Dodaj do ulubionych

Czemu Stalin nie zrobił czystki u niem.komunistów

18.10.22, 20:49
Czytając i czasach stalinowskich zwl po II wojnie światowej dowiadujemy się ze prawie w każdym z demoludow były procesy pokazowe - w Polsce w Czechosłowacji na Węgrzech czystki prowadzili te przywódcy Rumunii i Albanii . Nie było tego w Niemczech w NRD . Tam wszyscy byli twardogłowymi stalinowcami. Jak to możliwe ? Jak to się stało ze niemieccy komuniści uniknęli procesów pokazowych ? Wielu niemieckich komunistów stało twardo przy Leninie z potem przy Stalinie podobnie było s innych demoludach SLD tam trwały bratobójcze krwawe czystki acs NRD nic takiego nie możliwe miejsca . Jak myślicie dlaczego ?
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Czemu Stalin nie zrobił czystki u niem.komun 29.10.22, 21:40
   W NRD po prostu była skuteczniejsza cenzura, dlatego mało wiemy. Z drugiej strony, niemieccy komuniści nie byli konkurencją dla Stalina, a radzieccy byli. Poza tym niemieccy komuniści z reguły byli ubabrani w draństwa podczas wojny, co było niezłymi hakami, więc bali się ujawnienia i nie podskakiwali. Myślę, że głównie chodziło o haki, bo z demoludów oni najbardziej lizali tyłek Stalinowi.
   • oszol-lom-z-rm Re: Czemu Stalin nie zrobił czystki u niem.komun 29.10.22, 22:49
    Robili to po cichu i dlatego o tym nie wiemy czy były czystki. Niemcy zawsze miały i maja słabość do Rosji a Rosja do Niemiec na nasze nieszczęście
  • gandalph A po co miał to robić? Oni sami się wyczyścili 17.11.22, 14:01
   oszol-lom-z-rm napisał:

   Trwało to trochę, bo dopiero w 1960 roku Ulbricht zdobył pełnię władzy. To była młodsza generacja, która zastąpiła Wilhelma Piecka i innych. Pytanie tylko, kto de facto rządził? Wydaje się, że Markus "Misza" Wolf, szef Stasi.
   • oszol-lom-z-rm Re: A po co miał to robić? Oni sami się wyczyścil 02.12.22, 10:41
    ludzie służb... to samo mamy teraz w Rosji.. słuzby specjalne państwo w państwie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka