjaciele?

22.09.21, 12:49
pamiętam jako kilkuletnie dziecko byłem z ojcem na wycieczce w Czechosłowacji w latach 80tych w 1985 miałem wtedy 8 lat.. staliśmy długo na granicy, wracaliśmy do Polski. zrobiła się długa kolejka a czescy pogranicznicy trzepali równo wszystkich i co któremuś konfiskowali różne przedmioty zakupione na terenie CSRS.. mi zarekwirowali jakąś zabawkę jakiegoś pluszaka czy coś podobnegoi jakąs grę.. Ojcu zarekwirowali wiertarkę.. a i tak mieliśmy szczęście bo im ktoś stał dalej w kolejce tym więcej mu zabrali. Pewnemu małżeństwu zarekwirowali dosłownie wszystko nawet rzeczy osobiste! oto moje wspomnienia z pobytu u bratnich Czechów.. mija od tego momentu 36 lat a tu widzę chcą nam zarekwirować kopalnię i elektrownię tym razem nie przy pomocy ruskiego okupanta. Historycznie rzecz biorąc dobrze było tylko ponad tysiąc lat temu, no wiadomo Dobrawa, chrzest św Wojciech później było już tylko gorzej od najazdu księcia Brzetysława na Polskę
pl.wikipedia.org/wiki/Najazd_Brzetys%C5%82awa
Potem żeśmy na całe stulecia żeśmy się od siebie odseparowali w 1920 Czesi zabrali nam Zaolzie w 1938 je odzyskaliśmy ale nie ma już niestety usprawiedliwienia dla za najazd w 1968 zwany bratnią pomocą.. a dziś dzieli nas Turów.. czy tak postępują przyjaciele?
Obserwuj wątek
  • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 22.09.21, 13:53
   1. W polityce nie ma ani wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów. Są tylko wieczne interesy. Kto to powiedział? Winston Churchill.
   2. Nie jest winą Czechów, że w latach 1980-ych w Polsce była bryndza, w Czechosłowacji zaś - względny - rozkwit. Tyle że wiele artykułów było subwencjonowanych, a tu przyjeżdżała polska tłuszcza i za przeszmuglowane (bo przecież nie kupione legalnie) korony opędzlowywała sklepy. Ciebie też by szlag trafił.
   3. Turoszów, a ściśle biorąc odkrywka węglowa, została rozbudowana nielegalnie i teraz są konsekwencje rżnięcia głupa przez Polskę.Trzeba było już dawno zamknąć ten smrodliwy interes.
   4. Jak już wspominasz "sojusz polsko-czeski" z czasów Mieszka, to dopowiedz do końca. Podłożem tego "sojuszu" był wspólny interes polegający na handlu niewolnikami. Praga czeska była wówczas największym w Europie targiem niewolników, tyle że źródełko zaczęło wysychać i na tym tle zawiązała się wspólnota interesów. Mieszkowi podsunięto leciwą, acz wykształconą, wdówkę wyciągniętą gwałtem z klasztoru, a ta - na gruncie rywalizacji ze swoją siostrą Mladą - zaszantażowała Mieszka: albo się ochrzcisz, albo ci nie dam... Czego nie da? Kwestia domysłu. W każdym razie żadnego chrztu Polski nie było, jeżeli, to Mieszka I.
   5. Jak już tak sobie wyliczamy, to pamiętaj o udziale polskich lisowczyków w stłumieniu powstania czeskiego 1618-19 i o tym, że wskutek represji habsburskich ludność Czech zmniejszyła się o 1/3. Mamy w tym swój niechlubny udział.
   • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 22.09.21, 14:00
    Jedyne za co możemy się pokajać to za intetwencje w roku 1968 za stłumienie praskiej wiosny
    • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 23.09.21, 12:44
     A już za 1618 to nie? Ach, przepraszam, ściągnęliśmy sobie na łeb nawałę turecką jako retorsję.
    • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 25.09.21, 07:18
     Ta leciwa wdówka urodziła Mieszkowi Bolesława zw później Chrobrym B dobrego polskiego władcę .
     Mogli przecież uprzedzić ze niewolno pewnych rzeczy wywozić ale obi to zrobili wg swego widzi mi się . Pierwsi w kolejce zostali przepuszczeni bez konfiskaty czegokolwiek a towaru mieli sporo . O tym co robimy na swoim terenie decydujemy i nikt więcej. Nikt z zewn nie ma prawa nam zabronić i mówić nam co wolno a co nie !
     • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 00:00
      Chrobry to był przede wszystkim dzierżymorda, a nie dobry władca. No ale w szkołach uczą dalej tak, że powiela się PR-owskie pierdy głoszone przez niego samego, zamiast faktów.
      Z tym decydowaniem na własnym terenie to nie tak do końca. Możesz wywalczyć sądowy zakaz dla sąsiada, który obok na własnym terenie zatruwa ci czymś życie. W polityce tym bardziej. Skoro się wstąpiło do klubu zwanego UE, to trzeba przestrzegać regulaminu.
      • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 00:14
       Tylko ze to UE nie przestrzega władnych traktatów i zapisów w nich
       • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 00:23
        A konkretnie?
        • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 08:48
         Tsue nie ma żadnych praw do nakładania kar może to zrobić komisja UE
         • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 11:56
          ...na podstawie wyroku TSUE.
          • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 13:26
           Ale komisja tego nie zrobiła zrobiło to tsue
   • tbernard Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 23.09.21, 10:56
    Nie rozumiem owego szmuglowania koron nie kupionych legalnie? Co to konkretnie oznacza? Okradali kogoś? A może drukowali jakieś fałszywki? No i co to za dziwaczne wkurzanie się, że sklepy opędzlowują? Chyba właścicielowi sklepu zależy aby jak najwięcej sprzedać. Choćby właścicielem było państwo.
    Opisane praktyki to rabunek i nie ma co tu filozofii dorabiać. Inna sprawa, że praktycznie w tym samym czasie byłem na koloniach w Czechosłowacji i też nas przed tym straszono i kazano chować kupowane tam rzeczy. Ale jeden gość nie chciał się bawić w tą paranoję i akurat jego bagaż celnicy wybrali losowo. Kazali rozpakować i wszyscy wpadli w panikę, że jak u niego zobaczyli nakupowane dobra Made in Czechosłowacja, to nie dość, że jemu zabiorą, to wszystkich zaczną dokładnie trzepać. Ale celnicy kazali mu to z powrotem spakować i do widzenia.
    • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 23.09.21, 12:43
     Człowieku, opanuj się! Epoki ci się pomyliły! Może za dużo skrótów myślowych, zatem wyjaśnienie:
     legalnie można było wymienić w banku określoną sumę koron czeskich (czy innej waluty) i tyleż wywieźć. Polacy zwykle mieli dużo więcej, zatem szmuglowali = wywozili nielegalnie.
     O jakim właścicielu mowa, skoro przed 1989 rokiem wszystko było państwowe, dotowane, racjonowane?
     To, na ile skrupulatnie celnicy, tak czescy, jak nasi, "trzepali" na granicy, to zupełnie inna kwestia.
     Mówiąc krótko: w takim NRD, gdzie przyrost dem. był zerowy, artykuły dla dzieci były mocno dotowane. Wykorzystywali to Polacy, co wq...ło tubylców.
     • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 25.09.21, 07:26
      To jest usprawiedliwianie kradzieży! To był zorganizowany przez państwo czechosłowackie rozbój w biały dzień . Te praktyki były obśmiewanie w polskich kabaretach. Pamietam skecz o dwóch dyrektorach domów handlowych jeden z Hamburga a drugi z Pragi . Ten pierwszy się cieszył z masowych wizyt Polaków w jego sklepach a ten drugi przeciwnie . Ten pierwszy robił udogodnienia s ten drugi wymykał coraz bardziej absurdalne przeszkody . Tego pierwszego media na zachodzie określiły mianem człowieka sukcesu a tego drugiego organ komunistów czeskich rude prawo nazwało dyr domu handlowego w Pradze człowiekiem przegranym...
      • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 00:01
       Kolego, epoki ci się pomyliły. Wtedy nie było prywatnej własności i stawianie właściciela sklepu z Hamburga na jednej szali z kierownikiem sklepu w Pradze świadczy o dewiacji.
       • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 00:09
        Zrelacjonowałem tylko skecz kabaretu pod egidą.w roli kierownika praskiego domu towarowego wystąpił Paweł Dluzewski . To było porównanie dwóch systemów polit kapitalistycznego i socjalistycznego
        • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 00:25
         No i właśnie m.in. dlatego system socjalistyczny upadł, że ignorował podstawowe prawa ekonomii. Ale to nie zmienia faktu, że ludzie byli zmuszeni funkcjonować w takich, a nie innych realiach.
         • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 08:03
          W Korei pln ma się dobrze. Przyczyna śmierci komunizmu na świecie to brak ideowości . Przestali po prostu wierzyć w to co głosili . Osobny przykład to Chiny który dokonał hybrydyzacji systemu komunistycznego i kapitalistycznego z domieszka feudalizmu
          • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 11:56
           Że co?
           • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 26.09.21, 13:24
            To co widzisz
            • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 22:18
             Wygaszam - za tępotę.
             • oszol-lom-z-rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 29.09.21, 23:42
              to się wygaś
     • tbernard Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 22:24
      gandalph napisał:

      > Człowieku, opanuj się! Epoki ci się pomyliły! Może za dużo skrótów myślowych, z
      > atem wyjaśnienie:
      > legalnie można było ...

      na przykład w komorach gazowych ludzi uśmiercać i potem mówić 'ja tylko wykonywałem rozkazy'

      Co to za legalność, która pozwala na rabunek lub mordowanie niewinnych?
      • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 23:09
       Najwiecej niewinnych istot gonie w klinikach aborcyjnych
       • tbernard Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 28.09.21, 07:52
        Aborcja nie jest tematem historycznym. To tylko moda która co jakiś czas powraca gdy ważniejszych tematów brakuje.
        • oszol-lom-z-rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 28.09.21, 09:34
         moda na zabijanie nie przemija niestety
  • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 25.09.21, 13:16
   Z pozytywów należy jeszcze dodać panowanie Władysław jagiellonczyka w latach 1470-1516
  • stasi1 Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 09:02
   Przed najazdem Brzetysława był najazd Chrobrego na Pragę. Co do prl-u to podobno w Katowicach przyjeżdżały wycieczki Czechów i całe wieszaki garnitur zwijaly . nawet w Warszawie o tym mówiono.
   ,,Czeski ambasador podkreślił również, że jego kraj chciał się przez ostatnie lata porozumieć z Polską w sprawie Turowa, ale głos Czechów "przez długi czas nie był słyszany". - W lutym 2021 r. opracowaliśmy i przedstawiliśmy konkretne rozwiązania, które zmniejszyłyby wpływ kopalni na czeskich obywateli, wraz z szacunkiem kosztów. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi -"
   • oszol.lom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 10:40
    Ktoś Czechów podburzył wiadomo kto, ryży!
    • stasi1 Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 22:01
     I oni się ryżego słuchaja zamiast naszego wspaniałego kartofla?
     • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 22:02
      Oni słuchają się Makreli i Rasputina
      • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 22:05
       A Czesi i Krzyżacy chcieli rozbioru Polski
       dorzeczy.pl/historia/204673/bitwa-pod-plowcami-krzyzacy-i-czesi-chcieli-rozbic-polske.html
      • stasi1 Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 28.09.21, 10:00
       To oni nie dzisiejsi są? Przecież wiedzieli że ta twoja makrela już praktycznie nic nie znaczy
       • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 28.09.21, 23:36
        Makrela nie jest moja
  • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 10.10.21, 22:27
   Oj chyba będę musiał odszczekać co napisałem w założycielskim wpisie . Po wyborach które odbyły się 8 i 9.X br A.D. 2021 w Czechach . Muszę przyznać ze Czesi mnie pozytywnie zaskoczyli. Najprawdopodobniej odsunęli od władzy swojego oligarchę Babisza a jego lewicowych koalicjantów socjaldemokratów i komunistów odprawili z kwitkiem . Czescy komuniści są wyjątkowo twardogłowymi komunistami ,mogą się równać tylko z tymi rosyjskimi. Wyglada na to ze coronavirus zrobił z czeskimi komuchami porządek. Prawicowa koalicja która rzutem na taśmę wygrała z Babiszem daje wielkie nadzieje na poprawę stosunków dyplomat z Polska . Wreszcie będzie można pozytywnie załatwić kwestie Turowa! Wśród tej prawicowej koalicji jest min czeska ODS na której czele przez wiele lat stał V Klaus - najsilniejszy eurosceptyk przełomu XX i XXI wieku! - ta partia razem z PiS jest europ partii konserwatyści i reformatorzy. Raz jeszcze moje wielkie uznanie dla czeskiego narodu za dokonany wybór i przepraszam go jeśli w czymś kiedyś tu jakiegoś Czecha obraziłem

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka