Dodaj do ulubionych

Jak sobie radzicie?

08.12.19, 22:21
Moja córeczka w styczniu skończy 8 lat. Ma opóźnienie mowy. chodzimy do logopedy poza szkołą. w szkole też ma zajęcia logopedyczne i jeszcze z panią pedagog.
Jak poszła do przedszkola w wieku 5 lat, dość szybko zaszła pewna poprawa; teraz też idzie do przodu. W każdym razie łatwo namówić ją na powtarzanie, niż jeszcze 2 lata temu (o dawniejszych czasach nie wspominając.

Pani neurolog napisała nam, że "można rozpoznać afazję rozwojową".

Jak już napisałam, idziemy do przodu, ale jeszcze wiele ćwiczeń przed nami.

Ale wiecie, co mnie najbardziej martwi i z czym mam najwięcej nerwów (wciąż)? Że wciąż nie możemy się porozumieć, np. jak zakaszle - skąd się kaszel wziął (gardło? "picie wpadło nie w tę dziurkę"?) - ja pytam, a Młoda tylko , że "już dobrze, dobrze". Albo jak nagle nie chce zjeść czegoś, co do tej pory lubiła - nie odpowie na pytanie: co się dzieje? co jest nie tak? Musze ciągnąć i zgadywać. A to już zaczyna we mnie wzbudzać niepokój, czy nie zaczyna się coś z żołądkiem (mamy takie ekscesy bardzo rzadko, ale jednak wciąż jesteśmy w wieku, kiedy to się zdarza - a teraz mamy jeszcze jesień; w szkole Młodej listopad i grudzień to miesiące gryp żołądkowych, jelitówek itd).

Owszem - bywa, że dzieci nie umieją określić, co jest przyczyną złego samopoczucia, jak zaczyna się rozbicie przed jakąś infekcją. Jednak widywałam już 3-latki, które umiały dać znać, że boli je gardło (np. mówiły, ze boli je w buzi i pokazywały palcem konkretnie na gardło). A jak zaczęłyśmy w wieku 5 lat Młodej chodzić do grupy przedszkolnej 4- i 5-latków, to dzieci już normalnie zgłaszały, że je brzuch boli.

A ja nadal nie wiem, jak moje dziecko odczuwa np. zatrucie, kiedy wymiotuje (rzadkie zdarzenia, bo dbamy o higienę i odpowiednie jedzenie), ale nigdy nie usłyszałam: "brzuszek boli", czy "mdło mi" czy inny komunikat sugerujący, że mogą być zaraz sensacje żołądkowe.

Powiem szczerze, że jestem w takich sytuacjach podwójnie zdenerwowana. Bardzo chcę dziecku pomóc, ulżyć, ale jak, kiedy po prostu nie wiem do końca, jak się czuje? Miał / ma ktoś coś podobnego? Jak sobie z tym poradzić? Oczywiście ćwiczymy, tłumaczymy, ale tu wciąż mamy największy problem :(
Obserwuj wątek
  • anncorell Re: Jak sobie radzicie? 26.01.20, 23:45
   Ja w takich chwilach komunikuje się z córką gestami. Pytam ją „boli cię gardełko”? I pokazuje na swoje gardło. Córka mimo słabej mowy (ma 5 lat i diagnozę afazji) bardzo dobrze rozumie pytania. Wie, że jeśli boli gardło, to musi poprosić o syrop, a jeśli coś innego to musi gestem pokazać co. Jeśli boli ją brzuch, pokazuje na niego i mówi „ała” lub też pokazuje to na misiu. Jedyny problem mamy z tym by wyjaśniała o co czasem płacze. Mam na taką okazję serie gotowych pytań typu: „nie możesz znaleźć swojego kotka” czy też: „płaczesz bo tęsknisz za tatą”? Jeszcze rok temu kontakt z moja córka był ograniczony z jej strony do krótkich odpowiedzi typu: „tak” i „nie”, ale obecnie na szczęście jest coraz lepiej 🙂
   • panigalimatias Re: Jak sobie radzicie? 31.01.20, 11:20
    Dzięki za odpowiedź.

    Moja córa mówi coraz lepiej, jednak często w chwilach kryzysowych (jest smutna lub "niewyraźna") na wszelkie pytania o konkretne rzeczy odpowiada przecząco albo, że "wszystko dobrze". I tak jest dopóki nie trafię w problem :/

    Pozdrawiam
    • anncorell Re: Jak sobie radzicie? 04.02.20, 00:39
     Też obserwuje podobne zachowania u córki. Przytula się, wyraźnie jest smutna, ale na pytanie o to co jej dolega, odpowiada - "nic". Wtedy zawsze ją przytulam i powoli tłumaczę, że przecież może powiedzieć, wiem, że potrafi - powoli, spokojnie - słowo po słowie.
     Komunikacja z dzieckiem afatycznym jest pełna niespodzianek, bo czasem córka potrafi powiedzieć coś idealnie, a czasem zapomina słów i sama nie wie, jak się wyrazić. To bywa frustrujące, ale zasadniczo nie ma innego sposobu :)
     Życzę Ci dużo siły, wytrwałości i cierpliwości!
     • takamania Re: Jak sobie radzicie? 02.03.20, 19:43
      Dziewczyny dużą zmianę zauważyłam po włączeniu zajęć z TUs i integracji sensorycznej. Oczywiście leczone napady w EEG to podstawa u syna. Ale 8 m-cy temu nie mówił poprawnie swojego imienia a dzisiaj mówią w tv o próbkach. On się zasłonił i mówi " Nie lubię próbek" . Ja zdziwinabpytam " A wiesz co to jest?". A on " No krew". Ma 6 lat . Musimy uczyć się wszystkiego. Dzisiaj przy książce z biedronki z kategoriami odkryłam,że nie wie co to brwi,rzęsy, czoło czy warga. Mamy oczy , głowa,szyja nie i uszy. Wszystko pomniejsze nie istnieje.
      • anncorell Re: Jak sobie radzicie? 03.03.20, 11:39
       @Takamania - Nadal jeździcie z synem do Wrocławia? Córka ma zajęcia z SI, zajęcia z logopedą i z psychologiem. Dodatkowo jej przedszkole wprowadziło elementy terapii Montessori. Ma też zajęcia na basenie 3 razy w tygodniu, rytmikę i gimnastykę ogólnorozwojową. W czasie wakacji spędzi w domu tylko miesiąc (reszta na wakacjach), ale jako, że nie będzie przedszkola rozważam włączenie jakiejś krótkiej dodatkowej terapii. Waham się między EEG biofedback, mikoropolaryzacją lub metodą Tomatisa.
       U nas widoczna poprawa w zapisie EEG, a co za tym idzie - poprawa w rozwoju mowy i w zachowaniu, którą zauważyli dosłownie wszyscy.
       Pan doktor skwitował to słowami - mówiłem Wam, że tak będzie. Oczywiście miał rację :)
       Pozdrawiam.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka