Dodaj do ulubionych

17 miesiecy i nie mówi :-(

12.11.12, 17:30
czy już powinnam się martwić? Synek wlasnie skonczyl 17 miesiecy i nie mówi; tzn. jedyne "słowa", które wypowiada świadomie, "z sensem" to NIE i "am am" na jedzenie ....nie mówi "mama", "baba", "tata" itp. Z otoczeniem komunikuje się bardzo fajnie; tzn. potrafi pokazać co chce (ale towarzyszą temu dzwięki typu "eeee" lub "yyy"); próbuje naśladować szczekanie psa na widok zwierzaka; gdy zabiera starszemu bratu samolot lub auto to jak lata czy jezdzi próbuje udawać "silnik" ale NIE MÓWI :-(
nie wiem czy mam jeszcze "cierepliwie" (bezczynnie ) czekać czy już zacząć działać. Jesli działać to co robić? od czego zacząć? Widzę, że na forum jest wiele doświadczonych w temacie Mam....pomożecie?
Obserwuj wątek
    • alcia555 Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 13.11.12, 17:31
      NA twoim miejscu poszłabym z synem do logopedy lepiej być nadopiekuńczą matką niż coś przeoczyć.
    • marian770 Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 13.11.12, 22:20
      teoretycznie masz jeszcze 7 miesiecy, bo takim granicznym wiekiem dla chłopców jest 2 latka, aczkolwiek mozesz juz teraz podjąc działania terapeutyczne - typu rozwijaniem motoryki małej ( wszystko co wiąże się z ruchem rąk, np. ugniatanie ciastoliny, rysowanie ), czytanie książeczek
      jak najwiecej rozmawianie z dzieckiem i dawanie mu okazji do wysławiania się ( np zadwać pytania )

bezpiecznie w tym wieku tez mozesz podawać suplement Eye Q ( 1 kapsułka 2 razy dziennie )

poza tym- nie warto szczepić dziecka. szczególnie groźne są szczepionki typu MMR ( odra , świnka, óżyczka )
      • soraya103 Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 14.11.12, 16:49
        jeśli kupię EyeQ to powinnam odstawić tran (młody pije "zwykłego" mollers'a )?
        Mam w domu jeszcze 3,5 latka - korzysta z pomocy logopedy bo ma tendencje do do przestawiania sylab (tulen zamaist tunel; ogjurt zamiast jogurt itp). Jemu tez podawać EyeQ? w jakich dawkach. CZy Eye Q ma jakieś efekty uboczne? na co zwracać uwagę? kto nie powinien go stosowac? są jakieś przeciwwskazania? Jak długo podawać EyeQ?

• marian770 Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 15.11.12, 23:13
          nie traktuj mnie jak lekarza bo nim nie jestem.
          z tego co wiem nie ma przeciwskazań do jednoczesnego podawania tranu oraz kwasów omega 3 ( Eye Q )

jesli jednak stosujesz tran , to warto kupić tran kirkmana. naprawde po 3 miesiącach widać różnice. chodzi o to że zwykły Mollers ma dodawany witamine A w formie syntetycznej ( palmitynian ). ona jest szkodliwa dla naszych dzieci o czym niestety sie nie pisze.
          nie słyszałem o negatywnych efektach ubocznych kwasów Omega 3.
          moze tylko to ze jesli podawane są na głodny żołądek to moze sie później odbijać rybą.
          • marian770 Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 15.11.12, 23:14
            a podawać można bez przerwy.
            Tranu nie podajemy w lato.
            • soraya103 Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 16.11.12, 22:53
              oj dziekuję...o resztę się dopytam naszego pediatry a z synkiem w przyszłym tygodniu pójde jeszcze do neurologopedy.
    • 4jagodaa Re: 17 miesiecy i nie mówi :-( 03.02.13, 19:10
      witam Cię
      Każde dziecko ma swoje własne, indywidualne tempo rozwojowe. Ta kwestia dotyczy również rozwoju mowy Nie martw się że Twoje maleństwo jeszcze nie mówi Pracuje w żłobku i mam styczność z dziećmi w tym wieku Uwierz mi że niektóre zaczynają dopiero mówić gdy skończą 2 lata i a i wtedy trudno je zrozumieć ale nadchodzi moment gdy nagle rozwiązują im się języki niespodziewanie i można z nimi wejść w poważną:) konwersację Warto zaznajomić się poza tym z kalendarzem rozwojowym dziecka www.childheaven.pl/rozwoj-dziecka/okres-poniemowlecy/79-kalendarz-rozwoju
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka