Forum Kuchnia Wino
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Jeden z najstarszych regionów winiarskich Węgier

  05.04.15, 19:57
  Położony w środku Węgier region Tolna jest jednym z najstarszych regionów winiarskich tego kraju. Winorośl w ten region sprowadzili Rzymianie dwa tysiące lat temu. Ta wymagająca roślina bardzo polubiła glebę i klimat okolic miedzy Dunajem a Balatonem, więc od tamtej pory rzeka Dunaj i wino stanowią nierozłączną parę. Wina z tego regionu to prawdziwa legenda. Powodem świetnej jakości wina jest bogata w składniki odżywcze, lessowo-gliniasta gleba, śródziemnomorski klimat na zboczach wzgórz i dolin oraz światło odbijające się od największych w Europie tafli rzeki i jeziora tzw. wtórne promieniowanie słoneczne – to zalety regionu Tolna o najdłuższym sezonie wegetacyjnym w kraju. Trzon tutejszej gleby stanowi naniesiony w późnym miocenie materiał osadowy dawnego Morza Panońskiego. Pokrywają ją warstwy gliny, marglu, piasku, czasem też piaskowca. Najważniejszym typem gleby wierzchniej w regionie jest jednak less. Pokrywa może mieć grubość od kilku do nawet 30 metrów. Najsłynniejsze wino regionu Tolna to Kékfrankos. W okresie dojrzewania winogron poranne mgły nad Dunajem zwiększają elastyczność dość grubej skórki winogron oraz zmagazynowania w niej elementów bukietu. Jedyną rzeczą, jakiej potrzebują, aby dawać dobre owoce są promienie letniego słońca - letniego, ponieważ odmiana dojrzewa już pod koniec września z średnią zawartością cukru w moszczu 17-19 stopni. Bowiem jednym z czynników środowiskowych ważnych dla uprawy winorośli jest światło, jako że dostarcza ono energii niezbędnej dla fotosyntezy. Oprócz intensywności nasłonecznienia długość dnia, wilgotność i temperatura powietrza, warunki glebowe oraz kąt nachylenia winnicy, natężenie i energia światła mają także znaczący wpływ na jakość wina Kékfrankos.

  Tak dla ciekawości - wina z regionu Tolna były już znane w Polsce tysiąc lat temu. Sprowadzeni do Świętego Krzyża i Tyńca przez Bolesława Chrobrego w XI wieku benedyktyni z Szegszárd (Szekszárd - dzisiejsza stolica województwa Tolna) tworzyli Polską tradycję uprawy winorośli. Czerwone wino z Szegszárd i Tolna już w 1310 roku figurowało na listach towarów przewożonych z Węgier do Polski i tak przypadło do gustu ostatnim Piastom, że pełnili oni też najwyższe godności opackie w klasztorach węgierskich: książę-biskup Jan Opolski (Jan Kropidło) w 1401 roku otrzymał w posiadanie od króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego opactwo benedyktyńskie w Szegszárd. Polski duchowny Jan Kropidło był przez 20 lat opatem-gubernatorem klasztoru benedyktyńskiego w Szekszárd, gdzie głównym zapleczem dla win wytwarzanych przez zakonników były winnice pagórkowatego regionu Tolna. Całe województwo Tolna kojarzone było przez dawnych kronikarzy z wielką wioską, gdzie w cieniu tysięcy piwnic winiarskich można było spotkać też domy mieszkalne. Położone na Wysoczyznach Zadunajskich winnice regionu Tolna o powierzchni 3.150 ha jeszcze niedawno tworzyły największy i najstarszy ośrodek winiarski Węgier Szekszárd-Tolna. W 1997 roku otrzymały one własny statut samodzielności i obecnie traktowane są jako odrębny teren uprawy winorośli i produkcji win. Wybór win jest tu nadzwyczaj bogaty. Najważniejszą uprawą winogron białych jest szczep Olasz rizling (Włoski Riesling), a następnie Chardonnay oraz Rajnai rizling (Reński Riesling). Z odmian czerwonych najważniejsze znaczenie ma Kékfrankos (Błękitny Frankończyk), następnie Merlot, Zweigelt i Kadarka (Bednarzówna).

  Zależnie od sposobu winifikacji jednoszczepowe wino Kékfrankos trafia do konsumentów pod różnymi postaciami jako rubinowe, ciemno-różowe Siller, różowe i bezbarwne wina. Warto poznać te nieznane dotąd wina poprzez napisanie listu do:

  fabropince.hu/

  Dla wszystkich zainteresowanych opracowano 75 stronicowy prospekt w języku polskim zawierający dalsze, niepublikowane jeszcze w Polsce informacje o regionie winiarskim Tolna i jego najsłynniejszych winach Kékfrankos, Merlot i Kadarka.

  Wszyscy planujący atrakcyjne wakacje na Węgrzech lub Chorwacji powinni odwiedzić region Tolna.
  Obserwuj wątek
   • Gość: Nie każdy Re: Jeden z najstarszych regionów winiarskich Węg IP: *.dsl.pool.telekom.hu 07.07.15, 22:59
    Nie każdy pojedzie pewnie do tego pięknego regionu. Oczywiście ja tam byłem, wino piłem, po brodzie mi kapało i na drogę coś zostało! Mało tego, poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy je robią i widziałem jak to robią.
   • Gość: Wanda Re: Jeden z najstarszych regionów winiarskich Węg IP: *.dsl.pool.telekom.hu 15.01.16, 23:53
    W czerwcu ubiegłego roku wzięliśmy udział w Międzynarodowych Regatach po Dunaju (Tour International Danubien - TID) od niemieckiego Ingolstadt do wyspy Sacalinu na Morzu Czarnym. Trasę o całkowitej długości 2483 km uczestnicy spływu pokonują na wybranych przez siebie odcinkach w swoich kajakach, kanadyjkach lub łódkach. Organizatorzy imprezy zadbali aby na uczestników czekały odpowiednie atrakcje. Najbardziej utkwił nam w pamięci przystanek dla ponad 400 uczestników tej imprezy w miejscowości Paks w komitacie Tolna gdzie uczestnicy regat mogli podziwiać miejscowe zabytki i korzystać z wyjątkowej gościnności mieszkańców. Władze miasta przygotowały dla uczestników zupę rybną, która rozsławiła to miasto na całym świecie oraz inne tradycyjne potrawy węgierskie. Lampka wspaniałego wina do każdego posiłku z okolicznych piwnic-winiarni oraz kąpiel w zawierającej duże stężenie chlorków leczniczej wodzie termalnej spowodowały, że nasz trzydniowy odpoczynek nabrał nowego wymiaru.
    Ekskluzywne zabiegi oparte na węgierskiej tradycji oraz technikach, połączone z filozofią dobrego samopoczucia to cechy wyróżniające najnowszy i najnowocześniejszy na Węgrzech SPA Paks. Architektura tego miejsca to współczesne trendy, łączące z tradycją balneologii węgierskiej. Umieszczone w SPA zbiorniki wodne i ściana z oknami kwietnikami tworzyły harmonijną, acz nowoczesną całość oraz zapewniły nam prawdziwy relaks po kilku dniach wiosłowania.

    Wanda
   • Gość: Grupa Tuzin Re: Jeden z najstarszych regionów winiarskich Węg IP: *.dsl.pool.telekom.hu 18.07.16, 23:17
    Jedziemy do Chorwacji i po drodze zatrzymamy się na 2-3 dni w tym rejonie winiarskim

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka