Dodaj do ulubionych

Jaka maska do oddychania na jesień?

13.09.15, 22:01
Zbliża się jesień i - jak zwykle o tej i kolejnej porze roku - powietrze w Józefowie będzie trujące.

Macie już jakieś maski przeciwpyłowe? Polecacie coś konkretnego?
Obserwuj wątek
  • m_miko23 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 13.09.15, 23:12
   Najlepszą maską przeciwpyłową jest numer telefonu do Straży Miejskiej.I niech mi nikt tu nie mówi o jakimś donosicielstwie.Są ustalone procedury.Suche liście,badyle itp. wystawiamy w workach na ulicę a miasto to odbiera.Jeżeli ktoś woli palić to musi liczyć się z ewentualną karą (mandat).
   • 635csi Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 14.09.15, 13:24
    chodzi chyba o palenie syfem w piecach?
    straż miejska na takie sygnały nie reaguje - odsyłają do cyt: "straży ogniowej, nie mamy kompetencji bla bla bla".
    • jestem.z.jozefowa Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 14.09.15, 22:56
     Na moje telefony przyjeżdżają, ostatnio 2 razy, szukają kto pali plastikami w piecu. Znaleźć trudno, bo codziennie identycznie dzieje się to zaraz po zmroku sad
     • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 15.09.15, 08:04
      Oczywiście dzwonić należy - widać, że przynosi to efekt.

      Tym niemniej w Polsce ciągle legalne jest palenie miałem węglowym i mułem węglowym, które emitują ogromną ilość pyłów PM2,5 i PM10. Do tego działka, na której ktoś pali mułem węglowym praktycznie nie nadaje się do wykorzystania (muł węglowy zawiera ogromne ilości metali ciężkich w tym rtęci, które wraz z dymem wylatują przez komin i skażają okoliczny teren - hodowanie potem na takim terenie czegokolwiek do jedzenia to proszenie się o kłopoty).

      Dlatego pytanie o maskę pozostaje aktualne. Korzystaliście z czegoś? Coś do jazdy na rowerze/biegania?
  • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.09.15, 08:51
   Tutaj na temat powietrza w Warszawie, jednak nasza okolica wcale nie jest lepsza. Zwracam uwagę na pomiary wzdłuż dróg (badano np. al. Niepodległości). U nas (w Józefowie) nie mamy żadnych pomiarów.

   Rocznie 350 osób umiera na nowotwór płuc, a nawet 1,8 tys. zapada na choroby krążenia i układu oddechowego przez zanieczyszczenie warszawskiego powietrza pyłami.

   To wnioski z analiz przeprowadzonych przez Wojskowy Instytut Medyczny i Politechnikę Warszawską. Z badań wynika, że Warszawa zajmuje trzecie miejsce (razem z Bydgoszczą) pod względem zapadalności na choroby układu krążenia i oddechowego, raka płuc oraz chorobę niedokrwienną serca, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza przez pyły. Gorzej jest w Krakowie (pierwsze miejsce) oraz Łodzi i Katowicach (razem na drugim miejscu).

   Wysokie stężenie pyłów

   - Analizowaliśmy liczbę przedwczesnych zgonów na te choroby w poszczególnych miastach oraz informacje o zanieczyszczeniu powietrza - tłumaczy dr Artur Badyda z Wydziału Inżynierii Środowiska PW. - W stolicy przez cały rok stężenie drobnocząsteczkowych pyłów w powietrzu jest w górnych granicach normy, a czasami ją przekracza.

   Z analizy wynika, że w Polsce rocznie nawet 45 tys. osób umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza. Na świecie - 3,7 mln ludzi.

   Pyły pochodzą z domowych pieców i kotłowni węglowych oraz z zanieczyszczeń komunikacyjnych i przemysłowych. Dostają się bezpośrednio przez płuca do krwi. - Jeśli pyłów jest za dużo, organizm nie ma kiedy się oczyścić. To wywołuje ciągły stan zapalny, a to prosta droga np. do astmy oskrzelowej - mówi dr Piotr Dąbrowiecki, szef Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. - Nadmierne stężenie pyłu zawieszonego wywołuje i nasila także choroby płuc i układu krążenia, takie jak zawały serca, zaburzenia rytmu serca oraz udary mózgu.

   Badacze szacują, że wysokie stężenie pyłów w stołecznym powietrzu może być przyczyną od 1,4 tys. do 1,8 tys. zgonów rocznie z powodu chorób układu krążenia i płuc i od 600 do 1 tys. przypadków choroby niedokrwiennej serca (za mało tlenu i substancji odżywczych dostarczanych jest do komórek mięśnia sercowego, co doprowadzić może do zawału).

   Trzy lata temu ci sami badacze sprawdzali, jak na zdrowie wpływa mieszkanie przy ruchliwych ulicach. Wyszło im, że mieszkańcy al. Niepodległości są cztery razy bardziej narażeni na zachorowanie na POChP (obturacyjną chorobę płuc) w porównaniu z osobami spoza miasta.

  • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.09.15, 08:53
   I jeszcze ku przestrodze artykuł o Chinach

   ziemianarozdrozu.pl/artykul/3166/chiny-najwieksza-katastrofa-srodowiskowa-swiata
   Co szósty zgon w Chinach wywołany jest zanieczyszczeniem powietrza. Z tego powodu w Chinach umiera dziennie ok. 4000 ludzi, tj. 1,6 mln ludzi rocznie. W Polsce co roku umiera z tego powodu 45 tysięcy osób.
  • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 01:15
   czy ty aby nie przesadzasz?
   Mi się wydaje, że mieszkanie w J., takie długoletnie, to dodatek do życiorysu coś tak 10-20 lat.
   Podaję to po moich prywatnych obserwacjach, spekulacjach etc.: kilka przypadków osób znanych mi osobiście co dożyły 94-98 lat, sąsiadów z mojej uliczki. Mi się wydaje, że to było dzięki temu tu powietrzu właśnie.
   I piszę to ja - osoba alergicznie reagująca na zanieczyszczenia powietrza. Może to się zmienia w różnych częściach J.?
   Wjeżdżając codziennie do J. specjalnie otwieram szeroko okna w samochodzie. Efekt jest zawsze ten sam: wspaniałe, aromatyczne, eteryczne powietrze.
   Maska? Może miało być Mazka (był taki polityk miejscowych kół politycznych)?
   • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 09:46
    Feelek, hehe, organizmy żywe potrafią się przystosować do zmiennych, często gorszych warunków życia. Przystosowałeś się. Albo bierzesz jakieś skuteczne leki.

    Mieszkamy na terenie o wyjątkowo zanieczyszczonym powietrzu i to jest fakt.
    To wspaniałe, aromatyczne, eteryczne powietrze w Józku, o którym piszesz, to przeszłość.
    Teraz, owszem, może i latem mniej śmierdzące, ale zimą? Też otwierasz okno w aucie i się zaciągasz jak wracasz do domu?
    Dobrze gada józefów512 - dobra maska może wyłapałaby część pyłów i innych "aromatycznych eterów".
    • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 11:26
     Zgadzam się z Feelkiem. W Józefowie jest czystsze powietrze, niż w Pekinie, czy Warszawie. Sezon grzewczy trwa od 5 do 7 miesięcy, a nie cały rok. Ludzie palili drewnem i węglem chyba od początku istnienia budownictwa letniskowego na terenie dzisiejszego Józefowa. Widzę, że coraz więcej ludzi z mojej okolicy pali w kominkach (zapewne z rozprowadzeniem) drewnem. Chyba palenie drewnem nie szkodzi środowisku, nb jak kupujemy kiełbasę, czy szynkę one są przecież wędzone dymem z drewna właśnie (najczęściej olchowego, jałowca etc.) to co nie truje nas ten dym? Palenie węglem certyfikowanym, pochodzenia polskiego, zakupionym na składzie na fakturę z dokumentem przewozowym też jest dopuszczalne. Węgiel był i dla mieszkańców 30% terytorium Józefowa nadal jest jedyną rozsądną alternatywą dla gazu, którego nie mają. Olej opałowy też truje. Szansą na całkowite wyeliminowanie ogrzewania polegającego na spalaniu, okazać się może wynalazek polskiej, młodej uczonej, czyli folia z ogniwem fotowoltaicznym, którą można np położyć na istniejącej na dachu domu dachówce czy blacho-dachówce. pulsbiznesu.pb.pl/4285227,99030,perowskity-maja-inwestora?utm_source=newsletter.pb.pl&utm_medium=mail
     • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 11:35
      pl.wikipedia.org/wiki/Olga_Malinkiewicz
      • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 13:13
       Ja tam specjalistą nie jestem, ale raczej wierzę publikowanym danym. Porównuję różne źródła i wychodzi zawsze tak samo.
       np. tu: dobraulica.pl/2015/04/jakosc-powietrza-w-warszawie-2014-rok/
       Istnieją także poważne państwowe instytucje, które również badają jakość powietrza. Wszystko można znaleźć.

       To, że u nas nikt powietrza nie bada, nie znaczy, że jest ono czyste.
       To tak jak ze Świdrem - woda przejrzysta i nie śmierdzi - więc czysta!
       A tu zonk! Okazuje się że jak lepiej się przyjrzeć, to radośnie pływa w niej gó.no.
       Stan powietrza się pogarsza i żadne zaklinanie rzeczywistości, że lasy, że uzdrowiska, że Parki Krajobrazowe itp. nam nie pomoże.
       Tu się pali w piecach, także śmieciami.
       Jak na razie nikt nie potrafi tego zmienić.

       Co do wędlin osmalonych aromatycznym dymem - oj sapl, żyjesz w cudnej nieświadomości. Znajdź mi teraz, tak na szybko, wędlinę uwędzoną dymem, a nie chemicznym jego zamiennikiem.
       Od razu powiem, że będzie ci ciężko.
       A nawet jak znajdziesz utrudzony, to jak myślisz? Dlaczego UE jakiś czas temu rozważała wprowadzenie zakazu wędzenia mięsa dymem?
       Bo w tym dymie znaleziono substancje rakotwórcze.
       To duża przesada jak dla mnie, ale fakt jest faktem.
       • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 13:22
        tu poczytaj załącznik dość świeży bo z maja tego roku.
        Jak dla mnie przerażająca sprawa.
        Ja nie otwieram chętnie okiem wieczorami jesienią i zimą.

        www.mazowieckie.pl/pl/urzad/zarzadzanie-kryzysowe/monitoring-srodowiska/informacja-na-temat-jak/30225,Alert-poziom-II-Otwock.html
        • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 13:37
         tu raport. Jak chcesz poczytać, to należy klinkąć w LINK pod spodem do szczegółowego raportu w pdf. Są tam otwockie wyniki pomiarów. Nawet i w Józefowie były badania - w tabelach jest Józefów.
         wios.warszawa.pl/pl/publikacje-wios/publikacje/1065,Roczna-Ocena-Jakosci-Powietrza-w-wojewodztwie-mazowieckim-Raport-za-rok-2014.html
         Od razu mówię i ostrzegam - dla spokojności lepiej nie czytać.
     • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 16:24
      sapl napisał:

      > Zgadzam się z Feelkiem. W Józefowie jest czystsze powietrze, niż w Pekinie, czy Warszawie.

      Doceniam dobre samopoczucie i wiarę. Ja jednak wolałbym, abyś swoją opinię poparł faktami.

      Poniżej masz mapkę zawartości benzo(a)pirenu w powietrzu. Jest to mapa Warszawy, jednak znajdziesz tam łatwo okolice Józefowa. Jest to stan z 2013r. jednak wątpię, by coś się poprawiło.

      https://dobraulica.pl/wp-content/uploads/2014/01/b.png

      Mapka pochodzi z tego linku.. Są tam też inne mapki dla tlenków azotu, pyłów PM2,5, PM10. Bez trudu dostrzeżesz tam ślad ulic Patriotów- Sikorskiego/Piłsudskiego.


      >Ludzie palili drewnem i węglem chyba od początku istnienia budownictwa letniskowego na
      > terenie dzisiejszego Józefowa.

      Tych ludzi było mniej, nie mierzono wtedy stężenia niebezpiecznych substancji, nie jeździły wtedy po drogach takie ilości samochodów.

      > nb jak kupujemy kiełbasę, czy szynkę one są przecież wędzone dymem z drewna właśnie
      > (najczęściej olchowego, jałowca etc.) to co nie truje nas ten dym?

      Oczywiście, że truje. Stąd był protest producentów wędlin, którzy wędzili wędliny nad ogniem, gdy wprowadzono nowe normy rakotwórczych substancji w jedzeniu.
      Poniżej pierwszy lepszy link do informacji o niespełnianiu norm zawartości rakotwórczych substancji w wędlinach wędzonych nad ogniem
      www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1043498,Wedzonki-z-Malopolski-nie-spelniaja-norm-UE
      Zdecydowana większość wędlin nie jest wędzona nad ogniem.
      • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 13:20
       zaraz, zaraz, coś tu jest nie tak:
       tu wielokrotnie piszą różni internauci, że w J. badań tego zanieczyszczenia się nie prowadzi?
       Jak powstaje wtedy taka mapa?
       Poprzez ekstrapolację, interpolację etc. czyli mówiąc najkrócej miejsca pomiędzy punktami gdzie te badania są się jakoś uśrednia. Że po drodze jest jakiś las? A cóż to obchodzi tych, dla których mapka uśredniona pokazuje, że w J. jest powietrze bardziej zanieczyszczone niż w okolicy Huty Warszawa?
       Tylk , że takie argumentowanie (że jest w J. zanieczyszczone nadmiernie powietrze) nie jest wiarygodne.

       Tu ktoś dziwi się, że być może w Otwocku jest powietrze bardziej zanieczyszczone niż w J.? To się da łatwo wytłumaczyć argumentami rozumu:
       bo tam jest więcej kotłowni osiedlowych na węgiel?
       bo tam jest większe zagęszczenie mieszkańców (bloki w centrum O.)
   • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 16:27
    feelek napisał:

    > czy ty aby nie przesadzasz?

    Nie. Nie przesadzam.

    Ja piszę o faktach, ty piszesz o odczuciach.

    Jestem otwarty na poznanie nowych faktów w sprawie powietrza w Józefowie. Możesz przytoczyć jakieś dane i raporty w tej sprawie, które potwierdzą twoje wewnętrzne przekonanie, wiarę i odczucia.

    Rozumiem też naturalną reakcję polegającą na niewygodne fakty - wyparcie i negowanie.
    • gaba29 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 21:33
     Też oprę się na odczuciach. Latem - cudownie, przychodzi jesień i ... gorzej niż na Marszałkowskiej. Snujący się żółtawy dym. Wiem, że dziś nowo budowane domy nie mogą być opalane węglem (Chwała), ale stare ciągle są. Przykładem apteka? koło stacji. Widoczność w sezonie grzewczym ograniczona do paru metrów smile Felek nie wie bo wysiada w Michalinie smile Są również przymiarki by odgórnie wprowadzić zakaz ogrzewanie węglem (np. w Krakowie) Potrzebne są jednak jakieś zachęty, by posiadacze pieców na węgiel wymienili je na bardziej ekologiczne. Może warto o to powalczyć. Moi Sąsiedzi dymią tak, że okna nie można otworzyć, a wszystko zgodnie z prawem - budynek stary. Jak napisał sapl to tylko 5 - 7 miesięcy w roku. Tak, tylko dla mnie, to aż pół roku.
     • gaba29 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 21:37
      Aha, i argument, że jest lepiej niż w Pekinie, (a bez wątpienia jest) jakoś do mnie nie trafia, myślę, że należy postawić poprzeczkę ciut wyżejwink
      • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.09.15, 21:53
       gaba29 napisała:

       > Aha, i argument, że jest lepiej niż w Pekinie, (a bez wątpienia jest) jakoś do
       > mnie nie trafia, myślę, że należy postawić poprzeczkę ciut wyżejwink

       Tak. Jest lepiej niż w Pekinie. I także uważam, że powinniśmy postawić poprzeczkę wyżej.

       W Pekinie są kilkuletnie dzieci, które nigdy nie widziały gwiazd i Słońca. Po prostu stały smog powoduje, że widać w dzień jedynie słoneczną poświatę w zasnutym trującym dymie mieście.

       Fakt - aż tak źle w Józefowie nie jest.
       • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 11:08
        Spokojnie, jak sami podnosicie, w Józefowie nigdy nie mierzono poziomu zanieczyszczenia powietrza. Dlatego nie można zarzucać komuś, że nie przytacza faktów, skoro te fakty nie istnieją. Dziwi mnie również oznaczenie na mapie przedstawionej przez jozefow512 tak dużego zanieczyszczenia powietrza nad wawerskimi lasami (nad tzw. wcięciem przy granicy z Józkiem). Podsumowująca ja nie wiem jak jest u nas, badań nikt nie zrobił, wiem jakie mam odczucia, podobne do Feelka. Wiem również, że niektórzy prawdopodobnie palą śmieciami w piecu, to fakt, sam rano bardzo często czuje jakiś smród w powietrzu, jakby powstały w wyniku spalania plastiku. Ale wiem również, że palenie węglem nie jest zbrodnią, węgiel nie jest śmieciem, a kopaliną. Dlatego trzeba wyraźnie oddzielić ludzi palących węglem od tych spalających śmiecie. Najpierw zróbmy badanie, ale takie rzetelne, tzn. przez cały rok w co najmniej 4-5 punktach w Józku i wówczas ja poznamy wyniki będziemy mogli coś konstruktywnego powiedzieć. Takie jest moje zdanie. smile
        • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 11:49
         Sądzisz, że między Otwockiem, gdzie normy są poprzekraczane kilkukrotnie, a naszym kochanym Józefowem wisi jakaś niewidzialna bariera i ten smog do nas nie dociera? I, że w Józefowie mieszkają sami świadomi użytkownicy pieców, którzy palą węglem dobrej jakości i nie spalają butelek pet?
         Jasne - nie badać - nie wiedzieć.

         A to taki pierwszy lepszy wykres z linku, który podałam wcześniej, z raportu WIOŚ z 2014 roku.
         http://images70.fotosik.pl/1187/a14705b0666fac90med.png
         • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 12:32
          1. nie nie biorę żadnych leków, które przystosowałyby mój organizm do powietrza które jest porównywalne do tego z okolic Huty Warszawa (ha ha ha) i tylko trochę lepsze niż w Pekinie (ha, ha, ha), z czego nie ma się co znowu tak cieszyć (ha, ha, ha)

          2. tak, zawsze otwieram te okna. Na granicznej, gdy wjeżdżam do lasu od Nadwiślańskiej. Zawsze efekt jest ten sam - lawina świeżego powietrza. Surmia tak nie ma? Ubolewam.

          3. mieszkam tu od 20 lat, cieszę się , że moi rodzice również (87, 81), mają się dobrze, nawet bardzo dobrze, o tym powietrzu wmawiają nam (jakże skutecznie) wszyscy nasi goście. Obłudnicy.

          3. benzoalfapiren ? Sama nazwa budzi strach...mapa jego stężenia z okolic Świdra z XIII w. wskazywała na wartości ... No jakie ? Z racji istnienia smolarni, wędzarni było to zapewne z 10 mikrogramów/m3. Oczywiście w pobliżu tych palenisk. Tak i u nas: czym palicie? W mojej okolicy pali się głównie gazem. Może dlatego?

          4. Czy trzeba robić larum jak ten wątek, z racji chamstwa co pali w piecach plastikowymi śmieciami - oczywiście, że tak. Ba można nawet robić w tym kier. rozmaite dochodzenia. Problem nie jest wyłącznie nasz, Czesi ścigają swoich ziomków za ww. i mają nawet jakieś wyniki/ metody.

          5. najlepsza metoda na czyste powietrze - nie mieszkać. To ww. to nie jest wyłącznie sarkazm, to żal na to, że od lat mamy to samo: mieszkać w J.? Ja - tak, ale inni to już nie. Przeziera takie myślenie i tutaj, w tym wątku: jak bo ludzie mają mieszkać nie paląc w tych węglowych piecach, co je mają? Czy wymienić wszystko na fotowoltaikę, gazowe, inne bo tego chcą ich producenci???

          PS. Podobno na wsiach jest najczystsze bo mieszkańcy śpią przy zamkniętych oknach. To ww. to nie jest antywsiowizm, to dowcip z lat bodaj 30.
          • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 13:25
           zgodziłbym się, z tą rzekomą plagą zanieczyszczonego powietrza w J. ... w 2012, tzn. przed reformą (a wł. rewolucją) z wywożeniem odpadów zielonych. Wtedy to z jakichś mi nieznanych powodów J. zaciągał się na jesieni dymem przydomowych ognisk - każdy za swój patriotyczny obowiązek miał aby wszelkie odpady zielone spalić, miast je kompostować.
           Doprawdy wtedy każdy dzień jesienny czułem w gardle.
           Ale obecnie, gdy jest na to skuteczny zakaz?
           Teraz na szczęście tak nie jest.
           • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 15:57
            Ja bym nawet tak nie płakała, jak jozefow512, ale całkowicie się z nim zgadzam.
            I coraz bardziej przekonuję się do tego, by pisać o zatrutym powietrzu jak najczęściej i mówić o nim jak najczęściej.
            Ludzie są po prostu nieświadomi.
            Nie wiedzą, że to czym oddychają zawiera trujące związki.
            Astmy, POChP, alergie, raki!
            To są skutki, których często nie łączymy z tym, czym oddychamy. W przeciągu paru lat, w otwockiej przychodni chorób płuc, liczba pacjentów zwiększyła się kolosalnie.
            Wciąż słyszę jakie tu wspaniałe powietrze, jaki aromat lasów itp.
            Tymczasem jesienią, gdy otwieram okno na noc i zaciągam się tymi aromatami mam mdłości.
            Po prostu śmierdzi. I truje.
            A czym oddycham jak nie śmierdzi, ale także truje?

            Niby samo mówienie o tym niewiele da, ale - kropla drąży skałę.
            Ja mówię.
            I liczę na to, że wreszcie ktoś wymyśli sposób, byśmy nie mieli najbardziej zatrutego powietrza w Europie. Bo mamy.
            • 635csi Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 16:10
             Józefów jesienią i zimą śmierdzi lokalnie. To jest fakt niezaprzeczalny.
             Śmierdzi głównie wieczorami i nocą kiedy lokalne brudasy i kandydaci do nagrody Darwina wrzucają do kotłów stare skarpety, plastik i meble z demobilu. Skracając życie sobie i sąsiadom. Żółty dym na kominie przy sklepie ML na Granicznej pojawia się z regularnością szwajcarskiego zegarka. Interwencje w SM przynoszą zerowe efekty.
             Ja mam to szczęście, ze w bezpośrednim sąsiedztwie trucicieli nie mam.
             • olutek42 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 22:22
              Żółty dym to akurat efekt spalanego drewna i węgla, a plastiki i inne śmieci dają dym czarny smile wiem bo mam kilku sąsiadów, którzy wypalają śmieci w piecach
            • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 12:01
             mamy zatem bardziej zanieczyszczone powietrze niz zaglebia przemyslowe Ukrainy, Rumunii, Serbii, Slowacji, Rosji...
             moznaby pekac ze smiechu gdyby nie taka naturalna zlosc, co sie w czlowieku budzi na takie niesprawiedliwe z gruntu stwierdzenia
             jako przyklad pracy wlozonej przez Polske aby ten rzekomy stan ekologicznej katastrofy zmienic na faktycznie istniejacy, spojrz Surmia na mape zawieszona przez Jozefowa512 ( stezenie benzoalfapirenu): dlaczeemu w okolicy EC Siekierki to stezenie jest.... najnizsze?
             To by znaczyc moglo jedynie to, ze maja tam jakies nie lada filtry.

             porownajcie tez te wyniki z tymi sprzed chocby lat 15 . bez sprawdzania stawiam 5- 10 krotny spadek wartosci chocby i benzoalfapirenu
             • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 21:49
              feelek napisał:

              dlaczeemu w okolicy EC Siekierki to stezenie jest.... najnizsze?

              Przecież to jasne. EC Siekierki ma wysokie kominy i ich zanieczyszczenia są przenoszone na duże odległości.

              Przypominam, że nie mówimy o wszystkich zanieczyszczeniach, ale o pyłach PM10, PM2,5, tlenkach azotu, benzo(a)pirenie.

              I jeszcze gwoli ścisłości: tak, filtry na elektrociepłowni Siekierki są lepsze niż filtry na kominie sapla (których w ogóle brak).

              Pytanie do sapla: jakiej klasy masz kocioł na węgiel? 3,4,5?
              Sapl, chwaliłeś się, że masz świetny węgiel z certyfikatem. Jaka jest zawartość siarki, popiołów, jaka jest jego kaloryczność?
        • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 18.09.15, 21:38
         sapl napisał:
         Spokojnie, jak sami podnosicie, w Józefowie nigdy nie mierzono poziomu zanieczyszczenia powietrza.

         Widzę, że nie przyjrzałeś się dokładnie mapie zanieczyszczeń. A może uważasz, że pomiędzy Falenicą a Józefowem jest jakaś szklana ściana i nasz świat jest inny?

         Dlatego nie można zarzucać komuś, że nie przytacza faktów, skoro te fakty nie istnieją.

         Ależ te fakty istnieją. To, że nie mierzono DOKŁADNIE w Józefowie, nie oznacza, że nie wiadomo, jaka jest jakość tutejszego powietrza.

         Ale wiem również, że palenie węglem nie jest zbrodnią, węgiel nie jest śmieciem, a kopaliną.

         Muł węglowy i miał węglowy jest śmieciem. Jest to odpad powstający przy produkcji węgla.

         Druga rzecz, to (znowu fakty) ilość pyłów emitowanych przez polskie piece węglowe. Większość polskich pieców węglowych nie spełnia żadnych norm.

         W Polsce nie ma też żadnych norm dotyczących sprzedawanego węgla. Można nawet kupić do palenia węgiel brunatny (bo tańszy), który nie nadaje się do palenia w piecach bez specjalnych filtrów (które montuje się w elektrowniach, bo w domach byłoby to kompletnie nieopłacalne). Ażeby ci uświadomić, jak fatalny jest węgiel brunatny - zauważ, że elektrownie na węgiel brunatny buduje się obok kopalni, bo jest kompletnie nieopłacalny transport takiego węgla.

         Najpierw zróbmy badanie, ale takie rzetelne, tzn . przez cały rok w co najmniej 4-5 punktach w Józku

         Jestem jak najbardziej za badaniem. Wtedy osoby, które nie dopuszczają do siebie myśli, że żyją w miejscu, w którym powietrze jest trujące być może przekonałyby się, że trzeba coś zrobić. Mogłoby się też zdarzyć tak, jak w Suchej Beskidzkiej, gdzie zamknięto stację monitorowania, bo wyniki były katastrofalne.
         • asia-pielak Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 19.09.15, 00:04
          Na szczęście w okolicy nikt nie sprzedaje torfu do palenia. To jest dopiero zasłona dymna. U mojej kuzynki sąsiedzi palą takimi kostkami, chyba z torfu. Dym z tego idzie masakryczny, a w bezwietrzne dni nie da się oddychać.

          Aska
         • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 19.09.15, 11:43
          Drogi Jozefowie512 dopuszczam do siebie myśl, że powietrze w naszym mieście może być zanieczyszczone. Zwracam uwagę na wyrażenie ,,może być", a może równie dobrze nie być. Nie mamy żadnych wiarygodnych danych. Mamy za to dane dot. ilości śmieci z Józefowa, które odbiera UM, a w zasadzie Lekaro. Dane dot. śmieci zbierane są od 2013 r., czyli od momentu przejęcia przez gminy obowiązku zagosp. odpadów. Co wynika z tych danych? Wynika, że ilość śmieci nie zmniejsza się, a zwiększa. Ludzie wyrzucają plastiki. papiery, meble materace, a nie kombinują jak tu upchać wór z butelkami albo stary tapczan do pieca. Przecież wszyscy w Józku płacą tyle samo od osoby za śmiecie i to jest opłata za dowolną ilość śmieci. Można wystawić i kilka worków jak ktoś musi i Lekaro bez problemu odbierze.
          Nieprawdą jest też stwierdzenie, że nikt w Polsce nie kontroluje obrotu węglem. Może to powiedzieć chyba jedynie osoba, która węgla nie kupuje. Ja palę węglem i drzewem. Piec mam w miarę nowy. Gdy kupuje węgiel, od dilera Jastrzębskiej Spółki Węglowej, dostaje co roku do podpisania potwierdzenie odbioru i przewozu wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy. Na tym dokumencie, którego jeden egzemplarz co roku mi zostaje opisane jest wszystko o wyrobie, który zakupiłem. Co to za węgiel, skąd pochodzi, cechy fizyczne, etc. Dokument jest dla US. Jednak ktoś legalny obrót kontroluje.
          Proponuje podejść też z innej strony do problemu zanieczyszczeń. Ja mam piec na węgiel, ale nie posiadam samochodu i poruszam się rowerem lub komunikacją miejską (KM, SKM). Nie mam starego grata co emituje spaliny. Zwróćcie też uwagę na tych wszystkich co poruszają się samochodami. Czy na pewno wszyscy mają dobrej jakości auta, co nie emitują tyle spalin? Może powietrze w Józku poprawiłoby się jakby stada Otwocczan, mieszkańców Wiązowny, i Bóg wie ilu jeszcze gmin codziennie nie przejeżdżało dwa razy przez Józefów z pracy i do pracy do Warszawy? Ponadto wyobraźmy sobie, że Józefowianie też jeżdżą rowerem i kolejką lub autobusem. Wówczas będziemy mieć czystsze powietrze. Samochody to emisja spalin przez cały rok, a nie kilka miesięcy. Zwrócę waszą Surmiu i Józefowie512 uwagę na fakt, że w wspomnianym Pekinie przed Olimpiadą w 2008 r., jak chcieli pozbyć się smogu to nie tylko redukowali spalanie w piecach, ale przede wszystkim możliwość poruszania się samochodami.
          • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 19.09.15, 18:45
           Oczywiście, że samochody przyczyniają się do trucia powietrza. Dlatego super by było, gdybyśmy mieli możliwość wypchnięcia ruchu poza miasto.
           Na razie to raczej nierealne, tym bardziej, że u nas zbiegają się trasy dojazdowe do Warszawy - jesteśmy pierwsi za rzeką, a obwodnic nie ma.
           • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 12:09
            owszem, jest mozliwosc poprawy:
            1. zrobienie Nadwislanki do standardu dwupasmowki( termin nieznany)
            2. budowa ekspresowki S2 (2019)
            ww. w polaczeniu z podwyzszeniem standardu SKM, KM to wlasciwy IMHO kierunek aby ruch samochodowy w J. w istotnym stopniu zmniejszyc.
            • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 21:52
             feelek napisał:

             > owszem, jest mozliwosc poprawy:
             > 1. zrobienie Nadwislanki do standardu dwupasmowki( termin nieznany)
             > 2. budowa ekspresowki S2 (2019)

             Feelek. Może postaraj się być spójny w swojej argumentacji.

             Albo powietrze w Józefowie jest czyste (czyli ruch samochodowy nie jest na tyle duży, by wpłynął znacząco na jakość tego powietrza) i nie trzeba ruchu samochodowego wyprowadzać poza Józefów, albo powietrze w Józefowie jest zanieczyszczone (nie jest czyste).

             Skoro jest dobrze, to dlaczego chcesz wyprowadzać ruch z Józefowa na obrzeża?
          • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 19.09.15, 19:39
           sapl napisał:

           > Drogi Jozefowie512 dopuszczam do siebie myśl, że powietrze w naszym mieście moż
           > e być zanieczyszczone. Zwracam uwagę na wyrażenie ,,może być", a może równie do
           > brze nie być.

           Właśnie w tych dwóch zdaniach sobie zaprzeczyłeś.

           Otrzymałeś dowody (wiarygodne badania jakości powietrza przeprowadzane rok po roku) na to, że powietrze w Józefowie jest szkodliwe.

           > Mamy za to dane dot. ilości śmieci z Józefowa, które odbiera UM,

           Nie zmieniaj tematu. Powtórzę jeszcze raz: powietrze w Józefowie ma przekroczone normy zanieczyszczeń. Dotyczy to zarówno pojedynczych dni, jak i liczby dni z przekroczonymi normami.

           Dostałeś w tym wątku linki do opracowań. Mam je powtórzyć, podać nowe?
           Tylko po co, skoro ty nie przyjmujesz ich do wiadomości?


           > Nieprawdą jest też stwierdzenie, że nikt w Polsce nie kontroluje obrotu węglem.

           Sposób Twojej argumentacji ma swoją nazwę (tutaj opis w wersji polskiej i angielskiej). Nie napisałem, że nikt nie kontroluje obrotu węglem, tylko, że w Polsce nie ma norm dotyczących sprzedawanego węgla. Mają dopiero być:
           legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12268453
           Projekt ten jest zresztą powszechnie krytykowany, bo nie wyklucza z rynku paliw najgorszej jakości (np. muły). Tutaj przykłady komentarzy do rozporządzenia w prasie:

           www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=gospodarka&idNewsComp=205460&filename=&idnews=208771&data=&status=biezace&_CheckSum=-1363882321
           wiadomosci.onet.pl/slask/apel-do-prezesa-nik-o-kontrole-ws-ustalenia-norm-jakosci-wegla/z3nxrk
           wysokienapiecie.pl/energetyka-konwencjonalna/499-kto-wyjdzie-zwyciesko-z-bitwy-o-normy-dla-wegla
           > Proponuje podejść też z innej strony do problemu zanieczyszczeń.

           To już dawno zrobiono, więc nie masz co wyważać otwartych drzwi. Może poczytaj trochę.
           www.polskialarmsmogowy.pl/przyczyny/
           Nikt nie neguje wpływu ruchu samochodowego. Węgiel, przemysł, transport to podstawowe przyczyny złej jakości powietrza w Polsce.

           W kategorii węgla podstawowe przyczyny to:
           1. Brak odpowiednich norm dla paliw.
           2. Brak norm dla pieców węglowych.

           • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 19.09.15, 23:06
            Jozefow512, Surmia jak uważacie, że w Józku jest zatrute powietrze, ludzie umierają na ulicach z powodu braku tlenu, a ci co przeżyli są skażeni i mają pylicę, to sprzedajcie swoje, ogrzewane gazem chałupy i wyprowadźcie się do Warszawy, np na Białołękę - tam na mapie przedstawionej przez Jozefow512 powietrze jest czyste. Ja wolę zostać w Józku i wdychać to ,,morowe powietrze" wśród zatrutych sosen w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.
            Nie ma badań w Józku, nie ma danych, nie ma tematu, są jedynie spekulacje.
            A nawet jakby badania wykazały przekroczenie norm, to co wówczas?
            Samorząd nie może narzucić ludziom zakazu palenia węglem w piecach, bo nie ma dla węgla alternatywy w 30% terytorium Józefowa - nie ma tam gazu. Nie wszędzie można użytkować ogniw fotowoltaicznych, bo drzewa. Ogrzewanie prądem z sieci jest za drogie. Etc.
            Może zamiast pisać na forum, Surmia i Jozefow512 przestaną wozić się swymi samochodami i zaczną poruszać się rowerem ew. na pieszo. Może tak zrobić jakąś petycję do władz województwa niech w końcu zrobią 801 i 721. Lubelska już lada miesiące będzie rozbudowywana do klasy ekspresówki.
            • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 20.09.15, 11:34
             sapl napisał:

             > Jozefow512, Surmia jak uważacie, że w Józku jest zatrute powietrze, ludzie umie
             > rają na ulicach z powodu braku tlenu, a ci co przeżyli są skażeni i mają pylicę

             Znowu stosujesz metodę dyskusji - przypisujesz dyskutantom opinie, których nie wygłaszali, następnie te (wymyślone przez siebie) opinie atakujesz i udowadniasz, że są nieprawdziwe. Stworzyłeś sobie chochoła i konsekwentnie z nim walczysz.

             Polecam zapoznanie się z tym pl.wikipedia.org/wiki/Sofizmat_rozszerzenia

             Sofizmat rozszerzenia, sofizmat – błąd logiczno-językowy, w wersji podstawowej polegający na atakowaniu przesadzonej wersji argumentu czy twierdzenia drugiej strony dyskusji („atakowanie chochoła”wink, czyli odpowiedź na stwierdzenie, które w rzeczywistości nie zostało przez drugą stronę wypowiedziane

             > Nie ma badań w Józku, nie ma danych,

             Są dane, są badania - jedynie ty je ignorujesz. Twoja sprawa.
             Linki do danych są w tym wątku.

             > Samorząd nie może narzucić ludziom zakazu palenia węglem w piecach

             1. Dyskusja jest na temat masek, których można używać (przeczytaj tytuł wątku).
             2. Jeśli PAD podpisze ustawę, to samorząd będzie mógł zakazać palenia w piecach węglem. Poza tym samorząd może ograniczać ruch samochodowy w mieście.

             > Może zamiast pisać na forum, Surmia i Jozefow512 przestaną wozić się swymi samo
             > chodami i zaczną poruszać się rowerem ew. na pieszo.

             1. A skąd wiesz, czy jeździmy rowerami, pieszo czy samochodami?

             2. Co zmienią 2 samochody przy kilkudziesięciu tysiącach (liczby nie znam, więc strzelam) przejeżdżających przez Józefów codziennie.

             3. Jakbyś czytał uważnie moje inne wpisy zauważyłbyś, że konsekwentnie wypowiadam się na rzecz lokalnego transportu (po Józefowie) rowerami. Nawet feelek mnie swego czasu zwymyślał z tego powodu.
             • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 20.09.15, 15:54
              Celowo używam przejaskrawienia, bo męczy mnie ten temat, a raczej twoje wypowiedzi jozefowie512.
              Ad.1
              Żadnych badań na terenie Miasta Józefów nie przeprowadzano.
              Ad.2
              W procedowanym w parlamencie projekcie ustawy o ochronie powietrza, założono, że to samorząd wojewódzki będzie ustalał zakazy będzie nakazy związane z używaniem paliw do ogrzewania na swoim terenie. Będzie to zatem bardzo ogólne.
              Ad.3
              Sądzę, że nawet 2 samochody mniej na ulicy, to zawsze coś.
              Jeżdżenie rekreacyjne rowerem, nawet częste co kilka dni, przy jednoczesnym używaniu samochodu na co dzień nic nie da. Byłem kiedyś w Poczdamie, mieście-ogrodzie, bardzo fajnym i jak zszedłem ze schodów ogrodu pałacu Sanssouci, poszedłem do centrum i tam więcej osób jeździło na rowerze niż piechotą. Może tak będzie kiedyś w Józku. Już niektórzy jeżdżą. Ale nadal idąc ulicą np Skłodowskiej ok. godz. 8.00 obserwować można ciąg samochodów jadących w kierunku PKP Józefów.
              • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 20.09.15, 21:15
               sapl napisał:

               > Celowo używam przejaskrawienia, bo męczy mnie ten temat, a raczej twoje wypowie
               > dzi jozefowie512.

               Celowo kłamiesz, bo męczy Cię dyskusja.

               > Ad.1
               > Żadnych badań na terenie Miasta Józefów nie przeprowadzano.

               Zrozum wreszcie, że po to, by stwierdzić, że na terenie Józefowa są przekroczone normy nie trzeba dokładnie w Józefowie robić szczegółowych badań. Tak samo, jak nie musisz spuszczać z człowieka krwi ze wszystkich żył, by zrobić badanie krwi.

               Tu masz roczny raport za 2013
               wios.warszawa.pl/pl/publikacje-wios/publikacje/1065,Roczna-Ocena-Jakosci-Powietrza-w-wojewodztwie-mazowieckim-Raport-za-rok-2014.html
               Czy naprawdę myślisz, że aby zbadać jakoś powietrza, to trzeba mieć w każdym punkcie poniższej mapy stację pomiarową?

               https://dobraulica.pl/wp-content/uploads/2014/01/b.png

               Powietrze jest badane w Otwocku. Jest to kilka kilometrów od Józefowa. Nawet, gdyby stacja pomiarowa była w centrum Józefowa, to stwierdziłbyś, że na twojej ulicy nigdy nie było badane powietrze.

               > Ale nadal idąc ulicą np Skłodowskiej ok. godz. 8.00 obserwować można ciąg samochodów
               > jadących w kierunku PKP Józefów.

               To co proponujesz? Stanąć na Skłodowskiej i zablokować ruch?

               Ja mam tymczasowe prostsze wyjście - kupno maski przeciwpyłowej.

               Masz lepszą propozycję?

               • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 20.09.15, 21:27
                Tak, uważam, że pomiary powinny być zrobione przez 12 miesięcy od stycznia do końca grudnia w co najmniej 5 punktach naszego miasta: 1. Błota, 2. Michalin Wschodni; 3. Jarosław; 4. Rycice; 5. Ścisłe centrum przy UM i MOK. Po przeprowadzeniu takich badań można będzie dopiero stworzyć raport i mapę zanieczyszczeń.
                Moja propozycja szanowny jozefow512, to nie panikować, żyć normalnie. Maskę możesz nosić. Mamy wolny kraj. Pamiętaj jednak, że tworzywo wykorzystane do produkcji maski może być bardziej szkodliwe niż powietrze w Józku wink
                Masz rację Jozefow512, że poruszasz te tematy. Tylko to powoduje tworzenie przez nas-forumowiczów spekulacje i dyskusję teoretyczną. Wniosek może z tej naszej wymiany myśli, być tylko jeden - przeprowadzić badania w kilku miejscach przez 12 mies. Może jakaś akcja edukacyjna. Tyle w temacie.
                • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 21.09.15, 08:46
                 sapl napisał:

                 > Tak, uważam, że pomiary powinny być zrobione przez 12 miesięcy od stycznia do k
                 > ońca grudnia w co najmniej 5 punktach naszego miasta:

                 ROTFL.
                 A jak przeprowadzisz w 5 punktach, to zażądasz w 10?

                 Słuchaj - powietrze dobrze się miesza. Dla badania zanieczyszczeń wystarczy jeden punkt na kilkanaście/kilkadziesiąt kilometrów.

                 I jeszcze raz powtórzę: to, że normy mamy przekraczane jest faktem, który nie podlega dyskusji. Jeśli uważasz, że przedstawiony raport WIOŚ jest nierzetelny i źle przygotowany to napisz jakiś konkret.

                 > Masz rację Jozefow512, że poruszasz te tematy. Tylko to powoduje tworzenie prze
                 > z nas-forumowiczów spekulacje i dyskusję teoretyczną.

                 Nie. To nie jest dyskusja teoretyczna. Ja podaję fakty, ty je negujesz.

                 Faktem jest, że powietrze w Józefowie jest zanieczyszczone.

                 Możesz ten fakt przyjąć do wiadomości lub go zignorować.
               • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 10:10
                to nieprawda, ze z badan poza J. mozna wysnuc wniosek nt. czystosci powietrza w naszym miescie.
                Gdy nie ma tych badan to mape, ktora przytaczasz robi sie w taki sposob, ze wyniki dla J. sie interpoluje czyli mowiac najprosciej usrednia.
                To ma taka wade, ze nie uwzglednia faktu, ze na 1 mieszk. J. przypada 30 sosen, ze lasu jest tu 50%(?) pow.

                W Otwocku te relacje sa zdecydowanie mniej korzystne co w polaczeniu z wieksza iloscia osiedlowych kotlowni weglowych (relacja ilosci ww. Jozefow: Otwock jak 1 do 10)

                Stad i takie nonsensy jak ten, ze powietrze w J. jest (wg tej mapy) bardziej zanieczyszczone niz w okolicach Huty Wwa
                • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 10:36
                 sorry bo zjadlo:
                 "... co w polaczeniu z wieksza iloscia iosieedlowych kotlowni...."sklania do wniosku, ze brak tych badan w J. powoduje, ze dane z tej mapy sa dla naszego miasta niewiarygodne.

                 I tylko teraz niech Jozefow 512 nie kaze mi tego udowadniac, gdy to sie da udowodnic wylacznie poprzez przeprowadzenie postulowanych przez Sapla badan.
                 Ich brak nie zabrania nam jednak myslec, dedukowac, wyciagac najprostsze wnioski z najoczywistszych faktow.

                 Kilka kolejnych co mi przyszly do glowy:
                 -ilosc domkow jednorodzinnych opalanych weglem wobec lat 70 spadla: przy wymianie kotlow w latach 90 ludzie powszechnie przechodzili na wygodniejszy w obsludze gaz
                 - auta: jest ich 10 x wiecej niz w l. 90 ale w odroznieniu, maja katalizatory
                 - otaczajacy nas wielki przemysl znikl/ zmodernizowal sie bardzo (see najczystsze na mapie pole w okolicy... EC Siekierki)

                 powyzsze sklania mnie do postawienia tezy, ze powietrze w J. (+ zakaz palenia lisci) jest czystsze niz bylo. A z cala pewnoscia nie jest gorsze.
           • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 12:13
            nie wiem ile razy zaprzeczasz sobie ty Jozefowie512 gdy wielokrotnie tu stwierdzono, ze w J. takich badan sie nie prowadzi a wyniki cytowanych przez ciebie opracowan to wynik usrednien a nie badan?
            • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 13:12
             Prowadzi się, prowadzi. Mapy z linka WIOŚ który podałam wyżej. Wykaż trochę chęci i poczytaj.
             http://images69.fotosik.pl/1201/f194ea1190789e37m.png
             http://images67.fotosik.pl/1202/26d144f92d730e10m.png
             http://images67.fotosik.pl/1202/75271aad2c3a6a5bm.png
             Na tych mapach naprawdę nie ma Józefowa?
             (Po kliknięciu mapa się powiększy)
             • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 20:22
              ale na litosc:
              czego te mapy dowodza?
              sa sporzadzane na podstawie pomiarow czy interpolacji?
              Fizyczny bol sprawiaja takie dyskusje:
              prowadzi sie w koncu te pomiary w J. czy nie?
              bo jasli,. jak tu powszechnie pisza: nie, to ja deklaruje eot:
              Sorry, podalem wszystkie arg.
              dalej musialbym sie powtarzac
              kto sobie zyczy - zapraszam do poczytania moich wpisow
              dziekuje za dyskusje : wierny argumentom logiki, rozumu, subiektywnego, zmultiplikowanego opiniami innych odczucia, ze w J. panuje wspaniale, lesne powietrze, pozostaje z szacunkiem i ubolewaniem wobec tych, co uwazaja inaczej
              troche to dziwne - ta rozbieznosc odczuc - od poczucia mieszkania w eterycznym raju po koniecznosc uzywania masek z racji zanieczyszczenia spalinami - coz demokracja uczy pokory i akceptacji wszelkich udziwnien - chocby i takiego jak to.
            • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 21:58
             feelek napisał:

             > nie wiem ile razy zaprzeczasz sobie ty Jozefowie512 gdy wielokrotnie tu stwierd
             > zono, ze w J. takich badan sie nie prowadzi a wyniki cytowanych przez ciebie op
             > racowan to wynik usrednien a nie badan?

             Już pisałem, ale powtórzę.

             Te wyniki dają nam informację: powietrze w Józefowie jest zanieczyszczone w zakresie, w jakim pokazują badania. Są to wybrane zanieczyszczenia (nie wszystkie).

             Pomiary na bieżąco pozwalałaby reagować natychmiast. Przykładowo można byłoby ogłaszać na bieżąco komunikaty typu: prosimy dzisiaj ograniczać spacery i nie otwierać okien. Taka informacja mogłaby pojawiać się na jozefow.pl. Jednak - jak się domyślam - nikomu nie byłoby to na rękę. Władza musiałaby się tłumaczyć, szkoły i przedszkola musiałyby ograniczyć wychodzenie dzieci na plac zabaw/boiska. Starsi mieszkańcy byliby "niepotrzebnie niepokojeni głupotami". Dlatego prawdopodobnie taka stacja monitorowania jakości powietrza w najbliższym czasie nie powstanie. Nie jest ona nikomu na rękę.

             Teraz można udawać, że jest cacy i się oszukiwać - tak, jak to robią Feelek i Sapl.
             • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.12.16, 19:15
              "...Te wyniki dają nam informację: powietrze w Józefowie jest zanieczyszczone w zakresie, w jakim pokazują badania..."

              czyli, że takich pomiarów nie prowadzi się, badania w oparciu o wadliwą metodologię są badaniami niemiarodajnymi (czyt.: o kant dupy je potłuc)
              cbdo

              "...można byłoby ogłaszać na bieżąco komunikaty typu: prosimy dzisiaj ograniczać spacery i nie otwierać okien..."

              cd:
              ....wejść do trumny,
              zatrzasnąć szczelnie wieko...*)
              tak oto wygląda
              purenonsens marki "eko-"
              ---------------------
              *) : bo inaczej wejdzie tam PM10

              a co mówią lekarze?
  • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 22.09.15, 20:05
   już wiem skąd ten wątek
   nie tylko jesień się zbliża:
   na tzw. tapetę trafia dyskusja nad jakimś aktem prawnym (ustawą?) nt. walki z zanieczyszczonym powietrzem... więc? więc problem pojawił się w zatrważającym wymiarze także i w J., powszechnie uważanym za eteryczny raj.

   Rozumiem walkę z paleniem różnych niepotrzebnych rzeczy (od kilku lat zmniejszenie o 90% poprzez rewolucję śmieciową - skuteczny zakaz palenia odpadów zielonych)

   to czyste kuriozum: spalanie zmniejszone o 90% a tu larum, że źle

   Strach co będzie jak zacznie się dyskusja nad jaką powiększającą się w zatrważajacy sposób pedofilią albo rasizmem...
   sie okaże, że co józkowiak to pedofil albo afroamerykaninożerca czy inny KKKlan,sman.

   PS. zauważyliście, że krzyż na kościele przy Dobrej nocą świeci jak krzyże KuKlux Klanu?
   No, no, no...
   • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 22.09.15, 22:08
    feelek napisał:

    > Rozumiem [...]

    Feelek, niczego nie rozumiesz. Sorry.

    Ośmieszasz się.

    Pa, bo późno
    • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 00:58
     ja sie osmieszam?
     Moze choc odpowiedz co z arg. ktory podalem po slowie "rozumiem" ktore zacytowales?
     od tego nie uciekniesz:
     dramatycznie pytasz o rodzaj maski ktorej trzeba bedzie uzywac tej jesieni w poloczeniu z faktem, ze emisja szkodliwych substancji drastycznie w J. spadla po wprowadzeniu zakaazu palenia ognisk
     no i kto
     jest smieszny?
     Pozostawiam to ocenie czytajacych
     • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 08:26
      feelek napisał:

      > emisja szkodliwych substancji drastycznie w J. spadla po
      > wprowadzeniu zakaazu palenia ognisk

      Jesteś w stanie jakoś udowodnić powyższą tezę?
      Powiedzieć ile było przed i ile jest po?

      Owszem - nie ma duszącego dymu z wypalania liści - to fakt. I bardzo się z tego cieszę. Jednak chyba zdajesz sobie sprawę, że pyły PM10 i PM2,4 są niewidoczne dla oczu.
      Chyba, że uważasz, że ma na tyle dobry wzrok, że widzisz np. bakterie (fakt, trochę mniejsze, ale niewiele od pyłów PM2,5)?

      Tutaj na temat PM2,5
      pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5
      Tutaj pokazanie porównania różnych małych rzeczy:
      www.rzmask.pl/content/6-o-maskach-przeciwpylowych-rzmask
      • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 09:52
       jestem w stanie to udowodnic
       na bazie logiki, doswiadczenia zyciowego, posiadanego rozumu, zgromadzonej wiedzy.
       jezeli:
       do 2012 na osiedlach J. na wiekszosci dzialek tlily sie ogniska z mokrymi liscmi to znaczy, ze tych ognisk bylo co najmniej 6000 (wiele osob palilo te ogniska po kilka razy) na obszarze 25km2 w ciagu 30 dni (proceder trwal ok. miesiac). To dawalo 8 ognisk/ km2 dziennie.
       Obecnie osob, ktore naduzywaja naszej cierpliwosci jest w mojej okolicy (ok. 1km2) 2 (slownie dwie)
       To ci zyczliwcy, co sa laskawi spalac w swej instalacji grzewczej smieci.
       Stad wniosek, ze problem z zanieczyszczeniami spowodowanymi dzialaniem niektorych ludzi zmniejszyl sie 5- krotnie.
       To oczywiscie b. niedokladne choc pewne o tyle, ze bralem do tych szacunkow wart. zanizane na niekorzysc stawianej przeze mnie tezy ( ognisk jest wiecej, nie cala pow. J. jest zamieszkala wiec zjawisko bylo silniejsze).
       Oczywiste dla przecietnego obserwatora jest, ze problem z zanieczyszczaniem powietrza w J. sie zmniejszyl i. to zdecydowanie.
       cbdo
       • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 10:23
        Że tak się nieśmiało wtrącę - nie wiem czy wiesz feelku, ale reforma śmieciowa nie do końca się udała.
        Jak ktoś uczciwy to się do swoich śmieci przyznaje, a jak uczciwy inaczej, niekoniecznie.
        A co z firmami produkującymi coś, z czego zostają resztki?
        Teraz odbiory od firm są pewnie droższe.
        Skąd tyle śmieci w lasach, które miały zniknąć?
        Sama się cieszyłam, że będzie czysto, a tu jednak nie do końca.
        Niektórzy wywożą dalej do lasu, a niektórzy inaczej zagospodarowują swoje śmieci.
        Twoje wyliczenia są niestety nierealne i niewiarygodne.
        Moim zdaniem spalanie w piecach śmieci nie tylko nie zmniejszyło się, ale mogło nawet nieco wzrosnąć.
        Choć nie upieram się przy tej teorii.
        • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 12:19
         wzroslo spalanie w piecach choc widzimy te setki ton wystawiane w czarnych workach, choc jest segregowanie plastikow?
         Jak kto chce to i w najlepszym ludzkim dzialaniu znajdzie kleske
         nawet najlepiej prowadzone cos ( jak reforma smieciowa) nigdy nie bedzie pozbawione wad
         szklanka do polowy pusta - szklanka do polowy pelna?
         • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 20:18
          Feelek ma 100% racji.
          Surmia, co ty piszesz, że ustawa śmieciowa się nie sprawdziła? Gdzie? Jak? Jako mieszkaniec lasu, sąsiad i właściciel części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, muszę stwierdzić jasno, że po wejściu w życie ustawy śmieciowej nowych wysypisk nie odnotowuję. Niektóre stare zostały, jak eternit wywalony chyba z 6 lat temu. Mimo licznych apeli nikt go nie sprzątnął. Najwięcej śmieci w lesie produkują odwiedzający lasy, którzy spacerują. Teraz śmieci w lesie to butelki po napojach, ew. puszki i butelki po piwie i wódce. Puszki jednak szybko znikają, bo po lesie chodzą pewne osoby co zbierają takie metale. Butelki po piwie też długo nie walają się.
          Moim zdaniem ustawa śmieciowa, to chyba najlepszy akt prawny jaki powstał w III RP. Realizacja zapisów tej ustawy zależy od włodarzy gminy. W Józefowie idzie to sprawnie. Dzięki ustawie, nie tylko płacę mniej, ale mogłem w końcu legalnie oczyścić podwórko i dom ze wszystkich gromadzonych latami (od czasów wczesnego Gomułki) rzeczy, będących już teraz śmieciami. Kiedyś były z odbiorem śmieci straszne problemy, a teraz jest świetnie! Vivat Ustawa, vivat kraj, vivat gmina, vivat wszystkie stany!
          • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 22:01
           Nie wiem, co ma sprawdzenie się ustawy śmieciowej do samochodów oraz kotłów kopciuchów (nie spełniających norm) oraz węgla (brak norm dla węgla).

           Sapl - pochwal się. Jaka jest klasa twojego kotła?
           Jaka jest zawartość popiołów i siarki w certyfikowanym węglu z JSW?
          • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 22:10
           Saplu - ależ ja także uważam, że te śmieci i ustawa to był dobry ruch. Ja też płacę mniej i mam z nimi mniej problemów.
           Ale.
           Ale wiem także, że istnieją jednostki, które nie podporządkowały się ustawie i jej nakazom.
           Nawet w naszym pięknym Józefowie.
           Bo nawet tu mieszkają jednostki kombinujące i "oszczędzające" na każdym kroku.
           Nie chcę myśleć co robią ze swoimi śmieciami.
           Istnieją już opracowania mówiące o tym, że jednak nierejestrowanych śmieci jest dość sporo. Nie wiem jak jest w Józku, ale mniemam, że w miarę podobnie jak w całym kraju.
           Ubolewam nad tym, ale przyjmuję to do wiadomości.

           Feelku - w raporcie WiOŚ jest wymieniany także Józefów. Nasz Józefów. Więc musiano robić tu pomiary. Nie wydaje mi się, żeby robiono mapy zanieczyszczeń na podstawie gdybań i podejrzeń. WiOŚ to jednak dość poważna instytucja.
           Poza tym o co chodzi?
           Chodzi o to, by ludzie zaczęli mieć świadomość ekologiczną. By nie opowiadali bzdur, że uzdrowisko, że lasy i dobry klimat. By zdawali sobie sprawę, że przyczyniają się do zmian, np. zdrowotnych, które mogą być dla nich nieodwracalne. Zwykli ludzie ze zwykłymi piecami. Bo te duże - np. elektrownie o których pisałeś mają zazwyczaj filtry, więc nie są tak niebezpieczne.
           Chodzi o to, by zacząć wymuszać na ustawodawcy ruchy w wyniku których ten stan mógłby się zmienić.
           Ale przede wszystkim chodzi o świadomość.
           Przynajmniej mnie o to chodzi, gdy piszę o syfie w powietrzu.
           O nic więcej.
       • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 21:43
        feelek napisał:

        > do 2012 na osiedlach J. na wiekszosci dzialek tlily sie ogniska z mokrymi liscm
        > i to znaczy, ze tych ognisk bylo co najmniej 6000 (wiele osob palilo te ogniska
        > po kilka razy) na obszarze 25km2 w ciagu 30 dni (proceder trwal ok. miesiac).

        feelek - ale normy są przekraczane przez ponad pół roku a nie 30 dni. Czyli wg Twojej argumentacji to nie palenie liści było tego przyczyną.

        Jeszcze raz powtórzę. Palenie liści jest szkodliwe, powstaje dużo szkodliwych związków, jest uciążliwe. Problem ten udało się na dziś w Józefowie zlikwidować - ja piszę o pyłach PM2,5 i PM10, które są obecne znacznie dłużej niż 30 dni. Związane są zwykle z sezonem grzewczym, gdy piece węglowe emitują ich duże ilości. Piece te nie spełniają żadnych norm (bo w Polsce nie ma ograniczeń sprzedaży pieców poniżej którejś kategorii). Drugą przyczyną jest ruch samochodowy, który powoduje emisję głównie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych i dodaje swoje pyły do tych emitowanych przez piece.
     • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 23.09.15, 22:07
      feelek napisał:

      ja sie osmieszam?

      Tak. bo Twoje argumenty można znaleźć na następującej liście: en.wikipedia.org/wiki/List_of_fallacies

      Poniżej przykłady:
      mamy zatem bardziej zanieczyszczone powietrze niz zaglebia przemyslowe Ukrainy, Rumunii, Serbii, Slowacji, Rosji...

      Ten rodzaj argumentacji nazywa się pl.wikipedia.org/wiki/Sofizmat_rozszerzenia, en.wikipedia.org/wiki/Straw_man . Nikt tutaj w dyskusji nie odnosił się do tego, jak zanieczyszczone są zagłębia przemysłowe w porównaniu z Józefowem.

      powyzsze sklania mnie do postawienia tezy, ze powietrze w J. (+ zakaz palenia lisci) jest czystsze niz bylo

      Być może jest czystsze niż w latach 70. - trudno mi powiedzieć. Faktem jest, że nie spełnia norm czystości w zakresie pyłów PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu. W bezpośrednim sąsiedztwie Sikorskiego/Piłsudskiego jest też problem z tlenkami azotu. Jest to argument typu en.wikipedia.org/wiki/Deductive_fallacy . Nie ma znaczenia, czy jest czystsze niż bliżej nieokreślony moment w przeszłości. Istotne jest to, że dzisiaj mamy przekroczenie norm.

      Faktem jest, że powietrze w Józefowie nie spełnia norm. Nie widzę żadnego powodu, żeby metody szacowania czystości powietrza, które sprawdzają się na całym w świecie w Józefowie nie miały zastosowania. Czyżby prawa fizyki w Józefowie były inne?
      • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 00:02
       odpowiem, jak juz odpowiedzialem: podalem wszystkie mozliwe znane mi arg., dalej byloby to powtarzanie w kolo tego samego.
       Wiec... jesli nadal chcesz dyskutowac z nimi(: moimi argumentami), przeczytaj to, co tu zawiesilem.
       pzdr.
       f.
       PS.Proponuje powrot do dyskusji gdy te badania wJ. beda zrobione, gdy nie bedziemy poslugiwali sie jedynie danymi wyniklymi z ekstrapolacji dostepnych wynikow z pomiarow spoza Jozefowa. Jak obecnie.
       • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 08:37
        feelek napisał:

        > odpowiem, jak juz odpowiedzialem: podalem wszystkie mozliwe znane mi arg., dale
        > j byloby to powtarzanie w kolo tego samego.

        I żaden argument nie odnosił się do meritum, czyli: normy czystości powietrza w zakresie pyłów PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu są przekroczone.

        Twoje argumenty to:
        1. Kiedyś było gorzej
        2. Ludzie już nie palą śmieci, więc powietrze jest czyste
        3. Trzeba wyprowadzić ruch samochodowy z Józefowa, wtedy powietrze będzie czyste (sprzeczny z samą Twoją tezą, że powietrze jest czyste).
        4. Normy nie są przekroczone, bo w Józefowie rosną sosny
        5. Normy nie są przekroczone, bo w samym Józefowie nie jest na bieżąco badana jakość powietrza.
        6. Badania przeprowadzane co roku przez WIOŚ jest źle wykonane (chociaż nie podałeś żadnego błędu w samym opracowaniu).
        7. Mapy zanieczyszczeń są niemiarodajne, bo pokazują, że w pobliżu EC Siekierki nie ma przekroczonych stężeń pyłów PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu.

        Żaden argument (poza 7.) nie odnosi się do meritum - czy normy są, czy nie są przekroczone. Argument 7. jest pusty, bo niby jaką masz podstawę do kwestionowania tych badań? Jest to twoje przypuszczenie.

        > Wiec... jesli nadal chcesz dyskutowac z nimi(: moimi argumentami), przeczytaj t
        > o, co tu zawiesilem.

        Ależ tutaj nie ma z czym dyskutować. To raczej ty dyskutujesz z rzeczywistością.

        Nie rozumiesz też, na czym polegają te przekroczenia. Polegają one na:
        1. Przekroczeniu norm zawartości PM10, PM2,5, benzo(a)pirenu i tlenków azotu w danym dniu w roku.
        2. Liczbie dni, w których występuje przekroczenie poziomów zawartości poszczególnych substancji.

        Oznacza to, że przez wiele dni w roku powietrze w Józefowie jest czyste. Potem przychodzi jesień i zima, do tego sprzyjające warunki atmosferyczne (brak wiatru i deszczu), dużo samochodów i wtedy mamy przekraczane normy (w przypadku samochodów i tlenków azotu prawdopodobnie normy przekraczane są częściej - nie tylko jesienią i zimą). Zapewne nie doczytałeś tego, bo w ogóle nie czytałeś na temat tego, jak wyglądają normy i czego dotyczą.

        Założenie stacji kontroli powietrza w Józefowie pozwalałoby nam na bieżąco śledzić jakość tego powietrza i wiedzieć (on-line), że w danym dniu mamy przekroczenie norm. Wtedy można byłoby na bieżąco ogłaszać ostrzeżenia (apel o niewychodzenie z domu i ograniczeniu wietrzenia mieszkań).

        > PS.Proponuje powrot do dyskusji gdy te badania wJ. beda zrobione

        Czyli w czystej postaci psychologiczny efekt wyparcia. Sapl proponował od razu na dzień dobry 5 stacji pomiarowych, bo "dopiero wtedy wyniki będą miarodajne". Nie dziwi mnie to. Jak będzie już te 5 stacji, to ktoś powie, u niego w domu 500m dalej jest czysto, bo nikt nie mierzył u niego przed domem. I tak w kółko.

        Podsumowując:
        Obecne badania jednoznacznie wskazują, że normy są przekroczone. Szczegółowe badania, a zwłaszcza prowadzone na bieżąco, dałyby nam informację o stanie powietrza w konkretnym dniu i pozwalałyby na ostrzeżenia.

        Tutaj macie z saplem stronę, która opisuje tego typu sposoby argumentowania:
        thelogicofscience.com/
        Polecam wpisy o tytule "Rules of Logic" z kolejnymi numerkami.
        • grzeg_sz_1 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 09:18
         To że w pobliżu elektrowni stężenie pyłów jest niskie jest oczywistą oczywistością:
         1) zamontowane filtry są wysokiej klasy
         2) wysokość komina powoduje że mimo filtrów pyły spadają w większej odległości.

         Więc jeżeli ktoś jest zdziwiony niską zawartością pyłów blisko elektrowni to znaczy że nie ma pojęcia o czym pisze.
         • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 11:22
          to literalnie co Grzeg- sz-t podal,jam literalnie napsal
          Dalej powtorze, ze nie zamierzam w kolko podawac podanych mna argumentow.
          To, ze ktos, jak Jozefow512 nie rozumie, ze np. nie mozna komentowac badan, ktorych nie bylo, ze,. owszem, stworzono mapy zanieczyszczen, kt. obejmuja J. droga nie badan, a aproksymacji, ekstrapolacji i interpolacji, to na to ja juz nie umiem nic poradzic.

          Moze dla innych czytajacych, bo nie dla Jozefowa512 podam przyklad to IMHO nalezycie ilustrujacy.
          Zalozmy, ze w Zakopanem, nie wiedzac jakis kartograf chcac stworzyc wykres wysokosci w funkcji odleglosci od np. Nowego Targu(500 m npm) do Popradu naSlowacji(500 m npm). Stacje pomiarowe znajdowaly sie np. w Poroninie, Zakopanem, Smokowcu i Popradzie.Efekt takiego dzialania jest latwy do przewidzenia: na wykresie tego badacza nie pojawilyby sie ... Tatry.

          Tak i u nas: brak jakichkolwiek pomiarow w J. powoduje powstanie obrazu na tyle niepelnego, ze zwyczajnie nieprawdziwego i zabawnego (zanieczyszczenie wieksze niz na obszarach przemyslowych).
          Ten obraz jest taki w oczywisty sposob: nie uwzglednia faktu, ze tu sa inne parametry tego zanieczyszczenia niz tam gdzie je prowadzono (inna ilosc ludnosci, inny char. zabudowy, ilosc zrodel zanieczyszczen), nie uwzglednia najoczywistszego faktu, ze po drodze jest cos milion drzew, co sa czynnikiem oczyszczajacym.

          Ww. to rzecz oczywista dla kazdego, co liznal matme na poziomie podstawowej matury. Niestety przez lat kilkanascie matura z matmy byla zniesiona. Co widac. Stad i bezsens tlumaczenia tego co wyzej niektorym. Wiec pisze ten wywod do tych co choc troche to ogarniaja.

          Nie do Jozefow512, ktory nie umie zrozumiec roznicy miedzy badaniem a interpolacja i nieustannie powtarza tu niedorzecznosci, ze badania w J. byly przeprowadzone.

          Bez tych badan dyskusja nie ma zwyczajnie sensu - nie ma bo jak wyciagac wnioskow opierajac sie o nie istniejace/ nieprawdziwe/ bledne przeslanki.
          • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 21:17
           > Moze dla innych czytajacych, bo nie dla Jozefowa512 podam przyklad to IMHO nale
           > zycie ilustrujacy.
           > Zalozmy, ze w Zakopanem, nie wiedzac jakis kartograf chcac stworzyc wykres wys
           > okosci w funkcji odleglosci od np. Nowego Targu(500 m npm) do Popradu naSlowacj
           > i(500 m npm). Stacje pomiarowe znajdowaly sie np. w Poroninie, Zakopanem, Smoko
           > wcu i Popradzie.Efekt takiego dzialania jest latwy do przewidzenia: na wykresie
           > tego badacza nie pojawilyby sie ... Tatry.

           Feelek. Proszę cię - nie kompromituj się dłużej.

           Naprawdę nie rozumiesz, czym różnią się skały od powietrza?

           Przecież mówimy cały czas o powietrzu, które może się swobodnie przemieszczać. Gdyby twoje przykładowe góry były chociażby z wody, to ten kartograf nie popełniłby dużego błędu.

           Ty naprawdę myślisz, że jeśli ktoś zapali w piecu, to pyły zostają na jego działce (jak skały) i nie mogą się przemieszczać?

           Czy ty naprawdę myślisz, że modelowanie zanieczyszczeń polega na braniu średnich (jak to nieudolnie chciałeś pokazać na swoim przykładzie)?

           To, co piszesz, świadczy, że nawet nie zadałeś sobie trudu i nie zajrzałeś do zalinkowanych opracowań. Wstyd feelku. Wstyd.

           I jeszcze to:
           > Tak i u nas: brak jakichkolwiek pomiarow w J. powoduje powstanie obrazu na tyle
           > niepelnego, ze zwyczajnie nieprawdziwego i zabawnego (zanieczyszczenie wieksze
           > niz na obszarach przemyslowych).

           O filtrach i wysokich kominach już ci napisałem. Nie dociera.
           Poza tym nie mówimy o wszystkich zanieczyszczeniach, tylko bardzo specyficznych - pyły PM10, PM2,5, tlenki azotu, benzo(a)piren.

           > Ww. to rzecz oczywista dla kazdego, co liznal matme na poziomie podstawowej mat
           > ury.

           Feelek, przecież o matmie masz tak blade pojęcie, że lepiej się już nie wypowiadaj. Przyjmij do wiadomości, że z matmy mam nie tylko maturę. Nie idź tą drogą, bo nie masz szans. Odpadasz w przedbiegach.
          • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 21:43
           I jeszcze jedno. Feelek napisał:

           Ten obraz jest taki w oczywisty sposob: nie uwzglednia faktu, ze tu sa inne parametry tego zanieczyszczenia niz tam gdzie je prowadzono (inna ilosc ludnosci, inny char. zabudowy, ilosc zrodel zanieczyszczen), nie uwzglednia najoczywistszego faktu, ze po drodze jest cos milion drzew, co sa czynnikiem oczyszczajacym.

           Niestety feelek - powiem wprost - KŁAMIESZ!

           Zacytowane opracowanie uwzględnia WŁAŚNIE TE PARAMETRY, o których piszesz a także inne, z których istnienia nie zdajesz sobie sprawy (bo jesteś w kwestii modelowania i matematyki ignorantem). Cytat:

           Modelowanie dla zanieczyszczeń: SO2, NO2, NOx, CO, PM10, PM2,5, arsen, kadm, nikiel, ołów, benzo(a)piren) przeprowadzono w następujących etapach:
           * przygotowanie danych meteorologicznych – dane meteorologiczne w siatce 10x10 km pozyskano z globalnego modelu WRF (The Weather Research and Forecasting Model), zasilanego informacjami z amerykańskiego projektu NCEP/NCAR Reanalysis (National Centers for Environmental Prediction/National Center for Atmospheric Research), czyli globalnymi meteorologicznymi danymi pomiarowymi z sieci pomiarów naziemnych, aerologicznych i opadowych oraz danymi z sondaży i obserwacji satelitarnych. Na potrzeby modelowania w skali województwa mazowieckiego ww. dane meteorologiczne poddano obróbce w siatce 5x5 km preprocesorem Calmet.
           * przygotowanie informacji o rzeźbie i użytkowaniu terenu - za pomocą programu ArcView przygotowano informację o rzeźbie i użytkowaniu terenu w siatce 5x5 km dla województwa i 1x1 km dla aglomeracji warszawskiej.
           * przygotowanie danych o wielkości i przestrzennym zróżnicowaniu emisji zanieczyszczeń ze źródeł w trzech podstawowych kategoriach:
           - Źródła przemysłowe - informacje o wielkości emisji i parametrach technicznych 4960 emitorów energetycznych, 2300 technologicznych z obszaru całego województwa mazowieckiego. W przypadku emitorów technologicznych w wielu merytorycznie uzasadnionych sytuacjach utworzono tzw. emitory zastępcze.
           - Emisja powierzchniowa - informacje o obszarach zabudowy mieszkaniowej ogrzewanej w sposób indywidualny. Dane zostały zebrane w siatce 1x1 km (7 935 pól) oraz dla dużych miast uzupełnione dla ponad 300 szczegółowych obszarów. Wszelkie zebrane informacje zostały zweryfikowane i zbilansowane w oparciu o statystyczne dane GUS.
           - Emisja liniowa - została oszacowana na podstawie danych pomiarowych o natężeniu i strukturze ruchu uzyskanych z zarządów dróg, oraz w przypadku Warszawy z modelu ruchu Visum. Końcowa emisja liniowa została uzyskana poprzez przeniesienie dostępnych danych pomiarowych na siatkę dróg w celu uzyskania ciągłej informacji na liniowych odcinkach dróg. Emisja liniowa została zbilansowana w oparciu o informacje o wielkości zużycia paliw na obszarze województwa mazowieckiego zebrane przez GUS. Inwentaryzacją objęto drogi o łącznej długości 57676 km.
           wykonanie modelem matematycznym Calpuff obliczeń przestrzennych rozkładów zanieczyszczeń powietrza (SO2, NO2, NOx, CO, PM10, PM2,5, B(a)P, As, Cd, Ni, Pb),
           * w siatce receptorów 500x500m dla miast i 1x1km dla obszarów pozamiejskich, na obszarze województwa mazowieckiego.
           * w modelu uwzględniono również warunki brzegowe - napływowe tło zanieczyszczeń ze źródeł spoza województwa mazowieckiego ustalono na podstawie obliczeń modelem CAMx z emisją z modelu EMEP, emisją z obszaru Polski oraz warunkami brzegowymi z modelu MOZART.

           Podsumowując: przestań kłamać i tworzyć fałszywek, które mają potwierdzić twoje zdanie. Zanim się na jakiś temat wypowiesz, najpierw przeczytaj.

           I jeszcze link do informacji o modelu CALPUFF. Są tam źródła - możesz poczytać.
          • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 21:56
           I jeszcze z cytowanego raportu oceny rocznej jakości powietrza w woj. mazowieckim. To poniżej to są pomiary:

           * Najniższy poziom stężenia średniorocznego benzo(a)pirenu w roku 2014 odnotowano w Ostrołęce, gdzie przekraczało ono normę ponad 2-krotnie. Najwyższy poziom stężenia średniorocznego miał miejsce w Otwocku – stwierdzono prawie 8-krotne przekroczenie normy. Na wszystkich pozostałych stanowiskach pomiarowych norma również została przekroczona kilkakrotnie. Modelowanie matematyczne pokazuje, że problem ten dotyczy głównie miast i miasteczek, a obszary mniej zurbanizowane nie są narażone na przekroczenia. W porównaniu do 2013 roku można zauważyć pogorszenie, najwyższe stwierdzone wtedy stężenie przekraczało normę 5-cio krotnie. Wyniki analiz i oszacowań WIOŚ w Warszawie wskazują, że 65% mieszkańców województwa jest narażonych na zbyt wysokie stężenie B(a)P. Niezbędne jest zatem zaplanowanie i wdrożenie działań, mających na celu obniżenie stężeń tego zanieczyszczenia.

           * Poziomy celu długoterminowego dla ozonu (analiza za lata 2012-2014) według kryterium ochrony zdrowia oraz według kryterium ochrony roślin (AOT40 – analiza za lata 2010 - 2014) były przekroczone, stąd należy dążyć, aby osiągnąć do 2020 roku wartości kryterialne dla ozonu, określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 18 września 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Wyniki analiz i oszacowań WIOŚ w Warszawie wskazują, że zagrożonych jest 100% mieszkańców Mazowsza.

           * Analiza otrzymanych poziomów stężeń zanieczyszczeń monitorowanych w 2014 r. wskazuje na ścisłą zależność zmierzonych stężeń od warunków pogodowych. Zima spowodowała wysoką emisję zanieczyszczeń, pochodzących ze spalania paliw na cele grzewcze, co bezpośrednio przełożyło się na wysoki poziom imisji tych zanieczyszczeń, szczególnie w obszarach, gdzie dominująca jest powierzchniowa emisja indywidualna. Pomimo, że rok 2014 był cieplejszy od 2013 r. i należałoby się spodziewać niższych emisji i co za tym idzie stężeń zanieczyszczeń, stężenia te były wyższe. Powodem tego jest najprawdopodobniej dogrzewanie się przez mieszkańców w okresach cieplejszych paliwami stałymi (jak węgiel i drewno) oraz spalaniem odpadów zamiast ogrzewania gazem.

           * Prowadzone pomiary stężeń substancji na stacjach monitoringowych nie wykazują wyraźnej tendencji zmniejszania się poziomów stężeń tych substancji, dla których zostały sporządzone POP. Odnotowane wyższe stężenia należy łączyć raczej z panującymi warunkami meteorologicznymi, w tym z występowaniem cisz atmosferycznych oraz zwiększoną emisją z ogrzewania indywidualnego. W związku z tym w najbliższych latach działania związane z wdrażaniem rozwiązań, przewidzianych w POP, powinny zostać zintensyfikowane. Równocześnie w nowych lub aktualizowanych programach należy przewidzieć rozwiązania wpływające na zdecydowanie większe ograniczenia dotyczące emisji niskiej powierzchniowej. Rozwiązania takie powinny także dotyczyć bardziej skutecznego ograniczenia emisji komunikacyjnej, szczególnie w Warszawie.

           * Wyniki analiz i oszacowań WIOŚ w Warszawie wskazują, że w województwie mazowieckim podstawową przyczyną przekroczeń pyłów PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenu jest emisja powierzchniowa (emisja związana z ogrzewaniem mieszkań w sektorze komunalno-bytowym). Duży jest napływ zanieczyszczeń spoza województwa (w którym przeważa emisja związana z ogrzewaniem mieszkań w sektorze komunalno-bytowym). Znaczący udział ma także emisja liniowa (emisja związana z ruchem pojazdów i spalaniem paliw) – zwłaszcza w Warszawie. Wpływ emisji punktowej pochodzącej np. z elektrociepłowni to zaledwie kilka procent udziału w ogólnym bilansie zanieczyszczeń.

           Ku rozwadze wszystkim tym, którzy mają jeszcze jakiekolwiek nadzieje. Porzućcie je, bo twarde fakty mówią same za siebie.
          • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 24.09.15, 22:30
           ta dyskusja jest juz troche za dluga
           stad i sens jej prowadzenia troche przybladl
           jak widac- bez badan czystosci powietrza w J. ani rusz
           inaczej beda sie tu kompromitowac stwierdzeniami o koniecznosci uzywania masek, o powietrzu zanieczyszczonym najb. w Europie etc.

           co mozna dzis? przeczytac arg., wyrobic sobie na podstawie swoje wlasne zdanie
           jedni potem wciagna haust tego zanieczyszczonego powietrza, inni....zaloza maski przeciwpylowe i pojda na spacer po lesie

           pzdr. dfla cieszacych sie z faktu pomieszkiwania w J. - raju czystego, eterycznego powietrza bodaj najb. w okolicy Wwy.
           • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 08:23
            feelek napisał:

            > inaczej beda sie tu kompromitowac stwierdzeniami o koniecznosci uzywania masek,
            > o powietrzu zanieczyszczonym najb. w Europie etc.

            I znowu kłamiesz. Nikt tutaj nie napisał, że powietrze w Józefowie jest najbardziej zanieczyszczone w Europie.

            Brak ci argumentów i dlatego kłamiesz?

            Powietrze w Józefowie ma okresowo przekroczone normy zawartości kilku niebezpiecznych substancji. Jednocześnie przekroczone są liczby dni z przekroczeniem zawartości poszczególnych substancji (nie wszystkich). Szczegóły w raporcie.

            Przykładowo: przekroczenia norm dla tlenków azotu są np. w bezpośrednim sąsiedztwie Sikorskiego/Piłsudskiego. Oznacza to, że np. u Feelka mieszkającego jakieś 2km od torów nie ma przekroczeń dla tlenków azotu.

            Inny przykład: jeśli jest sucho i dużo osób paliw piecach węglowych i kominkach a jednocześnie nie ma deszczu (jak dzisiaj) i wiatru to mamy przekroczenia norm PM10 i benzo(a)pirenu.

            > pzdr. dfla cieszacych sie z faktu pomieszkiwania w J. - raju czystego, eteryczn
            > ego powietrza bodaj najb. w okolicy Wwy.

            ROTFL.
            Żyjesz w świecie alternatywnym i nic na to nie poradzę. Oszukuj się dalej.
            • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 10:15
             Ta dyskusja jest bez sensu, gdyż nie mamy argumentów merytorycznych, czyli badań czystości powietrza w Józefowie. Józefów512 przekonany jest o dużym zanieczyszczeniu powietrza, a my (Sapl i Feelek) mamy nieco inne zdanie. Uważam, że możliwe i prawdopodobne jest pewne zanieczyszczanie powietrza w Józku. Nie wiemy jednak jakie ono dokładnie jest. Przypuszczamy, że produkują te zanieczyszczenia piece węglowe, samochody, debile spalający w piecach i gdziekolwiek indziej śmiecie. No ale co z tego? Jakie mamy możliwości zmniejszyć to zanieczyszczenie? Co do debili, śmieciarzy co palą plastiki to niech w końcu weźmie się za nich policja i straż miejska. Co do samochodów to Volkswagenowi innym producentom najwyraźniej wierzyć nie wolno: wszystkie auta trują środowisko. Co z tym zrobić? Można edukować ludzi, można robić lepsze ścieżki rowerowe (z asfaltu, a nie źle ułożonej kostki), można robić objazdy dla rowerów pomiędzy krawężnikiem, a spowalniaczem na drogach etc. Ale to wszystko mogą robić władze, a nie mieszkańcy. Ja jeżdżę rowerem i jestem z tego dumny. Nie zatruwam środowiska, choć nie potępiam posiadaczy aut, bo do pracy, czy na zakupy trzeba jechać samochodem. Co do kotłowni węglowych, miałowych, tych na ekogroszek etc. Tutaj ruch należy do władz, może nie tylko gminnych, ale również i państwowych. Tylko, że nie może ich działanie ograniczyć się do ustanawiania zakazów. Trzeba dać tanią alternatywę ludziom: budować gazociągi (30% Józka nie ma gazu), dawać dofinansowania do prosumentu na poziomie 80% kosztów etc.
             A i co najważniejsze, drogi józefowie512, twoje argumenty były niepoważne, szczególnie ta mapa, ponieważ, powietrze cały czas krąży. Jeżeli chcemy czystego powietrza w Józku pamiętajmy o zanieczyszczeniach produkowanych przez sąsiadów z za miedzy, czyli 44 tys. Otwock i Wawer oraz ponad 10 tys. Wiązownę. Zanim oskarżymy naszych sąsiadów z Józefowa co palą węglem oto, że nas trują, proponuje przyjrzeć się, przebadać, ile zanieczyszczeń, które do nas płyną, produkują sąsiednie gminy. W Józefowie produkcja spalin jest mniejsza, niż w Otwocku, czy ościennych gminach. Dlaczego? Odpowiedź: bo Józefów ma największy w okolicy stopień gazyfikacji 70%. Ot niespodzianka! smile
             • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 13:37
              popieraam.
              co zrobic gdy jednak dyskusja jest w necie a coniektorzy nie odejda od stolu poki im racji nie przyznasz?
              tak i tu: obloza sie wydrukami, danymi, badaniami Czy uczciwie prowadzonymi iporzadzanymi o to pytac ludzi z VW i sprawa z 40x oszukanymi wynikami emisji spalin. tak i tu mamy na codzien do czynienia z ordynarnym lobbingiem np.producentow tzw. czystej energii, co niezbyt " czysto"'wycieliby wszystko co zwiazane z weglem. Sie bierze i sie manipuluje danymi, sie nie uwzglednia faktu, ze wyniki nie badan a przyblizen sa obarczone bledem tak duzym, ze powoduje on bezsens takiego rozumowania w zupelnosci.

              Stad i apel o rzetelne podejscie, przeprowadzenie badan jest racjonalny i ja go popieram.
             • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 17:19
              sapl napisał:

              > Ta dyskusja jest bez sensu, gdyż nie mamy argumentów merytorycznych, czyli bada
              > ń czystości powietrza w Józefowie.

              Owszem. Są argumenty merytoryczne. Jest to raport WIOŚ za 2014r na temat czystości powietrza.

              >Józefów512 przekonany jest o dużym zanieczyszczeniu powietrza, a my (Sapl i Feelek)
              > mamy nieco inne zdanie.

              To wasz problem. Fakty są inne i możecie je negować.

              > Uważam, że możliwe i prawdopodobne jest pewne zanieczyszczanie powietrza w Józku. Nie > wiemy jednak jakie ono dokładnie jest.

              Wiemy, że normy czystości powietrza w Józefowie są przekroczone.
              To, czego nie wiemy, to o ile dokładnie danego dnia w roku są przekroczone normy, bo nie mamy bieżących pomiarów.

              > A i co najważniejsze, drogi józefowie512, twoje argumenty były niepoważne, szcz
              > ególnie ta mapa, ponieważ, powietrze cały czas krąży. Jeżeli chcemy czystego po
              > wietrza w Józku pamiętajmy o zanieczyszczeniach produkowanych przez sąsiadów z
              > za miedzy, czyli 44 tys. Otwock i Wawer oraz ponad 10 tys. Wiązownę.

              Ależ drogi Sapl. Model będący podstawą stworzenia tej mapy uwzględnia właśnie to, że powietrze krąży. Nie wiedziałeś? To już teraz wiesz.

              > Ja jeżdżę rowerem i jestem z tego dumny.

              Ależ nikt tutaj do Ciebie personalnie nie ma pretensji o zatruwanie powietrza. Jeśli chcesz - możemy założyć oddzielny wątek i o tym podyskutować.

              > W Józefowie produkcja spalin jest mniejsza, niż w Otwocku, czy oś
              > ciennych gminach. Dlaczego? Odpowiedź: bo Józefów ma największy w okolicy stopi
              > eń gazyfikacji 70%. Ot niespodzianka! smile

              Ależ to jest uwzględnione w ocenie jakości powietrza. Znowu nie wiedziałeś?

              I ciągle wracasz do tematu: co mamy zrobić, by powietrze było czystsze. To nie ten wątek. Ja przyjmuję do wiadomości, że powietrze jest zanieczyszczone i pytam się jaką maskę przeciwpyłową proponujesz?
              • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 18:46
               jaka maska?
               moze jakas nasaczona substancja ulatwiajaca logiczne rozumowanie?
               : aha czyli raport WIOS jest tym badaniem? Juz wiemy, ze badanie moze byc, choc go nie bylo. Kolega tytulujacy sie, ze mu kompetencjami do kostek nie dorastam ( widac byl na mojej obroniena PW) bierze z aproksymacji, interpolacji i ekstrapolacji wnioski inazywa je przeprowadzeniem badan.

               Jak taki biegly w przeklejaniu z netu, to niech nam powie jakim bledem pomiaru sa te" badania (20-50%?) co sie tu na nie powoluje obarczone? Bo, ze sa to mus, skoro nie wynikaja z pomiarow a przyblizen.
               Sie mi bo wydaje, ze ten blad dyskwalifikuje te " badania "wobec J. w calosci: widywalo sie takie podkrecone wyniki. Przez kogo? Ostatnio przez VW (blad pomiaru spalin dieslowskich... 4000%) Golym okiem widac, ze larum z zanieczyszczonym najb. w Europie powietrzem( ha,ha, ha) jest na reke producentom rozmaitych solarow, fotowoltaik, wiatrakow...

               Ps. Jak mam proponowac taka maske jak ja uwazam, ze uzywanie w J.ntakiego czegos to objaw paranoi?
               Widziales w J. kogos w masce przeciwpylowej?
               Juz widze te msze niedzielne z ludzmi w maskach. Ksiadz w masce mowi do zebranych:
               - Pym z Wymi. [Pan z wami]
               - I dychm foim [i z duchem twoim]- odpowiada mu zamaskowany tlum.

               Najbardziej ucieszyl sie p. Kazik z Masimpexu.
            • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 13:23
             Surmia i co Ty na to?
             (Surmia, wpis 18.9, godz. 15.57: "chodzi o to bysmy nie mieli najb. Zzanieczyszczonego powietrza w Europie. Bo mamy...")
             ... i w ogole pls. oninterwencje: nasze forum postrzegane jest jako wersal przez postronnych obserwatorow. Ja jestem dosyc odporny na hejt,ale w ktoryms momencie trzeba powiedziec : dosyc?
             Akceptuje i toleruje wpisy typu: "...klamiesz....
             Gdy jednak kto sie przyczepia jak jaki rzep? Gdy nie pojmuje, ze jakie mantryczne: "...klamiesz...", "...KLAMIESZ..." (proponuje jeszcze: " klamiesz,klamiesz,klamiesz", ":zyg,zyg, kamiesz,klamiesz..."

             nie no co ja tu robie to purenonsens jakis.
             Niech sie bawia jak im pasi, nie takie gupoty widywano w necie.
             • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 14:01
              Ale co ja na to? Na co?
              Na to, że mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie?
              No mamy. I ja przyjęłam to do wiadomości.
              Ty nie możesz.
              Twoja sprawa.
              Ja ufam przeprowadzanym badaniom, nie tylko polskim.
              Ufam także opinii lekarzy i pielęgniarek z otwockiego centrum leczenia chorób płuc.
              Czytam, analizuję i widzę co się dzieje.

              Nikogo nie zmuszam i nie mam zamiaru zmuszać ani przekonywać na siłę, by uwierzył, że oddychamy fatalnym powietrzem.
              Ale też nie mogę pozwolić, by opowiadano na prawo i lewo jakie to mamy czyste powietrze w Józefowie, bo mieszkamy pod szklanym słojem.
              Więc informuję gdzie mogę.

              A! I nigdzie nie pisałam o kimkolwiek, że kłamie czy jest kłamcą.
              Proszę mi nie imputować.
              • 635csi Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 16:47
               80 postów w ramach próby ustalenia faktów autentycznych... wink

               Nie lepiej spokojnie poczekać aż temperatury spadną do 10 stopni w dzień i wyjść na spacer dowolną ulicą naszego miasta. Najlepiej wieczorem?

               Rozumiem, że można debatować jak bardzo śmierdzi i gdzie mocniej, a gdzie mniej. Ale spierać się co do tego - Czy śmierdzi - dżentelmenom nie przystoi.
               • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 18:14
                sorry ale u nas. (las, 1 km od torow na wschod) - NIE SMIERDZI
                nic na to nie poradze ale nie, mam wrazliwe pluca i bym chyba wiedzial

                no owszem, mamy 2 tych. samych, co tak 1 raz na tydzien pala bog-wie-czym (jeden z rozbrajajaca szczeroscia sie byl przyznal, jakos nie umiem sie zebrac aby na niego naskarzyc)

                i moze to w ogole jest tak z ta tu dyskusja - zdanie zalezy od GPS? - lokalizacjiwyrazajacego opinie?
                U mnie: przewaga (80%) ogrzewania gazowego, 1 auto srednio/ godz.
                A moze pala papierosy? ci, co widza problem? ale tu maska nic nie da
              • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 17:41
               oj tam
               doprawdy
               nie jestem na tyle oblatany w necie aby nazwac fachowo to co sie w tym watku wyprawia.
               wskazowka dla np. Surmi, ktorej nic przeciez nie zarzucam: przecztaj ciurkiem 10 kolejno po sobie nastepujacych tu wpisow.
               ja pojade cytatami:
               18.9 Surmia: "...chodzi o to abysmy nie mieli najb. zanieczyszczonego powietrza w Europie.??. bo mamy..."
               24.9: feelek:"...beda sie tu kompromitowac ostwierdzeniami o powietrzu najb. zanieczyszczonym w Europie..."
               25.9: (---): " i znowu klamiesz.nikt tu nie powiedzial, ze powietrze w Jozefowie jest najb. zanieczyszczone w Europie"

               jeszcze 1 cytat: " mial doprawdy Szwejk racje nazywajac takie dzialanie balwanieniem do kwadratu"
               ja to nazwe( na swoj uzytek) syndromem konskich okularow: czytamy tylko to, co sami napiszemy? nez pas?
             • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 17:28
              feelek napisał:

              > Surmia i co Ty na to?
              > (Surmia, wpis 18.9, godz. 15.57: "chodzi o to bysmy nie mieli najb. Zzanieczysz
              > czonego powietrza w Europie. Bo mamy...")
              > ... i w ogole pls. oninterwencje: nasze forum postrzegane jest jako wersal prze
              > z postronnych obserwatorow. Ja jestem dosyc odporny na hejt,ale w ktoryms momen
              > cie trzeba powiedziec : dosyc?
              > Akceptuje i toleruje wpisy typu: "...klamiesz....
              > Gdy jednak kto sie przyczepia jak jaki rzep? Gdy nie pojmuje, ze jakie mantrycz
              > ne: "...klamiesz...", "...KLAMIESZ..." (proponuje jeszcze: " klamiesz,klamiesz,
              > klamiesz", ":zyg,zyg, kamiesz,klamiesz..."

              To nie jest takie proste, ponieważ napisałeś:

              jak widac- bez badan czystosci powietrza w J. ani rusz
              inaczej beda sie tu kompromitowac stwierdzeniami o koniecznosci uzywania masek, o powietrzu zanieczyszczonym najb. w Europie etc.


              Surmia pisząc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie miała na myśli Polskę. I jest to fakt. Polecam raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie:
              www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-ochronie-powietrza-przed-zanieczyszczeniami.html
              Natomiast nikt nie napisał, że powietrze w Józefowie jest najbardziej zanieczyszczone w Europie.

              Jeśli więc Twoją intencją było (choć nie wynika to z treści), że w tym wątku padło iż powietrze w Polsce jest najbardziej zanieczyszczone w Europie to nie kłamałeś w swoim wpisie i zwracam honor.

              Co do reszty rzeczy: mylisz się i to bardzo.
              • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 17:53
               daj spokoj kolega
               pograzasz sie
               wystarczyloby zamiast sie produkowac zwyczajne z twojej strony: przepraszam.
               Zarzuciles mi pare razy klamstwo a szukasz usprawiedliwienia?
               a wiec jednak twierdzisz, ze Polska ma powietrze bardziej zanieczyszczone od: Albanii, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Bulgarii, Bialorusi, Moldawii, Kosowa, Litwy, Lotwy, Estonii?
               Ma?
               Wkontekscie 25 lat zakladania nienajgorszych filtrtow w Kozienicach, Belchatowie, Turoszowie...?
               Miliardow euro wkladanych z dotacji UE w te przedsiewziecia?
               piekny zaiste zestaw wciskania prostackiego kitu spanikowanej publice. Moze i kto kupi?
               A jak tam w masce? Nie uwiera?
               • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 22:33
                feelek napisał:

                > Zarzuciles mi pare razy klamstwo a szukasz usprawiedliwienia?

                A jednak dalej brniesz w swoje kłamstwo. W takim razie cofam to, co napisałem.

                > Zarzuciles mi pare razy klamstwo a szukasz usprawiedliwienia?
                > a wiec jednak twierdzisz, ze Polska ma powietrze bardziej zanieczyszczone od: A
                > lbanii, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Bulgarii, Bialorusi, Moldawii, Kosowa,
                > Litwy, Lotwy, Estonii?

                Od kiedy Rosja, Serbia, Białoruś, Mołdawia, Kosowo jest w UE?

                A teraz fakty:

                Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej (źródło)

                Józefów nie ma najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Polsce (źródło)
                Normy zanieczyszczeń powietrza w Józefowie są przekroczone. (źródło).

                Czekam aż ty podasz źródło dla swoich twierdzeń. Coś więcej niż gdybania Feelka spod sosny z Józefowie. Bo z matematyki i fizyki to jesteś totalna noga. U mnie z zajęć z matematyki lub fizyki byś wyleciał od razu bańką (i hukiem).

                Ale masz szansę się jeszcze czegoś nauczyć .....
                • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 25.09.15, 23:05
                 niestety z czytania ze zrozumieniem 2:0 (gdzie 0 to wynik kolegi)
                 i to jednego dnia
                 poprzednia lekcja nie wystarczyla, gdy sies kolega idiotycznie wtopiles ze swoim klamstwo, KLAMSTWO etc?
                 tak i tu:
                 informuje kolege, ze mowa byla nie o UE a o:
                 E
                 U
                 R
                 O
                 P
                 I
                 E
                 Europie.
                 Nie o UE.
                 zajrzyj do cytatow Surmii
                 i ty kogos czegos uczysz?
                 to by sie nawet moze i zgadzalo
                 czytanie ze zrozumieniem to rzecz powszevchnie oblewana prze nauczycieli
                 i wiesz co kolega internauta?
                 eot
                 sorry ale dla kolegi braku kindersztuby nie moge juz zrobic mu tej grzecznosci i dalej z nim prowadzic dyskusje, ani czytac jego wpisy.
                 bez odzewu
                 f. (mgr inz. MP PW)

                 PS. kury w kurniku sie zmartwia jak przejdzie na emeryture kolega nauczycielska? No skad bo beda wiedzialy po ile jajka jak im nie powie, policzyc nie pomoze?
  • jozefow512 Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 17:36
   Wypiszę fakty, które znalazły się w tutejszych w wpisach:

   1. Powietrze w Polsce jest najbardziej zanieczyszczone w Europie. Źródło:
   Raport pokontrolny Najwyższej Izby Kontroli z 1 grudnia 2014r.
   www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-ochronie-powietrza-przed-zanieczyszczeniami.html
   krótki cytat:
   "Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. "

   2. Powietrze w Józefowie ma okresowo przekroczone normy zawartości substancji szkodliwych oraz przekroczoną dopuszczalną liczbę dni w roku, w których występują przekroczenia (szczegóły zanieczyszczeń dla których przekroczone są normy są w raporcie).
   Źródło: Raport WIOŚ z 2014r. dla województwa Mazowieckiego.
   wios.warszawa.pl/pl/publikacje-wios/publikacje/1065,Roczna-Ocena-Jakosci-Powietrza-w-wojewodztwie-mazowieckim-Raport-za-rok-2014.html
   3. W Józefowie brak jest stałych pomiarów jakości powietrza a w związku z tym brak jest też jednoznacznego wskazania, w które dni powietrze w naszym mieście jest najbardziej szkodliwe.
   • feelek Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 17:57
    nie ma. pomiarow a ma?
    ma Jozefow przekroczone te normy?
    A skad to wiadomo?
    Z fusow?
    nie, nie bede pisal o osmieszaniu sie, kompromitacji, klamstwach piszacego.
    Wnioski pozostawiam czytajacym.
    • surmia Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 19:14
     Feelek, po pierwsze - wyjątkowo trudno czyta się twoje posty.
     Brak znaków interpunkcyjnych i diakrytycznych kaleczy mi oczy. Mogłam coś przeoczyć.

     A z tym powietrzem, co to u nas, w Józefowie jest eteryczne i aromatyczne, to na pewno jest jak z wodą w Świdrze.
     Jak się jej nie bada, to jest czysta.
     Dobranoc smile
     • feelek Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 20:21
      odpowiadam na po pierwsze:
      po piewsze nic nie poradze, nie jestem SONY, to nie ja a ono ( to
      ? Sony) wie, gdzie ma byc jaki przecinek czy kropka, choc go o to nijak nie prosze:. jak kiedy zarobie Nobla z literatury to bedzie to nagroda pomimo JAI ( japonskiego automatu interpunkcji).
      po drugie: oprocz zn. diaktrycznych, czasem jest licentia poetica: tam bylo: nie ma pomiarow a ma? Znaczy, ze wyniki ma bez pomiarow.

      Z tym powietrzem to masz racje, tylko najpierw trzeba je zbadac. To powietrze.
      Wspolczuje tego zanieczyszczenia.
      Jak sie tylko pojawi, zaczne sie tym przejmowac.
    • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 19:27
     Jeszcze raz, o co chodzi w tej dyskusji?
     Kupno maski nic nie da, to tak jakby brać pyralginę kiedy kręgosłup boli. Weźmiesz, przestanie na krótko, ale potem zacznie znowu napierd...... Ale jak pójdziesz do odpowiedniego lekarza, zrobisz RTG i pójdziesz na odpowiedni zabieg i kurację zastosujesz to przestanie.
     No ale trzeba najpierw zrobić te badania, czyli pomiary powietrza.
     Potem zrobić odpowiednie przepisy i programy.
     Jozefow512 przestań wszystkim zarzucać brak wiedzy, kłamstwa. Zachowujesz się jak prezes Kaczyński, albo Macierewicz. Spokojnie. Feelek też człowiek i rację razem z Saplem mogą mieć. Surmio, Jozefowie512 nie idźcie tą drogą! wink
     • jozefow512 Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 21:17
      sapl napisał:

      > Jeszcze raz, o co chodzi w tej dyskusji?
      > Kupno maski nic nie da, to tak jakby brać pyralginę kiedy kręgosłup boli. Weźmi
      > esz, przestanie na krótko, ale potem zacznie znowu napierd...... Ale jak pójdzi
      > esz do odpowiedniego lekarza, zrobisz RTG i pójdziesz na odpowiedni zabieg i ku
      > rację zastosujesz to przestanie.

      Lekarz już był. Diagnoza jest: powietrze w Józefowie ma okresowo przekroczone normy.

      W takim razie można się przed tym chronić w następujący sposób:
      1. Unikać otwierania okien wtedy, gdy są niesprzyjające warunki atmosferyczne, tzn. nie ma wiatru, dużo osób w okolicy pali w kotłach, nie ma deszczu.
      2. W tych samym niesprzyjających warunkach wychodząc na zewnątrz zakładać maskę przeciwpyłową.
      3. Osoby mieszkające wzdłuż Sikorskiego/Piłsudskiego powinny ograniczyć otwieranie okien w godzinach szczytu porannego i popołudniowego (przy jednoczesnych niesprzyjających warunkach atmosferycznych).

      Owszem: stacja pomiarowa pozwoliłaby mieć bieżący odczyt i informację o tym, kiedy nie otwierać okien i kiedy zakładać maskę. Bez bieżących pomiarów trzeba zdać się na wyczucie.

      > Potem zrobić odpowiednie przepisy i programy.

      Ja nie mam takiej mocy, by zrobić odpowiednie przepisy. Ale mogę założyć maskę.

      > Jozefow512 przestań wszystkim zarzucać brak wiedzy, kłamstwa. Zachowujesz się j
      > ak prezes Kaczyński, albo Macierewicz. Spokojnie. Feelek też człowiek i rację r
      > azem z Saplem mogą mieć.

      Niestety jest odwrotnie. Ja podaję fakty, wy podajecie argumenty emocjonalne.
      Sapl z Feelkiem, nie idźcie tą drogą. Przestańcie się oszukiwać. Rzeczywistość od tego się nie zmieni.

     • gaba29 Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 21:24
      W tej dyskusji chodzi o zwrócenie uwagi na problem (który dla jednych jest ważny a dla innych go nie ma). I tak Feelek problemu nie widzi bo mieszka w okolicy, gdzie większość ogrzewa domy gazem a i ruch samochodowy niewielki. Dla innych jesień i zima to dramat, nawet jeśli nie mają badań i opierają się jedynie na własnych odczuciach. Ale nawet jeśli tylko część z nas "się dusi" to znaczy, że problem istnieje tylko nie wszystkich dotyka.
      Zwracam uwagę, że wiele "kopciuchów" dostęp do gazu ma, tylko nie ma motywacji by stare piece węglowe wymieniać np Polna, Skłodowskiej. Nowe domy nie mogą być opalane węglem. To krok w dobrym kierunku, następnym powinny być regulacje zachęcające właścicieli starych domów do wymiany pieców.Dofinansowanie, ulgi ..nie wiem co byłoby skuteczne, ale warto się nad tym zastanowić, by wszyscy mieszkańcy J. mogli spać przy otwartym oknie bez względu na porę roku.
      • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 21:43
       Pani/Panie gaba29 proszę uważać z szkalowaniem innych, nazywając ich ,,kopciuchami". Nowe domy to opalane mogą być wszystkim, chyba, że jest mpzp , który określa źródło ciepła, ale w Józku jedynie 35% terenu ma plany, reszta nie i tam nie ma zakazów.
       Jak macie takie problemy z czystością powietrza w Józku, to z jozefowem512 to możecie zmienić miejsce zamieszkania, na Warszawę tak czystą, albo Otwock. wink
       • gaba29 Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 21:55
        Łał, głos w dyskusji "jak się nie podoba to można się wynieść" godny co najmniej doktora. Pisząc o"kopciuchach" miałam na myśli budynki i nie sądzę by było można mówić tu o szkalowaniu. Zamiast się obrażać, proszę się zastanowić co można zrobić by domów opalanych węglem było mniej, co skłoniłoby Pana do wymiany pieca?
        • feelek Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 00:02
         no tu Gabie przyxnajr racje
         czysty misunderstunding
         poniosllo Sapla, bo i dyskusja tutejsxa nieprzyjemna sie troche zrobila
         ale co ja tu na adwokata sie najmuje?
         Ja w kazdym razie ani chwile nie pomyslalem czytajac, ze "kopciuch" to bylo o wladcicielach a o tych przestarzalych piecach...
         relax koledzy internauci, relax
        • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 10:55
         Dobra, przyznaje poniosło mnie i przepraszam z tą przeprowadzką, ale jako człowiek konkretny lubię rozmawiać o sprecyzowanym temacie i jeżeli jest to problem, taki jak zanieczyszczone powietrze chciałbym aby w dyskusji pojawiły się pomysły na rozwiązanie problemu. Pomysł noszenia masek, który zaproponował jozefow512 (nb mój adwersarz) nie wydaje mi się trafny.
         Powtórzę to co już wcześniej pisałem w tej dyskusji:
         Uważam, że możliwe i prawdopodobne jest pewne zanieczyszczanie powietrza w Józku. Nie wiemy jednak jakie ono dokładnie jest. Przypuszczamy, że produkują te zanieczyszczenia piece węglowe, samochody, debile spalający w piecach i gdziekolwiek indziej śmiecie. No ale co z tego? Jakie mamy możliwości zmniejszyć to zanieczyszczenie? Co do debili, śmieciarzy co palą plastiki to niech w końcu weźmie się za nich policja i straż miejska. Co do samochodów to Volkswagenowi innym producentom najwyraźniej wierzyć nie wolno: wszystkie auta trują środowisko. Co z tym zrobić? Można edukować ludzi, można robić lepsze ścieżki rowerowe (z asfaltu, a nie źle ułożonej kostki), można robić objazdy dla rowerów pomiędzy krawężnikiem, a spowalniaczem na drogach etc. Ale to wszystko mogą robić władze, a nie mieszkańcy. Ja jeżdżę rowerem i jestem z tego dumny. Nie zatruwam środowiska, choć nie potępiam posiadaczy aut, bo do pracy, czy na zakupy trzeba jechać samochodem. Co do kotłowni węglowych, miałowych, tych na ekogroszek etc. Tutaj ruch należy do władz, może nie tylko gminnych, ale również i państwowych. Tylko, że nie może ich działanie ograniczyć się do ustanawiania zakazów. Trzeba dać tanią alternatywę ludziom: budować gazociągi (30% Józka nie ma gazu), dawać dofinansowania do prosumentu na poziomie 80% kosztów etc.
         • feelek Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 12:38
          nie mozna zapominac o pracy wlozonej dotad w rozw. problemu, oprocz:
          - masowego przejscia na gaz przy ogrzewaniu domow
          - rewolucji odbierania odpadow
          - poprawy istotnej oczyszczania powietrza z elektrowni i cieplowni weglowych (o 80%)
          doliczyc do tej listy nalezy wprowadzenie katalizatorow do aut ( pocz. l. 90)
          tego wszystkiego ww nie da sie pominac: wystarczy sobie przypomniec i zapytac: dlaczego jeszcze kilkanascie lat temu zima wszechogarniajace bylo takie czarne tluste bloto? Bo skladalo sie z piasku, wody i zanieczyszczen z:
          1. nieoczyszczonych spalin samochodowych,
          2.wielokrotnie wiekszej niz obecnie emisji z elektrowni, elektrocieplowni?
          Najlepiej obserwowac to ogladajac kroniki z lat 70, 80, 90...
          • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 15:33
           100% racji Feelek. Fajne podsumowanie. smile
          • jozefow512 Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 27.09.15, 11:17
           feelek napisał:

           > nie mozna zapominac o pracy wlozonej dotad w rozw. problemu, oprocz:
           > - masowego przejscia na gaz przy ogrzewaniu domow
           > - rewolucji odbierania odpadow
           > - poprawy istotnej oczyszczania powietrza z elektrowni i cieplowni weglowych (o
           > 80%)
           > doliczyc do tej listy nalezy wprowadzenie katalizatorow do aut ( pocz. l. 90)
           > tego wszystkiego ww nie da sie pominac: wystarczy sobie przypomniec i zapytac:
           > dlaczego jeszcze kilkanascie lat temu zima wszechogarniajace bylo takie czarne
           > tluste bloto? Bo skladalo sie z piasku, wody i zanieczyszczen z:
           > 1. nieoczyszczonych spalin samochodowych,
           > 2.wielokrotnie wiekszej niz obecnie emisji z elektrowni, elektrocieplowni?
           > Najlepiej obserwowac to ogladajac kroniki z lat 70, 80, 90...

           Zacytowałem całość, żeby nie ciąć.

           To, co piszesz nie ma żadnego znaczenie w przedmiocie niniejszej dyskusji. Pisanie, że "było gorzej" niewiele zmienia.

           Fakty są następujące:

           1. Mamy w Polsce najgorszej jakości powietrze w Unii Europejskiej (patrz raport NIK).
           2. W Józefowie są przekraczane normy zanieczyszczenia co najmniej pyłami PM10, benzo(a)pirenu oraz NOx. Przekroczone są normy średnich zawartości tych substancji oraz przekroczona jest liczba dopuszczalnych dni z przekroczeniem.

           To oznacza, że bez względu na to, co do tej pory zrobiono - wciąż jeszcze nie jest dobrze.
       • jozefow512 Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 25.09.15, 22:19
        sapl napisał:

        > Pani/Panie gaba29 proszę uważać z szkalowaniem innych, nazywając ich ,,kopciuch
        > ami".

        Chwaliłeś się, że masz "certyfikowany" węgiel.

        Powiesz wreszcie:
        1. Jaką zawartość siarki i pyłów ma twój certyfikowany węgiel?
        2. Jaką klasę ma twój kocioł?

        > Jak macie takie problemy z czystością powietrza w Józku, to z jozefowem512 to
        > możecie zmienić miejsce zamieszkania, na Warszawę tak czystą, albo Otwock. wink

        Parafrazując: jak się nie podoba to wyp....

        Czy to chciałeś napisać?
        • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 11:02
         Szanowny mój drogi oponencie, najczcigodniejszy panie jozefow512,
         węgiel spalam certyfikowany z jak najmniejszą ilością siarki, zwracam na to uwagę przy przeglądaniu specyfikacji i zamawianiu.
         Kocioł mam firmy w miarę nowy, firmy SEKO - klasa dobra. Na jesieni jednak palę wyłącznie drewnem (głównie brzozą i sosną), w miesiącach od II poł.XI do III ew. IV palę węglem i drzewem.
         Pozdrawiam,
         Sapl
         • feelek Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 12:49
          zdaje sie, ze juz o tym kolega pisales...
          • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 26.09.15, 15:34
           Pisałem, ale inkwizycja w postaci jozefow512, wzywała mnie do zwierzeń po raz kolejny. wink
           • kokosowy_wiorek Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 27.09.15, 13:52
            Spaliny to nie jedyny problem psujący powietrze w Józku. Dzisiaj rano wchodząc do lasu (po wschodniej stronie torów, idąc od ulicy Matejki w kierunku Wiązowskiej) natrafiłem na piękną, metrową "kupę" eternitu, pylącą na lewo i prawo rakotwórczym azbestem. Zresztą w samym Józefowie jest nadal sporo domów pokrytych tym dziadostwem m.in. dachy dwóch domów w moim otoczeniu sad Z tego co wyczytałem, taki kilkudziesięcioletni dach, wystawiony na działania atmosferyczny wydziela tysiące mikroskopijnych włókien azbestu, który po dostaniu się do płuc mogą wywoływać nowotwory i inne choroby układu oddechowego.
            • sapl Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 27.09.15, 19:14
             Chyba wiem o którą kupę eternitu chodzi, była już zgłaszana, ale nikt nic nie zrobił.
         • jozefow512 Re: Powietrze w Józefowie - podsumowanie 27.09.15, 11:12
          sapl napisał:

          > Szanowny mój drogi oponencie, najczcigodniejszy panie jozefow512,
          > węgiel spalam certyfikowany z jak najmniejszą ilością siarki, zwracam na to uwa
          > gę przy przeglądaniu specyfikacji i zamawianiu.

          Zdaję sobie sprawę, że jesteś świadomym konsumentem.

          Jednak wciąż nie odpowiedziałeś mi na pytanie: jaka jest zawartość siarki, popiołów i innych szkodliwych związków w węglu, który kupujesz.

          > Kocioł mam firmy w miarę nowy, firmy SEKO - klasa dobra.

          Nie ma takiej klasy "klasa dobra".

          Chciałem zwrócić uwagę, że nawet tak bardzo świadomy użytkownik kotła węglowego jak sapl ma problem z tym, aby posiadać wysokiej klasy kocioł węglowy oraz kupić w Polsce węgiel, który jest dobry. Po prostu polski węgiel jest fatalny a klient indywidualny jest dobrym źródłem kasy dla kopalń. I gdyby wprowadzić normy dla pieców i węgla to polskie kopalnie nie miałyby gdzie opchnąć odpadów produkcji węgla (miały i muły) oraz węgla niskiej jakości z dużą zawartością siarki i popiołów (np. tzw. ekogroszek).
  • kug777 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 26.09.15, 15:17
   Dyskusja przydługa, chociaż pożyteczna. Przypominam, ze podobna dyskusja odbyła się wiosną(?) tego roku. Napisałem tu wtedy Państwu wynik moich konsultacji ze Świerkiem dot. ruchomej stacji badania powietrza. Co mierzy, za ile itp. Myślę, że jest to do odszukania w wątkach forum. Sugerowałem, aby ktoś z Państwa, zbliżony do UM tym się zajął.
   A teraz jesteśmy w punkcie wyjścia. Bez danych wyjściowych o zanieczyszczeniu J. dyskusja nie ma sensu.
   Tak ogólnie o węglu. Przykład Niemiec. Poza aferą " das Auto - der Schwindel", przeczytałem, że 24bm. otwarto w Mannheim największy w Niemczech blok węglowy , 950 Mw ( Frankfurter Allg. Zeitung). Czyli, że węglem można palić, ale nie w piecach.
   • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 26.09.15, 15:39
    Masz rację kug777, ja też od początku tej dyskusji postuluje wciąż o przeprowadzenie badań przez cały rok w 5 miejscach w Józku:
    1) przy MOK;
    2)Rycice;
    3)Michalin wschodni;
    4)Jarosław i/lub ew. Dębinka;
    5)Błota.
    Może w końcu ktoś badania przeprowadzi, tylko trzeba na to kasy, a o taką trudno teraz w Józku. Dochody majątkowe spadają: działki się nie sprzedają, a inwestycje robić trzeba. Można pozyskać jedynie jakąś kasę z zewnątrz, ale nie wiem czy dają.
    Miasto już coś robi: jozefow.pl/page/1056,plan-gospodarki-niskoemisyjnej-.html
    • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 26.09.15, 16:02
     robi czy nie robi... to nasze miasto cos?
     "ankietyzacja" kuleje .
     Nie, nie czepiam sie ale w koncu nie wiem czy cos bedzie z tego calego naszego prosumenctwa ( czy moze konsucenstwa wink )
   • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 26.09.15, 15:57
    b. wazne, co Kug napsal:
    nie dajmy sie wrobic, zeby poprzez jaki lobbing wyeliminowac wegiel ze sposobow pizyskiw. energii. Ten lobbing jest az nadto widoczny i wrecz podszyty tupetem: sie bierze i sie wykorzystuje szlachetne skadinad intencje wielu do ochrony przyrody, powietrza bla, bla, bla... gdy tym czasem jest to nic innego jak chec wyeliminowania konkurencji. Czy nie jest naszym najnaturalniejszym interesem aby pozyskiwavc energie w oparciu takze o wegiel, ktorego mamy tak na 300 lat? Co pozostaje zrobic, gdy jest problem z nadmierna emisja CO2, emisja pylow....? Tyle sie mowi o tzw. nakladach na postep technologiczny. Czemu jak juz czego szukac, jakiego technologicznego przelomu to nie mialby to byc przelom w otrzymywaniu czystej energii na bazie wegla? Podobnie do energetyki jadrowej: jestesmy u progu tej energii prod. nie na bazie plutonu a pozbawionego probl. z odpadami, promieniotworczoscia toru.
    Tylko czym wtedy zajma sie bojownicy o ekologie?
    I don't care
    • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 11:40
     Znów 100% racji Feelek.
     Szanowany jozefow512 specyfikacji technicznej mojego kotła, wraz z wszystkimi paramentami nie będę umieszczał tu na forum. Specyfikację węgla można znaleźć na stronie JSW.
     Węgiel to przeszłość, teraźniejszość, przyszłość.
     • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 12:27
      sapl napisał:

      > Szanowany jozefow512 specyfikacji technicznej mojego kotła, wraz z wszystkimi p
      > aramentami nie będę umieszczał tu na forum.

      Nie umieszczaj. Podaj tylko klasę kotła.

      > Specyfikację węgla można znaleźć na stronie JSW.

      Podasz nazwę? JSW sprzedaje kilka gatunków węgla.
     • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 13:05
      daj juz spokoj Sapl bo wpedzasz sie w jakies smieszne poczucie winy jako uzytkownik weglowej energii
      do tego tez ma to zmierzac i wcale nie jest to do smiechu: do calkowitego wyeliminowania wegla z naszej rzeczywistosci, wbrew najoczywistszym naszym interesom.
      To nie smieszne, to straszne.
      Czy przesadzam? "Zaangazowana ekologicznie" kuzynka ze Szwajcarii zapytala w rozmowie przy obiedzie ( jak by nie bylo innych tematow) o to kiedy Polska zrezygnuje z wegla.
    • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 12:26
     feelek napisał:

     > Czy nie jest naszym najnaturalniejszym interesem aby pozyskiwavc energie w oparciu takze o
     > wegiel, ktorego mamy tak na 300 lat?

     1. Pisząc o 300 latach miałeś na myśli zasoby, czy rezerwy węgla (resources/reserves)? To są dwie drastycznie różne rzeczy:

     zasoby (resources) to te, które nie mogą być wydobywane z powodów technologicznych i/lub ekonomicznych, jak też nieudokumentowane w stopniu wystarczającym, lecz możliwe do wydobycia w przyszłości.

     rezerwy (reserves) to udokumentowane zasoby możliwe do ekonomicznie uzasadnionej eksploatacji przy obecnych cenach i zastosowaniu znanych technologii

     Wg raportu BP mamy 0,6% światowych rezerw węgla. To jest ok. 5 400 mln ton węgla. Dopłacamy (i będziemy jeszcze do tego dopłacać długie lata). Tego węgla (z dopłatami) starczy może na 50-60 lat - jeśli dalej zgodzimy się na tak ogromne dopłaty i koszty zewnętrzne. Gdzie tu 300 lat?


     2. Dalsze trwanie przy węglu to interes tych, którzy sprzedają nam węgiel. To w ich (patrz feelek na wschód) interesie jest utrzymywanie w Polsce przekonania o tym, że węgla mamy niesamowicie dużo.

     Na koniec jeszcze publikacja Głównego Geologa Kraju z lat 90.
     www.argoxee.com.pl/obrazki/newsy/zmierzch_wegla_kamiennego.pdf
     Niestety twoje wpisy dobrze ilustrują prawo Brandoliniego. Tyle bullshitu, który w tym wątku wsadziłeś przekracza moje możliwości wskazywania kolejnych błędów, kłamstw, przekłamań, niedpowiedzeń, przesądów wraz z dokumentowaniem.

     Dlatego też następnym razem zanim coś napiszesz to poszukaj źródła swoich rewelacji i je tutaj zacytuj.

   • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 12:30
    kug777 napisał:

    > Tak ogólnie o węglu. Przykład Niemiec

    No dobrze. A jakie są parametry powietrza w niemieckich miastach, bo to mnie głównie interesuje.

    Są lepsze, czy gorsze niż w Polsce?
    Czy niemieckie miasteczka mają lepsze, czy gorsze powietrze niż w Józefowie?
    • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 19:15
     Jozefow512 daj już spokój z tą fobią przeciwko węglowi etc. Dobrze radzę. smile
     • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 20:42
      sapl napisał:

      > Jozefow512 daj już spokój z tą fobią przeciwko węglowi etc. Dobrze radzę. smile

      Brzmi jak groźba.

      1. Nie mam nic przeciwko węglowi. To ty i Feelek ciągle zmieniacie temat na węgiel.
      2. To Ty chciałeś coś zmieniać z węglem - ja się pogodziłem z tym, że powietrze w Józefowie jest fatalnej jakości i tylko zastanawiam się, jak chronić się przed tym trującym powietrzem.
      3. Zwróć uwagę, że pytam - jaką maskę przeciwypyłową kupić, a nie jak poprawić jakość powietrza.

      No to może (po Waszych z Feelkiem dużych dygresjach) - masz jakieś propozycje w kwestii masek?
      • sapl Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 27.09.15, 21:42
       To nie groźba. Ja nikomu jeszcze niczym nie groziłem w życiu. smile
       1. No przestań jozefow512 miałeś dużo argumentów przeciwko węglowi.
       2. Powietrze jest według mnie dostatecznie dobre, przynajmniej lepsze, niż było kiedyś.
       3. Proponuje zakup kilku masek: do chodzenia po podwórku, do pracy, do domu, do spania, do jazdy motorem i rowerem, do biegania, a może i do innych aktywności fizycznych.... Oczywiście to żart. ha,ha,ha smile Tyle w temacie powietrza, masek, węgla etc. Nie zamierzam już uczestniczyć w tej jałowej dyskusji. Pozdrawiam. Sapl smile
  • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 15.12.16, 17:22
   Pojawił się artykuł na temat masek.   zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/56,148462,21097096,regularnie-wdychany-smog-zabija-wiec-ludzie-zaczynaja-je,,1.html#BoxSpecPrze
   Przegląd najpopularniejszych masek antysmogowych:

   Respro - to najpopularniejsze maski wśród rowerzystów i biegaczy. Producent chwali się idealnym dopasowaniem, szybkim odprowadzaniem wilgoci oraz tym, że maski tylko w niewielkim stopniu utrudniają oddychanie. Większość modeli posiada wymienny filtr HEPA-type z warstwą węgla aktywnego. Minusem jest wysoka cena. Najtańsza maska Respro kosztuje ok. 120 zł, najdroższa - ponad 300 zł.

   Vog Masks - według producenta maski zatrzymują bakterie i wszelkiego rodzaju mikrocząsteczki wielkości 0,097 mikrometra na poziomie 99,9 proc. skuteczności filtracji. Maski dostępne są w bardzo zróżnicowanych kolorach i wzorach. Niestety, filtry w tych maskach są niewymienne. Cena - od 130 do 150 zł.

   Totobobo - maseczki o bardzo minimalistycznym wyglądzie. Sprzedawane w jednym uniwersalnym rozmiarze, mocowane na głowie za pomocą gumki. Wymienne filtry chronią przed zanieczyszczeniem pyłem PM 2,5 do rozmiaru 0,3 mikrometra. Nie posiadają jednak filtra z węglem aktywnym. Cena - między 90 a 100 zł.

   RZ Mask - maski produkowane z myślą o motocyklistach, jednak w Polsce lubiane przez rowerzystów. Zgodnie z zapewnieniami producenta filtr powinien chronić przed najdrobniejszymi pyłami, nawet poniżej 1 mikrometra.Dostępna w trzech rozmiarach, neoprenowa, zapinana z tyłu głowy na rzep, z wymiennym filtrem. Kusi również cena - 125 zł.

   EMaska - dzięki wymiennemu filtrowi węglowemu PM 2.5 N(95) zapewnia ochronę przed smogiem, alergenami, jak i innymi zanieczyszczeniami w powietrzu. Duży wybór pod względem kolorów. Cena - między 100 a 120 zł.

   [...]   Najwięcej sklepów stacjonarnych oferujących maski antysmogowe znajduje się w Krakowie, jednak prowadzą one również sprzedaż internetową. Największy wybór oferują sklepy:

   antysmogowe.pl

   abcmaski.pl

   Maski znajdziemy również w internetowych i stacjonarnych sklepach sportowych, m.in.:
   sporto.com.pl

   sklepbiegacza.pl

   rowerystylowe.pl
   • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 15.12.16, 18:00
    to interesujące,

    a co mówią lekarze?
    • surmia Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.12.16, 10:08
     Lekarze bardzo zalecają noszenie masek.
     Szczególnie biegaczom, czy innym osobom aktywnym fizycznie, w miejscach, gdzie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza.
     • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.12.16, 18:46
      o to pytałem, o to to.
      dzięki, bo nigdzie nie znalazłem nic na ten temat, jakichś zdjęć z człowiekiem w maseczce na Marszałkowskiej czy coś...
      od zawsze, odkąd pamiętam maseczka na twarzy to immanentny(sic!) obrazek kojarzący mi się z Chinami. Kojarzący mi się odkąd pamiętam, od gdzieś tak 1970, gdy dominującym obrazkiem z Placu Tienanmen były miliony postaci na rowerach, a samochód był tam 1 i należał do Mao (i wogle aut tam byo mao). Chińczycy nie nosili tych kretyńskich maseczek ze względu na smog, bynajmniej, wtedy. To miało swój sens, oni robili to i robią nadal (chyba od pokoleń) z uwagi na wirusy grypy i inne przenoszone drogą kropelkową. Jak się tak zastanowić, dojść można do wniosku, jak mój, prywatny: nie będę robił z siebie idioty, bo niby mogę złapać bakcyla (co bym nie robił i tak raz do roku jakąś grypę złapię).

      PS.
      Btw. widział kto kogokolwiek kiedykolwiek w J. w tej masecce?
      A w WAW?
      Mi nie było dane, póki co.
      Czyli wielkie (ponad 100 wpisów) "Wiele hałasu o nic"
      uprzedzając nick Jozefow512: to nie ja, to Szekspir
      • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.12.16, 20:38
       feelek napisał:

       > Btw. widział kto kogokolwiek kiedykolwiek w J. w tej masecce?
       > A w WAW?

       Tak. Wśród rowerzystów jadących do i wracających z pracy.

       > Mi nie było dane, póki co.

       Może kiedyś wyjdziesz z domu i zobaczysz.
       • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.12.16, 21:34
        byłem w:
        A, AL, B, , BG, BA, CH, CRO, CZ, D, DK, E, FL, GR, HUN, I, IN, LT, MNG, MA, P, RO, RU, S, SK, SIN, SLO, TK, TA, UAE...
        daj znać jak odczytasz z 10 z tych nazw
        • jozefow512 Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 16.12.16, 22:12
         To może czas na spacer po Józefowie.

         Może wtedy poczujesz "świeże" powietrze?
         • feelek Re: Jaka maska do oddychania na jesień? 17.12.16, 02:16
          a z psem można- li?
          bo chodzę
          i jest

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka