Dodaj do ulubionych

Rzad sie sam wyzywi

13.03.16, 15:56
I choc zwerbalizowal to rzecznik jednego tylko rzadu, to wyznaje te prawde odwieczna kazdy kolejny. Wyzywienie obywatela to inna sprawa.
Znajoma rusycystka i metodyk, autorka kilku podrecznikow, zawiadomila mnie wlasnie, ze jej ostatnia ksiazka, przeznaczona dla nauczycieli jezyka - konspekty lekcji, praktycznie gotowce - wydawana przez polskie wydawnictwo, ale we wspolpracy z Moskwa i tam drukowana, ze wzgledu na koszty - przyniosla jej rownowartosc 100 euro. Slownie - stu euro. Taki po ostatnich posunieciach politycznych jest przelicznik rubla. Sam podrecznik w sprzedazy ksiegarnianej kosztuje 70 (siedemdziesiat) zlotych.
Bardzo zazenowana przedstawicielka wydawnictwa zaproponowala parze autorow wyrownanie poprzez zwiekszenie przydzialu egzemplarzy autorskich i niech sami sprzedaja, to im sie troche zwroci.
PS. Znajoma moja odmowila zajecia sie handlem na wlasna reke z braku czasu, odmowila rowniez przyjecia wynagrodzenia w tej wysokosci i dalszej wspolpracy z wydawnictwem, choc umowe miala na jeszcze dwie ksiazki.
Obserwuj wątek
  • iwoniaw Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rządem 17.03.16, 15:37
   Wydawnictwo zarabiające na tanim druku w Rosji korzysta z taniego rubla, więc rzeczywiście pewnie mogłoby płacić swym autorom mniej żenujące stawki. Nie dziwię się, że znajoma nie ma chęci na dalszą współpracę z takimi "biznesmenami", natomiast kwota wypłaty niewątpliwie pozostaje w związku z jakąś umową, którą, jak mniemam, dobrowolnie podpisała - no to już wie, czego nie podpisywać na przyszłość. Resztę brakującej kwoty może potraktować jako opłatę za tę jakże pouczającą lekcję.
   • tt-tka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 00:01
    Problem dotyczy nie tylko tej jednej (dwojga, dwoje autorow) osob. Praktycznie wszedzie tam - handel, uslugi - gdzie prowadzone byly rozliczenia czesciowo w rublach, ludzie dostali ostro po kieszeni. Pracownicy, prekeriat.
    • tt-tka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 00:04
     A zwiazek z rzadem jest taki, ze rubel polecial na pysk wskutek wojenek politycznych, zapomnialam dodac. Przeciez te umowy nie byly zawierane teraz.
     • iwoniaw Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 10:34
      No wybacz, ale jeśli jakiś rząd ma interes w utrzymywaniu wysokiej ceny rubla, to jest to rząd FR, a nie RP, więc nadal nie rozumiem, o co właściwie i do kogo masz/koleżanka ma pretensje. Jeśli wydawnictwo z Polski tanio wydaje książki w Rosji i z powodu taniości tamtejszej waluty zarabia na tym więcej niż przewidywało, a jednocześnie nie podnosi apanaży swoich (współ)pracowników w Polsce, bo ma z nimi podpisane umowy przeliczające wynagrodzenie wg określonych wskaźników, akurat dla tychże (współ)pracowników niekorzystnych przy tanim rublu, to cóż, widać żywa gotówka teraz jest dlań więcej warta niż perspektywa współpracy z daną osobą na przyszłość, a ile ta strategia biznesowa jest warta, to się okaże. Natomiast żalenie się, że dostało się zapłatę umówioną, a liczyło się na większą, przypomina mi jako żywo pewną przypowieść o robotnikach w winnicy. big_grin
      • tt-tka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 05:34
       iwoniaw napisała:

       > No wybacz, ale jeśli jakiś rząd ma interes w utrzymywaniu wysokiej ceny rubla,
       > to jest to rząd FR, a nie RP,

       Z pewnoscia. A o los franka pownien dbac rzad Francji, natomiast o los poszkodowanych zmianami kursu franka sami poszkodowani - nie agencje i instytucje. Czyz nie ?
       • iwoniaw Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 09:52
        Nie, albowiem we Francji walutą jest euro, a frank szwajcarski jest walutą Szwajcarii tongue_out
        Natomiast tak, jeśli ktoś biorąc kredyt spekuluje przy okazji na kursach walut, bo mu się zdaje, że zyska, to owszem, to jego sprawa - nawet jeśli akurat straci.
        • pavvka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 10:24
         Mnie też zdumiewa to że dorośli, zwykle wykształceni ludzie podpisywali te umowy kredytowe, a teraz chcą żeby kto inny zapłacił za podejmowane przez nich ryzyko.
    • pavvka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 13:11
     tt-tka napisała:

     > Problem dotyczy nie tylko tej jednej (dwojga, dwoje autorow) osob. Praktycznie
     > wszedzie tam - handel, uslugi - gdzie prowadzone byly rozliczenia czesciowo w r
     > ublach, ludzie dostali ostro po kieszeni. Pracownicy, prekeriat.

     To zależy w którą stronę były rozliczenia. Jeśli dotyczyły zakupów z Rosji za ruble, to kupujący mocno na tym zyskali.
     • verdana Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 16:50
      Cóż, powinna wydać coś w Polsce, bez pośrednictwa rosyjskiego. Znacznie łatwiej - po prostu większość wydawnictw autorom nie płacismile
      • tt-tka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 05:36
       Wydawala w Polsce, te ostatnia ksiazke tez w Polsce. Ale znajoma moja ma taki dziwny kaprys, ze nieodplatnie zgadza sie pracowac na rzecz organizacji pozytku publicznego, natomiast na komercyjne instytucje nie chce i nie moge jej tego wyperswadowac smile
       • jottka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 22.03.16, 11:57
        ale ja też nie rozumiem... znajoma podpisywała umowę z polskim wydawcą, tak? to musiała chyba zgodzić się na jakąś klauzulę, że jej wynagrodzenie to procent od ceny druku? bo inaczej nie rozumiem jak tani druk wpływa na wysokość jej wynagrodzenia. i w tym układzie to tak, bolesna nauczka, ale ja bym jeszcze na jej miejscu porozmawiała z prawnikiem - istnieją przepisy w prawie handlowym co do umowy zawieranej rozmyślnie na czyjąś jawną niekorzyść itd.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka