Dodaj do ulubionych

Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sierpien

01.08.20, 09:30
MEDYTACJA Al-Anon, na dzien - 01.08.

Byc moze z roznych powodow wiele z nas myslalo nieraz: "Och, gdybym tylko mogla uciec od tego wszytskiego i zaczac zycie od nowa". Myslimy, ze nowy poczatek rozwiazalby wszystkie problemy, ze nie robilybysmy ponownie tych samych bledow, a wiec mialybysmy szanse byc szczesliwymi.

Wiemy oczywiscie, ze to dziecinne marzenia. juz sam fakt, ze jestesmy w stanie miec tego rodzaju pomysly, powinien wzbudzic watpliwosci co do naszej dojrzalosci. Wiemy doskonale, ze niezaleznie od tegio, czy sie przyznajemy czy nie, zabralybysmy swoje klopoty ze soba. Nie mozemy uciec od samych siebie.

Czy nie jest to dostatecznie jasne, ze wiele naszych klopotow stwarzalysmy same i wiele naszych osobistych udrek zadajamy sobie same?

Rozwazanie na dzisiaj

Wielki krok w kierunku dojrzalosci polega na uswiadomieniu sobie, ze nie mozemy zmienic istniejacych warunkow przez ucieczke od nich. moge zmienic jedynie moj punkt widzenia i moje ustosunkowanie sie dio nich, ale tego moge dokonac tylko zmieniajac siebie.

"Krok po kroku moge zmienic moj swiat, nie przez ucieczke do nowego, dokad zabralabym sama siebie z miomi starymi nawykami, ale przez stworzenie z siebie nowej istoty ludzkiej, rozniacej sie od tej starej".
-----
A...
Obserwuj wątek
    • aaugustw Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 02.08.20, 10:50
      MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 02.08.

Hasla Al-Anon zawieraja w pewnym sensie rady w skroconej formie. Gdybysmy byly calkowicie zdolne do zastosowania ich w praktyce, bylybysmy bliskie idealu, jako duchowo uswiadomione istoty.

Rozwazmy na przyklad to: "Zyj i daj zyc". Cala filozofia zycia jest zawarta w tych trzech slowach. Pierwsze slowo "zyj" przede wszystkim zacheca do zycia - do zycia pelnego, bogatego szczesliwego i do spelnienia wymagan przeznaczenia z radoscia, ktora bierze sie z faktu robienia czegos dobrego, cokolwiek by to bylo. Potem nastepuje trudniejsza zacheta: "daj zyc". Oznacza to przyznanie prawa kazdej innej istocie ludzkiej do zycia takiego, jakiego pragnie, bez krytyki i oskarzen z naszej strony. Wyklucza to pogarde dla tych, ktorzy nie mysla tak jak my. Ostrzega tez przed uczuciem goryczy i pretensji: kaze unikac takiego interpretowania sposobu postepowania innych osob, jak gdyby celowo zamierzaly nas one zranic.

Rozwazanie na dzisiaj

Im wiecej mysle o tym, aby zyc samemu i pozwolic zyc innym, tym bardziej ucze sie tegfo. Sprobuje przyjac to jako wzor postepowania we wszystkim co robie, a szczegolnie w stosunku do ludzi, wsrod ktorych zyje.

"Kiedy moje mysli skupione sa na uczeniu sie jak zyc, bede mogla oprzec sie pokusom zaprzatania mojego umyslu myslami o tym, jak zyja inni ludzie".
      -----
      A...
      • aaugustw Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 03.08.20, 10:40
        MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 03.08.

Czasami lapie sie na tym, ze tak intensywnie zastanawiam sie nad tym, co robia inni, gdzie i dlaczego, ze moje wlasne mysli wywoluja wewnetrzne zamieszanie. Kiedy to sie zdarza, wiem, ze jestem kandydatka do podjecia uczciwej oceny samej siebie. Jezeli pozwole sobie na unikanie takiej konfrontacji z sama soba, bede kandydatka do naglego przebudzenia. Nie wolno mi zapomniec, ze moim pierwszym obowiazkiem jest wypracowanie zmian we wlasnych nawykach myslenia. Aby stac sie bardziej wartosciowym czlowiekiem musze przeprowadzic takie zmiany, od ktorych zalezy moj rozwoj i poprawa mojej sytuacji zyciowej, za czym tesknie.

Rozwazanie na dzisiaj
        Nie moge zmienic nikogo oprocz samej siebie. Czy potrzebuje zmiany? Jezeli sprawy zle sie ukladaja lub wydaje mi sie, ze tak jest, moze to byc spowodowane sposobem, w jaki ja na nie reaguje. jezeli zaakceptuje fakt, ze podstawowe zrodlo moich nieszczesc znajduje sie we mnie samej, daje mi to przekonywajacy powod, aby cos ze soba zrobic. Nie jest to latwe, ale nagroda przewyzszy moje oczekiwania!

"Moje szczescie nie powinno zalezec od forsowania zmian u kogos innego. Podobnie jak moje nieszczescie nie jest spowodowane przez kogos innego, tylko przeze mnie".
        -----
        A...
        • mifredo Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 03.08.20, 20:44
          Nie ze wszystkimi medytacjami sie zgadzam,
          ale wszystkie nawiązuja do tego, by lepszym sie stawac, twardszym i mądrzejszym
          i należy iśc w tym kierunku, by swoje problemy zyciowe rozwiązywac i dawać rade
          i sie nie zalamywać.
          To jest wlasnie w nich cenne,
          nikt nie powiedział, że życie jest łatwe.
            • mifredo Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 05.08.20, 17:17
              Wybieram z programów, to co mi pasuje,
              intuicją sie kieruję, tak jak w jedzeniu smakiem.
              Sytuacja każdego jest inna, każdy ma inne problemy
              wynikajace z współuzaleznienia.
              Poza tym, każdy z nas jest inny.
              Dobrze, że to jakoś działa.
              Dlugo nie mogłam z tego wyjść,
              długo bylam zagubiona, przybita, zasmucona,
              błądząca we mgle,
              nie wiedziałam w czym problem tkwi,
              ale kiedy już odkryłam w czym rzecz,
              to sie odnalazłam.
        • aaugustw Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 05.08.20, 10:45
          MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 05.08.

Korzysci, jakie uzyskujemy dzieki Al-Anon, w duzej mierze sa zalezne od tego, co same wnosimy. Z pewnoscia program Al-Anon moze pomoc mi w pozbyciu sie rozpaczy i rozczarowania, ale podstawowy wysilek, jaki musze wlozyc w sluchanie, obserwowanie, koncentrowanie sie nalezy do mnie. Al-Anon wskazuje droge, ale my musimy isc ta droga. Al-Anon ostarcza narzedzi, ale my musimy ich uzyc.

Rozwazanie na dzisiaj

Jezeli stosuje sie do programu Al-Anon, codziennie czytam literature Al-Anon, traktujac moje spotkania tak powaznie, ze nie mozna ich opuscic oraz stosuje to, czego sie ucze - jestem na dobrej drodze. Idac ta droga, moge pomoc innym w rozwiazywaniu ich problemow i w ten sposob uzyskuje dodatkowa pomoc dla siebie, dzieki gotowosci dzielenia sie tym, co sama otrzymalam w Al-Anon.
          Chce byc zawsze swiadoma mojej roli jako czlonka tej wspolnoty, w pelni odczuwac zadowolenie z wymiany doswiadczen, co dzieki wspolnocie jest mozliwe. Jest to tak, jak gdybym znalazla bezpieczna wyspe, zamieszkala przez kochajacych sie i zajmujacych sie soba przyjaciol.

"To, ze stalam sie lepszym czlowiekiem dzieki Al-Anon, powoduje, ze bardzo sobie cenie moje czlonkostwo w Al-Anon".
          -----
          A...
          • aaugustw Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 06.08.20, 09:15
            MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 06.08.

Dzien dzisiejszy jest dniem, ktory Bog oddal w moje rece. Gdybym tylko mogla docenic jak wspanialy jest to dar, wykorzystalabym kazda chwile, aby stworzyc sobie zycie bardziej spokojne i zadowalajace. Nie ogladalabym sie za siebie, aby zobaczyc zawiedzione nadzieje - nie oczekiwalabym przyszlosci z trwoga. Zylabym jedynie dniem dzisiejszym najlepiej jak tylko potrafie. Odsunelabym od siebie krytyczne mysli o innych. Zwrocilabym uwage na interesujace sprawy: na wyraz ludzkich twarzy, na rosliny rosnace na moim parapecie, na wdziek i urok dzieci, na wzor w jaki ukladaja sie chmury. W dniu dzisiejszym jest tyle cudownych rzeczy wokol mnie, ze wystarczy otworzyc oczy i cieszyc sie nimi.

Rozwazanie na dzisiaj
            Nie pozwole, aby mysli o krzywdach i klopotach pochlonely mnie do tego stopnia, ze nie bede swiadoma dobra, jaki ten dzien przynosi. Dzisiaj moge rozpoczac wykorzystywanie moich minut i godzin w nowy sposob i moge zobaczyc w nowym swietle moje otoczenie i sytuacje zyciowe. Uczynie ten dzien takim, abym mogla myslec o nim z przyjemnoscia i zadowoleniem jako o dobrym przygotowaniu do dni, ktore nadejda.

"Dzien dzisiejszy jest jedynym czasem jaki posiadam. Nikt nie moze powstrzymac mnie przed wykorzystaniem go w dobry sposob. Jezeli uczynie ten dzien dobrym, jutro moze byc jeszcze lepsze".
            -----
            A...
            • aaugustw Re: Medytacje Al-Anon dla wspoluzaleznionych- sie 09.08.20, 12:50
              MEDYTACJA Al-Anon, na dzien 09.08.

Wiem jak latwo rosnie we mnie zlosc na mysl o kims, kto wyrzadzil mi krzywde. Duzo trudniejsze jest wyrobienie sobie obiektywnego pogladu, aby ostudzic "goraca glowe", jezeli tego nie zrobie, zlosc wybuchnie wyrzadzajac szkode mnie samej i otoczeniu.
              Kiedy jestesmy niezadowolone z powodu niemoznosci ukarania tego, kto wyrzadzil nam krzywde, probujemy nasza zlosc wyladowac na niewinnej osobie. Czasami moga to byc nasze dzieci, ktorych mlode zycie Bog z zaufaniem zlozyl w nasze rece. Z pewnoscia mamy obowiazek - obowiazek milosci - unikac poglebiania emocjonalnej krzywdy, ktora nasz pijacy partner mogl im juz wyrzadzic.

Rozwazanie na dzisiaj
              Jest wiele przekonywajacych powodow, aby powstrzymac sie od pielegnowania mysli pelnych pretensji i zalu. Moga one przeksztalcic sie we wsciekle ataki na innych ludzi. Innym istotnym powodem do wyciszenia mojej zlosci, zanim utrace nad nia kontrole, jest niedopuszczanie do powstania emocjonalnych blizn, jakie moglaby ona pozostawic.

"Jezeli ktos uwaza sie za czlowieka religijnego, lecz ludzac serce swoje nie powsciaga swego jezyka, to poboznosc jego pozbawiona jest podstaw".
              (List sw. Jakuba 1,26)
              -----
              A...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka