Dodaj do ulubionych

Rzad sie sam wyzywi

13.03.16, 15:56
I choc zwerbalizowal to rzecznik jednego tylko rzadu, to wyznaje te prawde odwieczna kazdy kolejny. Wyzywienie obywatela to inna sprawa.
Znajoma rusycystka i metodyk, autorka kilku podrecznikow, zawiadomila mnie wlasnie, ze jej ostatnia ksiazka, przeznaczona dla nauczycieli jezyka - konspekty lekcji, praktycznie gotowce - wydawana przez polskie wydawnictwo, ale we wspolpracy z Moskwa i tam drukowana, ze wzgledu na koszty - przyniosla jej rownowartosc 100 euro. Slownie - stu euro. Taki po ostatnich posunieciach politycznych jest przelicznik rubla. Sam podrecznik w sprzedazy ksiegarnianej kosztuje 70 (siedemdziesiat) zlotych.
Bardzo zazenowana przedstawicielka wydawnictwa zaproponowala parze autorow wyrownanie poprzez zwiekszenie przydzialu egzemplarzy autorskich i niech sami sprzedaja, to im sie troche zwroci.
PS. Znajoma moja odmowila zajecia sie handlem na wlasna reke z braku czasu, odmowila rowniez przyjecia wynagrodzenia w tej wysokosci i dalszej wspolpracy z wydawnictwem, choc umowe miala na jeszcze dwie ksiazki.
Obserwuj wątek
  • iwoniaw Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rządem 17.03.16, 15:37
   Wydawnictwo zarabiające na tanim druku w Rosji korzysta z taniego rubla, więc rzeczywiście pewnie mogłoby płacić swym autorom mniej żenujące stawki. Nie dziwię się, że znajoma nie ma chęci na dalszą współpracę z takimi "biznesmenami", natomiast kwota wypłaty niewątpliwie pozostaje w związku z jakąś umową, którą, jak mniemam, dobrowolnie podpisała - no to już wie, czego nie podpisywać na przyszłość. Resztę brakującej kwoty może potraktować jako opłatę za tę jakże pouczającą lekcję.

   --
   Niedźwiedź polarny to niedźwiedź kartezjański po transformacji
     • iwoniaw Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 10:34
      No wybacz, ale jeśli jakiś rząd ma interes w utrzymywaniu wysokiej ceny rubla, to jest to rząd FR, a nie RP, więc nadal nie rozumiem, o co właściwie i do kogo masz/koleżanka ma pretensje. Jeśli wydawnictwo z Polski tanio wydaje książki w Rosji i z powodu taniości tamtejszej waluty zarabia na tym więcej niż przewidywało, a jednocześnie nie podnosi apanaży swoich (współ)pracowników w Polsce, bo ma z nimi podpisane umowy przeliczające wynagrodzenie wg określonych wskaźników, akurat dla tychże (współ)pracowników niekorzystnych przy tanim rublu, to cóż, widać żywa gotówka teraz jest dlań więcej warta niż perspektywa współpracy z daną osobą na przyszłość, a ile ta strategia biznesowa jest warta, to się okaże. Natomiast żalenie się, że dostało się zapłatę umówioną, a liczyło się na większą, przypomina mi jako żywo pewną przypowieść o robotnikach w winnicy. big_grin


      --
      "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
      • tt-tka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 05:34
       iwoniaw napisała:

       > No wybacz, ale jeśli jakiś rząd ma interes w utrzymywaniu wysokiej ceny rubla,
       > to jest to rząd FR, a nie RP,

       Z pewnoscia. A o los franka pownien dbac rzad Francji, natomiast o los poszkodowanych zmianami kursu franka sami poszkodowani - nie agencje i instytucje. Czyz nie ?
       • iwoniaw Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 09:52
        Nie, albowiem we Francji walutą jest euro, a frank szwajcarski jest walutą Szwajcarii tongue_out
        Natomiast tak, jeśli ktoś biorąc kredyt spekuluje przy okazji na kursach walut, bo mu się zdaje, że zyska, to owszem, to jego sprawa - nawet jeśli akurat straci.

        --
        'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
        'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
        • pavvka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 21.03.16, 10:24
         Mnie też zdumiewa to że dorośli, zwykle wykształceni ludzie podpisywali te umowy kredytowe, a teraz chcą żeby kto inny zapłacił za podejmowane przez nich ryzyko.

         --
         3 logicians walk into a bar. The bartender asks "Do all of you want a drink?" The first logician says "I don't know". The second logician says "I don't know". The third logician says "Yes!"
    • pavvka Re: Szczerze mówiąc, nie widzę tu związku z rząde 18.03.16, 13:11
     tt-tka napisała:

     > Problem dotyczy nie tylko tej jednej (dwojga, dwoje autorow) osob. Praktycznie
     > wszedzie tam - handel, uslugi - gdzie prowadzone byly rozliczenia czesciowo w r
     > ublach, ludzie dostali ostro po kieszeni. Pracownicy, prekeriat.

     To zależy w którą stronę były rozliczenia. Jeśli dotyczyły zakupów z Rosji za ruble, to kupujący mocno na tym zyskali.
     --
     Although it is not true that all conservatives are stupid people, it is true that most stupid people are conservative. - John Stuart Mill

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka