Dodaj do ulubionych

Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja?

09.03.15, 14:28
Moim zdaniem inwestycja polegająca na budowie oczyszczalni w Józefowie została źle przygotowana pod względem rozpoznania rynku i urealnienia kosztów inwestycji. Taką tezę zdają się potwierdzać dwa fakty:
1) Koszt samych robót budowlanych z materiałem w złożone ofercie z najniższą ceną przewyższył sporo planowane koszty całej inwestycji polegającej na: budowie oczyszczalni +drogi/kanalizacji + zakupie samochodu do obsługi sieci kanalizacyjnej. Koszt całe inwestycji wynieść miał 21,2 mln zł, z czego: 19,5 mln zł (to miał być koszt budowy oczyszczalni) + 850 tys. zł (bud. drogi/kanalizacji) + 850 tys. zł (samochód). Najniższa oferta złożona w przetargu na same roboty budowalne i materiał w budowie oczyszczalni + dróg/kanalizacji wyniósł: 28 216 680, 34 zł netto. Co prawda urzędnicy dopisali kilka pozycji do zamówienia pierwotnego, czyli m.in. budowę kanalizacji w kilku ulicach, czy zagospodarowanie terenu wokół oczyszczalni. Utrudnia to oszacowanie kosztu samej budowy oczyszczalni (jozefow.bip.eur.pl/public/?id=137496). Moim zdaniem nie powinno się wrzucać do jednego worka prawie wszystkich inwestycji na kolejne lata, a przeprowadzać postępowania etapami, oddzielnie.
2) Koszt zakupu samochodu do obsługi sieci kanalizacyjnej przewyższył ponad dwukrotnie planowaną kwotę na ten cel. Planowano wydać 861 tys. zł brutto ( choć wcześnie miało to być 850 tys. zł - tak była na ulotce rozdawanej w trakcie konsultacji społecznych), a najniższa oferta wyniosła: 2 214 000 zł. Przez to przetarg unieważniono: jozefow.bip.eur.pl/public/get_file_contents.php?id=320357
Chciałbym na koniec podkreślić, że nie jestem przeciwnikiem budowy oczyszczalni ścieków w Józefowie w miejscu gdzie ma ona powstać. Wręcz przeciwnie jestem jej gorącym zwolennikiem. Popieram posunięcia władz naszego miasta w pełni jeżeli chodzi o pomysł budowy takiej instalacji w naszym mieście. Tylko przeraża mnie ten zamęt wokół przetargów i taka nieporadność względem cen rynkowych kolejnych części składowych inwestycji. Może w końcu władzom naszego miasta uda się te problemy przezwyciężyć. Mam taką nadzieję i kibicuje dalej.
Obserwuj wątek
   • sapl Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 09.03.15, 16:50
    Macie całkowitą rację: młody.realista i grzeg_sz_1 w tym, że wyższe koszty nie są dla nas mieszkańców korzystne i spowodują niepokojące zadłużenie w przypadku realizacji po cenach wyższych. Fakt, że kibicuje władzom w temacie budowy oczyszczalni nie oznacza bezwarunkowej zgody na zadłużenie miasta, aby wybudować ten obiekt. Trzymam kciuki za to, że zdobędą władze środki z UE na pokrycie chociaż w 60-80% kosztów przedsięwzięcia. W przypadku niepozyskania dodatkowego finansowania budowa oczyszczalni nie jest, według mnie uzasadniona.
     • grzeg_sz_1 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 09.03.15, 18:38
      Plotka jest taka że Burmistrz znajdzie brakujące pieniądze, ograniczając inne inwestycje.

      Biorąc pod uwagę że często jestem w Józefowie, mam nadzieję że to tylko plotka. Mam nadzieję że Pani Rzecznik rozwieje wątpliwości. Fajnie że się tu pojawia, boję się tylko że będzie odpowiadać tylko wtedy gdy będzie to wygodne.
      • slodowiec_otwocki Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 10.03.15, 08:04
       Burmistrz jest wcieleniem kogoś w rodzaju Asa z Hydrozagadki, więc da radę, znajdzie pieniądze. Że się to wszystko kupy nie trzyma? Jaki to problem? Że tak tanio jak miało być nie będzie? Oj tam, nie czepiajmy się szczegółów. W końcu między 8 a 11 zł za metr ścieków różnica niewielka - ludzie w Józefowie bogaci, dadzą radę. Że jak pisano w raporcie o oddziaływaniu na środowisko wszystko będzie cacy i żadnych konfliktów społecznych nie będzie? Znów szczegół - protestują wyłącznie wrodzy Oświeconej Władzy oszołomi i oczywiści lobbiści otwoccy. Sami szkodnicy, więc tak jakby ich nie było. Najważniejsze, że żaden Otwock nie będzie nam pluł w twarz i dzieci nam otwocczył.
        • grzeg_sz_1 Re: Otwockie trolle pozdrawiają :D 10.03.15, 08:34
         Drogie dziecko, bo mam gorzką satysfakcję.
         Miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze.
         Teraz nie ma propagandy, lania wody. Są konkretne pieniądze - a to już nie bajka.


         Bardzo się cieszę że obrażasz, bo widać że nie masz żadnych merytorycznych argumentów. Więc zostaje obrażanie - standard, dzieci w piaskownicy zawsze się tak zachowują.
         • jozefow512 Re: Otwockie trolle pozdrawiają :D 10.03.15, 08:48
          grzeg_sz_1 napisał:

          > Drogie dziecko, bo mam gorzką satysfakcję.

          Grunt to zawiść. Jak się sąsiadowi coś uda, to jesteś zły, a jak ma problem, to się cieszysz.

          > Bardzo się cieszę że obrażasz,

          Nikt się nie obraża. Przynajmniej nie wpadam na forum otwockie, by wypominać wszystkie rzeczy które w Otwocku nie wyszły. A trochę tego jest.

          Natomiast zadziwia mnie ta otwocka bezinteresowna zawiść. Sam nie masz i chciałbyś aby inni nie mieli. Im komuś gorzej, tym tobie jest weselej.
          • grzeg_sz_1 Re: Otwockie trolle pozdrawiają :D 10.03.15, 08:53
           Jakaś nowość, twierdzisz że w Otwocku nie ma oczyszczalni????? Ciekawe.

           Nie wiem czy dotrze to do Ciebie, ale spróbuje:
           nie chodzi o radość że coś się nie udaje, tylko o bardzo gorzką satysfakcję: a nie mówiłem

           Naprawdę trudno to zrozumieć????
           • em-kwadrat Re: Otwockie trolle pozdrawiają :D 10.03.15, 09:34
            > Nie wiem czy dotrze to do Ciebie, ale spróbuje:
            > nie chodzi o radość że coś się nie udaje, tylko o bardzo gorzką satysfakcję: [b
            > ]a nie mówiłem[/b]
            >
            > Naprawdę trudno to zrozumieć????

            Nie masz chłopie innych powodów do radości? Rozumiem... Nie lepiej czepić się swego płota? wink

            www.youtube.com/watch?v=_OG5AqYf85Q
            www.youtube.com/watch?v=cb74TPMwjGQ
            (...)
            Na świętego Grzegorza idzie zima do morzasmile :
            www.youtube.com/watch?v=qn2iz9Y4M-4
            • grzeg_sz_1 Re: Otwockie trolle pozdrawiają :D 10.03.15, 09:52
             Zachowujesz się jak Jerzy Urban, który na krytyczną ocenę rzeczywistości stanu wojennego przez dziennikarzy amerykańskich, odpowiedział: A u Was biją murzynów big_grin i wysyłał śpiwory amerykańskim bezdomnym big_grin

             Jaki związek Twoja wypowiedź ma z niedoszacowaniem przez UM kosztów budowy oczyszczalni?
             Na pojazd do do obsługi sieci kanalizacyjnej UM przeznaczył 850 tys zł, najtańsza oferta 2 mln z kawałkiem. Więc może coś tak bardziej merytorycznie?? Zawsze jak brak argumetów, to zostają inwektywy wink
        • slodowiec_otwocki Re: Otwockie trolle 10.03.15, 08:46
         Zabolało, że tak tanio nie będzie józefowski nuworyszu? Współczuję. Jaka słodka perspektywa: własny powiat, własna oczyszczalnia, własna rzeka, własne ulice i właśnie brak jakichkolwiek prawdziwie niezbędnych inwestycji na kilka lat. Czekam na ten powiat józefowski. To by było coś! No chyba, że jednak Warszawa. Też by coś było. A tak to tylko otwocczenie dzieci. Zbuntujcie się Józefowianie! Jak tak można dzieci otwocczyć! Trzeba powiedzieć stanowcze DOŚĆ! i dać odpór strasznym reakcjonistom otwockim. Przecież wiadomo co to za wrogie siły się za nimi kryją!
      • wojwoj123 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 10.03.15, 10:05
       Zajmij się Otwockiem , Józefów da sobie rade , nie zazdrosć
       Kilku pisarzy z Otwocka troszcza się o Józefów , jakby Otwock mieli wspaniale urządzony .
       Macie w centrum piekny pomnik to nim się zajmijcie bo to już wielki wstyd tyle lat hehheheheheheh
       Powodzenia w upiększeniu pomnika
       • slodowiec_otwocki Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 10.03.15, 11:17
        Szanowny wojwoj123!
        Pisząc na ten temat właśnie zajmuję się Otwockiem. Proszę spójrz na mapę i powiedz, czy rzeka Świder jest w granicach administracyjnych Józefowa, czy może tam po drugiej stronie rzeki jest jeszcze jakieś inne miasto? Burmistrz Józefowa doszedł do wniosku (i niestety do podobnego wniosku dochodzi sporo osób tutaj winszujących Burmistrzowi oczyszczalni), że Świder to wyłącznie józefowska rzeka, z którą mieszkańcy Józefowa w ich Asem mogą zrobić co im się żywnie podoba. Na to jest VETO! Abstrahuję od tego, że w operacie wodnoprawnym, który był podstawą uzyskania pozwolenia na budowę, zwyczajnie skłamano tak, aby przypadkiem Otwock nie stał się stroną postępowania. Chodzi o zwykłą ludzką przyzwoitość, że jak buduję obok ciebie coś, co może ci przeszkadzać, to jesteś najważniejszą osobą, w tym moim zamyśle. Tu zwyczajnie tego zabrakło. Zabrakło zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Bo się panowie włodarze nie dogadali!!!! Masakra, której koszty odczują wszyscy bywający nad Świdrem i w największym stopniu przyroda tego unikalnego miejsca.
        • slodowiec_otwocki Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 10.03.15, 12:48
         Wyjaśnię jeszcze dlaczego odczują to LUDZIE przebywający nad Świdrem i PRZYRODA rezerwatu. Wylot ścieków będzie w kilometrze 4+650. Przynajmniej dwa z tych przeszło czterech kilometrów to odcinek intensywnie uczęszczany przez ludzi. Mając wiedzę o wprowadzaniu do Świdra ścieków, ten odcinek opustoszeje. Mamy tam największą w Józefowie plażę na "Czerwonych murach", plażę przy samym projektowanym wylocie oraz szereg (pewnie kilkadziesiąt) małych plaż. Po drugiej strony rzeki jest podobnie, choć tak spektakularnych plaż jak ta na "Czerwonych murach" nie ma. Szacuję, że na tych plażach w sezonie potrafi przebywać najmarniej kilkaset osób a na pewno bardziej parę tysięcy niż kilkadziesiąt. Do tego dochodzi plaża miejska w Otwocku, położona mniej więcej 100 m od wylotu ścieków, na której odbywają się zorganizowane imprezy, masowo przychodzą ludzie także poza sezonem plażowym. Te osoby znajdą sobie inne miejsca nad Świdrem - nikt o zdrowych zmysłach nie będzie plażował i kąpał się w rzece, do której wprowadzane są ścieki. Nie zakładam, że te ścieki nie będą spełniały norm, natomiast jestem pewien, że okresowo tych norm nie będą spełniały. Taka jest rzeczywistość funkcjonowania oczyszczalni ścieków w ogóle i jest to zgodne z prawem - w ciągu roku pewna część ścieków może nie spełniać norm, na etapie rozruchu ścieki zwyczajnie nie dotrzymują norm i to też zostało zapisane w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, etap ten może trwać nawet kilka miesięcy i w tym czasie de facto oczyszczalnia będzie wprowadzać ścieki nieoczyszczone. Po co ten rezerwat? Może wyciąć wszystko w cholerę, pobudować osiedla, zrobić ze Świdra kolektor ściekowy. O to wam chodzi? Ludzie, którzy nie przyjdą nad Świder w te miejsca, gdzie chodzili dotychczas ("Czerwone mury") pójdą gdzie indziej. Rezerwat "Świder" to nie jest wstążka rzeki, to tak samo, albo nawet bardziej cudne łęgi nad jego brzegiem. To krajobraz z całą niepowtarzalną kombinacją uwarunkowań! Ludzie, którzy pójdą gdzie indziej spowodują dodatkową i niewspółmierną do obecnej presję. Będą deptać, śmiecić, płoszyć. Koszty dla środowiska nie do oszacowania, ale zapewniam was, że koszty oczyszczalni to w tej całej układance pikuś.
         Tak to jest, że w tym kraju próbuje się za wszelką cenę forsować różne technokratyczne rozwiązania będące w zgodzie z interesem grupy "lokalsów" (vide Rospuda), a kompletnie nie uwzględnia się dobra wspólnego. Zamiast integracji proponuje się dezintegrację, zamiast współdziałania konflikt. Małe to strasznie i mam nadzieję, że tym razem to bóg Pieniądz jednak pokaże figę.
        • wojwoj123 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 10.03.15, 19:08
         Szkoda że tego Veta i takiej troski o rzekę nie było , kiedy powstawały wczesniejsze oczyszczalnie .Ksiązki już tu nie będę pisał , było nie raz tu opisane .Kiedy Józefów coś robi to nagle powstaje troska o rzeke itp.Tylko to taka troska-zazdroska .Pozostanę przy swoim zdaniu .Wolę dorabiać siebie niż sąsiada
         • sapl Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 10.03.15, 19:39
          Nie chciałbym, aby dyskusja w tym wątku skupiła się tylko wokół kłótni lobby otwockiego i niezadowolonych Józefowian z Józefowianami - sympatykami oczyszczalni. Chciałbym aby na przykładzie tej inwestycji rozpocząć dyskusję nad przygotowywaniem i przeprowadzaniem inwestycji w Józefowie. Projekt oczyszczalni pokazał, że miejscy urzędnicy nie byli przygotowani do przeprowadzenia takiej procedury. Od strony prawnej wszystko było w porządku, ale od strony merytorycznej - rozeznania rynku było źle, naprawdę źle. Obnażyło to obserwowaną przeze mnie niekompetencję niektórych urzędników w naszym magistracie. Doświadczyłem jej kilkakrotnie w sprawach naprawdę dla mnie ważnych. Nie twierdzę, że wszyscy urzędnicy nie mają kompetencji ale niektórzy tak.
         • slodowiec_otwocki Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 11.03.15, 08:15
          "Budowę oczyszczalni skomplikowały protesty wielu mieszkańców oraz samorządu otwockiego i józefowskiego. Dlatego sprawa znalazła się w warszawskim sądzie administracyjnym. Władze Otwocka i Józefowa uważają, że „przefiltrowane” ścieki z oczyszczalni w Emowie zanieczyszczają Świder, ponieważ trafiają one do rzeki Mieni, a ta z kolei wpada do Świdra, która płynie między Otwockiem i Józefowem" Za: www.kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=719
          Tyle z historii. Dziwna ta zmiana wrażliwości władz Józefowa na czystość wody w Świdrze.
          Bezpośrednio do Świdra wprowadzane są ścieki z jednej oczyszczalni ścieków: Gmina Latowicz, maksymalna przepustowość 300 m3/d, projektowane RLM 1667, wprowadzanie w km 61+281, czyli jakieś 57 km powyżej planowanego zrzutu z Józefowa. Najbardziej "zagrażająca" jest oczyszczalnia w Mińsku Mazowieckim wprowadzająca ścieki do rzeki Srebrnej w odległości prawie 35 km od koryta Świdra. To są fakty.
          Mam świadomość, że jakich bym argumentów nie użył to i tak one trafią w próżnię. Zdeklarowani zwolennicy oczyszczalni mają w dupie ochronę przyrody i Świder. Nie uważają, że istnieje obiektywnie coś takiego jak dobro wspólne jakim jest ta rzeka. Jest ambicja odłączenia się, nie tyle nawet od otwockiego monopolisty, co od Otwocka w ogóle, gdzie tylko syf, smród i ubóstwo i nie ma gdzie spędzić wolnego czasu (jakby w Józefowie było gdzie spędzić wolny czas) - vide linki z sondami ulicznymi. Co nam tu chrzanią Otwocczanie, że nie mamy prawa budować oczyszczalni. My ją zbudujemy i udowodnimy! Nie rozumiecie szanowni Józefowianie, że to nie jest kwestia tego gdzie się mieszka tylko tego, czy istnieje coś ponad lokalne polityczne piekiełko, którego oczyszczalnia jest kwintesencją? Coś, co jest tak samo józefowskie jak i otwockie? Co jest nasze wspólne? Nie wasze, ani nie nasze - WSPÓLNE! Gdybym mieszkał w Józefowie, nie zmieniłoby to mojej perspektywy, bo ona nie dotyczy miejsca zameldowania, bo taka perspektyw jest zwyczajnie za ciasna i sięga wyłącznie końcówki mojego nosa.
          Dobrego dnia życzę i refleksji.
  • feelek Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 11.03.15, 00:45
   Nie jestem piewca p. Burmistrza
   jednak goraco, jako jozefowianin kibicuje wszystkim dzialaniom zmierzajacym budowie tej oczyszczalni
   nie rozumiem po co otwocczanie wypisuja rozmaite krytyki tej inwestycji
   co Was to obchodzi?
   problemy finansowe z jej budowa to sa nasze, Jozefowa problemy
   Pzdr. zza rzeki " martwiacym sie otwocczanom"
   tym innym tez
  • chiste Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 07:57
   ... oraz osobom odpowiedzialnym za rozpoczęcie tej inwestycji. Z jednego powodu. Jest nim to, ze teraz mogą poczuć na własnej skórze uroki rzekomo dopracowanego przez nich aspektów: ekonomicznego i niedługo zapewne też społecznego. Efekty: społeczny, środowiskowy i polityczny są do przewidzenia. Nie chodzi tu o stosunki z sąsiadami zza rzeki, te już zepsuli na amen i raczej tego nie odwrócą. Mam nadzieję, że nie stracą zapału oraz zaufania swoich wyborców. Bo że - tak jak prorokowałem - koszty (jak się okazuje niedoszacowane) budowy i późniejszego funkcjonowania tej oczyszczalni będą musieli przerzucić na mieszkańców, to widać już dzisiaj. I nie będzie się można posłużyć kozłem ofiarnym - złym Otwockiem.
   Powodzenia.
   • feelek Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 08:29
    Czy piszac:
    "zepsuli na amen"
    ma Chiste na mysli wladze otwockiej oczyszczalni?
    w odpowiedzi prosze zawrzec stawki za 1 m szescienny obowiazujace jozefowian i otwocczan.
    Ja zreszta nie uwazam, aby te stosunki byly kiedykolwiek zepsute i z cala pewnoscia nigdy na amen.
    Te niesprawiedliwie naliczone stawki czy nie byly powodem dla ktorego Jozefow postanowil nie dac sie Otwockowi orzynac i zbudowac wlasna oczyszczalnie?
    ps. a slowa o GG nie powiedzial general Langner tylko nadradca Gebhardt
    • slodowiec_otwocki Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 08:44
     Niech szanowny feelek poda stawki obowiązujące józefowian i otwocczan. Chętnie się dowiem ile józefowianie płacą obecnie za "obsługę sieci". Nie przyszło ci do głowy zapytać władze Józefowa dlaczego połowa kosztów za ścieki to koszty "obsługi sieci"? Tu też Otwock winny? A może jednak zwyczajnie kredyt trzeba spłacić? A jak już zostanie spłacony, to stawka za "obsługę sieci" się obniży, czy jednak Hydrosfera stwierdzi, że ta "obsługa sieci" jest tak kosztowna, że nie ma mowy o obniżce. Teraz dojdzie kredyt na oczyszczalnię na grube miliony. Że o 25% niedoszacowany względem koncepcji? To są rozumiem sprawy drugorzędne. Ważne, żeby się oddzielić. Punkt honoru powstał. A z honorem nie ma żartów.
      • slodowiec_otwocki Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 11:10
       feelek napisał:

       > ale pytanie jest proste:
       > ile za 1 m szescienny placa jozefowianie i ile otwocczanie?
       > nie piszcie tu elaboratow tylko odpowiedzcie

       Proponuję łyk matematyki. Cena brutto za 1 m3 ścieków dla mieszkańca Józefowa - 11,04 zł. Cena brutto za 1 m3 ścieków płacona przez Hydrosferę do OPWiK - 6,34 zł. Cena za 1 m3 ścieków płacona przez mieszkańca Otwocka (osobę fizyczną) dla OPWiK - 6,68 zł. To znaczy, że mieszkaniec Józefowa płaci OPWiK za odbiór 1 m3 ścieków mniej niż mieszkaniec Józefowa. Jednak mieszkaniec Józefowa płaci za 1 m3 ścieków spółce Hydrosfera 11,04 zł, a więc dodatkowe 4,7 zł. To jest koszt "obsługi sieci" przez Hydrosferę. Wprawdzie nawet samochodu specjalistycznego do obsługi sieci nie mają, ale co tam, jest spółka, sieć "obsługuje", koszty są. Cholera, niech nikt nie mówi, że nie ma kosztów - rauty też przecież za darmo nie są. Kto bogatemu zabroni?
        • jozefow512 Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 12:56
         Powinno być:

         Skoro są takie same koszty oczyszczenia ścieków detaliczne (oddzielnymi rurami od każdego mieszkańca) i hurtowe (dostarczane jedną rurą prosto do oczyszczalni) to oznacza, że w Otwocku za darmo jest cała sieć, inkasenci, liczniki, itd, itp.

         A może po prostu OPWiK te koszty swoich klientów detalicznych wrzuca w koszty oczyszczenia ścieków?

         Zwracam uwagę, że OPWiK obniżył o kilka groszy cenę dla Józefowa dopiero wtedy, gdy ogłoszono plany budowy oczyszczalni.
       • jozefow512 Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 13:01
        slodowiec pisze :

        Cena brutto za 1 m3 ścieków płacona przez Hydrosferę do OPWiK - 6,34 zł. Cena za 1 m3 ścieków płacona przez mieszkańca Otwocka (osobę fizyczną) dla OPWiK - 6,68 zł

        Wyjaśnij wszystkim dlaczego ta cena jest prawie taka sama (a w przeszłości była dokładnie taka sama)?

        Czy to oznacza, że Otwock nie ma sieci i kosztów jej utrzymania?
        Ścieki z Otwocka teleportują się z domów do oczyszczalni? Inkasenci chodzą po domach za darmo? Liczniki w domach nic nie kosztują?

        Kto za to płaci?

        Może powinniśmy wynająć za cenę 30gr/m^3 OPWiK, żeby jako podwykonawca w Hydrosferze utrzymywał nam za darmo sieć, skoro jest to w Otwocku tak rewelacyjnie tanie?
        Powiedz mi - bo jako osoba związana z OPWiK zapewne wiesz - jak to w Otwocku robicie za darmo?

        A może po prostu znaleźliście sobie frajerów zza miedzy, na których te "zerowe koszty" przerzucacie. I ci frajerzy mają płacić po wsze czasy?
        • slodowiec_otwocki Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 13:27
         Rozumując w ten sposób koszt oczyszczania ścieków na oczyszczalni miejskiej w Otwocku wyniósłby 6,68-4,7=1,98 zł. Nie ma takiej instalacji w Polsce, która oczyszcza ścieki komunalne za 1,98 zł za m3. Postudiuj trochę na ten temat i wtedy możemy porozmawiać. Z przykrością stwierdzam, że kolejny raz okazujesz się być zwykłym ignorantem i rozmowa z tobą to strata czasu. Coś tam pobrzdąkasz, ale w d... byłeś i g.... wiesz.
        • slodowiec_otwocki Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 14:01
         Znów nieco matematyki. Z Otwocka na oczyszczalnię dopływa około 13000 m3 ścieków na dobę. 13000 x 0,30 zł (jak chcesz, ja widzę 0,34 zł) to daje 3900 zł dziennie. W skali roku to jest 1423500 zł. Myślisz że za te pieniądze nie da się utrzymać sieci? Nie znam wyliczeń biznesowych OPWiK w tym zakresie, ale nawet to proste zestawienie daje pojecie o czym rozmawiamy. Z Józefowa dociera maksymalnie 3000 m3. Mnożąc to przez koszt "utrzymania sieci" przez Hydrosferę mamy 14100 zł na dobę i 5146500 zł na rok. Taniocha. nawet jakby przyjąć 2000 m3 na dobę to daje 3431000 zł rocznie. Kto bogatemu zabroni utrzymywać sieć za trzy i pół bańki. Zakładając, że pracuje pięciu inkasentów, koszt ich wynagrodzenia, licząc 3000 miesięcznie wynosi 180000 co stanowi 5,24% kosztów "obsługi sieci". Są zapewne też inne koszty, np. bankiet kosztował 40 tysięcy, nie ma samochodu specjalistycznego, więc trzeba chyba ręcznie te studzienki czyścić itp. Jednak to i tak sporo. te prawie 3 i pół bańki za "obsługę sieci".
         • jozefow512 Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 16:38
          slodowiec_otwocki napisał(a):

          Znów nieco matematyki.

          No to sprawdźmy.

          Z Otwocka na oczyszczalnię dopływa około 13000 m3 ścieków na dobę.
          Z Józefowa dociera maksymalnie 3000 m3.

          No to teraz policzmy. My płacimy 6,30zł, Otwocczanie płacą 6,64zł.

          Razem (14000+3000) daje to dziennie 105220 zł

          To teraz podstawmy bardziej realne stawki. 1m^3 dla odbiorcy detalicznego powinien kosztować ok. 8zł/m^3, oczyszczenie (przy tej skali, która jest w Otwocku) to ok. 3zł/m^3

          Daje nam to sumę: 113000 zł

          Dziwnie zbliżona do obecnej sumy.

          Nie znam wyliczeń biznesowych OPWiK w tym zakresie, ale nawet to proste zestawienie daje pojecie o czym rozmawiamy.

          Widzisz. OPWiK też ich nie zna i NIGDY ich nie podał.

          Natomiast wiem, że na pewno koszty utrzymania sieci OPWiK są ogromne. Świadczą o tym chociażby pytania radnych Otwocka (i tutaj na stronach OPWiK)- po co OPWiK kupił sobie koparkę za kilkaset tysięcy złotych. Mają (jak sami twierdzą) 23 pojazdy sprzętu specjalistycznego, ogromny obszar na utrzymaniu, przepompownie, wielu pracowników i ... to wszystko nie kosztuje.

          Po prostu magia.

          I nie zmieniaj tematu na "a u was biją murzynów". Jak masz coś do powiedzenia na temat kosztów OPWiK, to pisz. Albo zamilknij i nie podkładaj się więcej.
     • jozefow512 Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 08:52
      Na stronach OPWiK było opisane ultimatum Otwocka wobec Józefowa: OPWiK przejmuje Hydrosferę (całą sięć) i stawki będą takie jak w Otwocku, albo Józefów będzie płacił tyle, co dotychczas. To, że OPWiK tonie w długach i za parę lat będzie poważny problem (i ceny poszybują w górę) - tego już nie napisali.
    • m_miko23 Re: Kibicuję mocno władzom Józefowa... 11.03.15, 08:47
     No właśnie, doskonale widzicie skutki zajadle je krytykując.I za wszelką cenę udajecie, że nie było przyczyn.Czy myślicie, że ta oczyszczalnia miałaby rację bytu gdyby ceny dla wszystkich były jednakowe? Nie miałaby i by nie powstała.Bo mieszkańcy Józefowa widząc, że jest to zwykły kaprys burmistrza w wyborach postawili by na jego przeciwnika.A tak naprawdę to z czego ta różnica cen wynika? Bo do dzisiaj nie wiem.
     • chiste Drogi miko 11.03.15, 09:07
      Naprawdę ciężko mi po raz kolejny to powtarzać, dlaczego ja (konkretnie ja, a nie Iksiński z ratusza w Otwocku, Zetowski z OPWiK albo Igrekowski ze Stowarzyszenia "XYZ") krytykowałem decyzję władz Józefowa o budowie oczyszczalni w tym miejscu. Wiem, że śledziłeś dyskusje, jakie miały miejsce na tym forum na przełomie lat 2013/2014 w sprawie oczyszczalni, nie będę się powtarzać. Zainteresowanym podaję linki: link 1, link 2.
      Dzisiaj ja mogę powiedzieć: "sorry, pomyliłem się", bo to rzeczywiście nie jest moja sprawa, ja nie mam z tym żadnego problemu, jak Piłat umywam ręce. Wasza piaskownica, wasze foremki, róbcie babki sami.
      Powodzenia.
      • feelek Re: Drogi miko 11.03.15, 09:18
       masz racje:
       nasze problemy.
       Zawsze to milo wiedziec, ze sie ktos martwi.
       Mysle, ze jak z wieloma poprzednimi, i z tym J. sobie poradzi.
       Milo wiedziec, ze nam w tym zza rzeki kibicujesz.
      • m_miko23 Re: Drogi miko 11.03.15, 10:28
       Oczyszczalnia będzie wybudowana tak czy owak.Zapewne kosztem przesunięcia innych inwestycji na następne lata.Z tego co pisano o tych nowoczesnych, nie będzie ona fizycznym zagrożeniem dla rzeki.Ale nie wiadomo jak wpłynie psychologicznie na postrzeganie Świdra.Dla mnie większym zagrożeniem dla plaż otwocko-józefowskich jest oczyszczalnia w Wiązownej.Szkoda, jeszcze raz szkoda że nasi włodarze nam to zafundowali.Nie jestem zagorzałym przeciwnikiem tej oczyszczalni, ale wolałbym inne rozwiązanie.PS.Bardzo lubię Otwocczan.Mam tam masę przyjaciół.Wspominanie o jakiejś wrogości to wierutna bzdura.
       • surmia Re: Drogi miko 11.03.15, 11:01
        Bo nie ma żadnej wrogości.
        To, że na forum Józefowa piszą trzy czy cztery osoby z Otwocka, którym się (wszystko) nie podoba, nie znaczy, że jest to zdanie mieszkańców Otwocka.
        Też mam znajomych i przyjaciół w Otwocku, i takich opinii o Józefowie jak tu, od nich nie słyszę.
        • chiste Nie słyszysz, gdyż ją sobie imaginujesz 11.03.15, 11:14
         tę opinię. Znajdź mi choć jedną opinię tej trzeciej-czwartej osoby z Otwock, w której była pretensja do zwykłych mieszkańców Józefowa. Pretensja była zawsze do władz Józefowa i tej ewidentnie politycznej decyzji. Zarówno sposób postępowania władz Józefowa przed wyborami, i twarde lądowanie, które teraz czeka gminę, ewidentnie to zaświadczają. Różnica jest taka, że przed wyborami ewentualne przykre skutki mogła poczuć tylko władza Józefowa, a po wyborach to już sorry - każdy w Józefowie to odczuje.
         Powodzenia.
         • feelek Re: Nie słyszysz, gdyż ją sobie imaginujesz 12.03.15, 00:16
          Chiste nie rozumie, ze mieszkancy Jozefowa w wyborach poparli ekipe, ktora te oczyszczalnie buduje.
          Tak jest w demokracji.
          Ja osobiscie nie glosowalem na ekipe p. Kruszewskiego.
          Nie przeszkadza mi to popierac ich dzialania.
          Nie macie tak w Otwocku?
          Wladza to jacys zli?
          Jak za komuny?
          Ubolewam.
        • slodowiec_otwocki Re: Drogi miko 11.03.15, 11:49
         Droga surmio,
         Nie bardzo wiem o czym piszesz, bo jestem jedną z tych osób z Otwocka, które tu piszą i może nie śledzę innych wątków, ale w tym też nie ma mowy o tym, że w Józefowie jest be. Józefów jest super. Moja druga połowa się tam wychowała, mieszkają tam moi teściowie. Uwielbiam Józefów. Plaża na "Czerwonych murach" długo (mam nadzieję) będzie jednym z bardziej ulubionych miejsc nad Świdrem, w Józku przyjmuje najlepszy weterynarz i dużo by jeszcze mówić. Nie tu jest pies pogrzebany, nie tu.
         Chodzi o to, że wasz As , którego tu tak chyżo popieracie, zrobił z tą całą oczyszczalnią polityczną akcję mając w dupie wszystkich dookoła. Zrozum, że to nie o was chodzi, nie chodzi o Kruszewskiego, który i tak zaraz będzie tylko rentierem ZUS-u, a o coś co jest ponad lokalne bagienko, czyli o ideę. Ochrona przyrody jest ideą. Kosztowną, ale jedną z tych, które w jakiś sposób jednak tę naszą kulturę nobilitują. Szczerze powiedziawszy to jeden z niewielu tę kulturę nobilitujących przejawów. Dbajmy o to wspólnie, a nie rozpiżdżajmy w imię partykularnych i mocno politycznych interesów.
         • slodowiec_otwocki Re: Drogi miko 11.03.15, 12:26
          Zwłaszcza, że propagowana przez urzędników Asa teza brzmi: będziemy chronić przyrodę. Ile trzeba mieć w sobie cynizmu żeby taką tezę propagować? Będziemy chronić przyrodę wprowadzając do rezerwatu oczyszczone ścieki z oczyszczalni, a prawo pozwala nam na wprowadzanie przez pewien czas ścieków niespełniających norm, zarówno na etapie rozruchu (kilka miesięcy) jak i podczas eksploatacji (takie są przepisy, że część ścieków może nie odpowiadać standardom). Abstrahuje od tego, że nawet jak będą robić badania raz w miesiącu, to przez 353 dni w roku (poza dniami wykonywania badań) teoretycznie ścieki mogą tych standardów nie dotrzymywać. Nie zakładam złej woli, wskazuję jedynie na kulawość prawa w tym zakresie.
          W tej całej dyskusji jest tak na prawdę mowa tylko o kasie, bo mówienie o ochronie przyrody jest zwykłym pieprzeniem.
         • surmia Re: Drogi miko 11.03.15, 12:34
          Słodowiec, zgadzam się z tym co piszesz.
          Ochrona przyrody jest dla mnie bardzo ważna.
          I robię co mogę, jako jednostka, by tę przyrodę chronić.

          Jednak według mnie ochrona przyrody to także oczyszczalnie ścieków. Nowoczesne oczyszczalnie.
          Świder jest bardzo zanieczyszczony i niestety będzie tak dopóty, dopóki wszystko co do Świdra trafia nie będzie oczyszczone.
          Te które już działają, powinny być unowocześniane na bieżąco.
          A tam, gdzie nie ma oczyszczalni, powinno się je stawiać.
          Przemawia za tym fakt, że w przeszłości niedalekiej Świder był wręcz trujący.
          Popowstawały oczyszczalnie i zaczął się oczyszczać.

          To jest bezpośredni związek między obecna jakością wody w Świdrze, a ilością powstałych oczyszczalni. Coraz mniej jest miejsc, gdzie do Świdra leje się nieoczyszczone szambo.
          A leje się, niestety nadal.

          Co do budowy oczyszczalni w Józefowie - jest to wynik złego zarządzani finansami oczyszczalni otwockiej. Oraz braku współpracy i chęci porozumienia zarządu otwockiej oczyszczalni.
          Wyłącznie.
          Jeśli nie można się dogadać, podejmuje się inne kroki.
          Józefów je podjął.
          Według mnie - słusznie.
          • jozefow512 Re: Drogi miko 11.03.15, 12:51
           Co do budowy oczyszczalni w Józefowie - jest to wynik złego zarządzani finansami oczyszczalni otwockiej. Oraz braku współpracy i chęci porozumienia zarządu otwockiej oczyszczalni.
           Wyłącznie.
           Jeśli nie można się dogadać, podejmuje się inne kroki.
           Józefów je podjął.
           Według mnie - słusznie.


           Zgadzam się z Tobą, Surmia.

           Józefów został zmuszony do tej budowy przez OPWiK.

           Zresztą nie tylko Józefów. OPWiK - jako monopolista - doszedł do wniosku, że może robić co chce i dlatego sąsiednie gminy są zmuszane do budowy własnych oczyszczalni.

           Gadki slodowca to czysta propaganda i emocje.

           Woda w Świdrze jest teraz czystsza, bo spuszczana jest do niej teraz woda oczyszczona a nie ścieki. Kiedyś było znacznie gorzej, ale wciąż nie jest tak, jak być powinno.

           I jeszcze jedna rzecz a propos ochrony przyrody. Dla Świdra i rezerwatu najlepiej by było, gdyby nie było tam żadnych plaż. Żadna plaża nie służy ochronie przyrody, więc argumentowanie o robieniu plaż dla ochrony przyrody jest totalnym pomieszaniem z poplątaniem. Im mniej ludzi nad Świdrem tym lepiej dla przyrody.
           • slodowiec_otwocki Re: Drogi miko 11.03.15, 13:04
            Dla Tatr najlepiej by było, gdyby je całkiem zamknąć dla ludzi, niech się pałętają gdzie indziej. Problemem nie są ludzie,ale to jak ich obecność w miejscu chronionym się skanalizuje i zorganizuje. Jeśli tego nie rozumiesz ignorancie, to niewiele rozumiesz na temat ochrony przyrody.
            • jozefow512 Re: Drogi miko 11.03.15, 16:43
             slodowiec_otwocki napisał(a):

             Problemem nie są ludzie,ale to jak ich obecność w miejscu chronionym się skanalizuje i zorganizuje. Jeśli tego nie rozumiesz ignorancie, to niewiele rozumiesz na temat ochrony przyrody.

             Ale przecież plaża otwocka zostaje i tam się możesz kanalizować obecność. I jej oczyszczalnia nie przeszkadza.

             A po naszej stronie będzie knajpka hotelowa, ławki, etc.
           • slodowiec_otwocki Re: Drogi miko 11.03.15, 13:12
            Jeszcze jedno. Apologeci Asa cały czas nie odnoszą się do faktycznych wyliczeń i tego ile As na nich za te ścieki zarabia. Dalej winny OPWiK. Rozumiem, że matematyka nie była najulubieńszym przedmiotem, ale przecież to nie są wielomiany tylko zwykłe dodawanie.
          • slodowiec_otwocki Re: Drogi miko 11.03.15, 13:00
           Surmio, tu właśnie jest pies pogrzebany - nie chodzi o żadną ochronę środowiska, tylko o pieniądze. Podałem wyliczenie kosztów. To są fakty: mieszkaniec Józefowa za odprowadzanie ścieków do oczyszczalni w Otwocku płaci mniej niż mieszkaniec Otwocka. Finalny koszt mieszkańca Józefowa to koszt naddany przez Hydrosferę za "obsługę sieci". Kruszewski mówi: płaćmy za ścieki tyle co otwocczanie. Przecież płacicie mniej do cholery! Oczywiście nie licząc opłaty za "obsługę sieci", którą nalicza wam burmistrz. O co w takim razie chodzi? OPWiK jak rozumie powinien do ścieków józefowskich dopłacać. Wtedy będzie dobrze?
             • jozefow512 Re: Drogi miko 11.03.15, 16:41
              slodowiec_otwocki napisał(a):

              > Surmio, przepraszam, masz rację trochę mnie poniosło. Nie bardzo jednak znoszę
              > pomówienia ludzi, którzy są zwykłymi ignorantami.

              Jak na razie to jesteś jedynym, który pomawia innych (chyba, że nie znasz znaczenia słowa "pomówienia").

              Nawet w powyższej odpowiedzi nie byłeś się w stanie powstrzymać. Tak to jest, jak komuś brakuje merytorycznych argumentów, to myśli, że nazwanie ignorantem dyskutanta podniesie jakość jego argumentów. Nie, nie podniesie.

              Jak masz coś do napisania w sprawie kosztów OPWiK, to chętnie się dowiem. Na razie napisałeś, ze ich nie znasz.
              • slodowiec_otwocki Re: Drogi miko 11.03.15, 17:21
               Nazwanie kogoś ignorantem jest zwykłym stwierdzeniem faktu. Ignorant, to ten co się nie zna, ale się wypowiada, a ty się znasz na tyle na ile usłyszałeś od Asa. Jesteś przypadkiem wybitnym. Wybacz, ale nie poradzę i po głowie nie pogłaszczę.
               Na samym końcu niech buduje As za te 36 milionów zamiast 21. To jakoś 46% więcej niż zakładano. Zwarcie pośladów musi mieć wielkie, tyle drzew wyciął, tyle kasy na opracowania i prawników poszło. Tyle już w tym Świdrze utopił, że teraz choćby po trupach prawnuków.
               Pana problem, szanowny Panie polega na tym, ze dałeś się Pan sprytnie zmanipulować. Mój problem polega na tym, że muszę mieć za sąsiadów ludzi, którzy mają w d... wspólne dobro i którzy poza końcem swego nosa nie wiele widzą.
               • jozefow512 Re: Drogi miko 11.03.15, 20:08
                slodowiec_otwocki napisał(a):

                Ignorant, to ten co się nie zna, ale się wypowiada,

                Jak ulał pasuje do ciebie. Nie znasz się, ale się wypowiesz. Zresztą sam to napisałeś, pozwolę sobie zacytować:

                slodowiec_otwocki napisał(a):

                Nie znam wyliczeń biznesowych OPWiK w tym zakresie,

                Jak już będziesz miał te wyliczenia OPWiK, to możesz do nas wrócić i je przedstawić. Z chęcią je poznam. smile

                A na razie to nic nie masz na poparcie lansowanej przez siebie tezy, że koszty obsługi sieci w OPWiK są minimalne. Była taki moment, w którym były one nawet zerowe (0zł).
           • wrotek0 Re: Drogi miko 11.03.15, 15:39
            Cóż, mieszkaniec Otwocka płaci więcej, gdyż chyba OPWiK do ceny m3 dodało już koszty zarządzania siecią. Do niedawna J. też tyle musiał płacić, chociaż z otwockiej sieci (poza kolektorem) nie korzysta i OPWiK wystawia jedną fakturę, nie martwiąc się o inkasentów, dłużników itp.
            • sapl Re: Drogi miko 11.03.15, 18:51
             Ludzie opanujcie się, to już było. Ta dyskusja nad tym ile będziemy płacić za ścieki w przyszłości, już się odbyła. Otwocczanie niech się nie martwią, będziemy mieć taniej, niż wy, bo macie starą instalację, której kosztochłonność jest dużo wyższa niż nowych tego typu obiektów.
             Natomiast obecny problem władz i mieszkańców Józefowa, to nie pomysł budowy oczyszczalni (który został przez większość zaakceptowany), to nie jej lokalizacja (która została już słusznie wybrana), ale złe przygotowanie merytoryczne inwestycji. Przez złe rozeznanie rynku i niedoszacowanie kosztów przedsięwzięcia pojawiły się problemy i inwestycja jest zagrożona. Jest to błąd urzędników i ktoś powinien za to odpowiedzieć.
             • jozefow512 Re: Drogi miko 11.03.15, 20:14
              sapl napisał:

              > Natomiast obecny problem władz i mieszkańców Józefowa, to nie pomysł budowy ocz
              > yszczalni (który został przez większość zaakceptowany), to nie jej lokalizacja
              > (która została już słusznie wybrana), ale złe przygotowanie merytoryczne inwest
              > ycji.

              Przez zaspamowanie wątku przez osoby z Otwocka umknął główny temat. Miałem już wcześniej coś napisać, ale zniechęciła mnie pyskówka na temat samej oczyszczalni.

              Faktem jest, że ktoś nie doszacował kosztów. Jest to o tyle dziwne, że przecież trochę inwestycji w Józefowie się odbywa i takich spektakularnych porażek nie było. Może to rozzuchwalenie po tym, jak przetargi na duży projekt kanalizacyjny poszły dużo poniżej kosztów?

              Teraz liczę na to, że uda się wykorzystać czas na zdobycie brakujących pieniędzy na oczyszczalnię. Najlepiej jako zwiększone dofinansowanie. Czy to jest możliwe? Nie wiem, nie znam papierów, nie wiem jakie notowania ma Józefów w izetce. Jeśli jest parcie na wydanie pieniędzy to może się udać, bo jest inwestycja, efekt praktycznie pewny, przetarg już był i teraz wystarczy dać kasę.
  • kug777 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 13.03.15, 08:26
   Ponieważ w tej całej dyskusji wszystkich Państwa łączy jeden wątek - troska o czystość Świdra, to może zastanowimy się, co zrobić, aby rzeka stała się Tamizą. Czyli - piętnujmy nielegalne zrzuty ścieków, wykrywajmy różne "smródki", domagajmy się częstych kontroli jakości oczyszczalni itd. Dałoby to lepszy efekt niż walka z jedną na dwadzieścia, supernowoczesną oczyszczalnią!
  • kug777 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 14.03.15, 13:55
   No to zaczynamy!
   Proponuję, aby każdy w swojej gminie zapytał w Wydz. Ochr. Środowiska ( w Józefowie pani Fiedukowicz), jaki są problemy Świdra, jeśli chodzi o czystość wody?
   Jak często są kontrole? Kto je robi? ITD.
   Oczywiście sami też zbierajmy info na wycieczkach kajakowo rowerowych.
   Po zidentyfikowaniu zagrożeń zastanowimy się co dalej!
   Do roboty!
   • mieszkaniecjozefowa Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 17.03.15, 20:03
    A ja myślę, że jak dla budowy oczyszczalni UM zrezygnuje z innych inwestycji w tym np. budowy Wawerskiej na co cudem znalazla sie kasa unijna to sie może okazać, że ta oczyszczalnia nie będzie kosztowała faktycznie 28-30mln tylko np. 50 mln. Bo jak nie weźmiemy teraz 10mln unijnych pieniędzy np. na Wawerską (sami dokładając mniej niż 20%) to będzie znaczyło, że kiedyś te 10 mln będziemy musieli sami wyłożyć z podatków lokalnych, powinno się to więc doliczyć do kosztów powstania oczyszczalni. Bo co z tego, że ścieki może i stanieją jak na budowę ulicy podniosą podatki lokalne?
    • jozefow512 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 17.03.15, 21:22
     mieszkaniecjozefowa napisał:

     ta oczyszczalnia nie będzie kosztowała faktycznie 28-30mln tylko np. 50 mln. Bo jak nie weźmiemy teraz 10mln unijnych pieniędzy np. na Wawerską (sami dokładając mniej niż 20%)

     Na ściekach tracimy 2,5mln zł rocznie (tyle przepłacamy OPWiK).

     Na oczyszczalnię dostajemy 13mln zł dotacji.

     Czyli oczyszczalnia to "nowa Wawerska" co każde 4 lata.
      • feelek Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 17.03.15, 21:37
       Czy ten watek ma w ogole sens?
       Wszelkie procedury sa juz zakonczone
       Ba nawet calosc jest demokratycznie klepnieta: byly wybory, oczyszczalnia byla glownym ich tematem, wygrala wybory grupa chcaca tej oczyszczalni
       Ta budowa sie zaczela
       Pytanie po co p. Radny wysyla jakies pytania do tej oczyszczalni?
       czas negocjacji z ta oczyszczalnia otwocka dawno minal
       Czy prowadzenie dyskusji o sensie budowy gdy ona trwa ma... sens?
       (Pewno ma jak sie jest radnym PiS)
       Osobiscie nie zamierzam dalej brac udzialu w karmieniu trolla
       do czego zachecam innych
     • mieszkaniecjozefowa Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 20.03.15, 14:22
      Źle liczysz, bo miała być i oczyszczalnia i remont Wawerskiej. Jeżeli będzie tylko oczyszczalnia, to te 2,5 mln rzekomo zaoszczedzone bedziemy 4 lata zbierac żeby pokryć to co mogliśmy dostać za darmo na budowę Wawerskiej. Nie muszę pisać, że zamiast sami płacić za Wawerską i to za ileś lat, można by tą kasę wydać np. na rozbudowę szkół. No ale widzę, że niektórym oczyszczalnia potrzebna jest bezwzględu na wszystko, nawet za cenę innych inwestycji, które pozwolą normalnie funkcjonować (bez szkół na 2 zmiany itp), choć kosztem trochę wyższych opłat bieżących.
      A ja tak sobie myślę, że skończy się to podniesieniem podatków lokalnych znowu i to co zaoszczędzimy na ściekach to oddamy w podatkach.
      Szkoda, że to tak wypadło wszystko. Oby znaleźli jakieś rozwiązanie tego supełka.
   • jozefow512 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 25.03.15, 13:04
    mlody.realista napisał:

    > Tekst linka
    >
    > Po co to spotkanie?! Burmistrz nie ma co robić, że będzie marnował czas na nie
    > potrzebne spotkania?

    - Nie wiem, jakie kontakty ma pan radny Pyra, ale to niezwykłe osiągnięcie. Pisma z urzędu miasta czy Hydrosfery do OPWiK, w których zarzucaliśmy, że stawki nam narzucane są zawyżone, pozostały bez konkretnych odpowiedzi, a wysła-liśmy ich 22... (od 2009 do 2013 r.). Kwestionowaliśmy ceny, prosiliśmy o rzetelną kalkulację. Występowaliśmy do otwockiego partnera o wyliczenie, ile kosztuje oczyszczenie naszych ścieków, ale odpowiadano nam tylko, że nie da się tego policzyć – mówił wiceburmistrz.

    A ja widzę sens tego spotkania. Przepłacamy za ścieki jakieś 2 mln zł rocznie (zapewne wcześniej mniej, bo teraz sieć jest większa). Gdyby dostać zwrot nienależnie zapłaconych pieniędzy za ścieki z OPWiK, to byłoby akurat na dołożenie do budowy oczyszczalni.

    Ten Pyra to ma łeb. Niech tylko wyciągnie tę kasę z OPWiK, to będzie na oczyszczalnię.

    Spodziewam się jednak, że OPWiK niczego nie zaproponuje. Gdzieś trzeba w końcu wrzucać koszty kupowanych koparek.

    www.linia.com.pl/index.php/strona-glowna/regiony/otwock/7580-powstrzymac-sprzedaz-majatku
    Swoje „trzy grosze“ dorzucił również przewodniczący rady Mateusz Kudlicki. - OPWiK zamienia 7 tys. m2 nieruchomości na dwie maszyny do robót drogowych. Suma zakupu tych dwóch maszyn to jest prawie milion złotych.

    Rada miasta Otwock może wezwać na dywanik szefa OPWiK, jednak widać, że mimo podległości, OPWiK jest państwem w państwie. Tym bardziej nie będą się tłumaczyć z kosztów Józefowowi.
  • m_miko23 Re: Oczyszczalni - źle przygotowana inwestycja? 25.03.15, 12:38
   Szanowny Panie Młody Radny! Proszę mi odpowiedzieć na pytanie jaka jest różnica pomiędzy sosnami wyciętymi pod budowę oczyszczalni a sosnami wycinanymi obok Sternika? Dlaczego z taką determinacją broniliście jednych (wspólnie z P.Dębałą) a nie protestujecie na okoliczność wycinki tych drugich.Proszę szczerze mnie i innym forumowiczom to wyjaśnić.
  • sapl Przyznali się! Miałem rację! Źle przygotowana 27.03.15, 16:33
   Dzisiaj na stronie UM w pytaniach skierowanych do Burmistrza na trafiłem na o
   dpowiedź z przyznaniem się do złego przygotowania inwestycji, w postaci niedoszacowania kosztów:

   Pytanie: Szanowny Panie Burmistrzu, czy to prawda, że koszt budowy
   oczyszczalni wzrósł do ponad 31 mln. Na stronie UM widnieje, jako koszt projektu, kwota 21,2 mln. Jak jest naprawdę? [...]


   Odpowiedź:

   Po otwarciu złożonych ofert okazało się, że przekraczają one szacunki, które
   powstały na podstawie koncepcji budowy oczyszczalni. Taka sytuacja zdarza się często podczas przygotowywania inwestycji. To rynek usług budowlanych decyduje
   bowiem o tym jaka będzie realna wartość realizowanej inwestycji.
   Wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o
   podniesienie dofinansowania budowy oczyszczalni do ok. 22 mln zł. Obecnie czek
   amy na decyzję w tej sprawie. Jeśli uzyskamy pozytywną odpowiedź to wkład własny miasta wyniesie ok. 9 mln zł.


   jozefow.pl/page/880,zobacz-odpowiedzi.html?action=showList&tytul=&kategoria_id=14&offset=10
   Ciekawe jakie będą konsekwencje za złe przygotowanie inwestycji. Jakby
   zdarzyło się to w prywatnej firmie, to cały dział zostałby zwolniony? Ciekawe?
   I co będzie wówczas, gdy miasto nie otrzyma z WFOŚ zwiększenia dofinansowania, t
   o co modernizacji i budowy nowych dróg gminnych nie będzie, ani innych inwestycji też, bo środki pójdą na oczyszczalnię?
   . Najwyraźniej cos z przetargami w Józefowie jest nie tak.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka