Dodaj do ulubionych

PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

15.04.23, 15:55
Dzień dobry wszystkim,

od jakiegoś czasu ja na stronie pmrdx.pl , a także inni entuzjaści PMR staramy się popularyzować w górach używanie krótkofalówek bez licencyjnych, w ogólnodostępnym paśmie 446Mhz do komunikacji w grupie, szczególnie z uwzględnieniem kanału 3, ton 14 (3,14) jako kanału ratowniczego, w ramach poprawienia ogólnego bezpieczeństwa turystyki górskiej, poprzez nagłaśnianie tematu (nasi południowi sąsiedzi SK, CZ, a także IT, czy FR w Alpach świetnie to rozwinęli).
Wiadomo, temat jest uznaniowy, bo niesformalizowany prawnie (nie wiadomo czy, np. GOPR/TOPR i inne służby ratownicze, w jakikolwiek sposób monitorują ten kanał), ale na pewno warty podjętych działań jego popularyzacji.
Forum jest tematyczne, więc jako osób często przebywających w górach, jestem ciekawy Waszego zadania na ten temat.
Zachęcam do dyskusji.
Obserwuj wątek
  • pawelec47 Re: PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach. 10.07.23, 15:46
   Jestem elektronikiem, specjalistą radiokomunikacji i chętnie czegoś wiecej się dowiem na temat łączności PMR w paśmie446 Mhz.Jaka modulacja jest stosowana w wersji analogowej i w wersji cyfrowej. Jaka jest obecnie popularność stosowania tej łączności.Czy jest to tylko zabawka między dwoma osobami . Czy służby ratownicze w górach prowadzą teraz nasłuch na częstocie 446Mhz i jest możliwość wezwania pomocy?
   • daszek.fistaszek Re: PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach. 16.07.23, 19:52
    Zapewne specjalista radiokomunikacji z łatwością odpowie sobie na zadane w kwestiach technicznych pytania.
    Popularność w PL łączności za pomocą PMR 446MHz jest jak dla mnie, niezadowalająca. Niestety, częstotliwości wykorzystywane są do piracenia za pomocą tanich baofengów na 70cm/2m i mocy przekraczającej 5W. Łączność w pasmie 446 MHz jest traktowana na zasadzie hobby oraz wykorzystywana przez budowlańców. W górach jest różnie pmrdx.pl/pmr-446-mhz-lacznosc-awaryjna-w-gorach/ i GOPR/TOPR jeśli nie słucha, to słuchają inni turyści z łącznością komórkową, Im większe nasycenie urządzeń tym lepsza komunikacja.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka