Dodaj do ulubionych

Śmieci w górę, warto kompostować

23.06.20, 15:10
Śmieci w górę. Rząd wprowadził wyższe opłaty za składowanie odpadów, bo to jedyny pomysł jaki mieli, by zmusić ludzi do sortowania. Reszta ma się zrobić sama , tzn. nagle mają się zbudować same z siebie sortownie, producenci w ten sposób mają używać mniej materiałów, które trzeba potem wyrzucać, ludzie mają generować mniej śmieci, itd. itp.

Nie wiem, jak to zmniejszy liczbę odpadów (nie znam statystyk w Józefowie). Przydałaby się jakaś powiatowa kompostownia (przynajmniej ten strumień śmieci byłby do ogarnięcia). Teraz specjalnie dopłacamy za odpady zielone, mimo, że gdyby były kompostowane, to powinny wpływać na zmniejszenie opłat.

Miasto namawia na kompostowanie odpadów kuchennych, ale w porównaniu z zielonymi, to chyba ich nie ma tak dużo. Z kolei kompostowanie liści i innych zielonych jest trudniejsze niż odpadów kuchennych (jest ich dużo więcej w krótkim okresie i trzeba je gdzieś złożyć).

www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=3239
Decyzją Rady Miasta od lipca stawki opłaty za gospodarowanie odpadami w Józefowie zostają po raz kolejny podniesione. Podwyżka jest konsekwencją wysokich faktur, wystawianych miastu przez firmę za każdy kilogram odebranych odpadów.Nowa stawka to 36,38 zł za osobę miesięcznie (wzrost o 2,52 zł). Wprowadzone zostało również zwolnienie z części opłaty dla mieszkańców kompostujących we własnych przydomowych kompostownikach odpady kuchenne i zielone – miesięcznie o 1,50 zł mniej od każdej osoby.Schemat opłat za gospodarkę odpadami jest następujący: firma odbierająca i zagospodarowująca odpady z Józefowa wystawia co miesiąc fakturę na podstawie tonażu wszystkich odebranych odpadów. Kwota faktury oraz innych kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami dzielona jest przez liczbę osób zgłoszonych w deklaracjach odpadowych.Zgodnie z obowiązującym prawem system powinien się bilansować, tzn. to, co wpłacają mieszkańcy powinno w pełni pokrywać wszystkie koszty jego funkcjonowania. Z drugiej strony, istnieje prawny limit stawki, jaka może być pobierana od mieszkańców za opłaty (uzależniony od dochodu rozporządzalnego ogłaszanego co rok przez GUS). Do niedawna wynosił 33,86 zł, a obecnie 36,38 zł.Po drastycznych podwyżkach cen za odpady, które rozpoczęły się w całej Polsce na początku zeszłego roku, systemowi daleko jest do zbilansowania. Realny miesięczny koszt odbioru i zagospodarowania odpadów w Józefowie jest obecnie kilkaset tysięcy zł wyższy niż opłaty za odpady wpływające od mieszkańców. W skali całego roku jest to bardzo poważne obciążenie dla miejskiego budżetu - w tym roku miasto musi dołożyć do sytemu około 3,7 mln zł. Dla porównania – budowa Miasteczka Ruchu Drogowego kosztowała ok. 700 tys zł, modernizacja skweru im. św. Jana Pawła II - 2 mln zł, a budowa 1 mb nawierzchni asfaltowej kosztuje ok. 1 tys. zł.
Obserwuj wątek
  • wrotek0 Re: Śmieci w górę, warto kompostować 23.06.20, 15:24
   Zielone też się da kompostować, choć nie wszystkie. Np problemem są chwasty z zawiązanymi już nasionami czy wykłoszona trawa. I części roślin porażone przez patogeny. Gałęzie itp. powinny być zrębkowane i zostać na posesji pod krzewami / bylinami. Tylko nie wiem, czy ktoś w sensownej cenie taką usługę wykona.
   • jozefow512 Re: Śmieci w górę, warto kompostować 24.06.20, 14:05
    Masz rację. Kompostowanie wszystkich zielonych może być problematyczne.

    Do wymienionych przez Ciebie dorzucę prozaiczny problem z liśćmi - nie przybywa ich systematycznie, tylko są raz do roku, za to od razu w hurtowych ilościach (oczywiście, jeśli ktoś ma drzewa liściaste na działce). Z kolei igliwie jest dość oporne w kompostowaniu i daje kwaśny kompost.

    Pamiętam za to, że miasto podawało jakieś ogromne liczby odpadów zielonych, które produkujemy.

    Za to kuchenne u mnie w kompostowniku "znikają" przerabiane m.in. przez dżdżownice. Dorzucam, a kompostu przybywa bardzo mało. Za to dżdżownic, ślimaków i innych jest całkiem sporo.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka