Dodaj do ulubionych

a to uwazam za sk...stwo

06.02.15, 14:25
www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,17368332,Radosc_z_konwencji__ale_jest_tez_powod_do_smutku_.html#Czolka3Img
Dla porównania kwoty wolne od podatku gdzie indziej (np. w biedniuchnej Grecji przeliczeniu ponad 20.000 zł.)
www.wykop.pl/ramka/2128466/kwoty-wolne-od-podatku-w-europie/
Wiem, zrobionepo to żeby student dorabiając 2 miesiące od razu płacił podatek i jak wszystkie okołopodatkowe kwoty korzystne dla podatnika nie waloryzowany od 2008 r. (kwota wolna od podatku, wysokość progów, kilometrówka itd.) za to ZUS ciągle podnoszony bo podobno tak biednie i w ogóle. Dalej uważam że to skur... stwo i żre kraj jest tak bogaty jak jego obywatele a nie aparat państwowy (inaczej najbogatszym jest Krea Pn. - Kim ma wszystko)
I nikt mnie nie przekona że to ma coś wspólnego z demokracją obywatelską (z poddaństwem to i owszem). Ale mamy rok wyborczy przynajmniej da się zagłosować....
Obserwuj wątek
   • maadzik3 Re: a to uwazam za sk...stwo 06.02.15, 20:06
    naprawde uwazasz ze osoby zarabiajace pomiedzy 3091 zl rocznie a 6300 (mniej wiecej tyle proponowano jako prog) tez rocznie odprowadzaja 13 mld zlotych????? Kazdy 1000 zl podatku i wiecej z tych 3500 rocnie? Ktos rzucil kwote na odczepnego a nikt z dziennikarzy nie pomyslal ze to bzdura!
    A poza tym lepiej dac ludziom zostawic pieniadze i nie doplacac zasilkow na opal, mieszkanie, sniadanie, obiad i kolacje kazdy zatwierdzany przez tabun urzednikow.
    Takze rachunki do bani a IMHO gleboko niemoralne jest to ze "przeciez panstwo musi miec" "skad wezmiemy" a ludzie nie musza (nawet biologicznego minimum). To po cholere im to panstwo???
    • pavvka Re: a to uwazam za sk...stwo 08.02.15, 15:13
     maadzik3 napisała:

     > naprawde uwazasz ze osoby zarabiajace pomiedzy 3091 zl rocznie a 6300 (mniej wi
     > ecej tyle proponowano jako prog) tez rocznie odprowadzaja 13 mld zlotych?????

     Oczywiście że nie.

     Kwota wolna od podatku dotyczy wszystkich, nawet ci, którzy zarabiają miliony, nie płacą podatku od tych pierwszych 3091 zł. Jeśli podniesie się tę kwotę o 3200 zł, to każdy kto zarabia powyżej 6300 zł rocznie (czyli prawie każdy dorosły Polak) zapłaci o 3200 x 19% mniej podatku rocznie. To jest mniej więcej 600 zł na osobę, pomnożone przez ponad 20 mln. ludzi, jak amen w pacierzu wychodzi kwota tego rzędu.
     • maadzik3 Re: a to uwazam za sk...stwo 08.02.15, 15:23
      pomijając fakt, że nie wiem (uczciwie) czy 20 mln ludzi rozlicza się u nas PIT-em i że dystrybucja zasiłków i dodatków dla najbiedniejszych jest kosztowna - lepiej zostawić tę kasę, no i że część z wyższej kwoty wolnej od TEGO podatku wróciłaby w postaci VAT, akcyzy itd. oraz - może - większych generalnie obrotów to zawsze są możliwe rozwiązania funkcjonujące już takie jak np. w Rumunii gdzie różnie się określa kwotę wolną zarabiających do 3000 RON i tych powyżej (miesięcznie). Stosunek 1 RON do 1 PLN to mniej więcej 1 do 1.
      Natomiast zamrożenie wszystkich progów i kwot działających na korzyść podatnika przy jednoczesnym ciągłym podnoszeniu tych na jego niekorzyść uważam za świństwo.
    • maadzik3 Re: a to uwazam za sk...stwo 07.02.15, 09:44
     PIT ma maleńki udział w budżecie a podatki w POlsce i tak są wysokie (ten podatek). Tak naprawdę problemem jest spory transfer zysków za granicę i duże zwolnienia dla koncernów. Ale nawet bez niczego do zrobienia przy 23% VAT-ie pieniądze nie oddane na podatek dochodowy przy podniesieniu kwoty wolnej wrócą do budżetu w formie VAT i wpływów z obrotu i gospodarki bo przecież zostaną wydane przez tych ludzi. Ot i wszystko
   • mary_ann Re: a to uwazam za sk...stwo 07.02.15, 18:16
    Też uważam, że po pierwsze, kwota z sufitu, po drugie są lepsze miejsca na jej uzyskanie (wspomniane zwolnienia podatkowe, KRUS, naciągane renty). Do tego uzyskanie kasy w ten sposób jest szalenie nieefektywne - tj. i tak część wróci w postaci zapomóg i zasiłków, a biurokratyczna obsługa tej sytuacji będzie słono kosztować. Zła sytuacja grupy osób o najniższych dochodach i bez perspektyw generuje też na dłuższą metę koszty innego typu (np. opieki zdrowotnej).
   • mary_ann Re: a to uwazam za sk...stwo 09.02.15, 10:04
    No, bardzo ciekawe. Jeszcze pytanie, jak to liczyć. "Namacalne" koszty aparatu fiskalnego to raz, ale koszt dla firm (np. maleńkich firemek, które wystawiają i wysyłają pocztą PIT-11 po każdym mikro-zleceniu typu tłumaczenie na 1 stronę) i osób fizycznych? Energia /ludzka/ i czas, które nie zostaną spożytkowane gdzie indziej, to też koszty dla gospodarki.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka