Dodaj do ulubionych

ogólna struktura serwisu www

10.08.05, 16:39
od czego powinno się zaczynać projekt strony? zwykle robiłem dużą tabelkę, o
szerokości trochę mniejszej niż 800 pikseli i w niej mniejsze tabelki, ale nie
jestem pewnien czy jest to do końca poprawne. wydaje mi się że może to
powodować efekt taki, że trzeba czekjać aż cała tabelka załaduje się do
przeglądarki i dopiero wtedy wszystko pokazywane jest od razu. czy można
zrobić to inaczej?
Obserwuj wątek
    • szczurek1983 Re: ogólna struktura serwisu www 10.08.05, 21:09
      Zacznij od pomysłu jak ma wyglądać Twoja strona, później tworzysz odpowiednie
      warstwy i pozycjonujesz je za pomoca css zeby ułożyły się tak jak chcesz.
      Uzupełniasz warstwy grafiką, tekstem, skryptami, no i masz gotową stronę.
      Ech żebym tak w tworzył stronę tyle czasu co pisałem tego posta.
    • mtq Re: ogólna struktura serwisu www 11.08.05, 15:17
      Ja i tak jestem za tabelkami, wszystkie strony robię w oparciu o tabelki.
      Zobaczcie to:
      www.avid.com/
      Strona wygląda fajnie, ale kiedy otworzyłem ją w Netscape 4.7 (który obsługuje i warstwy i CSS) to po
      prostu nie mogłem wyjść z podziwu, że można tak rozpitolić stronę. Nic nie było tak samo, to gdzie
      pojawia się submenu było wszystkie submenu były od razu na wierzchu, tło było czarne, każdy DIV
      leżał gdzie indziej (wszystko miało tak ze 1500px szerokości i nie było żadnego porządku), linki nie
      były linkami, jednych kolumn w ogóle nie było, inne miały po 50px...
      A jak poznawałem co to są warstwy to właśnie na tym samym Netscape 4.7!!

Powiecie, że nikt z tego już nie korzysta, ale tu właśnie widać profesjonalizm :-)
      Zawsze należy testować na wolnych łączach i starych przeglądarkach, ja tam mam szacunek do
      oldschoolowców!
      • pan_czlowiek Re: ogólna struktura serwisu www 11.08.05, 17:41
        a jak robicie juz na tabelkach, to szerokosc tej glownej jest ustalana na 760px
        np, ta? i przez to wiekszosc stron zajmuje tylko czesc okna, gdy oglada je sie w
        wiekszej rozdzielczosci, niz 800x600. a strona szczurka zajmuje cale okno w
        rozdzielczosci 1024x768 i nie sprawdzalem, ale domyslam sie (bo to strona
        profesjonalna :)), ze w rozdzielczosci 800x600 tez wyglada poprawnie. gdy w
        tabelkach stosuje sie width=100%, przewaznie wszystko sie potem rozplywa. czy w
        css jest prosciej? moim zdaniem lepiej jest, gdy strona zajmuje cale okno
        przegladarki, a nie zostawia taki pasek bialego z boku, jak np. cnn.com, ktora
        juz w ogole jest z lewej strony, chociaz wyglada i tak dobrze i pewnie robili ja
        jacys profesjonalni profesjonalisci, ktorzy uznali ze tak bedzie lepiej, moze
        nawet przeprowadzili niezmiernie skomplikowane badania rynku, ustalajac na
        koniec koniecznosc isnienia bialego pasa po prawej w wyzszych rozdzielczosciach.
        ja i tak wolalbym, zeby strona zajmowala mi cale okno i to tego byla schludna.
        • mtq Re: ogólna struktura serwisu www 11.08.05, 18:42
          Można zrobić table width="100%" a następnie kolumny boczne ustawić na 200px a środkową na * czyli
          resztę.
          Poza tym strona może być a 760px wycentrowana, z delikatnymi liniami prostymi po bokach i wygląda
          to ładnie, tło może być szarawe a nie białe i nie widzę w tym problemu :-)
          Strony o szerokości 400px też są ładne :-)
          • szczurek1983 Re: ogólna struktura serwisu www 11.08.05, 20:05
            Poprawka, strony o szerokości 400px też mogą być ładne.
            Jeśli chodzi o dopasoanie do rozdzielczosci to mozna to zrobić ładnie tabelkami.
            Jednak nie zapominajmy, że tabelki nie po to zostały stworzone żeby były
            szkieletem strony. W3C zaleca stosoanie warstw i ja ich popieram. Co do
            brzydkiego wyglądania stron na warstwach to trzeba umiec je robic i testować pod
            kilkoma przeglądarkami. Istnieje problem niepełniej zgodności przeglądarek ze
            standrtem ale z tym musi się liczyć każdy kto zaczyna tworzyć www.
            Ja kiedyś też tworzyłem na tabelkach ale szybko poznałem potęgę css'a i nie
            zamienię go na tabelki. Czasem można sobie pomóc tabelkami ale moim zdaniem
            tylko przy naprawde dużych serwisach przy mniejszych nie ma sensu.
            Warstwy są naprawde przyjazne jeśli się je pozna.
            • mtq Re: ogólna struktura serwisu www 11.08.05, 21:17
              szczurek1983 napisał:

> Poprawka, strony o szerokości 400px też mogą być ładne.

No właśnie! ;-)

> Istnieje problem niepełniej zgodności przeglądarek ze
              > standrtem ale z tym musi się liczyć każdy kto zaczyna tworzyć www.

I to jest trochę kłopotliwe, tabelka to tabelka i każda przeglądarka interpretuje jej standardową
              składnię w ten sam sposób. CSS są świetne do formatowania tekstu, ale do opierania układu na CSS
              jakoś nie mogę się przekonać.
              Z powodu różnic w interpretacji porzuciłem kiedyś np. JavaScript
              • szczurek1983 Re: ogólna struktura serwisu www 11.08.05, 22:04
                Mowisz że domyślnie jest tak samo interpretowana tabelka, gorzej gdy chcesz
                zrobić coś ponad default.
                Te różnice są kłopotliwe ale ja staram się pisać serwisy spełniające najnowsze
                normy teraz np. nie schodzę poniżej XHTML 1.1, wiem że używanie tabelek nie jest
                zabronione, ale nie jako szkielet strony. Ja się zaprzyjaźniłem z warstwami.
                Choć czasem potrafią napsuć sporo krwi przyznaję, jednak jaka jest satysfakcja
                kiedy sobie z tym poradzisz a i efekty często świetne wychodzą.
                A co do js i różnic w interpretacji to ja ten język porzuciłem zanim dobrze
                zacząłem. Jak mam pisać inną wersję kodu dla każdej przeglądarki to bardzo
                dziękuję. A w css optymalizuję po prostu kod tak żeby chodził pod wszystkim.
                Poza tym porównywanie js i css możemy sobie odpuścić bo jedyne co je łączy to
                różna interpretacja przez przeglądarki.
                No coż wielbiciele tabelek pewnie przy nich zostaną, a ja pewnie zostanę przy
                css, bo jakoś się nie zapowiada żeby coś nowego wymyślili.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka