Dodaj do ulubionych

Czy Czesi to nasi przyjaciele?

22.09.21, 12:49
pamiętam jako kilkuletnie dziecko byłem z ojcem na wycieczce w Czechosłowacji w latach 80tych w 1985 miałem wtedy 8 lat.. staliśmy długo na granicy, wracaliśmy do Polski. zrobiła się długa kolejka a czescy pogranicznicy trzepali równo wszystkich i co któremuś konfiskowali różne przedmioty zakupione na terenie CSRS.. mi zarekwirowali jakąś zabawkę jakiegoś pluszaka czy coś podobnegoi jakąs grę.. Ojcu zarekwirowali wiertarkę.. a i tak mieliśmy szczęście bo im ktoś stał dalej w kolejce tym więcej mu zabrali. Pewnemu małżeństwu zarekwirowali dosłownie wszystko nawet rzeczy osobiste! oto moje wspomnienia z pobytu u bratnich Czechów.. mija od tego momentu 36 lat a tu widzę chcą nam zarekwirować kopalnię i elektrownię tym razem nie przy pomocy ruskiego okupanta. Historycznie rzecz biorąc dobrze było tylko ponad tysiąc lat temu, no wiadomo Dobrawa, chrzest św Wojciech później było już tylko gorzej od najazdu księcia Brzetysława na Polskę
pl.wikipedia.org/wiki/Najazd_Brzetys%C5%82awa
Potem żeśmy na całe stulecia żeśmy się od siebie odseparowali w 1920 Czesi zabrali nam Zaolzie w 1938 je odzyskaliśmy ale nie ma już niestety usprawiedliwienia dla za najazd w 1968 zwany bratnią pomocą.. a dziś dzieli nas Turów.. czy tak postępują przyjaciele?
Obserwuj wątek
  • gandalph Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 22.09.21, 13:53
   1. W polityce nie ma ani wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów. Są tylko wieczne interesy. Kto to powiedział? Winston Churchill.
   2. Nie jest winą Czechów, że w latach 1980-ych w Polsce była bryndza, w Czechosłowacji zaś - względny - rozkwit. Tyle że wiele artykułów było subwencjonowanych, a tu przyjeżdżała polska tłuszcza i za przeszmuglowane (bo przecież nie kupione legalnie) korony opędzlowywała sklepy. Ciebie też by szlag trafił.
   3. Turoszów, a ściśle biorąc odkrywka węglowa, została rozbudowana nielegalnie i teraz są konsekwencje rżnięcia głupa przez Polskę.Trzeba było już dawno zamknąć ten smrodliwy interes.
   4. Jak już wspominasz "sojusz polsko-czeski" z czasów Mieszka, to dopowiedz do końca. Podłożem tego "sojuszu" był wspólny interes polegający na handlu niewolnikami. Praga czeska była wówczas największym w Europie targiem niewolników, tyle że źródełko zaczęło wysychać i na tym tle zawiązała się wspólnota interesów. Mieszkowi podsunięto leciwą, acz wykształconą, wdówkę wyciągniętą gwałtem z klasztoru, a ta - na gruncie rywalizacji ze swoją siostrą Mladą - zaszantażowała Mieszka: albo się ochrzcisz, albo ci nie dam... Czego nie da? Kwestia domysłu. W każdym razie żadnego chrztu Polski nie było, jeżeli, to Mieszka I.
   5. Jak już tak sobie wyliczamy, to pamiętaj o udziale polskich lisowczyków w stłumieniu powstania czeskiego 1618-19 i o tym, że wskutek represji habsburskich ludność Czech zmniejszyła się o 1/3. Mamy w tym swój niechlubny udział.
  • stasi1 Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 27.09.21, 09:02
   Przed najazdem Brzetysława był najazd Chrobrego na Pragę. Co do prl-u to podobno w Katowicach przyjeżdżały wycieczki Czechów i całe wieszaki garnitur zwijaly . nawet w Warszawie o tym mówiono.
   ,,Czeski ambasador podkreślił również, że jego kraj chciał się przez ostatnie lata porozumieć z Polską w sprawie Turowa, ale głos Czechów "przez długi czas nie był słyszany". - W lutym 2021 r. opracowaliśmy i przedstawiliśmy konkretne rozwiązania, które zmniejszyłyby wpływ kopalni na czeskich obywateli, wraz z szacunkiem kosztów. Niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi -"
  • oszoloom.z.rm Re: Czy Czesi to nasi przyjaciele? 10.10.21, 22:27
   Oj chyba będę musiał odszczekać co napisałem w założycielskim wpisie . Po wyborach które odbyły się 8 i 9.X br A.D. 2021 w Czechach . Muszę przyznać ze Czesi mnie pozytywnie zaskoczyli. Najprawdopodobniej odsunęli od władzy swojego oligarchę Babisza a jego lewicowych koalicjantów socjaldemokratów i komunistów odprawili z kwitkiem . Czescy komuniści są wyjątkowo twardogłowymi komunistami ,mogą się równać tylko z tymi rosyjskimi. Wyglada na to ze coronavirus zrobił z czeskimi komuchami porządek. Prawicowa koalicja która rzutem na taśmę wygrała z Babiszem daje wielkie nadzieje na poprawę stosunków dyplomat z Polska . Wreszcie będzie można pozytywnie załatwić kwestie Turowa! Wśród tej prawicowej koalicji jest min czeska ODS na której czele przez wiele lat stał V Klaus - najsilniejszy eurosceptyk przełomu XX i XXI wieku! - ta partia razem z PiS jest europ partii konserwatyści i reformatorzy. Raz jeszcze moje wielkie uznanie dla czeskiego narodu za dokonany wybór i przepraszam go jeśli w czymś kiedyś tu jakiegoś Czecha obraziłem

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka