Dodaj do ulubionych

Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.03.05, 15:07
Mieszkancy tego miasta mają podobne kompleksy jak np. Lublina - nic im się u
nich nie podoba, wszędzie jest lepiej niz u nich itd. (Oczywiscie sa wyjątki,
ale tu chodzi o zasadę).
Pytanie brzmi: Co sądzicie o tym ciekawym, pełnym ważnych zabytków mieście? A
nawet szerzej - czy w ogóle wiecie cokolwiek o Chełmie i jego zabytkach?
Ja nie jestem z Chełma, ani z jego najbliższych okolic - ale bardzo podoba mi
się to miasto. Ciekawi mnie, jakie wrażenie robi na innych?
Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • Gość: Misia Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.03.05, 16:40
      Pochyły rynek, chyba można zjechać na rowerze bez pedałowania:)
      W miarę czysto jak na polskie miasto.
      Podziemna trasa ma panią przewodniczkę z bardzo doniosłym głosem, a pomysł z
      duchem w trakcie zwiedzania, jak do tej pory, najlepszy pośród moich podróży .
      Nie lekceważcie ostrzeżeń o temperaturze w kredowym piwnicach!
      Ja ledwo wytrzymałam do końca opatulona w bluzę polarową i sweterek, krótkie
      spodenki -dla odważnych:)
        • Gość: Mieszkanka Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie IP: *.chelm.mm.pl 29.05.05, 07:15
          Tak Kredowe podziemia, naprawde warto zwiedzic, Bazylikę ... Ale spróbujcie tu
          mieszkać, po 17 w zimie wymarłe miasto. W lecie jest troche lepiej, ale
          niedziela i jest to samo. Nie ma gdzie pójść co zwiedzać bo ile razy można
          pójść do podziemi. a dodatkowo jak nie masz zapewnionej pracy przez kogoś
          znajomego to też lepiej sobie darować, bo zatrudnią cię na probe bez umowy a na
          koniec nie zaplacą. Tu się licza tylko znajomości i kolesiostwo. Ja mam własna
          firme ale bez znajomości to też nic bym nie załatwiła. Aby wejść na inwestycję
          nie liczy się to jakich mam fachowców zatrudnionych i ze nie robię na byle
          jakich materiałach, tylko to ze kogoś znam. Częst jest tak że oferty są robione
          na podstawie już złożonych. Bardzo często nie ma znaczenia jakość. Mi sie to
          nie podoba i dlatego jak uda mi się coś złapać uczciwie to robie jak nie nie
          próbuję kombinować. Nie chce być podkładka dla innych firm Nie dziwcie się ze
          ludzie z Chełma uciekaja i nie chca tu żyć. Dla paru zabytków...Dlatego w tym
          roku też stąd uciekam
    • Gość: kaś Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.05.05, 13:21
      mam tam rodzine, sama pochodzę z innej czesci polski (dolny śląsk) i unikam
      wyjazdów do rodziny jak tylko moge (bynajmniej nie przez rodzine, ale przez to
      miasto). tam nie ma co robic... 2,3 dni mozna pobyc ale nie dłużej. ale ogolnie
      lubelszczyzna i tamte tereny sa bardzo ciekawe, mozna wyjechac nad jezioro
      Białe (jak dobrze pamietam), gdzieś do lasu, ogolnie okolice są ładne, ale
      miasto mi się w ogole nie podoba... nie wiem jak jestvteraz, ostatni raz bylam
      hmm 3 lata temu, to prasa dochodziła nawet z dwudniowym opużnieniem...
      • jocelyne Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie 29.05.05, 16:41
        Chełm to miasto jak każde inne. Po prostu rozwaliły mnie słowa nt. tej prasy
        ;-)) Już nie róbcie z Chełma wsi, gdzie psy szczekają tymi... no... ogonami ;-)
        Miasto się zmieniło przez te 3 lata, przede wszystkich wyremontowano (niektóre
        prace wciąż trwają) kościoły (klasy 0 i 1, czyli najwyższej), zrobiono całkiem
        przyjemny deptaczek, pojawiło się kilka nowych klubów. Na pewno nie jest to
        Kraków ;-) ale nie jest najgorzej.
        Niedaleko jest Jezioro Białe (Okuninka), kawałek dalej Grabniak.
        Reasumując: da się żyć ;-)

A'propos Bielucha:
        www.zabytkowakopalnia.cob.pl/
        www.podziemia.website.pl/STR_1/ChPK_1.htm
        Pozdrawiam
        -chełmianka ;-)
          • Gość: chełmianin Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie IP: *.metronet.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 01.06.05, 14:43
            Czy jest tak okropna dziura to sprawa dyskusyjna. Klimat miasta tworza sami
            jego mieszkańcy. Do niedawna większość młodych ludzi wyjeżdzało na studia do
            większych osrodków akademickich. Obecnie jednak gdy są dwie wyższe szkoły ten
            niekorzystny trend został zdecydownie zatrzymany. Jest dużo młodych ludzi, coś
            się zaczyna dziać. Ostatnio były juwenalia. Są fajne i ładne dziewczyny,
            Ponadto z Chełma pochodzi trochę interesujacych ludzi: chociażby braci
            Zygielbojm. Pochowany tu jest również pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy (
            zm. w 1940 r.). Z Chełma pochodzi również Wiktor Ambroziewicz twórca słynnego
            Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.
            Tak więc da się tu mieszkać, tylko trzeba wykorzystać wszystkie walory tego
            miasta
            • donpedro72 Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie 02.06.05, 19:33
              Taaak, fajnie mi się tu mieszka, jest super, jest super, więc o co ci
              chodzi?... Przed wojną Chełm był takim miastem dla Żydów, jak Wąchock dla
              Polaków. Fajne dziewczyny ??? Najfajniejsze dziewczyny jakie widziałem stały na
              miejscowych bazarach i sprzedawały papierosy. Niuniu, Ukrainki to nie
              Chełmianki. No fakt, ale ceny za usługi mają zdecydowanie konkurencyjne...
              Można też kupić paliwo po cenach według których Orlen poszedłby z torbami. No i
              mamy gmach PKWN i całe tabuny bezrobotnych. Jest cool... Mi też się tu podoba.
                • donpedro72 Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie 06.06.05, 21:20
                  He he he... Nie pamiętam kiedy ktoś mnie za cokolwiek chwalił...(kiedyś
                  pochwaliła mnie babcia jak miałem 10 lat(?) za to, że jak podpaliłem kiedyś
                  stóg siana, to po dogaszeniu pogorzeliska przyznałem się do winy. Miałem wtedy
                  mieszane uczucia, bo w chwilę potem dziadek rzucił mi na tyłek taki fajny
                  wzorek w paski. Od tamtej pory nie przyznałem się do niczego. Wyjątek stanowią
                  moje dzieci). Jeśli chcesz to możemy kiedyś skoczyć za most. A może dalej?...
                  Mówię, Ci, dziki zachód, banji i egzamin z psychologii razem to pikuś a nie
                  doznania w porównaniu z Ukrainą. A i można się uchachać po pachy. Ostatnio
                  widziałem w Lubomlu wozy konne (tzw. furmanki) w różnych wersjach silnikowych (
                  dwukonne, jednokonne) z przyczepionymi znaczkami od markowych aut i
                  doczepionymi próbnymi tablicami rejestracyjnymi z Niemiec. Myślałem że się
                  zeszczam z radości. Pozdrawiam i czekam na odzew.
                  Paka!
                • donpedro72 Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie 06.06.05, 20:55
                  Cześć Wam. Tak się składa, że byłem w Wąchocku. Pracuję jako kierowca i
                  systematycznie tamtędy przejeżdżam. I nigdy nie twierdziłem, że jest tam be,
                  wręcz przeciwnie. A jeśli chcesz to pożyczę Ci dwie książki tylko o chełskich
                  Żydach, przekręcisz się ze śmiechu, serio. Z całym szacynkiem do tego
                  umęczonego narodu, amigo. Ich przedwojenne środowisko ma swój niepowtarzalny
                  smak... Ech, to były czasy... Pozdrawiam - Piotr D.
                • donpedro72 Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie 06.06.05, 21:07
                  Posłuchaj chłopaczku. Royalu się nie wozi, osobiście wolę ukraińską wódkę
                  kupioną w ichniejszym sklepie (6 PLN za pół basa). A narąbany to będę ak Ci
                  udowodnię, że mam sporo racji... Sam mi ją przyznasz. Chcesz to Ci pokażę i
                  poznam z dziewczynami z Ukrainy, są naprawdę miłe i sympatyczne. I wyobraź
                  sobie, pomimo tego że niektóre z nich naprawdę kasują całą europejską śmietanę
                  miss-ek (są tylko trochę gorzej ubrane), można z nimi normalnie pogadać i
                  pożartować. I bądź pewny, że żadna z nich nie zarzuci kinola pod sufit widząc
                  Ciebie, tylko normalnie i kulturalnie z Tobą porozmawia czy pożartuje. A że
                  niektóre z nich sprzedają się za marne grosze... No cóż, takie czasy, po prostu
                  muszą. Szanujmy ten naród, kiedyś to się nam odpłaci pięknym za nadobne.
                  Pozdrawiam.
                  PS. Oczywiście nie uważam, że Polki są do bani. Polki.... to są Polki.... ;-)
                  • andrzej.sawa Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie 19.08.05, 00:55
                    Zastanawiam się dlaczego ktoś pytał co jest ciekawego w Chełmie.Czy naprawdę tak
                    trudno znależć informacje o Chełmie w sieci.A może zorganizować porządną stronę.
                    A teraz kilka informacji dla "obcych"
                    1,w I Rzeczypospolitej jedynie w Chełmie były dwa biskupstwa chrześcijańskie
                    2,Lublin był na skraju Diecezji Sandomierskiej,a w Chełmie/wprawdzie do 1806/był
                    biskup
                    3,unikatowe podziemia kredowe
                    4,miejsce urodzin Michała Hruszewskiego-pierwszego prezydenta Ukrainy
                    5,to pod Matką Boską Chełmską wojska królewskie zwyciężyły pod Beresteczkiem w
                    1651 /Częstochowa była później/
                    Tyle na pierwszy rzut.
                    A tak wogóle to przyjeżdżajcie!!!!!!!!!!
                    • Gość: H Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.08.05, 17:09
                      Jako historyk i miłosnik okolic o których jest mowa muszę niesety trochę
                      sprostować Twoją wypowiedź.
                      andrzej.sawa napisał:

> 1,w I Rzeczypospolitej jedynie w Chełmie były dwa biskupstwa chrześcijańskie
                      We Lwowie były 3, bo jeszcze ormiańskie. W Chełmie biskupi łacińscy przestali
                      rezydować w 1473 i przenieśli sie do Hrubieszowa (chwili do Lublina, ale
                      biskupi krakowscy nie pozwolili sobie zabrać części diecezji), a w 1470 poszli
                      do Krasnegostwu, gdzie rezydowali do 1826 roku, przez ostatnie lata już jako
                      biskupi lubelscy, bo wtym czasie trwał remont dawnego koscioła jezuitów w
                      Lublinie z przeznaczeniem na katedrę, która mieści się w nim do dzis. Po dwa
                      chrześcijańskie biskupstwa było na terenie Rzeszypospolitej jeszcze w Łucku,
                      Przemyślu i Kijowie.
                      > 2,Lublin był na skraju Diecezji Sandomierskiej,a w Chełmie/wprawdzie do
                      1806/by
                      > ł
                      > biskup
                      Tu już nie rozumiemo co ci chodziło - Lublin nigdy nie był w diecezji
                      sandomierskiej - Lublin był w diecezji krakowskiej, a w 1790 został przyłączony
                      do chełmskiej, której nazwę zmieniono na "lubelsko-chełmska". Od 1805 roku
                      nazywa sie już tylko "lubelska", co moim zdaniem jest trochę nieporozumieniem,
                      bo przecież biskupi lubelscy sa w gruncie rzeczy kontynuatorami chełmskich - a
                      więc i Chełm w nazwie zostać powinien. A co do siedziby biskupa - jak już
                      pisałem, jego siedzibą w latach 1490-1826 był Krasnystaw, a nie Chełm
                      Reszta Twojej wypowiedzi oczywiscie sie zgadza z prawdą - również zachęcam do
                      odwiedzenia Chełma, chociaż sam nie z Chełma jestem, ale bardzo lubie to
                      miasto - ma w sobie coś wyjątkowego.
                      Pozdrawiam!
      • Gość: H Re: Ciekawi mnie wasze zdanie o Chełmie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.09.05, 10:13
        Wojslawice - milutkie miasteczko z pieknym kosciołem z XVI wieku, cerkwią z
        XVIII, synagogą z XIX, kapliczkami z XVIII (5 sztuk w różnych częściach
        miasteczka) i drewnianymi domami podcieniowymi przy Rynku. a tuż obok Uhcanieze
        wspaniałym kosciołem w stylu tzw. renesansu lubelskiego. Piekne okolice! Mozna
        też pojechać z Wojsławic na zachód i obejrzec kosciół z XVI wieku i
        dziewiętnastowieczna cerkiew w Bończy, cerkiew w Kraśniczynie, dwory i pałace w
        Surchowie i Bończy, a potem podjechać do Krasnegostawu - a tam też jest co oglądać.
        Okolice Chełma sa naprawdę bardzo ciekawe - można też zobaczyć najstarszą
        podobno wieze w Polsce - w Stołpiu. Wokół Chełma są cztery parki krajobrazowe -
        niezmiernie interesujace - o bardzo dużych obszarach z dużymi rezerwatami -
        roślinność bagienna, rzadkie gatunki ptaków itp. Zarówno dla miłośników przyrody
        jak i zabytków - wiele do oglądania!
        • zwierz.alpuhary o Wojsławicach 17.01.06, 23:40
          www.pk.org.pl/ppk/00/ppk.asp?dzial=16&artykul=Wojslawice
          www.pk.org.pl/ppk/00/ppk.asp?dzial=16&artykul=Wojslawice_-_kalendarium
          www.pk.org.pl/ppk/00/ppk.asp?dzial=16&artykul=Wojslawice_-_zabytki
          www.pk.org.pl/ppk/00/ppk.asp?dzial=16&artykul=Wojslawice_-_Skrawki_pamieci
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka