Dodaj do ulubionych

Puszcza Białowieska

23.05.12, 15:16
Puszcza Białowieska to jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce - chyba jedno z niewielu nieskażonych "cywilizacją", miejsce gdzie mogę odpocząć, wyciszyć się. A Wy lubicie ją?
Obserwuj wątek
    • baba_jaga08 Re: Puszcza Białowieska 30.06.12, 16:03
      Ostatnio słyszałam o ciekawej inicjatywie - została założona Fundacja Paproć, której celem jest ochrona Puszczy Białowieskiej, poprzez finansowe wsparcie działań chroniących Puszczę
    • Gość: gość Re: Puszcza Białowieska IP: *.warszawa.mm.pl 01.08.12, 18:27
      Polecam pensjonat Gawra - mieszkałam w pokoju w dworku i bardzo mile wspominam - czysto i przytulnie. Gawra znajduje się vis-a-vis Hotelu Żubrówka. Oprócz dworku mają też pokoje w głównym budynku, tych nie widziałam - domyślam się, że standard niższy niż w dworku.

Przy wejściu do Parku Pałacowego (idąc od Gawry, po lewej przed wejściem na zadaszony mostek) znajduje się punkt informacji turyst. - mili i kompetentni ludzie.

Park Pałacowy to bardzo urokliwe miejsce do spacerów, w jego centralnym punkcie na wzniesieniu znajduje się nowoczesne Muzeum Parku Narodowego, restauracja i hotel. Wszystko to w kompleksie nowowzniesionych budynków w miejscu dawnego Pałacu Carskiego. W restauracji ceny przystępne, jedzenie smaczne, hol hotelu wygląda zachęcająco, pokojów nie widziałam, ale nie miałabym obaw, żeby sie tam zatrzymać. Warto wejść do muzeum, wejścia o każdej pełnej godzinie, w ub. roku było to tak zorganizowane, że jedna grupa wchodziła z przewodnikiem, który oprowadza opowiadając przez ok. godzinę, następna grupa dostaje audio przewodniki i z pracownikiem muzeum przemieszcza sie od stanowiska do stanowiska słuchając nagrań. Ta wersja z przewodnikiem mówiącym na żywo bardziej mi sie spodobała - mialam szczęście, bo gdy kupowałam bilety pytali na którą godzinę sobie życzę, ale nie poinformowali, że w zależności od godziny mają różny tryb zwiedzania.

Po Białowiezy poruszaliśmy sie rowerami - polecam (z wyjątkiem rezerwatu ścisłego - tam można tylko z przewodnikiem, pieszo lub bryczką, przewodnika opłaca się w punkcie IT, cena w zależności od liczebności grupy od kilkunastu zł do 100+, za zezwolenie na wjazd bryczką do rez. ścisłego płaciliśmy oddzielnie chyba w kasie Muzeum Parku Narodowego).

Do Restauracji Carskiej jest kawałek drogi - w sam raz na wycieczkę rowerową, pieszo chyba trochę za daleko jak dla mnie. Spacerkiem można do cerkwi (w IT dopytać kiedy pop otwiera drzwi cerkwi zwiedzającym), Parku Pałacowego i do rezerwatu ścisłego i tyle chyba w samej Białowieży. Przy Restauracji Carskiej stały drezyny, skorzystaliśmy z oferty przejechania się tym pojazdem, polecam (dobrze, że wybraliśmy najkrótszą trasę, bo namachać sie trzeba:-)

Na rowerach pojechaliśmy do Szlaku Dębów Królewskich. (Mieliśmy swoje rowery, ale w Gawrze można było wynająć). Po drodze minęlismy skansen zamknięty na zasuwę,żywego ducha nie widzieliśmy, więc zrezygnowaliśmy z wejścia, następnie zatrzymaliśmy się na Polanie Żubra, gdzie można zjeść, umówić sie na ognisko (nie maja pokoi dla gości). Wracaliśmy leśnymi duktami, częściowo ścieżką edukacyjną prezentującą różne gatunki drzew.

Inna godna polecenia ściezka to tzw. Żebra Żubra. Rezerwat Żubra - obowiązkowo!

Po zwiedzeniu Białowieży wzdłuż i wszerz wyruszyliśmy do Hajnówki (10 km od B) a tam:
      - cerkiew - relatywnie młoda budowla, bardzo ciekawa achitetektura
      - obok park miniatur (mam przesyt tego typu przybytkami, nie byłam)
      - basen miejski z atrakcjami dla dzieci (śmieszne, bo gdy chciałam zabrać dzieci na basen w Żubr ówce zaśpiewali mi cenę 80 zl od głowy każdej i dziecięcej, i dorosłej za godz., co by nas wyniosło jedynie 320 zł, o ile byśmy sie w godzinę uwinęli;-) Recepcjonistka tak się zastanowiła i stwierdziła, że za tę cenę, to oni mi w promocji jakieś lokum dla całej rodzinki na całą dobę hotelową sprzedadzą, a wejście na basen hotelowy będę miała gratis :-)
      Ale Żubrówka oferowała za to korty (oświetlone) do wynajęcia za przystępne pieniądze.

A z Hajnówki można się przejechać kolejką wąskotorową po puszczy - polecam. Godzinka jazdy kolejką, godzinny postój - piknik na polanie, godzina na powrót.
        • florentynka Re: Puszcza Białowieska 02.08.12, 22:56
          Dziękuję za bardzo przydatne informacje. Już z grubsza zaczyna mi się klarować, gdzie pójść, co zobaczyć. Aż mi szkoda, że tylko trzy dni będziemy w Puszczy. Ale na pewno skoczymy też do Hajnówki na wycieczkę kolejką. Bardzo mi sie podoba ten pomysł. Na pewno też knajpa podworcowa. I ta z pierogami z dziczyzną też koniecznie. Więc gastronomicznie czuję się zaspokojona. I rezerwat z przewodnikiem, i żubry. Trochę program, rzecz jasna, zależy od pogody, ale oczywiście bierzemy kurtki przeciwdeszczowe:)

PS Jesteście niesamowici. Dzięki:)
          • deoand Re: Puszcza Białowieska 20.08.12, 12:57
            Ano i wróciłem z Białowieży - dziękuje gościowi , że podał ten dworek Gawra - zarezerwowałem sobie i dobrze bo byłem w Białowiezy po północy . Dworek bardzo przyjemny pokoje z łazieka tez w stylu mysliwskim a ponadto sniadania i mozna równiez dokupic obiadokolacje -ja korzystałem ze sniadań w formie szwedzkiego stołu -bardzo urozmaicone - obsługa bardzo miła i sympatyczna -własciciele tez . Hotelik łatwo znaleźć bo jest vis a vis hotelu Żubrowka ale nie o frontu tam gdzie przebiega głowna droga tylko o tyłu . Uwaga na marginesie jest tylko taka , że Gawra to nie dla autostopowiczów ani tych co to rowerami z wywieszonym jezykiem zapychaja z Warszawy ale dla tych co to rowery wiozą na bagażnikach aut swoich . Rowery przydatne do pojeżdżenia po okolicy ale wypożyczalni jest bez liku w samej Gawrze chyba tez . Obowiazkowo do zobaczenia Rezerwat ścisły tylko z przewodnikiem PTTK -trzeba sie zapisac dalej rezerwat żubrów dojazd autem droga na Hajnówkę -skansen , Muzeum , restauracja carska . Ogółem całkiem przyjemnie . W Żubrówce w dni powszednie zrobili promocje za korzystanie z basenu i spa razem i godzina kosztuje 48 pln ale w święta 90 pln . pzdr
    • opolak Re: Puszcza Białowieska 24.06.16, 12:29
      Ze szczytu Kopy Biskupiej z powodu inwazji kornika zniknęły całe połacie lasu. Leśnicy apelują do turystów o bezpieczne zachowanie w rejonach pracy ciężkiego sprzętu.

Codziennie z leśnictwa Pokrzywna wyjeżdża 10-15 samochodów ciężarowych z drewnem.
    • bmsien Re: Puszcza Białowieska 24.06.16, 23:32
      od 2012 roku w Puszczy Białowieskiej pojawiło się kilka nowych atrakcji:
      - stara ścieżka Żebra Żubra została odnowiona, mniej w niej kładek z drewna, które stosunkowo szybko gnije, wypacza się itp. za to więcej jest żwirowych nasypów
      - możliwość przejażdżki drezyną po Puszczy (start w okolicach Białowieży Towarowej czyli Restauracji Carskiej)
      - kawałek od Białowieży, za Hajnówką, pojawiła się Chatka Baby Jagi - super atrakcja dla dzieci
      - każda gmina powiatu hajnowskiego opracowała swój quest, więc przypuszczańskie wsie można zwiedzać, jednocześnie szukając skarbu, oraz zapoznając się z historią miejscowości - królowa Bona w Narwi, przemysł drzewny w Hajnówce, poznając ciekawostki przyrodnicze - szlak wokół Zalewu Siemianówka, czy też przyglądając się podlaskiej architekturze drewnianej jak np w Czyżach

Nowych miejsc noclegowych też jest bez liku :) zapraszam :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka