Dodaj do ulubionych

Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijnych"

01.05.20, 10:20
Myśl przewodnia na dzien 01.05.

Program AA to program miłosierdzia, gdyż opiera się on na przepełnionym współczuciem czynieniu dobra tym, którzy potrzebują troski, pomocy i wsparcia. Abyśmy sami mogli powracać do zdrowia, musimy służyć sobą innym. Nawet jeśli efekty niesionej przez nas pomocy nie są natychmiastowe, wierzymy, że posiane ziarno kiedyś być może zakiełkuje; jakże brzemienne w skutki bywa niekiedy jedno nasze słowo! Ale to wcale nie rezultaty są tu najważniejsze - najistotniejsza jest szczera chęć niesienia ulgi i przychodzenia z pomocą, czuła wrażliwość sprzęgnięta z gotowością działania.

Pytanie: Czy znajduję w sobie prawdziwe miłosierdzie?

Medytacja
Materię, wszechświat, kulę ziemską, nawet ludzkie ciało - można uznać za przejaw Wieczystego Zamysłu wyrażonego w kategoriach czasu i przestrzeni. Im bardziej nauki ścisłe „okiełznają” materię, tym częściej opisuje się ją za pomocą symboli, układów i wzorów, które przynależą przecież do domeny Myśli. W końcu, materię sprowadza się w opisie do pojęć - staje się ona abstrakcyjnym wyobrażeniem. Wieczysty Zamysł ograniczony czasem i przestrzenią realizuje się zaś jako materia. Zakres myśli ludzkiej, uwięzionej w małej skrzynce, ma swoje granice. Możemy się jednak domyślać, że tam, na zewnątrz, istnieje Zamysł Wieczysty, który my nazywamy Bogiem.

Modlitwa
Modlę się, ażebym był wyrazicielem Wieczystego Zamysłu; ażeby myśl Boża realizowała się w moich myślach.
-----
A...
Obserwuj wątek
  • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijnych" 02.05.20, 09:25
   Myśl przewodnia na dzien 02.05.

   W AA często słyszymy nawoływanie do umiaru i zdrowego rozsądku, wystrzegania się paniki i pośpiechu. Alkoholicy bowiem bardzo łatwo wpadają w przesadę: za dużo piją, ciągle się czymś martwią, poirytowani gonią na łeb na szyję itp. Wyrządzają sobie przez to szkody fizyczne i psychiczne. Kiedy więc trafiają do Wspólnoty, uczą się „być na luzie” i „śpieszyć się powoli”. Nikt nie wie, jak długo dane nam będzie żyć. Gdybyśmy jednak kontynuowali picie, zapewne wkrótce zeszlibyśmy z tego świata. Odstawienie kieliszka zwiększyło nasze szanse cieszenia się życiem jeszcze jakiś czas.

   Pytanie: Czy nauczyłem się zbytnio nie przejmować?

   Medytacja
   Żeby móc działać, trzeba najpierw zaistnieć. Żeby osiągnąć wiele, trzeba być wielkim. We wszystkich sprawach aktywność winna stanowić wyraz naszej najgłębszej istoty. Naiwnością jest oczekiwać prawdziwej więzi i udanych stosunków międzyludzkich, jeśli się do nich wpierw odpowiednio nie przygotujemy - rozwijając w sobie uczciwość, prostolinijność, bezinteresowność i pełną miłości troskę. Trzeba, byśmy wybrali dobro i niezłomnie trwali w swym wyborze, zanim Bóg będzie z nas mógł zrobić użytek przy spełnianiu swych szczytnych celów. Okazje pojawią się dopiero wówczas, gdy będziemy gotowi właściwie je wykorzystać.

   Modlitwa
   Modlę się, abym się nieustannie przygotowywał na nadejście czegoś lepszego.
   Modlę się, aby rozmaite okazje i możliwości trafiały mi się dopiero wtedy, gdy będę umiał właściwie je wykorzystać.
   -----
   A...
   • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 03.05.20, 09:25
    Myśl przewodnia na dzien 03.05.
    AA uczy nas, byśmy wystrzegali się wszelkiej przesady i niczym się zbytnio nie przejmowali; uczymy się odprężać i „być na luzie” przestajemy daremnie zamartwiać się przeszłością i przyszłością; uwalniamy się od urazy, nienawiści i złości; zamiast ludzi osądzać i krytykować, staramy się im pomagać. Resztę życia zmierzam spędzić spokojnie, pogodnie, twórczo i pożytecznie, pokładając ufność w Bogu i służąc sobą innym.

    Pytanie: Czy za motto swego życia pragnę przyjąć: „Bądź na luzie” i „Śpiesz się powoli”?
    Medytacja
    Muszę przezwyciężyć samego siebie, jeśli pragnę szczerze wybaczyć tym, którzy mnie kiedyś zranili i skrzywdzili. Ego nie przyzwala na wybaczenie. Pełne urazy rozpamiętywania zła, jakie mi wyrządzono, dowodzi, że do głosu doszło moje ego. A skoro ono nie zna przebaczenia, winienem wyzbyć się swego egoizmu i egocentryzmu. Nie ma sensu, bym na siłę próbował komukolwiek przebaczyć; już samo myślenie o doznanych przeze mnie krzywdach wywołuje tylko pretensje i niechęć. Swym celem winienem raczej uczynić codzienne przezwyciężanie siebie w najbłahszych nawet sprawach - z czasem odkryję, że nie ma już we mnie takiej części, która pamiętałaby o krzywdach i zadanych mi ranach; opuści mnie to, co było źródłem bólu - ego, egoizm, egocentryzm.
    Modlitwa
    Modlę się, ażebym nie żywił urazy; ażeby mój umysł oczyścił się z dawnych lęków i nienawiści.
    -----
    A...
    • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 04.05.20, 09:40
     Myśl przewodnia na dzien 04.05.

     Kiedy piłem zawsze usiłowałem zrobić z siebie Nie Byle Kogo. Opowiadałem niestworzone historie, przedstawiając w nich siebie jako kogoś niezwykle ważnego, mądrego itp. Powtarzałem je tyle razy, że w niektóre niemal wierzę do tej pory, choć przecież w gruncie rzeczy wiem, że to jedna wielka bujda. Często obracałem się wśród ludzi „niższej kategorii” - po to, by móc czuć się „lepszym” od nich. Do tych niemądrych sposobów dowartościowywania się uciekałem się dlatego, że w głębi duszy czułem, iż nie jestem nic wart i bardzo pragnąłem tej smutnej prawdzie zaprzeczyć.

     Pytanie: Czy nadal „dowartościowuję się” w ten sposób?

     Medytacja
     Bóg wymyślił wszechświat i stworzył go. Także mnie powołał do istnienia Jego zamysł. Muszę podążać w myślach za Bogiem. Trzeba, bym często o Nim rozmyślał i medytował nad sposobem życia, jakiego dla mnie pragnie. Ciche chwile moich spotkań z Bogiem to wspaniałe ćwiczenia ducha. Wzrost i rozwój duchowy są pracą na całe życie. Narodziłem się po to, żeby ja wykonać. Nadaje ona sens memu życiu.

     Modlitwa
     Modlę się, abym myślami podążał za Bogiem.
     Modlę się, abym żył tak, jak On tego ode mnie oczekuje.
     -----
     A...
     • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 05.05.20, 09:10
      Myśl przewodnia na dzien 05.05.

      Gdy piłem, popisywałem się i przechwalałem, tak by ludzie uznawali mnie za osobę o wyrobionej pozycji i wielu znaczących znajomościach. Oczywiście obydwie strony wiedziały, że to bujda - tak naprawdę, nikogo nie udało się nabrać. Choć od dłuższego czasu zachowuję trzeźwość, wcale nie jestem wolny od starego nawyku chełpienia się własnymi rzekomymi zaletami, możliwościami i powiązaniami. Niekiedy wyolbrzymiam swoje „ja” i ulegam zgubnej skłonności do przesadnego samozadowolenia; zapominam, gdzie jest moje miejsce i „wkładam garnitur uszyty nie na moją miarę”

      Pytanie: Czy wiem, że upatrywanie w trzeźwości powodu do samozachwytu jest dla mnie śmiertelnie niebezpieczne?

      Medytacja
      O istnieniu Ducha nie sposób się przekonać za pomocą intelektu. Poznać go mogę jedynie drogą wiary, za sprawą daru intuicji duchowej. Boga winienem zgłębiać nie rozumem, lecz sercem. Cały otaczający mnie świat przesycony jest Duchem Bożym - trzeba tylko, bym wyczulił się na obecne w nim dobro. Jestem wprawdzie zamknięty w małej skrzynce czasu i przestrzeni, lecz mogę otworzyć w niej okienko wiary. Mogę oczyścić mój umysł z ograniczeń materialnych, doświadczając tym samym Nieskończoności i Absolutu.

      Modlitwa
      Modlę się, aby przypadło mi w udziale wszystko co dobre.
      Modlę się, ażebym Bogu pozostawił ostateczny wybór dobra, jakie mi ześle.
      -----
      A...
      • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 06.05.20, 10:00
       Myśl przewodnia na dzien 06.05.
       Zaobserwowałem, że ci, którzy najofiarniej pracują na rzecz Wspólnoty, nie mają w zwyczaju się tym chełpić. Dla alkoholika rozdmuchiwanie własnego ego niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwa, gdyż podobny sposób myślenia o swoim „ja” jest ściśle powiązany z piciem: jeśli łódka ma nadmierny przechył na jedna burtę, to niechybnie się wywróci. Pijaństwo idzie w parze z przesadnie wysokim mniemaniem o sobie i oba te zjawiska wzajemnie się podsycają. Aby zachować trzeźwość, winienem więc rozwijać w sobie pokorę.

       Pytanie: Czy swoje życie i swoją osobę widzę we właściwych proporcjach?

       Medytacja
       Droga, którą kroczymy, wydaje się czasem okropnie długa i uciążliwa. W naszych czasach wielu ludzi uskarża się na zmęczenie. Jeśli któryś z nich, przytłoczony trudnościami i znojem życia, zwróci się do mnie, winienem dopomóc mu w znalezieniu spokoju i wytchnienia, które stały się moim udziałem. Jedyne lekarstwo na znużenie sprawami tego świata to duchowość. Aby umęczony świat oddać pod Bożą opiekę, muszę odważyć się cierpieć i przezwyciężać w sobie egoizm; muszę zdobyć się na spokój i pogodę ducha w obliczy wszystkich trosk, komplikacji i niepowodzeń.

       Modlitwa
       Modlę się, abym umiał nieść pomoc tym, których ogarnia zwątpienie i zniechęcenie.
       Modlę się, ażebym dopomógł sprowadzić na świat to, czego rozpaczliwie potrzebuje, a po co nie potrafi sięgnąć.
       -----
       A...
       • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 07.05.20, 08:50
        Myśl przewodnia na dzien 07.05.

        By zachować trzeźwość, winniśmy kultywować w sobie postawę pełną wdzięczności. Powinniśmy być wdzięczni za to, że żyjemy w czasach, gdy sposoby traktowania i leczenia choroby alkoholowej nie są tak drastyczne, jak miało to miejsce niegdyś, kiedy każde skupisko ludzkie miało „swojego pijaczynę”, do którego reszta społeczności odnosiła się z pogardą, szyderstwem i lekceważeniem. Na szczęście dla nas, trafiliśmy do AA, gdzie przyjęto nas po bratersku, z głębokim w współczuciem i zrozumieniem. Na całym świecie nie ma chyba takiej wspólnoty, która mogłaby się równać z AA.

        Pytanie: Czy przepełnia mnie wdzięczność?

        Medytacja
        Bóg przyjmuje nasze starania o dobro i błogosławi je. Nasze wysiłki są Mu potrzebne; nam zaś potrzebne jest Jego błogosławieństwo. Połączenie naszych sił owocuje sukcesem. Nie wystarczy jedynie płynąć z prądem - trzeba, byśmy świadomie dokonywali wyborów. Niekiedy musimy wręcz ruszyć pod prąd. Gdy pojawiają się trudności, trzeba niemałego wysiłku, by je pokonać. Lecz Bóg właściwie ukierunkowuje nasze starania; Jego moc pozwala nam wybrać dobro w każdych okolicznościach.

        Modlitwa
        Modlę się, ażebym umiał właściwie wybierać.
        Modlę się, ażeby we wszystkich moich wysiłkach Bóg kierował mną i darzył mnie swoim błogosławieństwem.
        -----
        A...
        • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 08.05.20, 08:00
         Myśl przewodnia na dzien 08.05.
         Jestem wdzięczny za to, że poznałem Program, dzięki któremu mogę zachować trzeźwość. Jestem wdzięczny za to, że Wspólnota wskazała mi drogę do wiary w Siłę Wyższą, ponieważ wiara całkowicie odmieniła moje życie. Choć nieraz już wątpiłem, czy kiedykolwiek zaznam szczęścia, teraz je znalazłem; zbliżenie się do Boga nadaje sens memu istnieniu, a spełnienie w życiu Jego woli napawa mnie radością i zadowoleniem. Dopóki przepełnia mnie wdzięczność, dopóty trwać będę w trzeźwości.

         Pytanie: Czy znajduję w sobie wdzięczność za dobro jakie mnie spotkało?
         Medytacja
         Lepiej służysz Sile Wyższej za narzędzie, jeśli się nie śpieszysz. Spokojnie więc podążaj od jednej powinności do następnej, nie odmawiając sobie modlitwy i wypoczynku. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków. Działaj systematycznie i planowo. Czerp życiodajną energię z częstego obcowania z Bogiem. Każda aktywność będąca rezultatem porozumienia z Nim jest aktywnością owocną i pożyteczną. Uwierz, że dzięki więzi, jaka łączy cię z Bogiem, zdolny jesteś dokonywać cudów. Wiedz, że dla Siły Wyższej nie ma rzeczy niemożliwych. Pamiętaj, że Bóg, który zapewnia ci siły i wytchnienie, pokaże ci jak świadczyć dobro. Codziennie wzmacniaj się więc modlitwą i regularnie zażywaj odpoczynku.
         Modlitwa
         Modlę się, ażebym nie pędził przez życie na oślep, lecz dbał o czas przeznaczony na bliskie spotkania z Bogiem.
         -----
         A...
         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 09.05.20, 08:10
          Myśl przewodnia na dzien 09.05.

          Kiedy piliśmy, nie byliśmy w stanie nad sobą panować; nie kontrolowaliśmy własnych motywacji i poczynań, nie byliśmy też zdolni do wyrzeczenia się czegokolwiek. Teraz, kiedy trzeźwiejemy, dobrze nam zrobi odrobina samodyscypliny. Odstawienie alkoholu i zachowanie abstynencji jest na początku bardzo wyczerpującym wysiłkiem. Gdy jednak nieco okrzepniemy, warto, byśmy od czasu do czasu narzucali sobie pewien zdrowy rygor lub rezygnowali niekiedy z tego czy owego. Mądrze pojęta pryncypialność i samokontrola utrzymują w ryzach nasz niesforny umysł, jakże skłonny do myślenia życzeniowego. Stracenie kontaktu z rzeczywistością może wszak prowadzić do zakończonego zapiciem nawrotu.

          Pytanie: Czy wziąłem się w garść i doskonalę samego siebie?

          Medytacja
          W sprawach materialnych zdaj się na własny rozum i kompetencję innych. W kwestiach duchowych natomiast poddaj się Bożemu przewodnictwu. Tam, gdzie w grę wchodzą zawiłości i niuanse ludzkiej osobowości, dobrze jest polegać na Bogu. Pozwól, by to On unormował twoje stosunki z rodziną, przyjaciółmi, pracodawcami. Dopóki nie będziesz odpowiednio przygotowany, niewiele zdziałasz. Sam z siebie nie masz dosyć mocy ani mądrości, żeby uzdrowić świat. Tę delikatną sferę powierz lepiej swojej Sile Wyższej.

          Modlitwa
          Modlę się, ażebym we wszystkich kontaktach z ludźmi zdawał się na Boże przewodnictwo.
          -----
          A...
          • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 10.05.20, 10:35
           Myśl przewodnia na dzien 10.05.

           Poczucie lojalności wobec innych członków Wspólnoty ogromnie pomaga mi wytrwać w trzeźwości; wiem, że gdybym zapił, sprawiłbym im ból i zawód. W czasach, gdy oddawałem się nałogowi uczucie lojalności było mi zupełnie obce. Ciągle byłem nie w porządku - wobec rodziny, współpracowników, znajomych. Gdy trafiłem do AA, poznałem ludzi, którzy nie tylko pomagali sobie nawzajem zachować trzeźwość, ale trwając w niej, dawali też wyraz wzajemnej lojalności i poczucia wspólnoty.

           Pytanie: Czy jestem lojalny w stosunku do AA?

           Medytacja
           Cisza i spokój sprzyjają dobru; pośpiech, zgiełk i niepokój mogą je zniszczyć. Nie powinienem bezmyślnie rzucać się w wir rozmaitych czynności. Trzeba, bym wpierw „ukoił się bezruchem”. Przystępując do działania, winienem zawsze kierować się Bożymi wskazaniami, w odczytywaniu których pomocne mi będzie moje sumienie. Jedynie pokładając absolutną ufność w Bogu, zdołam zachować spokój pośród hałasu i rozgardiaszu życia. Być spokojnym oznacza bezgranicznie wierzyć i robić to, co uznajemy za słuszne. Powinienem otaczać się tym, co sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu. Rozpędzony świat mknie na oślep przed siebie, żądny dóbr materialnych. Ja, który zmierzam ku duchowości, winienem ukochać ciszę, zgodę i równowagę.

           Modlitwa
           Modlę się, abym nauczył się osiągać stan wewnętrznego wyciszenia, albowiem tylko będąc spokojnym, mogę stać się użytecznym narzędziem w Bożych rekach.
           -----
           A...
           • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 11.05.20, 10:20
            Myśl przewodnia na dzien 11.05.

            Przykładem i wsparciem najbardziej winni nam służyć ci, którzy sumiennie i uczciwie realizują w życiu zasady Programu. To oni systematycznie uczęszczają na mityngi, chętnie niosą pomoc i posłanie innym alkoholikom, dbają o własną trzeźwość i nie dopuszczają do nawrotów choroby. Są lojalnymi i wiarygodnymi członkami Wspólnoty. Pozostając sobą, robię zarazem wszystko, by naśladować ich w tym co najlepsze. Gdy ogarnia mnie pokusa napicia się, tłumaczę sobie, że sięgając po pierwszy kieliszek, poniekąd zdradziłbym swoich najwierniejszych przyjaciół.

            Pytanie: Czy mógłbym to z czystym sumieniem uczynić, skoro wiem, że dzięki AA nie jestem już skazany na picie?

            Medytacja
            Gdzie między ludźmi panuje miłość i braterstwo, tam zawsze obecny jest Duch Boży - jako Trzecia Świętość. Bóg godzi, łączy i jednoczy ludzi. Gdy jakaś osoba wywiera istotny wpływ na nasze życie, stoi za nią Siła Wyższa, która posługuje się człowiekiem, doprowadza do zmiany. Duch Boży to Najwyższa Siła Sprawcza - wszechobecny boski pośrednik. Jego oddziaływanie jest dla relacji międzyludzkich tym, czym woda dla kwiatu.

            Modlitwa
            Modlę się, ażebym był nośnikiem Ducha Bożego.
            Modlę się, abym zawsze odczuwał pomocną obecność boskiego pośrednika - Trzeciej Świętości.
            -----
            A...
            • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 12.05.20, 08:10
             Myśl przewodnia na dzien 12.05.

             Gdy trafiamy do AA, tak naprawdę potrzeba nam czegoś więcej niż tylko sposobu na zaprzestanie picia. Szukamy koleżeństwa i możliwości zwierzenia się; szukamy konstruktywnego upustu dla naszych chorych emocji, a także otuchy i jakiejś istniejącej poza nami siły, która pomogłaby nam wyjść życiu naprzeciw zamiast od niego uciekać. AA zaspokaja wszystkie te potrzeby.

             Pytanie: Czy we Wspólnocie otrzymałem to, czego potrzebuję?

             Medytacja
             Wyzbądź się zwątpienia, leku i urazy. W miarę możności ze wszystkich sił oddalaj je od siebie. Solidnie zabezpiecz przed nimi okna i drzwi twego umysłu, zupełnie tak samo, jak zabezpieczyłbyś dom przed złodziejami, aby się doń nie zakradli i nie wynieśli twych skarbów. Jakiż może być większy skarb niż wiara, odwaga, miłość? Wątpliwości, obawy i animozje z lubością położyłyby na nim rękę - lecz przecież możesz do tego nie dopuścić. Przepełniony spokojem i nadzieją, dzielnie stawiaj czoło nadchodzącym dniom. Ufność i opanowanie wypływają z głębokiej wiary w Boga. Jedynie ona zapewni ci ochronę i poczucie bezpieczeństwa.

             Modlitwa
             Modlę się, ażebym czuł się bezpieczny i chroniony - niezależnie od tego, czy znajduję się akurat w cichej przystani czy pośród wzburzonych fal.
             -----
             A...
             • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 13.05.20, 08:50
              Myśl przewodnia na dzien 13.05.

              W AA znajdujemy braterstwo, wyzwolenie i siłę - to potężny oręż, zdolny bez walki rozbroić wroga, jakim jest dla nas alkohol: przestajemy wierzyć w jego „magiczną moc” przestajemy go potrzebować; tracimy motywację i komfort picia. Nie musimy już mocować się z butelką - obsesja opuszcza nas jakby samoistnie. Z początku przeżywamy swego rodzaju „żal po stracie”, ale wkrótce zaczyna nas ogarniać zadowolenie z faktu, że nie jesteśmy skazani na picie.

              Pytanie: Czy cieszy mnie to, że nie muszę pić?

              Medytacja
              Staraj się nie osądzać innych. Umysł ludzki to skomplikowana i delikatna materia - jedynie jej Twórca potrafi ją zgłębić. Ludzie ogromnie różnią się między sobą: kierują się odmiennymi motywami, podlegają rozmaitym wpływom, przechodzą przez najróżniejsze doświadczenia. Nie jesteś w stanie poznać ani zrozumieć wszystkich uwarunkowań, jakie składają się na ludzką osobowość, a tym samym nie jesteś zdolny do sprawiedliwej oceny - stać na nią tylko Boga. I tylko On umie doprowadzić do pożądanych zmian - Jemu więc pozostaw rozwiązywanie tych trudnych łamigłówek. Sam proś Go jedynie o to, by nauczył cię prawdziwego zrozumienia.

              Modlitwa
              Modlę się, ażebym nikogo nie sądził, nie krytykował i nie potępiał.
              Modlę się, abym wierzył, że Bóg umiejętnie skoryguje wszelkie nieprawidłowości.
              -----
              A...
              • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 14.05.20, 10:55
               Myśl przewodnia na dzien 14.05.

               Odstawiwszy alkohol, zaczynamy czerpać radość i korzyść z przynależności do AA: dzięki naszym nowym przyjaciołom przestajemy się czuć samotni; odnowa wspólnoty rodzinnej napawa nas głębokim szczęściem; nowy sposób postrzegania rzeczywistości pozwala nam uwolnić się od wielu zmartwień i komplikacji; niosąc pomoc innym, konstruktywnie ukierunkowujemy naszą energię.

               Pytanie: Czy czerpię zadowolenie z dobrodziejstw Wspólnoty?

               Medytacja
               Raj w istocie znajduje się w tobie. Jedynie Bóg potrafi wejrzeć w twe serce i duszę. Jeśli stale wzrastasz na Jego podobieństwo, dostrzega to. Przecież po to właśnie przyszedłeś na ten świat: by rozwijając w sobie Ducha Bożego, zmierzać do doskonałości. Często zauważasz w innych swoje własne cechy, pragnienia czy aspiracje; podobnie rzecz ma się z tobą i Bogiem: z radością rozpoznaje On w człowieku swego Ducha. Twoje dążenia i motywy, jakimi się w życiu kierujesz, zrozumieć mogą jedynie ci, którzy osiągnęli ten sam etap rozwoju duchowego, co ty.

               Modlitwa
               Modlę się, ażebym nie oczekiwał dla siebie zbyt wiele zrozumienia.
               Modlę się, abym liczył na nie tylko ze strony Boga, do którego pragnę się upodobnić.
               -----
               A...
               • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 15.05.20, 09:55
                Myśl przewodnia na dzien 15.05.

                We Wspólnocie nabieramy mocy i zyskujemy spokój: zaczynamy wierzyć w istnienie Siły Większej od nas samych, która kieruje wszechświatem i sprzyja nam, o ile postępujemy godziwie. Program AA to program na całe życie; pracę nad nim rozpoczynasz od przezwyciężenia nałogu, a następnie, wraz z przerabianiem Kroków, odkrywasz coraz to nowe możliwości rozwoju, który czyni twe życie twórczym, szczęśliwym i pożytecznym.

                Pytanie: Czy w pełni korzystam z dobrodziejstw AA?

                Medytacja
                Jeśli nade wszystko szukasz prawości i sprawiedliwości, wszystko inne będzie ci dane. Wartością nadrzędną winna być dla nas duchowość - uczyńmy ją naszym celem; dobra materialne staną się naszym udziałem jako naturalny rezultat uczciwej pracy. Ci, którzy cenią je ponad wszystko, mylą się, sądząc, że „na sprawy duchowe będzie jeszcze czas”. Niepodobna służyć zarazem Bogu i mamonie. Atrybuty dobrego i pięknego życia - takie jak uczciwość, prostolinijność, bezinteresowność i miłość - należą do królestwa Ducha. Ilość nie zastąpi jakości: choćbyś posiadł wszystkie bogactwa świata, niewiele ci przyniosą korzyści, dopóki nie posiądziesz wartości duchowych.

                Modlitwa
                Modlę się, abym niestrudzenie poszukiwał duchowości.
                Modlę się, abym pamiętał, że pomyślność wypływa z kultywowania zasad życia duchowego.
                -----
                A...
                • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 16.05.20, 08:50
                 Myśl przewodnia na dzien 16.05.

                 W przypowieści o dobrym Samarytaninie pewien podróżnik padł ofiarą zbójców i bliski śmierci leżał w rowie. Zarówno kapłan, jak i lewita pozostawili rannego samemu sobie, mimo iż widzieli, że potrzebuje pomocy. Widok owego nieszczęśnika wzbudził współczucie dopiero w miłosiernym Samarytaninie, który opatrzył mu rany, powiódł do gospody i zaopiekował się nim.

                 Pytanie: Czy w swoim stosunku do innych alkoholików przypominam kapłana i lewitę czy dobrego Samarytanina?

                 Medytacja
                 Nie ustawaj w modlitwie. Gdy pewnego dnia niespodziewanie odkryjesz, że twoje modlitwy zostały wysłuchane, pożałujesz iż częściej nie zwracałeś się do Boga. Modlitwa dokonuje cudu odmiany. Oddawaj się modlitwie dopóty, dopóki nie poczujesz, że bezgranicznie zaufałeś Bogu. A potem módl się dalej; nigdy tego zwyczaju nie zarzucaj - niech codzienne spotkania z Bogiem wypływają z głębokiej potrzeby twego serca. Módl się tak długo, aż poczujesz, że stopiłeś się z Nim w jedno. Błogie uczucie zjednoczenia z Istotą Najwyższą to zarazem skutek i cel każdej żarliwej modlitwy.

                 Modlitwa
                 Modlę się, ażeby modlitwa stała się moim codziennym zwyczajem.
                 Modlę się, aby poczucie jedności z Bogiem tchnęło we mnie siłę, jakiej potrzebuję do życia.
                 -----
                 A...
                 • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 17.05.20, 09:26
                  Myśl przewodnia na dzien 17.05.

                  Wielu tzw. porządnych ludzi odnosi się do alkoholików tak, jak kapłan i lewita potraktowali nieszczęsnego podróżnika: z pogardą lub obojętnością przechodzą na drugą stronę ulicy. „Normalni” często złorzeczą na chorych na alkoholizm, piętnują postępującą degradację i brak silnej woli. A przecież alkoholik „padł ofiarą” swojej choroby niejako tak samo, jak wędrowiec padł ofiarą rozboju. Uczestnik ruchu AA, który wspomaga innych uzależnionych, przypomina swym zachowaniem dobrego Samarytanina.

                  Pytanie: Czy ból i tragedia innych budzi we mnie współczucie? Czy kiedy tylko to możliwe, przychodzę z pomocą tym, którzy cierpią?

                  Medytacja
                  Muszę nieustannie przygotowywać się do zmian na lepsze - na tym polega sens naszego życia na ziemskim padole. Trzeba, bym wierzył i ufnie czekał na nadejście szczęśliwego poranka. W najcięższych nawet chwilach winienem żywić nadzieję na przychylny los. „Smutek włada nocą, lecz jutrzenka przynosi radość”. O ile tylko wciąż będziesz się gotowił, zaznasz pomyślności, jaką obmyślił dla ciebie Bóg. Twój żywot na tym świecie to ledwie „wstępny kurs” przygotowujący cię do lepszych zdarzeń.

                  Modlitwa
                  Modlę się, aby moje życie było nieprzerwanym procesem gotowienia się do zmian na lepsze.
                  Modlę się, abym - gdy mój ziemski żywot dobiegnie kresu - mógł obcować z Bogiem, nie ograniczony czasem ani przestrzenią.
                  -----
                  A...
                  • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 18.05.20, 07:25
                   Myśl przewodnia na dzien 18.05.

                   Trafiliśmy do Wspólnoty w określonym celu: po to, by samemu trzeźwieć i aby pomagać innym w powrocie do zdrowia. Niesienie pomocy umacnia naszą własna trzeźwość. Doświadczenie wykazuje też, że bardzo trudno jest zachować w pojedynkę; wielu próbowało działać o własnych siłach i poniosło porażkę; po „zaliczeniu” kilku mityngów tracili kontakt ze Wspólnotą i prędzej czy później upijali się.

                   Pytanie: Czy wiem, że bez pomocy AA nie uda mi się długo i szczęśliwie wytrwać w trzeźwości?

                   Medytacja
                   Z wiarą wypatruj znajdującego się poza czasem i przestrzenią miejsca, w którym mieszka Bóg; miejsca, z którego ty sam się wywodzisz i do którego powrócisz. Zwróć swe oczy ku Bogu, a będziesz ocalony. Każdy człowiek ma w sobie na tyle wyobraźni, by wykroczyć poza materię i zmysły. Wiara uchroni cię od trosk, uchroni cię od zgryzot i rozpaczy; przyniesie ci spokój, jakiego niepodobna ogarnąć rozumem; natchnie cię nową, życiodajną mocą. Patrząc przez pryzmat wiary, obudzisz w sobie nadzieję, zapał i pogodę ducha.

                   Modlitwa
                   Modlę się, ażebym siebie i swoje życie postrzegał przez pryzmat wiary, która memu spojrzeniu nada właściwe proporcje i bezkresną perspektywę.
                   -----
                   A...
                   • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 19.05.20, 08:30
                    Myśl przewodnia AA
                    W procesie zdrowienia Wspólnota AA odgrywa pierwszorzędną rolę. Uczestnicząc w niej, przechodzimy swego rodzaju terapię grupową. Trudno wyobrazić sobie mityng, na którym niczego nie można doświadczyć lub nauczyć się. Choć czasem nie bardzo chce nam się iść na spotkanie i szukamy rozmaitych wymówek, najczęściej udaje się nam przezwyciężyć niechęć i lenistwo. Każdy mityng w taki czy inny sposób czyni nas ludźmi silniejszymi, mądrzejszymi i wrażliwszymi niż dotychczas. Mityngi są nieodłącznym elementem naszej trzeźwości. Tym większą wynosimy z nich korzyść, im sowitszy jest nasz własny wkład.

                    Pytanie: Czy udzielam się na mityngach, nie skąpiąc swych doświadczeń, siły i nadziei?
                    Medytacja
                    „On wyciągnął mnie z błota i wydobył z dna” - oznacza to, że zwracając się ku Bogu i powierzając Mu nasze problemy, stajemy się zdolni do przezwyciężenia pokus, wad i słabości. „Postawił moje stopy na skale” oznacza, że zdając się we wszystkim na Boże wsparcie, zyskujemy opokę i poczucie pełnego bezpieczeństwa. „Wskazał mi kierunek marszu” oznacza, że starając się postępować tak, jak oczekuje tego od nas Bóg, zawsze możemy liczyć na jego wskazania i przewodnictwo.
                    Modlitwa
                    Modlę się, ażebym czuł pod stopami litą powierzchnię skały i pozwolił Bogu kierować wszystkimi moimi poczynaniami.
                    ----
                    A...
                    • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 20.05.20, 11:10
                     Myśl przewodnia na dzien 20.05.

                     Twoje mityngowe wypowiedzi mogą okazać się pomocne dla innych; gdy z tą intencją dzielisz się swymi doświadczeniami, czujesz się rozumiany i użyteczny. Im więcej z siebie dajesz, tym więcej otrzymujesz. Szczere opowiadanie o własnych uczuciach i trudnych kolejach życia sprzyja zdrowieniu. Jedno nasze słowo może się czasem okazać przełomowe dla czyjegoś losu. Pomaganie innym to świetny sposób na zachowanie trzeźwości. Świadomość, że uczyniło się coś dobrego dla drugiej istoty ludzkiej, napawa człowieka nieporównaną radością i satysfakcją.

                     Pytanie: Czy pomagam innym?

                     Medytacja
                     Bez Boga nie sposób odnieść prawdziwego zwycięstwa. Wygrane ongiś wielkie bitwy odeszły w przeszłość. Prawdę mówiąc, świat byłby o wiele szczęśliwszym miejscem, gdyby nie było w nim aż tylu skorych do walki przywódców i wojowników. Najcięższe bitwy to zmagania duchowe, które toczą się w naszym wnętrzu, lecz wygranie ich pozwala nam poznać smak autentycznego zwycięstwa - zwycięstwa nad sobą samym. Przezwyciężając wady, pokusy i słabości, torujemy sobie drogę ku lepszemu, zwycięskiemu życiu. Zdobądź się więc na wytrwałość i odwagę. Pamiętaj, że wszędzie tam, gdzie jest Bóg, prędzej czy później zagości triumf.

                     Modlitwa
                     Modlę się, ażeby Boża obecność w mym życiu odstraszyła panoszące się w nim siły zła.
                     Modlę się, ażebym z Bożą pomocą odniósł duchowe zwycięstwo nad sobą.
                     -----
                     A...
                     • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 21.05.20, 10:20
                      Myśl przewodnia na dzien 21.05.

                      Jedną z najwspanialszych właściwości Wspólnoty jest możliwość dzielenia się - im bardziej dzielisz się z innymi, tym więcej sam posiadasz. Gdy piliśmy, nie mieliśmy w zwyczaju dzielić się czymkolwiek. W zależności od sytuacji, powstrzymywały nas od tego egoizm, zachłanność lub wstyd. Zamknięci w sobie i samolubni, czuliśmy się bardzo samotni. Trafiwszy do AA, natychmiast wyczuliśmy panującą tu atmosferę wspólnoty, szczerości i otwartości. Z pełnym zdumienia podziwem słuchaliśmy, jak inni alkoholicy bez wahania opowiadają o swoich pobytach w więzieniu, szpitalu psychiatrycznym, izbie wytrzeźwień itp.

                      Pytanie: Czy dzielę się swoimi doświadczeniem?

                      Medytacja
                      Charakter kształtuje się poprzez codzienne wypełnianie powinności. Bądź posłuszny swej intuicji duchowej i obieraj prostą drogę. Tym, co świętoszkowato nawołują: „Panie, Panie!”, a zarazem wykazują opieszałość, daleko do posłuszeństwa i prawości. Potrzebujesz chwil modlitwy i medytacji, ale nie zwalnia cię to z sumiennego wykonywania codziennych czynności. Ludzie zajęci w sposób twórczy i pożyteczny potrafią wypoczywać i cierpliwie czekać na Boże przewodnictwo. Jeśli będziesz posłuszny wskazaniom Siły Wyższej, zaznasz spokoju i wytchnienia.

                      Modlitwa
                      Modlę się, ażebym podążał za głosem sumienia i wskazaniami Bożymi.
                      Modlę się, abym w razie upadku potrafił podnieść się i ruszyć dalej - właściwą drogą.
                      -----
                      A...
                      • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 22.05.20, 07:45
                       Myśl przewodnia na dzien 22.05.

                       Szczerość i gotowość do dzielenia się sobą to godne podziwu atrybuty Wspólnoty. Im dłużej do niej należymy, tym łatwiej przychodzi nam zabieranie głosu na mityngach. Inni czerpią z naszych wypowiedzi naukę, siłę i nadzieję; my zaś odczuwamy ulgę, mogąc nareszcie odkryć przed ludźmi wstydliwe tajemnice naszego życia i duszy. Dzielenie się doświadczeniem umożliwia identyfikację, która zarówno mówiącym, jak i słuchającym przynosi wiele korzyści. Zrzucając z serce ciężar rozmaitych „sekretów”, przyspieszamy też proces zdrowienia.

                       Pytanie: Czy wiem, że im bardziej jestem szczery i otwarty, tym bardziej rosną moje szanse na zachowanie trzeźwości?

                       Medytacja
                       Niestrudzenie zwracaj się do Boga o siłę. Módl się o nią zawsze, kiedy czujesz, że twoje zamiary pozostają w zgodzie z twoim sumieniem i Bożym przewodnictwem - niezależnie od tego, czy dotyczy to spraw błahych czy niesłychanie ważnych. Szukaj Bożego wsparcia zwłaszcza wtedy, gdy twoje własne siły są już na wyczerpaniu - masz do tego prawo, a więc korzystaj z niego. Żebrak musi błagać o litość, a syn - po prostu domaga się swoich praw. By zbyt długo nie czekać na zmiłowanie, śmiało rość sobie prawo do tego, co należy się wszystkim Dzieciom Bożym, o ile tylko występują w słusznej sprawie.

                       Modlitwa
                       Modlę się, ażebym bez wahania szukał Bożego wsparcia zawsze, kiedy go potrzebuję.
                       Modlę się, abym uznał siebie za Dziecko Boże.
                       -----
                       A...
                       • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 23.05.20, 09:15
                        Myśl przewodnia na dzien 23.05.

                        Dwunasty Krok Programu, mówiący o niesieniu posłania, zawiera w sobie pięć elementów; ufność, wyznanie, pewność, zmianę i wsparcie. Jeśli szczerze chcemy pomóc innemu alkoholikowi, musimy zdobyć jego zaufanie. Opowiadając o własnych doświadczeniach związanych z piciem, przekonujemy naszych słuchaczy o tym, że jesteśmy „oblatani” i „z branży”. Jeśli ujmie ich nasza szczerość i otwartość, uwierzą, że naprawdę pragniemy im pomóc. Poczują się też mniej osamotnieni w swoim bólu i bezradności. Nabiorą ufności, otuchy i nadziei.

                        Pytanie: Czy los innych alkoholików obchodzi mnie na tyle, że będę w stanie pozyskać ich zaufanie?

                        Medytacja
                        Jeśli zaniedbam codzienne drobne powinności, prędzej czy później doprowadzę do sytuacji kryzysowej. To, czego dopilnowuję dzisiaj, stanowi podwalinę lepszego jutra. Jeżeli mam coś do zrobienia, powinienem to wykonać w wyznaczonym czasie, bez ociągania się i odkładania na później - dopiero wówczas będę bowiem gotów do zabrania się za coś innego. Wszystko, co robię, jest ofiarą składną Bogu. Spełniwszy polecenie Siły Wyższej, winienem powrócić do Niej z meldunkiem, że zadanie zostało wykonane.

                        Modlitwa
                        Modlę się, abym przystępując do działania, nie szukał poklasku.Modlę się, abym efekty swoich poczynań zawsze pozostawiał Bogu.
                        -----
                        A...
                        • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 24.05.20, 09:10
                         Myśl przewodnia na dzien 24.05.
                         Szczerze dzieląc się bolesnym doświadczeniem z kandydatami do Wspólnoty, zdobywamy ich zaufanie. To sprawia, że i oni się otwierają - wyjawiają nam rzeczy, o których nigdy przedtem z nikim nie rozmawiali. Wyznanie takie przynosi im ogromną ulgę, albowiem najbardziej ciąży ludziom to, co utrzymują w tajemnicy przed innymi. Otworzywszy przed nami swoje serce, doznają lekkości i wyzwolenia.

                         Pytanie: Czy los innych alkoholików obchodzi mnie na tyle, że nie zawahają się otworzyć przede mną serca?
                         Medytacja
                         Ze wszystkich sił winienem starać się pomagać innym. Nieszczęśnicy, których napotykam na swojej drodze, są mi zesłani przez Siłę Wyższą. Ona użyczy mi siły, jakiej potrzebuję, by im dopomóc. Zakres świadczonej przeze mnie pomocy będzie się stopniowo poszerzał. Bóg dostarcza pokarmu dla mej duszy, a ja dzielę się nim z bliźnimi. Nigdy nie wolno mi twierdzić, że mam jedynie tyle sił, ile sam potrzebuję. Im więcej przekazuję innym, tym więcej ich posiadam. Jeśli to, czym dysponuję, zechcę zachować wyłącznie dla siebie, w końcu wszystko stracę.
                         Modlitwa
                         Modlę się, ażebym szczerze pragnął dawać.
                         Modlę się, ażebym zesłaną mi siłą dzielił się chętnie z innymi.
                         -----
                         A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 25.05.20, 09:25
                          Myśl przewodnia na dzien 25.05.

                          Aby Dwunasty Krok mógł odnieść pozytywny skutek, kandydaci do Wspólnoty muszą mieć pewność, że szczerze pragną zaprzestać picia. Muszą uznać fakt, że jeśli nie zaczną pracować nad swoim problemem, ich sytuacja tylko się pogorszy. Muszą zdobyć się na szczerość i ujrzeć siebie w prawdzie. Muszą być gotowi zrobić wszystko, by uporać się z nałogiem. Muszą zdać sobie sprawę, że od przekonania i determinacji, jaką wykażą, zależy całe ich dalsze życie.

                          Pytanie: Czy los innych alkoholików obchodzi mnie na tyle, że będę umiał pomóc im nabrać pewności i zdobyć się na determinację?

                          Medytacja
                          Pamiętaj, że pomoc, jaką możesz nieść ludziom, niemal nie zna granic. Nigdy nie poddawaj się tylko dlatego, że jakieś przedsięwzięcie zdaje się wykraczać poza zasięg twoich możliwości. Rezygnuj jedynie wtedy, gdy działanie pozostawałoby w niezgodzie z twoim sumieniem i Bożymi wskazaniami dla ciebie. Służąc innym pomocą, wspomnij ziarno posiane na ugorze: nie ma pewności, że kiedy przebije się ono na powierzchnię, powita je ciepło i przyjazny blask słońca. Ale choć na pierwszy rzut oka pewne zadania wydają się przerastać twoje siły, może się okazać, że z Bożym wsparciem jesteś w stanie im podołać.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym niosąc pomoc innym, nigdy się nie zniechęcał, lecz ufnie zdawał się na Boże błogosławieństwo i wsparcie.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 26.05.20, 09:45
                          Myśl przewodnia na dzien 26.05.

                          Kolejnym etapem Dwunastego Kroku jest swego rodzaju „nawrócenie”, czyli szeroko pojęta przemiana. Kandydaci do AA muszą zmienić swój sposób myślenia. Do tej pory całe życie obracało się wokół picia; trzeba, by teraz stawili czoło życiu, w którym nie ma alkoholu. Muszę przekonać się, że siłą własnej woli nie są w stanie zapanować nad nałogiem: winni zwrócić się o pomoc do Siły Wyższej. Codziennie muszą prosić o jej moc, jakiej potrzebują do zachowania trzeźwości przez najbliższe dwadzieścia cztery godziny. Przemiana i nawrócenie się na wiarę w Siłę Wyższą przebiegają stopniowo, dzień po dniu. Coraz dłuższy okres trzeźwości potwierdza ich zbawienne działanie.

                          Pytanie: Czy los innych alkoholików obchodzi mnie na tyle, że zdołam im pomóc zmienić się i „nawrócić”?

                          Medytacja
                          By użyczono ci daru Bożej Mocy, musisz się wpierw nauczyć samodyscypliny. Ci, którzy go posiedli, długo nań pracowali, cierpliwie przygotowując się na otrzymanie go. Nie ustawaj więc w wysiłku i rozwoju duchowym. By nie przegrać swego życia, sumiennie stosuj w nim wszystkie zasady duchowości. Zachodzącej w tobie przemianie wewnętrznej dawaj wyraz swoim postępowaniem - świat z pewnością ową zmianę zauważy.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażeby me życie było dowodem Bożej Mocy.
                          Modlę się, ażebym systematycznie dbał o samodyscyplinę duchową, albowiem przygotuje mnie ona na wszystkie okazje i konieczności życiowe.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 27.05.20, 08:20
                          Myśl przewodnia na dzien 27.05.

                          Ostatnia cząstka Dwunastego Kroku jest kontynuowanie raz okazanej pomocy. Winniśmy wciąż służyć wsparciem naszym „podopiecznym”, gdy zaczną stawiać pierwsze kroki na nowej drodze życia i zachęcać ich, żeby jak najczęściej uczęszczali na mityngi. Przekonają się, że w grupie ludzi zachowanie trzeźwości przychodzi łatwiej niż wtedy, gdy człowiek zmaga się samotnie. Odwiedzając nowicjuszy i telefonując do nich, pomożemy im wytrwać w początkowo trudnym postanowieniu niepicia; przyczyniamy się też do podtrzymania ich więzi ze Wspólnotą. Systematycznie kontynuowane wsparcie może przerodzić się w owocne sponsorowanie.

                          Pytanie: Czy los innych alkoholików obchodzi mnie na tyle, bym towarzyszył im na nowej drodze życia dopóty, dopóki nie staną na własnych nogach?

                          Medytacja
                          Dorodne rośliny maja zwykle silne korzenie. Z jednej strony wystrzeliwują w górę, ciesząc swym widokiem spragnione piękna oko świata, z drugiej zaś zapuszczają się głęboko pod ziemię, jako mocny korzeń zapewnia stabilność i umocnią przetrwanie. Ów dwukierunkowy rozwój to naturalne prawo przyrody, a zarazem życiowa konieczność. Im wyższa i potężniejsza jest roślina, tym głębiej musi zapuszczać korzenie. Podobnie rzecz ma się z moim życiem: nie rozkwitnie ono ani nie zaowocuje, jeśli nie zakorzenią się w nim moje nowe poglądy i nawyki, płynące z głębokiej wiary w Boga oraz przekonania o dobru i celowości wszechświata.

                          Modlitwa
                          Modlę się, aby korzenie mego życia tkwiły głęboko w wierze, co zapewni mi niezmącone poczucie bezpieczeństwa.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 28.05.20, 10:10
                          Myśl przewodnia na dzien 28.05.

                          We Wspólnocie przekonujemy się, że w pewnym sensie nasza choroba jest swego rodzaju darem: jako alkoholicy możemy bardzo przydać się ludziom, albowiem dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, które pozostają niedostępne dla osób nieuzależnionych, co czyni nas zdolnymi do skutecznego przychodzenia z pomocą. Niepowtarzalność wszystkich członków ruchu AA polega na tym, że zaznawszy straszliwego bólu, upodlenia i klęski, czynią oni ze swej choroby narzędzie pomocy. Jesteśmy niejako stworzeni do niesienia jej - właśnie dlatego, że na własnej skórze doświadczyliśmy zarówno zgubnych skutków nałogu, jak i zbawiennego oddziaływania Programu.

                          Pytanie: Czy wierzę w to, że mogę być wyjątkowo pomocny?
                          Medytacja
                          Powinienem wyczulić się na Bożą Obecność - Bóg nie odstępuje mnie ani na krok, wszędzie i zawsze ochrania mnie i dodaje sił. Wystarczy, że będę pamiętał, iż On jest u mego boku, a poradzę sobie ze wszystkimi trudnościami, niepowodzeniami i wyzwaniami losu. Wiara w Jego nieustanną bliskość przynosi mi spokój i ukojenie. Zawsze winienem postępować tak, jakby rzeczywiście stał tuż-tuż przy mnie; choć umyka memu spojrzeniu, mogę Go zobaczyć oczyma duszy - na tym właśnie polega istota wiary.
                          Modlitwa
                          Modlę się, abym wyczulił się na Bożą bliskość, albowiem na zawsze uwolni mnie to od poczucia bezradności i osamotnienia.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 29.05.20, 11:55
                          Myśl przewodnia na duien 29.05.
                          My, którzy zrozumieliśmy, że nasz problem alkoholowy najlepiej jest złożyć w ręce Siły Wyższej, możemy dopomóc innym w uczynieniu tego samego. Możemy stać się łączącym ogniwem pomiędzy bezradnością zrozpaczonego alkoholika a nieskończoną mocą Bożych sił. Nasza wyjątkowa przydatność bierze się z tego, że - na swoje szczęście czy nieszczęście - jesteśmy alkoholikami. Jeśli chcemy być naprawdę pożyteczni, swój ból, upodlenie i klęskę obrócimy w dobro.

                          Pytanie: Czy pragnę uczynić ze swojej choroby narzędzie pomocy?
                          Medytacja
                          Będę pomagał innym. Postaram się, aby nie było dnia, w którym nie wyciągnąłbym do kogoś mojej pomocnej dłoni. Chcę dodawać otuchy i przynosić ulgę w cierpieniu. W bezradnych i zagubionych tchnę nadzieję, wiarę, siłę i odwagę. Z wdzięcznością za dobry los, jaki mnie spotkał, wesprę tych, którzy uginają się pod ciężarem klęski, zwątpienia i samotności.
                          Modlitwa
                          Modlę się, ażeby Bóg posługiwał się mną w przynoszeniu ludziom ulgi.
                          Modlę się, aby me szczere wysiłki wsparły i ożywiły niejedna zagubioną duszę.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 30.05.20, 10:20
                          Myśl przewodnia na dzien 30.05.

                          Jestem jednym z wielu; jestem jedyny i niepowtarzalny, ale jednocześnie jestem członkiem i częścią Wspólnoty. By rozbudzić uśpione we mnie życie, winienem stosować się do zasad rozwoju duchowego. AA jako ruch ma oczywiście wymiar ludzki, lecz jako Wspólnota Najwyższych Celów posiada też wymiar boski. Przynależąc do niej, zmierzam ku lepszemu życiu i zbliżam się do Boga. Prawdę mówiąc, moje uczestnictwo w AA poczytuję sobie za zaszczyt; dlatego bez narzekań i ociągania się przyjmuję przewidzianą dla mnie część obowiązków i odpowiedzialności. Jeśli w jakimś stopniu zaniedbuję swoje powinności i wkład, w tymże stopniu traci na tym cała Wspólnota; jeśli zaś osiągam sukces, staje się on też sukcesem całego ruchu.

                          Pytanie: Czy powyższą prawidłowość uznaję za swoje credo - credo członka Wspólnoty?

                          Medytacja
                          "Chwalmy Pana!" - lecz cóż to właściwie oznacza? Oznacza to wdzięczność za wszystkie cuda wszechświata i dobrodziejstwa twego życia. Chwal Boga swoją wdzięcznością i pokorą - natchnie cię to mocą przezwyciężenia siebie, albowiem wdzięcznych i pokornych nie ima się pokusa czynienia zła. Będziesz się czuł bezpieczny, wiedząc, że wszystko zmierza ku dobremu. Zwróć więc swoje oczy ku Sile Wyższej i chwal Ją ze wszystkich sił.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym umiał być wdzięczny za wszystkie błogosławieństwa mego życia.
                          Modlę się, aby stać mnie było na pokorę, ponieważ wiem, że na nie nie zasługuję.
                          ------
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 30.05.20, 16:15
                          Myśl przewodnia na dzien 31.05.

                          Nie będę czekał na powołanie mnie do służby AA - zgłoszę się na ochotnika. Będę lojalny w działaniu, hojny w dawaniu, łagodny w wyrażaniu opinii, twórczy w podsuwaniu pomysłów, otwarty, szczery i przepełniony miłością do ludzi. Będę służył AA swoją uwagą, zapałem i ofiarnością, a nade wszystko - sobą samym.

                          Pytanie: Czy powyższą deklarację mógłbym przyjąć za własne credo?

                          Medytacja
                          Wiele jest rodzajów modlitwy, ale tym, co łączy je wszystkie, jest zjednoczenie się z Istotą Najwyższą duszą i umysłem. Modlitwą jest przebłysk wiary, słowo otuchy, pełne miłości spojrzenie, uczucie bezgranicznej ufności, przekonanie o dobru i celowości wszechświata. Na skutek każdej modlitwy czujemy się w pełni siły, potrzebnej do przezwyciężenia zła i pokusy. Nawet jeśli nasza modlitwa nie wyraża żadnej prośby, to i tak zawsze owocuje poczuciem mocy, albowiem dusza, jednocząc się z Bogiem, samoistnie poddaje się Jego zbawiennemu oddziaływaniu. Dusza - choć chwilowo gości w ludzkim ciele - wciąż potrzebuje tego, co właściwe jest Sferze Błękitu, w której znajduje się prawdziwy dom.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym nauczył się modlić.
                          Modlę się, aby poprzez modlitwę docierała do mnie myśl i wola Boga.
                          ------
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 30.05.20, 16:20
                          Myśl przewodnia na dzien 01.06.

                          Od kiedy odstawiłem alkohol, wcale nie tęsknię za drżeniem rąk, migreną, bólami mięśni, dolegliwościami żołądkowymi, osłabieniem, parodniowym zarostem, przekrwionymi oczami i ziemista cerą. Ani za przykrą konfrontacją z rodziną nazajutrz. Ani za wymyślaniem kłamliwych usprawiedliwień. Ani za bezskutecznymi próbami doprowadzenia siebie do stanu jakiej takiej „używalności”. Ani za stwierdzeniem, że mój portfel jest kompletnie pusty.

                          Pytanie: Nie tęskno mi chyba do tego wszystkiego, prawda?

                          Medytacja
                          Narodziłeś się z wpisaną w ciebie iskierką boskości. Życie, jakie przez lata wiodłeś, nieustannie ją przygaszało; a przecież Boży płomyczek winieneś w sobie pielęgnować i podsycać, tak by w końcu buchnął w tobie gorącym pragnieniem dobra i prawości. Próbując spełnić Wolę Bożą, coraz lepiej wdrażasz się w nowe życie. Rozmyślając o Bogu, zwracając się ku Niemu w modlitwie i jednocząc się z Nim, coraz bardziej się do Niego upodabniasz. Przejście od materii ku duchowości jest drogą Świętego Partnerstwa.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym pielęgnował i podsycał w sobie Boży płomyczek dobra.
                          Modlę się, abym stopniowo przechodził od starego do nowego życia.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 02.06.20, 08:45
                          Myśl przewodnia na dzien 02.06.

                          Od kiedy odstawiłem butelkę, wcale mi nie tęskno do zastanawiania się, czy mój samochód jest w garażu i jak właściwie dotarłem do domu. Wcale nie mam ochoty usiłować sobie przypomnieć, gdzie byłem i co robiłem, zanim „urwał mi się film”. Nie śpieszno mi do wstydu i zakłopotania, jakie odczuwałem spóźniwszy się na kacu do pracy. Ani też wcale mi nie brak lęku - tego wiecznie siedzącego mi na karku, nieodłącznego towarzysza.

                          Pytanie: Jestem chyba pewien, że nie brak mi tego wszystkiego, prawda?

                          Medytacja
                          Nie sposób wierzyć w Boga, a zarazem trwać w egoizmie. Stare, samolubne „ja” kurczy się, więdnie i umiera, zaś odrodzona dusza nosi na sobie znamię Boże. Celem życia jest stopniowe wyzbywanie się ego - wzrastanie w miłości do Boga i bliźnich. Na początku drogi twoje podobieństwo do Stwórcy jest ledwie znikome, lecz z czasem obraz staje się coraz jaśniejszy, czystszy, wyrazistszy, tak że ci, którzy z tobą obcują, zaczynają dostrzegać na twoim przykładzie błogosławione działanie Bożej Łaski w życiu człowieka.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym coraz bardziej upodabniał się do Boga.
                          Modlę się, abym stał się uosobieniem działania Bożej Łaski, która wpływa na ludzkie życie.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 03.06.20, 08:30
                          Myśl przewodnia na dzien 03.06.

                          By wyczerpać listę rzeczy, na które - od kiedy przestałem pić - wcale nie mam ochoty, wymienię jeszcze następujące „rozrywki”: uganianie się po całym mieście w poszukiwaniu jakiejś otwartej knajpy, w której mógłbym golnąć sobie jednego; usilne skrywanie przed ludźmi mego koszmarnego samopoczucia fizycznego i psychicznego; spoglądanie na siebie ze wstrętem w lustro i przeklinanie własnej głupoty; powstrzymywanie się „w zaparte” od picia, żeby choć na dzień lub dwa przerwać błędne koło nałogu; systematyczne pogrążanie się w poczuciu własnego zagubienia i niemocy oraz absurdalności życia.

                          Pytanie: Czy jestem przekonany, że nie chcę już sobie fundować podobnych „przyjemności”?

                          Medytacja
                          Miłość jest potęgą, która przeobraża twoje życie. Ucz się kochać swoją rodzinę i przyjaciół; staraj się pokochać wszystkich - nawet „grzeszników i łotrów”. Jeszcze wspanialsza zaś może być twoja miłość do Boga; niechaj wypływa ona z wdzięczności do Niego za błogosławieństwa, jakie ci zsyła. Swą miłością wyrażamy najwyższy szacunek dla jego darów i radość z nich, umożliwiając Mu tym samym dalszą szczodrość. Wypełń swe serce wdzięcznością i powtarzaj: „Dzięki Ci, Boże”, aż stanie się to twoim zwyczajem.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym uczył się kochać Boga i wszystkich ludzi.
                          Modlę się, ażebym nie ustawał w dziękczynieniu za zsyłane mi dobrodziejstwa.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 04.06.20, 11:10
                          Myśl przewodnia na dzien 04.06.

                          Od kiedy zaprzestałem picia, w moim życiu dzieje się wiele dobrego. Lubię budzić się rano w dobrym zdrowiu i nastroju. Czerpię zadowolenie z pracy. Szczęściem napawa mnie miłość moich dzieci i zaufanie, jakim mnie darzą. Czuję się lekki i spokojny, gdyż nie nękają mnie wyrzuty sumienia. Satysfakcji dostarcza mi fakt, że nareszcie stałem się dla ludzi kimś wiarygodnym. Piękno natury przyprawia mnie o zachwyt i wzruszenie. Swoją przyszłość widzę w jasnych barwach. Moje życie nabrało sensu i zmierza we właściwym kierunku.

                          Pytanie: Zapewne wysoko sobie cenię to wszystko, nieprawdaż?

                          Medytacja
                          Nadając kształt swemu życiu, z surowca, jakim dysponujesz, winieneś formować dobro i piękno - niechaj twoja „twórczość” stanie się wyrazem ducha. Materia to glina, której nadajemy postać duchową. Trzeba, byśmy wpierw zdemaskowali egoizm - którym podszyte są nasze pragnienia, motywy, słowa i postępki - a następnie rozprawili się z nim tak, by uczynić z niego oręż w walce o prawdę i dobro. Modelując swój charakter i los, dostrzeżesz właściwy kierunek zmian i podążając ta drogą, będziesz mógł stać się człowiekiem szlachetnego pokroju.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym kształtując swe życie, działał na rzecz dobra, prawdy i piękna.
                          Modlę się, aby nie zniechęcało mnie powolne tempo zachodzących we mnie zmian.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 05.06.20, 08:20
                          Myśl przewodnia na dzien 05.06.

                          My, współcześni alkoholicy, mamy ogromne szczęście: przyszło nam żyć w czasach, w których istnieje już Wspólnota AA. Zanim doszło do jej powstania, niewiele było nadziei dla chorych na alkoholizm. Wielu rozbitków życiowych znalazło schronienie w zacisznej przystani AA: można by ją nazwać odnowicielką zabłąkanych dusz. Ludziom, którzy cierpiąc na problemy osobowości pogrążają się w alkoholizmie, ofiarowuje się tu Program: nie tylko sposób na uwolnienie się od nałogu, ale także nową, lepszą drogę życia.

                          Pytanie: Czy w darze od Wspólnoty otrzymałem lepsze życie?

                          Medytacja
                          Bóg cicho i łagodnie przemawia do ciebie poprzez twoje myśli i uczucia - wyczul się więc na głos sumienia, albowiem jest on Głosem Siły Wyższej. Podążając za nim, nigdy nie narazisz się na rozczarowanie. Ów cichy, łagodny głos uspokoi twoje rozstrojone nerwy; tchnie w ciebie siłę i zdecydowanie, ale także tkliwie cię poruszy; będzie twą mocą i ukojeniem zarazem. Prawości twej postawy moralnej sprzyja odważne i cierpliwe wsłuchiwanie się w głos własnego sumienia.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym uważnie słuchał głosu mojego sumienia - którym przemawia do mnie Bóg - i był zawsze posłuszny jego wskazaniom.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 06.06.20, 07:55
                          Myśl przewodnia na dzien 06.06.

                          Uciekając się do picia, alkoholicy dają wyraz swoim chorym emocjom i nieprzystosowaniu do życia. Osobiście uważam, że od najmłodszych lat miałem zadatki na alkoholika: cierpiałem na kompleks niższości i z trudem nawiązywałem kontakt z ludźmi; czułem się wyobcowany, niezwykle samotny, a także zupełnie bezradny wobec otaczającej mnie rzeczywistości.

                          Pytanie: Czy piłem przede wszystkim po to, żeby uciec od siebie?

                          Medytacja
                          Postrzeganie Boga zdeterminowane jest ludzkimi potrzebami, dlatego każdy człowiek myśli o Nim na swój sposób. Masz więc prawo widzieć i rozumieć Go po swojemu; jednakże ważne jest, zaspokoić wszystkie twoje indywidualne potrzeby. Słabi potrzebują Bożego wsparcia, silni - Bożego nadzoru, upadli Bożej Łaski; prawi modlą się do Niego, by okazał zmiłowanie łotrom; samotni szukają w nim przyjaciela; bojownicy o słuszną sprawę upatrują w Nim swego przywódcy. Bóg będzie dla ciebie tym, czym sam Go dla siebie uczynisz. Na pewno zwrócisz się do Niego w chwili, w której poczujesz, jak bardzo jest ci potrzebny.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym widział w Bogu niezawodne Źródło Mocy, zdolne zaspokoić wszystkie moje potrzeby.
                          Modlę się, abym zawsze prosił Go o pomoc w rozwiązywaniu problemów.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 07.06.20, 08:40
                          Myśl przewodnia na dzien 07.06.

                          Alkoholizm jest chorobą postępującą: zacząwszy przez fazę picia problemowego, by wkroczyć w etap picia ustawicznego. Trafiamy do szpitali i więzień. Tracimy pracę, dom, rodzinę i szacunek dla samych siebie. Tak, doświadczenie życiowe niezbicie dowodzi, że alkoholizm jest chorobą potencjalnie śmiertelną - można się znaleźć albo w zakładzie zamkniętym, albo w kostnicy, albo... we Wspólnocie, która nauczy nas zachowywać całkowita abstynencję.

                          Pytanie: Czy wiedząc o tym, zrobię wszystko, żeby nie sięgnąć po pierwszy kieliszek?

                          Medytacja
                          Możesz nie tylko żyć nowym życiem, lecz także wzrastać w poczuciu łaski, mocy i piękna. Niestrudzenie kieruj się naprzód i w górę, podążając za wskazaniami duchowości. W świecie zwierzęcym motorem przeobrażeń jest biologiczna potrzeba zaspokojenie głodu. W świecie ludzkiej duszy charakter człowieka ulega doskonaleniu wraz z rosnącymi potrzebami duchowymi - potrzebą piękna, miłości, uczciwości, prostolinijności i bezinteresowności. Zmierzając ku owym wartościom, zmieniasz całą swą naturę tak, że nareszcie potrafisz czerpać z życia pełnymi garściami i radować się własnym istnieniem.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym podążał i piął się w górę.
                          Modlę się, abym powodowany potrzebami duchowymi, coraz bardziej doskonalił swój charakter.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 08.06.20, 09:45
                          Myśl przewodnia na dzien 08.06.

                          Kiedy człowiek już raz przekroczył niewidzialną granicę, do końca życia pozostanie alkoholikiem. Jeśli pije się dalej, może być tylko gorzej - nigdy lepiej. Alkoholizmu nie da się wyleczyć - można go jedynie powstrzymać. Choćbyśmy nie wiem jak długo zachowywali trzeźwość, jeżeli znów sięgniemy po alkohol, skutki zapicia będą takie jak ostatnio albo jeszcze gorsze. Historia AA nie zna wyjątku od tej reguły. Nigdy nie uda nam się powrócić do bezpiecznego picia.

                          Pytanie: Czy spróbuję pić „towarzysko” i „kontrolowanie”?

                          Medytacja
                          Przyszedłeś na ten świat przede wszystkim po to, by doskonalić swą duszę. To jej, a nie ciału, służy nasze życie, choć często obieramy drogę w kierunku przeciwnym do duchowego. Bóg pragnie, abyś nie zaniedbując ciała, rozwijał w sobie duchowość: zachowując równowagę i umiejętnie dobierając proporcje. otrzymasz „produkt najwyższej jakości”. Jeśli tę zasadę odrzucisz, Wola Boża nie będzie mogła wypełnić się w twoim życiu, a twój rozwój duchowy ulegnie zahamowaniu. Duszę kształtuje wybierane przez człowieka dobro, które nadaje cel i sens jego życiu.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym wybierał to co sprzyja doskonaleniu duszy.
                          Modlę się, abym zmierzał do celu, jaki obmyślił dla mnie Bóg.
                          ------
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 09.06.20, 10:25
                          Myśl przewodnia na dzien 09.06.

                          Przyszedł kiedyś czas, gdy dosięgnęliśmy wreszcie „dna”. Oznaczało to nie tyle ruinę finansową - ile spustoszenie duchowe i emocjonalne: zapadliśmy na chorobę duszy i uczuć. Nienawidziliśmy siebie i swojego sposobu życia. Przerastało nas ono na każdym kroku, wywołując rosnące poczucie bezsilności, osamotnienia i absurdu. Ogarnęło nas dojmujące poczucie, że jeśli temu jakoś nie zaradzimy, to będziemy musieli skończyć ze sobą.

                          Pytanie: Czy cieszę się, że wybierając abstynencję i pracę nad sobą, wybrałem życie?

                          Medytacja
                          Wiara nie jest wiedzą, lecz ślepą ufnością - jeśli wierzę nie widząc i nie wiedząc na pewno, to wierzę naprawdę. Ponieważ ogranicza nas czas i przestrzeń, bezkres i wieczność, pozostają poza naszym zasięgiem. Nie możemy w pełni ogarnąć myślą istoty Boga, ponieważ - w każdym sensie - jest On nieskończonością. Możemy z Nim jednak zjednoczyć siły i cele. Zjednoczenie się z Siłą Wyższą duszą i umysłem owocuje jednością celu, który zapewnia nam poczucie harmonii ze wszechświatem. Wszelkie zło wynika z dysharmonii; pozostając z Bogiem w zgodzie, świadczyć możemy jedynie dobro.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym harmonijnie współdziałał z Bogiem, bo pozwoli mi to przyczynić się do dobra we wszechświecie.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 10.06.20, 10:35
                          Myśl przewodnia na dzien 10.06.

                          Im ważniejsze były dla nas kiedykolwiek jakieś wartości moralne, religijne czy duchowe, tym lepiej poradzimy sobie w AA. Sięgnąwszy „dna”, w owym kluczowym momencie życia instynktownie chwytamy się pozostałych w nas resztek godności i uczciwości; odnajdujemy ukryte w głębi serca pragnienie prawości i wiary.

                          Pytanie: Czy doświadczyłem tego na sobie?

                          Medytacja
                          Świat dziwi się i nie dowierza, widząc, jak - w nagłej potrzebie - ktoś podejmuje w banku ogromną sumę pieniędzy. Świat bowiem nie zauważył, że gotówka napływała na konto stopniowo, latami, okupiona ciężką pracą. Podobnie rzecz ma się z naszym dorobkiem duchowym. Świat widzi jedynie, jak ten, który wierzy, zwraca się do Boga z prośbą o wsparcie i otrzymuje je; nie widział natomiast systematycznych wysiłków przez modlitwę, medytacje i sumienne wypełnianie codziennych powinności.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym dokonywał regularnych wpłat na swoje „konto duchowe”.
                          Modlę się, ażebym w godzinie potrzeby mógł z niego zaczerpnąć potrzebną mi „kwotę”.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 11.06.20, 09:25
                          Myśl przewodnia na dzien 11.06.

                          My, alkoholicy, musimy wierzyć w jakąś Siłę Większą od nas samych. Brak wiary w Siłę Wyższą prowadzi do ateizmu, który - jak już stwierdziliśmy - opiera się na trudnym do przyjęcia założeniu, że wszechświat powstał z niczego i zmierza donikąd. Zwracamy się więc ku Świętej Zasadzie Wszechświata, zwanej przez nas Bogiem.

                          Pytanie: Czy porzuciłem wszelkie próby kierowania swoim życiem?

                          Medytacja
                          „Panie dzięki Ci za wspaniały dar spokoju - spokoju, który umyka wszelkiemu rozumieniu; spokoju, którego świat nie jest w stanie ani dać, ani odebrać”. Tego rodzaju spokój zapewnić nam może jedynie Bóg - pośród zgiełku i pośpiechu życia, mimo wszelkich problemów i przeciwności losu. Pokój ów jest pieczęcią Królestwa Ducha. Zapracowawszy nań, umiemy oddzielić ziarno od plew.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym zaznał dziś wewnętrznego spokoju.
                          Modlę się, abym dzisiejszy dzień przeżył w pokoju z samym sobą.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 12.06.20, 08:55
                          Myśl przewodnia na dzien 12.06.

                          Trafiwszy do Wspólnoty, dokonaliśmy odkrycia na miarę epoki: okazało sie bowiem, że nie jesteśmy łotrami i słabeuszami, lecz ludźmi chorymi. Przekonaliśmy się też, że nasza przypadłość wcale nie należy do rzadkości: poznaliśmy grono osób cierpiących na tę samą co my chorobę; ludzie ci przeszli przez podobne do naszych doświadczenia, a jednak teraz powracali do zdrowia. „Skoro oni dali sobie radę - pomyśleliśmy - to przecież i nam może się to udać”.

                          Pytanie: Czy w dniu, w którym zawitałem na pierwszy mityng, obudziła się we mnie nadzieja?

                          Medytacja
                          „Ten, co posłuszny jest Jego wskazaniom, jest jak człowiek, który zbudował swój dom na skale; i ani ulewa, ani powódź, ani wichura tego domu nie zniszczyły i trwał on niewzruszenie, albowiem postawiono go na skale”. Jeśli życie swe zbudujesz na posłuszeństwie wobec Siły Wyższej i wypełnianiu Jej woli, nawet w godzinie burzy zachowasz równowagę i grunt pod nogami. Pogoda ducha, stoicki spokój, wytrwałość i zdecydowanie - oto przymioty twego życia-domu, które budujesz, kładąc kamień po kamieniu, od fundamentów przez ściany aż po dach, a każdy kamień to akt twego posłuszeństwa wobec Woli Bożej.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym swoje życie umiał oprzeć na opoce wiary.
                          Modlę się, abym zechciał być posłuszny wizji Odrodzenia Duchowego.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 13.06.20, 07:55
                          Myśl przewodnia na dzien 13.06.

                          We Wspólnocie uczymy się zmieniać nasz sposób myślenia i dbać o jasność umysłu. Uczymy się operować innymi niż dotychczas kategoriami. Zamiast skupiać się na krótkotrwałych korzyściach, jakie rzekomo płyną z picia, rozpoznajemy jego zgubny, dalekosiężny wpływ na nasze życie. Odkrywamy niebezpieczeństwa, które czają się na dnie pierwszego kieliszka; coraz lepiej potrafimy przewidzieć, jakie będą poranne następstwa szampańskiego na pozór wieczoru. Choćby nie wiem jak kusząco i niegroźnie wyglądała butelka na pierwszy rzut oka, musimy zdać sobie sprawę, że na dłuższą metę alkohol jest dla nas trucizną.

                          Pytanie: Czy nadal nie widzę świata poza butelką, czy też umiem wreszcie docenić piękno nowego, coraz lepszego życia, jakie bez niej mnie czeka?

                          Medytacja
                          Jeśli szczerze starasz się żyć w sposób, o którym mniemasz, iż podoba się Bogu, użycza ci On swego przewodnictwa w chwilach, gdy jednoczysz się z Nim w ciszy i skupieniu - pod warunkiem, że kierujesz swoje myśli ku dobru i Woli Bożej. Oto postawa, która pomaga nam w prawidłowym odczytywaniu Bożych wskazań. Podążając za nimi, będziesz osiągał i świadczył dobro. Siła Wyższa natchnie swym Duchem twoje myśli, intencje i uczynki, odcinając drogę zgubnej często samowoli. Poczujesz tym samym, że twe modlitwy zostały wysłuchane.

                          Modlitwa
                          Modle się, ażebym nadążał myślą za Bożymi wskazaniami.
                          Modlę się, aby Bóg podsuwał mi właściwy sposób myślenia.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 14.06.20, 09:30
                          Myśl przewodnia na dzien 14.06.

                          W AA oswajamy się z prawdą, że alkohol jest naszym największym wrogiem. Choć niegdyś zwykliśmy uważać go za przyjaciela, nadszedł dzień, w którym zwrócił się on przeciwko nam - zaczął nam zagrażać i niszczyć nasze życie. Nie wiemy dokładnie, kiedy to się stało, ale kłopoty, w jakie popadliśmy, nie pozwalają żywić żadnych wątpliwości co do samego faktu. Teraz mamy pełną świadomość tego, że dla nas alkohol oznacza klęskę, cierpienie i śmierć.

                          Pytanie: Czy moim podstawowym zadaniem jest nadal zachowanie trzeźwości?

                          Medytacja
                          Zmiana musi nastąpić w tobie, a nie w okolicznościach i warunkach życia - gdy ty doznasz przemiany, zmieni się też wszystko, co cię otacza. Dokładaj wszelkich starań, by stać się takim, jakim pragnie cię widzieć twoja Siła Wyższa. Słuchaj głosu swego sumienia. Zajmuj się wyłącznie dniem dzisiejszym. Korzystając z Bożego wsparcia, odważnie wychodź życiu naprzeciw. W każdej trudnej dla ciebie sytuacji bez wahania zdawaj sie na Boże przewodnictwo. Nie rozpamiętuj przeszłości. Nigdy nie odkładaj do jutra tego czego winieneś dopilnować dzisiaj.

                          Modlitwa
                          Modlę się, aby Bóg dopomógł mi w staniu sie takim, jakim pragnie mnie widzieć.
                          Modlę się, abym z pozytywnym nastawieniem stawił czoło problemom dnia dzisiejszego.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 15.06.20, 14:30
                          Myśl przewodnia na dzien 15.06.

                          AA opiera się na trzech podstawowych wartościach: na wspólnocie, wierze i służbie. Wspólnota jest oczywiście cudowna, ale - jako że ludzie są tylko ludźmi - także i jej nie omijają plotki, pretensje, rozczarowanie i nuda. W nawrocie leku lub zdenerwowania odkrywamy, ze przyjaźń i koleżeństwo to nie wszystko - potrzeba nam wiary. Gdy zostajemy sami ze sobą - sami z własną słabością, bezradnością, niepokojem - musimy zwrócić się o pomoc do naszego Boga.

                          Pytanie: Czy potrafię szczerze powiedzieć: „Niech się dzieje wola Twoja, a nie moja”?

                          Medytacja
                          Życie, którym kieruje Siła Wyższa, jest piękne. Piękne jest też uczucie poddawania się Bożemu przewodnictwu. Wciąż uświadamiaj sobie Bożą szczodrość i dobroć. Bóg zaplanował dla ciebie wspaniały los - Jego zamysł przekracza twe najśmielsze oczekiwania i marzenia. Podążając za Bożym przewodnictwem, będziesz Go stopniowo poznawał, wypełniając się przy tym rosnącym spokojem i radością. Bóg obmyślił i pobłogosławił twoje życie. Jeśli dobra materialne stoją na przeszkodzie twemu zjednoczeniu się z Nim, uznaj, że działają na twoja niekorzyść.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym zapracował sobie na Boże nagrody: spokój i poczucie siły.
                          Modlę się, ażebym stawał się coraz bardziej świadom Bożego przewodnictwa.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 16.06.20, 10:40
                          Myśl przewodnia na dzien 16.06.

                          Nawet i wiara nie jest wszystkim - trzeba uzupełnić ją służbą. By zachować to, co najcenniejsze, musimy się tym dzielić. Morze Martwe nie ma żadnego ujścia - dlatego jego wody są stojące i mocno zasolone. Wody Morza Galilejskiego są błękitne i przezroczyste, gdyż wraz z rzeką Jordan tworzą swego rodzaju system irygacyjny dla pustyni. Nasza przydatność, gotowość służenia sobą innym czyni nasze życie pożytecznym i wartościowym.

                          Pytanie: Czy służenie sobą innym nadaje cel i sens memu życiu?

                          Medytacja
                          Szukaj porozumienia z Siłą Wyższą wcześnie o poranku - zanim wpadniesz w wir codziennych zajęć, obowiązków i rozrywek. Niechaj ciche chwile skupienia umocnią twoją ufność w dobro i celowość wszechświata. „Jak trwoga, to do Boga” - mówi znane przysłowie; nie zwracaj się do Niego tylko i dopiero wtedy, gdy przytłaczają cię problemy i trudne zadania. Z czystym sercem i spokojnym umysłem, wyjdź Mu naprzeciw o świcie, głęboko świadom Jego bliskiej obecności - odetchnij Duchem tego świata. Ci, co zwracają się do Boga wówczas, gdy są w nagłej potrzebie, zapominają o tym, że gdyby wcześniej poprosili Go o radę i wsparcie, to wiele z ich obecnych problemów w ogóle by się nie pojawiło.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym w zgiełku i pospiechu życia nie zapominał o spotkaniu z Bogiem.
                          Modlę się, abym porozumienia z Nim szukał jak najwcześniej i jak najczęściej.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 17.06.20, 09:00
                          Myśl przewodnia na dzien 17.06.

                          Obecni członkowie Wspólnoty AA narodzili się niejako dwukrotnie. Przyszedłszy na świat, z czasem popadli w nałóg i wiedli pijackie życie pełne klęsk, nieszczęść i upokorzeń. Kiedy zaś trafili do AA, urodzili się jakby ponownie, by doświadczyć życia w trzeźwości - godziwego, spokojnego, pożytecznego. My, którzy wkroczyliśmy na nową drogę, jesteśmy poniekąd „chodzącym cudem”. I - jak to się mówi w AA - „żyjemy na kredyt”: zważywszy na to, co wyprawiała z nami choroba, wielu z nas już od dawna powinno nie żyć. A przecież dano nam jeszcze jedną szansę.

                          Pytanie: Czy wiem, że winien jestem Wspólnocie dług wdzięczności, którego chyba nigdy nie zdołam spłacić do końca?

                          Medytacja
                          Myśląc o Bogu z miłością i czcią, oddalamy od siebie wszelkie zło: umyka ono przed takimi myślami jak diabeł przed wodą święconą. Wezwanie w myślach Siły Wyższej to prośba o linę ratunkową, która uchroni cię od pokusy. Wspominając Boga, wyzbywasz się uczucia samotności i przygnębienia; nabierasz też sił do przezwyciężania swoich wad. Rozmyślaj o Bogu, posługuj się myślą świadomie i celowo, niczym swego rodzaju modlitwą. Medytacje takie odwrócą twą uwagę od spraw materialnych, skupiając ją na duchowości, która uczyni twe życie naprawdę wartościowym.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym często rozmyślał o Bogu.
                          Modlę się, aby myśl o miłości i opiece, jakimi mnie darzy, napawała mnie głębokim spokojem.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 18.06.20, 08:50
                          Myśl przewodnia na dzien 18.06.

                          Droga życia, którą proponuje Wspólnota, nie należy do łatwych; lecz z drugiej strony, jest ona twórczą i fascynującą przygodą, o parę klas lepszą od naszego dawnego, pijackiego losu. Gdyby nie AA, nie mielibyśmy po co żyć; dzięki Wspólnocie mamy szansę wieść życie godziwe i pełne sensu. Warto o nie zawalczyć, nawet jeśli staczane codziennie potyczki wiele nas kosztują.

                          Pytanie: Czy dążenie do lepszego życia uważam za warte zachodu?

                          Medytacja
                          Życie duchowe ma dwie odmiany: przybiera formę odosobnienia i formę dzielenia się. Ciche chwile odosobnienia służą modlitwie i zjednoczeniu się z Siłą Wyższą; to czas intymnych spotkań w cztery oczy, które - prawidłowo ukierunkowując twój umysł - owocują właściwym sposobem myślenia. Tak przygotowany, możesz wyjść światu naprzeciw i zwrócić się ku innym, dzieląc się z nimi swym doświadczeniem duchowym. Możesz opowiedzieć ludziom o swoich zwycięstwach nad sobą, odniesionych z Bożą pomocą; możesz przekazać im swą siłę ducha i poczucie bezpieczeństwa, które zdobyłeś w chwilach samotnej modlitwy i medytacji.

                          Modlitwa
                          Modlę się, aby me samotne spotkania z Bogiem były dla mnie źródłem siły i spokoju, które zdołam potem przekazać innym.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 19.06.20, 09:55
                          Myśl przewodnia AA na dzien 19.06.

                          Co dzień od nowa stajemy wobec wyboru: możemy wybrać śmierć albo życie. Możemy wkroczyć na drogę szaleństwa i cierpienia; sięgając po pierwszy kieliszek, pamiętajmy, że każdy następny może być ostatnim. Ale możemy też wybrać drogę, która zaprowadzi nas do szczęśliwego, pożytecznego, pełnego sensu życia. Wybór należy do nas - codziennie. Panie, spraw, abyśmy wybrali właściwie.
                          Pytanie: Czy dokonałem już dziś wyboru?

                          Medytacja
                          Wzrost i rozwój duchowy to twoje podstawowe zadanie w życiu. Aby się z niego wywiązać, winieneś za wszelką cenę poszukiwać dobra. Ukryte skarby duchowe znajdują ci, którzy ich niestrudzenie szukają. Podążając drogą posłuszeństwa wobec Woli Bożej, stopniowo wspinać się będziesz na wyżyny duchowości. Wszystkie twe „światowe” powinności i ambicje są zajęciem jedynie ubocznym. Przedmioty i sprawy materialne winny cię zajmować o tyle tylko, o ile są ci pomocne w kultywowaniu wartości duchowych.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym ciągle wzrastał i rozwijał się duchowo.
                          Modlę się, aby moim podstawowym celem było pielęgnowanie duchowości.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 20.06.20, 08:30
                          Myśl przewodnia na dzien 20.06.

                          Powinieneś być gotów nieść posłanie AA, gdy zajdzie taka potrzeba. Żyj dla jakiegoś Celu Większego niż ty sam. Co dzień znajdzie się coś do zrobienia. Dzięki pracy nad Programem masz w sobie mnóstwo siły, doświadczenia i nadziei. Podążaj za wzniosłym marzeniem, które nada twemu życiu właściwy kierunek: obierz cel, który każdy kolejny dzień uczyni znaczącym i wyjątkowym. Nie prześlizguj się przez życie byle jak. Codziennie wyznacz sobie jakiś cel - i niechaj nie dotyczy on wyłącznie twojej własnej osoby.

                          Pytanie: Co jest dzisiaj moim celem?

                          Medytacja
                          Widząc Boga oczyma duszy przepełnionej wiarą, sprawiamy, że Moc Boża może przejawiać się w świecie materialnym. Bóg nie jest w stanie działać, gdy rządzi nami zwątpienie. W odpowiedzi zaś na wiarę może On w nas dokonać cudownych przeobrażeń. Wszystkie największe cuda dotyczą sfery osobowości; wszystkie też są owocem wiary w niezawodną potęgę Siły Wyższej. Moc Boża zadziała wtedy, gdy ją do siebie dopuścimy - do tego zaś trzeba wiary. Choć Boga możemy zobaczyć jedynie oczyma duszy, ten rodzaj postrzegania wywołuje niewyobrażalne wręcz zmiany w naszym życiu.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym postrzegał Boga za pomocą mojej wiary, albowiem tego rodzaju widzenie spowoduje pożądane zmiany w mojej osobowości.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 21.06.20, 10:45
                          Myśl przewodnia na dzien 21.06.

                          Mądrze pojęta wiara w Siłę Większą od nas samych wyciszy i uleczy nasze chore emocje; pomoże nam złapać równowagę i ujrzeć wszystko we właściwych proporcjach. Uważnie rozejrzawszy się dokoła, dojdziemy do wniosku, że z dziesięciu nękających nas obecnie zmartwień aż dziesięć już wkrótce przestanie nas trapić: problemy rozwiązują się same, a ludzkie serca z czasem miękną.

                          Pytanie: Czy wyrobiłem w sobie właściwy dystans do życia?

                          Medytacja
                          Prawdziwie uduchowieni ludzie tęsknią do harmonii i optymizmu. Postawa pełna pogody to jedyny sposób na zachowanie spokoju w tym targanym problemami i sprzecznościami świecie. Dla zdrowego, opanowanego umysłu prawdziwą rzeczywistością jest duchowość; materię postrzega on jako coś powierzchownego i przemijającego. Tego rodzaju „oświecenia” niepodobna osiągnąć rozumem, albowiem ludzki rozum ograniczony jest czasem i przestrzenią; nie sposób go też osiągnąć za pomocą wykształcenia i erudycji, albowiem nawet najbardziej światłe umysły również są ograniczone. Percepcję taką uzyskać można jedynie poprzez akt zawierzenia - podejmując ryzyko wiary.

                          Modlitwa
                          Modlę się o zdrowy, jasny, spokojny umysł.
                          Modlę się, abym do wszystkiego, co mnie spotyka, umiał podchodzić z właściwym dystansem.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 22.06.20, 09:50
                          Myśl przewodnia na dzien 22.06.

                          Jeśli wątpisz w skuteczność Trzeciego Kroku, porozmawiaj z doświadczonymi członkami Wspólnoty - opowiedzą ci, jak wiele z niegdysiejszych problemów przestało ich dotyczyć, od kiedy powierzyli swoje życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmują. Pozwalając sobie na przejmowanie się jakąś jedną sprawą, autentycznie dajesz tym samym dostęp do siebie setkom innych zmartwień.

                          Pytanie: Czy pozwalam sobie na niepotrzebne zdenerwowanie i niepokój?

                          Medytacja
                          Nie służy mi zastanawianie się nad czekającymi mnie zadaniami, jeśli na myśl o przeszłości staje mi przed oczyma nieprzebyty bezmiar wód Morza Czarnego. A przecież mogę być pewien, że kiedy dotrę nad brzeg, wody rozstąpią się przede mną: dana mi będzie wszystka moc i odwaga, jakich potrzebuję, aby pokonać trudności i dzielnie stawiać czoło temu, co jest mi pisane. Przebrnąwszy Morze Czerwone, ujrzę ziemię obiecaną - Krainę Ducha, w której wiele dusz współistnieje w braterstwie i harmonii. Wierzę, że kiedy ów czas nadejdzie, będę już wolny od „światowych” aspiracji i dążeń materialnych. Osiągnę spokój.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym odważnie stawił czoło przyszłości.
                          Modlę się, aby dano mi siłę, dzięki której zarówno życie, jak i śmierć witać będę bez lęku.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 23.06.20, 10:15
                          Myśl przewodnia na dzien 23.06.

                          Pamiętaj, że wytrzymałość całego łańcucha mierzy się wytrzymałością jego najsłabszego ogniwa. Twoim słabym punktem jest to, na czym się potykasz, realizując danego dnia swój mini program. Dzięki gorącej wierze i stałej łączności z Siłą Wyższą odkryjesz słabość i nauczysz się mieć się przed nią na baczności; w swoim czasie Bóg użyczy ci siły potrzebnej do przezwyciężenia jej. Mądrze pojęta wiara w Moc Bożą dopomoże ci w kontrolowaniu twoich chorych emocji; natchnie cię miłością, cierpliwością, tolerancją; wesprze cię w każdym słusznym przedsięwzięciu, choćby nie wiem jak było trudne.

                          Pytanie: Czy panuję nad swoimi emocjami?

                          Medytacja
                          Winieneś nieustannie uzupełniać swe siły potęgą Ducha Bożego. W cichych chwilach skupienia jednocz się z Bogiem dopóty, dopóki nie spłynie na ciebie boski strumień siły - świętej, ożywczej, wzmacniającej twego osłabionego ducha. Kiedy czujesz się przemęczony, odkładaj wszystko i odprężaj się; wypoczywaj i czerp siłę z regularnych kontaktów z Siłą Wyższą - będziesz wówczas gotów właściwie spożytkować to, co cię spotyka. Odpoczywaj tak długo, aż poczujesz, że miejsce lęku, zgryzoty lub irytacji zajęła w tobie miłość, radość i pogoda ducha.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym wypoczywał i nabierał sił.
                          Modlę się, abym odczuwając zmęczenie, umiał się zatrzymać i odprężyć.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 24.06.20, 09:50
                          Myśl przewodnia na dzien 24.06.

                          „Słabość” do alkoholu to nasz słaby punkt. Niezrównoważenie i kruchość psychiczna alkoholika sprawiają, że od targających nim konfliktów wewnętrznych próbuje uciec za pomocą picia; ponieważ życie go przerasta, pragnie odegnać od siebie rzeczywistość. Ale alkohol niczego nie pomaga tworzyć ani nie dodaje sił; kradnie nam czas, odbiera rozum, pustoszy naszą duszę; wyczerpuje nas i zabija. Próbując utopić nasze smutki w kieliszku, oddajemy się alkoholowi we władanie i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że picie zamiast rozwiązywać nasze problemy tylko je pomnaża.

                          Pytanie: Czy umiem opanować moje rozhuśtane emocje?

                          Medytacja
                          Kiedy pozwalam, aby zawładnęły mną żal, uraza i rozgoryczenie, zbaczam z właściwej dla mnie drogi i zaprzepaszczam cały swój dotychczasowy wysiłek. Nie wolno mi dopuścić do tego, aby moje „czułe miejsca” odwiodły mnie od życia, jakiego oczekuje ode mnie moja Siła Wyższa. Jeżeli nie dostarcza mi Ona jednoznacznych wskazówek, winienem po prostu spokojnie podążać naprzód drogą zasad i powinności duchowych. I posłuszeństwo wobec Woli Bożej i pełne wiary oczekiwanie zawsze zostaje przez Boga nagrodzone. Uleganie negatywnym uczuciom i postawom osłabia moją siłę ducha.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym nie ulegał złości, urazie i przygnębieniu.
                          Modlę się, abym spokojnie podążał drogą, którą dla siebie wybrałem.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 25.06.20, 09:20
                          Myśl przewodnia na dzien 25.06.

                          Pocieszająca jest świadomość, że z największej nawet słabości uczynić można swój największy atut. Pokonując opór powietrza, zarówno latawce, jak i samoloty wzbijają się w przestworza; przy wspinaczce wysokogórskiej pomocne są nam występy i załomy skalne. Podobnie twoja słabość może stać się swego rodzaju kapitałem, o ile tylko uznasz ją w sobie, zbadasz i dotrzesz do jej źródła. Żadna słabość - a uzależnienie szczególnie - nie może przerodzić sie w siłę, dopóki nie zostanie świadomie zaakceptowana.

                          Pytanie: Czy swoją słabość staram się obrócić w siłę?

                          Medytacja
                          Miłując Boga i oddając Mu cześć, rozmyślamy o wszechświecie, którym rządzi, o cudzie stworzenia, o Najwyższym Prawie i Nadrzędnym Porządku. Odczuwamy też bojaźń, na której opiera się wszelki kult: pełne podziwu uwielbienie, jakim darzymy Boga, ma w sobie domieszkę lęku czy raczej onieśmielenia Jego potęgą. Jako że mój umysł jest ograniczony czasem i przestrzenią, nie potrafię ogarnąć myślą tego, co wieczne i bezkresne. Lecz wiem, że gdzieś tam, daleko, na zewnątrz mojej skrzynki istnieć musi Siła, która nie zna granic. Wiem również, że dane mi jest doświadczać Jej obecności w moim życiu.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym przyjął wiecznego i nieskończonego Ducha.
                          Modlę się, aby moje życie nosiło znamiona Jego obecności.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 26.06.20, 11:00
                          Myśl przewodnia na dzien 26.06.

                          By ustalić jakieś środki zaradcze, musimy wpierw poznać istotę naszej przypadłości. Przyznając, że tkwi ona w nas samych, zorientujemy się, że zbudowaliśmy mit, który można obalić za pomocą zmiany sposobu myślenia. Jesteśmy alkoholikami - głupotą byłoby temu zaprzeczać i odrzucać daną nam szansę. Szczerze uznając naszą chorobę i zawsze o niej pamiętając, jesteśmy w stanie podjąć niezbędne kroki, aby ją okiełznać.

                          Pytanie: Czy w pełni zaakceptowałem swoje ograniczenia?

                          Medytacja
                          Na wszystko przychodzi odpowiedni moment; muszę więc zważać na to, aby nie działać przedwcześnie. Moje poczynania zaowocują dobrem tylko wtedy, gdy ja będę właściwie przygotowany, a warunki będą sprzyjające. Często kusi nas, by zrobić coś natychmiast, bez zastanowienia - nie czkając na właściwą chwilę. A przecież we wszelkich przedsięwzięciach czas odgrywa pierwszorzędną rolę. Nawet w najbłahszych zdarzeniach dnia codziennego muszę nauczyć się zwlekać z realizacją swoich zamysłów aż do chwili, w której nabiorę pewności, że wykonuję właściwy ruch we właściwym czasie. Wielu ludziom brakuje cierpliwości i opanowania. Choć w kluczowych momentach swego życia odwołują się do Bożego przewodnictwa, w sprawach drobnych aż nazbyt często podejmują samowolne i pochopne decyzje.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym dokładnie rozważał wszystkie swoje posunięcia i nie śpieszył się z ich realizacją.
                          Modlę się, bym nigdy nie podejmował samowolnych i nie przemyślanych decyzji.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 27.06.20, 09:55
                          Myśl przewodnia na dzien 27.06.

                          Jeśli potrafisz stawić czoło coraz to nowym problemom; jeśli potrafisz zachować spokój i opanowanie mimo naglących obowiązków i piętrzących się powinności; jeśli potrafisz wznieść się ponad stresujące okoliczności i nieprzyjazne uwarunkowania - odkryłeś bezcenną tajemnicę: nauczyłeś się skutecznie radzić sobie w codziennym życiu. Jeżeli wbrew wszelkim nieszczęściom, ograniczeniom i przypadłościom potrafisz przejść przez życie z równowagą i pogodą ducha, oznacza to że uporałeś się z czymś, z czym większość ludzi nie umie sobie poradzić. Twoje osiągnięcia i zwycięstwa są warte więcej niż dokonania królów czy generałów.

                          Pytanie: Czy osiągnąłem spokój umysłu i równowagę emocjonalną?

                          Medytacja
                          Jako że ciebie pobłogosławiono, także i ty pobłogosław innych. Nieś swoje błogosławieństwo wszędzie tam, dokąd się udajesz. Użyczaj go każdemu, kogo napotkasz na swej drodze. Dziel się nim z innymi, by mogli przekazać je dalej: niechaj krąży między ludźmi niczym piękny kwiat. Jedna osoba z radością podaje je następnej - w ten sposób życiodajna, przynosząca szczęście nowina obiegnie cały świat. Oczekując na dalsze dobrodziejstwa, już dziś stań się Bożym posłańcem.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym niósł światu swoje błogosławieństwo i zasilał nim życie innych.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 28.06.20, 10:00
                          Myśl przewodnia na dzien 28.06.

                          Twój sposób widzenia życia zależy od stanu twego wnętrza, od nastawienia psychicznego i emocjonalnego. Spróbuj przypomnieć sobie, co cię martwiło tydzień temu - pewnie zdążyłeś już o tym zapomnieć. Po co więc dręczyć się tym, co przedstawia trudność dzisiaj? Możesz zmienić swoją postawę, powierzając siebie i swoje dzisiejsze problemy Sile Wyższej; o ile nie łamiesz zasad prawości, możesz zaufać, że dopilnuje Ona, by wszystko potoczyło się we właściwym kierunku. Zmieniając w ten sposób stosunek do własnych problemów, doznajesz ulgi i stajesz się gotowy bez lęku stawić im czoło.

                          Pytanie: Czy zmieniłem swoje nastawienie?

                          Medytacja
                          Całe życie, że nie potrafimy do końca przewidzieć przyszłości - ciężar tej wiedzy byłby dla nas nie do zniesienia. Dlatego właśnie Bóg odsłania przed nami przyszłość stopniowo, dzień po dniu. Pierwsze, co powinieneś codziennie zrobić, to okazać gotowość uczynienia tego, co On uzna dla ciebie za najlepsze. Zaufaj Mu i pamiętaj, że we wszystkim co dla ciebie planuje, ma na względzie twoje dobro. Trwaj także w przekonaniu, że Siła Wyższa jest istotą wszechmocną, zdolną przeprowadzić każdy zamysł - dla Niej nic nie jest niemożliwe. Spokojnie oddaj więc swą przyszłość w Jej ręce.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym z ufnością i zadowoleniem powierzył Bogu swoją przyszłość.
                          Modlę się, abym wierzył, że o ile kroczę właściwą drogą, przydarzy mi się wiele dobrego.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 29.06.20, 08:20
                          Myśl przewodnia na dzien 29.06.

                          Program AA to program ustawicznego samoudoskonalania się. Pracując nad nim, winniśmy wystrzegać się długich przerw i okresów zastoju. Trzeba, byśmy starali się stosować jego zasady przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Nie da się go "raz a dobrze przerobić do końca", bo zawarte w nim sugestie to wciąż ponawiana, niewyczerpana praca na całe życie, a nie objęty ramami nauczania materiał rozpisany na lata szkolne. Możemy wciąż dążyć do doskonałości, lecz nigdy jej w pełni nie osiągniemy; możemy niestrudzenie powracać do zdrowia, wzrastać i rozwijać się, lecz nigdy nie zdołamy wyleczyć się z bezsilności wobec alkoholu - systematyczna praca nad Programem gwarantuje nam jedynie skuteczne powstrzymanie naszej choroby. Jest to program uniwersalny i nigdy się nie kończący - realizujemy go, żyjąc dzień po dniu, chwila za chwilą - teraz.

                          Pytanie: Czy nieustannie dążę do doskonalenia siebie?

                          Medytacja
                          Siła Wyższa ma co do ciebie swoje plany i jeśli będziesz Jej posłuszny, zostaną one realizowane. Na razie nie potrafisz sobie nawet wyobrazić tego, co dla ciebie obmyśliła, lecz niestrudzenie nad sobą pracując, przygotowujesz się na to, co ma nastąpić. Dbaj o regularną modlitwę i samodyscyplinę; cierpliwie czekaj na czas spełnienia. Twoje życie stanie się wówczas jednym wielkim pasmem radości, spokoju i satysfakcji.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym wciąż gotowił się na dobro, jakie Bóg ma dla mnie w zanadrzu.
                          Modlę się, abym swoją przyszłość złożył w Jego ręce.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 30.06.20, 10:55
                          Myśl przewodnia na dzien 30.06.

                          Zniewolony nałogiem alkoholik nie potrafi żyć dniem dzisiejszym: gorączkowo miota się pomiędzy przeszłością i przyszłością. Niechlubna przeszłość wywołuje wyrzuty sumienia, a także mieszane uczucia lęku i chorej fascynacji. Przyszłość jawi się w ciemnych barwach, wzbudzając niepewność, obawę i złe przeczucia. Jedyną nadzieją dla alkoholika jest więc konfrontacja z teraźniejszością. "Teraz" to odpowiednia chwila - jedyna, jaką w pełni dysponujesz: przeszłość bezpowrotnie minęła, a przyszłość jeszcze nie nastała. Należy do ciebie wyłącznie chwila bieżąca.

                          Pytanie: Czy żyję teraźniejszością - tu i teraz?

                          Medytacja
                          Przeszłość przeminęła, a więc na ile to możliwe winienem o niej zapomnieć. Mój wpływ na nią ogranicza się do zadośćuczynienia i naprawienia szkód. Nie wolno mi uginać sie pod ciężarem dawnych klęsk. Niebo się przejaśni i zza chmur wkrótce wyjrzy słońce. Droga, którą idę, będzie z każdym krokiem coraz mniej stroma i wyboista. Bóg nie będzie mi wypominał tego, co zdołał we mnie uleczyć. Mimo wszystkich błędów przeszłości, teraz mogę zdrowieć i odzyskiwać wolność. Na zawsze zachowam w pamięci wypowiedziane przez Jezusa słowa: "Ani ja ciebie potępiam; idźże, a już więcej nie grzesz"

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym nie dźwigał na swych barkach ciężaru przeszłości.
                          Modlę się, abym go zrzucił i pełen wiary ruszył dalej przed siebie.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 01.07.20, 09:40
                          Myśl przewodnia na dzien 01. lipca

                          Systematyczne stosowanie zasad i sugestii zawartych w Dwunastu Krokach umożliwia nam dogłębne zrozumienie naszych problemów. Każdy dzień trzeźwości przynosi ważne przewartościowania, zmianę nawyków, przyzwyczajeń i sposobu myślenia. Minione dwadzieścia cztery godziny niezmiennie dowodzą, że zachowanie trzeźwości nie jest ani tak trudne, ani tak nieprzyjemne, jak nam się na początku wydawało.

                          Pytanie: Czy z biegiem czasu trwanie w trzeźwości staje się dla mnie coraz łatwiejsze?

                          Medytacja
                          Pośród życiowych burz ucz się codziennie ufności i spokoju. Boże oczekiwania wobec ciebie pozostają nie zmienione, niezależnie od tego, jakie smutki czy trudności napotykasz na swej drodze. Bądź wdzięczny, pokorny, spokojny i kochaj ludzi. Niechaj twoje z innymi obcowanie przynosi im radość, ulgę lub naukę. Twoja postawę wobec bliźnich winno cechować pragnienie niesienia pomocy; spróbuj natchnąć ich swoim spokojem i ufnością wobec Siły Wyższej. Głęboka wiara w dobro i celowość wszechświata to twój najpotężniejszy oręż, zdolny pokonać samotność i lęk.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym pośród burzy i wichury potrafił zachować spokój.
                          Modlę się, abym umiał natchnąć nim tych, których przytłacza lęk i samotność.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 02.07.20, 08:50
                          Myśl przewodnia na dzien 02. lipca

                          Przynależność do Wspólnoty umożliwia nam doświadczenie prawdziwej, opartej na szczerości i zrozumieniu przyjaźni. Bliski kontakt z innymi członkami AA pomaga nam zerwać z dawnym środowiskiem i uniknąć „okazji” do wypicia. Wspólnotowa społeczność odnosi się do nas z życzliwością, okazując gotowość służenia nam pomocą i wsparciem.

                          Pytanie: Czy doceniam życzliwość, koleżeństwo i ofiarność, jakie cechują Wspólnotę AA?

                          Medytacja
                          „Jeśli nie staniecie się jako dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego”. Wszyscy, którzy szukają Nieba w życiu ziemskim lub pozagrobowym, winni upodobnić się do małych dzieci. Zgłębiając istotę Boga, wiarę i duchowość, wykrzeszmy w sobie dziecięcą niewinność i otwartość. Mimo upływu lat, żarliwe poszukiwania duchowe umocnią w nas postawę bezgranicznej ufności, właściwą dzieciom. Ponadto uczmy się od nich czystej radości życia, spontaniczności, ciekawości, bezstronności, chęci dzielenia się. Nawet największy gbur i łajdak zmienia się, kiedy zdoła ujrzeć świat oczyma dziecka.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym w swej wierze i nadziei stał się podobny dziecku.
                          Modlę się, abym niczym dziecko okazywał ufność, przyjaźń i miłość.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 03.07.20, 10:10
                          Myśl przewodnia na dzien 03. lipca

                          W chwili powstania Wspólnota AA liczyła ledwie dwóch członków. Teraz składają się na nią tysiące grup na całym świecie, a uczestników ruchu ciągle przybywa. Mimo to, jest to jedynie kropla w morzu potrzeb. Na szczęście coraz więcej uzależnionych trafia do Wspólnoty. Mają oni szansę uwolnić się od nałogu, jeśli uznają swoją bezsilność wobec alkoholu i niemożność kierowania własnym życiem oraz zwrócą się o pomoc do Siły Większej od nich samych. Siła Wyższa we wszystkim, co słuszne, użycza nam swego wsparcia i przewodnictwa; pomaga wzrastać duchowo poszczególnym członkom, kierując przy tym rozwojem Wspólnoty jako całości.

                          Pytanie: Czy wnoszę swój wkład we wzrost i rozwój AA?

                          Medytacja
                          „Błogosławieni głodni i spragnieni po uczciwym wysiłku, albowiem oni nasyceni będą”. Duszy wyczerpanej zmaganiem jedynie pełnia wiary przynieść może ulgę, radość i wytchnienie. Tych, którzy stosują się do zasad życia duchowego, wiele jeszcze czeka pięknych odkryć, zmian i niespodzianek. Roztaczają się przed nimi nowe horyzonty, niezbadana Kraina Ducha. Jedynie tym, którzy niewzruszenie kroczą z Bogiem, dane będzie zgłębić wielką tajemnicę. Wytrwale podążaj więc naprzód wzrastaj w prawości.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażeby dobra doczesne i przyjemności tego świata nie hamowały mego rozwoju duchowego.
                          Modlę się, abym pozwolił Bogu kierować moim postępem.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 04.07.20, 08:40
                          Myśl przewodnia na dzien 04.07.

                          We Wspólnocie AA ludzie nie są powodowani żądzą zysku czy osobistej korzyści; nie ma tu też przymusowych składek członkowskich ani narzuconych z góry obowiązków. Uczestnictwo, zaangażowanie i wkład finansowy są całkowicie dobrowolne. Pragniemy jedynie zachować trzeźwość i powracać do zdrowia - żyć normalnym, godziwym życiem; wzrastać i rozwijać się; nie czynić innym tego, co nam samym jest niemiłe. Cel ów osiągamy, pomagając sobie nawzajem i pracując nad Programem.

                          Pytanie: Czy gotów jestem bezinteresownie działać i pracować na rzecz Wspólnoty?

                          Medytacja
                          To, co w religii zwykło się czasem określać mianem „nawrócenia”, często jest po prostu odkryciem Boga jako prawdziwego przyjaciela, którego „poznało się w biedzie”. To, co niekiedy nazywamy „religią”, często jest po prostu osobistym doświadczeniem w życiu Bożej potęgi i wsparcia. To, co niektórzy zwą „świętością”, często oznacza po prostu zaproszenie Boga do Wielkiej Przyjaźni z nami. Zaprzyjaźniając się z Nim, stajesz się przyjacielem ludzi. Doświadczenie prawdziwej przyjaźni ludzkiej pozwala ci ocenić wielkość przyjaźni ludzkiej, pozwala ci ocenić wielkość przyjaźni, jaką darzy cię Bóg - Przyjaciel oddany, niezmordowany, lojalny, bezinteresowny i wszechmocny. Możesz zwrócić się do Niego z miłością i wziąwszy Go za rękę, posłusznie podążyć za Nim.
                          Modlitwa
                          Modlę się, bym widział w Bogu prawdziwego, niezawodnego w potrzebie Przyjaciela i szedł z Nim przez życie ręka w rękę.
                          -----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 05.07.20, 08:40
                          Myśl przewodnia na dzien 05.07.

                          Zanim trafiliśmy do AA, rozpaczliwie usiłowaliśmy zaprzestać picia. Łudziliśmy się także, że niczym się nie różnimy od innych, normalnie pijących ludzi. Miotaliśmy się pomiędzy wymuszoną, kruchą abstynencją i bezskutecznymi próbami „kontrolowanego” picia. Prędzej czy później, zawsze wpadaliśmy w ciąg. Rodziny, przyjaciół i pracodawców nasze zachowanie wprawiało najpierw w pełne smutku zdumienie; potem załamywali ręce z bezsilnej rozpaczy; w końcu odwracali się od nas z gniewem i odrazą. A my zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że rzekome „powody” do picia to jedynie wymyślone przez nas preteksty i wymówki.

                          Pytanie: Czy rozumiem, że dla mojego picia nie ma żadnych „powodów” ani „usprawiedliwień”?

                          Medytacja
                          Gdy coś cię zdenerwuje lub zaniepokoi, łatwo możesz zboczyć z właściwej drogi. Lecz pamiętaj, że Bóg jest tuż-tuż, zawsze gotów odpowiedzieć na twoje wołanie o pomoc. Choć ludzka samowola i świadomy, wybór zła odwlekają spełnienie się Bożych Zamiarów, nie można w nieskończoność przeciwstawiać się woli Boga i krzyżować jego planów. Nikt nie zdoła na stałe złamać Bożych praw ani unicestwić Najwyższego Zamysłu. Morze życia bywa często wzburzone, ale spróbujmy uwierzyć, że nasz Kapitan zna drogę i potrafi utrzymać właściwy kurs.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym próbował się trzymać właściwego kursu.
                          Modlę się, abym w podróży, jaką jest życie, stosował się do Bożych drogowskazów.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 06.07.20, 07:45
                          Myśl przewodnia na dzien 06.07.

                          Kiedy piliśmy, nieraz usiłowaliśmy zgłębić nasz alkoholowy problem i dociec przyczyny ogarniającej nas przedziwnej obsesji. Wielu z nas poddało się specjalistycznemu leczeniu odwykowemu i psychiatrycznemu. Ale poprawa była jedynie chwilowa. Wyszukując niezliczone preteksty i usprawiedliwienia, próbowaliśmy przekonać siebie, że znamy powody swego picia - i oczywiście, piliśmy dalej. Wkrótce picie okazjonalne przerodziło się w nałóg; staliśmy się alkoholikami - ludźmi, którzy wbrew swojej woli niszczyli samych siebie.

                          Pytanie: Czy całkowicie uwolniłem się od obsesji picia?

                          Medytacja
                          „Proście, a będzie wam dane”. Nigdy nie dopuszczaj do siebie myśli, że pożyteczne działania i szczytne cele są ponad twoje możliwości. Jeśli zwrócisz się do Boga o siłę, będziesz w stanie dokonywać cudów. Dar siły otrzymasz wtedy, kiedy będziesz gotowy go przyjąć - nie natychmiast, ale na pewno w odpowiedniej chwili. Im bardziej będziesz wzrastał i rozwijał się duchowo, tym bardziej przepełniać cię będzie uczucie zesłanej przez Siłę Wyższą mocy, dzięki której dokonać zdołasz wielu trudnych i chwalebnych czynów.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym o dar siły upomniał się drogą głębokiej wiary.
                          Modlę się, aby zsyłany mi zasób sił odzwierciedlał siłę mojej wiary w Boga.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 07.07.20, 14:54
                          Myśl przewodnia na dzien 07.07.

                          Zostawszy alkoholikami, staliśmy się ludźmi chorymi - chorymi fizycznie, emocjonalnie, duchowo. Władająca nami siła - alkohol - była większa, potężniejsza niż my. Wielu zwykło mawiać: „Ze mną wcale nie było tak źle. Nie straciłem przez picie ani pracy, ani rodziny; nie trafiłem również do więzienia. Jasne, że często zdarzało mi się przeholować i na pewno nieraz zrobiłem z siebie głupka, ale i tak wydawało mi się, że umiem zapanować nad swoim piciem. W głowie mi się nie mieściło, że mógłbym być alkoholikiem!”.

                          Pytanie: Czy nadal uważam się za „lepszego” i „mniej chorego”, czy też nareszcie zmądrzałem?

                          Medytacja
                          Być może obecne chwile są dla ciebie trudne i bolesne, lecz kiedyś zrozumiesz, do czego było ci potrzebne owo cierpienie. Cierpienie to nie tylko wyzwanie i sprawdzian, lecz także przygotowanie do dalszych zadań w życiu. Uwierz, że pewnego dnia wszystkie twe prośby i modlitwy doczekają się odpowiedzi. Choć Boże odpowiedzi niekiedy wydają się nam bolesne, są zarazem jedynymi właściwymi. Pycha i egoizm sprawiają, że często pragniemy tego, co wcale nam nie służy - winniśmy się ich wyzbyć. By nasze modlitwy mogły zostać wysłuchane, musimy wykorzenić w sobie wszystko to, co hamuje nasz wzrost i rozwój duchowy.

                          Modlitwa
                          Modlę się, ażebym był gotów stawić czoło próbom, wyzwaniom i sprawdzianom.
                          Modlę się, ażebym ufał Bogu, że moje cierpienia nigdy nie idą na marne.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 08.07.20, 07:10
                          Myśl przewodnia na dzien 08.07.

                          Wielu członków Wspólnoty powie ci, że kontrolę nad piciem utracili na długo przed tym, zanim się do owej utraty przyznali. Wszyscy dobrze znamy „etap uporczywego zaprzeczania”. Musimy solidnie dostać po nosie, by wreszcie uznać od dawna oczywistą prawdę. A lanie, jakie potrafi człowiekowi sprawić alkohol, nie ma sobie równych...

                          Pytanie: Czy mam jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że jestem alkoholikiem?

                          Medytacja
                          Światu nieobce jest dążenie do dobra, a jeśli z siłami dobra współdziałasz, spotyka cię wiele dobrego. Jako człowiek, masz wolną wolę: możesz stanąć po stronie dobra albo po stronie zła. Moce dobra nazwać możemy Wolą Bożą. Bóg określa cel tego świata, a także cel twojego życia. Pragnie, byś zjednoczył swe pragnienia z Jego pragnieniami. Aby móc działać, potrzebuje ludzi. Czyniąc Jego wolę swoją, pozwalasz Mu sobą kierować, a tym samym włączasz się w strumień dobra i opowiadasz się po stronie prawości - stajesz po stronie Boga.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym zdołał doprowadzić swe pragnienia do jedności z Wolą Bożą.
                          Modlę się, abym wytrwał w strumieniu dobra na świecie.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 09.07.20, 08:10
                          Myśl przewodnia na dzien 09.07.

                          Utrata złudzeń i chaos duchowy to znamiona naszej epoki. Wielu ludzi zrezygnowało z dawnych ideałów, nie znajdując niczego, czym mogliby wypełnić powstałą w ten sposób pustkę. Ogromna część ludzkości z trudem „przeczołguje się” przez życie - dlatego tylko, że uparła się, by polegać wyłącznie na sobie. Niejednemu zdaje się, że jest dzielny, sprytny i niezależny, podczas gdy w istocie ściąga coraz to nowe nieszczęścia i niejako igra ze śmiercią. Niepokój, alienacja i kompleks niższości to chleb powszedni co trzeciego współczesnego człowieka. AA oferuje lekarstwo na wszystkie te bolączki.

                          Pytanie: Czy przestałem polegać tylko na samym sobie?

                          Medytacja
                          Zwątpienie i rozczarowanie zatruwają życie. Ci, co wątpią, doznają rozczarowań i tkwią w miejscu. Zwątpienie podważa bowiem sens jakiegokolwiek działania. „Sam już nie wiem....- powiadasz. - A czy to aby warto?” I w efekcie rezygnujesz, wycofujesz się. A przecież powinieneś wyjść życiu naprzeciw - powitać je przychylnym, akceptującym „Tak!”. Świat jest pełen dobra - możemy go szukać, podążać za nim, stawać w jego obronie. W czynieniu dobra dopomoże nam Siła Wyższa, którą mamy w zasięgu ręki - uznajmy Ją więc i przyjmijmy Jej wsparcie; za Jej sprawą w ludzkim życiu wydarza się wiele cudów.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym nie poddawał się zwątpieniu, lecz wkraczał w każdy dzień życia z wiarą i ufnością.
                          ----
                          A...
                         • aaugustw Re: Mysli przewodnie, nie tylko dla "religijn 10.07.20, 07:25
                          Myśl przewodnia na dzien 10.07.

                          Członkowie ruchu AA nie wdają się w dysputy teologiczne - w prosty sposób objaśniają jedynie podstawowe zasady życia duchowego. Opowiadają o tym, jak wiara w Siłę Wyższą pomaga im przezwyciężać lęk, niepokój i poczucie osamotnienia; jak pomaga im kochać ludzi i harmonijnie z nimi współdziałać; jak pomaga im wznieść się ponad ból, zgryzotę i rozpacz; jak pomaga im uniknąć tego, co szkodliwe i zgubne.

                          Pytanie: Czy umiem wierzyć "po prostu" i zbierać owoce mej skutecznej wiary?

                          Medytacja
                          W ludziach i ich życiu oczekuj cudownych zmian. Odsuń od siebie zwątpienie i niedowierzenie - ludzie naprawdę mogą się zmieniać: pragną zmian, gotowią się i czkają na nie. To nieprawda, że natura czy osobowość człowieka nigdy się nie zmienia: codziennie jesteśmy świadkami jakiejś cudownej przemiany. Czy masz w sobie dość wiary, by dopomóc jej się dokonać? Wszystkie współczesne cuda wydarzają się w duszy , we wnętrzu człowieka. Istnienie jest nieprzerwanym procesem odmiany. Chcąc zasilić innych Mocą Bożą, musimy wciąż umacniać się w wierze.

                          Modlitwa
                          Modlę się, abym wierzył na tyle mocno i głęboko, by oczekiwać cudów.
                          Modlę się, aby Bóg posłużył się mną tak, bym dopomógł innym w przemianie.
                          ----
                          A... --> U R L O P (zegnam i do uslyszenia)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka