Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech tam)

03.03.10, 16:57
    Witam ponownie :)

Mam już za sobą kilka prób i na razie moja lista wygląda tak:

1. Tokaj 6p. - ideał. Najlepsze wino, jakie piłam.
    2. Sauternes - prawie tak dobre jak powyższe. Żartuję :) Właściwie obydwa to nr 1 dla mnie.
    3. Tokaj 5p. Można wypić, ale 6p. lepszy...
    5. Malaga - pierwsze wrażenie zapachowe odstręczające (cuchnie...), pierwszy łyk też nie zachęcający. Dopiero później wino staje się akceptowalne. 1. i 2. Będę kupować bez zastanowienia, a Malagę to co najwyżej dla urozmaicenia, rzadko.
    6. Eiswein (niemiecki), może być, ale na razie ostatni na liście i niekoniecznie do domowej piwniczki.

docg był tak miły, że podpowiedział kilka gatunków win, które powinny przypaść mi do gustu z racji zamiłowania do słodkości:

Barsac
    Loupiac
    Monbazillac
    Auslese
    BA
    TBA
    Ruster Ausbruch
    Recioto
    Vin Santo
    VT
    SGN

Coś jeszcze powinnam dopisać do listy? Pytam o gatunki nie roczniki czy winnice :) Choć jeśli czegoś konkretnego w danym gatunku trzeba się wystrzegać, to proszę o info.

Problemem pewnie będzie dostępność. Win słodkich w sklepach po prostu nie ma. Qrcze, nikt ich nie pija czy co? Owszem, są półsłodkie, za którymi nie przepadam :( A poza tym ocean wytrawnych...
    Obserwuj wątek
          • docg Montilla Morilles 04.03.10, 08:33
            ej, ej... Montilla Morilles to na pewno nie jest apelacja wyłącznie dla win
            słodkich, o ile w ogóle. Tam są świetne wytrawne wina przypominające fino
            (poszukaj np. na Sstarwines ;-) ) Do listy dopisuję, aczkolwiek niechętnie,
            Sherry Pedro Ximenez (w skrócie PX)
            • vigneto.monty PX 04.03.10, 10:11
              Skoro jesteśmy przy PX, to dodam jedno z moich ulubionych, jednak nie
              z Jerez a z okolic Granady. Barranco Oscuro Xarab, które "pachnie jak
              najlepsza konfitura z pomarańczy pomieszana ze słonym, morskim
              wiatrem. Usta poetyckie!". Tak zapisałem w zeszłym roku. Niestety
              ilości mikroskopijne, ale warto szukać. O innych winach od Barranco
              możesz poczytać na tym "strasznym, spamerskim" portalu :-)
            • Gość: star Re: Montilla Morilles IP: *.pan.wroc.pl 04.03.10, 11:08
              docg napisał:

> ej, ej... Montilla Morilles to na pewno nie jest apelacja wyłącznie dla win
              > słodkich, o ile w ogóle. Tam są świetne wytrawne wina przypominające fino
              > (poszukaj np. na Sstarwines ;-) )

Chyba znalazłem, ale pewności nie mam;) Czy chodzi Ci Deo o to właśnie wino:
              www.sstarwines.pl/sample.php?inc=note.php¬e=6095
              Pzdr, star
      • vigneto.monty Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 03.03.10, 18:48
        A propos Vin Santo: prócz tego najbardziej znanego, toskańskiego,
        powstają jeszcze trzy. Jedno w Trydencie, jako vino santo, wyłącznie z
        gron Nosiola (np. Francesco Poli i Giovanni Poli), drugie w
        niedalekiej Marchii z gron Passerina (np. Le Caniette) oraz najlepsze
        z tej trójki - oczywiście moim skromnym zdaniem :-) - greckie vinsanto
        z Santorini, powstające z gron Assyrtiko, Aidani oraz Athiri (np.
        Arghyros, Sigalas czy Hatzidakis). Stare roczniki należą do
        największych win tego świata. Owocnych poszukiwań :-)
      • dominikjandomin Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 06.03.10, 21:10
        vanee napisała:

> Witam ponownie :)
        >
        > Mam już za sobą kilka prób i na razie moja lista wygląda tak:
        >
        > 1. Tokaj 6p. - ideał. Najlepsze wino, jakie piłam

A Tokaj Aszuessence?

> 6. Eiswein (niemiecki), może być, ale na razie ostatni na liście i niekonieczni
        > e do domowej piwniczki.

Ale który Eiswein?

Oczywiście, lista zależy od tego, jakie się preferuje wina. Jak mocno słodkie ma
        być "słodkie wino" i jak mocno zrównoważona kwasami ma być ta słodycz.
          • dominikjandomin Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 08.03.10, 09:04
            Gość portalu: Ignacy napisał(a):

> > Oczywiście, lista zależy od tego, jakie się preferuje wina. Jak
            > mocno słodkie ma
            > > być "słodkie wino" i jak mocno zrównoważona kwasami ma być ta
            > słodycz.
            >
            > To chyba można wywnioskować z pytania... Czytanie ze zrozumieniem to
            > podstawa.

Jeśli potrafisz z takiego pytania wywnioskować gusta, to gratuluję, ale bardziej
            podejrzewam, że piszesz aby pisać.

Znam ludzi o różnych gustach, co do "słodkich win" i stąd moje pytanie. Ale ty
            oczywiście wszystko wiesz lepiej.
            • Gość: Ignacy Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech IP: *.chello.pl 08.03.10, 19:16
              > Jeśli potrafisz z takiego pytania wywnioskować gusta, to
              > gratuluję, ale bardziej podejrzewam, że piszesz aby pisać.

Każda średnio rozgarnięta osoba z pytania zadanego przez Vanne
              wywnioskuje jaki dziewczyna ma gust, bo TO NAPISAŁA.
              Mam wrażenie, że to Ty "piszesz by pisać" lub po prostu nie
              przeczytałeś postu. Jest jeszcze trzecia możliwość, ale nie sądzę,
              żebyś miał problem ze zrozumieniem prostego tekstu.

> Znam ludzi o różnych gustach, co do "słodkich win" i stąd moje
              > pytanie. Ale ty oczywiście wszystko wiesz lepiej.

Świetnie. To poznaj w takim razie Vanne, która napisała co lubi i
              zapytała co jeszcze forumowicze mogą polecić.
      • vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 09.03.10, 12:54
        Uporządkowałam listę i poprawiłam literówki (chyba dobrze). Dla innych amatorów, którzy trafią na forum :)

1. Tokaj 6p. - ideał. Najlepsze wino, jakie piłam.
        2. Sauternes - prawie tak dobre jak powyższe. Żartuję :) Właściwie obydwa to nr 1 dla mnie.
        3. Tokaj 5p. Można wypić, ale 6p. lepszy...
        5. Malaga - pierwsze wrażenie zapachowe odstręczające (cuchnie...), pierwszy łyk też nie zachęcający. Dopiero później wino staje się akceptowalne. 1. i 2. Będę kupować bez zastanowienia, a Malagę to co najwyżej dla urozmaicenia, rzadko.
        6. Eiswein (Beerenauslese Edelsüss Nachtgold, apelacja Rheinhessen), może być, ale na razie ostatni na liście i niekoniecznie do domowej piwniczki.
        7. Sha'al Gewurztraminer Late Harvest 2006 Carmel Winery - smaczne, ale nie rewelacyjne. Ma za to piękny kolor :)
        8. Estrella Moscatel Blanco (Hiszpania, Valencia) - duże zaskoczenie. Jedyne słodkie wino na jakie trafiłam w restauracji, pyszne. I niedrogie - w sklepie znalazłam po 29 zł. (Pytanie - czy to normalne, że nie ma na butelce rocznika? Szukałam i nie znalazłam)

Na najbliższy weekend w planach jest Torres Moscatel Oro (Hiszpania, Penedes) i/lub Pedro Ximenez San Emilio Solera Reserva Sherry (Hiszpania, Jerez), nazwa Sherry niczym porządne hiszpańskie nazwisko :D

Lista win do spróbowania (alfabetycznie):

Auslese
        Banyuls
        Barsac
        Ben Rye Passito di Pantelleria 2007 Donnafugata
        Caluso Passito
        Domaine de Montgilet Coteaux de L'Aubance 2008 Victor & Vincent Lebreton
        Erbaluce di Caluso
        Loupiac
        Madera
        Maury
        Monbazillac
        Montilla Moriles
        Moscatel de Setubal
        Moscato d'Asti
        Moscato Rosa (Rosenmuskateller) ,(Abbazia di Novacella, Franz Haas)
        Muscat de Beaumes
        Muscat de Beaumes de Venise
        Muscat de Samos
        Passito di Pantelleria
        Picolit
        Porto
        Recioto
        Rivesaltes
        Ruster Ausbruch
        Santorini Vinsanto
        SGN (Sélections de Grains Nobles)
        TBA (Trockenbeerenauslese)
        Tokaji Essencia
        Vespaiolo
        Vin Santo
        VT (Vendanges Tardives)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
        Na koniec ostrzeżenie (przydałby się wątek przyklejony u góry forum, jakich konkretnie butelek się wystrzegać).
        W Auchan lub Carrefourze wypatrzyłam w końcu butelkę "słodkie"... Jedną, jedyną.
        Kupiłam i przytaszczyłam do domu.
        Otworzyłam w niedzielę ze znajomymi. Tego się nie da opisać!
        Nie wiedziałam, że wino może tak śmierdzieć! Pisałam, że malaga cuchnie, ale to był znośny, ostry zapach, niemiły dla nieprzyzwyczajonego nosa. Tutaj kloaczny smród. Nie wiedziałam, że coś takiego jest możliwe O_o
        Na tylnej etykiecie "ciekawy bukiet". Tiaaa...
        Smak korespondował z zapachem.
        Wino wylądowało w zlewie, a my reanimowaliśmy się Tokajem szamorodnim.
        Paskudztwo nazywa się "Señorio de Valán" (Hiszpania, La Mancha).

• vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 10.03.10, 19:15
            Przejrzałam metodycznie wszystkie półki w dwóch Carrefourach, dwóch C.Expressach i w jednym Auchan.
            Efekt - w Auchan Tokaj 5 p, w Carrefourze wspomniane wyżej i coś co się nazywało "Amber Krymu" czy jakoś tak, ale się nie zdecydowałam na kupno.
            Koledze udało się kupić w jakim supermarkecie wino "Witosha", też niedobre.
            Słodkich więcej nie było.

Do Makro chętnie bym się wybrała, niestety wymagana jest karta, a ja nie prowadzę działalności gospodarczej i nikogo z kartą nie znam :(
            • marciasek Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 15.03.10, 02:53
              Witaj.
              Mam wrażenie, że w punkcie 6 nastąpiła jakaś pomyłka, pozwolisz że zacytuję: 6. Eiswein (Beerenauslese Edelsüss Nachtgold, apelacja Rheinhessen), może być, ale na razie ostatni na liście(...).
              Eiswein to nie jest to samo co beerenauslese; w serii Nachtgold znajdują się oba te trunki, odziane w prawie identyczne butelki. Różnią się jednak, chociażby metodą produkcji. Cóż zatem smakowałaś: BA czy eiswein?

Przy okazji pytanie do znawców (ja jestem tylko laikiem, który czasem siorbnie jakieś winko): cóż to są za wina, te Nachtgoldy? Czy przy tej cenie (ok. 40/50 zł) można je w ogóle traktować jako reprezentatywne dla klasy BA/eiswein?

Wracając do meritum, dorzucę ci do listy jeszcze wina jurajskie. Drogie, ale wspaniałe żółte wina (vin jaune) produkowane tylko w dwóch apelacjach: Arbois i Chateau Chalon; doskonałe są też wina "słomiane", vin de paille, z dwóch jurajskich apelacji: Arbois i chyba l'Etoile (ale akurat vin de paille ma więcej apelacji, tylko pozostałe są spoza Jury i nie miałam z nimi przyjemności).

Może ci posmakować jeszcze białe włoskie Grecale Moscato Sicilia. U nas widziałam je tylko w sklepie liturgicznym oplatki.pl ;) za jakieś 56zł. (we Włoszech kosztuje 6 euro...).

Ogromnie się cieszę, że nie jestem jedyna amatorką win słodkich (choć często odnoszę takie wrażenie) :) Zapoluję na tego moscatela Estrella, którego polecałaś. Może i mnie się spodoba. Pozdrawiam!
            • dominikjandomin Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 15.03.10, 09:19
              vanee napisała:

> w Carrefourze wspomniane wyżej i coś co się nazywał
              > o "Amber Krymu" czy jakoś tak, ale się nie zdecydowałam na kupno.

Piłem. Tamtejsza podróbka Porto. Jak dla mnie - zbyt czuć ten spirytus, którym
              go doprawili.

> Koledze udało się kupić w jakim supermarkecie wino "Witosha", też niedobre.
              > Słodkich więcej nie było.

To w Toruniu większy maja wybór :) Choć ja się skupiam raczej na czerwonych :)

W Gliwicach w winiarskim kupiłem wspaniałe niemieckie wino białe z typu Spatlese
              - ale zapomniałem spisać marki :( W marketach bywa Spatlese, ale nie takie dobre :(

> Do Makro chętnie bym się wybrała, niestety wymagana jest karta, a ja nie prowad
              > zę działalności gospodarczej i nikogo z kartą nie znam :(

No cóż, to jest pewien problem. Chyba, że jesteś np. dyrektorką szkoły - na
              instytucję też wyrabiają karty :)
      • vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 15.03.10, 11:43
        Udało się znaleźć właściciela karty Makro i moja kolejka powiększyła się o:

Tokaji Aszueszencia Kereskedöház 1993 (dominikjandomin - dzięki!)
        Monbazzillac Roc de Miremont 2006
        Sauternes Les Sablettes 2005
        Muscat Samos Kourtakis

W weekend wypiliśmy Torres Moscatel Oro Apelacja: D.C. Penedes (bardzo dobre, pierwsze wino tego rodzaju, jakie piłam. Gęste, słodkie. Tak sobie wyobrażałam, że będzie smakował miód pitny (a niestety, nie smakuje)), oraz Pedro Ximenez San Emilio Solera Reserva Sherry apelacja: D.O. Jerez-Xerez-Sherry i Manzanilla, ZA słodkie :) Bardzo gęste i bardzo słodkie, w kolorze towotu. Ale całej butelki nie zmęczyliśmy. Pierwsze na stałą listę zakupów, drugie już nie :)
      • vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 18.03.10, 10:45
        Sprawdziłam, butelki są w prawie 99% identyczne. Dopóki człowiek się dokładnie nie przyjrzy, to pomyłka gwarantowana.
        Główna różnica to "Beerenauslese" i słoneczko z winogronem na mojej, na właściwej powinien być księżyc i "Eiswein".

W necie znalazłam zdjęcia, wrzucam ku przestrodze:

4.bp.blogspot.com/_hxmDcs_pvw0/RfxkAYukYzI/AAAAAAAAAAU/AZV7UGQyaH4/s320/nachtgold.jpg
        blog-imgs-17.fc2.com/p/e/t/petrus/20080213164039.jpg
        A Eiswein'a wrzucam z powrotem na listę "do sprawdzenia" :)
      • vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 04.06.10, 12:53
        Kolejne obalone butelki:

1.Sauternes Les Sablettes 2005 - bardzo dobre. No ale jeszcze nie piłam niedobrego sauternes :)

2.Tokaji Aszueszencia Kereskedöház 1993 - wielkie rozczarowanie. Kiepskie :(

3.Monbazzillac Roc de Miremont 2006 - kwaśne, błe. (Znaczy za wytrawne jak na moje gusta)

4.Rivesaltes Tuille - kupione w Piotrze i Pawle. Gęste, o ceglastym kolorze. Jak dla mnie może być, choć nie mam zamiaru robić zapasu. Za to bardzo przypasowało mojej koleżance.

5.Primo Amore Manduria - polecone mi w sklepie jako słodkie i zachwalane przez klientów, niestety jest co najwyżej półwytrawne. Wylądowało w zlewie.

6.Tokaji Aszú 6 Puttonyos 1993, Bodnár Pincészet Borház - doskonałe! No ale to sześcioputtonowiec :D
      • vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 05.06.10, 23:32
        No ze słodkimi winami w lokalach to jest spory problem :(
        Stołujemy się często na mieście, wszędzie pytałam i tylko w dwóch mają po jednym - w naleśnikarni (pewnie dlatego, że dużo słodkich wersji naleśników podają) i w pierogarni (ale tam można nabyć wyłącznie całą butelkę, choć wina wytrawne są na kieliszki, więc nie próbowałam).
        W 99% restauracji mają wyłącznie wytrawne.

W sklepach z winami taka sama posucha :(

W zeszłym tygodniu wybraliśmy się do winiarni na Bednarską (Wawa). Mieli tylko dwa gatunki (jeden powyżej 300zł za butelkę), bo eiswein im się skończył. Czyli trzy :(
        Nie pamiętam co piliśmy, ale średnie było.

felinecaline, dzięki za info, dopisuję do listy :)
      • krzysztofsf Wino z Kany Galilejskiej 18.07.10, 10:10
        Serio.
        Zona przywiozla kilka butelek z wycieczki do Izraela.
        Czerwone, ciezkie, slodkie,az geste od garbnikow.

Jesli ktos moze polecic cos zblizonego z normalnej oferty dostepnej w
        Polsce...chetnie sprobuje.

Niezle slodkie biale wino kupilem w tym tygodniu w Lidlu - Tokaj samorodni z
        2002 roku, butelkowany (naturalnie na Wegrzech) w 2009. Cena kilkanascie zl,
        butelka pollitrowa.

Wdlug opisu z etykiety, fermentowany z dodatkiem lipowych lisci w debowych beczkach.
      • vanee Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 23.11.10, 13:28
        Mały update:

Pantelleria Passito liquoroso DOC 2008 - bardzo dobre. Szczegółów nie pamiętam, bo piłam we Włoszech we wrześniu :) Ale mi smakowało.

Recioto della Valpolicella - wypiłam kieliszek w restauracji w Weronie i mi nie smakowało. Chciałam dać mu drugą szansę i kupiłam w Polsce butelkę (Monte del Fra Recioto della Valpolicella Classico DOC). To nie jest słodkie wino! Błe...

Vino Liquoroso Vin Santo Donato degli Antinori - kupione we Włoszech i skonsumowane w domu. Dobre :)

Cremovo (Vino Aromatizzato all’Uovo) - z cyklu eksperymentów. Podobne do sherry, ale mniej słodkie. Całkiem niezłe, ale w ogóle nie ma zapachu O_o Jajka więc nie wyczułam.

Eiswein 1999 nie pamiętam szczegółów - kupiony w winiarni we Włoszech, wypity w domu. Zdecydowanie nie to :( Nie przypadł mi do gustu. Jakieś takie cienkie, mało słodkie. Może źle trafiłam, spróbuję jeszcze raz, jak trafię gdzieś do kupienia.

Château Haute Fonrousse Monbazillac 2006 - druga butelka Monbazillaka, tym razem pyszne. Poprzednia kupiona w Makro, nie polecam. Ta trzy razy droższa od tamtej, ale 10 razy lepsza.

Welsh Riesling Trockenbeerenauslese 2005 (Velich Apetlon) - całkiem niezłe, zupełnie inne od słodkich win, ale jakoś w nim nie zasmakowałam (ma zbyt "niesłodką" dominującą składową smaku, nie wiem jak to określić, noob jestem :) )
      • vintrips Re: jakie gatunki słodkich win polecicie?(a niech 25.11.10, 07:58
        >Coś jeszcze powinnam dopisać do listy? Pytam o gatunki nie roczniki czy winnice
        > :) Choć jeśli czegoś konkretnego w danym gatunku trzeba się wystrzegać, to pro
        > szę o info.

vanee,

poczytaj tego linka, może znajdziesz jakieś info, których jeszcze nie poznałaś:

WINA SŁODKIE

pozdrawiam

vintrips
    Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka