Dodaj do ulubionych

Coraz częstsze susze w Polsce - naukowo

25.05.20, 21:54
Polecam wszystkim zainteresowanym artykuł na portalu Nauka o klimacie. W artykule jest na poziomie popularnym wyjaśnione co i jak jest z tą suszą, np. dlaczego mamy coraz częstsze susze w Polsce, mimo, że nie pada mniej deszczu (nawet sumarycznie trochę więcej).

naukaoklimacie.pl/aktualnosci/coraz-czestsze-susze-w-polsce-konsekwencja-zmiany-klimatu-i-dzialan-anty-adaptacyjnych-417
Polacy przyzwyczaili się do myślenia, że problemy z brakiem wody to coś, co dotyczy Sahelu, Bliskiego Wschodu, Indii czy Australii, ale nie naszego kraju. Teraz budzimy się w niemiłej rzeczywistości, w której susze stają się nową normalnością, ze wszystkimi tego konsekwencjami dla rolnictwa, lasów, chłodzenia elektrowni a nawet dostępności wody w kranach. W wielu regionach kraju deficyt opadów w sezonie wegetacyjnym stał się nową normą. Zaczyna ubywać wody w rzekach (susza hydrologiczna), w glebie (susza rolnicza) oraz w formacjach wodonośnych (susza hydrogeologiczna). To rezultat zarówno globalnej zmiany klimatu jak i naszych własnych działań anty-adaptacyjnych. Analizujemy temat.
Obserwuj wątek
   • jozefow512 Re: Coraz częstsze susze w Polsce - naukowo 26.05.20, 16:40
    feelek napisał:

    > Ale jeśli w tytule jest "naukowo" to poprosimy jakiegoś naukowca.

    Na samym dole artykułu masz autora oraz osoby konsultujące merytorycznie treść artykułu, do którego link zamieściłem.

    naukaoklimacie.pl/aktualnosci/coraz-czestsze-susze-w-polsce-konsekwencja-zmiany-klimatu-i-dzialan-anty-adaptacyjnych-417
    Marcin Popkiewicz

    Podziękowania za konsultacje merytoryczne dla: prof. Zbigniew Kundzewicz, prof. Zbigniew Karaczun, prof. Wiktor Kotowski, dr Przemysław Nawrocki, dr Andrzej Mikulski, dr Sebastian Szklarek (Świat wody), Ryszard Gajewski (Wody Gdańskie); za przygotowanie danych dla: Piotr Djaków (Meteomodel.pl)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka