kogucik.2872
21.06.14, 11:34
Psychologia kliniczna – dział psychologii stosowanej zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, czyli zaburzeniami w regulacji stosunków człowieka z jego otoczeniem.
Za ojca psychologii klinicznej uważa się Lightnera Witmera, który w roku 1896 założył na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii pierwszą klinikę psychologiczną. Stosowaną przez siebie metodę badań określał mianem klinicznej, co oznaczało indywidualne badanie pacjenta.
psychologia kliniczna nie ma nic wspólnego z farmakologią, fizjologią - o tyle o ile - biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania lub fizjologia rozwoju i wychowania - jest przedmiotem na pierwszym roku studiów - jako podstawa do psychologii rozwojowej i klinicznej.
wyjaśnienie wszystkim, którzy dają się nabierać na "medyczny" kontekst psychologii klinicznej - jest to dział psychologii - a psychologia nie ma i nigdy nie miała nic wspólnego z medycyną.
Leczeniem (farmakologicznym) zaburzeń, oraz chorób, diagnostyką chorób i farmakologią od zawsze zajmowali się lekarze psychiatrzy.
znajomość zagadnień podstaw rozwoju, jest niezbędna w ocenie zaburzeń - ich podłoża i rozwoju - zaburzeń - nie chorób upośledzających - psycholog nie zajmuje się chorobami - psycholog zajmuje się zaburzeniami nie mającymi cech choroby. dla przykładu - nerwicami, depresjami na etapie niefarmakologicznym, lub w formie wparcia terapeutycznego fazy farmakologicznej, uzależnieniami - po fazie leczenia, (lub w trakcie) farmakologicznego, zaburzeniami i korektą rozwoju psychoruchowego - nie spowodowanymi chorobą, lub wspomagająco w chorobach Chorobami zajmuje się lekarz.