Dodaj do ulubionych

Kto może zdiagnzować afazję?tylko neurolog?

20.04.15, 18:01
Witam
Nie wiem czy taki watek juz był..

Moje dziecko ma podejrzenie afazji rozwojowej,każdy kto go badał wysuwa taką hipteze ale nikt konkretnie jej nie stwierdził,nie wystawił na to papieru.Chodzimy do neurologa który też zakłąda afazję ale nic nam nie dał na papierze.Chodzimy prywatnie ,nastepna wizyta jest dopiero pod koniec czerwca..dla mnie za pózno a podobno nie da się przyspieszyć mimo ze place...syn ma iść do pierwszej klasy,ma opóznienie mowy wprawdzie juz zaczął mówić ale jeszcze nie do końca dobrze..Pójdzie do klasy integracyjnej ale w szkole powiedzieli mi ze dobrze by było mieć dla niego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego..Dlatego mam pytanie? czy zdiagnozować dziecko i wystawić zaświadczenie może tylko neurolog?czy może ktoś inny?np logopeda?albo neurologopeda?

będę wdzięczna za odpowiedz.
Obserwuj wątek
    • edzia221 Re: Kto może zdiagnzować afazję?tylko neurolog? 21.04.15, 10:02
      Musisz iść do poradni psychologiczno pedagogicznej w swoim rejonie, oni robią taką diagnoze i oni też mogą zrobić odroczenie obowiązku szkolnego. Są też prywatne ośrodki diagnozowania takich dzieci ale muszą być zrobione badania przez logopede, pedagoga i psychologa przede wszystkim poszukaj dobrego logopedy i psychologa. Trzeba też zacząć terapie im wcześniej tym lepiej, niestety z mojego skromnego doświadczenia wynika, że terapia w szkole czy przedszkolu to kropla w morzu potrzeb poza tym ja niestety doznałam tego że nie liczą się zajęcia z dzieckiem a wyprowadzone papiery że niby coś robili. A jak dziecko jest chore to zajęcia przepadają, a nawet jak dziecko przyjdzie na zajęcia np z pedagogiem to dadzą mu pograć w gry zamiast zając się rysowaniem, malowaniem, lepieniem czy czym kolwiek innym a pani nadrabia papiery, bo przecież jak dziecko niby nie mówi to przecież i tak nic nie powie, więc niestety zaangażowaniu nauczycieli średnio ufam.
    • perlai Re: Kto może zdiagnzować afazję?tylko neurolog? 22.04.15, 12:16
      w naszym przypadku diagnozę postawił psychiatra i on wydał zaświadczenie. neurolog potwierdził diagnozę.
      na pewno trzeba udać się do ppp w celu uzyskania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego niezbędnego do szkoły w takim przypadku. dobrze pójść na wizytę już z zaświadczeniem lekarskim. u nas w ppp zresztą prosili o wszystkie zaświadczenia lekarskie i opinie, które posiadaliśmy
      --
      gg: 3144791
      la vida es un carnaval
      • panigalimatias Re: Kto może zdiagnzować afazję?tylko neurolog? 02.03.20, 15:45
        no dobrze, a co zrobić, jeśli nasza ppp notorycznie unika wydania dokumentu, który nazywałby przyczynę opóźnienia mowy? To poradnia państwowa, chodzimy tam do logopedy; córeczka była tam badana przez psychologa 3 razy. Za 1. pani psycholog stwierdziła, że"możliwe, że dziecko dlatego mało mówi, bo my (rodzice) tego od niej nie wymagamy" i zaleciła posłać dziecko wcześniej do przedszkola. Przedszkole i owszem, trochę posunęło sprawę do przodu, ale nie w sposób dostateczny. Ta sama pani psycholog ponownie widząc dziecko i "postępy", znów zrobiła badania, ale nie wysnuła żadnych wniosków; dała jedynie zalecenia dla ans i przedszkola, a za kolejnym razem także do szkoły. Córeczka była za ostatnim razem badana też przez p. pedagog, która także nie nazwała przypadłości. Nasza pani logopeda jako jedyna wyraziła prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z afazją.
        Do neurologa poszliśmy prywatnie, zrobiliśmy EEG w czuwaniu - "w normie". Pani neurolog raz wydała nam pisemnie przebieg wizyty i dopisała, że "można stwierdzić afazję rozwojową", natomiast dokument nie ma formy diagnozy.

I tak obijamy się od ściany do ściany już 3 lata. Nie wiem, co robić
        • takamania Re: Kto może zdiagnzować afazję?tylko neurolog? 02.03.20, 19:14
          Opowiem jak wyglądała nasza ścieżka edukacyjna ( tą medyczna pominę poza neurologiem). Syn miał 2 lata kiedy zauważyłam,że coś jest nie tak. Pierwsi logopedzi, psycholog prywatny zauważyli,że syn odbiega ale nie dali konkretnych wskazówek. Darzyłam dalej i nie słuchałam opinii,że syn się rozgada. Trafiliśmy do ośrodka realizującego wwr i oni zrobili diagnostykę ( laryngolog- badanie słuchu jest niezbędne do stwierdzenia afazji , logopeda , psycholog). Teraz proszę pamiętać,że zmieniły się przepisy i prywatne osrodki nie wystawia dokumentu do wwr . W międzyczasie prywatny ośrodek wykluczył autyzm. Syn poszedł do przedszkola. Zaczął chorować więc wwr prawie się nie odbywał. Za namową dyr przedszkola udałam się do PPP poradnii. Ustalono nam termin do logopedy i psychologa. W międzyczasie zostałam zobowiązana do tego,żeby neurolog zbadał syna u wydał zaświadczenie ( formularz dostałam z PPP). Potem dostaliśmy kształcenie specjalne i wczesne wspomaganie . Syn miał 3,5 roku. Następnie z tymi dokumentami przeniosłam syna do przedszkola z oddziałem integracyjnym z nauczycielem wspomagającym. Następnie o orzeczenie o niepełnosprawności. To wycinek ścieżki bo syn też miał inne problemy zdrowotne i rozwojowe. Natomiast jeśli mogę coś doradzić jeśli są 0toblemy z poradnia lub lekarzem. W przypadku poradni wszelkie odmowy prosić na piśmie i składać odwołanie do poradnii lub organu nadzorującego. W przypadku neurologa znaleźć takiego , który wie co to afazja i jak ważna jest jak najszybsza terapia takich dzieci. Nie chodzić do pierwszego lepszego. I nie odpuszczać!

--
          Kobiety są jak anomalie pogodowe, cały dzień słońca a jak pierd*lnie to znienacka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka