Dodaj do ulubionych

Otwocki na liście czerwonych powiatów (COVID)

01.10.20, 11:25
Jeśli wierzyć temu, to znajdziemy się na liście czerwonych powiatów.
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26357809,projekt-rozporzadzenia-dot-stref-zoltej-i-czerwonej-na-liscie.html
Obserwuj wątek
  • jozefow512 Re: Otwocki na liście czerwonych powiatów (COVID) 02.10.20, 10:17
   Lista obostrzeń jest tutaj:

   www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

   W Linii więcej informacji na temat liczby zakażeń. Niestety nie jest to ognisko, tylko dużo pojedynczych przypadków.

   linia.com.pl/2020/10/01/powiat-otwocki-w-czerwonej-strefie-nowe-obostrzenia-dla-mieszkancow/

   Jednak sytuacja epidemiczna gwałtownie się pogorszyła, w ciągu ostatnich 14 dni otwocki sanepid odnotował ponad 187 przypadków wirusa. – W powiecie otwockim nie ma dużych ognisk takich jak np. to, które na początku września odnotowaliśmy w jednym z lokalnych przedsiębiorstw, gdzie wirusem zaraziło się 51 osób – tłumaczy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku. – Obecnie odnotowujemy dużą ilość pojedynczych przypadków wirusa, przede wszystkim w rodzinach, gdzie np. jedna osoba zarazi się koronawirusem od innego członka rodziny – wyjaśnia otwocki sanepid.   Co tydzień Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (czerwona i żółta strefa). – W powiecie otwockim mieszka 124 tys. osób. Jeśli liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni przekroczy 150, powiat zostaje objęty czerwoną strefą, w której panują dodatkowe obostrzenia. Obowiązują one do czasu, aż liczba zakażeń zacznie maleć – tłumaczy otwocki sanepid.
  • jozefow512 Większe restrykcje w strefie czerwonej? 05.10.20, 09:39
   Na razie jeszcze nie, ale coś chcą zmienić. Mam nadzieję, że spadniemy w rankingu do żółtej/niebieskiej albo w ogóle wypadniemy z listy.


   www.rp.pl/Bezpieczenstwo/310049924-Adam-Niedzielski-Moga-byc-wprowadzane-nowe-restrykcje-zwiazane-z-koronawirusem.html   Czy mamy się spodziewać kolejnego lockdownu? Zakażeń koronawirusem przybywa z dnia na dzień, podobnie jak powiatów w strefie żółtej i czerwonej, a od połowy października maseczka na wolnym powietrzu będzie obowiązywać także w strefie żółtej.

   Nie wykluczam scenariusza, że powiaty w strefie czerwonej będą odczuwać jeszcze bardziej dotkliwe obostrzenia, bo taka jest logika konstrukcji samych stref. [...]   Ale słowa wiceministra Waldemara Kraski, że miasta z dużą liczbą osób na kilometr kwadratowy obostrzenia odczują najbardziej, mogą niepokoić. Czy resort rozważa nowe restrykcje?

   Owszem, mogą one zostać wprowadzone. Obserwujemy tutaj m.in. narzędzia, jakie pojawiają się na arenie międzynarodowej. Tak było w przypadku naszej ostatniej decyzji, że wkrótce zamkniemy lokale gastronomiczne w strefie czerwonej po godz. 22. Ktoś zauważy, że mało kto jada o tej porze, ale o to właśnie chodzi. Wieczorami lokale gastronomiczne to często tzw. imprezownie. Okazuje się niejednokrotnie, że bary czy puby są wykorzystywane do obchodzenia zakazu działalności klubów i dyskotek – po godz. 22 puszcza się w nich muzykę i organizuje imprezę. Idzie jesień i biesiadowanie na wolnym powietrzu, gdzie ryzyko zakażenia jest mniejsze, nie będzie już możliwe. Klienci w naturalny sposób przeniosą się do lokalu, gdzie atmosfera sprzyja zakażaniu.
   REKLAMA

   Zapowiedź obostrzeń w dużych miastach niepokoi o tyle, że to tutaj skupia się większość pracodawców oferujących pracę biurową. Jeśli dojdzie do kolejnego lockdownu, nawet na poziomie lokalnym, wiele osób może stracić pracę.

   Ale przecież pracę biurową można z powodzeniem wykonywać zdalnie, co pokazało kilka ostatnich miesięcy.

   Tyle że wielu z tych pracowników ma dzieci, które w sytuacji obostrzeń będą odesłane do domu. A wielu rodziców, nie tylko najmłodszych dzieci, przekonało się na własnej skórze, że pogodzenie pracy biurowej z opieką nad kilku–, a nawet kilkunastolatkiem jest trudne, a niekiedy niemożliwe.

   Włączenie do strefy czerwonej nie jest równoznaczne z zamknięciem szkół czy przedszkoli. Po to decyzję o zamknięciu placówki zostawiliśmy w gestii dyrektora, który podejmuje ją w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym, by można było reagować w zależności od skali zagrożenia. Placówki edukacyjne zamyka się wtedy, gdy w szkole czy przedszkolu pojawi się ognisko Covid-19. Może się zdarzyć, że w strefie czerwonej szkoły będą pracowały standardowo, a w zielonej zostaną na jakiś czas zamknięte, bo pojawią się w nich zakażenia. Na pewno nie będzie jak w marcu czy kwietniu.

  • jozefow512 Re: Otwocki na liście czerwonych powiatów (COVID) 08.10.20, 18:14
   Nie spadliśmy z czerwonej listy.

   Zamknięto przedszkole nr 1. Myślę, że po 10 dniach otworzą. Gorzej że SANEPID każe dzieciom chodzić po boisku szkolnym w maskach na twarzy.


   www.jozefow.pl/page/14,aktualnosci.html?id=3412

   Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Otwocku w związku z wystąpieniem ogniska zakażenia wirusem SARS-CoV2 u trzech nauczycieli i objęciem kwarantanną znacznej części personelu i dzieci wyraził zgodę na zawieszenie zajęć w Przedszkolu nr 1 w Józefowie (Michalinie) do czasu zakończenia kwarantanny.
  • jozefow512 Re: Otwocki na liście czerwonych powiatów (COVID) 17.10.20, 11:43
   Raczej nie widać perspektyw do wyjścia z czerwonej strefy.

   Tymczasem rząd nie robi kompletnie nic, poza działaniami pozorowanymi, jak godziny dla seniorów. Jeszcze niedawno PAD mówił, że w połowie października będzie się wypłaszczać. Teraz winni wszystkiemu są lekarze.
   (i np. tu)


   Tymczasem w powiecie otwockim
   linia.com.pl/2020/10/15/rekord-zakazen-w-powiecie-otwockim-nowe-obostrzenia-w-czerwonej-strefie/

   Wirus coraz szybciej rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Dziś (czwartek, 15 października) sanepid odnotował największą liczbę przypadków koronawirusa od początku pandemii. COVID-19 potwierdzono aż u 70 mieszkańców powiatu. To dwa razy więcej pozytywnych wyników testów stwierdzonych jednego dnia – dotychczasowy rekord to 35 przypadków w ciągu doby. Większość ognisk koronawirusa odnotowuje się w szkołach, kościołach i podczas uroczystości rodzinnych. – Według szacunków sanepidu w najbliższych dwóch-trzech tygodniach liczba osób zakażonych będzie gwałtownie rosła – zaznacza Krzysztof Gralik z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w Otwocku.

   „Linia” na bieżąco informuje o aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, który w ostatnich tygodniach błyskawicznie rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Dziś sanepid odnotował rekord zakażeń – koronawirusa potwierdzono aż u 70 mieszkańców, w związku z czym tylko dziś kwarantanną objęto 560 osób (obecnie na kwarantannie jest ich już ponad 1800).

   Większość ognisk koronawirusa odnotowuje się w rodzinach, szkołach i kościołach. W ostatnich dniach badania potwierdziły wirusa m.in. w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku, szkołach podstawowych nr 4, nr 5 i nr 12 w Otwocku, przedszkolach w Józefowie i Wiązownie, a także w Zespole Szkół nr 2, tzw. Nukleoniku, i dwóch ośrodkach w Otwocku i Józefowie. – Jeden z uczniów koniecznie chciał napisać klasówkę i przyszedł do szkoły. Źle się czuł, bo był przeziębiony. Okazało się, że to nie było przeziębienie, ale koronawirus, co potem potwierdzono badaniami laboratoryjnymi. W związku z tym cała klasa wraz z rodzinami została objęta kwarantanną – tłumaczy w rozmowie z „Linią” dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka