Dodaj do ulubionych

Kościół a in vitro - co zdenerwowało hierarchów?

29.12.11, 22:55
Witajcie. Chciałbym się podzielić pewnym moim przemyśleniem w temacie jak w tytule.
Myślę, że kluczem do odpowiedzi na to pytanie jest zwrócenie uwagi na to, że Kościół katolicki głosem swoich hierarchów jest przeciwny i potępia metodę in vitro całkowicie i jako taką.
Ten stanowczy sprzeciw bierze się, moim zdaniem, z naruszenia pewnych założeń doktrynalnych. W trakcie stosowania metody in vitro nie dochodzi do współżycia seksualnego, ale w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem kobiety, doprowadza się do połączenia komórki jajowej i plemnika.
Tymczasem według teologów grzech pierworodny, który jest przyczyną zranienia ludzkiej natury, przechodzi z pokolenia na pokolenie, a przekazywany jest dziecku w akcie poczęcia. Poczęcie zaś w doktrynie oznacza zapłodnienie następujące po stosunku płciowym, a więc po fizycznym zbliżeniu ludzi z użyciem narządów płciowych.
Skoro zatem w trakcie stosowania metody in vitro nie dochodzi do fizycznego zbliżenia z użyciem narządów płciowych to nie dochodzi również do przekazania grzechu pierworodnego. I tu wydaje mi, że tkwi sedno całej sprawy. Nauka „przeskoczyła” te doktrynalne założenia i właśnie to tak to rozjuszyło hierarchów i teologów katolickich. Używana przez stronę kościelną niezwykle zapalczywa i emocjonalna argumentacja zdaje się tylko potwierdzać, że sedno sprawy dotknęło bardzo drażliwej kwestii.
Obserwuj wątek
    • arpona Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało hierarch 30.12.11, 00:45
      No cóż, kościół katolicki po prostu zatrzymał się ze swoją doktryną (nie tylko w temacie zapłodnienia pozaustrojowego) w głębokim średniowieczu...

Poza tym nie mniejsze (a może nawet i większe) emocje budzi w KK sprawa tworzenia i przechowywania większej ilości zarodków.

• gryjt Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało i Kogo 01.01.12, 20:00
        Myślę,że gó...e chodzi o zarodki. Ich sposób przechowywania i ewentualnego niszczenia, czyli" godność osoby ludzkiej od poczęcia do ...". Ale osoby które mają dylematy religijne i ta kwestia jest po prostu dla nich ważna ( chyba mogą , co?) powinne szukac odpowiedzi u żródła czyli księży, biskupa, a nie pytać na forum gdzie może są niewierzący lub wierzący innych religii. No chyba że chodzi tylko o "podgrzewanie" atmosfery anty... wink
        • gryjt Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało i Kogo 02.01.12, 21:10
          cyt.Myślę,że gó...e chodzi . Oczywiście miałam na myśli słowo GłÓWNIE.
          Ciekawe... przed wysłaniem czytałam "podgląd". Chyba chohlik grasuje po forum wink
          A tak w ogóle to myślę, że kwestia religijna tego tematu nie znajdzie tu odpowiedzi (szczerej) więc chyba szkoda czasu.
    • z_oe Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało hierarch 02.01.12, 09:31
      Nie wiem dokladnie o co biega, bo wlasnie w Blibli czytamy o pierwszym w historii czlowieka zaplodnieniu pozaustrojowym. Pierwsze udane in-vitro , wtedy nazwano to niepokalanym poczeciem- nie znajac ktorszego okreslenia-in-vitro - z ktorego narodzil sie Jezus..i jakos Maryja i On nie byli potepieni ... Poza tym Jezus jest dzieckiem z nieprawego loza...Maryja nie byla poslubiona z Bogiem smile

I wszystko jasne smile
      • tomasz-1975 Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało hierarch 02.01.12, 12:31
        Chciałbym zwrócić uwagę na ten punkt zapalny. Stosując katolicką doktrynę o grzechu pierworodnym do sytuacji dziecka poczętego dzięki pomocy metody in vitro wychodzi nam, że takie dziecko nie ma grzechu pierworodnego. A kto go jeszcze nie ma? Zgodnie z dogmatem o niepokalanym poczęciu Maryja - Matka Boska i jej dziecko - Jezus Chrystus (bo przecież "Maryja - zawsze dziewica", więc w powstaniu Jezusa nie brał udział człowiek). Czy to nie wystarcza by hierarchowie i teolodzy się zdenerwowali?

Druga rzecz. To właśnie tłumaczy dlaczego metoda in vitro jest potępiana bezwzględnie i to nawet w przypadku gdy nie dochodzi do powstania tzw. embrionów nadliczbowych. Ze względów religijnych starająca się o dziecko para może lekarzy poprosić by do takiej sytuacji nie doszło. A jednak dalej coś jest nie w porządku...

Trzecia rzecz. W sprawach doktrynalnych, o których piszę, pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi występują pewne różnice. Dlatego u hierarchów protestanckich czy prawosławnych nie pojawią się ten nieprzyjemny ton wypowiedzi na temat in vitro jaki niestety płynie z ust katolickich hierarchów.

W historii wiele razy było tak, że odkrycia czy osiągnięcia naukowe rozjuszały hierarchów Kościoła właśnie dlatego, że podważały jakieś założenia doktrynalne. I wtedy pojawiał się frontalny atak. Na jego potrzeby używano bardzo emocjonalnej argumentacji, dopuszczano się różnych czynów. Pamiętajmy, że w historii doktryna podlegała zmianom. Ale o tym decydowali ci na górze.
      • katharin Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało hierarch 17.01.12, 18:46
        Jestem osobą wierzącą praktykującą, ale powiem wam że nic nie zmieni mojego nastawienia do Ii Vitro.
        Uważam że jeśli jest możliwość zostania mamą, to trzeba korzystać z każdej możliwości. Ważne aby się udało a nie co mówi dzisiejszy kościół. Ja chcę być mamą i nigdy nie wykluczę możliwości In Vitro. Nic tego nie zmieni,wierze że w końcu zostanę mamą, nawet popełnijąc grzech. Takie życie i już.
        • agaro28 Re: Kościół a in vitro - co zdenerwowało hierarch 21.01.12, 16:59
          a mi też to "dynda" co mowi kk wink
          wierzę w Boga a nie w księży czy biskupow,
          invitro dla mnie to cud a nie grzech! i wlasnie taki maly cud leży obok mnie i daje mi tyle radości, że nie sposób opisać smile
          NIe wiem dlaczego w naszym karaju jest taka nagonka na nas bo w calej cywilizowanej europie i na swiecie to jest normalne i nie budzi takich emocji.
          i powiem jeszcze: niech zyje burmistrz Czestochowy!!! Slyszalyście, ze bedzie dofinansowywal invitro dla potrzebujących swoich mieszkanców?!
          paradoks, że to wlasnie Czestochowa jako pierwsza cos takiego chce zrobić?! wink
          pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka