Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

winogrodnictwo i winiarstwo

IP: 212.160.127.* 17.05.04, 02:15
    Witam ! Mam nadzieje, ze to Pan jest tym slawnym "winoman"- em. czytalem
    ostatnio w przedostatnim magazynie wino, krtki artykol w ktorym Pana osoba
    zostaa w pozytywny sposob opisana. GRATULUJE!!!!! Mam pewien problem, chodzio
    kupazowanie wina. Z uwagi na fakt, e jest Pan jednym z autorytetow winiarstwa
    w Polsce, chcialbym zapytac, czy sa jakiekolwiek materialy najlepiej w jezyku
    polskim, na temat sposobu kupazowania ( byc moze sa jakies zasadyspecjalne
    porady itd.) nie mam dostepu do takich materialow i mam nadzieje, ze moze mi
    Pan pomoc w tej sprawie.p. s. moze kiedys bede mogl odwdzieczyc " buteleczka
    znakomitego trunku" mojej produkcji- mam nadzieje! Z powazaniem p. d.
    Obserwuj wątek
      • winoman Re: winogrodnictwo i winiarstwo 21.05.04, 02:58
        > Witam ! Mam nadzieje, ze to Pan jest tym slawnym "winoman"- em.

Jestem "winomanem", a czy sławnym? W Vivie czy innej Gali jeszcze o mnie nie
        pisali i pewnie nie napiszą, więc ta "sława" dość lokalna jest ...

> Mam pewien problem, chodzio
        > kupazowanie wina. Z uwagi na fakt, e jest Pan jednym z autorytetow winiarstwa
        > w Polsce,

Hmm, nigdy nie zrobiłem choćby kieliszka wina, więc co ze mnie za autorytet?

> chcialbym zapytac, czy sa jakiekolwiek materialy najlepiej w jezyku
        > polskim, na temat sposobu kupazowania ( byc moze sa jakies zasadyspecjalne
        > porady itd.)

W języku polskim znam jedynie książki pana Romana Myśliwca, np. "Wino z własnej
        winnicy" wyd. 2, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 2000, ale ani tam, ani
        w innych jego książkach, o kupażowaniu nie ma prawie nic. Myślę zresztą, że w
        tak złożonej materii można liczyć jedynie na własne doświadczenie, zwłaszcza,
        że odmiany winorośli wykorzystywane w Polsce nie mają zwykle wiele wspónego z
        tymi "światowymi".

Pozdrawiam!
        • pionderro Re: winogrodnictwo i winiarstwo 21.05.04, 22:58
          W Gali? To marny brukowiec! Ale przeczytałem o panu w miesięczniku Wino
          artykuł, poza tym jeden ze sprzedawców w sklepie z winiarskim w Reducie w W-
          wie polecił mi zapytać Pana o kupażowanie. dlatego też uczyniłem to. Trudno,
          może ktoś na forum będzie miał jakieś pojęcie na temat kupażu.
          p. s. ale chociaż jest z kim porozmawiać o temacie wina. Mama jeszcze jedno
          pytanie, czy w W wie jest jakaś grupa ludzi fanklub czy stowarzyszenie, gdzie
          można by iść i porozmawiać o temacie wino, winogrodnictwo? Z tego co jest mi
          wiadomo stworzył Pan takie stowarzyszenie w Toruniu. A W- wa?
            • pionderro Re: winogrodnictwo i winiarstwo 23.05.04, 17:23
              narazie zbieram tylko informacje i wiedzę książkową, ale w momencie gdy moja
              eksperymentalna winniczka zacznie dawać owoce z pewnością wiedza teraz
              otrzymana przyda się w praktyce! narazie tak jak już napisałem mam posadzone po
              kilka krzewów takich odmian jak: muskat odeskij, sibera, hibernal, medina,
              jutrzenka z POLSKI!!!, gołubok, i jeszcz coś ale nie pamiętam. Na jesień br
              zamówiłem jeszcze dziesięć odmian min. leon milot itd.
                • pionderro Do ORKA 26.05.04, 23:30
                  Ja mam bardziej na północ, okolice rzeki Pilicy 15 km od Nowego Miasta Nad
                  Pilicą- może kiedyś te rejony choć troszkę rozsławię! Narazie testuję odmiany,
                  ale chciałbym stworzey jedno białe i jedno czerwone winko z kilku odmian!
              • rybak9 Re: winogrodnictwo i winiarstwo 26.05.04, 22:38
                iluletnie masz te krzewy? jak Ci przetrzymały ostatnie przymrozki? (jeśli w
                Twojej okolicy takowe były). No właśnie, co to za okolica? Jeśli to nie jest
                tajemnica, to od kogo kupiłeś sadzonki?
                • pionderro Re: winogrodnictwo i winiarstwo 26.05.04, 23:36
                  wg projektu ustawy region ma nazywać się NIZINY POLSKIE!!! Sadzonki? od kogo
                  innrgo można w tym kraju kupić sadzonki winorośli? Od pana Myśliwca oczywiście!
                  musisz kupiuć najmniej 10 krzewów wtedy prześle ci paczkę!. Ogólnie miły z
                  niego człowiek! Krzewy mam młodziutkie z jesieni 2003, ale jeśli ktoś postępuje
                  księżkowo to można uchronić się przed przymrozkanmi. W okolicach Nowego Miasta
                  Nad Pilicą mam winniczkę- przymrozki? Owszem były aż do -1, ale byłem cwany i
                  dopiero tydzień temu odkopałem kopczyki!!!
                  • rybak9 Re: winogrodnictwo i winiarstwo 27.05.04, 18:04
                    bez urazy, ale poza "tym krajem" są jeszcze kraje ościenne o bogatej tradycji
                    winiarskiej. Sam Roman Myśliwiec nie ukrywa, że korzysta z doświadczeń np.
                    Słowaków.
                    Co do kopczyków, to które rozgarnąłeś tydzień temu?- te zimowe 30-to
                    centymetrowe? czy te wiosenne usypane po marcowym cięciu. Bo jeśli te drugie,to
                    wg książki, w momencie ich rozgarniania powinne być już przerośnięte młodymi
                    pędami.
                    Masz ciekawe ukształtowanie terenu?
                    • pionderro Re: winogrodnictwo i winiarstwo 29.05.04, 22:33
                      Szczerze mówiąc rozgarnąłem je z ciekawości ponieważ poprzebijały już przez
                      kopczyk. Bardzo bałem się przymarznięcia i dlatego wcześniej ich nie
                      rozgarnąłem. Chodziło mi oczywiście o te kopczyki 5- cio cm, czyli już te
                      usypywane po cięciu. Jeśli chodzi o teren- to geograficznie jest to równina.
                      Natomiast zdarzają się i tam drobna wzniesienia. Moja ziemia jest na ok. 2- wu
                      stopniowym spadzie na południowy- zachód!. Mam tylko jeden problem od wschodu
                      nia mam narazie żadnej osłony, np. przed zimnymi wiatrami i czeka mnie sadzenie
                      rzywaopłotu. Pracowałem dziś przy krzewach i co się okazuje? Zgadniesz co
                      najlepiej poszło w górę? " Jutrzenka z Polski" i tu znów ukłon w kierunku Pana
                      M. Pytanko, czy nie masz może jakiegoś programiku do obliczania zawartości
                      składu chamicznego gleby? Nigdy nie byłem umysłem ścisłym i marnie idzie mi
                      obliczanie ile czego trzeba rozsiac itd.

Pozdrawiam Piotrek!@
                      • rybak9 Re: winogrodnictwo i winiarstwo 02.06.04, 00:28
                        Pytając o teren, liczyłem po cichu, że trafił ci się fragment skarpy w dolinie
                        rzeki z dobrym nasłonecznieniem. O zaletach takich lokalizacji( co prawda w
                        dolinie Wisły ) dużo pisał Wojtek Bosak. Co do spadku, to widziałem winnicę w
                        Polsce o pow. ( dane z relacji ) 8 ha, która nie ma wcale większego. A w
                        Austrii nad Jeziorem Nezyderskim mają winnice na zupełnie płaskim terenie w
                        bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Cały czas się zastanawiałem, jaki tam jest
                        poziom wód gruntowych?
                        A może żywoplot z wierzby energetycznej? Tylko czy nie za wysoka?
                        Może Jutrzenka dlatego, że jednak jesteś już chyba Regionie II
                        Posadziłeś może Seyval Blanc?
                        Niestety nie potrafię ci pomóc co do gleby. Pochwal się jak znajdziesz taki
                        program.
                        A tak wogóle, to co tam masz pod warstwą czarnej ziemi?
                        pozdrawiam
                        rybak
                        • Gość: pionderro Re: winogrodnictwo i winiarstwo IP: 212.160.127.* 06.06.04, 22:29
                          Niestety nie mam takiego szczęścia, że by mieć ziemię przy rzece, a do Wisły
                          jest spory kawałek. W miarę blisko mam natomiast do Pilicy na wysokości Nowego
                          Miasta nad pilicą. Seyval Blanc nie sadziłem, dopiero w przyszłym roku na
                          wiosnę dostanę sadzonki i wtedy zobaczymy jak się spisze na mojej glebie.
                          Szczerze mówiąc robiłem tlko jeden raz pomiary makroelementów w glebie,
                          gęstości i rodzaju nie badałem- zbrakło finansów, ale teraz udało mi się
                          zaznajomić z pracownikiem jakiegoś tem rolniczego laboratorium w Rawie Maz. i
                          będę mógł zbadać wszystko co mnie interesuje, wtedy dam Ci odpowiedź. Jeśli
                          będziesz miał jakiekolwiek News- y to dawaj znać POZDRAWIAM!
          • winoman Re: winogrodnictwo i winiarstwo 23.05.04, 01:55
            > Trudno,
            > może ktoś na forum będzie miał jakieś pojęcie na temat kupażu.

Przejrzałem moje książki angielskojęzyczne i znalazłem w nich bardzo mało
            informacji na temat kupażowania, choć wszyscy podkreślają, że jest to ważne i
            trudne. Najwięcej, bo aż pół strony, poświęca temu zagadnieniu słynny
            francuski enolog Emile Peynaud w swej fundamentalnej książce "Knowing and
            Making Wine" (wyd. amer. John Wiley, 390 stron). Zacytuję trzy zdania:
            "Blending is a natural procedure, honest, necessary, and in accordance with
            historical events. It is a delicate operation that requires a great deal of
            experience and skill and the application of concepts that can only be acquired
            by long practice. Moreover, each time the blending must be carefully
            controlled with in-depth tasting and analytical examination."
            Proszę się więc nie dziwić, że nie ma na forum nikogo, kto mógłby udzielić Panu
            fachowych porad na ten temat, nie ma przecież wśród nas nikogo, kto miałby to
            wieloletnie doświadczenie o którym pisze Peynaud.
            Jedyną konkretną wskazówkę Peynaud daje w następującym zdaniu:
            "It is generally advisable to carry out stabilization and clarification
            treatment after blending rather than assembling stabilized wines."

Spytam jeszcze kolegę, który ma sporą biblioteczkę enologiczną, może on
            znajdzie coś w swoich książkach.

Pozdrawiam!

PS. Z tej samej książki pochodzi jeszcze jeden cytat, dotyczący terminologii:
            "... the word `coupage' is specifically reserved for blending wines from
            different wine areas and different years." Oczywiście w języku polskim może
            być inaczej.
      • Gość: Danio Re: winogrodnictwo i winiarstwo IP: *.healey / 217.8.161.* 04.06.04, 13:48
        > [...] czy sa jakiekolwiek materialy najlepiej w jezyku
        > polskim, na temat sposobu kupazowania

Kiedyś przeglądałem grubą książkę pt. "Chemia domowa", wydaną chyba przez WNT,
        chyba gdzieś w połowie lat 70-tych. Były tam przeróżne rozdziały, o klejeniu,
        garbowaniu skór itp. Ale był też jeden o robieniu domowego wina. I o
        kupażowaniu też chyba coś tam było.
        Wiem, że być może nie tego szukasz, ale na bezrybiu...

Życzę powodzenia w winnicy, to dobrze że coraz więcej osób chce się tym zająć.

Pozdrawiam,
        TOMEK
    Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka