polak-wegier
21.04.15, 16:32
Znane już w Polsce od tysiąca lat węgierskie wina już od kilku lat, po raz kolejny zdobywają zaszczytne wyróżnienia. Tym razem Dúzsi Tamás Görögszó 2011 zostało uznane przez 2015 Vinalies Internationales w Paryżu za numer 1 na świecie wśród czerwonych wytrawnych win.
W marcu odbył się jak co roku w Paryżu najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs winiarski na świecie Vinalies Internationales 2015. Trzeba pamiętać, że prawie 46% wystawianych do konkursu win, to wina z samej Francji. Do tegorocznego 21 Vinalies Internationales w Paryżu zgłosili się najlepsi winiarze z 40 krajów świata, przywożąc ze sobą razem 3575 win, z tego było 1637 win z Francji, resztę stanowiły wina z innych krajów. Wśród 1938 win przywiezonych do Francji z całego świata Węgry prezentowało 65 win. Na Międzynarodowym Konkursie Win odbywającym się w dniach od 27 lutego do 3 marca 2015 roku w Paryżu winiarze węgierscy zdobyli w sumie 20 medali. W tym 9 złotych Médaille d’Or, Vinalies Internationales Paris 2015 oraz 11 srebrnych Médaille d’ Argent, Vinalies Internationales Paris 2015. 1000 najlepszych win konkursu zostanie zaprezentowanych jesienią w publikacji „1000 Vins du Monde”, gdzie mogą się z nimi zaznajomić wszyscy koneserzy najlepszych światowych win.
Węgierska marka Dúzsi Tamás Görögszó 2011 została wybrana za najlepsze wino czerwone na świecie. Wyróżnienie przyznali eksperci międzynarodowego konkursu 2015 Vinalies Internationales w Paryżu.
Najlepsze wino świata GÖRÖGSZÓ wytwarzane jest od 10 lat przez węgierskiego winiarza Tamása Dúzsi. Jedną z tajemnic tak wysokiej jakości tego wina z regionu Szekszárd-Tolna jest to, że uprawa winogron odbywa się w sposób ręczny na stosunkowo niewielkim obszarze, bo 1,75 ha. Wino powstaje według tradycyjnych receptur, opartych na ponad 100 letnich przepisach dziadka Tamása, który posiadał winnice i gospodę w miejscowości Dúzs w komitacie Tolna. Prawie tysiąc lat temu greccy mnisi żyjący według Reguły św. Benedykta założyli wspólnotę w dzisiejszej miejscowości Grábóc. Mnisi benedyktyńscy często zapraszali do swoich winnic okoliczną ludność na liczne degustacje, głosząc przy okazji kazania związane z wiarą chrześcijańską oraz z filozofią i nauką grecką. Görögszó po polsku oznacza: słowo Greka lub greckie słowo i dotyczy nazwy terenu uprawy tych winnic znajdujących się w województwie Tolna.
Trzykrotny złoty medalista Vinalies Internationales: wino Görögszó to kompozycja szlachetnych odmian winogron Cabernet Franc (85%) Cabernet Sauvignon (15%), uprawianych w winnicy Görögszó dűlő, gdzie rodzą się wina zdobywające liczne zaszczytne wyróżnienia na świecie. Choć za producenta najlepszych win Cabernet na świecie niezmiennie uważana jest Francja to okazuje się, że najlepsze na świecie wina Cabernet wcale nie pochodzą z winnic Bordeaux, tylko z jednego z najstarszych regionów winiarskich Europy położonego między Balatonem a Dunajem w odległości 100-160 km na południe od Budapesztu. To właśnie w regionie winiarskim Szekszárd-Tolna powstają wina Cabernet, których degustacja robią niesamowite wrażenie na zaawansowanych koneserach win.
Warto poznać te nieznane dotąd wina poprzez napisanie listu do:
fabropince.hu/
Dla wszystkich zainteresowanych opracowano 75 stronicowy prospekt w języku polskim zawierający dalsze, niepublikowane jeszcze w Polsce informacje o regionie winiarskim Tolna i jego najsłynniejszych winach Kékfrankos, Merlot i Kadarka.
Wszyscy planujący atrakcyjne wakacje na Węgrzech lub Chorwacji powinni odwiedzić region Tolna.