Dodaj do ulubionych

Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be

IP: 81.168.254.* 07.12.06, 14:51
Witam!

Czy ktoś już rezerwował mieszkanko w jot-be? Developerem jest Arkop a w jego
imieniu umowy podpisuje Wrocławski Dom. Ja już zarezerwowałem i teraz czekam
aby dostali pozwolenie na budowę. Jeżeli ktoś z was też się w coś takiego
wpakował to zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • Gość: Maja Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.e-wro.net.pl 12.12.06, 16:14
      ok...skoro tak...to powiedz mi czy wiesz dokladnie jak to jest z wszystkimi
      przylaczeniami, to bedzie zalatwiane dopiero po podpisaniu pozwolenia na budowe?
      bo jak czytam u innych deweloperow, nawet na bilbordach to tam wszystko jest
      wyszczegolowione. Bo w gruncie rzeczy zajrzalam na ta stronke i tam nic nie ma
      tylko sama sucha oferta. Wiem, ze tam bedzie wszechogarniajacy halas..ale dasz
      sobie z nim rade? Szukasz w miedzyczasie jeszcze czegos?
    • Gość: Nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.e-wro.net.pl 21.01.07, 20:13
      Tak, widze, ze pozwolenie to marzenie w tle narazie, ja mam papiery do kredytu a
      nie mam tych od dewlopera, zaczynaja sie chyba jakies zamydlanie oczu, mysle, ze
      warto moze przejrzec ofery tez innych deweloperow...mam dodatkowe pytanko za SM
      Dom Wroclawski wiele osob reczy ale czy ARKOP to dobra firma, czy jest
      wiarygodna? Czy ma ktos moze jakies informacje na jej temat? Pozdrawiam
    • Gość: Nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 62.29.248.* 24.01.07, 07:31
      do mnie jak zadzwonisz tez Ci powiem, ze mam 175 cm wzrostu i wymiary jak z
      zurnala...nie dala bym wszystkiemu wiary. Chodzi nie o ilosc zarezerwowanych
      mieszkan tylko brak entuzjazmu zarowno ze strony dewelopera (brak pozwolenia)
      jak i uczestnikow, problemy i trudnosci beda sie nawarstwiac..ale co to bedzie
      skoro na pocztaku takie zaleniwienie...no coz nie czepiam sie czekamy....i
      zobaczymy co bedzie....bo w gruncie rtzeczy narazie nawet nie ma o czym pisac
      gdzie to POZWOLENIE?!
              • Gość: marcin Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.wro.vectranet.pl 17.03.07, 12:35

Moj prawnik zmienil kilka punktow umowy, ale prawnik Wroclawskiego Domu odrzucil
                wszystkie zmiany. Na nic sie nie zgodzili, plus nie bedzie harmonogramu prac
                budowlanych tylko harmonogram wplat i nawet jak budowa zostanie wstrzymana
                trzeba bedzie placic. Chcialem wziasc transze, ale do tego dochodzi wplata w
                ciagu 7 dni 20% ceny. Pewnie po to zeby wiekszosc wplacila od razu. Nie wiem co
                teraz... ktos ma pomysl? Zgadzam sie z poprzednikiem ze stronka sie przyda. Tez
                nad tym pomysle! Dodam, iz zapisy szkodliwe dla klienta i tak sa niewazne,
                zgodnie z naszym prawem, wiec nie ma sie co za bardzo stresowac... ponoć!!!
                • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 17.03.07, 13:54
                  Czesc, to co napisal poprzednik jest mocno niepokajace...Niestety my jeszcze
                  nie dosalismy umowy, ale jak tylko wreszcie ja dostaniemy, zasiegniemy porady
                  prawnika. Moze-jezeli umowa jest dla nas niekorzystna, a SM nie zgadza sie na
                  zande zmiany-wart by bylo ustalic jakies punkty, na ktore wszyscy sie nie
                  zgadzamy i powalczyc ze spoldzielnia...Oczywsicie, iteresy indywidulane sa na
                  pierwszym miejscu. Ta nasza nieszczesna spoldzoelania i tak ma czarny PR, a
                  mimo to robia, co im sie podoba.
                  • nottm3 Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be 17.03.07, 15:29
                    Witam ponownie,

z roznych wzgledow nie moge sie teraz skonatkowac ze spoldzielnia. Mam wiec
                    prosbe, czy ktos moglby mi przemeilowac wzor umowy.Prosze wykreslic wszystkie
                    dane osobiste, nie to jest wazne. Chce jak najszybciej skontakotwac sie z
                    prawnikiem. Obiecuje napisac na forum/osobie,ktora podelse mi wzor umowy, jaka
                    jest opinia prawnika.

moj adres:
                    nottm3@gazeta.pl
                  • Gość: Aldona Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 212.244.79.* 21.03.07, 08:58
                    Witam wszystkich prawdopodobnie przyszlych sasiadów. Dzisiaj jade do SM podpisac
                    umowe rezerwacyjna. Mam pytanie czy ktos ma opinie prawnika odnosnie umowy
                    inwestycyjnej. Mieszkam na Zernikach, codziennie widze teren, na ktorym bedzie
                    budowana inwestycja. Nietety jeszcze nic sie tam nie dzieje. Jezeli ktos bedzie
                    zainteresowany informacja o terenach na Zernikach sluze pomoca. Pozdrawiam
                    serdecznie. I prosze o opinie prawnika.
                    • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 21.03.07, 09:22
                      Witam,

jestem juz po konsultacji z prawnikiem. NIestety, w tej chwili nie mam czasu,
                      zeby sprawe rzetelnie opisac, poprzestane wiec na tym, ze (zdaniem
                      prawnika)"Trzeba byc bardzo zdesperowanym,zeby te umowe podpisac". SM, oprocz
                      tego, ze daje nam do podpisania wyjatkowo niekorzystna umowe, ktora dodatkowo
                      nie chroni nas przed utrata mieszkania w przyszlosci (patrz: niezalatwiona
                      hipoteka),to jeszcze naraza na koszty poprzez indeksacje (0.8% miesiecznie!!!)
                      oraz oddanie mieszkania mocno po czasie (uroczy zwyczaj spoldzielni, np.
                      Objazdowa)...Chetnie podziele wszystkimi uwagami, ktore uslyszlalam od
                      prawnika, nieco pozniej. Zastatanawia mnie jedynie, na jakiej podstawie
                      podpisujecie te umowe? Jest w niej naprawde sporo wyjatkowo dla nas
                      niekorzystnych zapisow...Ktos na sasiednim watku wyrazil opinie, ze
                      to "najwieksi dranie we Wroclawiu"...

pozdrawiam
                      • Gość: Aldona Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.lsb.com.pl 22.03.07, 09:16
                        Cześć Jadzia! Teren pod zabudowę na ul. Żernickiej jest atrakcyjny. Nasza
                        inwestycja jest położona między ul. Żernicką a Przednią. Ul. Przednia jest
                        dróżką wydeptaną przez ludzi. Za ul. Przednią są pola i tory kolejowe. Poziom
                        oddziaływania kolei jest niewielki, ze względu na mały ruch pociągów. Od strony
                        ul. Żernickiej jest mały parczek, stawik i uroczy kościółek z XIV wieku.:) Tu
                        chyba przesadziłam. Tereny na Żernikach to świetna inwestycja, są to tereny
                        zagospodarowane pod EXPO. Mieszkam już długo na Żernikach i powiem, że tam nawet
                        inaczej się oddycha. Jest gdzie spacerować. Blisko do Centrum Handlowego na
                        Nowym Dworze. Jeżeli chodzi o umowę, podpisałam wczoraj - mam teraz 7 dni na
                        podpisanie umowy inwestycyjnej. Moją umowę też będzie oglądał prawnik, podzielę
                        się z Wami uwagami. Jedynie, co mogę teraz napisać to o indeksacji - wszyscy
                        developerzy to stosują, tylko mają ukrytą indeksację. Kiedy Klient decyduję się
                        na zapłatę w całości dostaje wtedy wielki rabat..Haha tylko, że to nie jest tak
                        do końca. Nasze ceny za mkw. są rewelacyjne i nawet, jeżeli doliczysz indeksację
                        oferta jest korzystna. To tylko moje zdanie. Jeżeli macie jakieś pytania to
                        czekam. Jeżeli będę widzieć coś o umowie zaraz dam znać. Pozdrawiam przyszłych
                        sąsiadów.
    • Gość: Nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 62.29.248.* 21.03.07, 12:39
      Witam zainteresowanych,
      Ja podpisalam umowe rezerwacyjna, natomiast waham sie przed podpisaniem umowy
      inwestycyjnej, nie wiem czy powinnam ryzykowac. NIestety nie mam prawnika w
      rodzinie i nie moge zaczerpnac opinii fachowca czy zatem moge prosic o kilka
      wstepnych slow na temat tej umowy, ktora wydaje mi sie troche niezrozumiala.
      Mam watpliwosci jesli chodzi o indeksacje i termin oddania.
      Czy jest moze ktos kto podpisal juz ostateczna umowe? Jelsi tak to z jakim
      rodzajem platnosci, jednorazowej czy w ratach?
      Z gory serdecznie dziekuje..i zapraszam do dalszych wypowiedzi.
      Nowa
        • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 21.03.07, 18:49
          Zgodnie z obietnica, oto czego dowiedzialam sie od prawnika.

1. a) kosztu mieszkania stanowiącego iloczyn ceny jednostkowej 1m2 brutto:
          ……….……. zł i powierzchni użytkowej mieszkania obliczonej w świetle ścian
          nieotynkowanych, wg projektu budowlanego ………….. m2, co daje koszt wyjściowy
          mieszkania …………………….… zł brutto, - oznacza to tyle, ze po otynkowaniu
          powierzchnia mieszkania sie zmniejszy, a my mimo wszystko placimy za
          powierzchnie wieksza; taki niewielki przekret na korzysc
          spoldzielni/dewelopera; mozna to jednak przbolec

2. b) w przypadku wpłat ratalnych występuje wzrost ceny z tytułu indeksacji
          miesięcznej i wynosi 0,8 % miesięcznie lub 0,03 % dziennie (złodziejskie
          warunki) – w przypadku wpłaty całości kosztów budowy w ciągu 30 dni od zawarcia
          niniejszej umowy nie nalicza się indeksacji. - ten zapis jest juz wyjatkow
          niekorzystny i paskudny; mamy dwie opcje: wplacic calosc i uniknac indeksacji
          (czesc osob zdecydowala sie na te opcje), ale jest to kupowanie kota w worku;
          nie wyobrazam sobie wplacic tak ogromne pieniadze zanim jeszcze deweloper wbije
          szpadel w grunt; druga opcja to placic transzami, zdecydowanie bardziej
          cywilizowana forma; w zasadzie prawnik tez uczulal nas na to, zeby kolejne raty
          byly zbiezne z postepami w budiwie. Tymczasem Wroclawski Dom nie tylko, ze
          takiej opcji nie bierze pod uwage, ale jeszcze zdiera z nas 0,8%. Prosze sobie
          policzyc, jak wysokie beda to koszty. I w zasadzie za co?? Lektura sasiednich
          watkow przekonuje, ze spoldzielnia nie oddaje mieszkan z na czas (narazajac
          lokatorow na dodatkowe koszty takie jak wynajem mieszkania, dodatkowe
          ubezpieczenie wynikajace z przedluzajcego sie okresu wpisu do hipoteki itd).
          Mozna wiec przypuszczac, ze chca pieniadze sciagnac od nas po to, zeby wreszcie
          oddac pozostale inwestycje. Lub tez chca naszych pieniedzy juz, bo np. jakos je
          zainwestuja.

3. "Zmniejszenie powierzchni związane z wykonaniem okładzin ściennych, nie
          powoduje zmiany kosztu przedmiotu umowy" patrz punkt 1

4. Zamawiający wyraża zgodę na to, aby w czasie trwania okresu rękojmi za wady
          fizyczne budynku, w którym zlokalizowany jest przedmiot umowy, zarząd
          nieruchomością wspólną wykonywany był przez Firmę „ARKOP” lub firmę przez nią
          wskazaną .
          Wykonywanie zarządu odbywać się będzie na zasadach określonych w przepisach
          ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85 poz. 388). Koszty
          zarządu nieruchomością obciążają Zamawiającego - to oznacza, ze Arkop moze
          sobie przez kilka lat dowolnie dyktowac ceny czynszu

5. 3. Strony zgodnie ustalają, że Zamawiający nie będzie dochodził od
          Spółdzielni ewentualnego odszkodowania, ani kosztów utraconych korzyści z
          tytułu zwłoki w oddaniu przedmiotu umowy do 3 miesięcy od planowanego terminu
          wynikającego z niniejszej umowy. - SM zabezpiecza sie jak moze...

6. 1. W przypadku rozwiązania umowy w sytuacjach, o których mowa w § 8 ust. 1
          i 2, nastąpi zwrot wpłaconych przez Zamawiającego kwot po potrąceniu z tytułu
          odstąpienia - rozwiązania umowy kwoty w wysokości 10.000,00 zł /słownie
          złotych: dziesięć tysięcy/, stanowiącej karę umowną oraz naliczonych odsetek
          ustawowych od dotychczas nie wpłaconych w terminie wpłat, nie później jak w
          ciągu trzech miesięcy od dnia rozwiązania niniejszej umowy.
          2. Zwrot wpłaconych przez Zamawiającego kwot nastąpi na pisemny Jego
          wniosek, z zastrzeżeniem wg ust. 1 niniejszego paragrafu. Zamawiający nie
          będzie dochodził odsetek od kwot podlegających zwrotowi, chyba że zwrot nastąpi
          z przekroczeniem terminu określonego w ust. 1.
          Wniosek winien dokładnie określać bank i numer rachunku bankowego, na które
          zostaną przelane środki pieniężne. - bez komentarza

7. jednak najbardziej niepokojace (obok indeksacji) wydaje sie jendka brak
          zapisu, ze mieszkanie zostanie przekazane wolne od jakichkolwiek obciążeń typu
          hipoteka. Oznacza to tyle, ze inwestor moze wziac kredyt, zabezpieczyc go
          hipoteka, ktora bedzie obciazala nowe mieszkania. Ryzykujemy wiec, ze oprocz
          wlasnych kredytow, bedziemy jeszcze splacali kredyt inwestora. Banki znaja
          takie sytucja...czesc klientow deweloperow niestety rowniez

8. 2 miesiace temu ksiegi wieczyste dotyczace tej inwestycji wygladaly
          fatalnie; byc moze teraz sie troche poprawilo

W umowie jest jeszcze kilka haczykow. Generalnie, Spoldzielnia zabezpieczyla
          sie na wszyskie sposoby, a nam wprawdzie obiecuje mieszkania, ale wystarczy
          poczytac, co dzieje sie na innych inwesyucjach Wroc. Domu.

Nie chce nikogo do niczego przekonac. Z jednej strony zaluje, ze musze sie
          rozstac z tym mieszkaniem, a z drugiej strony odczuwam ulge, bo zaoszczedzone
          nam zostanie wiele stresu i niepotrzebnych kosztow. Powszechnie tez wiadomo,
          jak trudna jest sytuacja na rynku mieszkaniowym. Dlatego tez ci, ktorzy juz
          podpisali umowe zapewne beda oburzeni tym, co napisalam. Ale takie ich prawo.
          Byc moze ktos sie jednak zasatanowi.

Mam nadzieje, ze nikogo nie urazilam, a oczywiste niescislowsci prosze
          wytlumaczyc brakiem wyksztalcenia prawniczego.

pozdrawiam
    • Gość: Pati Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.03.07, 14:15
      Ja podpisałam umowę rezerwacyjną, ale ostatecznie po rozmowie z prawnikami
      wycofałam się i nie wpłaciłam zaliczki. Teraz się cieszę, bo z tego co wiem
      dalej nie mają pozwolenia na budowę… Sytuacja jest dość dziwna, kto inny
      sprzedaje, kto inny jest wykonawcą a jeszcze inna osoba jest właścicielem…. I
      cena podejrzanie niska Ale mieszkanka są bardzo ładne, szczególnie te z
      tarasami. Jak zdobędą pozwolenie chętnie bym kupiła.
    • Gość: Nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.e-wro.net.pl 24.03.07, 08:25
      witam ponownie,
      pojawiam sie ze swoimi wypowiedziami sporadycznie na watku ale wszystkie czytam
      z wielka uwaga. Nottom, Pati dzieki Waszym wypowiedziom doszlam do wniosku, ze
      nie chce kupowac mieszkania gdzie pojawia sie coraz wiecej watpliwosci, w
      przyszlym tygodniu wycofam zaliczke (Pati prosze o informacje czy po potraceniu
      2 tys. zwrocono Ci reszte?) Nottom czy moglys mi podac maila, na ktorego moge
      napisac i zadac kilka innych pytan?. Ne namawiam nikogo do podejmowania decyzji,
      kazdy niech robi jak czuje. Mi sie to mieszkanko bardzo podobalo. Po prostu
      teraz mam juz watpliwosci. Natomiast co do Wroclawskiego Domu. Moze i oddaja z
      opoznieniem, moze i ludzie sie wsciekaja..ale widzialam jedno z mieszkanek na
      Obajzdowej i podobaja mi sie, ladnie zrobione no i wkoncu trafia do wlascicieli.
      W tamtej inwestycji Spoldzielnia jest jedna i w razie "w" wiedza gdzie jest i
      gdzie szukac..a u nas rzeczywiscie....cos nasz duzo od wlasciciela, wykonawcy,
      posrednika i calej reszty. Wypowiadam sie w soim imieniu. I jedna cenna uwaga na
      temat zachwytow EXPO - cyt: "wcale nie jestesmy liderami w wyscigach do EXPO" i
      ta inwestycja nie jest na 100% wiec to zaden plus i chyba ta Biedronka juz
      wydaje sie bardziej prawdopodobna niz miedzynarodowa wystawa. pozdrawiam
      serdecznie.
        • Gość: asia Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 86.42.207.* 24.03.07, 11:08
          Cześć wszystkim! Czytam z wielką uwagą wszystkie Wasze wypowiedzi i już sama naprawdę nie wiem co o tym myśleć. Mieszkanie bardzo mi się podoba i nie chciałabym z niego rezygnować bo szukam już długo i znam realia. Myślę, że nie znajdę już niczego podobnego w tej cenie. Z drugiej strony nie chce przez półtora roku się denerwować że tych mieszkań jednak nie wybudują wcale a w najlepszym wypadku wybudują z opóźnieniem. Uważam też że nie ma co się nakręcać wypowiedziami innych tylko samemu wszystko rzetelnie sprawdzić. Ja mam zamiar pojechać tam w przyszłym tygodniu i sprawdzić dokładnie wszysykie papiery. Uważam że nie jest możliwa sytuacja że jeszcze nie mają pozwolenia na budowę i uregulowanych ksiąg wieczystych. Przecież żaden bank nie udzieli kredytu jeżeli te dokumenty nie będą w porządku!!! Ludzie bank to wszystko dokładnie sprawdza bo też chce mieć zabezpieczenie przecież dopóki będziecie spłacać kredyt to bank jest właścicielem mieszkania i nie ma tu mowy o utracie pieniędzy bo po prostu ich nie dostaniecie jeśli papiery nie będą w porządku. Bank rząda też wręcz inwestora zastępczego (przynajmniej mój). Poza tym developerem w tym przypadku jest Arkop a na objazdowej ktoś inny budował więc mam nadzieję, ze nie będzie w tym wypadku opóźnień ponieważ Arkop jest sumienny. Chciałam się jeszcze pokrótce odnieść do tego co napisała nottm:
          1.To jest normalny zapis i stosują go wszyscy developerzy w soich umowach. Widziałam już wiele umów i wszędzie to się powtarza. Po prostu to wynika z tego, ze w tym momencie przecież nie moga powiedzieć jaka będzie pow po postawieniu ścian. To chyba jasne.
          2.Indeksację stosuje niestety każdy- czy to ukrytą (mówiąć o promocji przy jednorazowej wpłacie) czy tak jak tu. Jednak od tego się nie ucieknie, nawet wpłacając całą kwotę jednorazowo ponieważ wtedy trzeba płacić już odsetki w banku od całej kwoty a nie od transz więc czy z tej strony płacisz indeksację czy odsetki od całości to i tak musisz płacić i tak, trzeba tylko przeanalizować co jest bardziej opłacalne.
          4. Ten punkt mnie najbardziej niepokoi ale przecież Arkop też nie może dyktować czynszu jak chce! Są przeciez górne granice ustalone przez urząd miejski. Na dziś dzień to ok 6 zł za metr. Wiem mniej więcej jak kształtują się czynsze w nowo wybudowanych mieszkaniach i to jes od 2,5 zł- 6zł za metr. W zależności od tego czy ogrzewanie jest w czynszu i czy osiedle jest strzeżone.
          5. Ten zapis uważam jest niesprawiedliwy i niepojące jest też to, że za termin ukońzenia podają 3 kwartał. To równie dobrze może być 1 lipca jak też 30 września. W innych umowach tego nie ma a i termin jest ustalony szczegółowo co do dnia.
          6. Faktycznie we wzorze umowy inwestycyjnej nie ma zapisu o banku i numerze konta ele myślę że to można umieścić, poza tym to na razie tylko wzór i nie dostałam faktycznej umowy do podpisania więc nie mogę powiedzieć jak będzie
          7.O tym już pisałam wcześniej. Inwestor nie może sobie tak nagle obciążyć hipoteki. Bank to wszystko też dokładnie sprawdza a ja też chciałabym zobaczyć ten papier na własne oczy. Z tego co wiem po rozmowie telefonicznej, hipoteka jest wolna, wszystkie dokumenty można obejrzeć wraz z księgami wieczystymi dotyczącymi tej inwestycji. Przecież to nie są zadne tajne dokumenty. Każdy zainteresowany może je sobie obejrzeć poza tym potrzebuje tego bank żeby udzielić kredytu.
          Nie chcę nikogo przekonywać do kupna ani rezygnacji z mieszkania. Ale ludzie opanujcie się nie rezygnujcie tak łatwo nie sprawdziwszy wcześniej wszystkich dokumentów dokładnie!! Przecież to, ze jakieś osoby mają tiu wątpliwości nie znaczy jeszcze że na pewno mają rację. Nie chcę tu nikogo urazić po prostu sama tam pojadę i wszystko dokładnie sprawdzę a potem podzielę się z Wami wynikami moich obserwacji.
          Pozdrawiam
          • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 24.03.07, 13:38
            Asia,

bardzo slusznie; glos rozsadku. Absolutnie zgadzam sie tez, ze nie mozna
            podejmowac tak powaznej decyzji,bo ktos na forum cos napisal. Moja opinia jest
            oparta na konkretnej rozmowie z prawnikime ( a w zasadzie z para prawnikow). W
            zadnym razie nie zachecam nikogo do rezygnacji z kupna mieszkania. Przeciwnie-
            trzeba isc do prawnika,nawet jesli sie go nie ma w rodzinie!!! Samemu tez
            trzeba czytac umowe, do skutku. Ktos jakis czas temu zasial na tym forum pewne
            watpliwosci, ktore staly sie dla mnie podstawa do dalszych poszukiwan. Ale w
            zadnym wypadku nie mozna poprzestwac na opiniach z forum.

W zadnym miejscu nie powiedzialam tez,ze te mieszkania nie zostana wybudowane
            albo tez, ze kiedys je stracimy. Powiedzialam jedyenie, ze istnieje spore
            ryzyko. Najbardziej prawdopodobne jest to, ze mieszkania zostana oddane, ale z
            opoznieniem.

Co do hipoteki-Arkop moze, a nawet powinien wziac kredyt na budowe, bo to
            normalna procedura. Ale w umowie nie ma zapisu, ze nasze mieszkania beda wolne
            od obciazen hipotecznych. Prawnik, ktory doradzal mi w tej sprawie mial okazje
            windykowac takie przypadki. Wparwdzie bank ludziom mieszkan nie zabral, ale
            musza splacac kredyt dewelopera.

Teraz ksiegi wieczyste-sprawdzalm je wczoraj. Wg tego, co powiedziano mi w
            wydziale ksiag wieczystych, arkop nie jest wlasiciclelem dzialek. Tlumaczenie
            dewelopera, poparte aktem notarialnym (widzialam) jest takie, ze kupili te
            dzialki 18 stycznia, wiec po porstu wydzial ksiag wieczystych ma opoznienia.
            Prosze jednak zwrocic uwage, o jakich dzialakch jest mowa w kacie
            notarlialnym, a o jakich w naszej umowie inwestycyjnej. Sa tam pewne
            rozbieznosci.

iwmey nie od dzis, ze rynek deweloperski w PL to Dziki Zachod, dodatkowo
            pokrecany ogromnym zapotrzebowaniem na mieszkania. Owszem, ja tez zdaje sobie
            sprawe, jak trudno kupic mieszkanie i jakie sa koszty.Mieszkanie, ktore mial
            nam Arkop wybudowac tez mi sie ogromnie podoba. I z wielkim zalem rezygnuje. I
            nawet jesli Arkop jest super uczciwy, a Wroc Dom nie ma zlych zamiarow, to
            watpliwosci jest za wiele. Owszem, na Objazdowej jest inny inwestor, ale
            problemy te same...

Ostatecznie wie, bede bardzo wdzieczna, jesli ktos przyjrzy jeszcze raz calej
            sprawie i byc moze wyprowadzi mnie z bledu.

Pozdrawiam

• Gość: Asia Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 86.42.207.* 24.03.07, 16:13
              hej nottm!
              Masz rację- w umowie nie ma zapisu, że działka jest wolna od obciążeń. Taki zapis powinien się znaleźć. Bez względu na to czy hipoteka jest wolna czy obciążona zapis o tym powinien w umowie figurować. Jednak dostaliśmy tylko wzory umów (przynajmniej ja mam tylko wzór). Może przy właściwym podpisywaniu umowy taki zapis będzie istniał? Są przecież na tym forum osoby, które podpisywały już umowy inwestycyjne. Czy mógłby się ktoś z Was na ten temat wypowiedzieć? Napiszcie jakie tam figurują numery działek. Przecież normalny człowiek nie podpisze umowy inwestycyjnej nie oglądając wcześniej dokumentów. Taka sytuacja o której mówisz (inne numery działek w akcie notarialnym i w umowie) jest chyba niemożliwa. Przecież nikt odpowiedzialny nie podpisze takiej umowy! Tym bardziej, że bank także wszystko dokładnie sprawdza i nie uruchomi kredytu jeśli będą jakieś niejasności i różnice umowy z faktycznym stanem. Czy są tu osoby które podpisały już umowy a nie widziały dokumentów? Czy ktoś oprócz nottm widział jeszcze księgi wieczyste?? Poza tym chyba sama spółdzielnia, biuro nieruchomości jot-be i firma arkop nie uważa chyba że jesteśmy aż tak głupi, ze podpiszemy umowy w których jest pełno rozbieżności i wątpliwości. Mam nadzieję, że nie kłamaliby ludzi tak w żywe oczy. Przecież każdy może to sprawdzić i nikt rozsądny nie podpisze takiego dokumentu w takiej sytuacji jak opisałaś. Ja jadę podpisywać dopiero umowę rezerwacyjną, jeśli okaże się, że jest tak jak piszesz, to napewno od niej odstąpię, bo nie chcę tracić 2000 zł, nie mówiąc już o 10000 przy umowie inwestycyjnej. Jeśli Twoje informacje się potwierdzą na pewno o tym napiszę również ponieważ myślę, że trzeba ludzi ostrzec, zeby nikt się już więcej w to nie wpakował. Poza tym zastanawia mnie jeszcze jedno: biuro jot-be działa na rynku już wiele lat, podobnie arkop i sp wrocławski dom. mają jeszcze w planach dużo innych inwestycji. Czy uważacie, że narażaliby swoją reputacje na takie ryzyko? Przecież gdyby było tak jak mówisz, to myślę, że byliby spaleni. Czy uważasz że narażaliby się na takie ryzyko okłamując wielu ludzi w żywe oczy? Przecież w ten sposób działają również na swoją niekorzyść. Jeśli podpiszesz już umowę inwestycyjną i później od niej odstąpisz (bo bank nie udzieli Ci kredytu jeśli dokumenty są nie w porządku)tracisz 10 tyś. Następnych transz nie dostaniesz. Czy 3 poważne instytucje będą ryzykować tak wiele dla takich pieniędzy? Zaraz pewnie ktoś napisze, że jestem ich pracownikiem, ze tak ich bronię. Ja nikogo nie bronię i nie jestem po niczyjej stronie. Po prostu ta sytuacja wydaje mi się tak absurdalna, ze aż niemożliwa
              • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 24.03.07, 17:31
                Asiu, wierz mi, ze jestem rownie zaskoczona. Ale do rzeczy.

N podstawie kontaktow z jot-be nie podjerzewam,zeby wiele osob ogladalo ksiegi
                wieczyste przed podpisaniem umowy przedwstepnej, a jest to podstawowa sprawa.
                Byc moze ludzie zalozyli, ze nie traca wiele, wiec beda sie martwic tym
                pozniej. Ja mialam mozliwosc sprawdzenia ksiag wieczytych zarowno 2 miesiace
                temu, jak i wczoraj. oto, co z nich wynika:
                1. umowa inwestycyjna wymienia nastepujace dzialki: nr 14/6, 14/9, 14/10, AM-
                29, Obręb Żerniki. powinny sie one znajdowac w ksiedze numer nr
                WR1K/00159345/9. Ksiegi wieczyste (nadal) zawieraja dzialki 14/9, ale juz nie
                14/10.

2. dzialka numer 14/6 wchodzi w sklad ksiegi oznaczonej numerem
                WRIK/00177259/1. Ta ksiega wieczysta w ogole nie jest wymieniona w umowie
                inwestycyjnej.

3. Tak jak juz pisalam, osoba, ktora pomagala mi sprawdzic ksiegi wieczyste
                mowila, ze cos tu nie gra i zeby dalej drazyc. Arkop twierdzi,ze kupil dzialki
                18 stycznia i nie jest to jeszcze wprowadzone do systemu komputerowego. Czesc
                sie zgadza, mozna obejrzec akt notaarialny potwierdzajacy, ze nabyli dzialki
                14/10 i 14/9 wchodzace w sklda ksiegi wieczystej WRIK/00159345/9 i 14/6
                (wchodzace w sklad ksiegi WRIK/OO177259/1 -dlaczego tego nie ma umowie???)

Powstaje wiec naturalne pytanie, na ktore nie potrafie sobie odpowiedziec-
                jakim cudem ludzie dostaja kredyty, skoro ksiegi wieczyste nie mowia wyraznie,
                ze Arkop jest wlasicicielem interesujacych dzialek?? Przeciez system ksiag
                wieczytych jest wszedzie taki sam, wiec nie podjerzewam, zeby akurat w moim
                miescie zle mnie poinformowano. Zreszta ani Jot-Be, ani Arkop nie byly byli
                przygotowani na to,ze ktos bedzie zadawal tyle pytan.

Poza tym, jesli sie nie myle, to mieszkania byly sprzedawane jeszcze w ubieglym
                roku (prosze mnie poprawic), a wowczas mieli jedynie podpisana umowe
                przedwstepna z Budzerem. Byc moze sa to normalne praktyki deweloperskie, ze
                sprzedaje sie mieszkania/domy, ktore ktos sobie dopiero wymyslil.

Wreszcie, Spoldzilnia/Jot-Be twierdzi, ze budowa ruszy lada chwila. Ale
                przeciez obecnie na tym terenie znajduja sie inne budynki (Budzeru, maja byc
                wyburzone).

Byc moze wszystko to miesci sie w granicach prawa. Byc moze wszyscy tak robia,
                ale moja pani prawnik podsumowala te umowe zdaniem,ze musialaby byc bardzo
                zdesperowana, zeby ja podpisac. Jot-Be, Arkop i spoldzielnia pokpili sprawe. I
                taj naprawde opierali sie na slusznym zalozeniu, ze ludzie nie beda za bardzo
                drazyc, bo bardzo chca miec mieszkanie. Tym bardziej, ze na papierze maja
                5100/m...A ze w rzeczywistosci jest nieco wiecej...Coz, tak bywa.

Ktos mi sugerowal,zeby wreszcie zniknela z tego forum, bo mace spokoj
                szczesliwych posiadaczy umow inwestycyjnych. Kazdy broni przeciez swojego
                stanowiska. A bank kredyty rozdaja, bo czemu mialby tego nie robic.Na rynku
                jest mnostwo bankow i mnostwo kredytow, wiec lepiej go dac klientowi i zarobic.
                Bank sobie i tak odbije. Naturalnie, nie twierdze, ze to jest jakies
                rozdawnictow. Banki musza jednak sprawdzac na co, daja pieniadze. I tutaj sie
                kolo zamyka.

Forum padlo. Ci, ktorzy mieli podpisac umowy, juz to zrobili i wola tutaj juz
                nie zagladac, zeby sie nie denerowawac. A inni pewnie zaczeli sprawdzac.

Ostatnia sprawa. Nie sprawdzilam tego, ale ktos probowal zmienic umowe, ale
                prawnik Wroc Domu odrzucil wszystkie poprawki (tn informacja stala sie tez dla
                mnie inspiracja do dalszych poszukiwan).

Mam nadzieje Asiu, ze sprawdzisz wszystko i zniszczysz moja argumentacje. Wtedy
                pewnie powaznie sie zarumienie, kupie mieszkanie i pewnie kiedys poznamy sie
                jako sasiadki;)

Czekam na dalsze wiesci.

pozdrawiam i przepraszam za literowki

• Gość: asia Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 86.42.207.* 24.03.07, 18:06
                  nottm! Proszę nie znikaj z tego forum! Twoje uwagi sa bardzo cenne. Myslisz, że nie wszyscy oglądają księgi wieczyste przed podpisaniem umowy? Myslisz, ze ludzie są aż tak naiwni? Wydaje mi się to nieprawdopodobne. Przecież już 2tyś przy rezerwacyjnej to kupa kasy. Czy Ty podpisałaś umowę rezerwacyjną i wtedy się wycofałaś? straciłaś przez to 2 tyś? Nie wiem w takim razie jakim cudem ludzie dostaja kredyty. Dlaczego nikt kto podpisał juz umowę nie chce zabrac głosu w tej sprawie?? Czy naprawdę nikt więcej nie widział ksiąg wieczystych dotyczących tej inwestycji??? Po tym co napisałaś mam już coraz cichszą nadzieję na to, że poznamy się kiedyś jako sąsiadki... Chyba, że razem kupimy mieszkanie od innego developera. Pozdrawiam
              • nottm3 Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be 24.03.07, 17:54
                Asiu,

wspomnialas jeszcze o inwestyji, z ktorej sie wycofalas. Ale ile osob podpisalo
                niekorzystna dla siebie umowe (chyba ze inwestycja ostatecznie doszla do
                skutku). Skoro tamten deweloper pozwolil sobie na taka umowe, to widocznie
                wiedzial,ze to przejdzie. Mysle, ze podobnie jest teraz. KIlka osob sie wycofa,
                ale reszta podpisze. A za jakis czas, jak juz i ksiegi i wszystko inne bedzie
                uregulowane, to spedadza mieszkania z zyskiem. Tak czy inaczej zarobia.
            • Gość: asia Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 86.42.207.* 24.03.07, 17:24
              jeżeli chodzi o umowy developerskie, to niestety jest tak, że każdy się zabezpiecza jak może. Jeden ma mniej niekorzystny zapis dla klienta, drugi bardziej. Zawsze to kupujacy jest stawiany pod ścianą i ponosi wszystkie konsekwencje. Developer zabezpiecza się z każdej strony ale również bank. Klient jest w tym wszystkim najbardziej pokrzywdzony. I albo decydujesz się na kupno mieszkania albo nie... Zawsze zostaje rynek wtórny...Ja spotkałam się z taką umową, że nie dość, ze nie było w niej etapów budowy to transze były z góry ustalone i nie można było ich zmienić. Termin ukończenia budowy był wyznaczony na 31 kwietnia a ostatnią transzę należało wpłacić do 31 października! A więc pól roku wcześniej. Pani tłumaczyła to tym, że w ich poprzedniej inwestycji mieli etapy budowyi jak tylko się z czymś spóźnili 1 dzień to zaraz dzwonili rozżaleni klienci. Żałosne... Szybko się z tej ujmowy wycofałam.
      • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 24.03.07, 20:07
        Asia,

ja jestem pewna, ze ludzie nie ogladali ksiag wieczystych. Nie chce wchodzic w
        szczegoly, bo jeszcze sie ktos domysli i zaczne dostawac pogrozki;) Przyznaje,
        ze podpisalam umowe inwestycyjna wiedzac, jak fatalnie wygladaja ksiegi
        wieczyste (chyba jeszcze nie mowilam, ze Arkop nigdzie w nich nie jest
        wymieniony jako wlasiciciel ktorejkolwiek z dzialek). Bardzo chcialam uwierzyc
        w zapenienia, ze to po prostu opoznienia. Zreszta widzialam akt notarialny. Ale
        nie wyobrazam sobie,zeby ktokolwiek dostal kredyt na podstawie tych ksiag
        wieczytych. W poniedzialek sprawdze je jeszcze raz, pod innym kontem.Na Twoje
        pytanie, dlaczego 3 porzadne firmy ryzykuja wiarygodnosc, wydaje mi sie, ze po
        prostu licza na to, ze jakos to sie wyjasni wszystko tzw. miedzyczasie. Ale
        ludzie naprawde nie czytaja umow, ktore podpisuja, zaczynajac od glupich
        telefonow komorkowych na umowa inwestycyjnych skonczywszych. Z gory przepraszam
        osobe, ktora to napisala, ale nie skonsultowac umowy z prawnikiem, bo sie go
        nie ma w rodzinie...No comments.

pozdrawiam
        • Gość: asia Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 86.42.207.* 25.03.07, 20:45
          Hej nottm!
          Podpisałaś umowę inwestycyjną?? Rozumiem, że po odstąpieniu od niej straciłaś 10 tyś zł? Zasięgłam dziś porad prawnika na temat umowy inwestycyjnej i oto co mi odpisała:

Hej, umowa nie jest jeszcze aż tak tragiczna, jak w przypadku większości developerów, ale oczywiście są pewne małe hity. Uprzedzam was z góry ze takie umowy przeważnie i tak nie są negocjowalne – po prostu na wasze miejsce znajdują sobie innego i już.

Najważniejsze przy zakupie nowego mieszkania jest:
          sprawdzenie developera w KRS – pod podanym numerem – jak długo działa na rynku, jaki ma kapitał zakładowy, czy zamieścił w aktach sprawozdania finansowe za przynajmniej ostatnie 3 lata i jaki był ich wynik.
          sprawdzenie pełnomocnictw, na które powołują się w treści umowy (notarialne). Jeśli zawierający umowę nie będzie prawidłowo umocowany – umowa jest po prostu NIEWAŻNA!!!!! I nic wam nie da to, że w razie czego przysługuje regres odszkodowawczy (czyli możliwość żądania odszkodowania od tego, który zawarł taka umowę wiedząc, że nie był prawidłowo upoważniony). Takie osoby lub firmy są przeważnie niewypłacalne (albo raz dwa stają się niewypłacalne).
          sprawdzenie tego pozwolenia na budowę czy faktycznie dotyczy waszego budynku i gruntu i czy zakres jest ok.
          dokładna weryfikacja treści wszystkich załączników! Często w takich załącznikach przemycane są najbardziej niekorzystne postanowienia.

Resztę wam wypunktuję hasłami, bo inaczej musiałabym wywalić mega opinię.

1.Co to jest wpłata rezerwacyjna??? Nie ma w polskim prawie czegoś takiego jak umowa czy wpłata rezerwacyjna. Jest umowa przedwstępna i instytucja zadatku (który ma taki skutek, że temu co go wpłaca w razie odstąpienia ta kasa przepada, ale jak nawali 2 strona to musi zapłacić podwójną kwotę zadatku). Z umowy nie wynika, czy ta wpłata to jednorazowa kasa a „zarezerwowanie” wam lokalu, czy to raczej kaucja – zwrotna(?), czy też rodzaj zaliczki podlegającej zaliczeniu na poczet ceny. Lepiej sprawdźcie to dokładnie.
          2.Co to jest ta dziwna indeksacja? Takie „ich” oprocentowanie rat? Na to też zwróćcie uwagę.
          3.Co to znaczy, że wy macie zapłacić za „roboty zaniechane”?? Przecież wy sami nie będziecie się niczego zrzekać – tak więc wygląda to na zakamuflowaną możliwość robienia sobie przez nich zmian w projekcie – uwaga!
          4.Uwaga na koszt dodatkowy (§3.6).
          5.Co to znaczy, że mogą wystąpić „wyprzedzające zmiany terminów” w zakresie spłaty rat??!?!!? Co prawda mówi się o pisemnym aneksie, ale jest to dziura gwarantująca im możliwość przyspieszania ściągania od was kasy pod jakimkolwiek pretekstem (np.. wymyślą, że budowa idzie szybciej , czego nie będziecie w stanie sprawdzić itp.). Uwaga.
          6. Zwracam waszą uwagę, że data wpływu na ich konto liczy się przy terminach (a więc musicie przelew wysłać tak, żeby doszedł na termin).
          7.To jest masakra:
          Strony ustalają, że w przypadku dwukrotnego nie przyjęcia przez Zamawiającego przedmiotu umowy lub dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na pisemnie zawiadomienie o terminie odbioru , Spółdzielni przysługuje prawo, wg wyboru:
          a)prawo odstąpienia od umowy z winy Zamawiającego
          b)prawo do jednostronnego sporządzenia protokółu odbioru /§5.3/
          Czyli nieważne, ile będzie usterek, za drugim razem musicie odebrać i potem już tylko dochodzić z rękojmi. A to prawo odstąpienia z waszej winy to jest beznadzieja.
          8. Musicie sobie zdawać sprawę, że może być tak, że będzie ogromna zwłoka w oddaniu lokalu, a wy nie będziecie mogli NIC zrobić. Po pierwsze, termin oddania jest nieostry (3 kwartał 08) + zastrzegają sobie dodatkowe 3 miesiące bez żadnych sankcji +jeśli będzie dalszy poślizg to przysługuje wam kara umowna, która = prawie zero. §6. - 4.5.6
          Czyli na święte nigdy, a wy macie płacić w terminie (albo szybciej) i grzecznie czekać.
          Do tego przerzucili na was obciążenie w przypadku zmiany podatku.

8.Dziwne są rozwiązania co do prawa odstąpienia – zwłaszcza §9.3 (mają właściwie nieograniczone prawo odstąpić w każdej chwili pod jakimkolwiek pretekstem za zapłatą zaledwie 10tys.).
          9.Dowiedzcie się jakie przewidują opłaty za użytkowanie potem, żeby nie było niespodzianki.
          10.Przeniesienie własności jest też do bani – powinno nastąpić z momentem zapłaty przez was ostatniej raty!!!! A jest po 3 miesiącach od uzyskania zezwolenia na użytkowanie. A więc płacicie za lokal, jakiś miesiąc trwa uzyskanie zezwolenia+ 3 dodatkowe miechy i to nadal nie jest wasze!!! A kasa cała poszła. To jest duże ryzyko. Jeśli w tym okresie powiedzmy będą mieli jakieś problemy finansowe (np. ze sowim bankiem) i np. ktoś zajmie „wasz” lokal na poczet ich zobowiązań (bo formalnie będzie nadal ich własnością) to zostanie wam tylko prawo domagania się zwrotu kasy (której oni już oczywiście nie będą mieli).
          11.Ważne – posprawdzać, czy księgi wieczyste są wolne od hipotek!!!!!!!!!!!!To podstawa!!!!!!!!!!!! Miałam do czynienia z takimi sprawami załamanych nabywców nowych mieszkań od razu z mega hiptekami!!!!!!!!!!!!1 Z sytuacjami z pkt.10 niestety tez...

Czy ktoś zauwazył może, że w umowie już właściwej (nie we wzorze) zmieniono termin przeniesienia własności z 3 mies na 6?? Oraz pow eksploatacyją w wyniku wykonania okładzin z 2,5% na 3,5%?
          Iza- wysłałam do Ciebie e-mail.
          Pozdrawiam
          • Gość: nottm Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.nott.cable.ntl.com 25.03.07, 20:58
            Czesc Asiu,

wielkie dzieki za opinie, bardzo przydatna. Obejrzalam sobie strone Arkopu i
            wynika z niej, ze sa jacys super rzetelni, wybudowali iles tam stacji
            benzynowych i w ogole sa strasznie fajni. O naszej inwestycji czy wspolpracy z
            Wroc Domem niczego znalazlam. Opinia Twojego prawnika przynajmniej w czesci
            pokrywa sie z opinia, ktora ja uzyskalam. Z tego, co piszesz wynika, ze
            podjelas juz decyzje o rezygnacji z tej inwestycji, prawa? Ja jeszcze nie
            podpisalam umowy inwestycyjej, a jedynie przedwstepna. W najgorszym razie
            strace 2 tys.

Poczytam sobie jeszcze troche i wyglada na to, ze zjawisko rzetelnego
            dewelopera czy spoldzielni w przyrodzie nie wystepuje. Z jednej strony to
            pocieszajace, z drugiej przygnebiajace. Bo w sumie zostalysmy bez mieszkan...

Asiu, proponuje, zebysmy sie zaczely kotaktowac za pomoca maila. W zasadzie
            nikt sie za bardzo tym wszystkim, co napisalysmy nie przejal, wiec nie ma chyba
            sie co za bardzo uzewnetrzniac. Zastatawiam sie na tym, jak od nich odebrac
            cale 12 tysiecy i mam pewnien pomysl. Chetnie tez zapytam Cie o kilka drobnych
            rzeczy.
            Jesli wiec chcesz, to zapraszam: nottm3@gazeta.pl

pozdrawiam serdecznie
    • Gość: Nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.e-wro.net.pl 25.03.07, 23:02
      Czesc dziewczyny i chlopaki, nie rezygnujcie prosze z umieszczania informacji
      tutaj...to bardzo cenne co piszecie....ludzie sa niedoinformowani (w ty i ja) i
      nie wiedza w co sie pakuja, pamietajcie ze jesli ktos nie komentuje to dlatego
      ze sie nie zna a nie ze sie wylaczyl. Ja czytam wszystko bardzo dokladnie.
      Prosze dzielcie sie swoimi cennymi uwagami, bardzo to doceniam. Pozdrawiam.
    • Gość: nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.e-wro.net.pl 27.03.07, 14:19
      czesc, rozumiem, ze czekamy jeszcze na wypis z ksiegi wieczystej. Mam pytanie
      czy mozemy negcjowac umowe inwestycyjna kazdy na swoj sposob? nie powinny one
      byc identyczne dla kazdego? Czy jesli uda nam sie wynegocjowac te warunki o
      ktorych wspominaly tutaj osoby wczesniej, np. podpunkt, ze hipoteka nie jest
      obciazona dodatkowymi kredytami inwestycyjnymi zaciagnietymi przez dewelopera,
      to kazdy tak bedzie mial w umowie? prosze umieszczajcie swoje dodatkowe
      informacje na forum, dzieki nim moze uda sie naparwde zadzialac razem.
      pozdr.
      nowa
    • Gość: nowa Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: *.e-wro.net.pl 28.03.07, 18:25
      Aldona, mam prosbe czy moglabym zbaczyc wzor Twojej umowy po zmianach ktore
      wynegocjowalas? To dla mnie wazne bo nadal nie wiem czy te umowy beda sie
      roznily od siebie czy kazdy bedzie mial takie warunki jakie tylko sobie
      wynegocjowal. To nie bedzie latwe nie wiem przy czym sie upierac...i nie wiem z
      jakich spoldzielnia potrafila zrezygnowac? Wiem, ze trzeba zwrocic uwage na to,
      zeby byla informacja o braku dodatkowych zadluzen, wiem, ze indeksajca powinna
      byc mniejsz 0,5%...i kilka innych ale mi naprawde chodzi o wszystkie na ktore
      powinnam zwrocic uwage. Jest jeszcze jedna sprawa wiekszosc tutaj opowiada sie
      za wpalami ratalnymi...a co bedzie jesli podniosa podatek z 7 na 22% jak
      zamierzaja i wtedy bedzie trzeba doplacac mnostwo pieniedzy. Dowiadywalam sie i
      przewidywany termin wprowadzenia tego podatku od materialow budowalnych to 2008
      rok styczen....pozdrawiam,
      • Gość: erko Re: Żernicka 215 - rezerwacja mieszkań w jot-be IP: 81.219.217.* 30.03.07, 09:39
        Witam!
        A propos podatku VAT a dokladnie jego zmiany z 7% na 22%, w umowie jest akapit
        ktory mowi ze wszystkie kwoty ktore wplacimy w okresie w ktorym bedzie podatek
        7% tak zostana zaksiegowane i nie bedziemy musieli doplacac po jego zmianie
        poniewaz termin wplywu na konto o tym decyduje. Tak wiec planujac harmonogram
        trzeba zdecydowac czy wszystkie wplaty maja byc zrealizowane w roku 2007 w
        ktorym raczej zmiana podatku nie nastapi. Natomiast wplaty po zmianie wysokosci
        podatku beda wiazaly sie z koniecznoscia doplaty 15%.
        Jutro bede na Zernikach zeby zobaczyc czy rozpoczely sie jakies prace, podziele
        sie wrazeniami.