Dodaj do ulubionych

Otwocki beton - przebudowa centrum Otwocka

23.08.19, 13:24
Tym razem Otwock. Chciałbym pokazać pewien sposób myślenia (który niestety pokutuje też w Józefowie), w którym miasto to samochody.

Nie. Miasto to ludzie!

Ten sposób myślenia to także pisanie o "ścieżkach rowerowych" zamiast "dróg rowerowych". Czyli rowery służą do "spacerowania" po "ścieżkach" a nie "komunikacji" po "drogach". Turystyka zamiast komunikacji.

Dzisiaj centrum Otwocka to fatalne miejsce dla rowerów. Najgorsze jest wpychanie rowerzystów na chodnik z pieszymi. Dużo lepiej jest na południe od centrum. Na północ, od strony Józefowa jest znacznie gorzej (Kołłątaja to masakra dla rowerów, JPII jest mało uczęszczana, więc w miarę dobrze jeździ się jezdnia - teraz po otwarciu Majowej i przebicia do mostu będzie gorzej).


linia.com.pl/2019/08/23/plany-na-nowe-centrum/

Dwa nowe ronda, chodniki z kostki granitowej, nowe krawężniki, połączenie ścieżek rowerowych, ozdobne lampy i przede wszystkim dużo zieleni, także w pasie drogowym. Tak według władz Otwocka ma wyglądać po przebudowie ulica Powstańców Warszawy. Na realizację pierwszego etapu prac, który ma wystartować jeszcze w tym roku, przeznaczono 700 tys. zł.


[....]

Radni wprawdzie jednogłośnie poparli przedstawioną przez Jarosława Margielskiego koncepcję przebudowy centrum miasta, ale zgłaszali również uwagi. Ireneusz Wojtasik stwierdził, że w przypadku likwidacji sygnalizacji świetlnej wszystkie samochody będą przepuszczać pieszych, co spowolni ruch. Dlatego może jednak przydałyby się światła do regulacji przejścia dla pieszych – proponował radny.

– Przeanalizujemy to pod tym kątem, można odsunąć przejście od ronda i wprowadzić światła wzbudzeniowe – odpowiedział radnemu prezydent.
Przemysław Bogusz zapytał o przebieg ścieżek rowerowych w centrum. Zaproponował aby przy okazji przebudowy dokończyć tą w ul. Andriollego, która kończy się na wysokości sklepu PSS „Społem”. Jarosław Margielski wyjaśnił, że ciąg dla rowerów ma być poprowadzony przez Skwer Niepodległości tak aby połączył się ze ścieżką w ul. Staszica.

Radny Andrzej Gurdziel upomniał się o stojaki dla rowerów i nie sypanie zimą soli w centrum, co ma uchronić zieleń przed zniszczeniem. Dariusz Piętka z kolei zasugerował wprowadzenie ograniczenia tonażu samochodów wjeżdżających do centrum miasta, aby nie było ono tranzytem dla tirów, co, jak przyznał prezydent, ma być wprowadzone.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka