Dodaj do ulubionych

Sezon smogowy 2020/21 otwarty

12.09.20, 19:46
Biorąc pod uwagę smród jaki jest wieczorami w Józefowie oraz przekroczone normy można przyjąć, że rozpoczęliśmy kolejny smogowy sezon.
Obserwuj wątek
   • jozefow512 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 15.09.20, 19:55
    feelek napisał:

    > W Józefowie, gdzie mieszkam, nie ma smrodu.
    [...]
    > My nie rozpoczęliśmy i nie zamierzamy rozpocząć.

    Powinniście towarzyszu jeszcze dodać za klasykiem:

    "I to nieprawda, że dach nad łóżkami przeciekał, zresztą prawie w ogóle nie padało"

    W Józefowie sytuacja wygląda tak (19:00 więc to początek):


     • jozefow512 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 15.09.20, 22:18
      feelek napisał:

      > Jeśli pan jest towarzyszem to tym bardziej współczuję.

      A teraz już nie piszesz o sobie MY i nie zwracasz się do innych WY.

      LOL.

      Rzuciłem okiem na mapkę i widać, że (przynajmniej dzisiaj) zachodni Józefów śmierdzi bardziej niż wschodni.

      Dzisiaj nie będzie wiało, więc nad ranem może być syfiasto. Jutro będzie trochę wiało, więc może wywieje zanieczyszczenia. Potem ochłodzenie ...

      • guara2 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 16.09.20, 06:51
       To jak to w końcu jest? Od wielu lat prowadzisz tutaj krucjatę, dzielnie wygrywając wszelkie dysputy przy pomocy tabelek, wykresów i wyników badań, a w Józefowie w kwestii smogu nadal nic się nie zmieniło? Zmieniasz świat bracie, gratulacje!
       • jozefow512 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 16.09.20, 14:53
        guara2 napisał(a):

        > To jak to w końcu jest? Od wielu lat prowadzisz tutaj krucjatę, dzielnie wygryw
        > ając wszelkie dysputy przy pomocy tabelek, wykresów i wyników badań,

        Nie prowadzę krucjaty, nie wygrywam żadnych dysput.

        Podaję fakty i dane. Wcale nie po to, by wygrywać.

        > a w Józefowie w kwestii smogu nadal nic się nie zmieniło?

        A dlaczego uważasz, że nic się nie zmieniło w Józefowie?

        Dużo się zmieniło, ale jeszcze dużo przed nami.

        > Zmieniasz świat bracie, gratulacje!

        Dzięki. Ja nie zmieniam, to w Józefowie się zmienia.
      • feelek Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 16.09.20, 14:36
       Jozefow ileś tam (12.9.2020, godz.: 19.46, ten tu wątek): "...rozpoczęliŚMY ... smogowy sezon..."
       15.9.2020, godz. 22.18: " ....już nie piszesz o sobie my..."

       Ale pan panie Józefów_ileś robisz to nadal?
       Ale z pana Józefów_ileś gupek ( nie mylić z głupek, to byłoby zbyt łagodne)
  • cinqueterre Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 15.09.20, 09:49
   A ja jestem ciekaw, czy program ochrony powietrza (POP) uchwalony niedawno przez sejmik województwa mazowieckiego będzie wyłącznie fikcją, czy jednak będzie egzekwowany. Bo jakoś nie widzę tego, aby zwykły śmiertelnik, przed zapaleniem kominka śledził w internecie poziom PM 10.
   • jozefow512 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 15.09.20, 20:01
    Z egzekwowaniem przepisów może być problem. Śledzenie poziomu PM10 to jeden problem. Ważniejszym jest to, że nie za bardzo ma jak egzekwować ten przepis. Zapewne musiałby to być przepis rangi ustawy pozwalający strażnikom na nakładanie mandatów.

    Uchwała została uchwalona, ale nie wiem, czy wojewoda ją już klepnął i stała się obowiązująca. Jakoś nie znalazłem jeszcze samego tekstu.

    www.rp.pl/Ochrona-srodowiska/309109920-Wojciech-Tumidalski-Romantycznie-ale-bez-kominka.html

    "Prawo jest szanowane, gdy jest skuteczne. A z egzekucją przepisów może być problem, bo o ile w miastach mandaty za palenie w kominkach mogą wlepiać strażnicy miejscy, o tyle w gminach, gdzie straży nie ma, takie prawo przysługuje tylko urzędnikowi w asyście policji i trudno zakładać, że samorządowcy pod rękę z mundurowymi z radością przystąpią do penetracji osiedli w poszukiwaniu nielegalnych palenisk. A lekceważenie przepisów może doprowadzić do ich ośmieszenia. To by zniweczyło ten słuszny pomysł."
   • jozefow512 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 25.09.20, 10:48
    cinqueterre napisał:

    > A ja jestem ciekaw, czy [url=https://www.rp.pl/Ochrona-srodowiska/309109921-Smo
    > g-zakaz-palenia-w-kominkach-na-Mazowszu.html]program ochrony powietrza (POP)[/u
    > rl] uchwalony niedawno przez sejmik województwa mazowieckiego będzie wyłącznie
    > fikcją, czy jednak będzie egzekwowany. Bo jakoś nie widzę tego, aby zwykły śmie
    > rtelnik, przed zapaleniem kominka śledził w internecie poziom PM 10.

    Też się zastanawiałem, jak to będzie zrealizowane.

    Artykuł w Linii wyjaśnia co nieco.
    linia.com.pl/2020/09/24/nie-wolno-palic-w-kominkach1/
    "Najważniejszym celem wprowadzenia programu jest zmniejszenie ilości substancji szkodliwych w powietrzu, a przez to kompleksowa poprawa jego jakości. Aby to osiągnąć, niezbędne jest ograniczenie pyłu PM10 o 44 proc., PM2,5 – o 57 proc., benzo(a)pirenu aż o 69 proc., a ditlenku azotu o 27 proc."

    "Mieszkańcy Mazowsza będą musieli przyzwyczaić się także do nowego przepisu, który zakazuje im palenia w kominkach w tzw. dni smogowe. Jak pokazały badania jakości powietrza prowadzone w Podkowie Leśnej przez Instytut Chemii Fizycznej PAN i Instytut Ochrony Środowiska, kominki odpowiadają tam za 50-70 proc. smogu w sezonie grzewczym. To dowodzi, że nie tylko spalanie węgla może być przyczyną dużego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego zabrania się używania kominków, gdy zanieczyszczenie pyłem PM10 przekroczy dopuszczalną wartość 50 mikrogramów na metr sześcienny. Zakaz nie będzie obowiązywać, gdy jakość powietrza będzie lepsza oraz jeżeli kominek jest jedynym źródłem ciepła w domu. – Zakaz będzie obowiązywał po ogłoszeniu informacji przekazanej przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o ryzyku przekroczenia poziomów normatywnych substancji w powietrzu. Powiadomienia o ryzyku przekroczenia ogłaszane będą na stronach internetowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, samorządów powiatowych i gminnych, za pośrednictwem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), a gdy wystąpi ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego – za pośrednictwem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (SMS – alert RCB) – wyjaśnia Marta Milewska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

    Za złamanie zakazu, który wejdzie w życie na przełomie września i października, będą grozić kary finansowe. Tam, gdzie działa straż miejska, strażnicy będą mogli nakładać mandaty w wysokości do 500 zł lub kierować sprawy do sądu. W innych miejscowościach zajmują się tym urzędnicy w asyście policji. "
   • jozefow512 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 13.10.20, 09:49
    Program ochrony powietrza (POP) wszedł w życie.

    Uchwała jest tutaj: www.mazovia.pl/samorzad/sejmik/uchwaly-sejmiku/uchwala,4148,11520.html

    Informacje na stronie Józefowa:

    www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=3417

    Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił nowy Program Ochrony Powietrza (POP). Wśród zapisów znalazł się m.in. zakaz palenia w kominkach w dni, w których przekroczone są dopuszczalne normy pyłów zawieszonych.    Nowe programy ochrony powietrza musiały zostać przyjęte przez wszystkie województwa w Polsce. To konsekwencja wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 lutego 2018 r. Polska jako kraj będący w czołówce jeżeli chodzi o emisję zanieczyszczeń w Europie została zobowiązana do podjęcia działań na rzecz poprawy jakości powietrza, w tym ograniczenia emisji pyłów PM10 i PM2,5 za które w dużej mierze odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli to, co wydobywa się z naszych kominów. Duży udział mają w tym nie tylko piece węglowe, ale również kominki.


    Wśród najważniejszych zapisów POP znalazły się m.in:

    - obowiązek przekazywania przez mieszkańców władzom miasta deklaracji o wymianie bądź instalacji dodatkowych źródeł ciepła, w przypadku, gdy wymiana jest realizowana bez pośrednictwa lub współfinansowania przez gminę;

    - realizacja działań krótkoterminowych poprzez m.in. zakaz używania kominków gdy poziom pyłów PM 10 przekroczy 50 mikrogramów/m3.) O przekroczeniu dozwolonych poziomów ma poinformować Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Komunikat będzie przekazywany mieszkańcom poprzez strony internetowe powiatów i gmin, Regionalny System Ostrzegania oraz alerty RCB. Zakaz nie będzie dotyczył nieruchomości, w których kominek jest jedynym źródłem ogrzewania;

    - zakaz używania dmuchaw do liści w dni, w które zostaną przekroczone dopuszczalne wartości pyłów wg zasad jw;

    Za złamanie zakazu będą grozić kary finansowe. Policja i straże miejskie będą mogły nakładać kary w wysokości do 500 zł lub kierować sprawy do sądu.

    - wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe (w Józefowie program wymiany kotłów działa już od dwóch lat. W tym czasie, korzystając z dofinansowania z budżetu miejskiego wymieniono już ok. 200 znajdujących się w naszym mieście kopciuchów. Ponadto miasto sukcesywnie wymienia stare piece w miejskich budynkach komunalnych na nowe ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Chcesz uzyskać informacje nt. dopłat do wymiany kotła na paliwo stałe - zadzwoń: 22 779 00 39);

    - nasadzenia zieleni (dla gmin w których wymiana kotłów nie przyniesie wymaganego skutku);

    - czyszczenie ulic na mokro (w Józefowie takie rozwiązanie jest już stosowane);

    - przeprowadzenie, do końca 2021 r. przez wszystkie gminy inwentaryzacji źródeł ciepła (w Józefowie prowadzony jest projekt ZONE. Do tej pory mieszkańcy przekazali informacje dot. ponad 10% nieruchomości w naszym mieście. Dziękujemy i gorąco zachęcamy do przeprowadzenia samodzielnej ewidencji. Ankieta i zasady dostępne są tutaj: jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=3194);

    - edukacja ekologiczna (józefowskie szkoły i przedszkola od dawna angażują uczniów w przedsięwzięcia wpisujące się w ochronę środowiska);

    - wzmożona kontrola przestrzegania zakazów uchwały antysmogowej – w tym zakazu spalania odpadów i pozostałości roślinnych (w okresie jesienno-zimowym kontrole palenisk stanowią największy odsetek interwencji straży miejskiej w Józefowie).


    Jeśli w Józefowie wymagania nie zostaną zrealizowane w określonym terminie, a wymienione nakazy i zakazy nie będą respektowane, wówczas prawne i finansowe konsekwencje mogą ponieść zarówno mieszkańcy jak i miasto.
  • jozefow512 Otwock! Smog większy niż w Warszawie 16.02.21, 22:14
   linia.com.pl/2021/02/16/smog-wiekszy-niz-w-stolicy-2/
   – Jeśli porównamy wykresy stężenia pyłów, zobaczymy, że charakterystyczne jest to, że najwyższe wartości występują w godzinach od 17 i później. Najwyższe stężenia obserwujemy o godzinach 18, 21 i 22. Na wykresie dokładnie widać, co jest przyczyną wysokich i podwyższonych stężeń pyłów w Otwocku. To wieczorne ogrzewanie domów, ludzie wracają z pracy i włączają piece – wyjaśnia Piotr Siergiej. Tę zależność widać też w Chotomowie, Nowym Dworze Mazowieckim i Brwinowie, gdzie pomiary również już się zakończyły. Na koniec akcji powstanie zbiorczy raport z tych badań.

   W tym samym czasie co w Otwocku pomiary były prowadzone w Nowym Dworze Mazowieckim. I wygląda na to, że tam powietrze jest lepsze niż u nas. – Najwyższe stężenie zanotowane przez nas w Otwocku wyniosło 151 mikrogramów. W Nowym Dworze nie było ono aż tak wysokie, mimo że pomiary prowadzono bez przerwy, bo nie było awarii. Najwyższe zanotowane stężenie wyniosło tam 129 mikrogramów. W Brwinowie odnotowaliśmy rekordowe stężenie, które sięgnęło ponad 300 mikrogramów – mówi rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
  • ghm2432 Re: Sezon smogowy 2020/21 otwarty 28.09.21, 04:35
   Wszem i wobec oświadczam, że sezon smogowy 2021/2022 jest otwarty! 4:30 rano, próba otwarcia okna i przewietrzenia domu nieudana - po 30 sekundach słodkawy zapach palonego plastiku/zasiarczonego węgla był już wszechobecny w pomieszczeniu. Miłego dnia!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka