Dodaj do ulubionych

ile kosztuje rozwód?

14.06.06, 22:37
Obserwuj wątek
        • adsa_21 Re: ile kosztuje rozwód? 16.06.06, 10:12
          u mnie bylo tak: wplacilam magiczne 600. Kiedy juz rozprawa sie zakonczyla
          Sedzina nam zakomunikowala ze polowe kosztow zwraca Sad: czyli 300 zł, po 150
          na glowe. Moze to zalezy od zarobkow, razem z exem mamy porownywalne i niestety
          niskie:-(((
          • kksk Re: ile kosztuje rozwód? 28.11.06, 10:44
            > u mnie bylo tak: wplacilam magiczne 600. Kiedy juz rozprawa sie zakonczyla
            > Sedzina nam zakomunikowala ze polowe kosztow zwraca Sad: czyli 300 zł, po 150
            > na glowe. Moze to zalezy od zarobkow, razem z exem mamy porownywalne i
            niestety niskie:-(((

W jaki sposób to sąd zwraca? U mnie była żona wpłaciła 600 (ze wspólnych
            pieniędzy) i na rozprawie zrozumiałem wszystko tak jak Ty. Teraz natomiast, po
            uprawomocnieniu się wyroku była twierdzi, że oprócz tych 600 do sądu trzeba
            wpłacić jeszcze 300, czyli po 150 na głowę. Jak to w końcu wygląda w praktyce?
            Sąd zwraca, czy trzeba jeszcze dopłacać?

A od zarobków to raczej nie zależy, bo my swoich w ogóle nie podawaliśmy.
            • majkel01 Re: ile kosztuje rozwód? 28.11.06, 11:28
              Sad pieniadze zwraca. Powinien tego dokonac po uprawomocnieniu sie orzeczenia.
              Jesli tego nie dokonal trzeba napisac pismo do sadu zeby zwrocili. Zwracaja
              powodowi czyli osobie ktora zakladala sprawe i wplacala wpis. Warunkiem jest
              rozwod bez orzekania o winie, czyli inaczej mowiac na zgodny wniosek stron.
                • majkel01 Re: ile kosztuje rozwód? 28.11.06, 17:06
                  te 600 PLN jest to oplata stala od pozwu. Jest to w sumie jedyny koszt jaki
                  ponosi strona. No chyba zeby np. byla opinia RODK lub jakiegos bieglego, zwrot
                  kosztow dla powolanego swiadka itd. Wowczas dodatkowymi kosztami byla by rowniez
                  obciazona strona. Dzieje sie tak jednak niezwykle rzadko i 600 PLN jest jedyna
                  kwota jaka nalezy uiscic w zwiazku ze sprawa o rozwod.
    • rajski.ptak Re: ile kosztuje rozwód? 19.06.06, 09:38
      Nie we wszystkich przypadkach otrzymuje się zwrot kosztów.
      Ktoś chyba nieświadomie wprowadził Cię w błąd. Sąd nie zwraca pieniędzy!!!
      (wyobrażacie sobie, że państwo byłoby tak łaskawe? ;) )
      Jeżeli Ty zakładasz sprawę rozwodową, a wina jest po obu stronach biorąc pod
      uwagę stan Twoich finansów oraz męża (już ex) sąd może go zobowiązać do
      zwrócenia Ci połowy kosztów sądowych, które poniosłaś. Może, ale nie musi!!!

Jeśli Twój mąż się nie stawi, to ilość rozpraw zależy od sądu. W przypadku,
      który znam od podszewki pozwany nie zgłosił się dwa razy. Przyszedł dopiero na
      trzecią rozprawę i wtedy zapadł wyrok (a cyrk był taki przy tym, że za parę
      lat, jak już ochłonę pewnie będe się z tego śmiała).

W sprawie o podział majątku (bo jeśli Twój mąż nie zgłosi się na rozprawę
      rozwodową i nie ustalicie tego od razu będzie musiało dojść do takiej) pozwany
      nie zgłosił się 4 razy - sprawa trwa już rok i następny termin podobno ma być
      ostateczny ...
      • foerster Re: ile kosztuje rozwód? 18.08.06, 15:44
        no i nie zawsze jest to 600 zl. Nam dowalili 1200!!! Wiec ja 600 i moj byly
        600. Juz po imprezie. Ale od uprawomocnienia sie wyroku (lipiec) do dzisiaj nie
        dostalam nic z sadu. Wiec jeszcze nie zaplacilam.
        • majkel01 Re: ile kosztuje rozwód? 18.08.06, 20:22
          Obecnie zawsze jest to 600 PLN, ustawa o kosztach zmienila sie 2 marca 2006 r.
          Uprzednio sad wyznaczal wpis tymczasowy a na koniec rozprawy ustalal wpis
          ostateczny w kwocie ktora uznal za stosowna a bral pod uwage stopien zawilosci
          sprawy oraz dochody stron.
          Obecnie od pozwu jest stala oplata 600 PLN (czy to rozwod czy separacja). W
          przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie (musi byc na to zgoda obu
          stron) sad powinien zwrocic polowe wpisu w kwocie 300 PLN stronie powodowej
          ktora ten wpsi uiscila. Jesli rozwod jest z orzeczenim winy sad nic nikomu nie
          zwraca ale nie moze tez nic dolozyc ponad owe 600 PLN (uprzednio zdarzaly sie
          nawet wpisy po 3000-4000 PLN).
          • foerster Re: ile kosztuje rozwód? 21.08.06, 16:43
            chcialabym zeby to byla prawda. Ale nie jest. Mi naprawde zasadzono 1200, czyli
            po 600 na lebka. Moze poczytam te ustawe, ale to i tak juz nic nie zmieni.
            Wkurza mnie tylko fakt, ze... ach, szkoda gadac. Mam wysokie poczucie
            niesprawiedliwosci. Ale widocznie tak juz bywa. Nie chcesz sie szarpac, to
            godzisz sie na wszystko byle sie tylko pozbyc problemu. Jak najszybciej i
            bezbolesnie.
            Pozdr.
            F.
            • majkel01 Re: ile kosztuje rozwód? 21.08.06, 17:40
              Ale w twoim przypadku moglo byc inaczej. Oplata 600 PLN jest dla wszystkich
              spraw zlozonych po 02 marca 2006r. I jest to oplata stala.
              Jesli sprawa byla zalozona przed ta data podlega starej ustawie o kosztach a tam
              zamiast oplaty stalej byl wpis tymczasowy i ostateczny. Wowczas to sad na
              podstawie dochodow stron oraz stopnia zawilosci sprawy sam ustalal wpis wedlug
              uznania. Jesli dostalas 1200 PLN zapewne chodzi o sprawe zalozona przed
              02.03.2006 r. i wpis ostateczny. To naprawde zgodne z przepisami. Po nowemu bylo
              by 600 PLN ogolnie a jesli bez winy to po 150 PLN na glowe bowiem polowe wpisu w
              kwocie 300 PLN sad powinien zwrocic.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka